Αποστολέας Θέμα: Έχω κολλήσει στην τεχνική (Καθαρό παίξιμο ρυθμού)  (Αναγνώστηκε 15735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Τώρα μόλις γύρισα από ένα live που είχα σε ένα μεζεδοπωλείο και έχω απελπιστεί γι' αυτό και θα μπω κατευθείαν στο ψητό.

Είμαι ερασιτέχνης στην κιθάρα και παρ' όλο που παίζω 4 με 5 χρόνια δε μπορώ να παίξω καθαρά σε ένα πρόγραμμα. Το οργανό μου δεν είναι καλό και μετά από 4-5 ώρες πρόγραμμα τα δάκτυλά του αριστερού χεριού είναι "νεκρά".Πεθαίνω!!

Εκτός του ότι γίνονται πιο αργά, ακουμπάνε μαζί άλλες χορδές και μπουκώνει η νότα, δεν πατάνε καλά τις χορδές στην ταστιέρα και ακούγεται ο ήχος σα κλ@νι@ κτλ.

Πιστεύω ότι φταίει το όργανο ως ένα βαθμό, γιατί όπως και να το κάνεις άμα πρέπει να σπάσω το δάκτυλό μου από τη δύναμη για να ακουμπήσει η χορδή στο τάστο τότε δε νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι.

Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κιθάρες των 800 ευρώ και πάνω για να μπορώ ακριβώς να κρίνω αν ένα ακριβό (καλό) όργανο αποδίδει καλύτερα.

Πάντα όσα χρόνια ασχολιόμουν έπαιζα κομμάτια και κάποιες ασκήσεις για την ταχύτητα του αριστερού χεριού για σόλα, αλλά δεν είναι το οργανό μου η κιθάρα. Εγώ ντράμμερ είμαι απλά τώρα εμφανίστηκαν κάποιες ευκαιρίες - δουλειές,μαζευτήκαμε 3 άτομα και εγώ είμαι ο κιθαρίστας.

Δεν υπάρχει τραγούδι που να παίξω πεντακάθαρο. Η λύση να πάρω κομμάτια και να παίζω για εξάσκηση δεν υφίσταται αφού τόσα χρόνια αυτό έκανα και πόσο μάλλον τώρα που έχω βγάλει 8 ώρες πρόγραμμα για λαϊκό. Θέλω να πω ότι πλέον ασχολούμαι αρκετά με το όργανο.

Μέχρι τώρα δε με ενδιέφερε η κιθάρα γιατί έπαιζα μόνο στο σπίτι, αλλά πλέον τη χρειάζομαι για να παίρνω ένα χαρτζιλίκι και πρέπει να βελτιωθώ, ώστε το συνολικό αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο.

Σίγουρα υπάρχουν διάφορες συμβουλές του τύπου <<μην πιάνεις το Am σε μπαρέ, αλλά πιασ' το στα πρώτα τάστα>> τα οποία τα έχω λύσει, αλλά ακόμα κι αυτές οι αλλαγές των τοποθεσιών της δαχτυλοθεσίας όταν κουράζομαι δε μπορώ να τις εκτελέσω σωστά.


Οι επαγγελματίες πως παίζουν τόσες ώρες και τόσο καθαρά; Δε μπορώ να καταλάβω! Έχετε κάτι στο νου που μπορεί να με βοηθήσει; Μήπως πρέπει να ξεκινήσω να μελετάω αυστηρά με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο; Μήπως δε μπορώ να μπω στον ίσιο δρόμο; Δε ξέρω τι να κάνω..

Τέλος, ξέχασα να αναφέρω ότι η κιθάρα μου είναι μια: stagg sw206ce-tr
 [size=78%]http://www.sonovente.com/stagg-sw206ce-tr-p10275.html[/size][/size][size=78%] [/size]
[/size]


[/size]και στα live παίζω με μια : Yahama APX 500-BL γιατί τη θεωρώ καλύτερη από τη δικιά μου[size=78%]
[/size][size=78%]http://www.grothmusic.com/p-6420-yamaha-apx500-bl-acoustic-electric-guitar-black.aspx[/size]


Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Νεκρωνει το χερι σου μετα απο 4-5 ωρες σε ακουστικη stagg? και θελεις να νεκρωνει μετα τις 24 ωρες?  ;D

Αυτα κανει το μεροκαματο.
Θα καταστρεψεις τα χερια σου.

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
welcome to the jungle.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε μου, εσύ θα πρέπει να κάνεις μερικά μαθήματα με 1-2 επαγγελματίες κιθαρίστες και δάσκαλους, εκτός ότι θα χρειαστείς και καλύτερο όργανο και ανάλογα σεταρισμένο, ώστε να μελετήσουνε τη στάση σου, να μελετήσουνε και τι λείπει από την επικοινωνία σου με το όργανο για να σου δώσουνε μερικές έξτρα πληροφορίες για το πως θα μπορούσες να υποστηρίξεις περισσότερο αυτό που κάνεις.


'Terminator' false arm ties shoelace and deals cards
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 10:55 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Το χέρι του terminator δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα, αλλά δε θέλω να σπάσει το μπράτσο της κιθάρας  ;D

Το όργανο μου είναι χάλια για μένα και όπως είπα δε ξέρω πόσο καλύτερα θα παίζω με ένα σωστό όργανο για να μπορώ να συγκρίνω.


 @XoLiDoxos
σίγουρα χρειάζομαι κάποια μαθήματα και έχω ένα γνωστό που ίσως να μπορεί να βοηθήσει.





Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
με ένα καλό σετ-απ σε μάστορα σίγουρα θα γίνει πιο άνετο στο παίξιμο το όργανο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Το χέρι του terminator δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα, αλλά δε θέλω να σπάσει το μπράτσο της κιθάρας  ;D

Δεν νομίζω πως ήταν αυτό το point που ήθελε να κάνει βάζοντας το video...

Πιστεύω πως αν συνδυάσεις τις απαντήσεις του Χοληδόχου και του Modfori παράλληλα με πολλή εξάσκηση, θα την βρεις την άκρη σου.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Παιδια, καλα ολα αυτα, αλλα περισσοτερη σημασια εχουν οι ωρες που παιζει.

Οτι και να κανει, και το χερι του terminator να βαλει, και την taylor 914 να παρει με το καλυτερο δυνατο setup στον καλυτερο μαστορα, δεν ειναι δυνατον να βγει καποια "ποιοτητα" μετα απο 2-3 ωρες παιξιμο.
Το αποτελεσμα θα ειναι παντα .... "ταβερνα" ή "σκυλαδικο" (δλδ "οικονομικο" παιξιμο, στο περιπου, και με κενα).
"Στουντιακο", καθαρο παιξιμο (οπως ζητας - εκτος αν ειναι πολυ τραγικος ο ηχος σου και θελει απλα λιγη βελτιωση ισα να ακουγεται) δεν γινεται για τοσες ωρες. Ουτε καν για 2-3 ωρες.
1-2 ωρες το πολυ μπορει, και με καλα σεταρισμενο οργανο και με καλες χορδες κλπ.
Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα, ειμαι και επαγγελματιας ... σχεδον 30 χρονια και πιστευω οτι γνωριζω επι του θεματος.
Καθε μια ωρα κανονικα, χρειαζεται διαλειμα.
Στο εξωτερικο, για πλακα ειναι υποχρεωτικο το διαλειμα 15 λεπτων καθε 45 λεπτα, που εχει επιβληθει απο τα σωματεια?
Αλλα στην Ελλαδα, μιλαμε για επαγγελματισμο στη μουσικη? Εδω δεν υπηρχε τους καλους καιρους ;D , ο καθενας κανει οτι του κατεβει.


ΥΓ Εκτος των προτασεων που σου δωθηκαν απο τα παιδια, χρησιμοποιησε πολυ περισσοτερο το capo.  ;)
Η πορεια σου ωστοσο μουσικα, ειναι διαγεγραμμενη, υπο αυτες τις συνθηκες.
Συγνωμη που τα λεω χυμα, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα, για οποιον θελει να ακουσει την αληθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 16:11 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Είμαι πολύ μικρός ακόμα σε εμπειρία και ικανότητα να πιάσω το "στουντιακό" ήχο και πόσο μάλλον για τις 4 ώρες που παίζω. Τώρα το "σκυλάδικο" παίξιμο όπως αναφέρεις δε μ' αρέσει να το εφαρμόζω (αν κατάλαβα καλά πως το εννοείς).


Σύμφωνα μ' αυτά που λες αγαπητέ Σπύρο, τότε αυτό που ζητάω από μενα είναι ακατόρθωτο. Ποτέ δεν είχα μπροστά μου έναν επαγγελματία κιθαρίστα, να τον ρωτάω για ώρες διάφορα που με απασχολούν πάνω στο όργανο. Απλά βλέπω και ακούω σε live τους κιθαρίστες να παίζουν άψογα και αναρωτιέμαι πως το πετυχαίνουν.

Σαφώς και δε μπορώ να  συγκρίνω τους επαγγελματίες με εμένα και θεωρώ πως δε θα αλλάξω ύστερα από τόσα χρόνια, λόγω της συνήθειας.


Το capo δε μπορώ να πω ότι με βολεύει ιδιαίτερα, γιατί τα κομμάτια ανά 5-6 αλλάζουνε τόνο. Δε μπορώ να σταματάω και να το βγάζω και με περιορίζει αρκετά, διότι θα παίζω μόνο στο κάτω μέρος της ταστιέρας.

Δε νομίζω ότι έχουμε να πούμε κάτι άλλο, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, απλά έχω απογοητευτεί και γι αυτό έγραψα εδώ το πρόβλημα μπας και παρηγορηθώ :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Το capo δε μπορώ να πω ότι με βολεύει ιδιαίτερα, γιατί τα κομμάτια ανά 5-6 αλλάζουνε τόνο. Δε μπορώ να σταματάω και να το βγάζω και με περιορίζει αρκετά, διότι θα παίζω μόνο στο κάτω μέρος της ταστιέρας.
Ναι ξεχασα οτι δεν υπαρχει και φιναλε του τραγουδιου σε αυτους τους χωρους.  ;D

Θα σου πω τι μπορει να συμβαινει στην καλυτερη, για να μη σκας.*
Προσωπικα, μια απο τις δουλειες μου στη μουσικη ειναι να παιζω ακουστικο Live για 3 ωρες με γνωστο μεγαλο τραγουδιστη, με μια Taylor 810 (που ειναι και βουτηρο απο setup)  με 12αρες ομως elixir χορδες (σχετικα παχιες) αλλα και με διαλειμμα 20 λεπτων στη μεση. Χρησιμοποιω πολυ το capo (τα τραγουδια παιζονται ολοκληρα, εισαγωγη, μεση, φιναλε, χειροκροτημα  ;D ), αλλιως για τοση ωρα (90 λεπτα συν 90) δεν βγαινει στουντιακος ο ηχος και αν παιζει καποιος με inear ακουστικα ή γνεικοτερα με πολυ καλο monitoring, ακουει και το παραμικρο τσικ και υποχρεωτικα (αν τον ενοχλει η "καλαμπορτζια" αλλα και οι απαιτησεις της δουλειας) παιζει "στουντιακα" ... ισον κουραση.

Δεν ειναι λοιπον τοσο απο τη μερια σου το λαθος, αλλα απο τις δεδομενες συνθηκες. (τις οποιες και γνωρισα απο κοντα καποτε, αλλα τις αποχαιρετησα)
Το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να παρεις μια καλυτερη κιθαρα, να κανεις το καλυτερο setup που γινεται και να εχεις το καλυτερη ρυθμιση ηχου που μπορεις (σωστο EQ και gain και με λιγο βαθακι) για να σε βοηθαει να μη "σκαβεις" στο παιξιμο (αν φυσικα υπαρχει ηχητικη εγκατασταση στο χωρο και δεν παιζεται κυριολεκτικα unplugged, οποτε grab the egg and shear it)
Μη βαλεις πιο λεπτες απο 11αρες χορδες ομως, γιατι θα γινει ο ηχος ντενεκες.

* Ετσι λοιπον εν κατα κλειδι, μην εχεις μεγαλες απαιτησεις εσυ ο ιδιος απο τον εαυτο σου, οταν δεν τις εχουν οι αλλοι, ακροατες κλπ που το μονο που τους ενδιαφερει σε τετοιυς χωρους  ειναι, ή ποσο νοστιμη ειναι η μπριζολα (στις ταβερνες) ή ποσο ωραιο κωλο εχει η τραγουδιστρια και πως θα κανουν το κομματι τους με τα λουλουδια (στα σκυλαδικα).
Ασε που μετα απο τα ξυδια, ακομα και ο Κακοφωνιξ τους ακουγεται Παβαροτι.  ;D

Αααα καλα που ειπα ξυδια.
Μια λυση για πολλους μουσικους που δεν μπορουν να αντεξουν τις ( και ηχητικες) συνθηκες αυτες, ειναι το ξυδακι.
Ολα με το ξυδι κουρδιζουν, εχουν καλο ρυθμο και τελειο ηχο, παιζουν στο carnegie hall και στο τελος τους περιμενει standing ovation και μια παχυλη επιταγη  ;D ;D
Γιαυτο οι περισσοτεροι μουσικοι εχουν γινει αλκοολικοοι.  ;D
Προσεχε την παγιδα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 17:45 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ

* Ετσι λοιπον εν κατα κλειδι, μην εχεις μεγαλες απαιτησεις εσυ ο ιδιος απο τον εαυτο σου, οταν δεν τις εχουν οι αλλοι, ακροατες κλπ που το μονο που τους ενδιαφερει σε τετοιυς χωρους  ειναι, ή ποσο νοστιμη ειναι η μπριζολα (στις ταβερνες) ή ποσο ωραιο κωλο εχει η τραγουδιστρια και πως θα κανουν το κομματι τους με τα λουλουδια (στα σκυλαδικα)


Σε αυτό θα διαφωνήσω. Όταν οι ακροατές μας λένε ότι ήμασταν πολύ ωραίοι  και γω δεν αποδίδω αυτό που θέλω, ξέρω ότι για μένα δεν είμαι καλός. Ως ακροατής και μουσικός θέλω τα πάντα να είναι άψογα. Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου για να μπορώ κάθε φορά να βελτιώνομαι.

Με τα παιδιά που παίζω τώρα (μπουζούκι-κιθάρα-φωνή) έχουμε εμφανιστεί σε 2 μαγαζιά και μόλις κλείσαμε σταθερή δουλειά στο μεζεδοπωλείο και όλοι είπαν τα καλύτερα λόγια, αλλά αφού ξέρω ότι δεν παίζω τέλεια αυτό δε μου αρκεί.


Αυτό που παρατήρησα μέχρι στιγμής είναι ότι έχω άγχος επειδή δεν είμαι σίγουρος στις ικανότητές μου πάνω στο όργανο πχ βλέπω ένα Eb και λέω <<θα το πιάσω σωστά ή θα ακουστεί κατσαρόλα;>> και όλο αυτό με κάνει να χάνω τη μπάλα σιγά σιγά.

