Αποστολέας Θέμα: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)  (Αναγνώστηκε 29374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Off-topic:

Θα έχετε όλοι αντιμετωπίσει την συμπεριφορά διάφορων συμπολιτών μας που θεωρούν αναφαίρετο δικαίωμά τους να παρκάρουν σε γωνίες, πάνω στις διαβάσεις για τα καροτσάκια, στη μέση του δρόμου για να πεταχτούν βρε αδελφέ να πάρουν μια τυρόπιττα από το "Γρηγόρη", πάνω σε διαβάσεις, μπροστά σε εισόδους σχολείων, κλπ. Είναι ένα θέμα για το οποίο, δικαιολογημένα πιστεύω, πολλοί υποστηρίζουν ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Τέλος του off-topic.

Στο θέμα μας τώρα.

Κάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου κάτι πολύ χαριτωμένα stickers, χρώματος πορτοκαλί, που απεικόνιζαν έναν γάιδαρο να οδηγεί αυτοκίνητο, και γραμμένη πάνω την ατάκα που αποτελεί τον τίτλο του παρόντος νήματος.

Πέραν του ότι είναι ωραιότατα τυπωμένα, έχω ακούσει πληροφορίες ότι δεν βγαίνουν με τίποτα από εκεί που θα τύχει να κολληθούν, σαν τα αυτοκόλλητα που χρησιμοποιεί ο Δήμος για τα εγκατελειμένα. Σαν παραδείγματα αναφέρω, μεγάλες γυάλινες ή μεταλλικές επιφάνειες, αν δε συνυπολογίσουμε το ψήσιμο από τον ήλιο, ενδεχομένως η εφαρμογή να γίνει μόνιμη.

Ζητώ πληροφορίες από τους συνφορουμίτες μου, για το που μπορώ και εγώ να προμηθευτώ αυτά τα ωραιότατα (και ίσως προσεχώς συλλεκτικά?) αυτοκόλλητα. Ιδιαίτερα σε τιμές χονδρικής (μεγάλες ποσότητες). Για προσωπική μου χρήση πάντα...

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων

 8)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #1 στις: 30/11/07, 16:01 »
http://streetpanthers.gr/, τσέκαρε τα "Έντυπα --> τρόποι παραγγελίας"....και καλό κόλλημα :D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #2 στις: 30/11/07, 16:08 »
http://streetpanthers.gr/, τσέκαρε τα "Έντυπα --> τρόποι παραγγελίας"....και καλό κόλλημα :D


Είσαι θεός mate!  ;D ;)

Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι τα θέλω για συλλεκτικούς λόγους, έτσι?  8) 8) 8)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #3 στις: 30/11/07, 16:12 »
http://streetpanthers.gr/, τσέκαρε τα "Έντυπα --> τρόποι παραγγελίας"....και καλό κόλλημα :D


Είσαι θεός mate!  ;D ;)

Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι τα θέλω για συλλεκτικούς λόγους, έτσι?  8) 8) 8)

Μα φυσικά.. Για τι άλλο θα τα ήθελες άραγε ;) :D;

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #4 στις: 30/11/07, 16:31 »
Δεν είχα ιδέα ότι έχουν οργανωθεί τα πράγματα.Φοβερό, θα παραγγείλω και εγώ να βγάλω το άχτι μου που μπορεί να γυρίζω και 20 λεπτά για να βρώ το σωστό πάρκινγκ για να μην ενοχλήσω κανένα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #5 στις: 30/11/07, 16:49 »
Ήδη έχουν πέσει στα χέρια μου 2 τέτοια!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #6 στις: 30/11/07, 17:03 »
Γαϊδούρια πάντως για να τους κολλήσετε υπάρχουνε μπόλικα
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #7 στις: 30/11/07, 17:14 »
Με λιγα λογια οποιος θελει παιρνει το νομο στα χερια του και καταστρεφει το αυτοκινητο καποιου που παρκαρε παρανομα.Ευγε.Καλυτερα να παρετε απο ενα οπλο και να πυροβολειτε οποιον κατα τη γνωμη σας ειναι παρανομος.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #8 στις: 30/11/07, 17:35 »
Ρωτήσαμε αρκετούς νομικούς αν το κόλλημα του αυτοκόλλητου πάνω σε αυτοκίνητο θα μπορούσε να θεωρηθεί παράνομη ενέργεια και να διωχθεί.

