Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694801 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίσω να φτιαχνω κάτι...
και για το αποτέλεσμα...
και γιατί μ αρέσει να ασχολούμαι με τα μπλιμπλίκια...
και για να αποκτήσω καμία παραπάνω γνώση στην ηλεκτρονική αλλά και στο πως δουλεύουν τα εφέ που μας κάνουν να τρελαινόμαστε τόσο...
αλλά έχω δύο ερωτήσεις και μια πρόταση:
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)
Ερώτηση 2: θα χρειαστεί να αγοράσω κολλητήρι?

Πρόταση: μήπως να χωρίζατε σε ξεχωριστό θέμα τις πληροφορίες για την κατασκευή του εκάστοτε πεταλακίου?

(παιδιά συνεχίστε την φοβερή δουλειά που γίνεται σε αυτό το θέμα και Ανδριανέ μπράβο για τη δημιουργία και υποστήριξή του....)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)

Ναι, εγώ παίρνω κυρίως από Banzai και κάποια άλλα. Αν πάρεις υλικα, σου συστήνω να πάρεις για όλα τα projects που σε ενδιαφέρουν μαζί, γιατί κάνει αρκετό καιρό να έρθει.

Ερώτηση 2: θα χρειαστεί να αγοράσω κολλητήρι?

Σίγουρα ναι. Κοίταξε εδώ:
Απαραίτητα και ΠροαιρετικάΕργαλεία:   http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg624770#msg624770
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)
Ναι, εγώ παίρνω κυρίως από Banzai και κάποια άλλα. Αν πάρεις υλικα, σου συστήνω να πάρεις για όλα τα projects που σε ενδιαφέρουν μαζί, γιατί κάνει αρκετό καιρό να έρθει.
και εχει και αρκετα μεταφορικα 8-10€ οποτε παρε οσα ειναι να κανεις μαζι σε συμφερει...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
.
και γιατί μ αρέσει να ασχολούμαι με τα μπλιμπλίκια...
και για να αποκτήσω καμία παραπάνω γνώση στην ηλεκτρονική αλλά και στο πως δουλεύουν τα εφέ που μας κάνουν να τρελαινόμαστε τόσο...
αλλά έχω δύο ερωτήσεις και μια πρόταση:
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)
Ερώτηση 2: θα χρειαστεί να αγοράσω κολλητήρι?


Φιλε καλωσορισες. Και εμενα μου αρεσει να παιζω με τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια και ουτε το εχω σπουδασει ουτε εργαζομαι πανω σε αυτα, αλλα πιστεψε με ειναι ενα hobby που κολλας αγριως. Παιζω με τα μπλιμπλικια απο το γυμνασιο και τωρα ειμαι 33. Ο μονος λογος που δεν εγινα ηλεκτρονικος ειναι οτι βλεποντας την ταχεια εξελιξη των ηλεκτρονικων κυκλωματων σε chips (δηλαδη οι εταιριες τεινουν να κανουν τις ηλεκτρονικες συσκευες μιας χρησεως που δεν επιδεχονται διορθωση απο ηλεκτρονικους μαστορους) υπολογιζα πως δεν υπαρχει μελλον για τους "ηλεκτρονικους της γειτονιας", ξερεις, αυτους που στα '80s επισκευαζαν τηλεορασεις, ραδιοφωνα κτλ . Και ως γνωστον δεν υπαρχουν στην χωρα εταιριες κατασκευης chip για να ασχοληθω ως σχεδιαστης ηλεκτρ.

Απαντησεις τωρα:
1. είτε τα παραγγελνεις απο e-shop οπως Banzai (κανει 2 εβδομαδες, πληρωνεις μεσω paypal, αλλα ειναι εξαιρετικα φτηνο), RS-Hellas (κανει δυο-τρεις μερες, πληρωνεις με αντικαταβολη, αλλα δεν ειναι φτηνο - εξαιρεση οι αντιστασεις), Digikey (δεν εχω εμπειρια με αυτους)
ή πας σε εξειδικευμενα καταστηματα στην Αθηνα οπως Μαρκίδης (στο Αιγαλεω, στον προτεινω γιατι ασχολειται με τον πελατη), Κατουμας (Πραξιτελους & Δαφνη & Καλλιθεα), Φανός (Σολωμου)

2. εχω αυτο το κολλητηρι Antex 25Watt απο το 1999. Το εχω ξεχασει κατι τριημερα στην πριζα και δεν τα εχει παιξει! Ειναι made in Britain και ειναι πραγματικα σκυλι. Κανει γυρω στα 30€. Παρε ενα τετοιο Antex ή ενα Weller αλλα ξεφευγουν στην τιμη. Να ειναι γυρω στα 25-35 watt, όχι μεγαλυτερο γιατι θα λιωνει τα εξαρτηματα, με μυτη "καρφι", οχι "κατσαβιδι". Αν θες την γνωμη μου μην παρεις φτηνιαρικο κολλητηρι των 3 ευρω γιατι θα κρατησει δυο μηνες και θα σου σπασει παραφορα τα νευρα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)
Ναι, εγώ παίρνω κυρίως από Banzai και κάποια άλλα. Αν πάρεις υλικα, σου συστήνω να πάρεις για όλα τα projects που σε ενδιαφέρουν μαζί, γιατί κάνει αρκετό καιρό να έρθει.


Άλλη μια ερωτησούλα για όλους όσους έχουν ψωνίσει απο ΒΑΝΖΑΙ και απο το De Gier...Είναι ασφαλή για αγορά με πιστωτική???Δέχονται χρεωστικές??Θέλω και εγώ να τα παραγγείλω όλα μαζί μια και καλή και φοβάμαι οτι θα κολλήσω άσχημα...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ερώτηση 1...τα υλικά τα παίρνετε ένα ένα από εξειδικευμένα καταστήματα στην Αθήνα πχ ή τα πραγγέλνετε από το Bonzai? (σαιτ που ειδα να αναφέρεται, δεν είχα ποτέ καμία σχέση)
Ναι, εγώ παίρνω κυρίως από Banzai και κάποια άλλα. Αν πάρεις υλικα, σου συστήνω να πάρεις για όλα τα projects που σε ενδιαφέρουν μαζί, γιατί κάνει αρκετό καιρό να έρθει.



Άλλη μια ερωτησούλα για όλους όσους έχουν ψωνίσει απο ΒΑΝΖΑΙ και απο το De Gier...Είναι ασφαλή για αγορά με πιστωτική???Δέχονται χρεωστικές??Θέλω και εγώ να τα παραγγείλω όλα μαζί μια και καλή και φοβάμαι οτι θα κολλήσω άσχημα...
Απο Banzai ψωνιζω συνεχεια...τωρα να σου πω οτι ξερω τι παιζει με πιστωτικη δεν ξερω, αλλα γιατι να βαλεις πιστωτικη???
Δεχονται τραπεζικο εμβασμα και δεχονται paypal...και με τα 2 εχω πληρωσει και ποτε δεν ειχα προβλημα...
απλα το εμβασμα ειναι λιγο χρονοβορο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλά και το paypal ουσιαστικά πιστωτική δεν θεωρείται?
απλά εγγυάται το paypal....
ή μπορείς να βάλεις και χρεωστική στο paypal?

(offtopic αλλά μιας που αναφέρθηκε.....)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ή μπορείς να βάλεις και χρεωστική στο paypal?
Ναι, μπορείς να βάλεις χρεωστική στο PayPal, το έχω κάνει και λειτουργεί μια χαρά. (συγκεκριμένα με PrePaid της Τράπεζας Κύπρου)

Άλλη μια ερωτησούλα για όλους όσους έχουν ψωνίσει απο ΒΑΝΖΑΙ και απο το De Gier...Είναι ασφαλή για αγορά με πιστωτική???Δέχονται χρεωστικές??Θέλω και εγώ να τα παραγγείλω όλα μαζί μια και καλή και φοβάμαι οτι θα κολλήσω άσχημα...
Επίσης και τα δύο, Banzai και  De Gier είναι πολύ αξιόπιστα στις οικονομικές συναλλαγές, δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα και αγοράζω χρόνια.
Μην ανησυχείς, προχώρησε το.

Πάντως ο καλύτερος δρόμος για κάποιον που δεν θέλει να μπλέξει με πιστωτικές και ρίσκα ασφάλειας, είναι πράγματι οι χρεωστικές, που βάζεις τα λεφτά και είτε δηλώνεις την κάρτα στο PayPal και πληρώνεις από εκεί, είτε απ'ευθείας, στο Banzai ή De Gier με χρέωση της κάρτας.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/10, 12:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Γενικά ρωτάω επειδή βαριέμαι να τρέχω κάθε φορά στην τράπεζα και να βάζω λεφτά, και γιατί μου έχει τύχει πολλές φορές να μην δέχονται τις χρεωστικές (δεν ξέρω γιατί..). Επόμενο βήμα: ξεκαθάρισμα του wish list και παραγγελία..!!!Ευχαριστώ πολύ!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επόμενο βήμα: ξεκαθάρισμα του wish list και παραγγελία..!!!Ευχαριστώ πολύ!!!

Συμβουλή: Εάν αγοράσεις μαζικά, πάρε κανα δύο πραγματάκια παραπάνω από τα ίδια, 1-2 LEDάκια, 5-6 αντιστάσεις & πυκνωτές, 2-3 διακοπτάκια και 2-3 τρανζίστορ ακόμα..
Είναι κρίμα να φτιάξεις κάτι και να κολλήσεις ένα project ολόκληρο, επειδή έτυχε να κάψεις ένα τρανζιστοράκι των 20 λεπτών..

Τα πιο κοινά υλικά που χρησιμοποιούμε είναι τα εξής:
R: 3,9k, MF 0,25W(για Led)
R: 10k, MF 0,25W
R:100k, MF 0,25W
C:Xicon MPP 0,1uF (coupling cap)
D: 1N4148
Q:BS170
IC: TL072IP
LED 5mm red ultrabright 8000mcd
Taiwan Blue 3PDT switch
Low Cost FT-SPDT on/on
Low Cost FT-DPDT on/on
SIL - 20 pins


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Επόμενο βήμα: ξεκαθάρισμα του wish list και παραγγελία..!!!Ευχαριστώ πολύ!!!

Συμβουλή: Εάν αγοράσεις μαζικά, πάρε κανα δύο πραγματάκια παραπάνω από τα ίδια, 1-2 LEDάκια, 5-6 αντιστάσεις & πυκνωτές, 2-3 διακοπτάκια και 2-3 τρανζίστορ ακόμα..
Είναι κρίμα να φτιάξεις κάτι και να κολλήσεις ένα project ολόκληρο, επειδή έτυχε να κάψεις ένα τρανζιστοράκι των 20 λεπτών..

Τα πιο κοινά υλικά που χρησιμοποιούμε είναι τα εξής:
R: 3,9k, MF 0,25W(για Led)
R: 10k, MF 0,25W
R:100k, MF 0,25W
C:Xicon MPP 0,1uF (coupling cap)
D: 1N4148
Q:BS170
IC: TL072IP
LED 5mm red ultrabright 8000mcd
Taiwan Blue 3PDT switch
Low Cost FT-SPDT on/on
Low Cost FT-DPDT on/on
SIL - 20 pins



Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!Η αλήθεια ειναι ότι αποτελεί λίγο μπέρδεμα η παραγγελία...Γι'αυτό και ρωτούσα αν μπορώ να τα βρώ απο Ελλάδα, να του πάω το χαρτάκι και να μου τα φέρει!!Αλλα φοβάμαι μήπως είναι τραγικές οι διαφορές στο κόστος...!!!Θενξ ενιγουέι!! :)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
[Αλλα φοβάμαι μήπως είναι τραγικές οι διαφορές στο κόστος...!!!Θενξ ενιγουέι!! :)

μωρε εξαρταται το μαγαζι που θα ψωνισεις στην Ελλαδα. Καποιοι καραγκιοζηδες βαζουν 5.000% κερδος και σου χρεωνουν 2€ το ποτενσιομετρο. Πηγαινε στον Μαρκιδη αν εισαι αθηνα ή στον μουτσουλη αν εισαι θεσσ/κη, δεν τους εχω πιασει να κλεβουν εως τωρα.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχει κανει κανεις συγκριση μεταξυ των δυο ?

http://www.banzaimusic.com/Taiwan-Blue-3PDT-switch.html

και

http://www.banzaimusic.com/EH-3PDT-footswitch.html

εγω ως τωρα χησιμοποιω τον 2ο(αυτον με τα 7 ευρω)

δεν μου εχει βγαλει ποτε προβλημα

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
[Αλλα φοβάμαι μήπως είναι τραγικές οι διαφορές στο κόστος...!!!Θενξ ενιγουέι!! :)

μωρε εξαρταται το μαγαζι που θα ψωνισεις στην Ελλαδα. Καποιοι καραγκιοζηδες βαζουν 5.000% κερδος και σου χρεωνουν 2€ το ποτενσιομετρο. Πηγαινε στον Μαρκιδη αν εισαι αθηνα ή στον μουτσουλη αν εισαι θεσσ/κη, δεν τους εχω πιασει να κλεβουν εως τωρα.

Κάτι προς Πειραιά παίζει??? Το ραδιο Κατουμα τα έχει??
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το byoc esv fuzz δουλευει και με  ac128???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το byoc esv fuzz δουλευει και με  ac128???
Οχι, δυστυχως..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
[Αλλα φοβάμαι μήπως είναι τραγικές οι διαφορές στο κόστος...!!!Θενξ ενιγουέι!! :)

μωρε εξαρταται το μαγαζι που θα ψωνισεις στην Ελλαδα. Καποιοι καραγκιοζηδες βαζουν 5.000% κερδος και σου χρεωνουν 2€ το ποτενσιομετρο. Πηγαινε στον Μαρκιδη αν εισαι αθηνα ή στον μουτσουλη αν εισαι θεσσ/κη, δεν τους εχω πιασει να κλεβουν εως τωρα.

Κάτι προς Πειραιά παίζει??? Το ραδιο Κατουμα τα έχει??

νομιζω πως ναι. Εχει τετοια μπλιμπλικια ο Κατουμας. Εκτος απο ποδοδιακοπτη 3PDT.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Το byoc esv fuzz δουλευει και με  ac128???
Οχι, δυστυχως..
Χωρις να εχω προθεση να ακυρωσω  τον Ανδριανο  :love , η απαντηση ειναι ΝΑΙ, εαν κανεις οτι σου πω: αλλαζεις την φορα της μπαταριας, του led και των δυο ηλεκτρολυτικων πυκνωτων, αλλά  το AC128 θα σου βγαλει την μαντονα για τα πολωσεις. Αν δεν το κατεχεις το σπορ με την πολωση των τρανζιστορ χεστο και κατσε με τα AC127 που δεν ειναι τοσο ανισορροπα.   :beer

edit: για να καταλαβεις ποσο σπαστικα ειναι τα AC128, φαντασου πως όταν ειχα φτιαξει το fuzzface με τα AC128, νευριασα τοσο πολυ γιατι δεν δουλευε το κυκλωμα με τις εργοστασιακες τιμες των αντιστασεων και τα αντικατεστησα με κατι σκουριασμενα τρανζιστορ pnp γερμανιου EFT123 που ειχα ξυλωσει απο ενα τρανζιστορακι του ογδοντα, με τα οποια το fuzzface παιζει αψογα!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/10, 19:29 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
το AC128 θα σου βγαλει την μαντονα για τα πολωσεις

Πως μπορουμε να πολωσουμε τα τρανζιστορ?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
κυρίες και κύριοι ζητω την προσοχη σας,
ήρθε η ώρα για το πορισμα του fuzzface.

τροποποιησεις προαιρετικες
1. παρέλειψα επιτηδες τον ποδοδιακοπτη και την R1, γιατί βαριομουν να τον κολλησω  ;D

2.  αντικατέστησα το VR1 (ποτενσιόμετρο fuzz) με μια σταθερη αντίσταση 1k και τον πυκνωτη στο maximum fuzz (γιατι θελω να ελεγχω το fuzz μονο με το volume της κιθαρας)

3. η R4 (470R) αν αυξηθει στο 1k, διπλασιαζζει το volume, χωρις να   επεμβαινει στην παραμορφωση ή στην πολωση (τουλαχιστον με μη αντιληπτο   τροπο).

τροποποιησεις κατ'ανάγκη

1. ειχα προβλημα πολωσης με το πρωτο τρανζιστορ ac127. Εκανε ενα ασχημο gate effect (σαν "ψηφιακος" ηχος). Το ελυσα αλλαζοντας την R3:33k με 10k και τωρα ο ηχος σβηνει με φυσικο τροπο. Αν αυξησω την R3 πχ στα 100k, δεν βγαινει καθολου ηχος.

2.το "καθαρισμα" και η γλυκαδα (το sweet spot που λενε) ρυθμιζεται κυριως απο το ποτενσιομετρο Bias (στο 2ο τρανζιστορ). Μου δινει αψογα αποτελεσματα οταν ειναι στα 3k περιπου. Παρατηρηστε οτι ειναι αρκετα μακρια απο την εργοστασιακη ρυθμιση των 8.2k που εχουν τα fuzzface του εμποριου.

3. επειδη θελω fuzz κι οχι buzz (να κλανει απο τα μπασα ), αλλαξα τον C2 (22uf) με 4,7uf και ο ηχος σοβαρεψε

τωρα το πεταλι ειναι γλυκο και "τραγουδαει", χωρις πορδες και καθαριζει τελειως με το volume στο 5  :yeah ακομα και με τα humbuckers της ibanez (η μαλακ η PRS δεν καθαριζει τελειως  :'( ) με μετριο sustain. Δυστυχως  αν εχει ατελειωτο sustain δεν θα καθαριζει. Δεν βρηκα τροπο να συνδιασω και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
το AC128 θα σου βγαλει την μαντονα για τα πολωσεις

Πως μπορουμε να πολωσουμε τα τρανζιστορ?

μονο με πολυμετρο. Η διαφορα τασης στο Collector του 1ου τρανζιστορ να ειναι περιπου 1.5volt (οχι κατω απο 1volt), και στο Collector του 2ου να ειναι στο ευρος 4-5 volt (περιπου στο μισο της μπαταριας των 9v). Οταν πετυχεις αυτες τις τασεις ο ηχος ειναι φυσικος, γλυκος και καθαριζει. Θα χρειαστει να βαλεις ποτενσιομετρο στην θεση της αντιστασης του συλεκτη μεχρι να παρεις αυτες τις τασεις, και μετα να μετρησεις την βελτιστη τιμη του ποτενσιομετρου, να βρεις μια (σταθερη) αντισταση με τιμη πλησιον της βελτιστης και να την κολλησεις στο κυκλωμα. Ευτυχως ο Ανδριανος προεβλεψε ποτενσιομετρο (Bias) για το 2ο τρανζιστορ. 

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ



Uploaded with ImageShack.us

Μπορω να βαλω το ενισχυτακι μεσα σε αυτο το κουτι και να ειναι συνδεμενο με το ηχειο(4ohm 5w) ???
Ενας φλος  μου ειπε οτι ο μαγνητης αυτου ου ηχειου θα παρεμβαλει στην πακετα..Αληθευει??

Πως μπορω να τρυπησω πλαστικο??
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/10, 16:13 από chrislour96 »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
θεωρητικα, θα παρεμβαλει. Κατα πόσον θα ειναι αντιληπτο ομως δεν ξερω. Τηρησε καποιους κανονες ασφαλειας.
- Μην βαλεις την πλακετα πλατη-με πλατη με το ηχειο, βαλτη στο πανω μερος που εχει κενο.
-Βαλε θωρακισμενα καλωδια εισοδου-εξοδου με το πλεγμα τους στην γειωση (οι πρασινες λωριδες στο vero).  Αν μπορεις βαλε θωρακισμενα καλωδια και στα ποτενσιομετρα, με τη μια ακρη του πλεγματος στη γειωση της πλακετας και την αλλη κολλα την επανω στο μεταλλικο σωμα του ποτενσιομετρου. Αν τα ποτενσιομετρα ειναι πλαστικα, ασε την μια ακρη του πλεγματος ακολλητη.

Αν συνεχιζει να σου κανει παρεμβολες (βομβο, μικροφωνισμο) τοτε προχωρα σε πιο δραστικα μετρα που θελουν χειροτεχνικη δεξιοτεχνια. Κλεισε την πλακετα σε ενα μεταλλικο κουτι απο καραμελιτσες για τον λαιμο (δες αν χωραει), κανε τρυπες για τα καλωδια, ντυσε το εσωτερικα με σκληρο ναυλον για να μην ακουμπαει η κατω πλευρα της πλακετας στο κουτι, γειωσε το μεταλ. κουτι και βαλτο μεσα στο πλαστικο κουτι με το μεγαφωνο. Εναλλακτικα, παρε μια τετοια ταινια χαλκου, τυλιξε την πλακετα σαν κουκουλι, γειωσε την ταινια, και φροντισε με καποιο τροπο να μην ακουμπανε τα μεταλλικα μερη της πλακετας πανω στην ταινια για να μην βραχυκυκλωνουν (βρες μια πατεντα).

 Ζαλιστηκες εεεεε?  ;D Η μειωση θορυβου και παρεμβολων ειναι ολοκληρη επιστημη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπορω να βαλω το ενισχυτακι μεσα σε αυτο το κουτι και να ειναι συνδεμενο με το ηχειο(4ohm 5w) ???
Ενας φλος  μου ειπε οτι ο μαγνητης αυτου ου ηχειου θα παρεμβαλει στην πακετα..Αληθευει??
Πως μπορω να τρυπησω πλαστικο??

Παιδιά, μην μπερδεύεστε!
Παρεμβολές δημιουργούν τα μεταβαλλόμενα μαγνητικά πεδία,  όπως αυτά των μετασχηματιστών και όχι τα σταθερά, όπως αυτά των μαγνητών μεγαφώνων, ή του μαγνητικού πεδίου της γης.
Βάλε το φίλε μέσα απλά απόφυγε να το βάλεις πολύ κοντά στα μεγάφωνα, ώστε να μην επηρρεάζεται από το μαγνητικό πεδίο που παράγει το πηνίο του μεγαφώνου, από το ενισχυμένο σήμα σου, και όχι ο μαγνήτης του.
Δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να έχεις καλό, σταθερό τροφοδοτικό.
Το πλαστικό το τρυπάς κανονικά με τρυπανάκι ηλεκτρικό, προσέχεις όμως τα γρέζια να καθαρίζονται γιατί λιώνουν.

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
οταν το μεγαφωνο δουλευει, δεν μεταβαλλει το μαγνητικο πεδιο του?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)