Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #125 στις: 11/01/07, 15:58 »

Παράθεση
Ααα και μην ξεχναμαι, ενω η υγεια και η παιδεια παιρνουν ενα 3% του ΑΕΠ η καθεμια, τα κονδυλια του στρατου φτανουν καπου το 20++% και 2+% παει στο ΝΑΤΟ 
Οντως η ελληνικη κοινωνια δεν εχει λεφτα για ασημαντα πραγματα οπως παιδεια και υγεια, ας τα κανουμε ολα ιδιωτικα ετσι θα μπορεσουμε να δωσουμε περισσοτερα για το στρατο και τους φιλους μας Αμερικανους
Δώστα εφτά στην παιδεία,γιτί αλλιώς...Μαύρο φίδι που σας έφαγε

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #126 στις: 11/01/07, 16:24 »
Η Οξφορδη δεν ειναι ιδιωτικο πανεπιστημιο, οι αγγλοι πανε τσαμπα. Απλα βλεπετε οτι εχει καποιες μοναδες απο τις οποιες βγαζει κερδος οπως π.χ. oxford university press.
Μπάστα. Πανεπιστήμιο στην Αγγλία τζάμπα..? Δεν παίζει. Αυτό που σε μπερδεύει είναι ο διαχωρισμός ιδιωτικό/δημόσιο, με τη διαφορά να είναι ότι στην Αγγλία πλρώνεις κέρατα και στα δημόσια πανεπιστήμια. Επίσης, να διευκρινήσω ότι ο Άγγλος πληρώνει ακριβώς ό,τι και οποιοσδήποτε άλλος πολίτης κράτους-μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Παράθεση
Τωρα οσο αναφροα τους μεταναστες που πανε να σπουδασουν εξω. Ο πολυ στοκος που παει στο ξενο ιδιωτικο γιατι πληρωνει ας παει . Καλυτερα να μην εχουμε τετοια πανεπιστημια εδω.
1. Υποννοείς μήπως ότι κάποιος που δεν κατάφερε να μπει ιατρική στο δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο, και ούτε ακολούθησε την γνωστή τακτική "όπου περάσουμε ρε παιδιά" αλλά πήγε έξω είναι απαραιτήτως "και πολύ" στόκος?
2. Μήπως δεν ξέρεις ότι, στόκος ξε-στόκος, μόλις έρθει Ελλάδα και ανεμίσει το πτυχίο από ένα αγγλικό ή γαλλικό πανεπιστήμιο, θα σου φάει τη δουλειά χωρίς καν να ιδρώσει?
3. Εγώ έφυγα έξω να κάνω μεταπτυχιακό. Στην Ελλάδα ανάλογο πρόγραμμα δεν υπήρχε. Στόκος..? ::) Την χάλαγε πολύ την Ελλάδα αν όλα τα χρήματα που κατέθεσα (και καταθέτω) στην ξενερουάχωρα, εγώ και τόσοι άλλοι, παρέμεναν εντός των συνόρων? Μήπως την χάλαγε αν αντί να πηγαίνουμε να τα σκάμε εμείς στους Χ ξενερουάδες, γινόταν το αντίθετο?
Παράθεση
Η δηομισα παιδεια πρεπει να ειναι απο τα υψιστα αγαθα.
Σαφώς. Πρότεινε κανείς κατάργησή της και δεν το πήρα είδηση..?

Υ.Γ.: Με πρόλαβε ο kundera. Με μια διευκρίνηση: πληροφορήθηκα από γνωστό μου πρόσωπο που ήρθε φέτος να σπουδάσει Αγγλία ότι απαλαγή από τα δίδακτρα με βάση το εισόδημα πλέον δεν παίζει. Το μόνο που υπάρχει είναι η δυνατότητα φοιτητικού δανείου, το οποίο αρχίζεις να ξεπληρώνεις όταν βρεις δουλειά και το εισόδημά σου φτάσει το Χ ποσό.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 16:43 από Vagabond »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #127 στις: 11/01/07, 16:34 »
Παράθεση
Τωρα οσο αναφροα τους μεταναστες που πανε να σπουδασουν εξω. Ο πολυ στοκος που παει στο ξενο ιδιωτικο γιατι πληρωνει ας παει . Καλυτερα να μην εχουμε τετοια πανεπιστημια εδω.
Μάλιστα... Δηλαδή εγώ, που θέλω να πάω σε ιδιωτική ακαδημία καλών τεχνών στην Ολλανδία είμαι πολύ στόκος? Και η ακαδημία αμφιβόλου ποιότητος... Ωραία τα λες.
Παράθεση
Η δηομισα παιδεια πρεπει να ειναι απο τα υψιστα αγαθα.
Τόσο καιρό που είναι, δηλαδή, γιατί δεν το εκμεταλλευόσουν?