Η άποψη τους είναι πως δεν στοιχειοθετείται παράνομη ενέργεια, και επιπλέον πως κανένα δικαστήριο δεν θα καταδικάσει ακτιβιστή πεζό που δρα με γνώμονα το κοινό καλό. Όμως στην πραγματικότητα, το ερώτημα θα απαντηθεί μόνο αν και όταν κάποια υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο.

Ένας δικαστής που μας μίλησε, είπε: «Εγώ όχι μόνο θα σας αθώωνα, αλλά θα επαινούσα δημόσια την πράξη του ενεργού πολίτη!»

Στην ερώτηση που δεχόμαστε συχνότερα, αν δηλαδή αποτελεί φθορά ξένης ιδιοκτησίας, η απάντηση είναι ΟΧΙ! Ακόμη κι αν χρειαστεί να το βρέξει κανείς με νερό ή οινόπνευμα για να το βγάλει, το κόλλημα δεν αποτελεί φθορά διότι αποκολλάται χωρίς να αφήσει ίχνη.

Σε κάθε περίπτωση ας μη ξεχνάμε ότι:

    * οι ενέργειές μας υπερασπίζονται ένα κοινωνικό αγαθό και προτάσσουν το κοινό καλό από την ατομική βόλεψη
    * είμαστε διατεθειμένοι να αγωνιστούμε –και δικαστικά- για το δίκαιο του σκοπού μας
    * έχουμε ήδη αρκετούς εθελοντές, κάποιους με αναπηρικά αμαξίδια, που περιμένουν την πρώτη μήνυση κατά των Πανθήρων για να εμφανιστούν στο δικαστήριο και να ρωτήσουν το δικαστή τίνος το δικαίωμα είναι σημαντικότερο, του πεζού που θέλει να μετακινηθεί, ή του οδηγού που θέλησε να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο...


Aπο την εν λογω ιστοσελιδα...
Οχι λοιπον δεν καταστρεφουν περιουσιες...
Εγω,αγαπητε jimi pap,ξερεις,εχω αφησει απο σημειωματα μεχρι και χαρτι υγειας και σερβιετα σε παρπμπριζ "γαιδαρου"...
Το να τους κοστισει ενα δεκαλεπτο μεχρι να βγαλουν το αυτοκολλητο ειναι νομιζω ενα τιποτα μπροστα στις δυσκολιες που προκαλουν καθημερινα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #9 στις: 30/11/07, 17:51 »
Έλα Blackie, είσαι δρομοπάνθηρας; :D Και αναρωτιόμουνα ποιοι το σκεφτήκανε.. ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #10 στις: 30/11/07, 17:51 »
Αν η αστυνομία έκανε το καθήκον της, δε θα χρειαζόταν να τρέχουμε να κολλάμε αυτοκόλλητα, να το παίζουμε ακτιβιστές, να κινδυνεύουμε από κανά ψυχάκια δικαστή να καταντήσουμε στη στενή...

Ας γράψουν και κανά τέτοιο οδηγό οι τροχονόμοι και να αφήσουν ήσυχους εμάς τους κακόμοιρους δικυκλιστές  8)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #11 στις: 30/11/07, 18:02 »
Κι εγώ έχω παραγγείλει...και μακάρι να μην έβγαιναν!! >:(

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #12 στις: 30/11/07, 18:26 »
Αν η αστυνομία έκανε το καθήκον της, δε θα χρειαζόταν να τρέχουμε να κολλάμε αυτοκόλλητα, να το παίζουμε ακτιβιστές, να κινδυνεύουμε από κανά ψυχάκια δικαστή να καταντήσουμε στη στενή...

Ας γράψουν και κανά τέτοιο οδηγό οι τροχονόμοι και να αφήσουν ήσυχους εμάς τους κακόμοιρους δικυκλιστές  8)

Πάρη δεν έχεις άδικο...

Ωστόσο να πούμε και την αλήθεια, το να κάνουν σλάλομ οι γιαγιάδες ανάμεσα στα παρκαρισμένα μηχανάκια στο πεζοδρόμιο, ή να τρέχουν έντρομες μην τις φάει λάχανο ο τρελαμένος αναβάτης... ε, δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο...  ;) Δεν είναι λοιπόν όλοι οι δικυκλιστές "κακόμοιροι"... είναι και πολλοί κακότροποι!  ;)

Τέλος η κοινωνική ξεφτίλα του αυτοκόλλητου νομίζω ότι "πονάει" πολύ περισσότερο από το πρόστιμο... ακόμα και αν κατάφερνε η τροχαία να κάνει τη δουλειά της (και όχι να κυνηγάει παπάκια).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #13 στις: 30/11/07, 18:57 »
Μακάρι ένα αυτοκόλλητο να ξύπναγε συνειδήσεις, αλλά φοβάμαι πως όποιος συμπεριφέρεται τόσο προκλητικά αδιάφορα, έχει χάσει προ πολλού τις ευαισθησίες του και δεν αποκλείω να θεωρήσει το "γάιδαρος" τίτλο τιμής και upgrade από την πραγματική του φύση. Φυσικά και συναινώ σε κάθε ανάλογη επιλογή, αλλά νομίζω πως αν κάτι θα τους πόναγε περισσότερο, αυτό θα ήταν η πτώχευση της τσέπης τους ή έστω η ταλαιπωρία να καταφύγουν μέχρι το τμήμα για να σβήσουν την κλήση. Ένα τηλεφωνάκι επιτακτικό στην τροχαία δε θα ήταν κι άσχημη ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #14 στις: 30/11/07, 19:41 »
Μακάρι ένα αυτοκόλλητο να ξύπναγε συνειδήσεις, αλλά φοβάμαι πως όποιος συμπεριφέρεται τόσο προκλητικά αδιάφορα, έχει χάσει προ πολλού τις ευαισθησίες του και δεν αποκλείω να θεωρήσει το "γάιδαρος" τίτλο τιμής και upgrade από την πραγματική του φύση. Φυσικά και συναινώ σε κάθε ανάλογη επιλογή, αλλά νομίζω πως αν κάτι θα τους πόναγε περισσότερο, αυτό θα ήταν η πτώχευση της τσέπης τους ή έστω η ταλαιπωρία να καταφύγουν μέχρι το τμήμα για να σβήσουν την κλήση. Ένα τηλεφωνάκι επιτακτικό στην τροχαία δε θα ήταν κι άσχημη ιδέα.


Για να πω την αλήθεια, η πρώτη φορά που είδα τέτοιο σηματάκι, ήταν αριστοτεχνικά κολλημένο στο πλαϊνό παράθυρο ενός αυτοκινήτου, παρκαρισμένου έτσι ώστε, και έκλεινε στροφή, και έκλεινε τελείως την διάβαση για τα καροτσάκια και τους πεζούς. Από το εν'λόγω αυτοκίνητο, είχαν αφαιρεθεί επίσης οι πινακίδες (δυστυχώς, στο σημείο δεν χωρούσε γερανός για να το πάει καμμιά βόλτα).

Είναι αυτό που λέμε, και κερατάς και δαρμένος.  ;) ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #15 στις: 30/11/07, 19:46 »
Σε περιπτωση που το αυτοκολλητο βγαινει χωρις να παρει παρεα και το χρωμα του αυτοκινητου δεν διαφωνω με τη ενεργεια αυτη,πιθανως θα το εκανα κι εγω αν δεν ειχα τιποτα καλυτερο να κανω.Δεν ειμαι υπερ των ασυνειδητων που παρκαρουν οπου να ναι.Σε περιπτωση ομως που το αυτοκολλητο δεν βγαινει-οπως αναφερθηκε-θεωρω οτι εξισου ασυνειδητοι με αυτους που παρκαρουν οπου βρουν και χειροτεροι,ειναι αυτοι που θα τα κολλησουν.Αυτα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου και να μην παρεξηγουμαι.

« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/07, 19:48 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #16 στις: 30/11/07, 19:55 »
Ένα τηλεφωνάκι επιτακτικό στην τροχαία δε θα ήταν κι άσχημη ιδέα.
Ναι .. άμα δε βαριούνται να 'ρθουνε...

Και δεν είναι μόνο αυτοί που ανεβαίνουν σε πεζοδρόμιο αλλά και εκείνοι που σου αφήνουν απόσταση τρίχας
για να περάσεις ανάμεσα σε παρκαρισμένα σε στενούς δρόμους.Αυτοί πρώτα από όλους δεν σέβονται την δική τους
περιουσία όταν εκθέτουν το αυτοκίνητο τους σε κίνδυνο να χτυπηθεί από διερχόμενο.Το αυτοκόλητο δεν θα έπρεπε
λοιπόν να τους πειράξει. ::)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #17 στις: 30/11/07, 20:24 »
Σε περιπτωση που το αυτοκολλητο βγαινει χωρις να παρει παρεα και το χρωμα του αυτοκινητου δεν διαφωνω με τη ενεργεια αυτη,πιθανως θα το εκανα κι εγω αν δεν ειχα τιποτα καλυτερο να κανω.Δεν ειμαι υπερ των ασυνειδητων που παρκαρουν οπου να ναι.Σε περιπτωση ομως που το αυτοκολλητο δεν βγαινει-οπως αναφερθηκε-θεωρω οτι εξισου ασυνειδητοι με αυτους που παρκαρουν οπου βρουν και χειροτεροι,ειναι αυτοι που θα τα κολλησουν.Αυτα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου και να μην παρεξηγουμαι.


Προσωπικα διαφωνω καθετα με αυτην την τοποθετηση.

Εαν το αυτοκολλητο απλα ξεκωλουσε η απλα εβγαινε τοτε πιστεψε με ο εκαστοτε "γαιδαρος" απλα θα το προσπερναγε. Ισως και να το αφηνε και για φιγουρα γιατι κανει το αμαξι πιο ωραιο.

Η ενεργεια ειναι παρα πολυ καλη. Καλο ειναι ο κοσμος να αρχισει να ξυπναει με τετοιες μικροακτιβιστικες ενεργειες για να δει οτι δεν πρεπει να εχει κανεναν πανω παο το κεφαλι του ουτε κανεναν να φοβαται.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #18 στις: 30/11/07, 20:39 »
Φιλε μου Roufus γνωμη μου ειναι οτι εαν το αυτοκολλητο σου προκαλει υλικες ζημιες στο αυτοκινητο τοτε προκειται για αναμφισβητητα παρανομη πραξη.Επομενως ειναι σαν να επικαλεισαι απο τη μια τους νομους,λεγοντας οτι ο ταδε εχει παρκαρει παρανομα,και απο την αλλη να παρανομεις βαζοντας το αυτοκολλητο.

Πιστευω πως ο νομος ειναι κατι που πρεπει να εφαρμοζεται ολικα.Δεν μπορεις οπου σε συμφερει να τον επικαλεστεις και οπου δε συμφερει να τον προσπερνας.Αλλιως θα γινουμε ζουγκλα,διοτι εαν επικαλουμαστε το νομο κατα βουληση τοτε το "υποκειμενικο" του θεματος μπορει να οδηγησει σε ανεξελεγκτες καταστασεις.

Και εν τελει ενα αυτοκολλητο που λεει "ειμαι γαιδαρος" δε νομιζω πως θα το αφηνε κανεις για να διακοσμει το αυτοκινητο του.Πιστευω πως η ξεφτιλα που προκαλει εστω και βραχυπροθεσμα στον οδηγο-εαν υποθεσουμε οτι το αυτοκολλητο οντως αφαιρειται χωρις να προκαλει υλικες ζημιες-ειναι αρκετη για να εισπραξει το νοημα.Αν δεν ειναι,τοτε ας το αφησουμε στις αρχες,οπως θα καναμε σε περιπτωση που καποιος θα προκαλουσε ζημια σε εμας για τον οποιονδηποτε λογο.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #19 στις: 30/11/07, 20:56 »
Επομενως ειναι σαν να επικαλεισαι απο τη μια τους νομους,λεγοντας οτι ο ταδε εχει παρκαρει παρανομα,και απο την αλλη να παρανομεις βαζοντας το αυτοκολλητο.

αλλο το παρανομο παρκαρισμα και αλλο το ασυνειδητο παρκαρισμα. το αυτοκολλητο ειναι για την δευτερη περιπτωση οπου πραγματικα καποιος μπορει να ενοχλει με την συμπεριφορα του.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #20 στις: 30/11/07, 21:03 »
Εγω σκεφτομαι να κανω κινημα και να κολλαω αυτοκολλητα σε πεζους

"Ειμαι ζωον και σε γραφω στα τετοια και θα περασω απ οπου μου γουσταρει με βηματισμο αργοτερο κι απο παρελασεως για να χτυπησεις και να πληρωνεις μια ζωη την βλακεια μου."
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #21 στις: 30/11/07, 21:13 »
Εγω σκεφτομαι να κανω κινημα και να κολλαω αυτοκολλητα σε πεζους

"Ειμαι ζωον και σε γραφω στα τετοια και θα περασω απ οπου μου γουσταρει με βηματισμο αργοτερο κι απο παρελασεως για να χτυπησεις και να πληρωνεις μια ζωη την βλακεια μου."

Σίγουρα και σαν πεζοί το παρακάνουμε μερικές φορές αλλά το θέμα με τα αυτοκινητα είναι πολύ πιο σημαντικο γιατί στερείς από κάποιους ανθρώπους σημαντικές ελευθερίες (για τα ατομα που βρίσκοντε σε καροτσακια μιλάω) ενω ο οδηγός απλώς θα πάρει το ποδι από το γκαζι και θα το βάλει στο φρενο.... Δεν είναι και τόσο δυσκολο.....



Όσο για τα αυτοκόλλητα επειδη είχαν πεσει στα χέρια μου μερικά νομίζω ότι απλά έχουν καλή κόλλα και θέλουν κάποια προσπάθεια για να βγουν, όχι ότι χαλάνε το χρώμα ή κατι τέτοιο.....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #22 στις: 30/11/07, 21:22 »
Σίγουρα και σαν πεζοί το παρακάνουμε μερικές φορές αλλά το θέμα με τα αυτοκινητα είναι πολύ πιο σημαντικο γιατί στερείς από κάποιους ανθρώπους σημαντικές ελευθερίες (για τα ατομα που βρίσκοντε σε καροτσακια μιλάω) ενω ο οδηγός απλώς θα πάρει το ποδι από το γκαζι και θα το βάλει στο φρενο.... Δεν είναι και τόσο δυσκολο.....

Σωστό. Εξάλλου ο ΚΟΚ (αλλά και ο αστικός κώδικας) σαφέστατα καταλογίζουν αυξημένες ευθύνες στον οδηγό, ο οποίος, ας μην ξεχνάμε, χειρίζεται ένα μηχάνημα δυνάμει θανατηφόρο. Ο πεζός τι να του κάνει? Να του λερώσει το καπώ με το αίμα του?

Όσο για τις διαβάσεις δεν είναι μόνο οι ανάπηροι στα καροτσάκια, φανταστείτε μεσήλικες και ηλικιωμένες γυναίκες με καροτσάκια της λαϊκής, μητέρες με παιδικά καροτσάκια, κλπ.


Παράθεση
Όσο για τα αυτοκόλλητα επειδη είχαν πεσει στα χέρια μου μερικά νομίζω ότι απλά έχουν καλή κόλλα και θέλουν κάποια προσπάθεια για να βγουν, όχι ότι χαλάνε το χρώμα ή κατι τέτοιο.....

Ακριβώς. Εξάλλου με τις μοντέρνες βαφές στα αυτοκίνητα (που αντέχουν... όξινη βροχή) ακόμα και κυανοακρυλική ή εποξικής βάσης κόλλα να είχαν, πάλι ζημιές δεν θα έκαναν. Σίγουρα όμως κάνουν δύσκολη τη ζωή (και ταπεινωτικό το θέαμα...) του οδηγού που προσπαθεί να τα βγάλει. Η καλύτερη ιδέα είναι φυσικά να κολληθούν στο παρμπρίζ, ακριβώς μπροστά στα μάτια του, ώστε να μην έχει άλλη επιλογή από το να καθίσει εκείνη την ώρα να τα βγάλει, προσφέροντας το ανάλογο θέαμα.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #23 στις: 30/11/07, 22:00 »
Στα σοβαρα τωρα επειδη τυχαινει να δουλευω κουριερ κι ειμαι ολη μερα εξω στο δρομο πιστευω οτι ειναι ακυρα τα αυτοκολλητα γιατι μια μεγαλη πλειοψηφια συμπολιτων δυστυχως ειναι ουτως οι αλλως γαιδαροι...Και ως πεζοι, κι ως οδηγοι τετρατροχου κι ως οδηγοι δικυκλου.

Στατιστικα (μη γελατε κρατουσα σημειωσεις για ενα διαστημα) κατα μεσο ορο καθημερινως κινδυνευω να τραυματιστω σοβαρα ή και να σκοτωθω απο

2 αυτοκινητα
1 μηχανακι
4 πεζους!!!!!

και κινδυνευω απλα (μικροτραμαυτισμοι, υλικες ζημιες)

9 αυτοκινητα
2 μηχανακια
5 πεζους

Ο ελληνας δεν εχει κυκλοφοριακη παιδεια (μαλον γενικα δεν εχει, τεσπα)..Δεν ξερει ουτε να οδηγαει αυτοκινητο ουτε μηχανη ουτε καν να περπαταει στο δρομο...Οποτε τα αυτοκολλητακια αυτα ειναι η μια οψη του νομισματος.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #24 στις: 30/11/07, 22:11 »
Ο ελληνας δεν εχει κυκλοφοριακη παιδεια (μαλον γενικα δεν εχει, τεσπα)..Δεν ξερει ουτε να οδηγαει αυτοκινητο ουτε μηχανη ουτε καν να περπαταει στο δρομο...Οποτε τα αυτοκολλητακια αυτα ειναι η μια οψη του νομισματος.

Ασφαλώς έχεις δίκιο. Ίσως, ακόμα παραπέρα, τα αυτοκολλητάκια να είναι ένας τρόπος να βγάλουμε το άχτι μας πάνω σε μερικούς κάφρους.

Από την άλλη όμως, όταν βλέπω τον παππούλη να προσπαθεί να περάσει ανάμεσα στα τσίμα τσίμα (και παράνομα) παρκαρισμένα αυτοκίνητα (ΚΑΙ μηχανάκια!) και τελικά να πηγαίνει γύρω γύρω και έξω στο δρόμο, με κίνδυνο να τον κάνει βίδες και κανένας απρόσεκτος, ε, με συγχωρείς... εκείνη την ώρα η "ζωώδης" και αυθόρμητη αντίδραση θα ήταν να του το κουρέψω το σαράβαλο του κάφρου, απ'ότι προεξέχει (καθρέφτες, κεραίες, προφυλακτήρες, κλπ). Οπότε πιο "εξευγενισμένο" είναι να του κολλήσω μερικά αυτοκόλλητα, που θα τον κάνουν και νούμερο.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
48 Απαντήσεις
19475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
1 Απαντήσεις
3763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 13:48
από groovymood