Αποστολέας Θέμα: Τι ενισχυτή (φθηνό μέχρι 100-130ευρω) προτείνετε?  (Αναγνώστηκε 8290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

λοιπόν...
αν και εχω ψαχτεί πολυ με τους ενισχυτες δεν εχω καταλήξει καπου. Δεν έχει ούτε ένα μηνά που πήρα τον πρώτη μου κιθάρα (ηλεκτρική)  Fender squier bullet strat HSS και μαθαίνω τα βασικά ακόμη.Θέλω οπωσδήποτε έναν ενισχυτή (φθηνό μέχρι 100-130ευρω το πολύ) θέλω να παίζω rock,hard rock,metal κτλ.(GnR,zeppelin,metalica.manson,soad,aerosmith,bon jovi,green day,acdc,def leppard,lynyrd skynyrd,bfmv,κτλ) για αυτό και θέλω ο ενισχυτής να έχει πάνω. Προφανως τν θελω για το σπιτι γι'αυτο μεχρι και 15 watt ειναι πολυ καλα και νομιζω οτι ο combo μου ταιριάζει περισσοτερο. Δεν ψαχνω κατι εξεζητημένο και ειχα στο μυαλο μου τον Spider iv 15w της line 6 αλλα διαβασα οτι δν αξιζει. Τι μου προτεινετε????
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου, το θέμα σου διαχωρίστηκε από το ποστ στο οποίο έθεσες την ερώτηση σου, για να λάβεις τις δικές σου απαντήσεις.

Πρσωπικά σου προτείνω: http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm
..αλλά αν κατάφερνες να φτάσεις τα λεφτά σου μέχρι αυτόν, θα άξιζε: http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_1.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/14, 15:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οκ ευχαριστω  :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 26/04/14, 17:05
και ρυθμιζω τν ηχο οπως τν θελω εγω?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/14, 17:05 από ((Korgy)) »
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι, αυτοί οι ενισχυτές είναι modelling που σημαίνει οτι έχουν πολλούς ήχους (προσομοιώσεις) και πολλά εφέ που μπορείς να ρυθμίσεις για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια  ;)
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Spider IV 15 αξίζει! Πρέπει να ξέρεις να τον ρυθμίσεις όμως. Απλά είναι ενισχυτής που οι περισσότεροι τον κράζουν χωρίς να τον έχουν δοκιμάσει. Όπως κράζουν τις Dean Dime signature κιθάρες.... Δεν έχω βρει καλύτερες ούτε στα διπλά χρήματα, για το στυλ μου!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/14, 21:31 από GeorgeMam »
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
στην αρχη ηθελα να τν παρω γτ δν σε περιοριζει και γτ ειναι πολυ διαδεδομενος αλλα μετα διαβασα κατι σχολια που ελεγαν οτι ο ηχος του ειναι πολυ ''πλαστικος'', ''ηλεκτρονικος'' και ''ψευτικος'' και μιας και δν εχω τν δυνατοτητα να τν δοκιμασω γτ στη περιοχη που μενω δν εχω προσβαση ειπα να μν τ ρισκαρω
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/14, 21:24 από vasot »
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο Ultimate Guitar τα διάβασες; εκεί δεν ξέρουν καν να σετάρουν κιθάρα και το παίζουν όλοι γνώστες! Σου απαντούν σε μια ερώτηση σου και μετά από δέκα λεπτά θέτουν ερώτημα παρόμοιο με το δικό σου! Εγώ δεν έβρισκα τον ήχο μου γιατί πίστευα σε λάμπες, σε scoop mids και άλλα τόσα που άκουγα! Στο τέλος έκανα κάτι που δεν τολμώ να γράψω ούτε σε αυτό το φόρουμ, που παραδόξως έχει πολλά συνετά και ανοικτόμυαλα άτομα (το παραδόξως το λέω διότι γενικά έχω απηυδήσει με την νοοτροπία του Νεοέλληνα, την οποία όμως δεν έχω συναντήσει εδώ, και αυτό δείχνει ότι στο δικό μας φόρουμ υπάρχει επίπεδο). Εγώ έχω τον Line 6 για την εξάσκησή μου, τον ήχο μου τον βρήκα με solid state αναλογικές ανωμαλίες. Σου λέω ότι αξίζει. Επίσης ένας άλλος καλός ενισχυτής παρομοίου στυλ (στα αυτιά μου καλύτερος του Line 6) είναι ο Laney Prism P20 αν τον βρεις! Τα σπάει! Αλλά και οι άλλοι ενισχυτές που προτάθηκαν παραπάνω είναι φοβεροί. Ο,τι και να πάρεις δεν θα το μετανιώσεις!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
1000 φορες να παρει εναν μικρο mg marsall που εχει καθαρο ηχειο παρα Line6 ..

