Αποστολέας Θέμα: TC electronic - Alter Ego (delay)  (Αναγνώστηκε 12481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
TC electronic - Alter Ego (delay)
« στις: 18/07/14, 13:30 »
Εδώ και καιρό μου στριφογύριζε στο μυαλό η ιδέα ενός καινούριου delay. Είχα παλιότερα το Echo Park της Line 6 και τώρα έναν κλώνο του Deep Blue Delay του Mad Professor. Πολύ καλά και τα δύο αλλά με κάποιες αδυναμίες/ελλείψεις που με ενοχλούσαν. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο είχα επικεντρωθεί στα Flashback και πιο πολύ στο Alter Ego της TC. Όταν εμφανίστηκε λοιπόν σε αγγελία το 2ο έκανα την κίνηση (ευχαριστώ Άρη).

Το πετάλι είναι ένα ψηφιακό delay με κάμποσους διαφορετικούς αλγορίθμους (2290 δηλαδή πεντακάθαρο, Tape, Analog, Reverse κλπ). Ειδικά το Alter Ego που είναι ξαδερφάκι του Flashback προσομοιώνει και το Bimson Echorec (έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον από τον Gilmour) και το πασίγνωστο Deluxe Memory Man. Τόσο το flashback όσο και το alter ego έχουν μία ελεύθερη θέση για να φορτώσεις έναν από τους πολλούς αλγόριθμους (toneprints τα λέει η TC) που έχουν φτιάξει γνωστότατοι κιθαρίστες ή ακόμα και το δικό σου (μέσω του αντίστοιχου editor). Επιπλέον έχει ένα βασικό looper και tap tempo με υποδιαιρέσεις (τέταρτα, παρεστιγμένα όγδοα και συνδυασμό τους)

Πρώτες εντυπώσεις:

Βασικότατο +: το πετάλι όχι απλώς είναι πανήσυχο αλλά κατά περίεργο τρόπο εξαφάνισε μικρούς ψηφιακούς θορύβους από άλλα πετάλια της πεταλιέρας μου. Παρεμπιπτόντως τροφοδοτώ 8 πετάλια με ένα One Spot. Επιπλέον, σε buffered ρύθμιση, δε μοιάζει να χρωματίζει τον ήχο καθόλου. Γίνεται και true bypass αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, ούτε είδα την ανάγκη παρότι ήδη έχω ένα ποιοτικό buffer στην αλυσίδα.
2ο μεγάλο +: το dry σήμα παραμένει αναλλοίωτο καθώς περνάει κατευθείαν (χωρίς καμιά επεξεργασία) από το in στο out. Έχει και kill dry για χρήση σε parallel fx loop.
3ο μεγάλο+: Οι αλγόριθμοι είναι καταπληκτικοί από τελείως καθαρά (2290) μέχρι τελείως "πειραγμένα" με μπόλικο modulation-vibrato (echorec)
4ο μεγάλο+: και κανένας από τους built-in να μη σου αρέσει αποκλείεται να μη βρεις κάτι στα έτοιμα toneprints (εγώ έβαλα ένα EP3 με oscillation) ή στην τελική να φτιάξεις το δικό σου με τον καταπλητκτικό editor (είναι απίστευτο το τι μπορείς να κάνεις με τον editor)
5o θετικό: οι υποδιαρέσεις (κανεις strum τεταρτα και το delay παιζει σε παρεστιγμένα 8α). Η συνδυαστική ρύθμιση (4α και παρεστιγμένα 8α ταυτόχρονα) είναι καταπλητκτική για ρυθμικά μοτίβα.
6o : γίνεται και chorus κανονικότατο (με toneprint)

Στα αρνητικά:
Το tap tempo δεν είναι και το πιο εύχρηστο: κρατάς πατημένο το διακόπτη, κάνει mute και δίνεις το tempo με strumming. Καλό αν το κάνεις πριν αρχίσεις να παίζεις αλλά άχρηστο αν θες να το κάνεις μέσα στο κομμάτι και δεν πρέπει να σταματήσεις να παίζεις (κάνει mute είπαμε)
Ο looper αν και μια χαρά και με μεγάλη διάρκεια, βγάζει το recorded κομάτι λίγο πιο δυνατά από αυτό που παίζεις από πάνω του οπότε πρέπει να το προσέξεις για να φέρεις καλά τα levels
Δεν έχει το oscillation ενός καλού αναλογικού delay (ούτε καν αυτό του Echo Park). Θα το ψάξω κάποια στιγμή με τον editor




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/05, 22:42
από alter_bridge
TC Electronic G-System!!

Ξεκίνησε από Serviani Εφέ

0 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:32
από Serviani
TC ELECTRONIC

Ξεκίνησε από Status Seeker Εφέ

2 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 12:56
από Status Seeker
30 Απαντήσεις
11654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 14:03
από Ax_Wield
2 Απαντήσεις
2496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 11:47
από Neikos
1 Απαντήσεις
2301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 14:52
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 10:48
από hot_sauce (φλουτσ)
TC Electronic Flashback X4

Ξεκίνησε από grt Εφέ

3 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/14, 22:29
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
10591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/17, 11:38
από dio21
0 Απαντήσεις
1250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/20, 18:26
από paokz