Αποστολέας Θέμα: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42  (Αναγνώστηκε 2785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« στις: 13/11/09, 23:03 »
καλησπερα παιδια .τι γνωμη εχετε γιαυτη την κιθαρα? ειναι με active lz3-n και lz3-b.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #1 στις: 22/11/09, 19:55 »
Δεν την εχω ακουσει, αλλα για metal δειχνει ικανη...στα λεφτα που την εχει ο thomann (333 ευρω) ειναι μια καλη επιλογη, αν και αυτοι οι μαγνητες μου ειναι παντελως αγνωστοι, πρωτη φορα τους βλεπω...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #2 στις: 23/11/09, 03:57 »
Δεν την εχω ακουσει, αλλα για metal δειχνει ικανη...στα λεφτα που την εχει ο thomann (333 ευρω) ειναι μια καλη επιλογη, αν και αυτοι οι μαγνητες μου ειναι παντελως αγνωστοι, πρωτη φορα τους βλεπω...

Το θεμα ειναι οτι μαλλον μονο για αυτο δειχνει ικανη...


Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #3 στις: 23/11/09, 15:13 »
Δεν την εχω ακουσει, αλλα για metal δειχνει ικανη...στα λεφτα που την εχει ο thomann (333 ευρω) ειναι μια καλη επιλογη, αν και αυτοι οι μαγνητες μου ειναι παντελως αγνωστοι, πρωτη φορα τους βλεπω...

Το θεμα ειναι οτι μαλλον μονο για αυτο δειχνει ικανη...

Αν ειναι αρκετα πιο ικανη για αυτο, απο αλλες κιθαρες σε αυτο το ευρος τιμης, τοτε δεν βλεπω κατι αρνητικο, αν αυτος που θα την αγορασει ενδιαφερεται για μεταλ.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #4 στις: 23/11/09, 23:18 »
 καλησπερα παιδια.οντως ετσι ειναι.τη δοκιμασα στον τριμη.καλοστημενη κιθαρα λεπτο μπρατσο αλλα οι μαγνητες ειναι μονο για γκαζια.οντως μονο για heavy παιξιματα.παντως για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη. ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #5 στις: 23/11/09, 23:53 »
Αν την άκουσες και σου άρεσε η εργονομία της και το μπράτσο της, τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου.. Μακάρι να έβρισκα και εγώ μια 24άρα κιθάρα με €333 που να με κάλυπτε.. Θα την αγόραζα στο δευτερολεπτο.. Προσωπικά, αν και δεν είμαι "ξυλάκιας", είμαι λίγο σκεπτικός με το mahogany, αλλά κατά τα άλλα μοιάζει μια χαρά (λείπει βέβαια και μια floating bridge αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας).. Φαντάζομαι ότι κάποια κατασκευαστικά λάθη θα τα έχει η συγκεκριμένη κιθάρα αλλά τι δίνεις; Από εκεί και πέρα, αφού άκουσες τους μαγνήτες και κάνουν μόνο για γκάζια (αν και αυτό από μόνο του είναι μεγάλη κουβέντα), μπορείς να πάρεις ένα σετάκι μαγνήτες με € 150 (οι μαγνήτες είναι επένδυση - σου μένουν και για τις επόμενες σου κιθάρες) και φέρνεις τον ήχο στα μέτρα σου.. Από παλιά η Ibanez μου έκανε εντύπωση με τις καλές "λύσεις" που έδινε στις start-up κατηγορίες, αλλά τώρα τελευταία εκπλήσσομαι ακόμα περισσότερο..

Πάντως με το μάτι μου φαίνονται τα cavities του κάτω μέρους του σώματος ότι εμποδίζουν λίγο την πρόσβαση στα κάτω τάστα.. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #6 στις: 24/11/09, 01:18 »
να σου πω την αληθεια φιλε δεν προσεξα κατι τετοιο.αν και δεν φτανω εκει κατω συχνα οποτε δεν με πολυαπασχολει το θεμα των 24αρων ταστων.παντως για τα λεφτα της το μπρατσο (wizzard) την ταστιερα(400 radius)ειναι ικανοποιητικη πιστευω για τα δικα μου τα δεδομενα.ευκολοπεχτη.μην εχουμε και παραλογες απαιτησεις.ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #7 στις: 25/11/09, 16:31 »
Μακάρι να έβρισκα και εγώ μια 24άρα κιθάρα με €333 που να με κάλυπτε.. Θα την αγόραζα στο δευτερολεπτο..

Αν επιασα τι λες, τοτε σε νιωθω φιλε faser. Τοσες μα τοσες καλες κιθαρες..αλλα κολλας στα ατιμα τα 22 ταστα.. Και κατα τα αλλα ειναι αψογες για αυτο που τις χρειαζεσαι! (αν αλλο πραμα εννοεις, πες μου  :P)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΙΒΑΝΕΖ RGA-42
« Απάντηση #8 στις: 25/11/09, 23:54 »
Μακάρι να έβρισκα και εγώ μια 24άρα κιθάρα με €333 που να με κάλυπτε.. Θα την αγόραζα στο δευτερολεπτο..

Αν επιασα τι λες, τοτε σε νιωθω φιλε faser. Τοσες μα τοσες καλες κιθαρες..αλλα κολλας στα ατιμα τα 22 ταστα.. Και κατα τα αλλα ειναι αψογες για αυτο που τις χρειαζεσαι! (αν αλλο πραμα εννοεις, πες μου  :P)
Ναι, στα τάστα αναφερόμουν ;).. Πριν κανά τρίμηνο μου είχε κολλήσει η ιδέα να πάρω μια κιθάρα με 24 τάστα (έχω 3 22άρες και μια 7χορδη 24άρα αλλά δεν την πολυχρησιμοποιώ), φθηνή αλλά παράλληλα ικανοποιητικής ποιότητας και όσες δοκίμασα (Ibanez, ESP και μια Schecter) μου φαινόντουσαν πολύ "εύθραυστες" και μου καθόντουσαν και άβολα.. Βέβαια επειδή ότι πληρώνεις παίρνεις, σκέφτηκα να ανέβω budget αλλά μετά σκέφτηκα ότι 5η κιθάρα για κάποιον που παίζει 10 ώρες το μήνα είναι πλεονασμός, οπότε και το άφησα.. Στο μέλλον αν βρω χρόνο βλέπουμε..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
22 Απαντήσεις
6002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 14:53
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!