Αποστολέας Θέμα: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη  (Αναγνώστηκε 22061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από το Σοκαρά  :o

Στα 75 του χρόνια, αντί να πίνει το …χαμομήλι του στο καφενείο και να παίζει πρέφα με τους συνομήλικους του στο χωριό, ο Γιάννης Θεοδωρογιαννάκης από το Σοκαρά, θα αλλάζει πάνες και θα νανουρίζει τους δύο γιούς του που απέκτησε μόλις πριν λίγες μέρες!

Μετά από 10 χρόνια χωρίς σύντροφο με την οποία δεν απέκτησε παιδιά, ο κ. Γιάννης, στάθηκε τυχερός, γνωρίζοντας τη Νικητούλα, μια 45χρονη διαζευγμένη από τα Αστερούσια.

Ο έρωτας, δεν άργησε να έλθει και πριν καλά-καλά βγει το διαζύγιο, ήρθε η εγκυμοσύνη και τα δίδυμα, για να του φέρουν τη χαρά που είχε στερηθεί τόσα χρόνια.

Χθες οι ευτυχείς γονείς βγήκαν από το μαιευτήριο, με τα δύο αγοράκια στη αγκαλιά, τα οποία γεννήθηκαν στον 7ο μήνα της κύησης αλλά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και βρίσκονται ήδη στο σπίτι τους στο Σοκαρά, όπου καταφθάνουν συγγενείς και φίλοι για να ευχηθούν.

Ο κ. Θεοδωρογιαννάκης, πανευτυχής μας είπε ότι είναι έτοιμος για όλα: Να αλλάζει πάνες, να νανουρίζει και να ξενυχτά για τα δύο αγοράκια, τη μεγαλύτερη χαρά της ζωής του. «Εγω θέλω να φάω τα σκ… τους» είπε γελώντας και με πολύ τρυφερότητα για τα δύο αγόρια που θα τον ξυπνούν κάθε βράδυ και μεγαλώνοντας θα κάνουν άνω –κάτω το σπίτι με τις φωνές και τα παιγνίδια τους.

Το ζευγάρι, δεν είχε προλάβει να παντρευτεί γιατί αφενός δεν είχαν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες έκδοσης διαζυγίου της Νικητούλας και από την άλλη, τα αγοράκια γεννήθηκαν νωρίτερα. Έτσι ο γάμος προγραμματίζεται να γίνει τον ερχόμενο Φεβρουάριο, όταν η μητέρα θα έχει συνέλθει από την ταλαιπωρία του τοκετού.

«Σας προσκαλώ από τώρα στο γάμο» μας είπε. Σύμφωνα με τον ίδιο, η γέννηση των παιδιών, έγινε χωρίς υποβοηθητικές τεχνικές. «Η μάνα μου έκανε 18 παιδιά από τα οποία έζησαν τα οκτώ. Ο πατέρας μου πέθανε στα 95 του χρόνια.»

Ο κ. Γιάννης, λέει ότι όλα είναι θέλημα Θεού και ότι δεν ξέρει τι μπορεί να ξημερώσει αύριο. Είναι όμως αισιόδοξος, γιατί αν κουβαλά τα γονίδια του παππού του , που πέθανε 115 χρονών, μπορεί να καμαρώσει τους δύο γιούς του και γαμπρούς και να δει και τα εγγόνια του!


απ'τη μια λεω,μπραβο βρε μπαρμπα..με τα κουραγια σου... ;D
απ' την αλλη,σκεφτομαι ..τι περιμενει τα παιδια με τοσο μεγαλους σε ηλικια γονεις,και αναφερομαι κυριως στον πατερα... :-\

καταλαβαινω την εσωτερικη του αναγκη να αποκτησει παιδια..αλλα την ιδια στιγμη που τους χαριζει τη ζωη, τους αφαιρει και το δικαιωμα να χαρούν τη σχεση γονεα-παιδιού σε ολες της τις εκφανσεις και διαστασεις..

ακομα κι αν ζησει ακομα 20 χρονια...το κενο παραμενει -στα δικα μου ματια τουλαχιστον -τεραστιο!