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #128 στις: 11/01/07, 16:40 »
Η δημιουργία μη κρατικών παν. βρίσκει αντίθετους τόσους πολλόυς γιατί τα κρατικά δημόσια πανεπ. δεν είναι σε θέση να δεχθούν ανταγωνισμό.Μήπως θα δώσει το ελλ. κράτος περισσότερα κονδύλια στην παιδεία μετά την αναθεώρηση του άρθρου 16 ??? ::)... Και ποιός μου εγγυάται εμένα πως 1,2,5 ή 100 κορυφαίοι καθηγητές δεν θα προτιμήσουν τα ιδιωτικά που θα έχουν και πολύ υψηλότερες αποδοχές...χρηματικές εννοώ :).
1. Δεν ξέρω σε τί σχολή είσαι, αλλά στην δική μου (Γαλλική φιλολογία στο Καποδιστριακό, όχι σε κανένα μπας-κλας ξένο ::) ) ήταν όλοι οι καθηγητές (πλην ενός) επιεικώς απαράδεκτοι, τα γαλλικά μου ήταν σαφώς καλύτερα από ολωνών τους και οι Γαλλίδες που ήρθαν με Erasmus κράταγαν την κοιλιά τους από τα γέλια όταν παρακολούθησαν στην τάξη μίας από τις καλύτερές μας καθηγήτριες.
2. Καθηγητές υπάρχουν πολλοί. Οι περισσότεροι χωρίς έδρες ή ευκαιρίες στο πανεπιστήμιο, γιατί ο κύκλος είναι κλειστός και πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη (ή να είσαι παρομοίων κομματικών πεποιθήσεων με το "κατεστημένο" στην κάθε σχολή) για να μπορέσεις να αξιοποιήσεις το ρημάδι το διδακτορικό σου.
3. Το δημόσιο πανεπιστήμιο όπως είναι τώρα όντως δεν μπορεί να σηκώσει ανταγωνισμό. Αυτό σημαίνει πως ή θα φύγεις έξω, ή θα αποκτήσεις ένα άχρηστο και ευρωπαϊκώς υποβαθμισμένο πτυχίο (αν δεν έχεις τα φράγκα για έξω), ή θα πρέπει να δημιουργηθεί ο ανταγωνισμός anyway και να μπει "χέρι" και έλεγχος στα δημόσια (που νομίζουν πως έχουν το αλάθητο του Πάπα). Προσωπικά, προτιμώ την τελευταία λύση. Αλλά δεν... όποτε γίνεται κουβέντα για έλεγχο των πανεπιστημιακών, πρώτοι πρώτοι οι φοιτητές και οι μαθητές (!) στις διαμαρτυρίες... το οποίο με οδηγεί να πιστέψω πως ή έχουν βολευτεί μια χαρά στο κωλοβάρεμα και δεν θέλουν να αλλάξει, ή υποκινούνται μια χαρά, και όσο φωνάζουν για ελευθερίες και ανεξαρτησίες, άλλο τόσο τις αποκηρύσσουν από μόνοι τους.

Να διευκρινήσω για να αποφύγουμε τις επιθέσεις και την αλλαγή θέματος: γνωρίζω πολύ καλά πως κάποια τμήματα ελληνικών πανεπιστημίων είναι υψηλού επιπέδου. Αυτά σαφώς δεν έχουν να φοβηθούν κάτι από τον ανταγωνισμό. Δυστυχώς όμως, η γενικότερη πραγματικότητα δεν είναι και τόσο ρόδινη.

ΥΓ: Α, και κάτι ακόμα... τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα γίνουν, όποιος και να είναι κυβέρνηση, γιατί αυτήν τη στιγμή είμαστε αντίθετοι με τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δεν είναι θέμα επιλογής - απλά το συζητάμε να περνάει η ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 16:50 από Vagabond »
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #129 στις: 11/01/07, 18:26 »
Εγώ πάλι αυτό που βλέπω΄είναι ότι φοιτητές και καθηγητές μάλλον δε θέλουν να χάσουν την βολή τους.Γιατί αν ξεκινήσουν τα ιδιωτικά και ανεβάσουν το επίπεδο στον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να δείς πως θα σφίξουν τα λουριά και στα δημόσια και δε θα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε (όπως είναι ήδη πολλά πανεπιστήμια στην παρούσα φάση).

Χμ, δε νομιζω. Το οτι υπάρχουν ας πούμε ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια έχει ανεβάσει καθολου το επίπεδο στα δημόσια σχολεία? Πού το είδες εσύ αυτό?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #130 στις: 11/01/07, 19:08 »
πω πω δαπιτες...χαμος γινεται εδω...
οταν γινονται οι συνελευσεις που εισαστε βρε??
το επιχειρημα του ... επειδη γινονται παντου πρεπει και εδω να γινουν ιδιωτικα δεν το δεχομαι γιατι με την ιδια λογικη:γιατι πολεμησαμε τον αξονα βρε αδερφε,αφου στη γαλλια περιπατο εκανε ο χιτλερ??
το τι γινεται στις αλλες χωρες δεν μ ενδιαφερει και πολυ στο δικαιωμα που εχω σαν πολιτης στην ισοτιμη εκπαιδευση.αλλα συνταγματα εχει η γαλλια,η αμερικη,η ισπανια,αλλο η ελλαδα.για τους χ λογους στο ελληνικο προστατευεται η παιδεια απο τη στοματαρα του ιδιωτη και δε βρισκω λογο να αλλαξει.το επισης αλλο τρελο επιχειρημα με τον ανταγωνισμο με επεισε ασυζητητι...(για δειτε και στην υγεια που ιδιωτικοποιηθηκε τι εγινε..).συγνωμη δεν ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι η γιαννακου θελει να ανοιξει τον δρομο στους ιδιωτες για να παρει και αυτη τη μιζα της???παντου πια ιδιωτικοποιηση?σε λιγο θα πληρωνουμε και τον αερα που αναπνεουμε γιατι θα τον εχει ιδιωτης...υψιστη αρμοδιοτητα του κρατους η εκπαιδευση και ευθυνη αντιστοιχα.γι'αυτο τον λογο αλλωστε πρεπει να ειναι κοινη και ιδια προς ολους!!ο αποφοιτος ιδιωτικου και ο αποφοιτος δημοσιου δλδ θα ειναι το ιδιο?ο εργοδοτης ποιον θα παρει στη δουλεια του??ειναι που ειναι τα πραγματα στη δημοσια εκπαιδευση ψιλοσκατα τωρα θελουν να τα κανουν σκατα εντελως για να ανοιξει ο λαμπρος δρομος των κολλεγιων και της επιλεκτικης εκπαιδευσης.μπραβο σας,ωραια τα καταφερατε νεα δημοκρατια(και πασοκ βεβαια), φερατε τομη στην ελληνικη κοινωνια(μονο που εσεις εχετε τον παρα και τον κουμπαρα,αυτος που δεν εχει στα αρχ... μας,να παρει υποβαθμισμενο πτυχιο).ο λαος αποσπα με τις επαναστασεις δικαιωματα απο την εξουσια και ελευθεριες και μετα οταν ξεχναει πως τα απεκτησε ψηφιζει δεξιους και τους τα χαριζει πισω...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #131 στις: 11/01/07, 19:24 »
Δεν με πιστευεις οταν σου λεω οτι τα ιδιωτικα της ευρωπης ειναι τριτης και τεταρτης κατηγοριας? Και παλι ποιος σου πε εσενα οτι θα ανεβασουν τον πυχη στην εκπαιδευση? Τα ιδιωτικα σχολεια κανανε το δημοσιο σχολειο παραδεισο? Παλι τα ιδια σκατα δεν ειναι?
Εγώ πάλι αυτό που βλέπω΄είναι ότι φοιτητές και καθηγητές μάλλον δε θέλουν να χάσουν την βολή τους.Γιατί αν ξεκινήσουν τα ιδιωτικά και ανεβάσουν το επίπεδο στον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να δείς πως θα σφίξουν τα λουριά και στα δημόσια και δε θα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε (όπως είναι ήδη πολλά πανεπιστήμια στην παρούσα φάση).

