Αποστολέας Θέμα: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού  (Αναγνώστηκε 18239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #25 στις: 16/10/09, 22:20 »
Τ' αποτελέσματα ήρθαν κι είναι θετικά. Ενώνοντας το μικρό έλασμα με τη γείωση αλλάζει τα κανάλια, ενώνοντας το μεγάλο με τη γείωση αλλάζει τα εφέ.
Άψογος!!!
Πλέον έχω την εντύπωση ότι με μια πατεντούλα ακόμα (διακλάδωση και ένα επιπλέον switch) μπορεί να γίνει semi-custom double footswitch!
Βεβαίως μπορεί να κάνω και λάθος!
Οι ειδικοί θα μας πουν.

ps: Adr1ane, για δευτερολεπτα το ποστ! ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/09, 22:24 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #26 στις: 17/10/09, 00:06 »
Χεχε, καθόλου δε μ' ενοχλεί το trial-and-error, φοιτητής πληροφορικής είμαι ;D Έχω κάμποσο στις πλάτες μου  :)

Φίλε μου για ν' απαντήσω στην ερώτησή σου: η εναλλαγή γίνεται και με τους 2 τρόπους! Είτε κάνω κλικ στα ελάσματα είτε hold 'n' release, πάλι αλλάζουν τα κανάλια.

Αν η επαφή είναι στιγμιαία, αλλάζει στο επόμενο κανάλι και μένει στο επόμενο κανάλι. Δηλαδή, καθαρό > (κλικ) > μένει βρώμικο > (κλικ) > μένει καθαρό. Χρειάζονται 2 πατήματα.

Αν η επαφή διαρκεί λίγο περισσότερο, αλλάζει στο επόμενο κανάλι όσο το έχω βραχυκυκλωμένο κι επανέρχεται όταν ακυρώσω το βραχυκύκλωμα. Δηλαδή, καθαρό > (hold) > βρώμικο > (release) > επαναφορά καθαρό. Χρειάζεται ένα πάτημα διαρκείας.

Μου φάνηκε κι εμένα παράξενο στην αρχή και νόμισα ότι δεν τ' ακουμπούσα σωστά. Έκανα όμως αρκετές δοκιμές και μπορώ να πώ ότι 100% λειτουργούν και οι 2 τρόποι εναλλαγής.

Άλλωστε, κι ο Boss FS-6 έχει επιλογή για να το δουλεύεις ως latch ή ως momentary. Επομένως είμαστε σωστοί.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #27 στις: 17/10/09, 00:48 »
Ok λοιπόν, νά ένα απλό σχεδιάγραμμα για να φτιάξεις πολύ φθηνά ένα διπλό πετάλι.

Οι διακόπτες είναι SPDT (single position dual throw) που σημαίνει δεν είναι momentary (SPST) αλλά latched. Οι εικονιζόμενοι είναι πολύ φθηνοί αλλά υπάρχουν σχεδόν παντού και αντέχουν σε χρήση ποδιού.

Το καλώδιο μεταξύ βύσματος και διακοπτών δεν χρειάζεται να είναι κιθάρας, μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό από 3 κλώνους και πάνω. Αφού ασχολείσαι με τους υπολογιστές, ίσως βρείς εύκολα λίγο καλώδιο δικύου UTP Level 5 που έχει μέσα 4 ζευγάρια συστραμμένα καλώδια μονού χαλκού, είναι πολύ φθηνό και κάνει ότι πρέπει.



Εάν βρείς λίγο καλύτερους μεταλικούς διακόπτες SPDT και δεν σου φανούν ακριβοί, πάρε τους:




Εάν περαιτέρω μπορείς να βρείς τέτοιους DPDT δηλαδή με 6 ακροδέκτες:



...μπορώ να σου κάνω ένα λίγο πιο advanced διάγραμμα να έχεις και δύο LEDs στο πετάλι σου, ένα για κάθε λειτουργία με μία εσωτερική μπαταρία 9v.
Πες μου αν κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει.
Καλή επιτυχία!!..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/09, 01:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #28 στις: 17/10/09, 11:30 »
Παίζει τώρα για το 5ήμερο της 28ης να πάω στο πατρικό μου, πράγμα που σημαίνει ότι θα 'χω τα εργαλεία του πατέρα μου (και αυτόν θα 'χω γιατί έχω λίγο butterfingers...).

Σκέψη που έκανα, γιατί να μη χρησιμοποιήσω το casing του ποδοδιακόπτη που ήδη έχω; Μια χαρά μεταλλικό βαρύ κουτί είναι (έτοιμο κιόλας), έχει 9βολτη μπαταρία, 8pin διακόπτη (αλλά μάλλον δε βολεύει), έτοιμη πλακέτα μέσα... Δηλαδή, δώσε μου αν είναι και το σχεδιάγραμμα για τα led και τη μπαταρία και θα δώ ποιό θα κάνω. Τον άνοιξα τον ποδοδιακόπτη κι αν θες θα σου ανεβάσω αργότερα μια φωτό να δεις πώς είναι. Το θηλυκό βύσμα, είναι και stero & mono, ανάλογα το καλώδιο που θα βάλεις;

Αν βρω κανα μεταλλικό κουτί ή κανα βαρύ ξύλινο, θα κάνω απ' την αρχή καινούργιο. Αν όχι, θα χρησιμοποιήσω αυτό που έχω.

Σκέφτομαι να πάρω διακόπτες με διαφορετικού χρώματος καπάκια για να γίνει πιο funkheeyyy 8) Κι αν τελικά χρησιμοποιήσω ξύλο, να σκαλίσω με ντρέμελ τα EFX, CH πάνω απ' τους διακόπτες... Ψήθηκααααα
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/09, 11:33 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #29 στις: 18/10/09, 08:47 »
Αδριανεεεε ΑΨΟΓΟΣ
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες

Ερωτηση...τους συγκεκριμενους διακοπτες τους ξερετε?
Σκεφτομαι να τον αγοράσω για τον orange rockerverb
http://voodoomanswitches.com/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,82/category_id,17/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,1/

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #30 στις: 21/10/09, 14:05 »
Παραθέτω και το σχεδιάγραμμα για το διπλό πετάλι με LEDs:




Ερωτηση...τους συγκεκριμενους διακοπτες τους ξερετε?  Σκεφτομαι να τον αγοράσω για τον orange rockerverb
http://voodoomanswitches.com/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,82/category_id,17/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,1/


Μια χαρά είναι, αν τον θέλεις πάρε τον.
Είναι το ίδιο με αυτό που φτιάχνουμε στο διάγραμμα, απλά αντί για stereo βύσμα, βγαίνει σε δύο μονά..
Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις να το φτιάξεις και μόνος σου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #31 στις: 21/10/09, 17:36 »
Είσαι άψογος mafriend, μια χαρά εύκολο είναι κι αυτό. Θα ψάξω να βρώ τέτοιους διακόπτες, ledάκια ήδη πήρα. Δε χρειάζεται να κάνω τις συνδέσεις πάνω σε καμιά πλακέτα ε; Κι ένα τελευταίο, το θηλυκό βύσμα στο κουτί, είναι sterεo/mono κι ανάλογα δουλεύει με το αρσενικό βύσμα ή θέλει κάτι συγκεκριμένο;

Δες και τη φωτό που έβγαλα μήπως και μπορέσω να χρησιμοποιήσω τπτ από εκεί...

http://i228.photobucket.com/albums/ee39/heavymetalwiseone/P17-10-09_1105.jpg
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #32 στις: 21/10/09, 19:06 »
Κι ένα τελευταίο, το θηλυκό βύσμα στο κουτί, είναι sterεo/mono κι ανάλογα δουλεύει με το αρσενικό βύσμα ή θέλει κάτι συγκεκριμένο;

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μην κανιβαλίσεις το πετάλι, κάποιος θα το πάρει και θα το πουλήσεις.
Βάλε τα υλικά σε ένα άλλο κουτάκι, να κάνεις την δουλειά σου.

