Αποστολέας Θέμα: Οι ηχογραφήσεις μου  (Αναγνώστηκε 3631 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Οι ηχογραφήσεις μου
« στις: 17/01/11, 04:00 »
Με επεισε τελικα η φιλη μου η gkou και αποφασισα να ανεβασω ολη μου την προικα στο ιντερνετ και να την παρουσιασω.
Οτι ακουσετε ειναι ερασιτεχνικες ηχογραφησεις απο ερασιτεχνη και μερικα απο αυτα εχουν ηχογραφηθει πριν 1 δεκαετια. Οπου ακουσετε φωνητικά είναι ενας φιλος με τον οποιο τα γραψαμε μαζι αυτα τα τραγουδια. Τα υπολοιπα ειναι προσωπικη εργασια!
Ξερω οτι θα ακουσετε περιεργα στυλ εκει μεσα, αλλα ετσι ειμαι εγω. Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω!     0:)

http://www.box.net/shared/g50d6yyerb
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #1 στις: 17/01/11, 08:58 »
Έτσι τα...σφάζεις εσύ; :o
Ακόμα βρίσκομαι στο "Mad scientist" κι έχω πάθει πλάκα!Απίστευτες δημιουργίες, η μία καλύτερη από την άλλη...Η αποθέωση της ποιότητας  :)
Μου θυμίζει πολλές φωνές ο φίλος σου και λίγο Bryan Ferry.Θα επανέλθω μόλις τα ακούσω όλα...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #2 στις: 17/01/11, 14:40 »
Φιλτατε Crossroad.Εχω βαλει και ακουω ενα ενα τα κομματια σου.Γενικα ειμαι μεγαλος θαυμαστης της ερασιτεχνικης μουσικης.Πιστευω οτι οι καλυτερες μουσικες βρισκονται στην καρδια και την ψυχη του ανθρωπου και οχι στα εμπορικα κομματια.Μεχρι στιγμης εχω ακουσει το Carmen και το Car crash και δηλωνω θαυμαστης.Ποιος τραγουδαει...?Ειναι επαγγελματιας..?Μου θυμιζει λιγο και μενα Brian ferry κ Morrisey.Θα επανελθω με περισσοτερα μολις τα ακουσω ολα.

Μεχρι στιγμης παντως... ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #3 στις: 17/01/11, 14:54 »
Όντως επρόκειται για μία μουσική σαλάτα, λίγο από όλα δηλαδή! Άλλά όλα έχουν χαρακτήρα, συναίσθημα και ακούγονται ευχάριστα! Πολύ καθαρές και οι ηχογραφήσεις! Δεν έχω ακούσει και πολύ μουσική στη ζωή μου για να καταλάβω τα γούστα σου, αλλά πιστεύω θα γούσταρες το cdάκι από Eloy |The Power and the Passion|!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #4 στις: 17/01/11, 15:34 »
[Απαντώ σε όλους μαζί]: Για μενα η χρυση περιοδος που πραγματικα απολαυσα ηταν στο 1999-2003 οπου ο φιλος μου εκανε ενα μικρο οικιακο ερασιτεχνικο στουντιο και περασαμε φοβερες στιγμες, αλλα ειμασταν παντα απλοι χομπίστες στη μουσικη. Ειχε σπουδασει πολλα χρονια στην Αγγλια και ειχε επηρρεαστει απο εκει στη μουσικη (κιθαρα-φωνή). Το σπιτι του ειχε γινει κεντρο διερχομενων και εγιναν και ηχογραφησεις που δεν συμμετειχα εγω, με άλλα ατομα. Οι ηχογραφησεις χωρις φωνητικα ειναι αποκλειστικα δικες μου, γραμμενες ειτε στο στουντιο ειτε σε pc.
Καποτε διαλυθηκε η κατασταση, ο φιλος μου μεταναστευσε στο εξωτερικο και εγω ασχοληθηκα με τους υπολογιστές.
Τελευταια μας ηχογράφηση ηταν το 2007 Ιανουαριο, με το τραγουδι Carmen, που το εμπνεύστηκε απο μια γυναίκα που γνώρισε στο εξωτερικό και της εκανε πρόταση γαμου την ίδια μερα. Ηρθε να κανει το γάμο στην Ελλαδα και το ηχογραφήσαμε superfast.

Κλεινω με μια αναφορα στο κομματι Youth metal που ηταν το 1ο μου. Ημουν πιτσιρικι τοτε χωμενο στο μεταλ και προσπαθησα να γραψω 1 κομματι κανοντας τη μιξη με τα 2πλα κασετόφωνα που ειχαν τα οικιακα στερεοφωνικα (οσοι θυμούνται).

Επισης εχω ηχογραφησει και 1 death metal κομματι με voice distortion που δεν με αντιπροσωπευει ομως και δεν θα το ανεβασω!   8)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #5 στις: 20/01/11, 11:48 »
Εύγε φίλε μου!!
Πολύ ωραία τα κομμάτια σου! Πολύ ατμοσφαιρικά,κλασική αγγλία, ωραίες παραγωγές, φοβεροί ήχοι και εφέ,και αρκετά προτότυπη μουσική! Μου αρεσει που δεν ακουγονται οι χιλιοπαιγμένες εναλλαγές ακόρντων!
Επίσης πολλά μπράβο στα φωνητικά!


