Ψηφοφορία

Gibson vs Tokai, Greco, Burny, Orville,

Gibson made in USA
26 (33.8%)
ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ (γράφει ο τίτλος)
45 (58.4%)
(Συνδιασμός των 2 παραπάνω)-->  Orville by Gibson
6 (7.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Μια ψηφοφορία που θα ανάψει τα αίματα:Ρ Japan vs USA  (Αναγνώστηκε 19273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Δεν αναφερομουν βασικα στα τοσο ακριβα οργανα σορρυ. Ειχα την εντυπωση οτι οι Historic παιζουν πολυ πιο πανω απο αυτην την τιμη ??? Μιλουσα περισσοτερο για lp std.

edit
Ok μαμακια, στον τομαν οι std παιζουν στα 2000 περιπου και οι VOS στα 3500. My bad.

Για να απαντησω στην ερωτηση σου, δεν εχω παιξει με καμια. Στα διαφορα φορουμ (και ειδικα το mylespaul) τα θρεντ που αναφεροναι σε κακο σεταπ ειναι πολυ συχνα, και ολοι λενε οτι ειναι συχνο φαινομενο(για την ιστορια ενας editor απο το περιοδικο guitarist ειχε αγορασει μια 335 block ri στις 4000 λιρες, και στα μειον ειχε πει οτι η κιθαρα χρειαστικε σεταπ επισης). Τους τυπους δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω(ολοι εκει μεσα αλλωστε λατρευουμε τις λεςπολ), ουτε ομως βγαζω ολες τις λπ κακοσεταρισμενες. Απλα η αναλογια κακο/καλο σεταπ ειναι κακη για την gibson.Για ατελειες αναφερομουν σε περιπτωσεις delamination, και μερικα απροσεχτα binding στο μανικι(υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που δν τις λαμβανω υποψην γιατι ειναι η εξαιρεση).

Για τις vos παντως δν εχω διαβασει κατι κακο παντως(οταν ελεγα για 3000 μιλουσα για τις std-λαθος μου)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/09, 01:50 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω κατα πόσο θα αγόραζα στην ηληκία που είμαι tokai των 1500 - 2000 ευρώ. θα προτιμούσα μια Gibson σε αυτά τα λεφτά και εγώ που είμαι Ιαπωνεζόφιλος. Όμως αν ήθελα μια κιθάρα επένδυση πραγματικά θα αγόραζα οποιοδήποτε γιαπωνέζικο σε αυτά τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω κατα πόσο θα αγόραζα στην ηληκία που είμαι tokai των 1500 - 2000 ευρώ. θα προτιμούσα μια Gibson σε αυτά τα λεφτά και εγώ που είμαι Ιαπωνεζόφιλος. Όμως αν ήθελα μια κιθάρα επένδυση πραγματικά θα αγόραζα οποιοδήποτε γιαπωνέζικο σε αυτά τα χρήματα.
Φίλε μου επένδυση θεωρείται πάντα ένα προιόν που έχει υψηλή τιμή μεταπώλησης..
Εκεί το made in USA υπερτερεί του NIPPON... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Σωστο....συμφωνω απολυτα....αν και πιστευω οτι η αξια μεταπωλησης ανεβαινει και στα MIJ οργανα....σκεφτειτε ας πουμε καποιον ο οποιος αγορασε μια Electra στις αρχες του '80 εναντι 30.000 δρχ (τοσο περιπου κοστιζαν),σημερα την πουλαει πρπ 500-600 ευρω....παρολαυτα το Made In USA βαραινει αλλιως...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
+1 Japan. Νομίζω ότι έχουν πάρει χρόνια τώρα την τεχνογνωσία  των Αμερικάνων και κατασκευάζουν εξαίσια μουσικά όργανα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
..σκεφτειτε ας πουμε καποιον ο οποιος αγορασε μια Electra στις αρχες του '80 εναντι 30.000 δρχ (τοσο περιπου κοστιζαν),σημερα την πουλαει πρπ 500-600 ευρω....

Θα τον φορολογήσουμε για υπεραξία τότε!  :D

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Χα χα....κεφαλαιοκρατη  :P
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
κάτι σχετικά άσχετο: οι heritage που είναι κ αμερικανικές, χειροποίειτες στο καλαμαζοο-όμοιες με τις γκιμπσον- γιατί δεν μπαίνουν στην διαδικασία? δεν είναι εξίσου καλά όργανα?
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 Japan. Νομίζω ότι έχουν πάρει χρόνια τώρα την τεχνογνωσία  των Αμερικάνων και κατασκευάζουν εξαίσια μουσικά όργανα.

Δεν νομίζω οτι η όποια διαφορά υπάρχει στα μοντέλα που αναφέρετε είναι θέμα τεχνογνωσίας.
Αυτό που μετράει εδω είναι τί price tag θέλεις εξαρχής να βάλεις στο προιόν σου και σε ποιό tagret group απευθύνεσαι.

Με βάση αυτά τα δύο κυρίως διαμορφώνεται η τελική τιμή που ανάλογα αν είναι ψηλή ή χαμηλή σημαίνει οτι θα έχουν υπάρξει και κάποιες παραχωρήσεις στο τελικό προιόν (είτε σε finish,είτε στα inlays,είτε στο fretwork, είτε σε λίγο πιο χαλαρό έλεγχο,είτε το ότι τα βαμμένα σώματα ενδέχεται να αποτελούνται απο 4-5 διαφορετικά κομμάτια ξύλου κλπ,κλπ...)

Να επαναλάβω εδώ οτι η tokai έχει στη λίστα της και όργανα που τα κοστολογεί 3500-4000 ευρώ!!
Αυτό σημαίνει οτι τα φθηνότερα μοντέλα της δεν είναι φθηνά λόγω...εθνικότητας....Είναι φθηνά γιατί δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να κατασκευάσει η εν λόγω εταιρεία. ;)

Τώρα σε άλλες εταιρίες που δεν βγάζουν high-end μοντέλα, η διαφορά τιμής αμερικάνας-γιαπωνέζας δεν είναι πια και τραγική.
π.χ. fender american telecaster 1100-1200 ευρώ- fender japan telecaster 700-800 ευρώ.

Μια χαρά είναι τα japan όργανα πάντως...άνετα θα έπαιρνα μια γιαπωνέζα tele πχ.(αν και στην συγκεκριμένη ψηφοφορία ψήφισα usa.....)


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Σωστο....συμφωνω απολυτα....αν και πιστευω οτι η αξια μεταπωλησης ανεβαινει και στα MIJ οργανα....σκεφτειτε ας πουμε καποιον ο οποιος αγορασε μια Electra στις αρχες του '80 εναντι 30.000 δρχ (τοσο περιπου κοστιζαν),σημερα την πουλαει πρπ 500-600 ευρω....παρολαυτα το Made In USA βαραινει αλλιως...
στις αρχές του 80 30.000 ήτανε λεφτά:Ρ

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
σοβαρα; δεν ζουσα τοτε  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Παράθεση
Να επαναλάβω εδώ οτι η tokai έχει στη λίστα της και όργανα που τα κοστολογεί 3500-4000 ευρώ!!
Αυτό σημαίνει οτι τα φθηνότερα μοντέλα της δεν είναι φθηνά λόγω...εθνικότητας....Είναι φθηνά γιατί δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να κατασκευάσει η εν λόγω εταιρεία. Wink

Δεν ειναι απολυτο αυτο, limited edition κοματια εχουν απιστευτα ψιλες τιμες χωρις να εχουν κατι ιδιαιτερο στην κατασκευη τους. Το εχουμε δει πολλες φορες.  Και σιγουρα δεν ειναι μονο η τιμη που προσδιοριζει το Target market. Π.χ η Fender και η Gibson ωραιες, αλλα δεν ειναι για μενα απλουστατα γιατι δεν με καλυπτουν σε αυτα που παιζω και οχι γιατι δεν εχω χρηματα να διαθεσω.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Αν έχεις τη δυνατότητα να δαπανήσεις αρκετές χιλιάδες ευρώ για ένα αμερικάνικο custom όργανο χωρίς να σε ενοχλεί που με πολύ λιγότερα χρήματα θα έπαιρνες το ίδιο γιαπωνέζικο, τότε έχεις και τα δύο: ποιότητα και μόστρα. Εγώ δεν το έκανα πάντως και γι' αυτό τη βρίσκω με τις γιαπωνεζούλες μου.
Ψήφος στο σχιστομάτη!

Για να μην είμαστε όμως άδικοι:
Ερώτηση: αν δύο εντελώς ίδιες ποιοτικά και κατασκευαστικά κιθάρες, μια γιαπωνέζικη και μια αμερικάνικη (πχ μια Tokai Les Paul και μια Gibson Les Paul), κόστιζαν ακριβώς τα ίδια χρήματα, πόσοι από εμάς που ψηφίσαμε το γιαπωνέζο θα αγοράζαμε τη γιαπωνέζικη;
Απάντηση: κανένας!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ

Για να μην είμαστε όμως άδικοι:
Ερώτηση: αν δύο εντελώς ίδιες ποιοτικά και κατασκευαστικά κιθάρες, μια γιαπωνέζικη και μια αμερικάνικη (πχ μια Tokai Les Paul και μια Gibson Les Paul), κόστιζαν ακριβώς τα ίδια χρήματα, πόσοι από εμάς που ψηφίσαμε το γιαπωνέζο θα αγοράζαμε τη γιαπωνέζικη;
Απάντηση: κανένας!

εγω δεν θα ειχα προβλημα να παρω την ιαπωνικη
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
...ουτε εγω... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
εγω δεν θα ειχα προβλημα να παρω την ιαπωνικη

Άλλο αν δεν θα είχαμε πρόβλημα να πάρουμε τη γιαπωνέζικη, άλλο αν θα την παίρναμε. Εγώ πάντως αν και ψήφισα "ιαπωνικά" θα έπαιρνα την αμερικάνικη. Είναι πιστεύω πιο πολύ "εγκεφαλική" η απόφαση παρά ουσιαστική.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Ναι αλλα εγω δεν λεω οτι θα επαιρνα αμερικανικη θα επαιρνα οποια νανε αφου ειναι ιδιες εκτος και αν μου αρεσε καποια εξωτερικα ποιο πολυ
Αλλα αν εννοεις να ειναι εντελως ιδιες τοτε θα επαιρνα στην τυχη μαλλον.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Να επαναλάβω εδώ οτι η tokai έχει στη λίστα της και όργανα που τα κοστολογεί 3500-4000 ευρώ!!
Αυτό σημαίνει οτι τα φθηνότερα μοντέλα της δεν είναι φθηνά λόγω...εθνικότητας....Είναι φθηνά γιατί δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να κατασκευάσει η εν λόγω εταιρεία. Wink

Δεν ειναι απολυτο αυτο, limited edition κοματια εχουν απιστευτα ψιλες τιμες χωρις να εχουν κατι ιδιαιτερο στην κατασκευη τους. Το εχουμε δει πολλες φορες.  Και σιγουρα δεν ειναι μονο η τιμη που προσδιοριζει το Target market. Π.χ η Fender και η Gibson ωραιες, αλλα δεν ειναι για μενα απλουστατα γιατι δεν με καλυπτουν σε αυτα που παιζω και οχι γιατι δεν εχω χρηματα να διαθεσω.


Τα ακριβά μοντέλα της tokai είναι ακριβά γιατί απλά έχουν επάνω τους οτι καλύτερο διαθέτουν οι αποθήκες της tokai απο υλικά (ξύλα,hardware,επώνυμους μαγνήτες και κλειδιά στη θέση των γιαπωνέζικων που έχουν τα κατώτερα μοντέλα) και περνάνε φαντάζομαι και απο αυστηρότερο ποιοτικό έλεγχο.
Άρα τα φθηνότερα φτιάχνονται απο κατώτερης ποιότητας υλικά...είναι απλά τα πράγματα.

(αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις χώρες...)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 20:56 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σωστο....συμφωνω απολυτα....αν και πιστευω οτι η αξια μεταπωλησης ανεβαινει και στα MIJ οργανα....σκεφτειτε ας πουμε καποιον ο οποιος αγορασε μια Electra στις αρχες του '80 εναντι 30.000 δρχ (τοσο περιπου κοστιζαν),σημερα την πουλαει πρπ 500-600 ευρω....παρολαυτα το Made In USA βαραινει αλλιως...

Υπαρχουν βεβαια και διαφορες γκιμπσον (π.χ. επετειακες εξπλορερ κτλ), που ειχαν $10.000 καινουργιες, και τωρα αν τις δωσεις $3000 εισαι τυχερος.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αλλα αν εννοεις να ειναι εντελως ιδιες τοτε θα επαιρνα στην τυχη μαλλον.

Και εγω το ιδιο, πιθανως να επερνα αυτη που θα ηταν πιο σπανια, δηλαδη την Ιαπωνεζα, γιατι γκιμπσον εχει μεχρι και ο περιπτερας του χωριου μου  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γκιμπσον εχει μεχρι και ο περιπτερας του χωριου μου  ;D
αα...που μένει??

σημειώστε παιδιά! να τον ληστέψουμε κ αυτόν!!


;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω λέω ν'ανοίξουμε θέμα με τίτλο..."Πόσοι απο εσας έχουν gibson"??

Πιστεύω οτι δεν είναι τόσοι πολλοί...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Παράθεση
Εγω λέω ν'ανοίξουμε θέμα με τίτλο..."Πόσοι απο εσας έχουν gibson"??

Πιστεύω οτι δεν είναι τόσοι πολλοί...
Αλλα αν ανοιξουμε thread με θεμα ποσοι απο εσας ειναι ψωνια με τον μουσικο εξοπλισμο τους, μαλλον θα ειναι αρκετοι  ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι συνήθως αυτοί που στην ερώτηση "τί κιθάρα προτείνετε?"........νομίζουν οτι άκουσαν "τί κιθάρα έχετε?!"... :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Είναι συνήθως αυτοί που στην ερώτηση "τί κιθάρα προτείνετε?"........νομίζουν οτι άκουσαν "τί κιθάρα έχετε?!"... :)

Σωστόοοος  ;D
When the going gets weird, the weird turn pro.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/06, 18:40
από {SLASH}
124 Απαντήσεις
39766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/06, 02:32
από Garvin
32 Απαντήσεις
11632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
42 Απαντήσεις
13579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 09:05
από armagedon
16 Απαντήσεις
6158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
2 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 01:27
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 23:30
από James Basdanis
7 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/13, 10:42
από Βραζίλης
74 Απαντήσεις
15266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 23:03
από TsulfasGuitars