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν ξερω θα σκεφτω ολα αυτα που μου ειπατε αλλα το κοβω να παιρνω τον mustang για να ειμαι σιγουρη  :)
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1000 φορες να παρει εναν μικρο mg marsall που εχει καθαρο ηχειο παρα Line6 ..
Έχω μικρό Marshall MG και δεν κάνει για metal.
Σε αυτά τα λεφτά για να παίξεις metal θέλεις ενισχυτή modelling.

Επίσης ένας άλλος καλός ενισχυτής παρομοίου στυλ (στα αυτιά μου καλύτερος του Line 6) είναι ο Laney Prism P20 αν τον βρεις! Τα σπάει!
Επίσης καλή πρόταση και κοίτα και τον μεγαλύτερο που έχει και 12άρι μεγάφωνο:
http://www.thomann.de/gr/laney_prism_p65.htm

δεν ξερω θα σκεφτω ολα αυτα που μου ειπατε αλλα το κοβω να παιρνω τον mustang για να ειμαι σιγουρη  :)
Πολύ καλός γενικά για όλα τα στυλ εκτός από metal όπου δεν είναι ότι καλύτερο. Θα τον πουλήσεις και κάπως πιο εύκολα όταν έρθει η ώρα.

ΑΝ έχεις την δυνατότητα, εγώ στην θέση σου θα μάζευα για τον Vypir VIP 1, είναι ένα πρώτο σκαλοπάτι ποιότητας (τελευταία γενιά modelling) στα λεφτά αυτά που αφήνει όλους τους άλλους πίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/14, 11:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
λιγο που ειδα για τον laney prism p20 στον νακα τον εχει 50ευρω πανω ΕΛΕΟΣΣΣ.μν μιλησω για τν p65 200 και φευγαα αλλα και σε ενα ακομη καταστημα που ειδα τα ιδια πανω-κατω. Μηπως να παρω εναν απλο και πεταλια???το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο??πφφφφ δν ξερω
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Πολλά τα λεφτά για πετάλια ειδικά τώρα που δεν ξέρεις τί ακριβώς θέλεις. Η καλύτερη λύση είναι modelling ενισχυτής που σου πρότειναν οι περισσότεροι. Ta έχει όλα και συμφέρει.
Τον spider δε στον προτείνω γιατί δε μου άρεσε καθόλου. VOX vt και Roland cube μου αρέσουν πολύ και έχουν πολύ καλά εφέ. VOX vt 30 έχω στο σπίτι και με βγάζει αξιοπρεπέστατα και σε live. Με mustang δεν έχω παίξει άρα δε μπορώ να κρίνω. Peavey Vypyr αγριόγκαζο και στα + το μεγαλύτερο ηχείο.
Καλές αγορές!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ευχαριστω πολυ  :)
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Βλεπω στο thomann αυτα σε λαμπα

http://www.thomann.de/gr/ibanez_tsa5_tubescreamer_amp.htm

αλλα θες σιγουρα πεταλια για ολο το ευρος ηχων

http://www.thomann.de/gr/cat_PG_3.html?gf=solid_state_guitar_combos&oa=pra

Εδω σε solid state αμιγως, υποθετω οτι θα επαιρνα προσωπικα τον prism 65 και ας κανει 20 ευρω παραπανω απο το budget. Αλλα αν δεν πρεπει αν ξεφυγεις, ισως το mg με κανα πεταλι (προσωπικα ειμαι απο τους λιγους που του αρεσουν οι mg αλλα δε βαριεσαι. Παντως και μεταλ ονοματα τους εχουν χρησιμοποιησει, white zombie, static X, εχει ακομη και καλο metal video του mg 15 στο καναλι fearedse στο youtube...)


Και modelling βλεπω οτι η μονη σχετικα ποιοτικη επιλογη ειναι ο mustang I με το 8ρι. Αυτο σε σχεση με το Marshall εχει ποικιλλια ηχων και εφφε οποτε ειναι και καλυτερο value. Με ενα 20ρικο παραπανω η παρεα φαινεται να ευνοει το Laney prism 65 και γιατι οχι!!! Μεγαλυτερο μεγαφωνο πιο πολυς ογκος και σε χαμηλοτερες εντασεις (οχι βεβαια και κανονας αλλα συνηθως ναι).

