Αποστολέας Θέμα: Πως να συνεχίσω?  (Αναγνώστηκε 3891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Πως να συνεχίσω?
« στις: 11/06/08, 14:31 »
Γεια σας.
καινούργιος στην παρεα απο οτι βλέπετε. :)

παίζω ακουστική κιθάρα εδω και 2 χρόνια αλλά λόγο ελληψης χρόνου και γνώσεις θεωρίας (βιβλίων κλπ)
δεν ξέρω ουσιαστικά κιθάρα, αλλα ακορντα μονο και λίγα πραγματα γενικότερα.... τώρα όμως που τελείοσα τις πανελλήνιες θέλω να ασχολιθώ ουσιαστικά (επιτέλους :P )

Αν και έχω βρει σχετικά θέματα ,θέλω να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο.
ψάχνω 2 βιβλία για εκμάθηση κιθάρας, το ένα για θεωρία και το άλλο για τεχνική, οσο πιο πλήρες γίνετε και μεταφρασμένο στα ελληνικά.

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να συνεχίσω?
« Απάντηση #1 στις: 11/06/08, 14:59 »
Σε τι κιθάρα θες να συνεχίσεις? Σε ακουστική?

Αποσυνδεδεμένος nick123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πως να συνεχίσω?
« Απάντηση #2 στις: 12/06/08, 16:35 »
Ναι. Με αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πως να συνεχίσω?
« Απάντηση #3 στις: 12/06/08, 17:10 »
Προσωπικά φίλε nick123, αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα σου,
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρίσκεις μέσω ινετ τα τραγούδια που σου αρέσουν,
να βρίσκεις και την ταμπλατούρα τους (συγχορδίες και σόλα) και να τα μελετάς.
Να παίζεις μαζί με τη μουσική δηλαδή...Θεωρώ πως αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος...
Τώρα η μελέτη βιβλίων δεν είναι κακό...Απλά θεωρώ πως στην περίπτωσή σου ίσως να είναι και χάσιμο χρόνου...Καλές οι θεωρίες αλλά η πρακτική είναι καλύτερη επιλογή...
Άσε που μερικά πράγματα αν τα έχεις βγαίνουν μόνα τους...
Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως πως καλύτερα από την πρακτική δεν θα βρεις...Να μην αναφέρω βέβαια πως τα βιβλία περί μουσικής μπορεί να έχουν και αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που ψάχνεις...
Αυτά τα ολίγα...
Take care...
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πως να συνεχίσω?
« Απάντηση #4 στις: 12/06/08, 23:58 »
Συμφωνώ για τα βιβλία... Γνώμη μου είναι πως τα βιβλία πρέπει να συνοδεύονται από δάσκαλο. Εγώ θα σου πρότεινα να έβρισκες κάποιον να σου εξηγήσει αυτά που βλέπεις στο βιβλίο πάνω στο όργανο και να σου μάθει τη βασική θεωρία. Δεν μιλάω για αρμονίες κλπ αλλά να σου μάθει τι σημαίνει κλίμακα, πέμπτες, έβδομες, ματζόρε, μινόρε... και άλλα τόσα. ΘΑ σε βοηθήσουν στη σύνθεση και θα μπορείς να συνεννοηθείς με άλλους. Γιατί δεν γίνεται να σου λένε το κομμάτι είναι π.χ. σε λα ματζόρε και εσύ να λες ποια χορδή και ποιο τάστο  ;D. Στο κάτω-κάτω η μουσική είναι μια γλώσσα και πρέπει να μάθεις τη σύνταξη της και το λεξιλόγιο της. Μετά μπορείς να συνεχίσεις και μόνος σου την μελέτη. Αν όμως ξεκινήσεις λάθος από την αρχή, δύσκολα θα φτάσεις εκεί που επιθυμείς... Αυτά από μένα, κοίτα να μη χαραμίσεις τον χρόνο σου άδικα, εσύ και όσοι ξεκινάτε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος SlowYourselfDown

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • ...slow yourself down...
    • Προφίλ
Απ: Πως να συνεχίσω?
« Απάντηση #5 στις: 15/06/08, 12:39 »
Συμφωνώ για τα βιβλία... Γνώμη μου είναι πως τα βιβλία πρέπει να συνοδεύονται από δάσκαλο. Εγώ θα σου πρότεινα να έβρισκες κάποιον να σου εξηγήσει αυτά που βλέπεις στο βιβλίο πάνω στο όργανο και να σου μάθει τη βασική θεωρία. Δεν μιλάω για αρμονίες κλπ αλλά να σου μάθει τι σημαίνει κλίμακα, πέμπτες, έβδομες, ματζόρε, μινόρε... και άλλα τόσα. ΘΑ σε βοηθήσουν στη σύνθεση και θα μπορείς να συνεννοηθείς με άλλους. Γιατί δεν γίνεται να σου λένε το κομμάτι είναι π.χ. σε λα ματζόρε και εσύ να λες ποια χορδή και ποιο τάστο  ;D. Στο κάτω-κάτω η μουσική είναι μια γλώσσα και πρέπει να μάθεις τη σύνταξη της και το λεξιλόγιο της. Μετά μπορείς να συνεχίσεις και μόνος σου την μελέτη. Αν όμως ξεκινήσεις λάθος από την αρχή, δύσκολα θα φτάσεις εκεί που επιθυμείς... Αυτά από μένα, κοίτα να μη χαραμίσεις τον χρόνο σου άδικα, εσύ και όσοι ξεκινάτε τώρα...
Συμφωνώ απολυτα κ εγω..ενας δασκαλος ειναι σιγουρα απαραιτητος στην αρχη..δεν ειναι μονο η εκμαθηση της θεωριας πολυ βασικό πραγμα αλλα κ ο τροπος παιξίματος, η τεχνική..αν μεχρι τωρα δεν είχες δάσκαλο σίγουρα δεν θα τα κανεις ολα σωστα..αν παρεις σωστές βάσεις απο νωρίς κάποια πραγματα θα σου φανούν πολυ πιο εύκολα στην πορεία.. 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 13:51
από faidra__