Αποστολέας Θέμα: Ποια να διαλεξω?  (Αναγνώστηκε 5347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreashad92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποια να διαλεξω?
« στις: 24/11/09, 21:07 »
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στη σελιδα σας και θελω τη γνωμη σας σ'ενα θεμα.......θα ηθελα να αγορασω μια καινουργια κιθαρα (γιατι την παλια μου Squier strat την εχω ΞΕΚΑΝΕΙ) και ειμαι μεταξυ της American deluxe stratocaster (s-s-s) και της American deluxe stratocaster HSS... το ειδοσ μουσικης που παιζω ειναι κυριως Blues,rock,funk rock,λιγο jazz,Grunge,πολυ λιγο (ελαφρυ) metal κλπ..... ποιαν θεωρειται εσεις καλυτερη? και αν μπορειτε πειτε μου αν μπορω να την παραγγειλω απο καποι online καταστημα που να την αποστελλει και Κυπρο...



Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #1 στις: 24/11/09, 21:17 »
Συμπατριώτη, deluxe strat hss αφού θες και ροκιές και ελαφρύ μέταλ, απλό αλλά ουσιαστικό επιχείρημα ο διπλός μαγνήτης. Υπάρχει και σπλιτάρισμα (δηλαδή οι μαγνήτες μπορούν να συνδυαστούν ποικιλοτρόπως ενώ ο διπλός μπορεί να σου δώσει και ήχο μονού). Τόσο το thomann όσο και το musicstore αποστέλλουν Κύπρο. Πήγαινε ρίξε της μια ματιά στο Κ&Α αν είσαι Λευκωσιάτης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #2 στις: 24/11/09, 21:29 »
Αν δεν εβαζες κ αυτο το...ελαφρυ metal (δηλαδη light metal, μονο 2% λιπαρά ;D) θα σου ελεγα οτι και οι δυο σου κανουν το ιδιο, ισως και περισσοτερο η SSS...αλλα μαλλον η HSS ταιριαζει καλύτερα στην περίπτωσή σου, άσε που είναι πιο ευέλικτη, γενικά...

Αποσυνδεδεμένος andreashad92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #3 στις: 24/11/09, 23:03 »
σας ευχαριστω πολυ παιδια.....hss θα παρω.... αφου μπορω να κανω τον humbucker να ακουγεται σαν single coil δεν χανω τιποτα απο τον ηχο μιας sss....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #4 στις: 25/11/09, 03:07 »
Επειδη εδω περα μας αρεσει να βασανιζουμε τους αλλους θα σου βαλω και ενα διλημμα.
Τσεκαρε τη Framus Diablo Pro. Ειναι γερμανικη με pickup configuration H-S-S δηλαδη διπλο στη γεφυρα μονο και διπλο σε μεγεθος μονου στο λαιμο. Οι μαγνητες σου δινουν τρομερη ευελιξια και δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να κανει αυτη η κιθαρα. Ως κατοχος American Standard Fender δεν τιθεται θεμα συγκρισης τους. Βγαινει στα 1000 ευρω το συγκεκριμενο μοντελο που δοκιμασα (Swamp Ash σωμα με καπακι Bubinga ταστιερα Rosewood κτλ...). Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει το ονομα στο headstock αλλα δε θα χα κανενα προβλημα να πουλησω τη Fender μου για αυτην... Μπορει τωρα που το διαβαζω το ποστ μου να φαινεται σα διαφημιση αλλα οτι λεω το πιστευω 100%.

Αν εισαι αμετανοητος Fenderάκιας και περιμενες χρονια τη στιγμη που θα αποκτησεις μια, αγνοησε ολα τα παραπανω και καλως να σου ερθει. Μια χαρα κιθαρες ειναι. Αλλα η μεταβαση απο την Squire στη Fender Dlx ισως ειναι αρκετα ανωμαλη, ειδικα στην τιμη. Προσωπικα πιστευω πως και η American Standard μια χαρα θα σου κατσει. Δηλαδη θεωρω υπερβολικα τα 1250 ευρω και βαλε, να ξοδευτουν για μια Fender Deluxe Strat.

Τωρα για το διπλο πισω...Πιστευω πως το μεγαλυτερο μειονεκτημα των μονων ειναι ο θορυβος. Δε νομιζω οτι σε high gain καταστασεις μπορει καποιος να καταλαβει τη διαφορα ενος high output μονου με διπλο εκτος αν εχει τρομακτικα ευαισθητο αυτι. Αν θες τη γνωμη μου βαλε πισω ενα διπλο σε μεγεθος μονου και θα εισαι αρχοντας. Μην προβληματιζεσαι τοσο πολυ για το S-S-S vs H-S-S. Να ξερεις οτι χωρις σκαψιμο και μονο με αλλαγη pickguard μπορεις να βαλεις διπλο σε S-S-S strat αν αλλαξεις γνωμη και σου φανει τοσο τραγικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 03:32 από G.K. (the Greek) »


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #5 στις: 25/11/09, 10:13 »
Θα συμφωνήσω με G.K., αν μιλάμε για "πολύ λίγο" metal, πιο πολύ έχει νόημα η "roots" S-S-S κατάσταση  :). Και οι μαγνήτες αλλάζουν εύκολα αν κάποτε η όρεξή σου για γκάζια αυξηθεί. Αν και συνήθως με τα χρόνια μειώνεται.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 12:23 από themos »
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #6 στις: 25/11/09, 13:57 »
Αν και συνήθως με τα χρόνια μειώνεται.  ;D

Αυτο ξαναπες το! Επιστημονικα αποδεδειγμενο. ;)


Αποσυνδεδεμένος andreashad92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #7 στις: 25/11/09, 15:16 »
το σκευτηκα και αυτο το ενδεχομενο....δηλαδη να αγορασω την SSS και να αντικαταστησω τον bridge pup με εναν hotrail......αλλα και παλι χανω το LSR nut που εχει η HSS....οταν ρωτησα και εναν καθηγητη μου (Fendερακιας μεχρι τα μπουνια) μονο που δεν με εβρισε... ;D θεωρει λεει βλασφημια εναν hambucker σε μια stratocaster....οσο για τον θορυβο φιλε G.K μου ειπε οτι οι μαγνητες που εχει η am.DLX ειναι οι Samarium Cobalt που ερχονται με καλωδιο γειωσης οποτε ειναι απολυτως αθορυβοι......Δεν ξερω τι να διαλεξω..... ???
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 17:24 από andreashad92 »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #8 στις: 25/11/09, 15:23 »
Εμείς δύσκολο να διαλέξουμε για σένα όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι και φτηνές κιθάρες  :).
Η καλύτερη λύση είναι αφού κατέληξες σε αυτές τις δύο, να τις ακούσεις από κοντά σε κάποιο μαγαζί στον ίδιο ενισχυτή με τα ίδια settings και να επιλέξεις.
Προσωπικά συμφωνώ με τον καθηγητή σου τον Fenderάκια.  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #9 στις: 25/11/09, 15:48 »
Ρε παλικαρια μιας και πιασαμε την συζητηση για Fender με διπλο και για να μην ανοιξω καινουριο τοπικ......Και εγω ημουν σε αυτο το σκεπτικο να παρω την Standard αλλα μεξικανικη αλλα τελικα μαλλον κλεινω να την παρω με SSS.Aυτην εδω..http://www.dv247.com/guitars/fender-standard-stratocaster-electric-guitar-brown-sunburst-rosewood-neck--59957
Tι γνωμη εχετε για τους μαγνητες αυτης???

Και την διαφορα εχει αυτη?Απο οτι βλεπω οι μαγνητες ειναι διαφορετικοι...αλλα τους θεωρειται καλυτερους? Α και χωρα παργωγης δεν λεει...

http://www.dv247.com/guitars/fender-classic-series-60s-stratocaster-electric-guitar-3-colour-sunburst--34761
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #10 στις: 25/11/09, 16:01 »
Θα έπαιρνα την Classic 60s μεταξύ των δύο. Αλλά ακόμη καλύτερα να πάρεις αυτήν (classic player 60s):

http://www.dv247.com/guitars/fender-classic-player-60s-stratocaster-electric-guitar-3-colour-sunburst--41614

που κατά γενική ομολογία είναι από τις καλύτερες μεξικάνες.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #11 στις: 25/11/09, 18:26 »
+1 πολυ τιμιες oi classic player...
Αλλα καλο ειναι να αγορασεις το συγκεκριμενο κομματι που θα παιξεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #12 στις: 25/11/09, 18:42 »
Πιστευω πως το μεγαλυτερο μειονεκτημα των μονων ειναι ο θορυβος. Δε νομιζω οτι σε high gain καταστασεις μπορει καποιος να καταλαβει τη διαφορα ενος high output μονου με διπλο εκτος αν εχει τρομακτικα ευαισθητο αυτι.

Aυτο δεν ισχυει, βασικα...οσο high output και να ειναι ενας μονος μαγνητης, τον ογκο και το sustain του διπλου δε θα τα πιασει, εκτος αν ο μονος ειναι Tom Anderson κι ο διπλος Duncan Design...

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια να διαλεξω?
« Απάντηση #13 στις: 25/11/09, 19:56 »
+1 πολυ τιμιες oi classic player...
Αλλα καλο ειναι να αγορασεις το συγκεκριμενο κομματι που θα παιξεις. ;)

Δεν εχεις αδικο.Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αλλα ομως τα συγκεκιμενα κομματια εχω παει και τα εχω δοκιμασει και οταν ρωτησα τιμη μου ειπαν 250+ απο αυτην που δινει το dv.Αλλα μου φαινεται μεγαλη κοροιδια να παω να δωσω 700+ ευρω σε μεξικανικη στον καθε μαγαζατορα.Που παει να τα αρπαξει χοντρα.Βαζοντας μερικα ακομη παιρνεις USA.

Οποτε dv is my only option!!! ;)
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 00:24
από JimiDS
96 Απαντήσεις
27546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 16:55
από Baroness
5 Απαντήσεις
3757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 14:14
από Como Esta Loco
3 Απαντήσεις
3715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
19 Απαντήσεις
10153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
16 Απαντήσεις
5731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
20 Απαντήσεις
10715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 14:42
από pipokas99
17 Απαντήσεις
5994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 02:47
από Jezus
22 Απαντήσεις
22198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 12:55
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
9215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/19, 07:59
από panixgr