Παντως δε συμπαθω τα modelling για το μοναδικο λογο οτι ειναι η απολυτη ευκαιρια για να κρυφτεις πισω απο ενα σκασμο παραμορφωση, εφε και ψευτικο sag ακομη και στο σπιτι, οχι και το καλυτερο πραγμα οταν μαθαινεις, αλλα εννιοτε, πολυ πολυ απολαυστικο να πω την αμαρτια μου αλλα ως εκει...

Ενισχυτες σα τα παλια valvestate π.χ. θα σε κανουν να νιωσεις οτι ειναι ξυλινες οι χορδες στην αρχη αλλα αν βγαλεις ηχο απο εκει, μπορεις παντου κατα τη γνωμη μου...


Μπροστα στα παραπανω, ενα vs65r απο τις αγγελιες θα ηταν σιγουρα για μενα καλυτερη επιλογη μονο του και χωρις πεταλια (δεν τα χρειαζεται για ολα αυτα τα ειδη).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Παντως δε συμπαθω τα modelling για το μοναδικο λογο οτι ειναι η απολυτη ευκαιρια για να κρυφτεις πισω απο ενα σκασμο παραμορφωση, εφε και ψευτικο sag ακομη και στο σπιτι, οχι και το καλυτερο πραγμα οταν μαθαινεις, αλλα εννιοτε, πολυ πολυ απολαυστικο να πω την αμαρτια μου αλλα ως εκει...

Eντάξει, έχεις κάποιο δίκιο... ή τουλάχιστον καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι...

Για μένα τουλάχιστον modelling δεν σημαίνει απαραίτητα παραμόρφωση στο φουλ. Αντίθετα, πολλές φορές σημαίνει ελάχιστη εως καθόλου παραμόρφωση, ακριβώς γιατί πετυχαίνεις καλύτερους καθαρούς ή crunchy ήχους παρά high gain (άποψή μου πάντα).

Επίσης δεν σημαίνει ότι βάζω όλα τα εφφέ. Μπορεί να επιλέξω ένα-δύο εφφέ κατάλληλα για την προσομοίωση που έχω επιλέξει ή το είδος που θέλω να παίξω. Ο,τιδήποτε παραπάνω είναι πλεονασμός.

Και σίγουρα δεν σημαίνει όλα τα παραπάνω μαζί, γιατί τότε έχουμε ψηφιακό μπάχαλο που τις περισσότερες φορές δεν είναι ιδιαίτερα εύηχο ή λειτουργικό. Και όποιος έχει παίξει με τα εργοστασιακά presets των περισσότερων modelling ενισχυτών ή πολυεφφέ μάλλον θα καταλάβει τι εννοώ.

Όσο για την απόλαυση που αναφέρεις, αυτό είναι και ένα από τα ζητούμενα. Ειδικά για έναν αρχάριο που μόλις ξεκινά να εξερευνά τον κόσμο της κιθάρας και δεν ξέρει πολύ καλά ακόμα τι ήχο ψάχνει, έχει τη γοητεία του ο ενισχυτής που βάζει στη διάθεσή του ένα σωρό προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών, εφφέ, presets, μνήμες, και ότι άλλο έχουν οι σύγχρονοι modelling ενισχυτές (drums, looper και δεν συμμαζεύεται...)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 για Peavey Vypyr (αν πετύχεις στις αγγελίες τον προηγούμενο Vypyr 30w προτίμησέ τον μιας και έχει 12' ηχείο - αντιστοιχεί στον νέο Vip2).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Παντως δε συμπαθω τα modelling για το μοναδικο λογο οτι ειναι η απολυτη ευκαιρια για να κρυφτεις πισω απο ενα σκασμο παραμορφωση, εφε και ψευτικο sag ακομη και στο σπιτι, οχι και το καλυτερο πραγμα οταν μαθαινεις, αλλα εννιοτε, πολυ πολυ απολαυστικο να πω την αμαρτια μου αλλα ως εκει...

Eντάξει, έχεις κάποιο δίκιο... ή τουλάχιστον καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι...

Για μένα τουλάχιστον modelling δεν σημαίνει απαραίτητα παραμόρφωση στο φουλ. Αντίθετα, πολλές φορές σημαίνει ελάχιστη εως καθόλου παραμόρφωση, ακριβώς γιατί πετυχαίνεις καλύτερους καθαρούς ή crunchy ήχους παρά high gain (άποψή μου πάντα).

Επίσης δεν σημαίνει ότι βάζω όλα τα εφφέ. Μπορεί να επιλέξω ένα-δύο εφφέ κατάλληλα για την προσομοίωση που έχω επιλέξει ή το είδος που θέλω να παίξω. Ο,τιδήποτε παραπάνω είναι πλεονασμός.

Και σίγουρα δεν σημαίνει όλα τα παραπάνω μαζί, γιατί τότε έχουμε ψηφιακό μπάχαλο που τις περισσότερες φορές δεν είναι ιδιαίτερα εύηχο ή λειτουργικό. Και όποιος έχει παίξει με τα εργοστασιακά presets των περισσότερων modelling ενισχυτών ή πολυεφφέ μάλλον θα καταλάβει τι εννοώ.

Όσο για την απόλαυση που αναφέρεις, αυτό είναι και ένα από τα ζητούμενα. Ειδικά για έναν αρχάριο που μόλις ξεκινά να εξερευνά τον κόσμο της κιθάρας και δεν ξέρει πολύ καλά ακόμα τι ήχο ψάχνει, έχει τη γοητεία του ο ενισχυτής που βάζει στη διάθεσή του ένα σωρό προσομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών, εφφέ, presets, μνήμες, και ότι άλλο έχουν οι σύγχρονοι modelling ενισχυτές (drums, looper και δεν συμμαζεύεται...)

Ισως δεν επρεπε να χρησιμοποιησω τοτε τη λεξη ευκαιρια. Καταλαβαινω και εγω τι θες να πεις. Οπως σου ειπα το απολαμβανω καμια φορα, το να τα σκαω και να παιρνω ευκολα παραμορφωση κοκ. Σε χαμηλες εντασεις, χωρις να πονανε τα αυτια και ισα να ακουμπας την κιθαρα και σα να παιζει μονη της. Και το value for money απλα δεν υπαρχει, ποσα σε γλυτωνει...

Ακομη ομως και στις περιπτωσεις, που κυνηγας crunchy γυμνους ηχους, εξ ορισμου, οταν εισαι προενισχυτικα στημενος (οπως ειναι ολα τα modelling ειτε εινα low hardware σαν αυτα ειτε medium-ξεπερασμενο-εξειδικευμενο οπως ειναι το axe-fx, 11R, G3 ειτε higher-ultra οπως ειναι τα axe-II, kemper pc) δεν μπορεις να εχεις τη φυσικη αλληλεπιδραση που εχει ενας τελικος ενισχυτης με το μεγαφωνο του. Δεν μπορεις, γιατι ειναι φυσικο φαινομενο και οχι κατι το οποιο κατα βαση εξομειωνεται με ενα dynamics compressor και αλλαγη στο eq οπως κανουν αυτοι...Για μενα σημαινει αλλη αναδραση στο πως παιζεις, τι βαζεις στην κιθαρα και τι ακους.

Αποτελεσμα για τον εαυτο μου και για αρκετους φιλους? ΞΕΡΩ οτι με modelling ενισχυτη, δεν προκειται να καλυτερεψω και οτι σιγουρα θα το παρακανω σε σχεση με ενα κανονικο. Δεν μπορω να κρατηθω και γιατι να το κανω? Χρησιμοποιω ομως και "κανονικο" ενισχυτη παραλληλα.

 Παιζω με το pc και το zoom συνεχεια π.χ. και οταν βαλω το brunetti η το JCM 800 μετα, τελειωσε, ειναι σα να τραβανε το χαλι στα ποδια μου στην προβα.

Ο πιο κοινος παραλληλισμος που πιστευω οτι ισχυει ειναι, σα να εχεις κιθαρες με χαμηλα τις χορδες και με ψηλα τις χορδες. Χαμηλα ειναι το modelling. Παιζεις σπιτι με την shred κιθαρα και πας να κανεις το ιδιο στη μπαντα με την κιθαρα με τις ψηλες χορδες?! Μπουμ κρατς σλαπ! Απο εκει και επειτα, διατηρω κιθαρες και με σουπερ χαμηλα και με αρκετα ψηλα και παιζω και στις δυο για να πω την αληθεια το ιδιο και με modelling κτλ.