Αισιοδοξώ να τα πάω καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Όταν οι ακροατές μας λένε ότι ήμασταν πολύ ωραίοι και γω δεν αποδίδω αυτό που θέλω,
Αυτο μπορει να ειναι και επιβεβαιωση αυτου που σου ειπα  :)
Μαλλον ομως εισαι απαιτητικος απο τον εαυτο σου (και καλα κανεις), αλλα οπως ειπα δεν μπορεις και δεν πρεπει να εισαι τοσο, σε τετοιους χωρους με αυτες τις συνθηκες.
Απλα βελτιωσε τις συνθηκες απο πλευρας σου (οργανο, σεταπ, χορδες, ηχος) οσο μπορεις και κανε υπομονη για καλυτερες συνθηκες, ελπιζωντας μεχρι τοτε, να μη καταστρεψεις τα χερια σου και την αισθητικη σου (γιατι αυτο ειναι το συνηθες αποτελεσμα).

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Μπορώ να πω ότι με καθησύχασες αρκετά ύστερα απ' όλα όσα ειπώθηκαν και θα κάτσω να μελετήσω διάφορες ασκήσεις για να λυθούν τα δάχτυλα μήπως φτιάξω κάπως την "αντοχή".

Ευχαριστώ πολύ, καλό σου βράδυ :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Καλησπέρα κι από εμένα,

προσωπικά νομίζω οτι σε πρώτη φάση θα πρέπει να κάνεις ένα καλό setup στην κιθάρα γιατί υποψιάζομαι οτι οι χορδές είναι πολύ ψηλά. Το χαμήλωμα ίσως σου δημιουργήσει τριξίματα κτλ όμως οπότε ενημέρωσε κατάλληλα τον τεχνικό που θα σου κάνει την ρύθμιση.

Προσωπικά (παίζω 16 χρόνια ακουστική) και τα τελευταία 7 χρόνια παίζω πολύ σε μαγαζιά και πρόβες. Τα live μου ήταν πάντα πάνω από 2.5 ώρες και για κάποιο μεγάλο διάστημα έπαιζα και με 13άρες χορδές. Επίσης οι πρόβες που έκανα πάντα ήταν 3-4 ώρες. Δεν είχα ποτέ τόσο έντονο πρόβλημα πόνου όπως αναφέρεις. Πάντως αν όντος ο ήχος σου ακούγεται muted θα πρέπει να το δουλέψεις πολύ. Παίζω με πολύ καλό όργανο (Martin OMC ~ 3000ευρώ) αλλά δεν νομίζω οτι αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Θα πρότεινα (μετά το setup) να επιμήνεις σε ένα κομμάτι που έχει κάποιες συγχορδίες ανοιχτές (στα πρώτα τάστα) και να το λιώσεις πραγματικά δίνοντας έμφαση στο να βγαίνουν καθαρά οι συγχορδίες. Μετά σιγά σιγά θα λιώσεις κι άλλες τονικότητες. Επίσης δοκίμασε να μην βάζεις παραπάνω δύναμη από το όσο χρειάζεται - δοκίμασε και αυτό.

Οπως και να έχει χρειάζεται επιμονή και κυρίως υπομονή, αλλά νομίζω με ένα καλό setup θα δεις άλλο όργανο στα χέρια σου.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Τα απλά ακκόρντα τα χω. σιγά το πράγμα. Αυτά που με δυσκολεύουν είναι μπαρέδες του C που πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα πιάνω καλύτερα. Σε αυτές τις συγχορδίες ειδικά όταν κουράζομαι δεν μπορώ να πατήσω καλά τις χορδές και δε βγαίνει σωστός ήχος. Όπως επίσης και σε μπαρέδες του Α.

Εν τω μεταξύ τα δάχτυλά μου πιάνουν πολύ χώρο ανάμεσα στις χορδές και ακουμπάνε συνέχεια με τις από κάτω και το δέρμα έχει κάνει γούβα και αυτόματα η χορδή μπαίνει εκεί μέσα, ώστε να είναι αδυνατον να κουνήσω τα δάχτυλα ίσα ίσα να μην ακουμπάνε με άλλες χορδές.

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Μιας και είσαι επαγγελματίας και παίζεις πολύ, πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις ένα όργανο μετά από αρκετό ψάξιμο που να σου ταιριάζει το πιάσιμο του μανικιού, επίσης παίξε με 11άρες χορδές, όχι μεγαλύτερες καθώς δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ. Επίσης οπωσδήποτε να σεταριστεί με χαμηλό action η κιθάρα να πατιούνται χωρίς δυσκολία οι συγχορδίες και επίσης πρέπει να αναθεωρήσεις ίσως τον τρόπο που παίζεις με τρόπο πιο "οικονομικό". Ας πούμε να χαλαρώνεις το πάτημα της συγχορδίας και να την ξαπανατάς μόνο όταν πρέπει να ακουστεί. Δε σε νοιάζει η διάρκεια του ήχου τόσο όσο το να είναι σωστός την στιγμή που πρέπει. Σα να παίζεις με στακάτο ήχο.


Ελπίζω να βρεις κάτι χρήσιμο σε αυτά... Ειδικά το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό. Τέλος, η κιθάρα που θα βρεις μετά από ψάξιμο, πίστεψέ με, θα την καταλάβεις μόλις την πιάσεις στα χέρια σου πως είναι κατάλληλη! Και τη ρύθμιση να την κάνει κάποιος που να ξέρει!!! Χαμηλό action = λιγότερα μπλεκσίματα μεταξύ δακτύλου και χορδής.


Και επίσης δες και τη γωνία που παίζεις μήπως πρέπει να αλλάξεις κάτι και εκεί... Αυτά τα ολίγα.... Καλή επιτυχία!!! :P

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να παρθέσω και εγώ τη δική μου αποψη και εμπειρία.
έχοντας παίξει 6 χρόνια σε ταβέρνες ρεμπέτικα(κανονικά όχι τα ημιτασιόν ;D ) σχεδόν σε όλες χωρίς ηχιτική εγκατάσταση,ξερά που λέμε,έχω να πω ότι όσον αφορά την τεχνική ειδικότερα στο δεξί μόνο κακό μου έκανε!!! σημειωτέον ότι έπαιζα και με κλασσική ή κιθαρόνι σχεδόν πάντα. το "σκάψιμο" έδινε και έπαιρνε,με αποτέλεσμα την τελευταία 5ετία να προσπαθώ να επανέλθω στα παλιά στανταρ.... αν θα τα καταφέρω θα δείξει,όμως πλέον ούτε τις ίδιες ώρες για μελέτη έχω,ούτε την ίδια διάθεση(από άποψη χαλαρότητας,ξενοιασιά κτλ.)

αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να πάρεις το ταχύτερο ένα καλύτερο όργανο και αν μπορέσεις να αποφύγεις πάνω από 2νυχτοκάματα τη βδομάδα.
τώρα βέβαια εν μέσω κρίσης τί σου λέω... πάντως για να μην καταστρέψεις τα δάχτυλά σου όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι κάπως έτσι πρέπει να κινηθείς.

το ότι πονάει το χέρι σου στα μπαρέ έχει να κάνει με την εξάσκηση και την φυσική σου κατάσταση(του χεριού εννοώ).

ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Επειδή, δεν είχα ποτέ βλέψεις για κιθάρα, ώστε να πάρω νέο όργανο,η αγορά αυτού δε μπορεί να γίνει τώρα. Αν καθιερωθώ και έχω live 2 με 3 φορές την εβδομάδα, τότε σίγουρα θα πάρω καινούργια.

Επίσης οπωσδήποτε να σεταριστεί με χαμηλό action

Της δικιάς μου κιθάρας έχουν χαλάσει οι μαγνήτες και αν χαμηλώσω το action τρίζει παντού. Ήδη τρίζει το σύμπαν και γενικώς η κιθάρα με κουράζει απίστευτα. Παλιά που έκανα μαθηματα την είχε πάρει ο δάσκαλος για σέρβις και μου είπε ότι δε μπορώ να στη "φέρω" άλλο και πάλι έτριζε. Πρέπει να την πάω σε έναν καλό μάστορα να δω τι θα μου πει.

Για τους παραπάνω λόγους παίζω με το κιθαρόνι του τραγουδιστή, όπου δε μπορώ να του την πειράξω. Δε νομίζω όμως η κιθάρα του να είναι σεταρισμένη, γιατί αυτός απλά τη γρατζουνάει. Θέλω να πω ότι δεν ασχολείται τόσο..

επίσης πρέπει να αναθεωρήσεις ίσως τον τρόπο που παίζεις με τρόπο πιο "οικονομικό". Ας πούμε να χαλαρώνεις το πάτημα της συγχορδίας και να την ξαπανατάς μόνο όταν πρέπει να ακουστεί


Εδώ δε σε καταλαβαίνω. Η κιθάρα δε σταματά να ακούγεται πέρα από παύσεις και τέτοια. Όταν δεν πιάνω καλά τις συγχορδίες το διορθώνω το πιάσιμο αφότου η πένα έχει ήδη χτυπήσει τις χορδές.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εννοεί ότι θα πρέπει να χαλαρώνεις την πιεση που ασκείς με το αριστερό σύμφωνα με τον εκάστοτε ρυθμό και στα σημεία που υπάρχει "κενό"(ας το πουμε έτσι...λιγο αδόκιμο βέβαια)
είναι θέμα εμπειρίας αλλά δεν είναι τίποτε τρομερό.
καλό είναι να συμβουλευτείς από κοντά καποιον δάσκαλο κιθάρας ή ίσως κάποιον φίλο-γνωστό,για να καταλάβεις κάποια πράματα.
πάντως τα περισσότερα από τα προβλήματα που ανέφερες,πλην της κιθάρας σου,είναι καθαρά θέμα μελέτης και πρακτικής.


επίσης πρέπει να αναθεωρήσεις ίσως τον τρόπο που παίζεις με τρόπο πιο "οικονομικό". Ας πούμε να χαλαρώνεις το πάτημα της συγχορδίας και να την ξαπανατάς μόνο όταν πρέπει να ακουστεί


Εδώ δε σε καταλαβαίνω. Η κιθάρα δε σταματά να ακούγεται πέρα από παύσεις και τέτοια. Όταν δεν πιάνω καλά τις συγχορδίες το διορθώνω το πιάσιμο αφότου η πένα έχει ήδη χτυπήσει τις χορδές.

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς εννοώ. Έτσι ανάμεσα στις "πιέσεις" του αριστερού χεριού, το χέρι ξεκουράζεται... φαντάσου π.χ. το ρυθμό ενός ζειμπέκικου (ο κλασσικός ρυθμός που όλοι γνωρίζουν), εννοείται πως το αριστερό χέρι αν π.χ. παίζεις  Gm, ΔΕΝ κρατάς τη συγχορδία πατημένη και απλά κάνεις το ρυθμό με το δεξί χέρι... Όπως κτυπάς το δεξί, έτσι πατάς και χαλαρώνεις το αριστερό. Θεωρείται απ'όσο ξέρω βασική και απλή τεχνική.


Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Πήγα σήμερα μια βόλτα στη Χαριλάου Τρικούπη και έπαιξα με πολλές κιθάρες χωρίς να κοιτάω τιμές, απλά τις έπιανα, δοκίμαζα και μετά άλλη. Από τις 12 κιθάρες που έπιασαν τα χέρια μου ξεχώρισε μία Taylor. Δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά είχε 2μιση χιλιάρικα.

Το χέρι μου γλίστραγε τόσο ωραία και απαλά που το παίξιμο στα ακόρντα που με δυσκόλευαν ήταν απλά γελοίο! Groov-αρα με ευχαρίστηση και ο ήχος ήταν απίστευτος. Είχε δύναμη το εργαλείο. Δεν είχα νιώσει ποτέ κιθάρα έτσι.