θα ηθελα σε καμποσα χρονια να μαθω την εξελιξη της οικογενειας αυτης..και την πορεια των παιδιων,εχοντας μεγαλωσει σε τετοιο περιβαλλον

τι να πω... 

« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/05, 18:07 από Ρηνιώ-kouzoulotetoia »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #1 στις: 06/12/05, 18:36 »
Μάιστα...πάνες για τα παιδιά, πάνες και για τον παππού. Να τα παίρνουν επί δύο να τους κάνουν και σκόντο. :P

Λίγο εγωιστάκος ο 75χρονος...στην προσπάθειά του να διαιωνίσει το είδος του, αδιαφορεί προφανώς για τις ανάγκες των παιδιών του. Κι αν προλάβουν κι όλας να τον γνωρίσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/05, 18:48 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #2 στις: 06/12/05, 18:41 »
Πολυ εγωιστης... καμια σκεψη για το τι μπορει να θελουν τα παιδια οπως μεγαλωνουν...

Παντως αυτο το αρθρο μου δινει μια ελπιδα... και στα 75;;; ωραια... εχω ακομα καιρο μπροστα μου....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #3 στις: 06/12/05, 19:22 »
Πολυ εγωιστης... καμια σκεψη για το τι μπορει να θελουν τα παιδια οπως μεγαλωνουν...

Παντως αυτο το αρθρο μου δινει μια ελπιδα... και στα 75;;; ωραια... εχω ακομα καιρο μπροστα μου....
+1 Οποτε βλεπω μαναδες πανω απο 45 και πατεραδες τετοιας ηλικιας μου γυρνανε τα αντερα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #4 στις: 06/12/05, 19:30 »
Παιδιά μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος δεν προλάβει να κάνει παιδί πριν τα 30-40 δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αποκτήσει ποτέ.
Επίσης στην εποχή μας λίγοι κάνουν παιδιά πριν τα 30. Πιο παλιά ήταν στα 20. Λίγο αργότερα ίσως να είναι τα 40.
Δεν λέω οτι συμφωνώ με την πατρότητα στα 75 (μητρότητα αποκλείεται ε?) αλλά ας μην τα βλέπουμε όλα άσπρο-μαύρο!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #5 στις: 06/12/05, 19:34 »
 ... χμμμ ... δε συμφωνούμε φίλτατοι ...  ::)

Το να κάνεις ένα παιδί στις μέρες μας δεν είναι καθόλου εγωιστικό ... πόσο μάλλον για έναν άνθρωπο που το προσπαθούσε για καιρό ...

Βέβαια, οικογένειες με τον πατέρα σε ηλικία παππού φαίνονται λίγο "αφύσικες" (ή αντιαισθητικές αν θέλετε) αλλά μέχρι εκεί. Τα παιδιά είναι ευτυχία σε όποια ηλικία κι αν έρχονται ...  :)

Το αντίθετο μάλιστα ... το να ΜΗ θέλεις να κάνεις παιδί για να μη χάσεις την καλοπέρασή σου (τις εξόδους, τις διακοπές κλπκλπ) ή και για το "τι θα πει ο κόσμος" το θεωρώ ως πολύ περισσότερο εγωιστικό ...

Για προσέξτε και κάτι άλλο (κυρίως εσείς τα αγόρια  ;D) ... η "καλύτερη" ηλικία να γίνει κάποιος πατέρας είναι 13-15 χρονών (Ιατρική Μελέτη σχετική με την Ποιότητα -ίσως και την Ποσότητα  ;D- του σπέρματος) ... οπότε ας μη βλέπουμε μόνο τη μία πλευρά ... υπάρχει και η άλλη ...  ;D ;D

/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/05, 19:40 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #6 στις: 06/12/05, 19:35 »
Παιδιά μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος δεν προλάβει να κάνει παιδί πριν τα 30-40 δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αποκτήσει ποτέ.