ΠΟΤΕ ομως μονο modelling συστημα για μενα χα χα.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απ'οτι εχω καταλαβει ειναι στους ηχους και στα γουστα του καθενος. Εγω ως αρχαρια ψαχνω εναν ενισχυτη με διαφορα εφφε που θα με βοηθησει να βρω τον ηχο μου για αυτο και προτιμω modelling
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Οπωσδηποτε ισχυει, η ποικιλλια που προσφερουν ειναι αξεπεραστη και ταυτοχρονα ανεβαζει το value for money, σκεψου απλα ποσα δεν θα χρειαστει να αγορασεις μετα!!!

Τελικα κατεληξες?

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
να σου πω τν αληθεια δν εχω καταληξη ακομη γιατι σκεφτομαι μηπως μαζεψω περισσοτερα χρηματα και να παρω κατι καλυτερο.Και μεχρι τοτε σκεφτηκα μηπως να χρησιμοποιησω καποια amp simulators στο laptop μου(αν γινετε γτ δν το εχω δοκιμασει ακομη  :P ) ή να συνδεσω την κιθαρα σε κονσολα η κατι τετοιο αλλα δν ξερω αν θα τα καταφερω γτ διαβασα πολλα στο ιντερνετ και μπερδευτικα  :-\
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απ'οτι εχω καταλαβει ειναι στους ηχους και στα γουστα του καθενος. Εγω ως αρχαρια ψαχνω εναν ενισχυτη με διαφορα εφφε που θα με βοηθησει να βρω τον ηχο μου για αυτο και προτιμω modelling

Ακουσα αυτόν εδώ στον Τριμη και μου αρεσε πολύ ,ιδίως το valve simulator.Γυρω στα 240 €, αν ανεβεις στο badget σου,αξιζει να τον ακουσεις...
http://www.blackstaramps.com/products/id15/
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ο συγκεκριμενος και η σειρα γενικα φαινεται να ακουγονται πολυ καλα. Σημειωτεον οτι δεν ειναι μοντελλινγκ με την κλασσικη εννοια του ορου, χρησιμοποιει κιθαριστικη προενισχυση, νομιζω αναλογικα με ψηφιακο ελεγχο? Κατι τετοιο. Και προσωμειωνει τη συμπεριφορα διαφορων λαμπων στον τελικο επισης. Τωρα το πως το κανει αυτο...Επισης δεν μιμειται γνωστους ενισχυτες αλλα εχει τον ηχο της εταιρειας.

Αποσυνδεδεμένος mousakas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
εγώ σε κάποιον που δεν έχει ενισχυτή θα πρότεινα κάτι σε solid state με 12άρι ηχείο  ,αρκετά watt  και όχι απαραίτητα μοντελιννκ .άλλωστε για προσομειώσεις υπάρχουν πεταλάκια που βελτιώνονται με τάχιστους ρυθμούς και σε 2 χρόνια που θα έχεις βελτιωθεί  θα μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο.
Τον ενισχυτή αυτόν θα μπορείς να τον έχεις και μετά από χρόνια χωρίς συντήρηση , λάμπες κτλ δεν θα σε ενοχλούν στα αυτιά οι προσομοιώσεις όταν γίνει πιο έμπειρο το αυτί σου και χρησιμοποιώντας το καθαρό κανάλι θα μπορείς να βάζεις ότι θέλεις από πετάλια και πεταλιέρες και να έχεις ένα ήχο της προκοπής. ακόμα και αν καταλήξεις να πάρεις έναν λαμπάτο κάποτε ,ο παλιός σου πλέον ενισχητής θα είναι μια χαρά για άλλες χρήσεις,buck up ,πρόβες κτλ....
Θα υπάρξουν στιγμές που θα θέλεις να παίξεις δυνατά με τους μικρούς και θα δεις ότι δεν...
και θα είναι ουσιαστικά πεταμένα λεφτά.


χωρίς να τους έχω δοκιμάσει θα σου προτείνω αυτούς τους δύο
αν βρεις φίλους να παραγγείλετε μαζί είναι η καλή τιμή πιστεύω
ο πρώτος έχει ηχείο celestion  που είναι καλή μάρκα αν και όχι από τα ακριβά τους ηχεία.
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm
http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Solid-state-combo-amps/Fame-Vintage-Line-GX60R-Combo-/art-GIT0010463-000








good luck και μην ασχολείσαι πολύ με το gear γενικά τα καλά είναι ακριβά... και μετά πάντα υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο ....  και στο τέλος  χάνεις την ουσία όπως  και πολλοί από εμάς !!  0:)






 

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εννοειτε πως οσο πιο ακριβό τοσο πιο καλο γι'αυτο και δεν εχω μεγαλες απαιτήσεις με τοσο χαμηλο bugdet
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A