Κατά τη γνώμη μου πάντως αξίζει να ξαναφτιάξεις κάποια κομμάτια (προφανώς πολύ παλιότερα) που midi-ζουν αρκετά ;)  Σαν παραγωγή εννοώ
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #6 στις: 20/01/11, 13:14 »
Crossroads, πραγματικα ομορφη κι ενδιαφερουσα συλλογη κομματιων!

Τα παιρνω με τη σειρα ( τουλαχιστον οπως τα εμφανιζει το bon.net )

1) Kotor Remix: Θυμιζει εντονα εισαγωγικο παιχνιδιου ( SNES και πανω βεβαια  ;D ) platform. Ωραια και καθαρη παραγωγη, λιγο αποτομο το κοψιμο του!

2) Carmen Remix: Εμ, δε μου πολυαρεσε. Η κιθαρα με το ρυθμικο ακουγεται καπως "εκτος", συν πως οι υπερβολικες σφυριχτρες δεν ταιριαζουν! Ειναι remix βεβαια, οποτε ολα επιτρεπονται.

3) Spot Music: Μικρο κομματακι που μαλλον περισσοτερο δοκιμαζες καποια presets σε μπασο και midi drums, παρα μπορει να θεωρηθει αυτουσιο κομματι.

4) Trip Music: Κι αυτο θυμιζει κομματι απο παιχνιδι platform ( εχεις μια ταση προς τους μυστηριους "δρομους" ). Ωραιο "ψυχεδελικο" στοιχειο η χρηση των bells!

5) Movies: Ε, θα ηταν υπερβολη παλι να πω πως κι αυτο θυμιζει soundtack παιχνιδιου ( Secrets of Mana, κλπ  κλπ ). Για αλλη μια φορα εχεις αυτο το "μυστηριο" στη συνθεση σου. Ωραια χρηση των brass στο "2ο μερος" της συνθεσης!

6) Beaty: Ομολογω πως δε μου πολυαρεσε.  Με εξαιρεση τη φωνη που μπαινει στην αρχη και λιγο το ρυθμικο μοτιβακι που εμφανιζεται προς τη μεση και το τελος. Ισως να φταινε οι ηχοι που παλι μου θυμιζει 16bit παιχνιδι  ;)

7) Jimi Nick: Αυτα ειναι! Αν και δεν ειμαι φανατικος του Cheesy ηχου, μ'αρεσουν οι φρασεις σου στο solo, αν και θα προτιμουσα κατι πιο extended ( δηλαδη οχι αυτο το "solo-riff-solo-riff" που εχει το κομματι ).

8) Swamped: Δε μου πολυαρεσε... :-\ Ισως οι ηχοι, λιγο το μονοτονο της υποθεσης, δεν εχει κατι το ιδιαιτερο.

9) Youth Metal: Δε ξερω εαν ο τιτλος παρεμπεπε σε κατι αλλο, ομως δε θα ελεγα πως ειναι metal εξολοκληρου ( οχι οχι, στο τελος τα βαραει  ;D ). Ωραιες φρασεις παλι, φαινεται πως υπαρχει μια καλη ιδεα του πως θα ειναι το κομματι, ομως τα midi drums χαλανε λιγουλακι την ατμοσφαιρα. Με μια καλυτερη παραγωγη η ηδη καλη συνθεση θα ηταν ακομα καλυτερη!

10) Car Crash: Τι φωναρα ειναι αυτη? Και παρα πολυ ωραιο κομματι! Το αδικει η παραγωγη παντως! Κριμα...

11) Bad: Thumbs up!  :up Παρα πολυ ωραια διασκευη!

12) Mad Scientist: Υπεροχο κομματι. Οτιδηποτε παραπανω θα ηταν περιττο να ειπωθει!  ;) Φωνη, συνθεση, ατμοσφαιρα..ολα υπεροχα!

13) Freak:  :metal Εναν πραγματικο drummer να ειχες, θα τα σπαγατε ολα! ;D Ισως λιγο πιο βαριες κιθαρες στα ρυθμικα ( οκ, προσωπικη προτιμηση :P ) Γιατι fade out στο τελος; Ασε λιγο και την ησυχη κιθαρουλα να κανει το κομματι της!

14) Hoping: Βλεπω εχουμε μια ταση σε πιο power/poser καταστασεις στα τελευταια κομματια! Παλι ενας πραγματικος drummer θα εκανε τη διαφορα! Και παλι το ιδιο θεμα με το εαν επρεπε η κιθαρα που παιζει το σολο να ειναι τοσο cheesy. Προσωπικα γουστα, don't worry! Ωραια η εναλλαγη σε ηρεμο μερος. ;)

15) Carmen:  Παλι αυτη η υπεροχη φωνη;  :sing Ωραιο κομματακι, απο αυτα που ακους ενα καλοκαιρι σε μια παρεα ή σε μια χαλαρη στιγμη!