Χμ, δε νομιζω. Το οτι υπάρχουν ας πούμε ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια έχει ανεβάσει καθολου το επίπεδο στα δημόσια σχολεία? Πού το είδες εσύ αυτό?

Δεν είδα πουθενά κανέναν παράδεισο στα δημόσια σχολεία λόγω της ύπαρξης των ιδιωτικών αλλά ούτε και κανέναν πύχη να ανεβαίνει αλλά μόλις τώρα παρατηρήσατε μόνοι σας ότι η ύπαρξη ιδιωτικών σχολείων δεν έκανε κακό στα δημόσια,γιατί να γίνει το αντίθετο με τα πανεπιστήμια;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #132 στις: 11/01/07, 19:25 »
το επιχειρημα του ... επειδη γινονται παντου πρεπει και εδω να γινουν ιδιωτικα δεν το δεχομαι γιατι με την ιδια λογικη:γιατι πολεμησαμε τον αξονα βρε αδερφε,αφου στη γαλλια περιπατο εκανε ο χιτλερ??
το επισης αλλο τρελο επιχειρημα με τον ανταγωνισμο με επεισε ασυζητητι...(για δειτε και στην υγεια που ιδιωτικοποιηθηκε τι εγινε..)

Φάσκεις και αντιφάσκεις λίγο: "Γιατί να το κάνουμε αφού γίνεται και έξω", "σιγά μην βελτιωθεί αφού και εκεί έτσι έγινε...". Δηλαδή τη μια φορά δεν σε ενδιαφέρει κάτι που έχει ξαναγίνει αλλά αμέσως μετά λες ότι αφού έχει ξαναγίνει κάτι και δεν πέτυχε ε, να μην το ξανακάνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 19:27 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #133 στις: 11/01/07, 19:30 »
Είμαι οπαδός της τεχνολογίας και τη χρησιμοποιώ κατά κόρον αλλά δεν ήξερα πως από 5 γραμμές φαίνεται και τι ψηφίζουμε και μάλιστα λανθασμένα....είναι εκπληκτικό το πόσο εύκολα πετάει κάποιος ένα χαρακτηρισμό....
Οτιδήποτε αντιτίθεται σ αυτό που πιστεύετε το βαφτίζετε φασισμό και χαρακτηρίζετε το συνομιλητή σας δαπίτη στρουμφάκι και άλλα τέτοια όμορφα.
Εγώ που κάποιος με είπε φασίστρια κάποια στιγμή επειδή υπερασπίστηκα το δικαίωμά μου να κάνω μάθημα στην ήδη δημόσια παιδεία που εσείς υπερασπίζεστε αλλά δε μου επιτρέπεται να απολαύσω δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΔΑΠ.
Όπως έχω ξαναπεί το πρόβλημα δεν είναι αυτοί που διαμαρτύρονται απλά, αλλά αυτοί που διαμαρτύρονται και δεν ξέρουν το γιατί επειδή απλά τους βολεύει να μην κάνουν μάθημα και απλά μασάνε την τροφή που απλόχερα τους ταϊζουν οι συνδικαλιστές.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #134 στις: 11/01/07, 19:34 »
το τι γινεται στις αλλες χωρες δεν μ ενδιαφερει και πολυ στο δικαιωμα που εχω σαν πολιτης στην ισοτιμη εκπαιδευση.αλλα συνταγματα εχει η γαλλια,η αμερικη,η ισπανια,αλλο η ελλαδα.για τους χ λογους στο ελληνικο προστατευεται η παιδεια απο τη στοματαρα του ιδιωτη και δε βρισκω λογο να αλλαξει.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #135 στις: 11/01/07, 19:38 »
ναι,η παιδεία έχει το μαύρο της το χάλι,συμφωνώ,αλλά εσείς πιστεύετε ότι με τα μέτρα που προσπαθεί να περάσει η κυβέρνηση,θα βελτιωθεί κάτι?
ειλικρινά δεν μπορώ να δώσω απάντηση..
Δηλαδή γιατί να ιδρύσουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια και να μην ενισχύσουμε οικονομικά τα δημόσια?μάλλον θέλουμε να γεμίσουμε ιεκ! :P
άλλωστε λεφτά υπάρχουν,το θέμα είναι που και πως ξοδεύονται..(παρεπιπτόντως,η ελλαδα είναι αναλογικά η πρώτη χωρά μετά την αμερικη σε δαπάνες για στρατιωτικό εξοπλισμό..)

θεωρώ αρκετά ελπιδοφόρο ότι η χθεσινή πορεία στην αθηνα (αν ενημερώθηκα σωστά)είχε κοντά στα 20000ατομα,ενώ αντίστοιχα στη θεσσαλονικη πεεριπου 6000..
πέρυσι οι πρώτες πορείες μάζευαν πολύ λιγότερο κόσμο..Επιπλέον οι κατειλημμένες σχολές έφτασαν χθες τις 232!

