Αποστολέας Θέμα: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc  (Αναγνώστηκε 9949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« στις: 20/09/12, 23:09 »
Γεια σας και καλως σας βρικα!Ειμαι νεος στο χωρο της κιθαρας,και σημερα μολις αγορασα την πρωτη μου ηλεκρικη κιθαρα.

Ενισχυτη δεν αγορασα,λογο του καποιος μου ειχε πει για τη λυση με το pc (ειδικα οσο ειμαι αρχαριος).Και  ποσο μαλλον το desktop pc
που εχω εχει πολυ καλη καρτα συνδεμενο σε πολυ καλο κ  δυνατο ενισχυτη.

Επομενος αυτο που λειπει μετα την συνδεσμολογια ,ειναι μια εφαρμογη οπου θα επεξεργαζετε τον τελικο ηχο,με τα εφε κτλ.

Μπορειτε  λοιπον να μου προτεινετε καμια τετοια εφαρμογη free,να ξεκινησω.(αν δεν επιτρεπετε μεσω pm)

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #1 στις: 20/09/12, 23:55 »
Kαλώς ήρθες στο forum.

Προγράμματα που χρησιμοποιούνται είναι:Guitar Rig,Amplitude,Revalver,Pod Farm,κ.ά.
αλλά και μέσω vst instruments που τρέχουμε μέσω κάποιου DAW π.χ.Cubase,Reaper,κ.ά.

Ότι χρειαστείς θα τα βρείς εδώ:
http://radikalblaze.blogspot.gr/2010/01/pti.html
Aναλυτικά και στα ελληνικά.

Μετά γράφεσαι εδώ:
http://www.guitarampmodeling.com/
και συνεχίσεις το διάβασμα.

Αν το ψάξεις αρκετά,το αποτέλεσμα θα σε ξαφνιάσει ευχάριστα.



Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #2 στις: 21/09/12, 01:59 »
Σε υπερευχαριστω!!!!Να εισαι καλα!!!Ηδη εγκατεστησα και ρυθμισα τα προγραμματα και ειμαι ετοιμος για αυριο,που θα παρω το adaptor jack απο 1/4 σε 1/8 για την συνδεση της κιθαρας με την καρτα ηχου!
Ειδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #3 στις: 21/09/12, 09:20 »

Καλώς ήρθες και καλή τύχη στις νέες περιπέτειες. Φυσικά και μπορείς να βγάλεις πολύ καλό ήχο με VST amp/cab simulators. Σε free θα σου πρότεινα να ψάξεις αυτά:
http://lepouplugins.blogspot.gr/
(προσοχή χρειάζονται όλοι οι ενισχυτές του και προσομοίωση καμπίνας που ευτυχώς ο τύπος δίνει μια πολύ καλή).
Το  μόνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι τα παρακάτω μοιάζουν ασύμβατα:


... το desktop pc
που εχω εχει πολυ καλη καρτα ...




θα παρω το adaptor jack απο 1/4 σε 1/8 για την συνδεση της κιθαρας με την καρτα ηχου!



Οι καλές κάρτες (για τη δουλειά που τις θέλουμε εδώ) έχουν εισόδους 1/4 που αναφέρονται ως Hi-Z ή Instrument (Guitar/bass) inputs. To 1/8 συνηθίζεται σε πιο γενικής χρήσης κάρτες και είναι τις περισσότερες φορές line level πράγμα που δε θα δώσει και την καλύτερη απόδοση για τη δουλειά που θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #4 στις: 21/09/12, 16:31 »
Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.Βασικα εκανα οτι λεει ο τυπος τα link που εδωσε το παραπανω παιδι(με το reaper δηλαδη κτλ).
Αυτο που δεν καταφερα ομως ακομη πως ,"φορτωνω"στο προγραμμα τα διαφορα plug ins (vst)!που εχω κατεβασει.Οπως πχ και αυτο που προτεινεις εσυ.

Κατα τ'αλλα οντως πολυ σωστα λες,"καλη τυχη στις νεες περιπετειες"....

Υ.Γ.Οταν λεω "καλη"καρτα εννοω οχι καμια οnboard,(audigy 4),αλλα σε καμια περιπτωση επαγγελματικη...Και το ειπα αυτο με κριτιριο οτι ο ηχος που βγαζει ειναι πολυ κρυσταλινος κ διαυγης.
Τωρα για την κιθαρα δεν ξερω ,μπορει τα πραγματα να ειναι διαφορετικα κ οντως μπορει να μην ειναι ιδανικη.