Τελικά μετά απ' αυτό επιβεβαίωσα ότι είμαι πολύ καλύτερος με ένα τέτοιο όργανο. Ήξερα όμως, ότι δεν ήταν η κιθάρα που πραγματικά μου ταίριαζε.


Καινούργιο όργανο θα αγοραστεί σίγουρα, αφού κατάλαβα πόσο πολύ με βοηθάει και θα προσπαθήσω θα ξεκινήσω όπως παλιά τη μελέτη.

Μου χει κάτσει όμως να δοκιμάσω την Ovation Custom Legend. Η κόκκινη ειδικά είναι μνάρα και από ήχο που έχω ακούσει (κουμπομένη,plugged) απλά έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Αν δεν την δοκιμάσω όμως δε μπορώ να ξέρω τίποτα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 16/04/14, 07:00
Αυτό ακριβώς εννοώ. Έτσι ανάμεσα στις "πιέσεις" του αριστερού χεριού, το χέρι ξεκουράζεται... φαντάσου π.χ. το ρυθμό ενός ζειμπέκικου (ο κλασσικός ρυθμός που όλοι γνωρίζουν), εννοείται πως το αριστερό χέρι αν π.χ. παίζεις  Gm, ΔΕΝ κρατάς τη συγχορδία πατημένη και απλά κάνεις το ρυθμό με το δεξί χέρι... Όπως κτυπάς το δεξί, έτσι πατάς και χαλαρώνεις το αριστερό. Θεωρείται απ'όσο ξέρω βασική και απλή τεχνική.

Αυτό δίνει και χρώμα στο ρυθμό. Εννοείται πως το κάνω ακριβώς όπως το λες. Μου βγαίνει αυτόματα

Θα δοκιμάσω πάντως τους μπαρέδες να μην τους πιάνω με το μπροστινό δέρμα του δαχτύλου αλλά με το πλαϊνό που είναι το κόκκαλο μήπως πατιούνται καλύτερα οι χορδές.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/14, 07:00 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Δες κι αυτη http://guitars.gr/guitars-kithares/acoustic-guitars-akoustikes-kithares/ilektroakoystikes-kithares-electro-acoustic-guitars/richwood-rd17.html
Την εφερε ενας μαθητης μου αφου την σεταρε κλπ, κι επαθα πλακα για την ποιοτητα στα λεφτα που εχει.
Σκεφτομαι να την παρω κι εγω για τα ταξιδια μη κουβαλαω την Taylor.
Το ηλεκτρικο της δεν δοκιμασα μονο.
Ενα απλο Fishman εχει. http://www.fishman.com/product/isys-t-oem
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 22:46 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Θα πάω όταν μπορέσω στον Ζοζέφ να λιώσω στη δοκιμή.

Το όργανο που θα παρω δε με ενδιαφέρει αν θα κάνει 1000 ή 200 ευρώ. Αν τα χέρια μου την επιλέξουν, τότε it's done!

Έχετε κάποιο καλό μάστορα να πάω την κιθάρα μου ή του τραγουδιστή (με την οποία παίζω στα live) να μου τη κοιτάξει και να μη με κοροϊδέψει στην τιμή και στην ποιότητα της δουλειάς του; Μιας και είμαι άσχετος!!!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Επισης δες και τις Dowina
http://www.kourbismusic.com/guitars/acoustic-guitars-el/
Αυτο το μαγαζι σου  κανει και καλο setup που ψαχνεις

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
off topic
είχα πάει μια ηλεκτρική στον Κουρμπή για σεττάρισμα .
οταν πήγα να την παραλάβω τη δοκίμασα και του λέω ταστάρει και μου απαντάει ο πατέρας "αν παίζεις σιγά τότε δεν ταστάρει"
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:39
από Καρχαρίας
4 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 13:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/11, 18:08
από Wise_One
4 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
6 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 12:36
από profsokin
3 Απαντήσεις
6527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
5912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/21, 19:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 20:01
από Ioannis Anastassakis