Αποστολέας Θέμα: Νικόλας Άσιμος- 20 Χρόνια Χωρίς τον ''Μπαγάσα''....  (Αναγνώστηκε 3583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Παιδιά με την έναρξη του έτους 2008 θα κλείσουν και 20 χρόνια από τότε που ο αγαπημένος μας Νικόλας έφυγε από την ζωή ..... Χωρίς να θέλω να κάνω κάποιο ''μνημόσυνο'' , κατι που ούτε και ο ίδος θα το ήθελε, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πει ο καθένας τί του έχει δώσει ο Νικόλας σαν τραγουδοποιός , σαν συγγραφέας (το βιβλίο του ''Αναζητώντας Κροκανθρώπους'') και γενικώς σαν άνθρωπος ... Ποστάροντας τραγούδια ή αποφθέγματα ή ό,τι άλλο θέλετε, μόνο να δώσουμε λίγο φως σε έναν από τους λίγους πραγματικά φωτισμένους ανθρώπους των Ελληνικών δεδομένων....
   Αναμφισβήτητα για 'μενα ήταν ένας πολύ προικισμένος άνθρωπος...Αυτά που έλεγε και έκανε με ωθούν να βγάλω το συμπέρασμα ότι ζούσε καμιά 50 χρόνια μπροστά....

Από εδώ και μπρός δικό σας... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Σχετικά πρόσφατα άρχισα να ακούω τη μουσική του και δεν πίστευα τι έχανα τόσα χρόνια... Τι να λέμε, αυτός και ο Τζιμάκος είναι οι μουσικοί που με εκφράζουν περισσότερο από κάθε άλλον, αυτήν την περίοδο τουλάχιστον. Σκοπεύω να αμοληθώ σύντομα στα δισκάδικα να πάρω ό, τι μπορώ... Καμία πρόταση για να αρχίσω; :)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Ο Ξαναπες!!!
Ο πρώτος και τελευταίος δίσκος του!!! Ιερός πλέον ;) ;) ;)
Επίσης κυκλοφορεί και ένα σιντάκι που λέγεται ''14 Μεγάλα Τραγούδια'' και έχει πολλους καλλιτεχνες, μαζί και τον Άσιμο... ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Εμενα μ αρεσει πολυ το "φαναρι του διογενη".Βγηκε μετα το θανατο του.Παρολαυτα υπαρχει θεμα για τον Ασιμο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Κατα βάσιν το ξέρω, αλλα αυτό το θέμα το άνοιξα γιατι σε λίγο καιρο κλείνουν 20 χρόνια από τον θανατο του....
Κάτι πως να το πω....σαν κάτι εις μνήμην....Επειδή λίγοι θα τον θυμηθούν δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος Ο ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Γιάννης Βιλιώτης... μεγάλος αδερφός και παιχτης
    • Προφίλ
Τα λόγια και οι μουσικές του Νικόλα Άσιμου παλεύουν και σήμερα λυσσασμένα με το χρόνο. Τα πιο πολλά τραγούδια του ασφυκτιούν, ακόμη, στις παράνομες κασέτες. Τα πεζά του, οι θεατρικές του απόπειρες, οι μπροσούρες του, οι λίγες παραστάσεις του που κινηματογραφήθηκαν παραμένουν terra incognita για το ευρύ κοινό. Κι όσο περνάει ο καιρός, η εικόνα του ταλαντεύεται επικίνδυνα ανάμεσα στη γελοιότητα και την ιδιοφυΐα. Μια φορά κι έναν καιρό στην Κοζάνη, μετά στη Θεσσαλονίκη, τελικώς στην Πλατεία Εξαρχείων, ένα μελαγχολικό παιδί της μεταπολίτευσης εξοργίστηκε. Κάλυψε τις αναπηρίες του με ένα μανδύα μέλανα και πορφυρό. Κι έγινε δύσκολος γρίφος γι’ αυτούς που μπερδεύουν το βασιλιά με το γελωτοποιό που φόρεσε την κορώνα. Χαοτικές αποστάσεις χωρίζουν όσους απλώς σιγοτραγουδάνε τον «Μπαγάσα» και το «Βενσερέμος» απ’ το ραδιόφωνο, με όσους τον έφτυναν αδίστακτα όσο ζούσε και τους άλλους που τον έκαναν σημαία τους – όχι πάντα χωρίς ιδιοτέλεια. Κάμποσες σκέψεις και πληροφορίες από μας, κάποιες πολύτιμες ανέκδοτες μέχρι σήμερα φωτογραφίες, μαζί με σκόρπιες όσο και δυσεύρετες λέξεις του αυτόχειρα καλλιτέχνη θα βρείτε σε τούτες τις σελίδες. Και σεβασμό για την αντιφατικότητά του. Και αγάπη. Όχι ασφαλώς, η τελευταία λέξη για τον Άσιμο δεν έχει ειπωθεί ακόμη…
                     
                  Των Γιώργου Ι. Αλλαμανή & Οδυσσέα Ιωάννου
....για να κοιτάει από ψηλά του κόσμου τη ραστώνη να ξεχαστεί σαν των βουνών το περσυνό το χιόνι...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ρε παιδια το βιβλιο το εχετε διαβσει?..σαν προφητεια στην μετεπητα "ζωη" του ηταν...εε..κτλβατε...τεσπα...εγω ασιμο αρχισα να ακουω λιγο μετα απο οταν αρχισα να ακουω Σιδηροπουλο...οποιος με ρωταει ποιος ηταν του λεω απλα οτι ηταν ενας τραγουδοποιος..τπτ αλλο..και ολα αυτα γτ δεν θα τον κτλβει και να τους τον εξηγισω..νομιζω οτι ηταν ενας εξυπνος τρελαρας..μας εδιχνε κατι για να μας προκαλεσει και να προβληματιστουμε...και κριμα που δεν γινετε κατι παρομοιο οπως στον Πριγκηπα καθε φορα στο Ροντεο...αυταα... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 03:44 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Τρομερός άνθρωπος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που έχουν σωθεί τόσα λίγα στοιχεία του.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Τρομερός άνθρωπος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που έχουν σωθεί τόσα λίγα στοιχεία του.

Ίσως ακριβώς γι'αυτό που είπες....Πάντα φροντίζουν να μην υπάρχουν στοιχεία για τους τρομερούς ανθρώπους...
Ευτυχώς που υπάρχει το βιβλιο του....Πάλι καλά....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
51036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 00:26
από Anastasia92
1 Απαντήσεις
1612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/05, 14:59
από alex68
8 Απαντήσεις
5025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 15:02
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
1582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 23:45
από gkou
2 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 23:40
από ilianthos-Kanlis
7 Απαντήσεις
5833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 15:30
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
6 Απαντήσεις
2367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 14:01
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
6563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 18:13
από let me know 796
1 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 21:00
από gas-13
2 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/20, 21:24
από MARIOS F