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #5 στις: 21/09/12, 16:41 »
μπορεί να ναι καλή κάρτα ήχου για άλλες εφαρμογές και όχι προορισμένη για μουσική αλλιώς θα είχε σίγουρα Hi-Z είσοδο....
κάνε για αρχή τη δουλειά σου με το μετατροπέα και το βλέπεις στην πορεία....


Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #6 στις: 21/09/12, 18:56 »
Mπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το reaper.
Πως κανω add τα διαφορα plug ins στο προγραμμα.
Εχω κανει οτι λεει αλλα τιποτα!

Εχω φτιαξει ενα ξεχωριστo φακελο στο program files (VST plug ins)μεσα εκει εκτος οτι εκανα paste οτι dll ,απο τα αντιστοιχα plug in/fx  που εχει το reaper στο φακελο του (plug ins).Εκει μεσα πεταω και οτι plug in κατεβαζω (τα dll δηλαδη).(κατεβασα πχ το TSE X30 που αναφερει ο οδηγος το οποιο ειναι 2 dll,και τα πεταξα μεσα ολα.

Τωρα μετα απο το Reaper παω options/preferenses/VST κανω add τον φακελο (VST plug ins),παταω και κ ενα rescan.Ομως οταν παω στο track/fx/VST, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ PLUG IN  "TSE X30".

Tι κανω λαθος ?

Y.Γ. Στο μεταξυ ενο το προγραμμα λεει ο τυπος ειναι free,μου βγαζει κατι για licence ,buy κτλ,Και οτι εχει περιορισμο ημερων.Παιζει να φταιει αυτο,και να πρεπει να το σπασω πρωτα?Και αν ναι μπορει να μου πει καποιος (εστω μεσω pm)serial κτλ...

Eυχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/12, 18:59 από monotis »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #7 στις: 21/09/12, 20:44 »
Y.Γ. Στο μεταξυ ενο το προγραμμα λεει ο τυπος ειναι free,μου βγαζει κατι για licence ,buy κτλ,Και οτι εχει περιορισμο ημερων.Παιζει να φταιει αυτο,και να πρεπει να το σπασω πρωτα?Και αν ναι μπορει να μου πει καποιος (εστω μεσω pm)serial κτλ...

Ποιός "τύπος" λέει ότι το Reaper είναι δωρεάν; Απ' ότι ξέρω έχει licence και πρέπει να πληρώσεις για να το χρησιμοποιήσεις. Και φυσικά κανένας δεν μπορεί να σού πει, είτε στην παρούσα συζήτηση είτε με προσωπικό μήνυμα, πώς να κάνεις κάτι που θεωρείται πειρατεία και τιμωρείται από το νόμο γιατί αυτό είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum. Βρες κάποιο άλλo freeware πρόγραμμα, υπάρχουν αρκετά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #8 στις: 21/09/12, 20:56 »
Σημερα πηγα και πηρα εναν adaptor ,αλλα τιποτα!Μηδεν ηχος απο τα μεγαφωνα.
Συνδεσα την κιθαρα στο line in της καρτας ηχου,τικαρισα/ξετικαρισα και τα αντιστοιχα στο sound control των windows,αλλα τιποτα?Το ιδιο εκανα και με την εισοδο mic in ,παλι τιποτα.
Φυσικα χωρις να ανοιξω κανα reaper (αλλα και που το ανοιξα παλι τιποτα).

Στο μεταξυ με της ιδιες ρυθμισεις στο line in,εβαζα το iphone ,και επαιζε κανονικα απο τα ηχεια,οταν εβαζα την κιθαρα τιποτα!

Η καρτα ειναι μια audigy 4 της creative,υπαρχει ενδεχομενο να μη κανει η καρτα?Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Υ.Γ.η ενταση της κιθαρας στη μεση


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #9 στις: 21/09/12, 21:06 »
Ειναι λογικο να μην ακους τιποτα, γιατι η κιθαρα ειναι HI-Z σημα ( υψηλης εμπεδησης δηλαδη ) κι απαιτει αντιστοιχη υποδοχη απο την καρτα σου.

