Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 700432 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το εχω ξαναφερει νομιζω και μπορει να γινομαι κουραστικος, αλλα γιατι δεν χρησιμοποιειτε πλακετες με τελειες?


Προσωπικα νομιζω οτι ειναι πολυ πιο ευκολες στην κατασκευη, μειωνουν τα περιθωρια λαθους, και ειναι πιο ευκολη μια σμυκρινση του κυκλωματος αν καποιος θελει να κανει κατι τετοιο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
αν θελω να αλλαξω αυτην την αντισταση με μια αλλη οχι 10ohm 2w TI τιμη πρεπει να παρω ετσι για δοκιμη ?
Είναι μέρος του κυκλώματος, δεν μπορείς να την αλλάξεις.. και έτσι και αλλιώς, δεν είναι εκεί το θέμα σου.
Ψαξε που είναι το λάθος στα σημεία που σου επισήμανα.

ενταξει adrianos αλλα τι εννοεις τα κοκκινα tracks ?ξερω ειναι λιγακι  δυσκολα να βρουμε ακρη μεσα απο το ιντερενετ και μην εχωντας και εγω τοση εμπειρια αλλα προσπαθω !!!  ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 21:22 από extrimer »

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
Το εχω ξαναφερει νομιζω και μπορει να γινομαι κουραστικος, αλλα γιατι δεν χρησιμοποιειτε πλακετες με τελειες?


Προσωπικα νομιζω οτι ειναι πολυ πιο ευκολες στην κατασκευη, μειωνουν τα περιθωρια λαθους, και ειναι πιο ευκολη μια σμυκρινση του κυκλωματος αν καποιος θελει να κανει κατι τετοιο.


αν χρησιμοποιησουμε αυτη την πλακετα ακολουθουμε την ιδια τοθετηση στα υλικα η αλλαζει κατι ,γιατι σκεφτομαι να ξαναφτιαξω το κυκλωμα μιας και δεν βγαζω ακρη εκτος και αν βρω την λυση μεσα απο τις πληροφοριες που μου ειπε ο adrianos

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Aμα εχεις το σχηματικο και ξερεις τι κανεις, μπορεις να τα βαλεις οπως θελεις. Αν τωρα ξεκινας με πεταλακια κτλ, και φοβασαι μηπως μπερδευτεις, μπορεις να χρησιμοποιησεις τις ιδιες θεσεις. Απλα, αντι να κοβεις γραμμες, πρεπει να ενωνεις καποια εξαρτηματα/σημεια μεταξυ τους (π.χ. να στριψεις και να κολησεις το ποδαρακι μια αντιστασης και ενος πυκνωτη μαζι απο κατω). Προσωπικα κανω και τις κολησεις πολυ ευκολα και πολυ καθαρα ετσι.

Epισης, αν καποιος θελει να πειραματιστει και να μαθει να φτιαχνει κυκλωματα απο σχηματικα, μπορει να παρει ενα bread board

να κανει τα κυκλωματα εκει πρωτα, να τα δοκιμαζει, να αλλαζει τιμες αντιστασεων κατα βουληση ωστε να βρει το ιδανικο, και στη συνεχεια να τα κατασκευαζει σε πλακετα σαν τη παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 21:46 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τελος, το λαθος που εχω δει πολυ κοσμο να κανει, ειναι να περνει τεραστια κολητηρια και χοντες μυτες, και χοντρο καλαι που λιωνει δυσκολα κτλ. Οσο πιο μικρο/λεπτο το κολητηρι ακι η κοληση, τοσο πιο ευκολα και καθαρα θα γινουν οι κολησεις οταν εχουμε να κανουμε με μικροηλεκτρονικα εξαρτηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kotamauri

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Adriane το κυκλωματάκι του overdrive είναι καταπληκτικό. Έφτιαξα μαζι και το κύκλωμα του mod  που έχεις προσθέσει.
Γενικά έχει πολυ όμορφο ήχο, παρατήρησα κάτι. δεν ξέρω αν είναι η συμπεριφορά του τέτοια βέβαια αλλά το θέτω σαν παρατήρηση, ας απαντήσου και όσοι το έχουν κατασκευάσει....
Αν χτυπήσεις μια χορδή και την αφήσεις μονή της να σβήσει θα δεις οτι κάπως σβήνει απότομα, σαν να κάνει ένα απότομο fade out και να αφήνει για λίγο ακόμα μια ουρά ώσπου τέλως σβήνει(όχι ότι αυτό δεν είναι και αναμενόμενο βέβαια έτσι). Πως αλλιώς να το πω.... σαν να έχει μικρό και απότομο sustain.. ???  κάτι τέτοιο.. Αυτό είναι λίγο πιο έντονο στις πρίμες χορδές απ' οτι στις μπάσες.

