Αποστολέας Θέμα: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Καλησπέρα, έχω μερικες ερωτησεις σχετικα με την κιθαρα μου. Εκτος απο τον διακοπτη του ηχου στην strat (SSH) μου υπαρχουνε αλλοι 2 διακοπτες που γράφουν "tone" αυτοι τι ακριβως κανουν γιατι δεν εχω καταλαβει?? Επισης οι βιδες στην γεφυρα (οχι αυτες που ρυθμιζουν το υψος των χορδων αλλα αυτες που ειναι στο πλαι) σε τι χρησιμευουν? Και τελος ο διακόπτης επιλογής για τους μαγνήτες (5 θεσεων) για ποια ειδη μουσικης ταιριάζει σε καθε θεση??


Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 25/11/14, 10:06 »
Τα 2 tone αντιστοιχούν (συνήθως) το ένα για τον μαγνήτη που είναι κοντά στο μπράτσο (neck) και το άλλο στον μεσαίο. Μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου και θα δεις ότι επηρρεάζουν συχνοτικά τον ήχο σου για να βρεις ακριβώς τον ήχο που θες. Σε μεγαλύτερες εντάσεις ίσως το καταλάβεις και καλύτερα. Ο διακόπτης των πέντε θέσεων έχει ως εξής: στην θέση που είναι τέρμα κάτω (θέση 1 θεωρείται) παίζει μονο ο πίσω μαγνήτης σου (bridge) αυτός που είναι πιο κοντά στην γέφυρα. Στην επόμενη θέση (2) παίζουν σε συνδυασμό ο bridge με τον μεσαίο, στην θέση 3 ο μεσαίος μόνος του, στην θέση 4 ο μεσαίος με τον neck και τέλος στην θέση 5 ο neck μόνο. Τα tone δεν δουλεύουν μόνο για τον bridge (θέση 1). Βέβαια υπαρχουν κιθάρες με άλλους συνδυασμούς, αλλα συνήθως οι εργοστασιακές έρχοντα κατα αυτόν τον τρόπο λειτουργίας...

Τα βαγονάκια που έχει η γέφυρα λέγονται saddles και χρησιμεύουν στο να σετάρεις το όργανο σου σωστά, ώστε να είσαι κουρδισμένος σε όλη την ταστιέρα. Οταν έχεις κουρδίσει και οι ανοιχτές σου χορδές είναι σωστές, στο 12ο τάστο (και στα υπόλοιπα κατα συνέχεια) μπορεί να έχει απόκλιση και να μην είσαι στις νότες που πρέπει. Εκεί επεμβαίνεις στις βίδες που έχουν απο πίσω τα βαγονάκια ώστε να φέρεις το όργανο να είναι σωστά κουρδισμένο σε όλο το μήκος της ταστιέρας (intonation). Αυτό θα στο κανει κάποιος που έχει εμπειρία, ίσως ένας μάστορας. Τις βίδες που έχουν τα βαγονάκια για την ρύθμιση του ύψους, τις χρησιμοποιείς για μικρορυθμίσεις που κάνεις ώστε να έχεις την σωστή απόσταση των χορδών από το μπράτσο, ώστε να κάνεις όσο το δυνατόν ευκολο το παίξιμο σου. Επισης είναι δουλειά που θα στην κάνει κάποιος γνώστης, σε συνδυασμό με το υπόλοιπο σετάπ.

Στα είπα κάπως απλά, αλλα σε γενικές γραμμές κάπως έτσι έχει...

ΥΓ. Το που και το πότε σε βολεύει ο κάθε μαγνήτης, και σε τι είδος μουσικής, το καταλαβαίνεις απο μόνο σου. Συνήθως όταν παίζεις με άλλους. Εκεί θα βρεις και μεγάλη βοήθεια απο τα tone. Σε μια μπάντα πχ που θα τζαμάρεις με φίλους, χρειάζεται συχνοτικά να διαφοροποίησεις τον ήχο απο τον άλλο κιθαρίστα, ώστε να ξεχωρίζουν οι κιθάρες σας στο τελικό αποτέλεσμα. Ο bridge μαγνήτης συνήθως έχει και τα περισσότερα γκάζια, οπότε τον χρησιμοποιείς σε πιο gain καταστάσεις, χωρίς όμως αυτό να είναι κανόνας. Μπορεί σαν ήχος να σε βολεύει οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός. Με τον καιρό μαθαίνεις την κιθάρα σου και ξέρεις πότε χρειαζεται τι...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/14, 10:12 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 30/11/14, 21:20 »
Nα ρωτήσω και κάτι ακόμη για να μην ανοίγω καινουργιο θεμα... Αν παρατηρησετε στην φώτο θα δείτε οτι μερικες απο τις βιδες στην γεφυρα (αν δεν κανω λαθος ειναι αυτες που συγκρατουν την γεφυρα στο σωμα της κιθαρας) δεν ειναι εντελως βιδωμενες και ειδικα αυτη της χορδης D. Υπαρχει καποιος λογο για αυτο ή απλα βγηκε ετσι απο το εργοστασιο???
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/14, 22:57 από savvas8 »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 30/11/14, 22:14 »
Δεν έχεις βάλει κάποια φωτό.

