Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ενισχυτή - κάποιες απορίες πριν την τελική επιλογή  (Αναγνώστηκε 24227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δυστυχως κανει λαθος...Συγκεκριμενα, το attenuator απο οσο καταλαβαινω τρωει τα watt...Το οποιο σημαινει οτι τα κανει πανω κατω, θερμοτητα με το δικο του τροπο. Τι σου επιτρεπει?

Να ανοιξεις τον τελικο σε επιπεδα τα οποια δε θα μπορουσες πριν χωρις να ανατιναξεις τα μυαλα σου πριν το κανουν οι γειτονες για σενα. Μερικοι ενισχυτες επωφελουνται απο αυτο. Ιδιαιτερα οσοι (καποιοι παλιοι marshall π.χ.) οσο ανοιγεις το master volume αποκτουν παραμορφωση...

Τι δεν επιτρεπει?

Δεν επιτρεπει το μεγαφωνο να πιστονιασει. Με αλλα λογια το μεγαφωνο στο τελος, θα παρει πανω κατω οσα watt επαιρνε και οταν το ανοιγες στο 0,1 η οπου το ανοιγεις ωστε να παιζεις χαμηλα.

Ειναι απολυτα λογικο. Το καθε μεγαφωνο οσο το ταιζεις watt ανεβαζει ενταση. Μια συνηθης σχεση ειναι οτι με περιπου 1 watt απο τον ενισχυτη, μπορεις να ανεβασεις, 100 db ενταση σε ενα μεγαφωνο μετρωντας ενταση ως ηχητικη πιεση στο 1 μετρο. 100db!!! Στα 105 εισαι ηδη σε ενταση παρτυ, και χρειαζεσαι μολις 4-5 watt για να τα ποιασεις...Υστερα πως να μην ειναι δυνατα τα μικρα 5 watt λαμπατα (η και καλα τρανζιστορ τα watt ειναι watt δε υπαρχουν διακρισεις).


Αν λοιπον το ταιζες ολα αυτα τα watt που βγαζει ο peavey οταν τον ανοιγεις εκει που αναπνεει καλα, θα ερθουν αστυνομια κτλ...!
Το attenuator επιτρεπει να τον ανοιξεις (προσοχη μονο τον τελικο) αλλα στο μεγαφωνο να φτασει και κατω απο 1 watt (ωστε να μη βγαλει μεγαλη ενταση). Το αλλο...θερμοτητα.


Η Line6 λεει οτι σε ενα μεγαφωνο το πηνιο φωνης και το στρογγυλο για τη σκονη καλυμα στο μεσο του σε υψηλες εντασεις, πιστονιαζουν γινονται σα tweeter και προσθετουν στα πριμα και στην καθαροτητα. Κατι τετοιο, ειτε ειναι το πηνιο φωνης με το καλυμα, ειτε ειναι η συμπεριφορα του μεγαφωνου, ειτε ειναι ολος ο τροπος που συντονιζει η καμπινα σε συγκεκριμενες εντασεις και αναλογα με το χωρο δε προκειται ποτε να το παρεις με attenuator σε χαμηλη ενταση. Δεν ειναι λιγοι αυτοι που παραπονιουνται για "απωλεια πριμων και καθαροτητας" με attenuator (τα οποια εχουν bright switch και καποια απο αυτα (ultimate attenuator) ενεργα ηλεκτρονικα για να διορθωσουν τετοια προβληματα.

Πως ειπατε? Ολοκληρα solid state κυκλωματα, για να εξομοιωσουν μια περιπου κατασταση ενος ενισχυτη, σε χαμηλη ενταση, χωρις να ειναι σιουρα τι μεγαφωνο ακολουθει μετα? Και ξερεις ποσο κανουν? (κοντα 400-600 το συγκεκριμενο). Οχι ευχαριστω δε θα παρω.

Αυτο που ειπα με το πεταλι, ειναι οτι πανω κατω εχει σχεδιαστει σαν amp in a box. Προσπαθει να ποιασει το χαρακτηρα του ενισχυτη σου. Δε θα βρει καλυτερο υποβαθρο ως πεταλι/preamp απο εναν οριτζιναλ 5150 για να το κανει αυτο!!! Επισης πολυ ικανοποιητικο ακουγεται direct...

Οσο για το pc εχω εκπλαγει μερικες φορες με απλα on-board κυκλωματα ηχου (που ειναι 24/96!!!) ποσο καλα ακουγονται σε συνδυασμο με ενα ζευγαρι καλα ακουστικα...

Τι να πω, η επιλογη δικη σου, κρατησε μας ενημερωμενους.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Άρα το attenuator δεν θα μου δίνει το "ούμφ", αλλά θα παίρνω το παραπάνω gain. Χμμμ, -σχετικά- μικρό το κακό, μπορώ να δουλέψω περισσότερο τα palm mutes μου και να βάλω ένα EQ στο FXLoop κάποια στιγμή για να παίρνω από εκεί τα μπάσα που χάνω.

Τέλοσπαντων, θα τα ζυγίσω και θα δω. Ευχαριστώ πολύ!

Edit: Τελικά τείνω στο Zakk Wylde overdrive. Θα μου δίνει το χαμένο gain στην ένταση που παίζω τώρα κι ενδεχομένως να καταφέρω να παίρνω και το "ούμφ" άμα τσιτώνω to Output knob.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/10, 00:50 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
6 Απαντήσεις
33413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 15:56
από benton_lin