Κάτι ακόμα τα 3 trimmer τι ακριβώς ρυθμίζουν. Αντιστοιχούν στα 3 ποτενσιόμετρα volume - tone - gain ή είναι κάτι αλλο????

Σε ευχαριστούμε για την υπομονή σου και την άψογη συνεργασία σου. ένα ΜΠΡΑΒΟ από ολους μας φαντάζομαι.

Υ.Γ.: Για όσους θέλουν να μεταφέρουν το κύκλωμα σε διάτρητη πλακέτα, μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Circuit Wizard(το κατεβάζεις από οποιοδήποτε torrentαδικο), αντιγράφεις το schematic κύκλωμα του andrianou πολύ εύκολα με το να βάζεις τα υλικά από την "βιβλιοθήκη" υλικών του προγράμματος και στο τέλος πατάς το κουμπάκι conver to PCB layout και στο φτιάχνει μόνο του ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κάτι ακόμα τα 3 trimmer τι ακριβώς ρυθμίζουν. Αντιστοιχούν στα 3 ποτενσιόμετρα volume - tone - gain ή είναι κάτι αλλο? ???
Όχι, δεν αντιστοιχούν στα V-T-G, είναι πρόσθετα ρυθμιστικά, που κάποιος μάλιστα θα μπορούσε να επιλέξει να τα βγάλει έξω σε pots.
Το TR1 είναι ρυθμιστικό PRESENCE,
το TR2 είναι ρυθμιστικό MID, και
το TR3 είναι ρυθμιστικό BASS,
..ουσιαστικά έχεις στο πετάλι αυτό, ένα πλήρες EQ με διακριτά ρυθμιστικά ΒΜΤ!.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alexfromwave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Kalispera kai pali.
Paizei rolo an tha xrisimopoiisoume monoklono i poliklono kalwdia stin ulopoiisi tou booster?

(signwmia gia ta greeklish alla o upologistis mou dn exei ellhnika)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Paizei rolo an tha xrisimopoiisoume monoklono i poliklono kalwdia stin ulopoiisi tou booster?
Καλής ποιότητας μονόκλωνο είναι προτιμητέο, αλλιώς ότι υπάρχει, πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Γεια χαρά και πάλι.Αποφάσισα να υλοποιήσω μια αντιγραφή του suhr riot,από ένα σχέδιο που βρήκα στο ίντερνετ.Θα ήθελα ωστόσο μια χάρη από τους γνώστες του σπορ.Αν μπορεί κάποιος να μου δείξει πάνω στην εικόνα (όπως πχ στο booster ή στο barber overdrive) το ολοκληρωμένο wiring ,με ποδοδιακόπτη και  τα λοιπά.Παραθέτω την εικόνα !


Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Κανένας...?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κανένας...?
Θα στο φτιάξω εγώ, μόλις βρω λίγο χρόνο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Κανένας...?
Θα στο φτιάξω εγώ, μόλις βρω λίγο χρόνο..
Ευχαριστώ πολύ!Το πιο σωστό θα ήταν να το έβρισκα μόνος μου μέσω trial 'n error αλλά αυτό τον καιρό λόγω σχολής δεν έχω το χρόνο που χρειάζομαι για ν'ασχοληθώ :-\ . Ευχαριστώ και πάλι..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Είσαι έτοιμος:



Πρόσθεσα και την καλωδίωση για το Presence MOD σε περίπτωση που θελήσεις να το προσθέσεις/δοκιμάσεις.
Καλή επιτυχία!.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Χίλια ευχαριστώ Ανδριανέ!
Υπόσχομαι να ποστάρω εντυπώσεις μόλις το ολοκληρώσω :)
Μακάρι να είχα και το original για να κάνω ένα side by side test  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Όσοι ασχολούνται με diy pedals ΠΡΕΠΕΙ να φτιάξουν το suhr riot! Το σχέδιο το έχω ποστάρει πιο πάνω.Δεν το πίστευα όταν έπαιξα με αυτό το πετάλι.Μακράν το καλύτερο distortion πετάλι που έχω χρησιμοποιήσει.Ουσιαστικά είναι σαν κανάλι ενισχυτή ο ήχος του!Τα ρυθμικά μου και τα leads μου πλέον θα προκύπτουν από αυτό το μικρό θαύμα!Το χρησιμοποιώ στο καθαρό κανάλι του boogie express 5:25 και με έχει αφήσει άφωνο από τότε που το έφτιαξα!Όλοι πρέπει να το υλοποιήσετε,trust me ;)
(Ανδριανέ και πάλι ευχαριστώ για το wiring! )
http://imageupload.org/?d=DD9842F11
http://imageupload.org/?d=3DC495021
 

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Καλησπέρα, προσπάθησα να φτιάξω ένα ts-808 ( http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/10/TubeScreamer.gif ), αλλά δεν μου λειτουργεί το input. Τα knobs φαίνεται να λειτουργούν. πάνω στο θόρυβο τουλάχιστον, ακούω ακόμα και το θόρυβο που κάνουν τα knobs της κιθάρας μου όταν τα περιστρέφω, αλλά όταν βαράω χορδές, τπτ.  Καμιά ιδέα τι φταίει;;  ???  Παίζει να χω κάψει τπτ προς τη μεριά του input ή δε θα άκουγα καν το θόρυβο απ τα knobs μου;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αντώνη πόσταρε μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες από εμπρός και πίσω από την πλακέτα και τις καλωδιώσεις να το δούμε, μήπως και φανεί κάποια αστοχία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Αντώνη πόσταρε μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες από εμπρός και πίσω από την πλακέτα και τις καλωδιώσεις να το δούμε, μήπως και φανεί κάποια αστοχία.



layout: [size=78%]http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/10/TubeScreamer.gif[/size]






Οι κολλήσεις δεν είναι τόσο καλές , το ξέρω, αλλά πρόσεξα και δεν βραχυκυκλώνει τπτ πιστεύω.
Έχω κάνει τη πρόχειρη σύνδεση στα περιφεριακά για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Καλησπερα φιλε Αντωνη!
πολυμετρο εχουμε? ;D
Δες στο input εαν ειναι σωστη η καλωδιωση....επειδη ειναι stereo εχει δυο επαφες!Εκανες την κολληση στην σωστη επαφη?

Περιμενουμε νεα σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι εσένα φίλε, πολύμετρο έχω. Το  jack του input το χω συνδέσει απλά , δλδ το πάνω πάνω ποδαράκι στο input της πλακέτας και το κάτω κάτω στη γείωση (όπως είδα εδώ απ τον ανδριανό http://i527.photobucket.com/albums/cc359/adr1anos/AMZBoosterWiring-1.jpg ) Τα εξαρτήματα στη πλακέτα τα έλεγξα και σωστά τα βρήκα.. Μάλλον κάτι έχω κάψει, κάνα πυκνωτή, αλλά μου κανε εντύπωση που ακούω θόρυβο απ τις (κακές) γειώσεις στα knobs της κιθάρας κι όχι όταν βαράω χορδές  ???

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Εχω φτιαξει αρκετα κυκλωματα και πυκνωτης δεν εχει καει ποτε....για να καει πρεπει η ταση ανοχης (π.χ. ενας πυκνωτης 22uf/16v)
να του ασκηθει ταση 16 ή παραπανω volt....
Στην περιπτωση που χαλαει-σκαει ενας πυκνωτης τα αποτελεσματα φαινονται! ;D

Τωρα....μπας και βγαλουμε καποια ακρη...
Με το πολυμετρο δωσε τις τασεις απο το 8-πινο σου....
Βαζεις τον μαυρο ακροδεκτη στην γειωση του κυκλωματος και με τον κοκκινο αγγιζεις τα ''ποδαρακια'' του chip ,σημειωνεις την τιμη για καθε pin και μας λες....

Και κατι αλλο που μου ηρθε....εβαλες σωστα το chip σου(4558) στην θηκουλα του γιατι στις φωτογραφιες δεν βλεπω το ''κυκλακι'' του καθαρα... :)

Εγω ειμαι ο Τασος δεν ξερω πως μου ξεφυγε να το αναφερω! :D χιχι


Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Tάσο το τσιπακι το τσεκαρα, σωστά το χω βάλει, ορίστε κι οι τιμές:

1: 3.5
2: 3.6
3: 3.5
4: 0
5: 7.4
6: 3.5
7: 3.5
8: 3.5


Eπίσης και το Q1:
1: 0 , 2: 0.09 , 3: 7.4

και Q2:
1: 2.6 , 2: 7.4 , 3: 7.4

Έκανα το ίδιο και για το ποδαρακι εισόδου στο jack και μου βγαλε 0.07. Παρατήρησα επίσης οτι σ όλη τη γραμμή της εξόδου στο vero έχω 0V  ???  . Καμια ιδέα για το τι φταίει;



edit: το πολύμετρο το χα σε "ανάλυση" 10mV και σε DC voltage, αν έχω κάνει βλακεία, πες μου να ξαναμετρήσω  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/11, 03:45 από Antonis7 »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απο τις φωτογραφιες μου φαινεται πως τα εξαρτηματα r22,r1,r3,c5 ειναι στην ιδια γραμμη....ενω το layout δεν το δειχνει ετσι.....
Τα r22,r3,c5 θα επρεπε να ειναι στην I γραμμη....
Ενω η r1 στην K....

Τσεκαρε το λιγακι :)


Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Στη φώτο φαίνεται έτσι όντως, μάλλον λόγω φλας, αλλα δεν είναι, τα χω βάλει κανονικά όπως το layout.  :P  Οι μετρήσεις δε βοήθησαν τπτ ε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)