Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ  (Αναγνώστηκε 8057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Συμφορουμίτες, χρειάζομαι τα φώτα σας. Παίζω ακουστική 11 χρόνια και έφτασε η μεγάλη στιγμή να πάρω την πρώτη μου ηλεκτρική. Δυστυχώς το μπάτζετ μου είναι πολύ μικρό (150, το πολύ 160 ευρώ).
Ξέρω ότι με αυτά τα χρήματα δεν πρέπει να ζητάω πολλά (και δεν ζητάω). Τι προτείνετε εσείς που να είναι αξιοπρεπές; Εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτά τα σετάκια:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hblpset_2.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_players_pack_eb.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l_400_sbl_set_1.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_special_i_ltded_wb_bundle.htm
Όπως καταλάβατε έχω αδυναμία στις les paul. Είναι καλή ιδέα θεωρείτε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #1 στις: 04/02/14, 01:32 »
Δυστυχώς με αυτό τον προυπολογισμό δεν θα πάρεις κάτι ικανοποιητικό, αφού η ποιότητα αναπόφευκτα δεν θα είναι η καλύτερη. Από τα set που βλέπω στον Thomann θα έλεγα ότι πρέπει να κοιτάξεις για κάτι πάνω από τα 200 Ευρώ (για να μην πω 250), και πάλι κάπου συμβιβάζεσαι.

Eγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να πάρω ξεχωριστά μια φτηνή Les Paul όπως η Harley Benton L450 ή η Jack & Danny LS100 (με προτίμηση στην Harley Benton που έχει σαφώς καλύτερες προδιαγραφές) και να ψάξω μετά για έναν στοιχειωδώς καλό modelling ενισχυτή γύρω στα 100 Ευρώ ή κάτι σε μεταχειρισμένο. Εναλλακτικά ο Thomann σού δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις το δικό σου σετ με κιθάρα (στη συγκεκριμένη περίπτωση την Harley Benton) και ενισχυτή (ο Artec Cubix G2R φαίνεται καλή περίπτωση για τα λεφτά του), συν ότι άλλο επιπλέον εξάρτημα θέλεις (θήκη, καλώδιο, κουρδιστήρι, ζώνη, κλπ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #2 στις: 04/02/14, 02:50 »
Δυστυχώς ο προϋπολογισμός είναι αυστηρά όσο είπα και δεν πρόκειται να αυξηθεί στο άμεσο μέλλον. Αν υπήρχε δυνατότητα κι εγώ τέτοιες τιμές θα κοιτούσα στα σετάκια.
Αν φεύγαμε από les paul, μηπως είναι καλύτερος ποιοτικά άλλος τύπος σε αυτά τα λεφτά; Strat ή tele πχ;
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #3 στις: 04/02/14, 09:27 »
Δυστυχώς ο προϋπολογισμός είναι αυστηρά όσο είπα και δεν πρόκειται να αυξηθεί στο άμεσο μέλλον. Αν υπήρχε δυνατότητα κι εγώ τέτοιες τιμές θα κοιτούσα στα σετάκια.
Αν φεύγαμε από les paul, μηπως είναι καλύτερος ποιοτικά άλλος τύπος σε αυτά τα λεφτά; Strat ή tele πχ;