Ναι αλλα ας σκεφτομαστε και λιγο τα παιδια που οταν θα ειναι 10 χρονων ο πατερας τους θα πεθαινει..Αφηστε που και αν δεν παιθανει θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ηλικιας που δεν θα μπορουν να συννενοηθουν(χασμα γενεων γαρ)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #7 στις: 06/12/05, 19:42 »
Το χάσμα γενεών πάντα υπάρχει.
Ναι μεν είναι άσχημο να πεθαίνει ο γονιός νωρις αλλά σκέψου οτι όλοι αυτοί είναι υποδείγματα γονιών, σε αντίθεση με κάποιους άλλους
νεότερους .(πχ δεs αλλο topic)
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #8 στις: 06/12/05, 19:50 »
Το χάσμα γενεών πάντα υπάρχει.
Ναι μεν είναι άσχημο να πεθαίνει ο γονιός νωρις αλλά σκέψου οτι όλοι αυτοί είναι υποδείγματα γονιών, σε αντίθεση με κάποιους άλλους
νεότερους .(πχ δεs αλλο topic)
Ναι αλλα το προβλημα δεν ειναι οι γονεις,αυτοι θα παιθανουν λογω ηλικιας,αλλα τα παιδια τι φταινε που θα μεινουν χωρις αυτους?Οσο για το δευτερο εχεις και καποιο δικιο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #9 στις: 07/12/05, 01:21 »
Αφού τα κατάφερε στα 75 του να κάνει "τσαχπινιες" στο κρεβάτι χαλάλι και τρίδυμα!  ;D

Πέρα από πλάκα, συμφωνώ πως δεν είναι καλό για τα παιδάκια, από τα 10, άντε 15 τους θα μείνουν ορφανά (στατιστικά, μην τον θάψουμε τον ανθρωπο από τώρα  :) )
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #10 στις: 07/12/05, 01:41 »
βεβαια..το ιδιο -για να μην πω το μεγαλυτερο - μεριδιο ευθυνης εχει και η γυναικα του..γιατι σιγουρα ειχε καθε επιγνωση του τι επρόκειτο να γινει...

κυρια μου..βρισκεστε με ενα ορεξατο 75αρη..τι γινεται στην περιπτωση εγκυμοσυνης;;

κριμα για τα παιδια..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #11 στις: 08/12/05, 09:05 »
Δε διαφωνώ πως τα παιδιά είναι ευτυχία για τους γονείς σε όποια ηλικία κι αν έρχονται είναι όμως ευτυχία αυτή η ηλικία των γονιών για τα παιδιά??
Τι αντοχές θα χει αυτός ο άνθρωπος μετά από 5-10 χρόνια όταν το παιδί θα θέλει να τρέξουν μαζί, να παίξουν μπάλα, να πάνε διακοπές κ.λ.π.?
Κακά τα ψέμματα δε ζούμε σε αθώες εποχές και αν ένα παιδάκι πάει στο δημοτικό συνοδευόμενο από τον πατέρα-παππού του θα υποστεί την κοροϊδία των υπολοίπων πράγμα πολύ επίπονο.
Δε διαφωνώ ότι καθένας έχει δικαίωμα να κάνει παιδί ειδικά μετά από πολλές προσπάθειες αλλά επειδή δε γεννάει κουνέλι αλλά παιδί που όταν οι γονείς μια μέρα πεθάνουν αυτό το παιδί θα βρεθεί μόνο του στη ζωή.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/05, 09:06 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #12 στις: 08/12/05, 18:05 »
 ... εχμμμ ... θα το ξαναπώ μήπως και δεν έγινε κατανοητή η άποψή μου ...  ::)
Το δίλημμα που θέτω δεν είναι Νέοι γονείς αντί Ηλικιωμένων ... αλλά Παιδί αντί όχι Παιδί ...  ::)

OK, το τέλειο όλοι το ξέρουμε και το θέλουμε αλλά δεν το πετυχαίνουμε πάντα ...  ::)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #13 στις: 08/12/05, 18:32 »
OK, το τέλειο όλοι το ξέρουμε και το θέλουμε αλλά δεν το πετυχαίνουμε πάντα ...  ::)

Το θέμα είναι πως πράττεις και τι επιλέγεις όταν γνωρίζεις πως όχι το ιδανικό δεν μπορείς να έχεις, αλλά ούτε καν το πλησιέστερο αυτού, μια τα παιδιά σου πιθανότατα θα μεγαλώσουν μονάχα με τη μάνα τους. Μερικές φορές επιβάλλεται "όχι παιδί", εκτός κι αν το έκανε για να επιλύσουμε το πρόβλημα υπογεννητικότητας.  :)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #14 στις: 08/12/05, 18:45 »
Και μονο οτι του εκανε κουκου σε αυτη την ηλικια,ειναι αξιοπροσεχτο...
Τωρα για το παιδι τι να πει κανεις,μαλλον μια ζωη καταστραφηκε...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #15 στις: 08/12/05, 18:54 »
Τωρα για το παιδι τι να πει κανεις,μαλλον μια ζωη καταστραφηκε...

