Αποστολέας Θέμα: Τι Βλαπτει πιο πολυ ενα οργανο η Υγρασια η η Ξηρασια;  (Αναγνώστηκε 13385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και τι εργαλεια η μηχανηματα πρεπει να εχει ενας μουσικος, ωστε να εχει παντα σταθερες συνθηκες περιβαλλοντος, για να εχει τα οργανα του ασφαλη;
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ οσο ξερω πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια...Οσον αφορα τον εξοπλισμο πιστευω πως μονο σε πολυ καλα οργανα(κυριως ακουστικα,αλλα και πολυ καλα ηλεκτρικα)χρειαζεται να επενδυσει καποιος σε αφυγραντηρες.τωρα σε νορμαλ οργανα πολλοι βαζουν gel silice για την υγρασια.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Έαν το όργανο σου θεωρείς ότι έχει ψυχή και ζωή και έαν το ταλαιπωρείς, θα του παρέχεις μία δύσκολη επιβίωση, καθώς και θα ψοφήσει με αποτέλεσμα να σου απομείνει μόνο το κουφάρι του, ακόμη και ένα πάμθηνο όργανο, θα έπρεπε να μπαίνει στο κατάλληλο "ενυδρείο".
Όμως έαν δεν πιστεύεις κάτι από τα παραπάνω, όπως λέει και ο zeromancer, μόνο ένα ακριβό όργανο αξίζει εξοπλισμού, ακριβότερου μάλλον (δεν το έχω ψάξει), της δικής του αξίας. Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι μια καλή θήκη, όσο περισσότερο καλές και σταθερές συνθήκες και τις ανάλογες επισκέψεις σε έναν μάστορα, που θα το εξετάζει και θα το κρατάει σε φορμα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Προκειται για 2 ακραιες περιπτωσεις περιβαλλοντος για ενα μουσικο οργανο ( ηλεκτρονικο/ηλεκτρικο ή μη ) και ουδεποτε θα επρεπε να υπαρχουν στο μερος φυλαξης και μεταφορας του.
Η χρυση τομη ( ιδιαιτερα για οργανα που εχουν ως ηχειο το ξυλο ) ειναι ενας χωρος χωρις υγρασια, κρυο και ξηροτητα στον αερα. Δηλαδη ενα δωματιο σπιτιου με φυσιολογικη θερμοκρασια χωρου ( 20-22 βαθμοι ) και μακρια απο πηγες θερμοτητας ή αερα, οπως καλοριφερ και παραθυρα αντιστοιχα!

Κοινως...τα οργανα ειναι σαν τη κοπελα μας και πολλες φορες αγαπαμε τη κοπελα μας περισσοτερο απο τη ζωη μας. Κλασσικο παραδειγμα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/10, 19:29 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολυ ωραιο το λινκ φιλε σε ευχαριστω ;), προσωπικα εχω λυσει το προβλημα,( επειδη εχω αρκετα οργανα και σπανια), δηλαδη οπως ανωτερω αναφερθηκε σωστα οτι τα καλα οργανα πρεπει να εχουν αναλογη προφυλαξη, δηλαδη ενα δικο τους χωρο μεσα σε καλες θηκες, η περιοχη μου ομως εχει πολλη υγρασια, το χειμωνα οι αφυγραντηρες μαζευουν πολυ νερο, τα ηλεκτρονικα με ανησυχούν κονσολες κ.λ.π. εκει ανησυχώ πιο πολυ και τα καλα υγρομετρα ειναι ακριβουτσικα, αλλα θα αναγκαστω να παρω ενα, ρε τι τραβαμε οτι βγαζουμε απο δουλειες σε εργαλεια τα δίνουμε. Α εχω δει κιθαρα ακουστικη να εχει παθει μεγαλη ζημια απο ξηρασια ειχε ανοιξει τοσο που εβλεπες απο μεσα της.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Η χρυση τομη ( ιδιαιτερα για οργανα που εχουν ως ηχειο το ξυλο ) ειναι ενας χωρος χωρις υγρασια, κρυο και ξηροτητα στον αερα. Δηλαδη ενα δωματιο σπιτιου με φυσιολογικη θερμοκρασια χωρου ( 20-22 βαθμοι ) και μακρια απο πηγες θερμοτητας ή αερα, οπως καλοριφερ και παραθυρα αντιστοιχα!