Συζητήσιμο. Αν μιλάμε για strat, στον Thomann το μόνο που βλέπω στα λεφτά σου είναι σετ με Squier Bullet strat, η οποία επίσης δεν είναι ό,τι καλύτερο. Οπότε ίσως να ήταν προτιμότερο να αγοράσεις ένα από τα σετ που παρέθεσες στο πρώτο σου μήνυμα, ώστε τουλάχιστον να έχεις τον τύπο της κιθάρα που προτιμάς. Προτίμησε ένα από τα δύο τελευταία. Το σετ με τη Harley Benton έχει σχετικά αξιοπρεπή κιθάρα αλλά ψιλοχάλια ενισχυτή, ενώ το σετ με την Epiphone LP Special έχει λίγο καλύτερο ενισχυτή αλλά η κιθάρα είναι επιεικώς μέτρια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #4 στις: 04/02/14, 14:18 »
Κι εγώ σε αυτες τις  δύο κλίνω. Μπορεί να κάνω σετ την πρώτη κιθάρα με τον δεύτερο ενισχυτή ή κάτι τέτοιο..
Σ'ευχαριστώ!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #5 στις: 04/02/14, 16:10 »
Εγώ θα σου προτεινα να παρεις προς το παρον μονο κιθαρα με αυτα τα χρηματα.. και μια αλλη φορα τον ενισχυτη!!! Εγω ξεκινησα χωρις δασκαλο και ωδεια στα 24 μου, με μια δανικη κορεατικη Squier ασεταριστη και επαιζα για 5 χρονια χωρις ενισχυτη. Σε ενα 3μηνο-6μηνο πιστευω οτι θα μαζεψεις παλι κανα 100ρικο να παρεις ενα μικρο modeling της προκοπης. Βγες στην Ακροπολη με την ακουστικη και βγαλε δισκο... ή ντυσου πειρατης τωρα στις αποκριες.. σιγουρα κατι θα μαζεψεις. Γιατι με αυτα τα λεφτα δυστυχως δεν θα παρεις τιποτα απο αυτο που θα περιμενες να ακουσεις.. σε ηλεκτρικο ηχο εννοω.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #6 στις: 04/02/14, 17:27 »
Εγώ θα σου προτεινα να παρεις προς το παρον μονο κιθαρα με αυτα τα χρηματα.. και μια αλλη φορα τον ενισχυτη!!! Εγω ξεκινησα χωρις δασκαλο και ωδεια στα 24 μου, με μια δανικη κορεατικη Squier ασεταριστη και επαιζα για 5 χρονια χωρις ενισχυτη. Σε ενα 3μηνο-6μηνο πιστευω οτι θα μαζεψεις παλι κανα 100ρικο να παρεις ενα μικρο modeling της προκοπης. Βγες στην Ακροπολη με την ακουστικη και βγαλε δισκο... ή ντυσου πειρατης τωρα στις αποκριες.. σιγουρα κατι θα μαζεψεις. Γιατι με αυτα τα λεφτα δυστυχως δεν θα παρεις τιποτα απο αυτο που θα περιμενες να ακουσεις.. σε ηλεκτρικο ηχο εννοω.

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι (το να πάρω μόνο κιθάρα εννοώ, όχι την Ακρόπολη και τις απόκριες) να σου πω την αλήθεια. Στο pc έχω μια αξιοπρεπή εξωτερική κάρτα ήχου και το guitar rig. Πιστεύετε αρκούν για ικανοποιητικά αποτέλεσματα μέχρι να πάρω και ενισχυτή;
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #7 στις: 04/02/14, 18:37 »
Aν δε θες να παίζεις εκτός σπιτιού, παίζει να μη θελήσεις να πάρεις καν ενισχυτή με το Guitar Rig! ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #8 στις: 04/02/14, 19:17 »
Aν δε θες να παίζεις εκτός σπιτιού, παίζει να μη θελήσεις να πάρεις καν ενισχυτή με το Guitar Rig! ;D


Αχά... Και αν πούμε ότι βγάζω λοιπόν τον ενισχυτή από το πακέτο, ρίξτε καμιά πρόταση για κιθάρα (les paul) μέχρι 160 ευρώ.
Κρατάω φυσικά υπόψιν τις δυο πρώτες που μου πρότεινε ο Απόλλων.

Αυτή τι σας λέει;
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl500bk_b_stock.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/14, 19:36 από happydreamer »
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #9 στις: 04/02/14, 20:47 »
Καλή είναι αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε αυτή --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_hb.htm (βγαίνει και σε άλλα 2 χρώματα) μιας και έχει καταπληκτικά χαρακτηριστικά!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #10 στις: 04/02/14, 21:23 »
Καλή είναι αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε αυτή --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_hb.htm (βγαίνει και σε άλλα 2 χρώματα) μιας και έχει καταπληκτικά χαρακτηριστικά!


Αυτή που μου πρότεινε και ο Απόλλων δηλαδή. Ωραία, μάλλον εκεί θα καταλήξω. Βέβαια είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις αν έχει κανείς.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #11 στις: 04/02/14, 23:05 »
Η L-450 που σού πρότεινα είναι στην ίδια τιμή καινούργια και έχει καλύτερες προδιαγραφές, με πρώτη και κύρια το σώμα από μαόνι (η L-500 έχει basswood, ενώ το συγκεκριμένο κομμάτι είναι και B-stock). Και χωρίς να με χαλάει καθόλου το μαύρο χρώμα, πιστεύω ότι στη Les Paul πάει πολύ το flame top. Υπόψιν ότι η L-450 βγαίνει σε 3 διαφορετικά χρώματα (Cherry burst, Honey burst και Vintage burst). Εν πάση περιπτώσει, η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις Les Paul σε αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο. Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να παραγγείλω μία, έτσι από περιέργεια, για να δω αν είναι τόσο καλή όσο η Vintage V100 την οποία συνήθως προτείνω ως την καλύτερη Les Paul με λίγα λεφτά. 

