Αποστολέας Θέμα: Έντονο buzzing στις 2 μπάσες χορδές μετά από αλλαγή χορδών  (Αναγνώστηκε 5495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Άλλαξα χορδές στην ακουστική μου (στο μεταξύ έριξα και ένα καλό καθάρισμα), αλλά με το που πέρασα το καινούριο σετ, παρατήρησα ένα έντονο τρίξιμο στις 2 μπάσες χορδές. Το θέμα είναι χειρότερο στο 12ο τάστο της μι, όπου δεν χρειάζεται καν να την χτυπήσω δυνατά και τρίζει σαν τρελή. Γενικά πάντως, υπάρχει θέμα και στην λα από το το 6ο τάστο και μετά, ενώ στην μι το πρόβλημα αρχίζει να φαίνεται από το 8ο τάστο και μετά (όταν χτυπάω κάπως δυνατά τις χορδές)..

Από ό,τι παρατήρησα, η κιθάρα έχει ένα μικρο relief (για την ακρίβεια πέρα από το γνωστό τεστ με κάπο στο 1ο τάστο και πατώντας το τελευταίο, το διαπίστωσα και με ένα, ίσιο μεταλλικό χάρακα που τον εφάρμοσα ανάμεσα από τις χορδές και είδα εκεί γύρω στο 7ο-8ο τάστο ένα μικρό κενό).. Το θέμα είναι, ότι αν ισιώσω την ταστιέρα με το truss rod, το buzzing δεν θα χειροτερέψει..

Και κάτι άλλο. ΝΟΜΙΖΩ, ότι η κιθάρα πριν είχε 12άρες χορδές. Και λέω νομίζω, γιατί από την ώρα που την είχα πάρει από το μαγαζί, δεν της είχα αλλάξει χορδές άλλη φορά. Απλά λέω πως μάλλον είχε 12άρες, γιατί κι ένα εφεδρικό σετ που μου είχε δώσει ο τύπος, ήταν 12άρες. Τώρα εγώ πήρα να δοκιμάσω 10αρες..

Το θέμα είναι τι κάνω:
1. Αφήνω τις χορδές 1-2 μέρες να "κάτσουν" πάνω στην κιθάρα μήπως φύγει το θέμα έτσι όπως παίζω;
2. Πειράζω το truss rod; Μήπως να βάλω κι άλλο relief;
3. Να ανεβάσω το action προσθέτοντας κάποιο κομματάκι κάτω από τον καβαλάρη; Αν και μια τέτοιου  είδους επέμβαση θα προτιμούσα να την αποφύγω..
4. Το nut από όσα έχω διαβάσει δεν πρέπει να'χει θέμα, αλλιώς θα έτριζε είτε σε ανοιχτές χορδές είτε στα πρώτα τάστα.
5. Βγάζω τις 10άρες και βάζω 12άρες να δω αν είχα δίκιο;

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Το τρίξιμο στις καινούριες χορδές (και ειδικά στις μπάσες) είναι συνηθισμένο και αναπόφευκτο.
Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς, θα στρώσουνε με τον καιρό... σε μερικούς αρέσει κιόλας...
Ένα κολπάκι που μπορείς να κάνεις για να στρώσουνε πιο γρήγορα είναι να τις "τσιμπήσεις", δηλ. να πιάσεις την χορδή στο ύψος του ηχείου, να την σηκώσεις 3-4 εκατοστά και να την αφήσεις, κάνε το 2-3 φορές για κάθε χορδή και ξανακούρντισε.
Αν η κιθάρα σου ήταν σεταρισμένη για 12ρες χορδές πιθανόν να έχεις και ένα θέμα Intonation, το κοίταξες?
(αν και το Intonation στις ακουστικές είναι σχετικό πράγμα, χεχε)
Σε κάθε περίπτωση, βάλε τις χορδές που σε βολεύουν και πήγαινέ την σε έναν ειδικό να στη σετάρει με το συγκεκριμένο πάχος και τύπο χορδών που σου ταιριάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Ερώτηση: Γιατί απο 012 να πας σε 010; Συντρέχει ιατρικός λόγος;
Αν όχι, καταστρέφεις τον ήχο του οργάνου και το όργανο εν τέλει χωρίς set up.
Αν υπάρχει λόγος απλά πήγαινε να στο σετάρουν. Αν απλά ήθελες να δοκιμάσεις να ξέρεις ότι για ακουστικές οι 12 είναι το standart, πιο κάτω χάνουν πολύ και συνήθως υπάρχει λόγος
(τενοντίτιδες, έλλειψη δύναμης, τραυματισμοί, σούπες, μούπες κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Αν με τις 12άρες δεν υπήρχε και με τις 10άρες υπάρχει έντονο buzz, προφανώς έχει πάρει ο λαιμός προς τα πίσω. Το οποίο είναι και λογικό αφού οι 10άρες τραβάνε με πολύ μικρότερη δύναμη το λαιμό προς τα εμπρός. Οπως είπαν και οι προηγούμενοι αν υπάρχει λόγος για τις 10άρες χρειάζεσαι setup επειγόντως (θα πρότεινα να το βιαστείς σχετικά - μη μένει έτσι το όργανο).
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Χμμμ.. Όχι δεν συντρέχει ιατρικός λόγος, είπα απλά να δοκιμάσω με μικρότερες μήπως είναι πιο εύκολη στο παίξιμο.. Δεν μπορώ να πω πως είδα κάποια σημαντική διαφορά..

Βασικά, όπως το ανέφερα και στο πρώτο ποστ, δεν ήμουν καν 100% σίγουρος αν είχε πριν 12άρες ή 10άρες. Συνηθισμένος από την κλασσική που απλά διάλεγα hard για την χειροποίητη και normal για την πιο παλιά μου, δεν είχα "μπλέξει" με τέτοια θέματα. Και τόσο καιρό χρησιμοποιούσα τις χορδές που είχε πάνω η κιθάρα όταν την αγόρασα. Απλά επειδή εκεί μου έδωσε και ένα έξτρα σετ χορδές ο τύπος που μετά πρόσεξα πως είναι 12άρες, υπέθεσα πως και αυτές που είχε πάνω ήταν το ίδιο..

Το setup που πιθανόν να χρειαστεί αν μείνει με αυτές τις χορδές περιορίζεται στο πείραγμα του truss rod; Ή ίσως χρειαστεί και action, πείραγμα του nut ή/και του saddle; Λέω μήπως το ότι το buzzing εμφανίζεται κοντά στο 12ο τάστο είναι κάποια ένδειξη.. (ναι ναι, με 3-4 ώρες βίντεο του Dan Erlewine έγινα κι εγώ ειδικός 8) ..χεχε)

Πάντως από ότι καταλαβαίνω η γενικότερη "προτροπή" είναι να βγάλω τις 10άρες και να βάλω τις 12άρες, ε;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
χαχαχα, δεν ηξερα καν οτι κυκλοφορουν χορδες για ακουστικη 10αρες... Να που κατι μαθαινεις καθε μερα...
Τεσπα, το προβλημα ειναι οτι η κιθαρα ηταν σεταρισμενη για 12αρες και οχι για 10ρες.
Αλλαζοντας εσυ σε δεκαρες, χαλαρωσες την ταση που ασκουν οι χορδες στον λαιμο και ετσι ο λαιμος εχει τεντωσει προς τα πισω με αποτελεσμα οι χορδες να ερθουν πιο κατω και να ακουμπανε στα ταστα σε σημεια...
Αυτο θελει ξανασεταρισμα για να φτιαχτει, πιθανως με ρυθμιση βεργας + ρυθμιση (ισως) καβαλαρη ή/και nut.
Αν δεν ξερεις να το κανεις, καλυτερα σε εναν μαστορα...
Εναλλακτικα, ξαναβαλε 12αρες χορδες (κατα προτιμηση ιδια μαρκα που ειχες και πριν) και εφοσων η κιθαρα επαιζε πριν χωρις προβληματα, με την επαναφορα των 12αρων χορδων λογικα θα ξαναερθει η κιθαρα στα ισια της.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Χμμμ... Τελικά άλλαξα σήμερα πάλι χορδές και έβαλα 12άρες.. Αλλά το μπζζζ παραμένει στο 12ο τάστο της ΜΙ, θα'λεγα στην ίδια ένταση.. Δεν ξέρω αν πρόλαβε σε 2 μέρες (μιας και η προηγούμενη αλλαγή που έκανα ήταν την Κυριακή) να έπαθε μόνιμη ζημιά (μόνιμη εννοώ να απαιτεί setup).. Θα περιμένω βέβαια 2-3 μέρες να δω πως θα κάτσουν οι χορδές, αλλά όπως και όταν πρωτόβαλα τις 10άρες, το ίδιο πρόβλημα έχει..

Για την ιστορία, οι χορδές που έβαλα τώρα είναι 12-16-24-32-42-56,
ενώ οι 10άρες D'Addario που είχα βάλει προσωρινά ήταν 10-14-23-30-39-47
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/11, 18:52 από Guitar_Innuendo »

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Δώσε λίγο χρόνο στο μπράτσο να επανέλθει. Δεν θα είναι απίθανο να έχει πάθει πιο μόνιμη ζημιά βέβαια και να είναι πιο δύσκολο να επανέλθει (όχι ακατόρθωτο φυσικά - τεχνικός θα στην φτιάξει)..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Εχω το εξης προβλημα. Μου φερανε μια κιθαρα για να χαλαρωσω το thrust rod μιας και το εχω ξανακανει στην fender 2-3 φορες και ενω την εχω ξεκουρδισει βαζω το αλεν στη βιδα και δε κουνιεται ουτε αριστερα ουτε δεξια. Δεν εβαλα καθολου δυναμη απο φοβο γιατι ειναι ξενο οργανο..
Ειναι θεμα χρονου μεχρι να μαλακωσει ο λαιμος ? Εχει σημασια μηπως που εδω εχει απιστευτη υγρασια ? 70%+
ευχαριστω προκαταβολικα!
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
100 Απαντήσεις
62357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 20:05
από Akerfeldt
7 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
14 Απαντήσεις
11552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
9 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/09, 14:13
από O_Menelaos
7 Απαντήσεις
4070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:11
από RoyBatty
3 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
14 Απαντήσεις
7094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
2 Απαντήσεις
10516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
1 Απαντήσεις
4294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 15:41
από Lo.Lee.Ta