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #136 στις: 11/01/07, 19:40 »
πω πω δαπιτες...χαμος γινεται εδω...
Παρακαλώ?? Να προσέχουμε τί λέμε λιγάκι ε... αν εσύ έχεις βάλει τους πάντες σε κουτάκια, κόλλησες και την ταμπελίτσα πάνω και νοιώθεις άρχοντας, το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι των υπολοίπων. Δεν είμαι Δαπίτισσα, δεν είμαι ΝΔ, ούτε ΠΑΣΟΚ, ούτε ΚΚΕ, ούτε τίποτα από όλα αυτά. Δεν είμαι καν φοιτήτρια. Αν κάποιος έπρεπε να έχει πρόβλημα με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, αυτή θα ήμουν εγώ και κάθε άλλος σαν εμένα, γιατί τα πτυχία που πήραμε από την λαμπρή δημόσια εκπαίδευση θα υποβιβαστούν και θα μας μείνουν οι κορνίζες. Ισότιμη εκπαίδευση, συμφωνώ. Με ποιό κόστος? Πρέπει η ισοτιμία να επιτευχθεί προς τα κάτω ή προς τα πάνω? Δηλαδή, ας μείνουμε στο σκοτάδι μας για να είμαστε ισότιμοι μεταξύ μας, ή να κοιτάξουμε μπας και φύγουμε από την τύφλα μας?

Η δημόσια εκπαίδευση να σε πληροφορήσω ότι όχι ψιλό, αλλά χοντροσκ.. ήταν από τα χρόνια μου τουλάχιστον (έχω αποφοιτήσει εδώ και 7 χρόνια). Όταν όμως προτείνεται έλεγχος για τους πανεπιστημιακούς, επαναλαμβάνω, σκίζουν τα ρούχα τους όλοι οι "ανεξάρτητοι" για τη φριχτή απόπειρα κρατικής παρέμβασης στα πανεπιστήμια. Πώς θα αναβαθμιστούν λοιπόν τα πανεπιστήμια? Μήπως να αρχίσουμε τις προσευχές μπας και γίνει κανα θαύμα?

Αυτός που έχει τον παρά και τον κουμπαρά την κάνει για έξω όπως είναι τα πράγματα. Αυτός που δεν έχει τίποτα, ούτε να φύγει από την πόλη του για να σπουδάσει δεν μπορεί. Αυτός πάλι που είναι στη μέση, ίσως να μπορούσε να πάει στο ιδιωτικό, αλλά για να φύγει έξω τα δίδακτρα είναι το μικρότερο των εξόδων, πίστεψέ με, οπότε μένει με το υποβιβασμένο, που λες κι εσύ.

Ανέφερες την υγεία. Ναι, τί έγινε? Δεν μπήκε χέρι στα δημόσια, οπότε έμειναν στα χάλια που ήταν. Από την άλλη όμως αν έχω ένα πρόβλημα για το οποίο τα δημόσια νοσοκομεία μπορούν μόνο να με παραπέμψουν στους τύπους με τα μαύρα, αντί να φύγω στις Αγγλίες και στις Αμερικές θα πάω (πρώτα) στον ιδιώτη. Διαφορετικά δεν θα καθόμουν να πεθάνω, θα δανειζόμουν και θα έφευγα έξω. Μήπως εσύ θα προτιμούσες την ανάποδη θέα των ραδικιών, προκειμένου να μην στηρίξεις "τη δεξιά" ::)?

Όσο για τα ιδιωτικά σχολεία, άτοπο το παράδειγμα. Ξέρετε πολλούς που έφυγαν ποτέ στο εξωτερικό για να πάνε σε ένα καλύτερο δημοτικό ::)? Μετά την Τουρκοκρατία, εννοώ. Και φυσικά τα ιδιωτικά σχολεία δεν έλυσαν τίποτα, για τους εξής απλούς λόγους: δεν υπάρχει έλεγχος (κάτι ακούστηκε για επιθεωρητές και ξύπνησε η κόλαση, οπότε μάλλον δεν τον θέλουμε τον έλεγχο) και τα διάφορα συστήματα παιδείας που πέρασαν ήταν (και είναι) για γέλια. Τα πανεπιστήμια όμως είναι αυτοδιοικούμενα. Οπότε το επιχείρημα "χάλια σύστημα" does not apply.

Και ξαναλέω: τα ιδιωτικά θα γίνουν, επειδή το θέλει η ΕΕ. Θα μου πεις, να φύγουμε από την ΕΕ. Σαφώς. Φέρε πίσω όλα τα κονδύλια και τα πακέτα που έπαιρνες όλα αυτά τα χρόνια, κύριε ανεξάρτητε Έλληνα, και άμε στο καλό της Παναγίας.

Αυτά νομίζω αρκούν για να με κατατάξεις στη νεολαία (sic και καραsic) του Καρατζαφέρη. Αν όχι, να μου το πεις να γράψω κι άλλα.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #137 στις: 11/01/07, 19:41 »
το τι γινεται στις αλλες χωρες δεν μ ενδιαφερει και πολυ στο δικαιωμα που εχω σαν πολιτης στην ισοτιμη εκπαιδευση.αλλα συνταγματα εχει η γαλλια,η αμερικη,η ισπανια,αλλο η ελλαδα.για τους χ λογους στο ελληνικο προστατευεται η παιδεια απο τη στοματαρα του ιδιωτη και δε βρισκω λογο να αλλαξει.