Αυτό δεν μπορούμε να το προδικάσουμε φίλε blackie...κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει πως το παιδί μπορεί να γίνει ευτυχισμένος πάμπλουτος Ολυμπιονίκης και δεν ξέρω κι εγώ τι. Και στους κανόνες υπάρχουν οι εξαιρέσεις και πολλές φορές αποτελούν κανόνες από μόνες τους.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #16 στις: 08/12/05, 19:08 »
Πες μου λοιπον,τι πατερα θα γνωρισει αυτο το παιδι,αν θα προλαβει(τυχερο θα ειναι!!).Βεβαιως πολλα παιδια καταφερνουν και μεγαλωνουν χωρις γονεις(τον ενα η και τους δυο)αλλα ειναι διαφορετικο να σε χτυπα η μοιρα και αλλο αυτο που συνεβει στη συγκεκριμενη περιπτωση.Μακαρι να βγω ψευτης και να μην λειψει απο το παιδι τιποτα(κυριως η παρουσια του γονιου).

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #17 στις: 08/12/05, 19:23 »
Το πιθανότερο είναι πως η παρουσία του γονιού θα του λείψει...το έχω ήδη αναφέρει σε 2-3 post, μια κι είμαι αντίθετο με την απόφαση του παππού. Άλλο αυτό κι άλλο να καταλήγουμε πως "μια ζωή καταστράφηκε", γιατί δόξα συ ο Θεός πολλά παιδιά περνάνε μέλι γάλα ακόμα και με έναν γονέα. Άσε δε που γνωρίζω παιδιά με κατεστραμμένες ζωές ελέω της παρουσίας συγκεκριμένου γονέα.

Γι' αυτό λέω να μην προδικάζουμε τίποτα. Το παιδάκι μπορεί να είναι και τρισευτυχισμένο στο μέλλον, αλλά αυτό δεν αναιρεί την ευθύνη (ή μάλλον ανεθυνότητα κατ' εμέ) του υπερήλικα πατέρα.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #18 στις: 08/12/05, 19:44 »
Eτσι ακριβως ειναι...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #19 στις: 08/12/05, 20:06 »
Να γράψω προσωπική εμπειρία, όχι ότι θα συγκλονιστείτε. Μάλλον θα το έχετε ζήσει και εσείς.

Μια συμμαθήτριά μου είχε πολύ μεγάλους σε ηλικία γονείς. Την πρώτη φορά που πήραμε βαθμούς (πρώτη γυμνασίου μιλάμε τώρα), τη ρωτούσαν τα παιδάκια γιατί ήρθε η γιαγιά της αντί της μαμάς της. Κλάμα, κακό, το παιδί. Και από τότε έστελνε την αδερφή της.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #20 στις: 09/12/05, 15:24 »
Αυτό το τελέυταίο έχει σχέση με πρότυπα, στερεότυπα και τον πάγιο ρατσισμό στα σχολεία... πάντως γενικά πιστεύω έχοντας νέους γονείς, (είμαι 22 είναι 47) αλλά και νέους φίλους (μέχρι και 8 χρόνια νεότερους) ότι το χάσμα των γενεών υπάρχει ακόμα και 10 χρόνια διαφορά να υπάρχει. το θέμα είναι καθαρά κοινωνικό. όλα τα προβλήματα που ίσως βγούν στην επιφάνεια, ή έστω τα περισσότερα έχουν σχέση με κοινωνικό ρατσισμό περισσότερο παρά με ουσιαστικά προβλήματα.
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #21 στις: 09/12/05, 16:01 »
και ο κοινωνικός ρατσισμός δεν είναι κάτι εύκολο για ένα παιδί. οι γονείς θα πρέπει να τον βοηθήσουν πάρα-πάρα πολύ  σε αυτό το ζήτημα ώστε να το αντιμετωπίσει σωστά (πράγμα δύκολο κατά τη γνώμη μου) και το θέμα είναι να μην έχει το παιδι μεγαλώνοντας απωθημένα.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #22 στις: 09/12/05, 17:41 »
το χάσμα των γενεών υπάρχει ακόμα και 10 χρόνια διαφορά να υπάρχει.

