Αποστολέας Θέμα: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 17392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #25 στις: 24/02/11, 18:44 »
Καταρχήν να συστηθώ! Αχιλλέας, χαίρομαι που σας βρίσκω.
Είμαι και εγώ στην φάση φτιαξίματος μιας parts-caster και κατέληξα στο ότι
καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος για ηλεκρομαγνητική προστασία του pickguard αλλά
και των κοιλοτήτων του σώματως της κιθάρας είναι χαλκοταινία (ή αλουμινοταινία)
με αγώγιμη κόλα.
Το ερώτημα, είναι αν στην ελλάδα υπάρχει κάτι τέτοιο.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω για καλά και φθηνά ποτενσιόμετρα, αν ξέρει κανείς που έχει.


χαλκοταινια κατα προτιμηση..κανει καλυτερη δουλεια...χαλκοταινια δεν ξερω που μπορεις να βρεισ αλλα αλουμινοταινια αυτοκολητη εχουν σχεδον ολα τα μαγαζια που πουλανε εργαλεια...κατσαβιδια  ηλεκτρονικα κτλ...ΑΛΛΑ!!! το καλυτερο shielding γινεται με υγρο γραφιτη τον οποιο μπορεις να βρεις σε μαγαζι με ηλεκτρονικα εξαρτηματα ( Φανος, Ραδιο Κατουμα κτλ)..συνηθως ειναι σε σπρευ και κοστιζει γυρω στα δεκα ευρω..με 2-3 στρωσεις στο cavity εισαι μια χαρα


Harry
το έψαξα λίγο με το σπρέυ υγρού γραφίτη. Από ένα σπρέυ που είδα στο net, η αγωγιμότητα του ήταν επίπέδου ..... humbucker!!! Kohm!!
Κοίτα εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_conductivity#Resistivity_of_various_materials
Κοίτα που βρίσκεται ο γραφίτης, και που βρίσκεται ο χαλκός και το αλουμίνιο σε ρ [Ω·m]

Σχέση απόδοσης με τιμή, το αλουμίνιο απλά δεν πάιζεται. Ελαφρώς πιο αποδοτικός είναι ο χαλκός αλλά είναι και πιο ακριβός.

οι τιμες του πινακα ειναι σε Ω*m  υλικου σε συγκεκριμενες συνθηκες περιβαλλοντος 20 °C . οσο ανεβαινει η θερμοκρασια ανεβαινει και η αντισταση του καθε υλικου ( οχι αναλογα ομως).το αλουμινιο αν ψαξεις λιγο στο ιντερνετ θα δεις οτι επιρεαζεται αρκετα παραπανω απο τον γραφιτη.
το σπρευ που εχεις στο λινκ εχει αγωγιμοτητα 1.2 kohm/τετραγωνικη ιντσα!!! με 1 ml thickness. ενω τις αλουμινοταινιας ειναι χιλιοστα του Ohm ανα μετρο.
το παχος του υλικου που χρειαζεται να ψεκασεις δεν ξεπερναει το 0.008mm-0.0010mm ενω το παχος της αλουμινοταινιας και αντιστοιχα χαλκοταινιας δεν ειναι το λιγοτερο 0.08mm.αν θελεις να  εχεις μια σωστη μετρηση και αποτελεσμα σε αυτο που θα κανεις μετρα την επιφανεια που θελεις να καλυψεις τσεκαρε τι αγωγιμοτητα εχει το καθε υλικο για καθε mm και για συγκεκριμενο παχος για να τα συγκρινεις σωστα. επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι η αλουμινοταινια που πουλανε στα χρωματοπωλεια ειναι και η καλυτερη ποιοτητα για αυτο που  την θελουμε εμεις...
επισης τα καλυτερα υλικα για να κανεις shielding  ειναι το νερο μετα το ασημι (εχει 36 ευρω το σπρευ απο το banzai :( )  μετα ο χαλκος μετα ο γραφιτης ( ναι επιμενω ;D ) και μετα το αλουμινιο.
ελπιζω να βοηθησα  :)
ΑΑΑΑ! οταν σου ερθει το σπρευ γραψε κανα δυο λογακια αν θελεις νομιζω οτι αυτο  θα ειναι  μια πολυ καλη λυση αν ειναι λειτουργικο.
ποτενσιομετρα  (cts,gibson, fender) σε πολθ καλες τιμες  και διαφορα καλουδια θα βρεις στο musicaccesories Σολωνος 81 στη αθηνα. http://www.musicaccessories.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 18:54 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #26 στις: 25/02/11, 10:18 »
Ευχαριστώ φίλε Χάρη.
Τελικά κατήργησα όλο το shielding με αλουμίνιο. Είναι εντελώς σπαστικό, δύσκολο και αναξιόπιστο. Για να πω και την μαύρη αλήθεια, την σήμερον ημέρα με όλα τα ψηφιακά καλούδια το shielding μπορεί να καταστεί και περιττό, ιδίως αν πάιζει κανείς σαν εμένα χωρίς ενισχυτή  :D . Ακόμα και το grounding του tremolo κατήργησα χωρίς την παραμικρή επίπτωση στο hiss/hum/buzz, κτλ...

Σπευ δεν παρήγειλα, έχω την βαφή χαλκού που πήγα και πήρα από το ebay. Ίσως κάποια στιγμή το φτιάξω και αυτό.

Πάντως υπάρχουν χαλκοταινίες (ebay) με αγώγιμη κόλα που πιστεύω θα κάνουν τέλεια την δουλιά τους.

Ευχαριστώ και για την παραπομπή στο music accesoirs. Ο γιός του Καγκμάκη είναι? Αν ναι, νομίζω έχω πάει.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #27 στις: 25/02/11, 16:55 »
Ευχαριστώ φίλε Χάρη.
Τελικά κατήργησα όλο το shielding με αλουμίνιο. Είναι εντελώς σπαστικό, δύσκολο και αναξιόπιστο. Για να πω και την μαύρη αλήθεια, την σήμερον ημέρα με όλα τα ψηφιακά καλούδια το shielding μπορεί να καταστεί και περιττό, ιδίως αν πάιζει κανείς σαν εμένα χωρίς ενισχυτή  :D . Ακόμα και το grounding του tremolo κατήργησα χωρίς την παραμικρή επίπτωση στο hiss/hum/buzz, κτλ...

Σπευ δεν παρήγειλα, έχω την βαφή χαλκού που πήγα και πήρα από το ebay. Ίσως κάποια στιγμή το φτιάξω και αυτό.

Πάντως υπάρχουν χαλκοταινίες (ebay) με αγώγιμη κόλα που πιστεύω θα κάνουν τέλεια την δουλιά τους.

Ευχαριστώ και για την παραπομπή στο music accesoirs. Ο γιός του Καγκμάκη είναι? Αν ναι, νομίζω έχω πάει.
αγωγιμη κολλα δεν νομιζω να χρειαζεται εφοσον ο χαλκος ειναι καλαι  friendly αρκει η ταινια να ειναι αυτοκολητη για να μπορεις να φτιαξεις το " κλουβι που χρειαζεται" και να κανεις την δουλεια σου ευκολα. :)
ναι ειναι ο Καγμακης junior :)
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #28 στις: 25/02/11, 18:02 »
Ευχαριστώ φίλε Χάρη.
Τελικά κατήργησα όλο το shielding με αλουμίνιο. Είναι εντελώς σπαστικό, δύσκολο και αναξιόπιστο. Για να πω και την μαύρη αλήθεια, την σήμερον ημέρα με όλα τα ψηφιακά καλούδια το shielding μπορεί να καταστεί και περιττό, ιδίως αν πάιζει κανείς σαν εμένα χωρίς ενισχυτή  :D . Ακόμα και το grounding του tremolo κατήργησα χωρίς την παραμικρή επίπτωση στο hiss/hum/buzz, κτλ...

Σπευ δεν παρήγειλα, έχω την βαφή χαλκού που πήγα και πήρα από το ebay. Ίσως κάποια στιγμή το φτιάξω και αυτό.

Πάντως υπάρχουν χαλκοταινίες (ebay) με αγώγιμη κόλα που πιστεύω θα κάνουν τέλεια την δουλιά τους.

Ευχαριστώ και για την παραπομπή στο music accesoirs. Ο γιός του Καγκμάκη είναι? Αν ναι, νομίζω έχω πάει.

αγωγιμη κολλα δεν νομιζω να χρειαζεται εφοσον ο χαλκος ειναι καλαι  friendly αρκει η ταινια να ειναι αυτοκολητη για να μπορεις να φτιαξεις το " κλουβι που χρειαζεται" και να κανεις την δουλεια σου ευκολα. :)
ναι ειναι ο Καγμακης junior :)


απλά πλέον αρκετοί πουλάνε σχετικά φθηνά ταινίες όπως :

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270707788740

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120561911608

που δεν κοστίζει και πολλά να πάρει κανείς με αγώγιμη κόλα.

Αποσυνδεδεμένος Gyperboloid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #29 στις: 08/09/14, 17:48 »
Για να μην δημιουργω καινουργιο τοπικ ( η πως τα λενε :) ): ξερει κανεις, που στη Σαλονικα βρισκω αυτοκολλητη ταινια αλουμινιου ; Στα χρωματοπωλεια ή στα καταστηματα με εργαλεια ; Επειδη σε καταστημα ηλεκτρονικων που ρωτησα ( αντιστασεις , πυκνοτες κ.α. αναλωσιμα ) δεν το ξερουν- δεν το φερνουν.

don't kill me  :-[

Αποσυνδεδεμένος Gyperboloid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μονωση & γειωση Ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #30 στις: 10/09/14, 21:54 »
Ok, μια "σελφι" :). Ταινια αλουμινιου απο καταστημα με εργαλεια, χρωματα, υδραυλικα κ.α. Πηρα μια 1,20 εουρα- νεουρα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/14, 22:04 από Gyperboloid »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 23:06
από H4RRY
12 Απαντήσεις
5377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
7 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 14:01
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
13431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/14, 16:47
από modfori