Αυτή η αιώνια δυσπιστία θα μας φάει. Δηλαδή οτιδήποτε εκτός από τον παράδεισο του ελληνικού δημοσίου γίνει εδω πέρα είναι ο αδηφάγος ιδιώτης που θέλει να μας πάρει τα λεφτά μας και να μας πετάξει στα τάρταρα. Για πες μου, σε ιδιωτικό φροντιστήριο πηγαίνεις/πήγες για να μπεις στο ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο ή έχεις εναποθέσει όλες τις ελπίδες σου στο ελληνικό δημόσιο σχολείο?
Το να απαξιώνεις οτιδήποτε πάντως (ειδικά πριν καν δεις την εφοαρμογή του και μάλιστα να το στηρίζεις με επιχείρημα αφού η ιδιωτικοόίσηση τα έκανε σκατά στην υγεία ή και γω δεν ξέρω πού αλλού) δεν αποτελεί πολύ προοδευτική σκέψη...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #138 στις: 11/01/07, 19:45 »
ναι,η παιδεία έχει το μαύρο της το χάλι,συμφωνώ,αλλά εσείς πιστεύετε ότι με τα μέτρα που προσπαθεί να περάσει η κυβέρνηση,θα βελτιωθεί κάτι?

Παιδιά πιπιλάτε συνέχεια την ίδια καραμέλα "όλα σκατά, όλα σκατά" (όπως είπε και ο Πανούσης) και αυτό θα μας φτιάξει? Εντάξει, τότε ας μην κάνει κανένας τίποτε και να κάτσουμε στα σκατά...
Καλά θα ήταν "ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό και να μπαίνουν όλοι" (όπως είπε και ο Λεβέντης) και όλα τα λεφτά στην παιδεία και καθόλου στον στρατό
Σωστό είναι, θα βελτίωνε κάτι αλλά, τί να κάνουμε ΔΕΝ γίνεται (σε 5 χρόνια θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα).

Επιπλέον οι κατειλημμένες σχολές έφτασαν χθες τις 232!

Μπράβο, θα προκόψετε. Το θαυμαστικό πολύ μου άρεσε. Άντε και με το καλό το καλοκαίρι τετραπλές εξεταστικές και πτυχίο μαζί με το μετρό της Θεσσαλονίκης!!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 20:02 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #139 στις: 11/01/07, 20:01 »
vagabond δε νομιζω οτι η συζητηση μαζι σου θα βγαλει πουθενα αλλα θα κανω μια τελευταια προσπαθεια.αν ενδιαφερεσαι να μαθεις και εγω δεν ανηκω σε καμια παραταξη.η εννοια δεξιος και αριστερος δε νομιζω να σου ειναι αγνωστη...και εσυ παρ'ολο που δεν ανηκεις πουθενα τελικα καταληγεις σε δεξιες ιδεολογιες(αντιθετα με μενα).το αν κατι ειναι δεξιο η αριστερο με αλλα λογια δεν εχει να κανει με κομματα αλλα με αντιληψεις.αρνεισαι κατι το οποιο εισαι και δικαιωμα σου να το κανεις.
το πως θα φυγουμε απο τη τυφλα μας πιστευεις οτι ειναι η πολιτικη του αρθρου 16?την εχεις βρει τη λυση δλδ...τροποι υπαρχουν μονο που η κυβερνηση επιτηδες υποβαθμιζει τα δημοσια(το λογο τον ξερεις).το προβλημα ποιο ειναι?δε θα συμφωνουσες να αλλαξουν ολα αυτα που συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχουν αλλα οχι με κοστος την αλλαγη του αρθρου?
ξερεις τι μ'αρεσει σε σενα?οτι εχεις βρει τη λυση για ολα!!εχεις κανει τον ταξικο διαχωρισμο,τα εξοδα των μεν και των δε...ολα...για πες μας σε ποια κατηγορια ανηκεις εσυ και τα βλεπεις ολα αφ'υψηλου?
ααα και δεν εφερα κανενα παραδειγμα για ιδιωτικο σχολειο???πανεπιστημιο εννουσα!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #140 στις: 11/01/07, 20:04 »
τροποι υπαρχουν μονο που η κυβερνηση επιτηδες υποβαθμιζει τα δημοσια(το λογο τον ξερεις)

Για πες τον και σε μας που δεν τον ξέρουμε...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #141 στις: 11/01/07, 20:07 »
το τι γινεται στις αλλες χωρες δεν μ ενδιαφερει και πολυ στο δικαιωμα που εχω σαν πολιτης στην ισοτιμη εκπαιδευση.αλλα συνταγματα εχει η γαλλια,η αμερικη,η ισπανια,αλλο η ελλαδα.για τους χ λογους στο ελληνικο προστατευεται η παιδεια απο τη στοματαρα του ιδιωτη και δε βρισκω λογο να αλλαξει.

Αυτή η αιώνια δυσπιστία θα μας φάει. Δηλαδή οτιδήποτε εκτός από τον παράδεισο του ελληνικού δημοσίου γίνει εδω πέρα είναι ο αδηφάγος ιδιώτης που θέλει να μας πάρει τα λεφτά μας και να μας πετάξει στα τάρταρα. Για πες μου, σε ιδιωτικό φροντιστήριο πηγαίνεις/πήγες για να μπεις στο ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο ή έχεις εναποθέσει όλες τις ελπίδες σου στο ελληνικό δημόσιο σχολείο?
Το να απαξιώνεις οτιδήποτε πάντως (ειδικά πριν καν δεις την εφοαρμογή του και μάλιστα να το στηρίζεις με επιχείρημα αφού η ιδιωτικοόίσηση τα έκανε σκατά στην υγεία ή και γω δεν ξέρω πού αλλού) δεν αποτελεί πολύ προοδευτική σκέψη...
ναι πηγα σε φροντιστηριο επειδη ειχαν οι γονεις μου τον παρα.ξερω ομως και αρκετα ατομα που οι οικογενειες τους δυσκολευτηκαν να στειλουν τα παιδια τους σε φροντιστηριο,δεν πρεπει και γι'αυτους να ενδιαφερθει η κοινωνια??με λιγα λογια δεν καταλαβαινω τα ατομα που δεν ειναι υπερμαχοι του κοινωνικου κρατους!!!ελεος πια,ολα αγοραζονται και πουλιουνται?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #142 στις: 11/01/07, 20:08 »
τροποι υπαρχουν μονο που η κυβερνηση επιτηδες υποβαθμιζει τα δημοσια(το λογο τον ξερεις)

Για πες τον και σε μας που δεν τον ξέρουμε...