Για το βύσμα που με ρώτησες, εγώ θα σου έλεγα το καλώδιο στην πλευρά του κουτιού μην το κάνεις με βύσμα, απλά πέρασε το από μια τρύπα και κάνε του ένα κόμπο, να μην βγαίνει.
Αν τελικά χρησιμοποιήσεις το υπάρχον βύσμα, το αρσενικό πρέπει να είναι stereo, όπως και από την άλλη πλευρά.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #33 στις: 21/10/09, 22:33 »
Ναι, κι εγώ αμφιταλαντευόμουν αν έπρεπε να "κανιβαλίσω"  ;D όπως λες το υπάρχον πετάλι ή όχι... Ο πατέρας μου βρήκε ένα κουτί οπότε αυτό που έχω δε θα το πειράξω καθόλου.

Thanks για τις πληροφορίες φιλαράκι, Σάββατο Κυριακή το αργότερο θα ποστάρω διαδικασία/φωτογραφίες ;)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #34 στις: 27/10/09, 21:36 »
Άργησα λίγο να ενημερώσω αλλά here I am. Καλούτσικος έγινε ο ποδοδιακόπτης αλλά κάναμε μέγα λάθος φίλε μου! Επιλέξαμε τους latched διακόπτες! Τώρα το κατάλαβα που το δοκίμασα. Πάλι χρειάζεται 2 κλικ για ν' αλλάξει... Πάντως 'ντάξει δουλεύει. Φωτος αύριο γιατί έχω ένα προβληματάκι με το κινητό.

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα ν' αλλάξω τους διακόπτες καθώς τους κολλήσαμε με δυνατή κόλλα κι αν πάω να τους βγάλω παίζει να καταστρέψω το κουτί (είναι από πολύ συμπιεσμένο χαρτόνι).
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #35 στις: 06/12/09, 10:37 »
αν βαλεις την κιθαρα σου στο μεσαίο Input
http://web.me.com/travishartnett/Pearce_Amps/G1_Image_Gallery.html#11


Πράγματι.. απίστευτο!!!..

φιλε ανδριανε θα αποπειραθω να φτιαξω πεταλακι για τον ενισχυτη μου το οποιο να επιλεγει μεταξυ των δυο καναλιων, αλλα να εχει και την επιλογη να τα ενεργοποιει και τα δυο καναλια ταυτοχρονα.
Καθε συμβουλη δεκτη :)

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #36 στις: 21/10/10, 13:16 »
Καλημερα. Ξεθαβω αυτο το παλιο θεμα αλλα καθως θα ειμαι συντομα κατοχος ενος cube 20x ειναι επικαιρο για μενα. Θελω να ρωτησω τον andr1ano αν αντι για DPDT με 6 ακροδεκτες για πεταλιερα με led ,θα μπορουσα να τοποθετήσω SPDT με 6 ακροδεκτες για να μην εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο που θελει 2 κλικ για να ενεργοποιησει την εναλλαγη των καναλιων. Επισης ,επειδη δεν κατεχω και πολυ απο ηλεκτρονικα, αν θα μπορουσα να εχω DPDT διακοπτες και με καποιον τροπο να διαλεγω ποτε να λειτουργουν ως latch ή momentary και παλι ως latch να μην θελω δυο κλικ για αλλαγη εφε και καναλιων...Πολυπλοκο;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #37 στις: 21/10/10, 13:48 »
Καλημερα. Ξεθαβω αυτο το παλιο θεμα αλλα καθως θα ειμαι συντομα κατοχος ενος cube 20x ειναι επικαιρο για μενα. Θελω να ρωτησω τον andr1ano αν αντι για DPDT με 6 ακροδεκτες για πεταλιερα με led ,θα μπορουσα να τοποθετήσω SPDT με 6 ακροδεκτες για να μην εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο που θελει 2 κλικ για να ενεργοποιησει την εναλλαγη των καναλιων. Επισης ,επειδη δεν κατεχω και πολυ απο ηλεκτρονικα, αν θα μπορουσα να εχω DPDT διακοπτες και με καποιον τροπο να διαλεγω ποτε να λειτουργουν ως latch ή momentary και παλι ως latch να μην θελω δυο κλικ για αλλαγη εφε και καναλιων...Πολυπλοκο;

SPDT με 6 ακροδέκτες δεν υπάρχει.. έχουν 3.

Πάμε να το ξεκαθαρίσουμε λίγο, να υπάρχει κάπου γραμμένο:

ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΕΣ:

SPDT σημαίνει Single Pole (ένας πόλος που εναλλάσεται - τρείς ακροδέκτες) Dual Throw (Δύο θέσεις - του διακόπτη).


Το DPDT (Dual Pole Dual Throw) έχει 6 ακροδεκτες



και το 3PDT (3 Pole Dual Throw) έχει 9 ακροδεκτες .



Υπάρχουν και διακόπτες SPST (Single Pole, Single Throw) με 2 ακροδέκτες (που συνήθως είναι Momentary):




Tώρα όλοι αυτοί, μπορεί να είναι:

1. Latched
, δηλαδή δύο θέσεων, που πατάς και αλλάζουν θέση μόνιμα μέχρι να τους ξαναπατήσεις, και

2. Momentary
, δηλαδή που πατάς και αλλάζουν θέση και ΟΣΟ πατάς παραμένουν σε αυτή την θέση, και όταν αφήσεις το πόδι, επανέρχονται στην αρχική τους θέση.


Χρησιμοποιούμε Latched ή Momentary, διακόπτες, ανάλογα με τι δουλεύει το μηχάνημα μας.
ΠΧ. οι περισσότεροι ενισχυτές λειτουργούν με Latched διακόπτες, ενώ κάποιοι όπως ο Cube (όπως αποδείχθηκε μέσα από αυτό το ποστ) και πχ κάποια πετάλια όπως το Timefactor, θέλουν Momentary διακόπτες.

Footswitch με Momentary διακόπτες δεν γίνεται να έχει LEDs χωρίς να έχει και λίγα ηλεκρονικά μέσα.
LED μπορούμε να βάλουμε απλά μόνο σε Latched DPDT διακόπτες με 6 ακροδεκτες, όπως έχω σχεδιάσει παραπάνω.


Πάμε τώρα στην ουσία.. αν κατάλαβα θέλεις ποδοδιακόπτη για τον cube 20x.

Χρειάζεσαι λοιπόν αυτό το σχεδιάγραμμα που ακολουθεί:



..απλά αντί για τους διακόπτες που έχει το σχέδιο, για τον CUBE πρέπει να βάλεις SPST Momentary: http://www.banzaimusic.com/Carling-SPST-SW110-PM-Off.html (ή για πιο φθηνούς: http://www.banzaimusic.com/SW1065M-SPST-Momentary-Footswitch.html)


..και ξεχνάς το θέμα των LED..
..εκτός αν θέλεις να δώσεις €54 για το Boss FS-6 που έχει και LEDs και διακόπτη εναλλαγής Latched ή Momentary: http://www.dv247.com/musical-instruments/boss-fs-6-dual-footswitch--31326
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/10, 14:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #38 στις: 21/10/10, 14:07 »
Ναι αλλα αν βαλω momentary για τον cube θα θελουν συνεχες πατημα ή λογο της ιδιαιτεροτητας του ενισχυτη αρκει ενα πατημα για να κανει την εναλλαγη και να μεινει εκει; Σε περιπτωση που κανω το δευτερο σχεδιαγραμμα με το led θα θελω δυο κλικ για αλλαγη αλλα καταλαβα οτι μπορει με παρατεταμενο κρατημα να λειτουργησει και ως momentary, οπως το παρατηρησε ο φιλος που εκανε το footswitc στην αρχη.; Παντα για τον cube μιλαμε γιατι σε αλλον πιθανο να λειτουργει αλλιως.

Επειδη εχω ηδη δυο διακοπτες DPTD θα μπορουσα να τους κανω να λειτουργησουν ως SPDT ή με καποιο τροπο να διαλεγω ποτε να ειναι latch ή momentary η λειτουργια τους;

Πραγματικα σε ευχαριστω για τον χρονο σου. Χαζευα τα Diy που εχει κανεις και εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/10, 14:13 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #39 στις: 21/10/10, 14:48 »
Ναι αλλα αν βαλω momentary για τον cube θα θελουν συνεχες πατημα ή λογο της ιδιαιτεροτητας του ενισχυτη αρκει ενα πατημα για να κανει την εναλλαγη και να μεινει εκει;
Αρκεί ένα πάτημα.

Σε περιπτωση που κανω το δευτερο σχεδιαγραμμα με το   led θα θελω δυο κλικ για αλλαγη αλλα καταλαβα οτι μπορει με παρατεταμενο   κρατημα να λειτουργησει και ως momentary, οπως το παρατηρησε ο φιλος   που εκανε το footswitc στην αρχη.; Παντα για τον cube μιλαμε γιατι σε   αλλον πιθανο να λειτουργει αλλιως.
Ξέχασε τελείως το δευτερο σχεδιαγραμμα με τα  led, δεν λειτουργεί με τον Cube.

Επειδη εχω ηδη δυο διακοπτες   DPTD θα μπορουσα να τους κανω να λειτουργησουν ως SPDT
Ναι, χρησιμοποιώντας μόνο τους 3 ακροδέκτες από τους 6, ΑΛΛΑ αν είναι latched (που μάλλον είναι) δεν κάνουν.

  ..ή με καποιο τροπο   να διαλεγω ποτε να ειναι latch ή momentary η λειτουργια τους;
 
Οχι, θέλεις κύκλωμα και επιπλέον ηλεκτρονικά για αυτό, όπως και για τα LED.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/10, 14:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #40 στις: 21/10/10, 15:06 »
Κατατοπιστικότατος. Αρα μου μενει να βρω 2 spst momentary ποδοδιακοπτες γιατι δεν νομιζω να με συμφερει η παραγγελεια απο το internet( απο banzai θελει 8€ μεταφορικα). Σε περιπτωση που εβαζα momentary και ηθελα led, τι extra ηλεκτρονικο θα χρειαζομουν;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #41 στις: 25/10/10, 10:55 »
.. Σε περιπτωση που εβαζα momentary και ηθελα led, τι extra ηλεκτρονικο θα χρειαζομουν;


Για να κάνεις ένα LED να ανάβει και να σβήνει ως αποτέλεσμα του πατήματος του momentary ποδοδιακόπτη που θα αλλάζει κανάλια στον Cube χρειάζεσαι ένα κύκλωμα παρόμοιο με αυτό:



Χρειάζεται ένα για κάθε ποδοδιακόπτη, δηλαδή δύο στην περίπτωση σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #42 στις: 28/10/10, 11:12 »
Ευχαριστω για το σχεδιαγραμμα. Αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν κανει το flip flop. Νομιζω οτι μονο ενα led μπορει να ειναι αναμμενο καθε φορα. Τα led πρεπει να μπορουν να αναψουν και ταυτοχρονα, καθως μπορει να εχω το lead καναλι και τα efe μαζι. Αυριο θα ψαξω για spst στη θεσσαλονικη, αργησα λογω δουλειας και αργιων. Οταν το φτιαξω θα ανεβασω εικονα. Παντως με δυο πλαστκους διακοπτες που ειχα, το δοκιμασα προχειρα και οντως δουλευει.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #43 στις: 28/10/10, 12:09 »
Σου έγραψα ότι χρειάζεσαι από ένα τέτοιο κύκλωμα για κάθε ποδοδιακόπτη, άρα δύο κυκλώματα για την περίπτωση σου.
Σε κάθε ένα από τα δύο κυκλώματα, το ένα από τα δύο LED καταργείται και έχεις ουσιαστικά ένα LED ON/OFF για κάθε ποδοδιακόπτη, που αντιστοιχεί σε κάθε λειτουργία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #44 στις: 31/10/10, 19:18 »
Τελικα θα αρκεστω σε απλο footswitch χωρις led. Βρηκα στο πρωτο καταστημα που μπηκα στη θεσσαλονικη δυο διακοπτες( 1.5€ ο ενας), ενα stereo jack(0.50€) και ενα μεταλλικο κουτακι (7.50€). Μενει το κολλητηρι και το καλλιτεχνικο μερος, καθως το σκετο αλουμινιο δεν ειναι του γουστου μου( βασικα αφορμη ψαχνω για να βαψω το κουτακι :P ) Μολις τελειωσα και τις τρυπες.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/10, 20:03 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #45 στις: 01/11/10, 09:58 »
Τελικα θα αρκεστω σε απλο footswitch χωρις led. Βρηκα στο πρωτο καταστημα που μπηκα στη θεσσαλονικη δυο διακοπτες( 1.5€ ο ενας), ενα stereo jack(0.50€) και ενα μεταλλικο κουτακι (7.50€). Μενει το κολλητηρι και το καλλιτεχνικο μερος, καθως το σκετο αλουμινιο δεν ειναι του γουστου μου( βασικα αφορμη ψαχνω για να βαψω το κουτακι :P ) Μολις τελειωσα και τις τρυπες.

Μιά χαρά, όπως σου είχα συστήσει και από την αρχή, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με πολύπλοκες λύσεις.
Πολύ ωραίο το κουτί, και χρηστικό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #46 στις: 08/11/10, 12:17 »
Αργησα αλλα το τελειωσα. Ηθελα να βαψω κατι γραμματα με αλλο χρωμα , αλλα την πρωτη φορα που το δοκιμασα με σπρει μαλλον τα χρωματα ειχαν αλλο διαλυτη και εφαγε και το πρωτο χρωμα και το ασταρι!!! Ετσι περιμενα να αγορασω ενα τρυπανι μοντελισμου. Εκοψα σε ενα χοντρο χαρτι το σχεδιο και το εκοψα. Μετα εβαψα το κουτι. Το αφησα να στεγνωσει 3- μερες και σημερα το χαραξα. Να το εποτελεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/10, 12:23 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #47 στις: 08/11/10, 12:54 »
Αργησα αλλα το τελειωσα. Ηθελα να βαψω κατι γραμματα με αλλο χρωμα , αλλα την πρωτη φορα που το δοκιμασα με σπρει μαλλον τα χρωματα ειχαν αλλο διαλυτη και εφαγε και το πρωτο χρωμα και το ασταρι!!! Ετσι περιμενα να αγορασω ενα τρυπανι μοντελισμου. Εκοψα σε ενα χοντρο χαρτι το σχεδιο και το εκοψα. Μετα εβαψα το κουτι. Το αφησα να στεγνωσει 3- μερες και σημερα το χαραξα. Να το εποτελεσμα.



Μπράβο, το κατάφερες και είναι και πολύ όμορφο!..
Συγχαρητήρια!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #48 στις: 08/11/10, 19:06 »
Πάαααααρα πολύ καλό και φαίνεται πολύ στιβαρό, σε φάση να περνάει τανκ από πάνω κι αυτό να μη νιώθει!

Άρχισα να ψάχνομαι κι εγώ για κάτι DIY, καθώς το γνήσιο footswitch του ενισχυτή μου κοστίζει 40 ευρώ, όμως δεν έχω ιδέα από κολλήσεις και καθόλου σχετικά εργαλεία.

Πάντως το δικό σου είναι τέλειο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #49 στις: 08/11/10, 20:00 »
Μπραβο... :up
Πολυ καλο το αποτελεσμα...
Μηπως μπορεις να περιγραψεις αναλυτικοτερα τη διαδικασια με την οποια εκανες τα γραμματα???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
23 Απαντήσεις
7749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
41 Απαντήσεις
14904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
1 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
35 Απαντήσεις
10631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 12:02
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
3 Απαντήσεις
17016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
38 Απαντήσεις
35673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982