Αποστολέας Θέμα: Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!  (Αναγνώστηκε 13682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Πολλές φορές σε τούτο το Forum  έχουν γίνει πολλές συζητήσεις ( "δεν θέλω πια να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια" , που λέει και ο Σωκρατης) , για 5-6 συγκροτήματα . Led Zeppelin, Metalica, Pink Floyd κλπ...και ξανά τα ίδια...
Στην ιστορία της Rock ωστόσο υπήρξαν συγκροτήματα ( καταπληκτικά ) που δεν έχουν γνωρίσει τις δόξες των ανωτέρω.
Ας υπάρξει και ένα thread με αναφορές σε τέτοια συγκροτήματα , κατά την κρίση του καθένα πάντα.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #1 στις: 30/07/03, 00:00 »
....και ξεκινώντας να αναφέρω τους Pavlov's Dog.
Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω και πολλές πληροφορίες ( δεν έχω πρόχειρα και τα Lp τους).
Το συγκεκριμένο σχήμα κυκλοφόρησε δύο μόνο δουλειές στις αρχές τις δεκαετίας του 80. Το πιο γνωστό τραγούδι τους το " Jullia " , το οποίο θυμάμαι αποτελούσε Νο1 στις επιλογές μας όταν θέλαμε να χορέψουμε αγκαλιά με μια κοπέλα.
Επίσης το " The Late November" είναι το άλλο ποιό γνωστό τους.
Η φωνή του τραγουδιστή τους χαρακτηριστική όπως εξίσου χαρακτηριστικές οι καταπληκτικές ενορχηστρώσεις τους.
Κρίμα που δεν μας έδωσαν περισσότερες δουλειές.

Μόλις βρω και τα Lp ( τα έχει ένας φίλος μου ) θα γράψω περισσότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/04, 00:57 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #2 στις: 30/07/03, 01:01 »
Φιλε μου parpen ειχα ακουσει (δεν ξερω αν ισχυει) οτι ο τραγουδιστης των Pavlov's Dog ειχε αυτοκτονησει επειδη ολοι πιστευαν οτι τραγουδαει γυναικα... Πολυ χαρακτηριστικη φωνη. Επισης το ονομα τους προερχεται απο ένα επιστημονικο πειραμα που ειχε ως αντικειμενο του ενα σκυλο. Το πειραμα ειχε να κανει, αν θυμαμαι καλα, με την τηλεμεταφορα και ο σκυλος που ειχε αποτελεσει το αντικειμενο του πειραματος εχει μεινει ως Pavlov's Dog.


Ενα συγκροτημα που αξιζει οσο ολα τα μεγαλα συγκροτηματα που ανεφερες αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστο ειναι οι UFO.
Phenomenon, Force It, Obsession. Ειναι οι τρεις δισκοι που καθενας πρεπει να εχει...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #3 στις: 30/07/03, 01:31 »
Το πειραμα ειχε να κανει, αν θυμαμαι καλα, με την τηλεμεταφορα και ο σκυλος που ειχε αποτελεσει το αντικειμενο του πειραματος εχει μεινει ως Pavlov's Dog.


Όχι δεν είχε να κάνει με τηλεμεταφορά...εκτενή αναφορά σχετικά με το πείραμα θα βρεις εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #4 στις: 30/07/03, 09:52 »
terastiwn diastasewn sygrotima pou apotelese epirroh gia olo to fasma tou progressive rock/metal kai genika tis texnikhs mousikis kai to opoio den akougetai kai den to xeroun kai polloi einai oi 8eoi RUSH

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #5 στις: 30/07/03, 09:57 »
Περιληπτικά θα σας πω λίγα για τους PAVLOV’S DOG, γιατί έτυχε πριν καιρό να τους αναζητήσω, και μου έδειξαν τι site τους, άτομα του κιθάρα.
(το site δε το θυμάμαι δυστυχώς)
αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν και ξεκίνησαν με τις καλύτερες προδιαγραφές (ήταν το ακριβότερο πληρωμένο συγκρότημα) η δόξα τους δε κράτησε πάνω από 3 χρόνια, και κατέληξαν χρεωμένοι και κατεστραμμένοι όχι μόνο οικονομικά, αλλά και δημιουργικά.
Όταν ο D. SURKAMP ο τραγουδιστής πήγε πρώτη φορά σε ακρόαση για το νέο συγκρότημα, πήγε με την ιδιότητα του κιθαρίστα..(μετριότητα). Δε μπορούσε να αποδώσει σωστά, και ζήτησε να τραγουδήσει κάτι συγχρόνως, παίζοντας κιθάρα.
Το αποτέλεσμα ήταν να μείνουν εμβρόντητοι οι κριτές του, να δημιουργήσει αντιφατικές αντιδράσεις… αλλά η μυστηριώδης φωνή να επικρατήσει της λογικής που έλεγε ότι δεν ήταν «εμπορική». Και έτσι δημιουργήθηκε το συγκρότημα με τους:
DAVID SURKAMP τραγούδι και κιθάρα, DAVID HAMILTON πλήκτρα, Steve Scorfina – κιθάρα, Rick Stockton – μπασσο, Doug Rayburn -φλαουτο, Mike Safron - ντραμς,  Siegfried Carver –βιολι.
Το καλό ήταν ότι οι επιρροές τους από την jazz και την blues έδωσαν ένα πολύ καλό ήχο και στίχο στις δημιουργίες του συγκροτήματος.
Δέχτηκαν μεγάλη πίεση όταν έφτασε η ώρα να ηχογραφήσουν το άλμπουμ τους, οι μισοί παραγωγοί θέλανε να εξαφανίσουν τον SURKAMP, οι άλλοι μισοί να τον προβάλλουν. Αποτέλεσμα…μια κόντρα, που έβλαψε το συγκρότημα.
Φτάσανε σχεδόν στη διάλυση. Με τους μισούς να παραιτούνται, και τους άλλους μισούς να τους απολύουν.
Τελικά η ηχογράφηση έγινε με νέους μουσικούς που πήραν από αλλά  συγκροτήματα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η στιχουργική δυνατότητα του SURKAMP, έγραψε όλα τα τραγούδια του πρώτου δίσκου, με μια μικρή συνεργασία.
Τελικά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου άλμπουμ τους ο SURKAMP παραιτήθηκε. Οι προστριβές και οι διαφωνίες μεταξύ των μελών του γκρουπ, τον ανάγκασαν να το κάνει.
Το 1990 ξαναβρέθηκαν και ηχογράφησαν το τέταρτο άλμπουμ τους (που δεν είχε καμία τύχη).
Και το 2000   (νομίζω) ο Mike Safron ξαναδημιούργησε το γκρουπ αλλά με διαφορετική σύνθεση, χωρίς τη φωνή του SURKAMP.
Απ όσο ξέρω ο SURKAMP  δεν αυτοκτόνησε, αντιθέτως γράφει μέχρι πρόσφατα, στίχους, και τραγουδάει στην περιοχή του St. Lewis, σχεδιάζοντας να βγάλει σύντομα νέο cd.
Θα προσπαθήσω να βρω το URL του site.

Αλμπουμς
 Pampered Menial
At the Sound of the Bell
St Louis Hounds
Lost in America
End of the World
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #6 στις: 30/07/03, 10:05 »
θα ηθελα να αναφερετε συγκροτηματα που εκαναν καποιες επιτυχιες και μετα εξαφανιστηκαν...οχι μονο αυτα που ειναι ακομα εν ενεργεια...
να καταφερουμε να καταγραψουμε μεσα απ το πολυ πετυχημενο θεμα του parpen την ιστορια... της ροκ, περιφερειακα... οχι μονο να μενουμε κολλημενοι στα συγκροτηματα που θαυμαζουμε.
π.χ.
δεν μιλησατε ποτε για DEF LEPPARD...ειναι εν ενεργεια, ειναι παλιο, εχει επιτυχιες, εχει ποιοτητα... εχει τον καταπληκτικο RICK ALLEN, (μονοχειρα ντραμερ!!!)
και ποιος δε ξερει το HYSTERIA????

περιμενω... συμμετοχες...και πρωτα απ τον parpen.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #7 στις: 30/07/03, 11:28 »
Σαν τους Focus....παιζουνε κατι εντελως δικο τους....αλλα δεν ξερω για ιστοσελιδες.....ειναι παλια μπαντα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #8 στις: 30/07/03, 12:17 »
King Crimson, Marillion, Steve Harley, MSG, City και άλλα πολλά!

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #10 στις: 30/07/03, 13:32 »
Απαιχτο το τραγουδι...το εχεις ακουσει και στις δυο εκτελεσεις του???μια γρηγορη και μια αργη????
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #11 στις: 30/07/03, 13:50 »
Ασε, μιλάμε για ΤΟ κομμάτι!!!!!!!!!!!!
Στο winamp μου ειναι πρώτο πρώτο (το γρήγορο, το αργό ακόμα το ψάχνω ρε γμτ....πες μου ότι το έχεις!!!!!!!) και το ακούω με το που ανοίγω τον Η/Υ σπίτι!!!
I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

Αποσυνδεδεμένος zogler

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #12 στις: 30/07/03, 14:46 »
ego tha po merika sigkrotimata apo th dekaetia tou 60,pou ligo poly exei ksexastei shmera.paidia milame gia mousiki pou polloi tha parakseneytoun oti paizane etsi ekeinh thn epoxh.ola ksekinane apo ekeinh th dekaetia.loipon exoume kai leme 1.caravan.oi protoporoi tou progressive rock,1969 2.open mind.ths idias xronologias kai aytoi,exoun ena komati to magic potion pou polloi apo sas otan to akousoun tha meinoun ekpliktoi .grhgoro rock me fovera drums.3.stooges.to sigkrotima tou iggy pop tous anafero giati oloi kseroun ton iggy alla polloi ligoteroi tous stooges protoporoi tou punk rock mazi me tous mc5.1968 an den apatomai,4.zombies osoi de tous ksereoun na tous mathoun paizoun poli melodika de mporo na eksigiso to eidos.akouste tous pantos aksizei.5.13th elevator floor.psychedelic rock foveroi.alla group psychedelic rock tou 60 einai oi creeps,chocolate watch band,joe country and the fish(proin gkomenos ths janis joplin,o joe country and the fish to sigkrotima tou!!!xexe)6.velvet underground.apaixtoi kai o jim morison eixe pathei plaka mazi tous prin ftiaksei tous doors.melos tous o gnostos lou reed.psychedolorock kai aytoi.kai alloi para polloi apla barethika na grafo.
oti apories enhmeroste!
ayta pros to paron!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #13 στις: 30/07/03, 22:57 »
Καταπληκτικό το άρθρο της Holiday για τους Pavlov's Dog.Με αποζημίωσες για το Mp3 που σου έστειλα....
Δυστυχώς έχει περάσει ανεπιστρεπτί η εποχή που ξεφύλιζα το Pop & Rock και ασχολιόμουν με το Who is Who και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Ωστόσο όσοι μπορούν ας το πράξουν.

Συμφωνώ με τις αναφορές για τους Rush και τους UFO. Ήταν τα επόμενα δύο συγκροτήματα που είχα σκοπό να αναφέρω , μαζί με τους Joy Division!!!

Όσοι ξέρετε περισσότερα γράψτε....
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/04, 00:59 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #14 στις: 31/07/03, 00:16 »
Επίσης ο φύλακας στο Λούκυ Λουκ που είχε τον Ραντανπλάν λεγόταν Pavlov. Άρα ο Pavlov's Dog ήταν ο Ραταπλάν  :)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #15 στις: 31/07/03, 00:39 »
Το πειραμα ειχε να κανει, αν θυμαμαι καλα, με την τηλεμεταφορα και ο σκυλος που ειχε αποτελεσει το αντικειμενο του πειραματος εχει μεινει ως Pavlov's Dog.


Όχι δεν είχε να κάνει με τηλεμεταφορά...εκτενή αναφορά σχετικά με το πείραμα θα βρεις εδώ.


Πολυ ενδιαφερον... ωραιος...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #16 στις: 31/07/03, 00:53 »
symphony-x
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος zogler

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #17 στις: 31/07/03, 09:12 »
[mia diorthosi tha ithela na kano.oi creeps pou anefera xthes den htan sth dekaetia tou 60.mperdeythka,aytoi emfanisthkan th dek tou 80 kai paizane garage mazi me fuzztones klp.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #18 στις: 31/07/03, 09:54 »
xaxa,parh twra tha se rimaksw!twra den glitwnei kaneis ap" tin polylogia mou.ksekinaw loipon.
New American Shame: oi pitsirikades apo to Seatle pou mou petaksan ta miala ap" to parathiro. to omonymo album itan dinamitis. mia diastaurwsi Ac-Dc kai Stooges...krima pou dialithikan alla apo o,ti katalava den to palepsan kai poly poly...
Agitation Free: pwpw psixedeleia!!!vai,vai... ta atoma itan teleiws allou. pantws o diskos itan poly ogolithos... akizei kai me to parapanw...
Defender: auto afierwmeno ston spiro. Power/speed me poly tsabouka.vevaia prepei na omologisw oti den itan idiaitera tou goustou mou to stil gi" auto kai to ksapesteila...
Atomic Rooster: tiii? Black Sabbath??axxaxaxaxaxxa! idou sinaisthima! oi tipoi stis kales tou itan to pio polizitimeno support group. xaraktiristiko einai oti sto trito tous album auto diladi pou exw exei ena katapltiktiko ekswfilo ( enan erimiti,pragmatiko ergo texnis). oi tipoi epaizan xwris mpasista!malita,kala diavasate.o mpasistas sikwthike kai efige kai ta meri tou mpasou ta epaikse o pliktras.psaxte to kai tha me thimithite.
na pw ton pono mou: Joe Strummer and the Mescaleros: o MEGALOS den to evale katw. xwthike sto group kai sinexise na maxetai gia ta pisteuw tou. tsekarete opoion disko thelete...einai ependisi...
auta ta liga... ta leme...

