Αποστολέας Θέμα: σετάρισμα - κλειδιά  (Αναγνώστηκε 6890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
σετάρισμα - κλειδιά
« στις: 22/05/15, 16:57 »
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον κατασκευαστή (ψάχνω για καλό και εγγυημένο μάστορα) στην περιοχή της Θεσσαλονίκης να του πάω μια κιθάρα για αλλαγή κλειδιών και σετάρισμα. Κιθάρα Les Paul, τριών μηνών. Δεν θέλω κάποιον για φθηνοδουλειά! Οποιαδήποτε πληροφορία έχετε ευχαρίστως να την ακούσω!!

Υ.Γ.  δεν γνωρίζω τιμές για τέτοιες μετατροπές, αν μπορούσατε να με καθοδηγήσετε που κυμαίνονται  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/15, 15:25 από freeloader »
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #1 στις: 22/05/15, 17:38 »
Μόνο εργασία δε νομίζω να σου πάρει πολύ παραπάνω από 30€. Σε αυτά προσθέτεις και το κόστος των καινούριων κλειδιών.

Για Θεσσαλονίκη γνωρίζω προσωπικά τα άτομα στο Ριχάρδο και ξέρω οτι κάνουν καλή δουλειά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλο μαγαζί - μάστορα στη Θεσσαλονίκη.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #2 στις: 22/05/15, 18:30 »
Να κάνω κι εγώ την ερώτηση τώρα, υπάρχει λόγος που θέλεις ν'αλλάξεις τα κλειδιά? Το λέω γιατί αρκετές φορές, ιδιαίτερα οι καινούριοι παίκτες, δεν γνωρίζουν πώς να περνούν σωστά τις χορδές με αποτέλεσμα συχνά ξεκουρδίσματα κλπ. Αν όμως δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου, προσπέρασε το post μου :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #3 στις: 22/05/15, 18:40 »
Σου προτείνω τον Μαυρομουστάκη στη Αγία Σοφία (Καστριτσίου αν δεν κάνω λάθος). Στέλνω όλες μου τις κιθάρες σε αυτόν από Κομοτηνή να φανταστείς. Ο Σάκης που δουλεύει εκεί είναι εξαιρετικός μάστορας, και πολύ προσιτές τιμές. Πάντως να τσεκάρεις το Nut πριν αλλάξεις κλειδιά, αν έχεις θέμα με το κούρδισμα κατά 80% ευθύνεται αυτό :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #4 στις: 23/05/15, 17:31 »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Να κάνω κι εγώ την ερώτηση τώρα, υπάρχει λόγος που θέλεις ν'αλλάξεις τα κλειδιά? Το λέω γιατί αρκετές φορές, ιδιαίτερα οι καινούριοι παίκτες, δεν γνωρίζουν πώς να περνούν σωστά τις χορδές με αποτέλεσμα συχνά ξεκουρδίσματα κλπ. Αν όμως δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου, προσπέρασε το post μου :)

Φίλε μιστράλ δεν ξέρω ακόμα αν αλλάξω κλειδιά, για αυτο ψάχνω κάποιον να του πάω την κιθάρα να την ρίξει ενα μάτι, να του πω τι δεν μου αρέσει και να τσεκάρει αν υπάρχει πρόβλημα (θελει ετσι και αλλιως σετάρισμα). Το πρόβλημα μου ειναι πως οταν παίζω πολλα μπεντς ξεκουρδιζεται η σολ και η σι. Είδα πρόσφατα μια κιθάρα ενός φίλου με κλειδιά που κλείδωναν και ακουσα πως δεν ξεκουρδιζονται εύκολα, σχεδόν καθόλου.
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #5 στις: 23/05/15, 19:07 »
Για το ξεκούρδισμα των χορδώνε μπορεί, εκτός από ελλατωματικά κλειδιά, να οφείλονται και λάθος πέρασμα των χορδών στα κλειδιά, κακοσυντηρημένο nut ή και πολυκαιρισμένες χορδές...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #6 στις: 23/05/15, 19:30 »
Να ριξω και εγω την ερωτηξη...δεν εχω δει απο κοντα ποτε μου τα τοσο γνωστα locking tuners.Μπορει καποιος ευγενικος συμφορουμητης να κανει μια περηγραφη και να πει τι δθαφορες εχουν απο τα απλα;

Υ.Γ.
Αν δεν μπορει καποιος ευγενικος,ας κανει το ψυχικο ενας ανεδης-αφθαδης.Δεν κανουμε διακρισεις εδω  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #7 στις: 23/05/15, 21:56 »
Όπως τα λένε τα παιδιά. Συνήθως τα κλειδιά φταίνε σε περιπτώσεις σχετικά φθηνών κιθαρονε. Στις περισσότερες περιπτώσεις απλα εμείς οι κιθαρίστες είτε δεν περνάμε σωστά τις χορδές, είτε δεν τις τεντωνουμε μετα το πέρασμα είτε φταίει το nut. Όπως και να εχει ένας τεχνικός θα σου πει εύκολα αν ευθύνονται τα κλειδιά η οχι.

Τα locking tuners απλα στην πίσω πλευρά έχουν μια ροδέλα που σφίγγει κι έτσι κρατάει τη χορδή καλύτερα και δεν εχει πρόβλημα κανεις σε bends κλπ. Αλλα αν σκεφτείς πως στην δικιά μου στρατ με floating tremolo δεν εχω προβλήματα κουρδισματος, καταλαβαίνεις πως τα θεωρώ περιττά αφου το πρόβλημα έγκειται (για μένα παλι) στο σωστό setup.

Φιλικά,
Ευγενικός - αυθάδης :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #8 στις: 25/05/15, 15:01 »
Τελικά κάποιος γνωστός που έχει κάποιες παραπάνω γνώσεις, έριξε μια ματιά στην κιθάρα και είπε πως κατά 90% φταίει το nut. Είναι το εργοστασιακό και είναι λίγο πλαστικούρα είναι η αλήθεια! Έτσι λοιπόν λέω να δοκιμάσω να περάσω ένα καινούριο nut για αρχή και να συγκρίνω με το παλιό αν υπάρχει διαφορά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια nuts γιατί δεν έχω ιδέα για τις διαφοροποιήσεις τους. Επίσης είναι κάποιοι παράμετροι που πρέπει να προσέξω κατά την αλλαγή του nut; έχω δει βιντεάκια που καθοδηγούν και δεν μου φάνηκε ιδιαιτερα δύσκολο...
            Η κιθάρα είναι αυτή:  http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Tribute-Plus-Outfit.aspx
            και η μουσική που παίζω είναι jazz, rock (αναφέρω σε περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή κατάλληλου nut)

     
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #9 στις: 25/05/15, 16:03 »
Φίλε freeloader,

Μην βιάζεσαι. Δεν σημαίνει πως το nut θέλει αλλαγή. Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις περάσει χορδές μεγαλύτερου πάχους και να κολλάνε στο nut, το οποίο διορθώνεται. Παραπέρα, η αλλαγή του nut δεν είναι τόσο εύκολη (δεν είναι και δύσκολη) αλλά σίγουρα ας μην το επιχειρήσεις μόνος σου, πόσο μάλλον αν βάλεις κοκκάλινο nut που θα πρέπει να 'κοπεί' κι αντίστοιχα. Παραπέρα, προτού προβείς σε αλλαγή του, μπορείς να δοκιμάσεις να το λιπάνεις ώστε να γλυστρούν οι χορδές ανάμεσά του. Η πιο συνηθισμένη λύση είναι με γραφίτη. Να ξύσεις δηλαδή από ένα μολύβι λίγο γραφίτη ανάμεσα στις εγκοπές του nut. Πίστεψέ με, κάνει δουλειά.

Τέλος, πολλές φορές όπως προείπα δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο nut αλλά ούτε και στα κλειδιά. Το πρόβλημα έγκειται σε κακό setup της κιθάρας ή κακή τοποθέτηση των χορδών. Όπως και να έχει, αφού παρατηρείς πρόβλημα, στην θέση σου θα ξεκινούσα με τον γραφίτη που σου προτείνω, ειδάλλως θα την πήγαινα σ'ένα 'μάστορα'. Δεν αποκλείω το 'κακό' nut αλλά ας το κρίνει κάποιος έμπειρος για να μην ξοδεύεσαι και τρέχεις χωρίς λόγο.

Σημείωση: Δεν γνωρίζω το επίπεδό σου και τις γνώσεις σου (ούτε και του φίλου σου) οπότε γράφω λίγο γενικότερα τα συμπεράσματά μου με το πέρασμα των χρόνων. Μην το πάρεις προσωπικά δηλαδή. Τέλος, έχω βρεθεί στην δική σου θέση και ήμουν αποφασισμένος για αλλαγή nut. Η λύση ήρθε με τον γραφίτη. Βέβαια, άλλη κιθάρα και πολλοί οι λόγοι. Δεν χάνεις τίποτα όμως να δοκιμάσεις.

Φιλικά,
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #10 στις: 25/05/15, 17:29 »
Να ριξω και εγω την ερωτηξη...δεν εχω δει απο κοντα ποτε μου τα τοσο γνωστα locking tuners.Μπορει καποιος ευγενικος συμφορουμητης να κανει μια περηγραφη και να πει τι δθαφορες εχουν απο τα απλα;

Υ.Γ.
Αν δεν μπορει καποιος ευγενικος,ας κανει το ψυχικο ενας ανεδης-αφθαδης.Δεν κανουμε διακρισεις εδω  ;D



Φίλε saved τα locking tuners κάνουν αυτό ακριβώς που λένε. Κλειδώνουν τη χορδή πάνω στο κλειδί, και το μόνο που έχεις να κάνει είναι να περάσεις, να κλειδώσεις και τελείωσες. Δεν θέλουν ότι τύλιγμα, ούτε τπτ άλλο. Η διαφορά είναι ότι δεν τυλίγεις τη χορδή, λιγότερη τυλιχτή χορδή πάνω στο κλειδί λιγότερη μεταβολή σε ακραίες καταστάσεις (bends, tremolo dives κτλ). Επίσης συνήθως είναι καλύτερα κατασκευασμένα και πιο σταθερά.  Από εκεί και πέρα προσωπικά τα προτιμώ, αλλά κάνω και χωρίς αυτά καθώς είμαι μετρημένος παίχτης και δεν κάνω υπερβολές ούτε με τρέμολα ούτε με bends στο θεό. Αν έχεις floating tremolo και το χρησιμοποιείς είναι σίγουρη αναβάθμιση σε σχέση με τα απλά.


Δες εδώ στη φωτογραφία πώς έχει περάσει αυτός της χορδές. Δεν τις τυλίγει γύρω από το tuner, την περνάει, την λοκάρει και κουρδίζει. Τα συγκεκριμένα κλειδιά, κλειδώνουν από κάτω από την κιθάρα, υπάρχουν άλλα που κλειδώνουν από την πάνω πλευρά της κιθάρας, η PRS έχει 2 αν δεν κάνω λάθος δικούς της τύπους locking, η fender χρησιμοποιεί aftermarket, μόνο σε gibson δεν έχω δει ποτέ πλάκα πλάκα (από το εργοστάσιο aftermarket υπάρχουν άπειρα), όχι ότι δεν υπάρχουν. Προσωπικά σε κάποιες κιθάρες έχω, σε άλλες δεν έχω, πρόβλημα κουρδίσματος δεν αντιμετωπίζω με καμία, καθώς όλες έχουν σωστά κομμένο nut, και setup.




« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/15, 17:34 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #11 στις: 25/05/15, 19:36 »
Ευχαριστω πολυ,εισαστε κατατοποιστικοτατοι.
Ομως εχω ενστασεις ( κλασικος saved..) χωρις λοκινγκ,ποσο παραπανω τις τιλιγετε βρε παιδια;
Οκ δεν ξερω πως ακριβος ειναι τα κλειδια στις κιθαρες αλλα στο μπασο εχουν μια τρθπσ κατα μηκος του αξονα που βαζω την ακρη της χορδης και την πιανει κοντρα,αλλα εχω χορδη με 3/4 τυληγμενη στο κλειδι και χορδη 3-4 γυρες και δεν εχω παρατηρισει προβλημα σε κλειδια απο ημπει που κουρδιζεις και τριζουν..Μετα ο δασκαλος στο ωδειο κατοπην πολυχρονης παρατηρησης οπως ειπε,λεει περισοτερες σβουρεςσταθεροτερο κουρδησμα, συν πως ετσι η κληση μετα το νατ γινετε πιο μεγαλη,αρα πιο σταθερος διαχορισμος απο το νατ,γιαθτο αλοστε το χεντστοκ εχει παντα κληση προς τα πισο,βαζουν αλλοι στρινγκ τρι κτλ
Και η μεγαλη dingwal καμαρωνει για πατενταρισμενα κλειδια οπου χορις κληση σε χεντστοκ η στρινγκ τρι,το κουρδησμα κραταει.
Γενικα εγω δεν εχω λοκινγκ,και οπως να ναι τις τυλιγω,το μονο που προσεχω ειναι να μην ειναι γηρησμενες κατα μηκος και ποτε δεν ειχα προβλημα.Να σημηωθει πως οταν ξερω οτι καποιο μπασο ξερω πως δεν θα το χρησημοποιησω για καιρω,το αφηνο ελαφρος εως αρκετα ξεκουρδηστο ( α! κανω και εγω μαμουνιες σαν dive πατοντας παντα σε ανοιχτη χορδη αναμεσα στα κλειδια και το νατ  ;D )
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σετάρισμα - κλειδιά
« Απάντηση #12 στις: 25/05/15, 20:28 »
Εγώ όταν τις πρωτοπερνάω τις τεντώνω σχεδόν, τους κάνω το "διπλό κλείδωμα" που πρότεινε εκείνο το αείμνηστο manual της ESP που είχε κυκλοφορήσει εδώ μια περίοδο και τέλος. Το κούρδισμα καλά κρατεί....

(Αυτό βέβαια με σωστά συντηρημένο nut κτλ....)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
43231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/13, 01:39
από kyriakos_t
5 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/07, 17:54
από Mistral
18 Απαντήσεις
8863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 15:13
από Crossroad
10 Απαντήσεις
5140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 17:48
από spider3
0 Απαντήσεις
1734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 16:24
από VampireLestrat
1 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/10, 11:57
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 07:37
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/12, 03:56
από diwattos
4 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 18:31
από modfori
5 Απαντήσεις
15366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 11:38
από panixgr