Kαι πράγματι με ένα software όπως το Guitar Rig μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου προς το παρόν, ανάλογα βέβαια και με τα ηχεία η τα ακουστικά που διαθέτεις (γιατί από εκεί παίρνεις τελικά τον ήχο σου). Κάποια στιγμή όμως θα χρειαστείς και έναν ενισχυτή. Η αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #12 στις: 04/02/14, 23:26 »
Η L-450 που σού πρότεινα είναι στην ίδια τιμή καινούργια και έχει καλύτερες προδιαγραφές, με πρώτη και κύρια το σώμα από μαόνι (η L-500 έχει basswood, ενώ το συγκεκριμένο κομμάτι είναι και B-stock). Και χωρίς να με χαλάει καθόλου το μαύρο χρώμα, πιστεύω ότι στη Les Paul πάει πολύ το flame top. Υπόψιν ότι η L-450 βγαίνει σε 3 διαφορετικά χρώματα (Cherry burst, Honey burst και Vintage burst). Εν πάση περιπτώσει, η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις Les Paul σε αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο. Έχω σκεφτεί αρκετές φορές να παραγγείλω μία, έτσι από περιέργεια, για να δω αν είναι τόσο καλή όσο η Vintage V100 την οποία συνήθως προτείνω ως την καλύτερη Les Paul με λίγα λεφτά. 

Kαι πράγματι με ένα software όπως το Guitar Rig μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου προς το παρόν, ανάλογα βέβαια και με τα ηχεία η τα ακουστικά που διαθέτεις (γιατί από εκεί παίρνεις τελικά τον ήχο σου). Κάποια στιγμή όμως θα χρειαστείς και έναν ενισχυτή. Η αίσθηση είναι εντελώς διαφορετική...

Κατάλαβα. Με κόβω εκεί να καταλήγω. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Ήσασταν ιδιαίτερα κατατοπιστικοί. Ίσως όταν την πάρω στα χέρια μου να γράψω εντυπώσεις...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #13 στις: 10/02/14, 00:45 »
Ακόμη και με τα μεταφορικά +25 πάλι είναι πιο φτηνά απ'έξω, ε;  :-[


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #14 στις: 10/02/14, 14:36 »
Δε χάνεις τίποτα να κάνεις καμιά βόλτα (και κανα παζάρι) στα μαγαζιά!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #15 στις: 10/02/14, 22:36 »
Kαι να υπενθυμίσω για μια ακόμα φορά ότι παζάρια κάνουμε και στα διαδικτυακά μαγαζιά. Άσχετα από το price match που κάνουν πολλά καταστήματα, μπορείτε άνετα να διαπραγματευτείτε μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%, αν όχι παραπάνω. Όταν αγόρασα τον VHT 12/20 (που τον είχαν σε χαμηλότερη τιμή ούτως ή άλλως γιατί ήταν display item), με τα παζάρια μού κατέβασαν την τιμή άλλες 20 λίρες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #16 στις: 10/02/14, 23:56 »
Ακόμη και με τα μεταφορικά +25 πάλι είναι πιο φτηνά απ'έξω, ε;  :-[


Καλά είναι να ρωτάμε και κανεναν φιλο μηπως θελει τιποτα (κανα πεταλακι, αναλωσιμα κτλ) μπας και φτασει στο οριο η παραγγελια.. δεν τα βρησκεις στο δρομο σημερα τα 25ε. 
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #17 στις: 19/02/14, 13:50 »
Δε χάνεις τίποτα να κάνεις καμιά βόλτα (και κανα παζάρι) στα μαγαζιά!

Το θέμα είναι ότι δεν έχω εμπειρία στην ηλεκτρική, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω. Άσε που στην επαρχία δεν υπάρχει ποικιλία καταστημάτων. Σε μία γύρα που χα κάνει το καλοκαίρι, είχα βρει από 250 και πάνω και όχι μεγάλη γκάμα.

Kαι να υπενθυμίσω για μια ακόμα φορά ότι παζάρια κάνουμε και στα διαδικτυακά μαγαζιά. Άσχετα από το price match που κάνουν πολλά καταστήματα, μπορείτε άνετα να διαπραγματευτείτε μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%, αν όχι παραπάνω. Όταν αγόρασα τον VHT 12/20 (που τον είχαν σε χαμηλότερη τιμή ούτως ή άλλως γιατί ήταν display item), με τα παζάρια μού κατέβασαν την τιμή άλλες 20 λίρες.