16) Spyman: Χεχε, μια ωραια μιξη διαφορων στοιχειων/loops πανω σε βασικο ρυθμο.  ;) Αλλο ενα κομματι που θυμιζει soundtrack παιχνιδιου ή μιας σκηνης ταινιας που ο ηρωας παει να κανει κατι πονηρο ( κυριως κωμικα πονηρο )

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #7 στις: 20/01/11, 16:31 »
Eυχαριστω και τους 2 σας. Απο το 2007 δεν εχω ασχοληθει ξανα και ευχομαι φετος να κανω κατι.
Εγραψα και πιο πανω οτι με το φιλο μου ειχαμε τελεια χημεια στις συνθεσεις και τα περισσοτερα οφειλοταν στον ιδιο και τις επιρροές του απο Αγγλια. Τα υπολοιπα κομματια ειναι δικη μου προσπαθεια τελειως διαφορετικη απο τα τραγουδια με τα φωνητικά.

Θα γραψω και λιγα πραγματα για καθε κομμάτι ετσι για το τυπικό.

1) Kotor Remix. Επαιζα με λουπες και το Acid Pro εκεινο τον καιρο. Το ορχηστρικο ειναι απο βιντεοπαιχνιδι Star wars

2) Carmen Remix. Το κανα για να γελασουμε με το φιλο μου. Ακουστε καλυτερα το original.

3) Spot Music. Ηταν για ενα διαγωνισμο contest.gr νομιζω, κατι τετοιο, εχω ξεχασει λεπτομερειες.

4) Trip Music. Ηταν και αυτό για το διαγωνισμό και επαιζα μονο με midi εκεινο το διαστημα

5) Movies. Oτι ακουτε εδω ειναι θεματα απο ταινιες που προσπαθησα να παιξω με midi. Ειναι τα εξης: Back to the future, δεν θυμαμαι τη 2η, Αlexander (Vaggelis)

6) Beaty. Παλι επαιζα με λουπες προσπαθωντας να βγαλω house και μου βγηκε trance. Η gkou παντως ξετρελαθηκε!

7) Jimi Nick. Μολις ειχα μαθει το cubase και ειπα να το δοκιμασω. Γραφτηκε προ SX εποχης

8 ) Swamped. Ειχα κολλησει τοτε με αυτο το κομματι κ σκεφτηκα να το κανω ποιο ορχηστρικο

9) Youth Metal. Η 1η μου ηχογραφηση πιτσιρικάς. No comment!

10) Car Crash. Το γραψε ο φιλος μου. Φωνητικά + κιθαρα + παραγωγή. Εγω συμμετείχα στη συνθεση και στις κιθαρες.

11) Bad. Δικη μου ιδεα για διασκευη, εγραψα και επαιξα τα παντα + παραγωγη. Φωνητικα ο φιλος μου.

12) Mad Scientist. Συμμετέχω στις κιθάρες. Τα υπόλοιπα + παραγωγή ο φίλος μου.

13) Freak. Ηθελα να δω ποσο καλα μπορω να "παιξω" με το Alesis drum machine μου και αυτο ειναι το αποτελεσμα.

14) Hoping. Δεν θυμαμαι και πολλα για αυτο το κομματι, αλλα με ειχε παιδεψει η ηχογραφηση και δεν ειχα τα μεσα τοτε.

15) Carmen. Τελευταιο μας κομμάτι το 2007. Κιθαρα, φωνη, συνθεση ο φιλος και εγω τα υπολοιπα + παραγωγη.

16) Spyman. Ειχα ανακαλυψει το Ableton Live και μετα απο μερες διαβασματος, ειπα να γραψω κανα κομματι μην παει χαμενος τοσος κοπος. Με χιλια ζορια τα καταφερα αλλα οχι & το Ableton! Mετα απο την ταλαιπωρια ξαναγυρισα στο Cubase.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #8 στις: 20/01/11, 18:21 »
Κατέληξα στο πιο αγαπημένο, είναι το "Mad scientist" :)
Αλλά το beaty με ξεσήκωσε (για χορό ;D )

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Οι ηχογραφήσεις μου
« Απάντηση #9 στις: 22/01/11, 08:27 »
Freak!!!! Ειδικά το σημείο που μπαίνουν τα διπλομποτίδια... Έχω μεγάλο κόλλημα με τα διπλομποτίδια... Anyway, παρ' ότι δεν είμαι φαν ξες έτσι "μυστήριας" μουσικής, οι ηχογραφήσεις μου άρεσαν πολύ.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
20 Απαντήσεις
9719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 21:56
από FSL
2 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 06:29
από Gav
8 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 13:33
από profsokin
6 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 09:52
από dunkan
2 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 21:24
από JimiDS
8 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 02:06
από zeoy
0 Απαντήσεις
7414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/12, 20:36
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
5167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/15, 18:20
από Ioannis Anastassakis