Κοινως...τα οργανα ειναι σαν τη κοπελα μας...

...γιατί ποτέ δεν αφήνουμε την κοπέλα μας κοντά στα παράθυρα για να μη την μπανίζουνε οι γείτονες και ποτέ δεν την αφήνουμε κοντά στα καλοριφέρ γιατί μας κόβει την ζέστη!  :P :P ;D ;D


on topic: υπάρχουν κάτι σκληρές θήκες που έχουν ένα οργανάκι που μετράει την υγρασία, αυτές οι θήκες είναι ικανές να κρατήσουν αυτή την ισσοροπία οσο το δυνατό καλύτερα?

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Εγώ προτίμησα την παρακάτω λύση αφού τα ποσοστά υγρασίας σε κάθε σπίτι/περιοχή/εποχή μπορεί να διαφέρουν κατά πολύ.

Μετρητής υγρασίας και υγραντήρας, μετράμε ποσοστά υγρασίας στο χώρο μας και πράτουμε αναλόγως ώστε να είμαστε εντός των ορίων που προτείνουν οι κατασκευαστές. Για ακουστικά όργανα απ όσο γνωρίζω η Martin προτείνει 45-50% υγρασία.

http://www.thomann.de/gr/planet_waves_pwhts_feuchtigkeitssensor.htm

http://www.thomann.de/gr/planet_waves_gh.htm

Γενικά ο κανόνας είναι να έχουμε το όργανο σε συνθήκες που και ένας άνθρωπος να αισθανόταν άνετα.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Μετρητής υγρασίας και υγραντήρας, μετράμε ποσοστά υγρασίας στο χώρο μας και πράτουμε αναλόγως ώστε να είμαστε εντός των ορίων που προτείνουν οι κατασκευαστές. Για ακουστικά όργανα απ όσο γνωρίζω η Martin προτείνει 45-50% υγρασία.
http://www.thomann.de/gr/planet_waves_pwhts_feuchtigkeitssensor.htm


Πάντως να ξέρεις ότι οι μετρητές αυτοί απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ακρίβειας. Μπορεί οι αποκλίσεις τους από την πραγματικότητα να είναι μεγάλες. 10% ή και παραπάνω.

Μόνο ένας ακριβής και καλός αισθητήρας υγρασίας (και όχι ολόκληρο το όργανο με την οθόνη, κλπ.) κοστίζει πάνω από 200 €.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Αισθητήρες υγρασίας, υγραντήρες, όργανα με οθόνες, ανάλογα με περιοχές/σπίτια/εποχές (επικίνδυνοι είστε εσείς!).....με κάνετε και ανάβω......αλλά είναι τόσο ακριβοί που απότομα σβήνω!!!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Μετρητής υγρασίας και υγραντήρας, μετράμε ποσοστά υγρασίας στο χώρο μας και πράτουμε αναλόγως ώστε να είμαστε εντός των ορίων που προτείνουν οι κατασκευαστές. Για ακουστικά όργανα απ όσο γνωρίζω η Martin προτείνει 45-50% υγρασία.
http://www.thomann.de/gr/planet_waves_pwhts_feuchtigkeitssensor.htm


Πάντως να ξέρεις ότι οι μετρητές αυτοί απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ακρίβειας. Μπορεί οι αποκλίσεις τους από την πραγματικότητα να είναι μεγάλες. 10% ή και παραπάνω.

Μόνο ένας ακριβής και καλός αισθητήρας υγρασίας (και όχι ολόκληρο το όργανο με την οθόνη, κλπ.) κοστίζει πάνω από 200 €.


Οντος ίσως απέχουν αλλά μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή ιδέα του τί γίνεται στο χώρο σου. Δεν νομίζω οτι θα απέχουν πάνω από το 5% κατά μέσο όρο, αλλά και έτσι να είναι δεν θα πάθει και τίποτα το όργανο να πάει στο 51% ή στο 44%. Γενικά μιλάμε για κοινή λογική, δηλαδή δεν αφήνουμε την κιθάρα για μία μέρα κάτω από τον ήλιο, ή (χειρότερα) στο χιονισμένο εξοχικό, στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου πχ, ούτε και στην αποθήκη που έχει πράσινους τοίχους από την υγρασία..  ;D ;D
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και χολιδοχος με εστειλες με τα λινκ, πολυ ωραια, 0:) ολοι ψαξτε παιδια,( εαν βεβαια σας ενδιαφερει η υγεια τους, γιατι προσωπικα ειμαι απο μικρος κολημμενος τα θεωρω επεκταση του σωματος μου.), :-\ οι αφυγραντηρες παντως ειναι αρκετα φτηνοι, μονο που πρεπει να αδειαζεις το νερο που μαζευουν, >:( ωραια γηρασκω αει......γηρας..γκομενος, :D καλο ε τωρα μουρθε. νασται ολοι καλα.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για να μην ανοιγω νεο θέμα, αυτες τις (πολυ ζεστες...) ημερες, εχω παρατηρησει οτι η υγρασια στο δωματιο που εχω τις κιθαρες (μια ηλ/ακουστικη και την ηλεκτρικη) ειναι στο 30-35% (προς... ξηρασια δηλαδη). Να ανησυχω για την ακεραιοτητα τους?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εξαρτατε.Αν θες λογο για να παρεις καινουρια κιθαρα,τοτε μην ανησυχεις καθολου  :P
Γενικα(δεν μενω Αθηνα αλλα ακομα χειροτερα γιατι εδω σε 365 μερες παει απο -20 ως 40°C) δεν μπορω να πω οτι ανησυχισα ποτε.Το πολυ πολυ ενα κουβαδακι νερο κοντα στην/ις κιθαρα/ες βαλε και εισαι κομπλε

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για να μην ανοιγω νεο θέμα, αυτες τις (πολυ ζεστες...) ημερες, εχω παρατηρησει οτι η υγρασια στο δωματιο που εχω τις κιθαρες (μια ηλ/ακουστικη και την ηλεκτρικη) ειναι στο 30-35% (προς... ξηρασια δηλαδη). Να ανησυχω για την ακεραιοτητα τους?


Όχι να μην ανησυχείς, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα από 35-45% είναι οι ιδανικές συνθήκες συντήρησης. Επειδή όμως ελάχιστες μέρες το χρόνο το πετυχαίνεις αυτό (αν δεν χρησιμοποιείς αφυγραντήρα) η μέση υγρασία 45-50% είναι η ιδανική αν ένα όργανο μετακινείται συνεχώς (παίζεις live, το παίρνεις μαζί σου σε άλλους χώρους με διαφορετική θερμοκρασία/υγρασία). Μεγάλη διαφορά στην υγρασία ή την θερμοκρασία (+10-15% υγρασία στο χώρο, +7-10 βαθμοί Κελσίου θερμοκρασία) στέλνουν το setup του οργάνου αδιάβαστο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Για να μην ανοιγω νεο θέμα, αυτες τις (πολυ ζεστες...) ημερες, εχω παρατηρησει οτι η υγρασια στο δωματιο που εχω τις κιθαρες (μια ηλ/ακουστικη και την ηλεκτρικη) ειναι στο 30-35% (προς... ξηρασια δηλαδη). Να ανησυχω για την ακεραιοτητα τους?

αν υπάρχει επισκευή με καβίλιες, αυτή είναι επιρεπής υπό ξηρασία, τα ξύλα μαζεύουν, και ενδεχομένως εκλύουν και έλαια τα οποία δουλεύουν ενάντια στην PVA.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
συγγνώμη προκαταβολικά για το off-topic ...

μιας και αναφέρθηκαν οι καβίλιες (οι οποίες είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθούν τουλάχιστον μέσω ίντερνετ) υπάρχουν προσαρτήματα για ρούτερ και τρυπάνι με τα οποία μπορούμε να τις φτιάξουμε μόνοι μας.



στο lidl τις έχει σε προσφορά σήμερα για όποιον ενδιαφέρεται
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
συγγνώμη προκαταβολικά για το off-topic ...

μιας και αναφέρθηκαν οι καβίλιες (οι οποίες είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθούν τουλάχιστον μέσω ίντερνετ) υπάρχουν προσαρτήματα για ρούτερ και τρυπάνι με τα οποία μπορούμε να τις φτιάξουμε μόνοι μας.