Αυτό δεν το ήξερα και ούτε το χα φανταστεί. Δηλαδή μέσω email τους λες ότι ενδιαφέρομαι για το τάδε αλλά δεν βγαίνω οικονομικά κλπ;
Την παραγγελία την έκανα τώρα, ενημερωτικά ρωτάω.

Ακόμη και με τα μεταφορικά +25 πάλι είναι πιο φτηνά απ'έξω, ε;  :-[


Καλά είναι να ρωτάμε και κανεναν φιλο μηπως θελει τιποτα (κανα πεταλακι, αναλωσιμα κτλ) μπας και φτασει στο οριο η παραγγελια.. δεν τα βρησκεις στο δρομο σημερα τα 25ε. 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #18 στις: 19/02/14, 22:16 »
Kαι να υπενθυμίσω για μια ακόμα φορά ότι παζάρια κάνουμε και στα διαδικτυακά μαγαζιά. Άσχετα από το price match που κάνουν πολλά καταστήματα, μπορείτε άνετα να διαπραγματευτείτε μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%, αν όχι παραπάνω. Όταν αγόρασα τον VHT 12/20 (που τον είχαν σε χαμηλότερη τιμή ούτως ή άλλως γιατί ήταν display item), με τα παζάρια μού κατέβασαν την τιμή άλλες 20 λίρες.

Αυτό δεν το ήξερα και ούτε το χα φανταστεί. Δηλαδή μέσω email τους λες ότι ενδιαφέρομαι για το τάδε αλλά δεν βγαίνω οικονομικά κλπ;
Την παραγγελία την έκανα τώρα, ενημερωτικά ρωτάω.

Δεν χρειάζεται να αναφέρεις ότι δεν "βγαίνεις" οικονομικά. Απλά τούς λες ότι ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο προϊόν και ρωτάς αν μπορούν να σού κάνουν μια τιμή καλύτερη από την αναγραφόμενη στην ιστοσελίδα. Θα εκπλαγείς πόσα καταστήματα θα σού προσφέρουν μια μικρή έκπτωση. Σύμφωνοι, οι 20 λίρες δεν είναι κανένα τρομερό ποσό. Αλλά στις μέρες που ζείτε εκεί στην Ελλάδα, γιατί να μη γλυτώσεις μερικά χρήματα; Έστω και για να αγοράσεις ένα άλλο εξάρτημα ή να πιείς ένα-δυό ποτά παραπάνω στην επόμενη έξοδό σου... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Αγορά ηλεκτρικής - μικρό μπατζετ
« Απάντηση #19 στις: 19/02/14, 22:36 »
Kαι να υπενθυμίσω για μια ακόμα φορά ότι παζάρια κάνουμε και στα διαδικτυακά μαγαζιά. Άσχετα από το price match που κάνουν πολλά καταστήματα, μπορείτε άνετα να διαπραγματευτείτε μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10%, αν όχι παραπάνω. Όταν αγόρασα τον VHT 12/20 (που τον είχαν σε χαμηλότερη τιμή ούτως ή άλλως γιατί ήταν display item), με τα παζάρια μού κατέβασαν την τιμή άλλες 20 λίρες.

Αυτό δεν το ήξερα και ούτε το χα φανταστεί. Δηλαδή μέσω email τους λες ότι ενδιαφέρομαι για το τάδε αλλά δεν βγαίνω οικονομικά κλπ;
Την παραγγελία την έκανα τώρα, ενημερωτικά ρωτάω.

Δεν χρειάζεται να αναφέρεις ότι δεν "βγαίνεις" οικονομικά. Απλά τούς λες ότι ενδιαφέρεσαι για το συγκεκριμένο προϊόν και ρωτάς αν μπορούν να σού κάνουν μια τιμή καλύτερη από την αναγραφόμενη στην ιστοσελίδα. Θα εκπλαγείς πόσα καταστήματα θα σού προσφέρουν μια μικρή έκπτωση. Σύμφωνοι, οι 20 λίρες δεν είναι κανένα τρομερό ποσό. Αλλά στις μέρες που ζείτε εκεί στην Ελλάδα, γιατί να μη γλυτώσεις μερικά χρήματα; Έστω και για να αγοράσεις ένα άλλο εξάρτημα ή να πιείς ένα-δυό ποτά παραπάνω στην επόμενη έξοδό σου... ;)

Μάλιστα... Θα το χω υπόψιν μου την επόμενη φορά.  :)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
2 Απαντήσεις
2514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
35 Απαντήσεις
7391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 22:41
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 19:17
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
7 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 15:54
από vagtanplan