Δεν είναι θέμα χάσματος γενεών, πιστεύω, οι διαφορές των παιδιών με τους νέους γονείς, Διόνυσε.

Ένας 35άρης ας πούμε γονιός που έχει 14 χρονών παιδί, θα του βάλει και εκείνος (όπως και ένας πιο περασμένης ηλικίας γονιός) περιορισμούς στις εξόδους του και σε κάποιες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες, όχι επειδή δεν το καταλαβαίνει και δε θέλει να το αφήσει να βγει, αλλά γιατί είναι για λόγους ασφάλειας αναγκασμένος να το κάνει.

Όμως (και δε μιλάω ποτέ απόλυτα και για όλους) ο γεροντότερος θα το κάνει και λόγω των βιωμάτων του. Ότι στην εποχή του τα κορίτσια, ας πούμε, δεν έβγαιναν πριν τα 20 έξω από το σπίτι. Όχι μόνο για λόγους προστασίας.

Το παιδί φυσικά και στις 2 περιπτώσεις (και των νέων και των ηλικιωμένων γονιών) θα το εκλάβει ως χάσμα και ότι "οι γονείς μου δε με καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι θέλω να βγω". Το θέμα είναι, υπάρχει όντως χάσμα ανάμεσα σε παιδιά και στους γονείς τους που ακόμα "κυκλοφορούν στην πιάτσα"; (δεν εξετάζουμε μεμονωμένες περιπτώσεις και θέματα χαρακτήρα, υπερβολής και αυταρχισμού ενός νέου που έγινε γονιός)

Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #23 στις: 11/12/05, 10:19 »
κι εμένα οι γονείς μου είναι σχετικά μεγάλοι αλλά καλά τα πάμε...σχετικά! ;D

ο άνθρωπος αυτός έχει να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στο μέλλον κι ακόμα περισσότερα το παιδί του...
και θα συμφωνήσω με την πασκάλ..
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Εγινε πατέρας ένας 75χρονος από την Κρητη
« Απάντηση #24 στις: 11/12/05, 10:42 »
Εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι το "χάσμα γενεών" δεν είναι ούτε χάσμα ηλικιών ούτε χάσμα βιωμάτων.
Πιο σωστό θα ήταν να πούμε χάσμα ωριμότητας.
Οποιοσδήποτε από μας (ανεξαρτήτου ηλικίας) βρεθεί με ένα μωρό στα χέρια αυτόματα θα ωριμάσει και θα γίνει πιο υπέυθυνος-η.
π.χ. Μόνο τότε θα καταλάβει ότι το να πηγαίνεις με ένα παπάκι από φανάρι σε φανάρι σούζα δεν είναι και ότι πιο ασφαλές.

Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο πατέρας αυτός να ζήσει τα πρώτα 5-6 χρόνια του παιδιού. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτή είναι η περίοδος που ένα παιδί αναπτύσει χαρακτήρα. Άρα το κυριότερο είναι ότι θα βγάλει ένα σωστό άνθρωπο στην κοινωνία.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/06, 16:20
από kuiper
1 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 09:05
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
11277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 08:34
από Ο Νέος Κιθαρωδός
15 Απαντήσεις
7489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 10:34
από TassosK
53 Απαντήσεις
17128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 01:21
από Iced Jacob
23 Απαντήσεις
7360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 18:21
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
1432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 13:41
από kxkn48
1 Απαντήσεις
1952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
65 Απαντήσεις
47693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 01:10
από saved
0 Απαντήσεις
1982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/19, 23:39
από ΠΟΙΟΣ