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 30/11/14, 22:57 »
Δεν έχεις βάλει κάποια φωτό.
Σορρυ διορθώθηκε

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 30/11/14, 23:25 »
Βιδωσε τες όλες

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 30/11/14, 23:30 »
Ετσι την αγόρασες δηλαδη? Τι κιθάρα είναι? Πολύ περίεργο πάντως... Βασικά τις βιδώνεις όπως είπε ο φίλος
Την έχεις πάει ποτέ σε κάνα μάστορα? Μου φαίνονται και σε περίεργη θέση τα βαγονάκια... Βέβαια δεν είναι κάτι που το τεστάρεις απο φωτό, ιδίως από τέτοια γωνία (δεν φαίνεται καλά...). Με κουρδιστήρι είσαι οκ σε όλη την ταστιέρα? .... Εχεις πειράξει και το ύψος στα βαγονάκια?

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 01/12/14, 00:05 »
Ετσι την αγόρασες δηλαδη? Τι κιθάρα είναι? Πολύ περίεργο πάντως... Βασικά τις βιδώνεις όπως είπε ο φίλος
Την έχεις πάει ποτέ σε κάνα μάστορα? Μου φαίνονται και σε περίεργη θέση τα βαγονάκια... Βέβαια δεν είναι κάτι που το τεστάρεις απο φωτό, ιδίως από τέτοια γωνία (δεν φαίνεται καλά...). Με κουρδιστήρι είσαι οκ σε όλη την ταστιέρα? .... Εχεις πειράξει και το ύψος στα βαγονάκια?
Squier bullet ειναι  ;D ...Δεν την εχω παει ποτε σε μαστορα και τα βαγονακια δεν τα εχω πηραξει καθολου εκτος απο αυτο της G για ετριζε λιγο η χορδη σε ενα ταστο... Με το κουρδιστηρι παντως φενεται οτι ειναι κουρδισμενη σε ολη την ταστιερα (οσο μπορει να κουρδιστει τελεια δλδ γιατι διαβασα καπου οτι οι φθηνες κιθαρες ειναι δυσκολο να κουρδιστουν τελεια σε ολη την ταστιερα)...


Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 01/12/14, 00:08 »
Αρα είσαι ΟΚ, αφου τα τσέκαρες και είναι εντάξει, αγνόησε με.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Eρωτήσεις για διακόπτες κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 01/12/14, 01:38 »
Με το κουρδιστηρι παντως φενεται οτι ειναι κουρδισμενη σε ολη την ταστιερα (οσο μπορει να κουρδιστει τελεια δλδ γιατι διαβασα καπου οτι οι φθηνες κιθαρες ειναι δυσκολο να κουρδιστουν τελεια σε ολη την ταστιερα)...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...
Κιθαρα που εχει ρυθμιση intonation (τα βαγονακια που κινουνται με την πλαινη βιδα) πρεπει να ειναι εντελως λαθος κατασκευασμενες για να μην κουρδιζουν τελεια. Η συγκεκριμενη σιγουρα δεν ειναι λαθος κατασκευασμενη. Θα σου προτεινα η να διαβασεις καποιον οδηγο setup και να το κανεις απο την αρχη, ή να πας σε ενα μαστορα για ενα καλο setup. Θα παρεις αλλο οργανο μετα! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
12659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 17:02
από Candlemass
45 Απαντήσεις
17500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
16 Απαντήσεις
7173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
3 Απαντήσεις
2663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 15:59
από theo182
6 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
9 Απαντήσεις
7096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:52
από ogyon21
15 Απαντήσεις
6296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 12:24
από k@inourg!a
13 Απαντήσεις
6810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
6 Απαντήσεις
11137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 15:52
από Pavl0s