Ισως η αγορα μιας τετοιας καρτας ( http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm ) να σε βοηθησει για αρχη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #10 στις: 21/09/12, 21:15 »
Soy Latte wrote :

Hi, I have a sound blaster audigy 4 card. Mic input and headphones work. I want to connect my electric guitar to input line (blue) using an apater to convert  1/4" to 1/8". I don't hear sound from guitar. Please advise. Thanks

 
 
Aside from selecting the correct input port and assuring it is active (not muted) and turned up, the guitar output is unlikely to be strong enough. I would use an iPod or similar device to assure the port is live and fix that issue first if necessary. A preamp is the answer if guitar output is insufficient to drive the card.
1.Connect a preamp between your guitar and computer. This one is a likely candidate: http://www.amazon.com/Behringer-GD [...] 876&sr=8-1
2.If the preamp has a switch labeled “phantom power” or “+48V,” turn it off. (It’s for condenser microphones, not guitars.) If there’s a “+20dB gain” switch, turn it on, but lower the input and output levels.
3.Use the computers mixer level indicator to set the input level. Adjust the preamp output so you’re seeing a strong signal in your software’s input indicator but don't overdrive the channel.
4. Rock on. . . .
-a


Αυτος ο τυπος εχει την ιδια καρτα με εμενα και το ιδιο προβλημα,του λεει οτι χρειαζετε προενισχυτη ,τι απ'ολα ειναι σωστο.
το σιγουρο κατι πρεπει να παει ενδιαμεσα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #11 στις: 21/09/12, 21:20 »
Εγώ θα σου πρότεινα (πέραν από τη λύση του freemind) εφόσον είσαι αρχάριος και φαντάζομαι ότι η ποιότητα του ήχου δεν είναι στα άμεσα κριτήρια σου, να δαπανήσεις ένα μικρό ποσό μέχρι € 100 και να αγοράσεις ένα ενισχυτή (ή φθηνότερο αν κοιτάξεις προς μεταχειρισμένα μεριά) ο οποίος εκ της φύσεως του είναι plug'n'play.. Συνδέεις τη κιθάρα σου και ξενοιάζεις.. Επίσης θα μπορείς να τον μεταφέρεις κιόλας σε κάποιο φιλικό σπίτι για να τζαμάρεις με κάποιο γνωστό σου οπότε θα καλύψεις και αυτή την περίπτωση..

Τα προγράμματα εξομοίωσης ήχων κιθάρας για υπολογιστές δεν είναι ότι πιο εύχρηστο (όταν είσαι αρχάριος) ενώ υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να "χαθείς" στις ρυθμίσεις και στα tweaks των προγραμμάτων και να παραμελήσεις τη μελέτη της ίδιας της κιθάρας.. Επίσης μπορεί να νομίζεις ότι έχεις δυνατό σύστημα και δυνατή κάρτα αλλά συνήθως αυτές οι εφαρμογές τρέχουν σε εξωτερικού τύπου κάρτες ήχου την οποία από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι δεν έχει το PC σου..

Πιστεύω ότι θα σε βολέψει περισσότερο μια λύση ενός φθηνού ενισχυτή, δεδομένου ότι μια αξιοπρεπής κάρτα ήχου κοστίζει όσο ένας φθηνός ενισχυτής.. Για βάλτο και αυτό στις επιλογές σου :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #12 στις: 21/09/12, 21:22 »
Οπως σου εγραψα, το σημα της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι αλλης σταθμης με το σημα που μπορει να λαβει η καρτα απο την line εισοδο. Ειναι αρκετα αδυναμο για να μπορεσει η καρτα να το "συλλαβει". Δεν ειναι καποιο λαθος, απλως ετσι λειτουργει η κιθαρα κι ετσι λειτουργει η καρτα  ;D


Θα μπορουσες οντως να παρεις εναν προενισχυτη αντι να προχωρησεις στην αγορα της καρτας που προτεινα πιο πανω.

Μια φτηνη ( και μετρια ) υλοποιηση ειναι αυτη ( http://www.thomann.de/gr/behringer_mic100_tube_ultragain_micpreamp.htm ) και μια λιγο καλυτερη αυτη ( http://www.thomann.de/gr/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm


Προσφατα δοκιμασα κι αυτην ( http://www.thomann.de/gr/alesis_mictube_solo.htm ) κι εμεινα ικανοποιημενος για τον ηχο που δινει ( εναντι της τιμης του ).