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #19 στις: 31/07/03, 19:17 »
Episis tetoia sigkrotimata einai oi Koss, oi Iron Batterfly (oxi mono to In-A-Gadda-Da-Vita alla kai to batterfly blue kai ... kai... kai......), oi Slade, oi Free, oi Foreigner, oi Nits (apaixto sigkrotimataki), o Peter Frampton (aftos pou egrapse to Baby I Love Your Way kai to Show Me The Way alla diaskevase kai ekpliktika to Jumping Jack Flash), kai telos oi dikoi mas Echo Tattoo kai oi Purple Overdose.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #20 στις: 01/08/03, 08:55 »
Episis tetoia sigkrotimata einai oi Koss, oi Iron Batterfly (oxi mono to In-A-Gadda-Da-Vita alla kai to batterfly blue kai ... kai... kai......), oi Slade, oi Free, oi Foreigner, oi Nits (apaixto sigkrotimataki), o Peter Frampton (aftos pou egrapse to Baby I Love Your Way kai to Show Me The Way alla diaskevase kai ekpliktika to Jumping Jack Flash), kai telos oi dikoi mas Echo Tattoo kai oi Purple Overdose.

Για τους foreigner δεν θα έλεγα  ότι είναι συγκρτότημα χωρίς πολλές δάφνες....Τους γνώριζαν άπαντες κατά τα τέλη του 70 αρχές 80.
Σε κάθε Disko της εποχής σίγουρα παιζόταν το waiting for a girl like you αλλά και άλλα κομμάτια τους...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #21 στις: 01/08/03, 22:37 »
Kserei kaneis ena irlandiko rock group toys Driven?Toys epaize o rock fm to 1996 me 97.Ena xarakthristiko tragoudi legetai Secret police
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #22 στις: 02/08/03, 22:32 »
Parpen> Nomizw oti eprepe na exoun megaliteri apixisi apo to na vgaloun ena souksedaki... Kai nomizw oti kommatia opws to I Wanna Know What Love Is, to Double Vision kai to Feels Like The First Time eprepe na eixan kalliteri tyxi... Tespa... As min kollame se ena sigkrotima. Pes oti ekana lathos an esy nomizeis to antitheto  :)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #23 στις: 04/08/03, 09:02 »
Parpen> Nomizw oti eprepe na exoun megaliteri apixisi apo to na vgaloun ena souksedaki... Kai nomizw oti kommatia opws to I Wanna Know What Love Is, to Double Vision kai to Feels Like The First Time eprepe na eixan kalliteri tyxi... Tespa... As min kollame se ena sigkrotima. Pes oti ekana lathos an esy nomizeis to antitheto  :)

Όχι ρε συ , δεν έβγαλαν μόνο ένα σουξεδάκι. Απλά το ανέφερα ενδεικτικά...Στην δική μου εποχή πάντως είχαν πολύ απήχηση και ήταν νούμερο 1 στις ροκ μπαλάντες μαζί με τους σκόρπιονς εκείνη την εποχή... Τώρα οι νεότεροι ίσως να μην τους ξέρουν. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε όσους άκουγαν ροκ αλλά γενικότερα διότι στις Disko τους 70 και 80 οι μπαλάντες και γενικότερα τα slow κομμάτια ήταν αναπόσπαστο μέρος του προγράμματος και ήταν ίσως η καλύτερη ευκαιρία που είχαμε να  δείξουμε , και να αντιληφθούμε ταυτόχρονα , τις προθέσεις μας σε μια κοπέλα.
Τώρα ότι μπορεί να υπάρχουν τραγούδια τους τα οποία δεν γνώρισαν και τόσο μεγάλη επιτυχία , άλλο πράγμα....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Συγκροτήματα χωρίς πολλές "Δάφνες"!!!
« Απάντηση #24 στις: 04/08/03, 11:01 »
File parpen... Ws neoteros den mporw na gnwrizw tin apixisi tous stis arxes twn 80's opote paw paso. Pantws, nomizw oti den xreiazetai na kollisoume se afto to gkroup mono, alla se ola ta alla pou anaferthikan.  :)
The Floydian

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
23 Απαντήσεις
9086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 21:01
από Jezus
4 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 00:23
από .:°:. Apollon .:°:.
0 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/08, 17:37
από MUSICPOST
0 Απαντήσεις
1771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 15:12
από MUSICPOST