περισσοτερα κονδυλια,τι αλλο?ενδιαφερον της πολιτειας να στηριξει το θεσμο της παιδειας(δημοσιας)!!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #143 στις: 11/01/07, 20:23 »
vagabond δε νομιζω οτι η συζητηση μαζι σου θα βγαλει πουθενα αλλα θα κανω μια τελευταια προσπαθεια.αν ενδιαφερεσαι να μαθεις και εγω δεν ανηκω σε καμια παραταξη.η εννοια δεξιος και αριστερος δε νομιζω να σου ειναι αγνωστη...και εσυ παρ'ολο που δεν ανηκεις πουθενα τελικα καταληγεις σε δεξιες ιδεολογιες(αντιθετα με μενα).το αν κατι ειναι δεξιο η αριστερο με αλλα λογια δεν εχει να κανει με κομματα αλλα με αντιληψεις.αρνεισαι κατι το οποιο εισαι και δικαιωμα σου να το κανεις.
Πρώτο και βασικό, εγώ δεν σε κατέταξα κομματικά, οπότε ποσώς με ενδιαφέρει αν είσαι με τους μεν ή με τους δε ή με κανέναν. Η έννοιες δεξιός και αριστερός δεν μου ειναι καθόλου άγνωστες, αλλά δεν έχω υπ'όψιν μου πού αναφέρεται ότι η αριστερή ιδεολογία περιλαμβάνει την εθελοντική τύφλωση (ή διατήρηση αυτής) του κοινωνικού συνόλου για χάρη της ομοιομορφίας... είχα την αίσθηση ότι με το "ίσες ευκαιρίες για όλους" εννοούσε ίσες ευκαιρίες σε μια καλύτερη ζωή, αλλά ίσως να κάνω και λάθος. Το τί είμαι και τί δεν είμαι, είσαι παντελώς αναρμόδιος να το ορίσεις εσύ, γιατί αφ'ενός δεν με γνωρίζεις και αφ'εταίρου δεν καταλαβαίνεις (ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις) και τί λέω. Κράτα τα συμπεράσματά σου όμως αν θέλεις, πίστεψέ με δεν θα χάσω τον ύπνο μου.
Παράθεση
το πως θα φυγουμε απο τη τυφλα μας πιστευεις οτι ειναι η πολιτικη του αρθρου 16?την εχεις βρει τη λυση δλδ...τροποι υπαρχουν μονο που η κυβερνηση επιτηδες υποβαθμιζει τα δημοσια(το λογο τον ξερεις).το προβλημα ποιο ειναι?δε θα συμφωνουσες να αλλαξουν ολα αυτα που συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχουν αλλα οχι με κοστος την αλλαγη του αρθρου?
Και να η απόδειξη του ότι δεν καταλαβαίνεις τί λέω. Ανέφερα εγώ πουθενά το συγκεκριμένο άρθρο? Όχι. Είπα πουθενά ότι η ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων από μόνη της θα λύσει το πρόβλημα? Πάλι όχι. Μήπως έχω βαρεθεί να μιλάω για ταυτόχρονο έλεγχο (και άρση μονιμότητας συνεπώς) στα δημόσια? Ω, ναι. Τους λόγους της κυβέρνησης δεν μπορώ να τους ξέρω, όσο κι αν προσπαθείς να με πείσεις ότι είμαι τσιράκι της εν αγνοία μου. Δεν με απασχολούν κι όλας, με νοιάζει μόνο το αποτέλεσμα.
Παράθεση
ξερεις τι μ'αρεσει σε σενα?οτι εχεις βρει τη λυση για ολα!!εχεις κανει τον ταξικο διαχωρισμο,τα εξοδα των μεν και των δε...ολα...για πες μας σε ποια κατηγορια ανηκεις εσυ και τα βλεπεις ολα αφ'υψηλου?
ααα και δεν εφερα κανενα παραδειγμα για ιδιωτικο σχολειο???πανεπιστημιο εννουσα!
Προς τί το μίσος... προς τί ο αλληλοσπαραγμός... μην φωνάζεις, σε διαβάζουμε και χωρίς τα bold... τί ακριβώς βρίσκεις λάθος σε όσα είπα πάνω στο οικονομικό? Ότι όσοι δεν τα έχουν καθόλου δεν μπορούν να φύγουν καν από την πόλη τους? Σε πληροφορώ ότι όταν έδινα πανελλήνιες δήλωσα μόνο Αθήνα, αν και επιθυμούσα διακαώς να φύγω από το σπίτι, ακριβώς επειδή δεν υπήρχε οικονομική δυνατότητα για κάτι άλλο. Αν ήμουν από επαρχία, εκείνη την περίοδο απλά δεν θα σπούδαζα.

Μήπως σε ξενίζει αυτό που είπα, ότι κάποιος στη "μέση" θα πήγαινε στο ιδιωτικό? Βρέθηκα και στη μέση. Ιδιωτικά δεν υπήρχαν, να βάλω τον πατέρα μου να δανείζεται δεν ήθελα, οπότε δεν έκανα τίποτα. Αν υπήρχαν ιδιωτικά, θα πήγαινα.

Μήπως το ότι όσοι τα έχουν φεύγουν έξω? Έξι χρόνια μετά το τέλος των "βασικών" μου σπουδών, ήρθαν τα πράγματα έτσι και "τα είχα". Έκατσα μήπως να κάνω το μεταπτυχιακό που προσέφερε η σχολή μου, και το οποίο δεν ήθελα? Όοοοχι... έφυγα Αγγλία... αν υπήρχαν ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα το σκεφτόμουν, και πιθανώς να έφευγα πάλι για Αγγλία (για δικούς μου λόγους). Αν δεν έβγαινα όμως, ε δεν θα δανειζόμουν. Θα πήγαινα στο ιδιωτικό.