Πιστευω ομως πως η προταση του faser θα σου βγει πιο οικονομικα και πιο ευκολα. Δεν γνωριζω απο amp modelling αλλα εαν ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξεις ηχο λογω πολλων ρυθμισεων, τοτε η λυση του ενισχυτη ( the real thing ) ειναι καλυτερη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #13 στις: 21/09/12, 21:48 »
Σας ευχαριστω καταρχας για το χρονο σας ,και την βοηθεια σας.

Οπως τα ζυγισα τα πραγματα,ενα preamp για να παιξει η κιθαρα με την καρτα ηχου του pc,βλεποντας και το κοστος,πανω κατω το 50ευρω δεν το γλιτωνω.
Με τα ιδια λοιπον παιρνω  ενα 10W ενισχυτη που εχω βρει  (μουφα θα ναι,αλλα για μενα μια χαρα),και  ξενοιαζω,οπως λετε,και το μεταφερω επισης κτλ.

Κριμα ,και πουθενα δεν αναφερετε ,οτι χρειαζετε προενισχυτης ειδικος για τις συνηθισμενες καρτες pc.


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #14 στις: 22/09/12, 04:08 »
Εμ...Εγω με το ίδιο ανταπτοράκι ακριβώς ακούω κ ηχογραφώ κανονικότατα κιθάρα! Φυσικά ο ήχος δεν είναι τόσο δυνατός όσο αν είχα κάρτα ήχου για όργανα, αλλά ακούγεται από τα μεγάφωνα μια χαρα. Και δεν έχω κάποια κάρτα ήχου αξιώσεων, μια απλη onboard...

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #15 στις: 22/09/12, 15:47 »
Εμενα εχει ο αδερφος μου ενα ενισχυτακι 10W ισα ισα για το ξεκινημα, ειναι καλουτσικο.Το κορυφαιο ομως ηταν οτι ,σημερα του το πηρα για λιγο να κανω ενα πειραμα.
Απο την εξοδο phones που βγαζει το ενισχυτακι ,το συνδεσα με το line in της καρτας στο pc ,για να ακουω πιο δυνατα,μιας και το ηχοσυστημα του pc ,ειναι 200W οχι 10W!.

Αλλα και παλι δεν ακουστηκε τιποτα!!!!Περιεργο

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #16 στις: 02/10/12, 20:58 »
Εμένα μ'αρέσει πολύ ο ήχος όταν συνδέω την κιθάρα απ'ευθείας στην υποδοχή μικροφώνου του υπολογιστή. ??? Βασικά δεν τον ακούω όταν παίζω αλλα ακούω το ηχογραφημένο αποτέλεσμα μετά(με audacity ηχογραφώ)Πολύ fuzz... ::)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #17 στις: 03/10/12, 08:16 »
monotis,
Μήπως μπερδεύεσαι με τα playback & recording controls? Για κάθε είσοδο έχεις στο μίκτη ένα ρυθμιστικό για εγγραφή και ένα για αναπαραγωγή. Είναι και τα δύο ανοικτά για το line-in;

Εμένα μ'αρέσει πολύ ο ήχος όταν συνδέω την κιθάρα απ'ευθείας στην υποδοχή μικροφώνου του υπολογιστή. ??? Βασικά δεν τον ακούω όταν παίζω αλλα ακούω το ηχογραφημένο αποτέλεσμα μετά(με audacity ηχογραφώ)Πολύ fuzz... ::)

Πράγμα που σημαίνει ότι δίνεις στην είσοδο του μικροφώνου δυνατότερο σήμα από αυτό που μπορεί να αντέξει, και έτσι παραμορφώνει. Αυτό όμως πιθανόν να κάψει την είσοδο, καθώς είναι υψηλής ευαισθησίας και όχι σχεδιασμένη για να υπεροδηγείται.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #18 στις: 07/10/12, 12:48 »
Mε 95Ε παίρνεις το Guitar Rig Mobile http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6482 που στην ουσία είναι κάρτα ήχου και έχεις μαζί και το Guitar Rig Essential με έτοιμα presets. Ειναι φανταστικό και για αρχάριους αλλά και για προχωρημένους. Ιδίως για αρχάριους σε βοηθά να καταλάβεις την χρήση των εφέ, χωρίς να δίνεις λεφτά για να αγοράζεις πεταλ!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #19 στις: 07/10/12, 13:57 »
με 8 ευρω παιρνεις αυτο και κανεις απροβληματιστα τα πρωτα σου βηματα!
http://www.ebay.com/itm/promotions-price-white-Guitar-to-USB-Interface-Link-Cable-PC-Recording-/261090467525?pt=Guitar_Accessories&hash=item3cca345ec5


Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #20 στις: 17/10/12, 23:04 »
kkmspm αυτο που προτεινεις μου το εδωσε ενας φιλος,μαζι με το Guitar Rig 2.
Πρεπει να μιλαμε για μεγαλη μουφα ,δεν ξερω.
2 ωρες προσπαθουσα να το κανω να παιξει με ολες τις πιθανες ρυθμισεις και συμφωνα με οτι λεει το manual,και δεν καταφερα τιποτα.Ενω εβλεπα σημα στο software την ωρα που επεζα ,ηχος ανυπαρκτος.

Βραζιλης οχι δεν μπερδευομε με τα ρυθμιστηκα ,ειναι κατι το οποιο το γνωριζω καλα,(εξαλλου με την ιδια ακριβως ρυθμιση ,συνδεσα το iphone και ακουγα!)

Crazy Heart ακριβουτσικο!με τοσο χρηματα περνεις ενισχυτη αξιολογο νομιζω για αρχαριο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #21 στις: 17/10/12, 23:17 »
αν έβλεπε σήμα το software τότε το μηχανηματάκι έστελνε κανονικά...οι ρυθμίσεις σου θέλαν διόρθωση...

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #22 στις: 17/10/12, 23:34 »
Kαι εγω το ιδιο σκεφτηκα ,ομως τιποτα 2 ωρες πολεμαγα.τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #23 στις: 18/10/12, 09:20 »
 Όπως πολύ σωστά πρότεινε ο freemind, η λύση σε νορμάλ χρήματα (δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω) είναι αυτή:
http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm


 Oι κάρτες τύπου audigy κάνουν για iphone, mp3s, cd decks και τέτοια αλλά δεν έχουν ρυθμιστεί σαν αντίσταση εισόδου και gain για ηλεκτρική κιθάρα. Είχα κι εγώ audigy 2 zs pro και πάλι δε βόλευε για ηλεκτρική.
 Με το συγκεκριμένο usb των 29Ε ηχογραφώ και παίζω εδώ και 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Εννοείται πως είναι τελείως διαφορετικό να παίζεις με ενισχυτή αλλά τα usb cards δίνουν πολύ περισσότερες επιλογές με τα άπειρα vst fx που κυκλοφορούν τώρα (και free) και γράφεις άνετα μέσω cubase, mixcraft κλπ.


Τα vst "le poulin" με προσομοίωση ενισχυτών είναι πολύ ωραία και προσφέρονται για πειραματισμό.

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Παιξιμο ηλεκτρικης απο pc
« Απάντηση #24 στις: 18/10/12, 16:25 »
Όπως πολύ σωστά πρότεινε ο freemind, η λύση σε νορμάλ χρήματα (δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω) είναι αυτή:
http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm


 Oι κάρτες τύπου audigy κάνουν για iphone, mp3s, cd decks και τέτοια αλλά δεν έχουν ρυθμιστεί σαν αντίσταση εισόδου και gain για ηλεκτρική κιθάρα. Είχα κι εγώ audigy 2 zs pro και πάλι δε βόλευε για ηλεκτρική.
 Με το συγκεκριμένο usb των 29Ε ηχογραφώ και παίζω εδώ και 5 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Εννοείται πως είναι τελείως διαφορετικό να παίζεις με ενισχυτή αλλά τα usb cards δίνουν πολύ περισσότερες επιλογές με τα άπειρα vst fx που κυκλοφορούν τώρα (και free) και γράφεις άνετα μέσω cubase, mixcraft κλπ.


Τα vst "le poulin" με προσομοίωση ενισχυτών είναι πολύ ωραία και προσφέρονται για πειραματισμό.


Με αυτο το μαραφετι,δεν συνδεεις τιποτα στην καρτα ηχου του υπολογιστη ετσι δεν ειναι?Συνδεεις το usb  στο pc,και στην υποδοχη με τη κιθαρα τη κιθαρα.σωστα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
8 Απαντήσεις
4286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από m@ster k@frer
19 Απαντήσεις
7209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 17:22
από heineken
9 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 17:52
από sofitia
3 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 22:44
από Transformer
12 Απαντήσεις
15604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/17, 12:13
από panixgr
3 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
4 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/13, 16:01
από Mistral
34 Απαντήσεις
15813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
1 Απαντήσεις
5934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων