Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 702113 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Στην ιδια πριζα ομως?
Πολλες φορες καποια τροφοδοτικα μαζευουν θορυβο απο τροφοδοτικα laptop εαν ειναι τοποθετημενα σε πολυμπριζο...
Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι πως μπορει ολα τα αλλα πεταλια σου να εχουν καποιο επιπλεον φιλτραρισμα πραγμα που μπορει να λειπει απο το συγκεκριμενο...

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Στην ιδια πριζα ομως?
Πολλες φορες καποια τροφοδοτικα μαζευουν θορυβο απο τροφοδοτικα laptop εαν ειναι τοποθετημενα σε πολυμπριζο...
Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι πως μπορει ολα τα αλλα πεταλια σου να εχουν καποιο επιπλεον φιλτραρισμα πραγμα που μπορει να λειπει απο το συγκεκριμενο...
Ναι στην ίδια πρίζα..
Αν υπάρχει τέτοιο φιλτράρισμα περιμένω τους ειδήμονες να πουν καμιά ιδέα ;D

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Δεν εχω ιδεα για ποιο κυκλωμα μιλαμε! ;D
Για κανε μια παραθεση

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Vasmar υποθετω ότι έχεις ακολουθήσει το layout που μας είχε δειξει ο Αδριανος οπότε δοκιμασε να βαλεις έναν ηλεκτρολυτικο πυκνωτη 47uF στην εξής θέση: Α6 βάλε τον θετικό του πόλο και στη C6 βάλε τον αρνητικό. Δοκίμασε αυτό και πές μας αν έχεις ακόμα θόρυβο.

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Delus,τοποθέτησα τον πυκνωτή που μου είπες.Ο θόρυβος μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε.Ίσως ο θόρυβος οφείλεται σε δικό μου λάθος κατά την υλοποίηση του πεταλιού.Υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξω?Το ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο με ρεύμα και όχι με μπαταρία δεν περιορίζει την "περιοχή" του κυκλώματος που θα γίνει το ψάξιμο?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Delus,τοποθέτησα τον πυκνωτή που μου είπες.Ο θόρυβος μειώθηκε αλλά δεν εξαφανίστηκε.Ίσως ο θόρυβος οφείλεται σε δικό μου λάθος κατά την υλοποίηση του πεταλιού.Υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξω?Το ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο με ρεύμα και όχι με μπαταρία δεν περιορίζει την "περιοχή" του κυκλώματος που θα γίνει το ψάξιμο?

από αυτό που άκουσα στο κλιπάκι σου, νομίζω ότι παίζουν δύο πιθανά σφάλματα που έχουν σχέση με την γείωση του κυκλώματος.

(1) ή το μεταλλικό κουτί είναι αγείωτο
(2) ή τα καλώδια που πάνε στα βύσματα εισόδου (από κιθάρα) και εξόδου (προς ενισχυτή) είναι κολλημένα ανάποδα, ώστε να μην γειώνεται σωστά το κύκλωμα
(3) κάποιο εξάρτημα στην πλακέτα δεν γειώνεται γιατί δεν έχει κολλήσει .

Αν από ότι λες, με μπαταρία δεν κάνει θόρυβο, μάλλον είναι το (1).

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Ευχαριστώ billonius για την απάντηση!Έστω ότι ισχύει το (1) ,τι θα πρέπει να κάνω με το κουτί?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Ευχαριστώ billonius για την απάντηση!Έστω ότι ισχύει το (1) ,τι θα πρέπει να κάνω με το κουτί?
Εαν εχεις μεταλλικα jacks τοτε ακουμπανε στο κουτι και ενωνεται το κουτι με την επαφη του jack οπου κολλας τη γειωση...
Τι in-out jack χρησιμοποιεις?
Για να ελεγξεις εαν ακουμπαει η γειωση στο σασι εαν εχεις πολυμετρο κανεις το εξης...βαζεις τεστ διοδου με την μια ακρη στη γειωση και την αλλη ακρη στο σασι...εαν δεν δειξει τιποτα σημαινει οτι δεν ακουμπαει η γειωση στο σασι...
Αλλιως μπορεις να ακουμπησεις τον ποδοδιακοπτη με το χερι και να δεις εαν μειωνετε η επιστροφη ακριβως οπως οταν ακουμπας τις χορδες...Εαν δεν μειωνετε ο θορυβος δεν ειναι γειωμενο το κουτι...
Και κατι τελευταιο..δεν πιστευω να χρησιμοποιεις μεταλλικο dc-jack ετσι? ;D

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Κανονικά neutrik μεταλλικά jacks χρησιμοποιώ.Λοιπόν πήρα ένα καλωδιάκι ,τη μία άκρη του την συνέδεσα στο αρνητικό πόδι του dc jack και την άλλη την κόλλησα στο κουτί(για να το γειώσω ).Ο θόρυβος παρέμεινε.Να ρωτήσω το εξής απλό τώρα.Με τον πυκνωτή που πρότεινε ο delus,ο θόρυβος μειώθηκε σημαντικά.Σκέφτομαι να βάλω πυκνωτή πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας στο σημείο αυτό μήπως και εξαφανιστεί ο θόρυβος.Το ερώτημά μου είναι, ένας πυκνωτής με τα άκρα του στις θέσεις A6 και C6 στο κύκλωμα booster του Ανδριανού,επηρεάζει ηχητικά το κύκλωμα?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
 :eee περίεργο, ο θόρυβος που ακούω στο κλιπ μοιάζει με βόμβο αγείωτου κυκλώματος, όχι με βόμβο μη-σταθεροποιημένης τροφοδοσίας. Ο τελευταίος είναι χαμηλότερης συχνότητας (60Ηζ) πιο μπασαριστός από τον πρώτο. Αν όμως ήταν αγείωτο κουτί, θα σταματούσε όταν πιάνεις το κουτί με το χέρι σου, όπως περιγράφει ο Ibanezbass.

Το σημείο στο κουτί που ακουμπάς το καλώδιο είναι άβαφτο, σωστά; Ρωτάω, γιατί η μπογιά είναι μονωτής.

Για το άλλο που ρώτησες με μεγαλύτερη τιμή πυκνωτή... τα 47μF είναι ήδη αρκετά. Αν κάνει βόμβο με αυτά, δεν θα δεις διαφορά με 100μF. Θα δεις με 1000uF, αλλά τα 1000μF δεν θα χωράνε στο κουτί. Δοκίμασε την παρακάτω προσθήκη που φαίνεται στο σχέδιο. Κράτα τον 47μF στην θέση του 100uF που είναι στο σχέδιο. Πρόσθεσε μια αντίσταση σε σειρά, ίση (100R) ή μικρότερη (47R) αυτής που έχει το σχέδιο.  Θα ρίξει λίγο την διαφορά δυναμικού, όχι περισσότερο από μισό volt, και συνεπώς θα μειωσει λίγο την μέγιστη ένταση του ήχου. Αλλά πιστεύω πως θα απαλλαχτείς από τον βόμβο, οπότε αξίζει το τίμημα. Δοκίμασε το.


Για το τελευταίο ερώτημα, η απάντηση είναι πως ότι τιμή πυκνωτή να βάλεις μεταξύ Α6-C6 ΔΕΝ επηρεάζει ηχητικά το κύκλωμα, γιατί δεν φιλτράρει το σήμα της κιθάρας σε κανένα σημείο της πορείας του σήματος. Φιλτράρει μόνο την γραμμή τροφοδοσίας σταθερής τάσης και την απαλλάσει από λανθάνοντα εναλλασσόμενα ρεύματα που οφείλονται σε ατελή σταθεροποίηση.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά, στην περίπτωση αυτή, φταίει το τροφοδοτικό.
Λοιπόν, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, με ένα τροφοδοτικό "φθηνό" που χρησιμοποίησα σε μία πρόχειρη πεταλιέρα που έχω για πρόβες, όπου έχω πετάλια μόνο της BYOC που έχω φτιάξει εγώ.
Από τα 5 πετάλια, που έχει πάνω μόνο ένα κάνει θόρυβο, το Triboost, ενώ πλάι του, πχ το OD2 είναι τελείως αθόρυβο.
Η εικασία λοιπόν ότι το ίδιο τροφοδοτικό είναι οκ επειδή δεν κάνει θόρυβο με άλλα πετάλια είναι λανθασμένη, διότι εξαρτάται από το πόσο κάθε πετάλι είναι ευάλλωτο λόγω σχεδίασης σε θόρυβο τροφοδοσίας. Πχ πετάλια με 1-2 απλά τρανζίστορ όπως το DIY Booster και το Triboost είναι πολύ πιο ευάλλωτα από πετάλια με OpAmps.
Η γνώμη μου είναι ότι το καλό power filtering ανήκει μέσα στο τροφοδοτικό και όχι σε κάθε ένα πετάλι.
Η λύση είναι ΑΛΛΟ τροφοδοτικό, πιο ποιοτικό, αν όχι κάποιο Brick, τουλάχιστον ένα 1-spot.

Το ερώτημά μου είναι, ένας πυκνωτής με τα άκρα του στις θέσεις A6 και C6 στο κύκλωμα booster του Ανδριανού,επηρεάζει ηχητικά το κύκλωμα?

Όχι, καθόλου, και πολύ σωστά σου το πρότειναν τα παιδιά, απλά για να σταθεροποιήσει την τροφοδοσία και να απορροφήσει μέρος του θορύβου, αλλά βλέπεις πως ότι και να κάνεις, δεν αντικαθιστά το σωστά σχεδιασμένο, ποιοτικό τροφοδοτικό. 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/11, 10:25 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Χμμ...

Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό:



Θεωρείται μη ποιοτικό?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θεωρείται μη ποιοτικό?
Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσεις εσύ, σε συνάρτηση με το αν σου κάνει την δουλειά σου καλά και απροβλημάτιστα.
Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι φθηνό.

Για μένα η ουσία είναι να κάνεις την δουλειά σου όπως θες και άπαξ και το κυκλωμα σου λειτουργεί σωστά με μπαταρία, προς το παρόν, μέχρι να βρεις την λύση, ίσως με κάποιο άλλο τροφοδοτικό, κράτα το με μπαταρία, έτσι και αλλιώς έχει μηδαμινή κατανάλωση και η μπαταρία θα σου κρατήσει μήνες!..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/11, 12:57 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Έγινε!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια :)
Το επόμενό μου project.........Suhr Riot ;)

(Μόλις τώρα έβαλα την αντίσταση που πρότεινε ο billonious και το πρόβλημα λύθηκε!!Ευχαριστώ billonious)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/11, 14:10 από Vasmar »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
πραγματικά δεν δοκίμασα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό της Boss, αλλά το ότι κάνει θόρυβο με κάποια home-made πετάλια, σημαίνει  ότι δεν είναι πλήρως κατάλληλο για πετάλια πέραν από αυτά της Boss. Δεν βρήκα τον συγκεκριμένο αντάπτορα στην σελιδα της Boss, ίσως βγήκε εκτός κυκλοφορίας, βρήκα όμως το PSA120S. Για το οποίο η Boss γράφει:
"The PSA-120S is the recommended power supply for products including all new BOSS Compact and Twin pedals, ME-50/-20/-20B Multi-effects, the DB-66/-88/-90 metronomes...".
Αφήνει να εννοηθεί πως το πουλάει για τροφοδοσία των προιόντων της Boss. Δεν ξεκαθαρίζει ότι ίσως δεν κάνει για άλλες μάρκες, αλλά ούτε το αποκλείει. Αν το ίδιο ισχύει και για το PSA230S, τότε το PSA230S είναι ικανοποιητικά ποιοτικό για τις προδιαγραφές που διαφημίζει η εταιρία, δηλαδή για δικά της πετάλια. Όμως δεν σου εγγυάται πως είναι γενικής χρήσης.

Έχεις δύο επιλογές. Είτε αγοράζεις ένα εντελώς σταθεροποιημένο τροφοδοτικό που να μην κάνει θόρυβο σε καμία των περιπτώσεων, όπως προτείνει ο Ανδριανός, ή μέχρι να το αγοράσεις (ή αν δεν θέλεις να το αγοράσεις) προσθέτεις την αντίσταση που προανέφερα. Ας πούμε ότι η λύση με την αντίσταση είναι κάπως μπακάλικη, αλλά εάν δεν θέλεις να διαθέσεις λεφτά για καινούργιο αντάπτορα, κάνει την δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Αμα βγαζει θορυβο μονο στο συγκεκριμενο πεταλι +1 για την αντισταση!

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
μολις τελειωσα το ενισχυτακι αλλα δεν δουλευει ,εχω ελενξει τα παντα φαινονται να ειναι ενταξει .το μονο που με απασχολει ειναι οτι ειχα κολησει ΑΝΑΠΟΔΑ  8-pin precision socket  και το  LM386N-1 τελικα το γυρισα κανονικα το  LM386N-1  αλλα το    8-pin   socket   δεν το ξεκολησσα απο πλακετα (δεν νομιζω να πρεπει να το ξεκολησω ετσι δεν ειναι?). Μολις αναβω το κυκλωμα  το μονο που κανει ειναι να αναβει μονο ενα led και να μην ακουγετει τιποτα !!!   τι λαθος υπαρχει ενω φαινετε να ειναι ολα στην θεση τους !!!  παραθετω φωτογραφιες !!!!!!!!


*αντικατεστησα και το  LM386N-1  με καινουργιο αλλα τιποτα παλι ,και εγω παρελαβα  γομαρια πυκνωτες  και με δυσκολεψαν λιγο και δεν θα διευκοληνουν και εσας για ευκρινια τις κατασκευης !!!




http://i1203.photobucket.com/albums/bb390/hrta/DSC_0466.jpg
http://i1203.photobucket.com/albums/bb390/hrta/DSC_0467.jpg
http://i1203.photobucket.com/albums/bb390/hrta/DSC_0469.jpg

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Στην φωτογραφια DSC_0469.jpg κατω αριστερα εχω την εντυπωση πως η ραγα που εχει κοληθει το κοκκινο καλωδιο και η ραγα που εχει κοληθει το γκρι ακουμπουν με ενα μικρο κομματι καλαι(αλλα μαλλον οχι)
Καλο θα ηταν να παραθεσεις και τις τασεις τις οποιες παιρνεις απο το κυκλωμα(εαν διαθετεις πολυμετρο)

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
ibanezbass ευχαριστω για το ενδιαφερον .δεν ξερω πως μετραω .
1)σε ποια θεση βαζω το πολυμετρο
2)μετραω καθε ραγα ξεχωριστα η καπου συγκεκριμενα ?

#θα κοιταξω και αυτο με το καλαι που ειπες !!!

Αποσυνδεδεμένος pkirkos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
κι εγω νομιζω οτι ο ibanezbass εχει δικιο.Την ταση θα την μετρησεις βαζοντας το πολυμετρο στα volts.Θα ακουμπησεις τον μαυρο ακροδεκτη στην γειωση και με το κοκκινο θα ακουμπας ενα ενα τα ποδαρακια του lm.Εγω χρησιμοποιω τα lm 386 n4 τα οποια δεχονται μεγαλυτερη ταση με αποτελεσμα να χτυπανε και το 1 watt με τροφοδοσια φυσικα 18 volts.Θα ανεβασω και φωτογραφια συντομα .

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
οκ ευχαριστω θα το κανω και θα δωσω τις τιμες!!!

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
ακουμποντας το μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου στην γειωση (με μπαταρια 9 volt) και ακουμποντας τον αλλο ακροδεκτη στα ποδαρακια του LM386N-1 το καθενα απο αυτα μου εδειξε τιμη 8,80   .τα led δεν αναψανε . κοιταξα και αυτο που ειπες ibanezbass με το καλλαι αλλα δεν υπαρχει προβλημα εκει.