στο lidl τις έχει σε προσφορά σήμερα για όποιον ενδιαφέρεται


Ενδιαφέρον για το Lidl, έχω 2 σετ από ebay, αλλά είναι μπελάς, θέλει προπόνηση, και ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ κατα την δημιουργία τους. Επίσης είναι εύκολο να βρείς καβίλιες οξιάς (beech) σε διάφορα μεγέθη. Αν εννοείς τα νερά (grain), τότε ναι, το να τις κόψεις μόνος σου είναι μια καλή λύση.

Ένας άλλος τρόπος είναι να φτιάξεις την απαιτούμενη κοφτερή τρύπα σε ένα κομάτι μέταλο και μετά να φτιάξεις την καβίλια "περνώντας" την μέσω της τρύπας.

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να τονίσω αρκετά το πόσο σημαντικό είναι να τηρούμε τους κανόνες ασφαλείας. Γυαλιά, Γάντια, και προσοχή, τα dowel cutters θα προξενήσουν τέτοια τριβή στο ξύλο που σχεδόν θα πάρει φωτιά, προσοχή στις εισπνοές. Επίσης αν είναι indian rosewood θα μυρίζει αρκετά άσχημα. Προσοχή στο τελευταιο καθότι είναι ιδιεταίρως ελαιώδες ξύλο και κολάει πιο δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα οι κανονες ασφαλιας ειναι ΑΥΤΟΝΟΙΤΟ.
Ακομα και αν δεν αναφερθουν.Δεν χρειαζετε ο καθε συμφορουμιτης να μας θυμιζει οτι χρειαζομαστε 2 χερακια 10 δαχτιλακια ματακια κτλ..κοντα στον νου και η γνωση.Να φτιαξω το οργανο και να μην μπορω να παιζω γιατι ξαφνικα λειπουν δικτης/μεσος/παραμεσος ειναι ανουσιο νομιζω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Βασικα οι κανονες ασφαλιας ειναι ΑΥΤΟΝΟΙΤΟ.
Ακομα και αν δεν αναφερθουν.Δεν χρειαζετε ο καθε συμφορουμιτης να μας θυμιζει οτι χρειαζομαστε 2 χερακια 10 δαχτιλακια ματακια κτλ..κοντα στον νου και η γνωση.Να φτιαξω το οργανο και να μην μπορω να παιζω γιατι ξαφνικα λειπουν δικτης/μεσος/παραμεσος ειναι ανουσιο νομιζω..
Τίποτα δεν είναι αυτονόητο, μας διαβάζουν και πιτσιρικάδες που μπορεί να έχουν πρόσβαση σε εργαλεία χωρίς να ξέρουν τι παίζει ακριβώς.. Δεν αργεί η στραβή να γίνει..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Και μολις καταλαβα ποσα ορθογραφικα λαθη κανω..πω ρε φιλε..ρεζιλι
Δεν το ειπα αυτο γιατι το θεωρω περιτο να αναφερουμε κανονες ασφαλιας.Το ειπα γιατι πρεπει να τους θεωρουμε de facto ωστε και να μην αναφερθουν να ειναι στανταρ οτι θα τυριθουν.Φυσικα η στραβη γινετε εν ρηπη οφθαλμου και καποιες φορες δεν διορθωνετε με τιποτα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
εγώ απλως πόσταρα τα προσαρτήματα για να πληροφορήσω για τη διαθεσιμότητά τους για τον όποιο ενδιαφερόμενο.
αν με το καλό τα χρησιμοποιήσω για να διορθώσω ένα μπρατσάκι που έχω και κάθεται και φτιάξω ένα worklog για να το παρουσιάσω εδώ τότε θα αναφέρω και τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας... όπως έχω κάνει και σε άλλες 2 παρουσιάσεις/οδηγούς που πόσταρα στο παρελθόν
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/04, 10:12
από Witchking
1 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
4 Απαντήσεις
2735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 16:31
από Kelly Z
4 Απαντήσεις
2469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 00:23
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
1 Απαντήσεις
2403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/10, 18:04
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
5884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/12, 13:20
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 21:39
από Guitar Fan
7 Απαντήσεις
5258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/15, 13:50
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/21, 19:38
από Socrates_dtc