Αν θες μου λες κι εμένα της δεξιοφασίστριας πού ακριβώς μίλησα αφ'υψηλού, δεδομένου ότι πέρασα και από τις τρεις οικονομικές φάσεις στη ζωή μου.

Όσο για τα ιδιωτικά σχολεία, όντως δεν τα ανέφερες εσύ. Αυτό πήγαινε σε άλλους. Σε εσένα όμως πήγαιναν τα περί ιδιωτικής υγείας.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #144 στις: 11/01/07, 20:33 »
king lui ,
λες πράγματα που δεν άφησα να ειπωθούν!!

α."Καλά θα ήταν "ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό και να μπαίνουν όλοι"->αυτό πχ, δε νομίζω οτι το είπα,διότι με βρίσκει αντίθετη

β."όλα τα λεφτά στην παιδεία και καθόλου στον στρατό
Σωστό είναι, θα βελτίωνε κάτι αλλά, τί να κάνουμε ΔΕΝ γίνεται (σε 5 χρόνια θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα)." ->αρκετά  γενικευμένο και ανακριβές!

Είπα πολύ απλά, ότι αναλογικά η Ελλάδα είναι πρώτη μετά την Αμερική σε δαπάνες για στρατιωτικό εξοπλισμό,πράγμα που το βρίσκω γελοίο!!δεν ανέφερα τπτ παραπάνω..άλλωστε οι δαπάνες για την παιδεία κυμαίνονται στο 3% του συνολικού αεπ..δεν θέλω να γίνουν ποτέ 100%,αλλά και το 3% είναι υπερβολικά λίγο,ίσως δείχνει και την ποιότητα μας εν τέλει..
τεσπα..σε κάποιο βαθμό διορθωσα τα όσα είπες..

Διαφωνείς στο ότι η εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες ,δεν εχει το επίπεδο πού θα έπρεπε να έχει?Είσαι ευχαριστημένος δηλαδή?αν ναι..δεν θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για το αντίθετο..
εγώ πάλι δεν είμαι..Διαφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης(αν όχι στο σύνολο τους,σε μεγάλο βαθμό),διότι είναι μια προσπάθεια που δεν θα βελτιώσει την κατάσταση..Συμφωνώ βεβαια ότι πράγματι δεν αρκεί μονό να φωνάζουμε,αλλά πρέπει και να προτείνουμε..

να ξεκινήσω από τι δική μου σχολή?θα αναφερθώ σε δύο πράγματα απλά σχετικά
ειμαι αρχιτεκτονική,  η σχολή είναι "ακριβή",αφού τα υλικά για μακέτες και διάφορες εργασίες  είναι αρκετά δαπανηρά.επιπλέον εργαστήρια με κατάλληλη υποδομή δεν υπάρχουν,πράγμα που καταργεί και την ίδια τη φύση των εργαστηριακών μαθημάτων,που υποτίθεται θα έπρεπε να γίνονταν στα πλαίσια της σχολής..

ας μου παρέχονται λοιπόν δωρεάν τα υλικά για τις μακέτες,(αν μιλάμε πραγματικά για δωρεάν παιδεία),ας υπάρχουν εργαστήρια ,όχι στην κατάσταση βεβαία ,που βρίσκονται τώρα,ας υπάρχουν σχεδιαστήρια κλπ κλπ...
Η λύση είναι να χρηματοδοτηθούν οι σχολές,για να μπορέσουν κατόπιν και να αναβαθμιστούν ! η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα βελτιώσει την κατάσταση στη σχολή μου πχ,αντίθετα πιστεύω οτι χειρότερη θα την κάνει!!
 
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #145 στις: 11/01/07, 20:36 »
king lui ,
λες πράγματα που δεν άφησα να ειπωθούν!!

α."Καλά θα ήταν "ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό και να μπαίνουν όλοι"->αυτό πχ, δε νομίζω οτι το είπα,διότι με βρίσκει αντίθετη

β."όλα τα λεφτά στην παιδεία και καθόλου στον στρατό
Σωστό είναι, θα βελτίωνε κάτι αλλά, τί να κάνουμε ΔΕΝ γίνεται (σε 5 χρόνια θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα)." ->αρκετά  γενικευμένο και ανακριβές!


Δεν τα είπες εσύ, εγώ τα λέω
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #146 στις: 11/01/07, 20:38 »
ναι πηγα σε φροντιστηριο επειδη ειχαν οι γονεις μου τον παρα.ξερω ομως και αρκετα ατομα που οι οικογενειες τους δυσκολευτηκαν να στειλουν τα παιδια τους σε φροντιστηριο,δεν πρεπει και γι'αυτους να ενδιαφερθει η κοινωνια??με λιγα λογια δεν καταλαβαινω τα ατομα που δεν ειναι υπερμαχοι του κοινωνικου κρατους!!!ελεος πια,ολα αγοραζονται και πουλιουνται?

Η ίδια λογική θα ισχύσει και για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Όποιος έχει τον παρά θα πάει. Αλλιώς αφού η παιδεία είναι αγαθό για όλους να καταργηθούν και τα φροντιστήρια εφόσον δεν μπορούν όλοι να πάνε...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #147 στις: 11/01/07, 20:40 »
Θα ήταν ωραίο αυτή η συζήτηση να γινόταν σε ένα μεγάλο τραπέζι...
Θα ήταν ακόμα πιο ωραίο αν η Κα Γιαννάκου ήταν παρούσα...Μήπως τις έμεναν κανά δυο ιδέες...

Είναι κρίμα στην εποχή μας να γινόμαστε μάρτυρες της ΑΜΗΧΑΝΙΑΣ του συστήματος διακυβέρνησης που προσπαθεί να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ αλλαγές με αυθαίρετους νόμους κ όχι με μέτρα ουσίας κ επί στητού...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #148 στις: 11/01/07, 20:47 »
king lui ,
λες πράγματα που δεν άφησα να ειπωθούν!!