τωρα μετρησα και παλι με τον ιδιο τροπο καθε μια ραγα ξεχωριστα και δινει η καθεμια επισης 8,8
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/11, 09:52 από extrimer »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Για να καταλαβω....
Ολα τα ποδαρακια του lm386 σου δινουν ιδια τιμη? ??? (8,80volt)


Για να δεις εαν δυο μερη του κυκλωματος ενωνονται μεταξυ τους κανε το εξης: Γυρισε το πολυμετρο σου στη θεση οπου υπαρχει μια διοδος.....Τωρα εαν ακουμπησεις τους δυο ακροδεκτες του πολυμετρου μεταξυ τους θα παρεις μια ενδειξη η οποια θα πεσει στο μηδεν.....
Για να δεις εαν δυο ραγες ακουμπουν η μια με την αλλη βαζεις τον ενα ακροδεκτη στην μια τον αλλο ακροδεκη στην αλλη....εαν δεν παρεις καμια ενδειξη σημαινει οτι αυτα τα δυο σημεια δεν επικοινωνουν ηλεκτρικα μεταξυ τους....
(οταν κανεις την συγκεκριμενη δοκιμη το κυκλωμα θα πρεπει να ειναι αποσυνδεδεμενο απο την μπαταρια σου)

Αυτο σου το λεω για να δεις με σιγουρια εαν επικονωνουν δυο ραγες μεταξυ τους....πολλες φορες το ματι παραπλανει!

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
 
Για να καταλαβω....
Ολα τα ποδαρακια του lm386 σου δινουν ιδια τιμη? ??? (8,80volt)


Για να δεις εαν δυο μερη του κυκλωματος ενωνονται μεταξυ τους κανε το εξης: Γυρισε το πολυμετρο σου στη θεση οπου υπαρχει μια διοδος.....Τωρα εαν ακουμπησεις τους δυο ακροδεκτες του πολυμετρου μεταξυ τους θα παρεις μια ενδειξη η οποια θα πεσει στο μηδεν.....
Για να δεις εαν δυο ραγες ακουμπουν η μια με την αλλη βαζεις τον ενα ακροδεκτη στην μια τον αλλο ακροδεκη στην αλλη....εαν δεν παρεις καμια ενδειξη σημαινει οτι αυτα τα δυο σημεια δεν επικοινωνουν ηλεκτρικα μεταξυ τους....
(οταν κανεις την συγκεκριμενη δοκιμη το κυκλωμα θα πρεπει να ειναι αποσυνδεδεμενο απο την μπαταρια σου)

Αυτο σου το λεω για να δεις με σιγουρια εαν επικονωνουν δυο ραγες μεταξυ τους....πολλες φορες το ματι παραπλανει!


ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου ibanezbass γιατι το εχω και το κοιταω το κυκλωμα τοσες μερες  και εχω αρχισει και κουραζομαι,λοιπον για να τα βαλουμε σε μια σειρα εγω εκανα την μετρηση βαζοντας το μαυρο ακροδεκτη στο σημειο που εχω κυκλωσει στην φωτογραφια που παραθετω
 http://i1203.photobucket.com/albums/bb390/hrta/NoisyCricketII_Wiring.jpg
  και με τον κοκκινο ακροδεκτη μετρωντας τα ποδαρακια του  lm386 ειχα τιμες 8,8 volt με τοποθετημενη την μπαταρια !!(τι σημαινει αυτο?)
 
 τωρα για το αλλο σκελος τις απαντησης σου για το αν ακουμπουν οι ραγες μεταξυ τους θα το κανω και θα απαντησω συντομα
 
 ευχαριστω και παλι !!!!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απο την στιγμη που παιρνεις ιδια ταση σε ολα τα ποδια σημαινει οτι εχει γινει ενα πολυ μεγαλο βραχυκυκλωμα...
Ή οτι εχεις κανεις λαθος την καλωδιωση στο dc jack...
Στο pin 4 του lm386 η ταση θα επρεπε να ειναι 0volt!

http://www.national.com/ds/LM/LM386.pdf

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
12029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)