α."Καλά θα ήταν "ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό και να μπαίνουν όλοι"->αυτό πχ, δε νομίζω οτι το είπα,διότι με βρίσκει αντίθετη

β."όλα τα λεφτά στην παιδεία και καθόλου στον στρατό
Σωστό είναι, θα βελτίωνε κάτι αλλά, τί να κάνουμε ΔΕΝ γίνεται (σε 5 χρόνια θα μιλούσαμε όλοι τούρκικα)." ->αρκετά  γενικευμένο και ανακριβές!

Είπα πολύ απλά, ότι αναλογικά η Ελλάδα είναι πρώτη μετά την Αμερική σε δαπάνες για στρατιωτικό εξοπλισμό,πράγμα που το βρίσκω γελοίο!!δεν ανέφερα τπτ παραπάνω..άλλωστε οι δαπάνες για την παιδεία κυμαίνονται στο 3% του συνολικού αεπ..δεν θέλω να γίνουν ποτέ 100%,αλλά και το 3% είναι υπερβολικά λίγο,ίσως δείχνει και την ποιότητα μας εν τέλει..
τεσπα..σε κάποιο βαθμό διορθωσα τα όσα είπες..

Διαφωνείς στο ότι η εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες ,δεν εχει το επίπεδο πού θα έπρεπε να έχει?Είσαι ευχαριστημένος δηλαδή?αν ναι..δεν θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για το αντίθετο..
εγώ πάλι δεν είμαι..Διαφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης(αν όχι στο σύνολο τους,σε μεγάλο βαθμό),διότι είναι μια προσπάθεια που δεν θα βελτιώσει την κατάσταση..Συμφωνώ βεβαια ότι πράγματι δεν αρκεί μονό να φωνάζουμε,αλλά πρέπει και να προτείνουμε..

να ξεκινήσω από τι δική μου σχολή?θα αναφερθώ σε δύο πράγματα απλά σχετικά
ειμαι αρχιτεκτονική,  η σχολή είναι "ακριβή",αφού τα υλικά για μακέτες και διάφορες εργασίες  είναι αρκετά δαπανηρά.επιπλέον εργαστήρια με κατάλληλη υποδομή δεν υπάρχουν,πράγμα που καταργεί και την ίδια τη φύση των εργαστηριακών μαθημάτων,που υποτίθεται θα έπρεπε να γίνονταν στα πλαίσια της σχολής..

ας μου παρέχονται λοιπόν δωρεάν τα υλικά για τις μακέτες,(αν μιλάμε πραγματικά για δωρεάν παιδεία),ας υπάρχουν εργαστήρια ,όχι στην κατάσταση βεβαία ,που βρίσκονται τώρα,ας υπάρχουν σχεδιαστήρια κλπ κλπ...
Η λύση είναι να χρηματοδοτηθούν οι σχολές,για να μπορέσουν κατόπιν και να αναβαθμιστούν ! η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα βελτιώσει την κατάσταση στη σχολή μου πχ,αντίθετα πιστεύω οτι χειρότερη θα την κάνει!!


Όχι δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος (αν και από τη δικιά μου τη σχολή δεν είχα πολλά παράπονα). Anyway, καλά όλα αυτά που λες αλλά ουτοπικά και λίγο υπερβολικά. Δηλαδή στο ΤΕΙ οχημάτων θα έπρεπε να δίνουν και στον κάθε φοιτητή και από ένα αυτοκίνητο δωρεάν για να μπορεί να μελετάει τα εργαστήρια. Στη δικιά σου περίπτωση με τις μακέτες και όλα τα υπόλοιπα δυστυχώς ισχύει ότι "αυτά (τα ακριβά υλικά δηλαδή) πάνε πακέτο" (όπως π.χ. στην ιατρική πάει πακέτο ότι θα ανοίγεις κοιλιές και πτώματα για να μάθεις ανατομία και θα σπουδάζεις 10 χρόνια για να βγάλεις τα πρώτα σου χρήματα).
Όσο για τις στρατιωτικές δαπάνες για ξανασκέψου λίγο καλύτερα την κατάσταση τα τελευταία 500 χρόνια με την Τουρκία και το βρίσκεις λιγότερο γελοίο.

P.S. Είσαι και κατά ένα μεγάλο ποσοστό συνάδελφος. Trust me καταλαβαίνω από κόστος εξοπλισμού κλπ
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #149 στις: 11/01/07, 20:49 »

ναι πηγα σε φροντιστηριο επειδη ειχαν οι γονεις μου τον παρα.ξερω ομως και αρκετα ατομα που οι οικογενειες τους δυσκολευτηκαν να στειλουν τα παιδια τους σε φροντιστηριο.

Κι εγώ σε πληροφορώ ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχουν παιδιά που κάνουν φροντιστήριο ακόμα και από τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου - και δεν έχουν γονείς βιομήχανους. Επίσης - αυτό δεν είναι καινούριο -  όλα πηγαίνουν σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για να πάρουν πτυχίο σε μια ή περισσότερες γλώσσες, μη μου πεις ότι πήρε κανείς π.χ. Proficiency βασιζόμενος στα αγγλικά που του μάθανε στο σχολείο! Και κάτι που δεν ξέρω αν έχει ήδη γραφτεί παραπάνω γιατί διάβαζα λίγο βιαστικά. Αν κάποιος που μένει π.χ. Αθήνα περάσει Πάτρα, Γιάννενα, κλπ., θα πάει εκεί. Τα έξοδα ξέρεις πόσα είναι; Εγώ ξέρω γιατί έχω φίλη που είχε περάσει επαρχία, δεν είναι από ευκατάστατη οικογένεια και οι άνθρωποι συντηρούσαν άλλο ένα σπίτι. Και δεν είχαν και το παιδί τους κοντά τους, δεν είναι ασήμαντο αυτό!
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires