Αποστολέας Θέμα: Επιλογη 2ου ενισχυτη ή 2ου distortion pedal(για practice)  (Αναγνώστηκε 12339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Καλησπερα, εδω και αρκετα χρονια παιζω με ενα Marshall amp Mg series 15cdr, και προσφατα πηρα ενα πεταλακι πολυ φτηνο για να εχω πιο δυνατο distortion, επηδη μ αρεσει πολυ ο μεταλ ηχος(UM300 Ultra Metal απο behringer). Εχω 2 κιθαρες φτηνες επισης, τις Cort x6 και J&D Brothers Deluxe model.
Επομενως για να επιτυχω καλυτερο distortion ηχο για melodic death-metalcore(eg Lamb of God) τι πρεπει να κανω? Με ενα αλλο πεταλι θα μπορουσα να ειμαι ικανοποιημενος η χρειαζομαι ενισχυτη με λαμπες? Η χρηση του εξοπλισμου ειναι για εξασκηση στο σπιτι σε χαμηλη κυριως ενταση. Επισης αν ειναι δυνατο να μου προτεινεται συγκεκριμενους ενισχυτες η πεταλια για να ξερω που βρισκομαι οικονομικα.
Ευχαριστω και αν χρειαστειτε αλλες πληροφοριες μου λετε. bugdet δεν θελω να ορισω ακομα, με ενδιαφερει να δω τις επιλογες που εχω, σε τιμες ομως οχι mesa boogie  :P και επηδη εχω φτηνο εξοπλισμο θελω να παω σε κατι πιο ακριβο πριν φτασω στο mesa  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες,
Πριν πάρεις άλλα πετάλια, χρειάζεται σαφώς να αλλάξεις ενισχυτή. Αν θα είναι λαμπάτος ή καλός modeling, καθορίζεται εν πολλοίς από τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις, αλλά ότι και να είναι δεν θα έχει σχέση με την λάσπη του MG που έχεις.
Νομίζω ότι αυτά που έγραψα εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87998.msg702145#msg702145
..ταιριάζουν και στην δική σου περίπτωση πολύ καλά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Γειά σου και καλώς ήρθες,
Πριν πάρεις άλλα πετάλια, χρειάζεται σαφώς να αλλάξεις ενισχυτή. Αν θα είναι λαμπάτος ή καλός modeling, καθορίζεται εν πολλοίς από τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις, αλλά ότι και να είναι δεν θα έχει σχέση με την λάσπη του MG που έχεις.
Νομίζω ότι αυτά που έγραψα εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87998.msg702145#msg702145
..ταιριάζουν και στην δική σου περίπτωση πολύ καλά.

ευχαριστω για την απαντηση, ομως γιατι προτεινεται να παρω ενισχυτη και πολυεφφε? εμενα που με ενδιαφερει κυριως το distortion δεν μου αρκει αυτο που εχει ο ενισχυτης? επισης μεταξυ του blackstar και των λαμπατων πως ξερω τι μου ταιριαζει ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ευχαριστω για την απαντηση, ομως γιατι προτεινεται να παρω ενισχυτη και πολυεφφε? εμενα που με ενδιαφερει κυριως το distortion δεν μου αρκει αυτο που εχει ο ενισχυτης? επισης μεταξυ του blackstar και των λαμπατων πως ξερω τι μου ταιριαζει ?

Οι ενισχυτές modeling προσομειώνουν την παραμόρφωση με ψηφιακό τρόπο δηλαδή με software ενώ οι λαμπάτοι την παράγουν αναλογικά, από τις λάμπες.

Γενικά οι modeling έχουν και εφέ πάνω, οπότε αποτελούν πιο ολοκληρωμένες πλατφόρμες τύπου όλα σε ένα, όμως δεν συνεργάζονται καλά με πετάλια που παράγουν παραμόρφωση.

Οι λαμπάτοι από την άλλη στην μεγάλη πλειοψηφία τους δεν έχουν εφέ πάνω πέραν από κάποιο reverb και πρέπει να έχεις κάποιο εξωτερικό πολυεφέ ή πετάλια για να έχεις τα γνωστά εφέ που έχουν οι modeling, ενώ παράλληλα συνδυάζονται καλά με πετάλια που παράγουν έπιπλέον παραμόρφωση, αν τα θελήσεις.

Το τι σου ταιριάζει θα το αποφασίσεις εσύ, ανάλογα με το πως θέλεις να κινηθείς, σε ποιά κατηγορία και τι λεφτά θέλεις να διαθέσεις. Γενικά με λίγα χρήματα ένας modeling βγάζει καλύτερο νόημα, ενώ αν υπάρχει δυνατότητα για περισσότερα, ένας καλός λαμπάτος αποτελεί καλή βάση για να χτίσεις τον ήχο σου με πολυεφέ ή διακριτά πετάλια στην συνέχεια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 σε όσα αναφέρει ο Αντριανός παραπάνω. Εγώ θα εστιάσω μόνο σε αυτό που αναφέρεις:

για να επιτυχω καλυτερο distortion ηχο για melodic death-metalcore(eg Lamb of God) τι πρεπει να κανω?  Η χρηση του εξοπλισμου ειναι για εξασκηση στο σπιτι σε χαμηλη κυριως ενταση.


IMHO για να πετύχεις τέτοιο ήχο σε χαμηλές εντάσεις (εξαιρώ τον συνδυασμο λαμπάτου ενισχυτη & attenuator γιατί θα ανέβαζε πολύ το τελικό κόστος) πας καρφί σε modeling μηχάνημα. Επειδή ήδη έχεις ενισχυτή, θα σου πρότεινα να δεις μια από τις σύγχρονες πεταλιέρες, όπως πχ την Zoom G3x/ G5 ή την Line6 pod HD 400 , που θα τις ακούς μέσω του MG αρχικά (ξέρω, όχι και τόσο ιδανική λύση) ώσπου να πάρεις στη συνέχεια ένα ζεύγος near field active monitors  ;) . Αυτα τα μηχανακια ειναι ότι πρέπει για εξάσκηση λόγω του looper που διαθέτουν - το ζοομ έχει και drum machine - και έχουν πολλά εφέ και ποιοτικούς ήχους που καλύπτουν σχεδόν όλα τα μουσικά είδη. Και φυσικά αν στη συνέχεια παρεις λαμπάτο ενισχυτή, τις συνδέεις στη λουπα για τα πολύ καλά εφέ τους... Ασε που μπορεις να βγάλεις live μόνο με την πεταλιέρα -> καρφί στο PA  ;D

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=49229
http://www.midi-club.gr/pegasus/products01/show00.php?code=3002664&pcode=SHOW_PROD3002664

Tip: Σε περίπτωση που διαλέξεις την Ζοομ, σου έχω έτοιμο patch για τους LoG  ;) :

http://guitarpatches.com/patches.php?mode=show&unit=g3&ID=5478
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ

 ώσπου να πάρεις στη συνέχεια ένα ζεύγος near field active monitors  ;)

ευχαριστω για την απαντηση, για καποιο λογο μου φαινεται πολυ καλη η ιδεα σου. Φανταζομαι οτι με το πεταλι και τα ενεργα ηχεια θα εχω καλυτερο distrortion ηχο ποιοτικα απο ενα modeling amp. Επειδη ομως δεν εχω ιδεα απο αυτα τα active monitors μπορεις να με κατατοπισεις λιγο, πχ μεχρι ποσα watt ειναι καλα για οικιακη χρηση, ειναι συμβατα ολα με το πεταλι, και αν υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο που να εχουν σχετικα με την ποιοτητα ηχου που αποδιδουν... thanks!!! :p

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
 Τα modeling μηχανήματα (όχι τόσο οι ενισχυτές, όσο οι mid range πεταλιέρες και rack systems) έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο εξέλιξης,  που για εφαρμογές σπιτιού –και όχι μόνο φυσικά-  (practice, recording, jam) τα θεωρω βέλτιστη λύση σε σχέση με τους ενισχυτές γενικότερα. Το μόνο κακό είναι ότι εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από το πού θα τα ακούσεις...
 
Για εμένα, οι πεταλιέρες έχουν πιο ισχυρούς επεξεργαστές & καλύτερους αλγόριθμους σε σχέση με τους  modeling amps -> πιο πειστικο ήχο και response (αυτό είναι μόνο προσωπική εκτίμηση βάσει του τελικού αποτελέσματος, όχι βασισμένο σε τεχνικα στοιχεια), αλλα ακούγονται περισσότερο σαν amp in the mix και όχι amp in the room σε σχέση με τους modeling amps (οι οποίοι έχουν συνήθως από 8’ και πάνω μεγάφωνο, σε σχέση με τα near field active monitors που συνήθως έχουν μικρότερο woofer). Θεωρώ πως η βέλτιστη λύση για να έχεις και τα 2 (amp in the room & amp in the mix) είναι να συνδυάσεις πεταλιέρα και ενισχυτή συνδέοντάς την στο effects return του ενισχυτή ή μιλώντας με αυξημένο budget πας σε ακριβά modeling (axefx II, kemper) σε συνδυασμό είτε με μεγαλύτερα active monitors ή με ειδικούς ενισχυτές κιθάρας FRFR, όμως εκεί μιλάμε για budget πλέον που μπορείς να αγοράσεις τον ενισχυτή που επιθυμείς (αν έχεις κατασταλάξει στον ήχο/ενισχυτή που προτιμάς) – όμως σε  χαμηλές εντάσεις  μέσα στο σπίτι πάλι θα έχεις θέμα να τον ευχαριστηθείς.


Στα ερωτήματά σου τώρα, ως ισχύ των active monitors για το σπίτι θεωρώ ότι και 30 Watts είναι αρκετά, όλα τα monitors είναι συμβατά με τις πεταλιέρες (προσοχή, όχι με πετάλι distortion που συνήθως δεν έχουν DI & cab sim out), το μόνο που πρέπει να προσεξεις είναι η σωστή τοποθέτηση στο χώρο (να είναι στο ύψος των αυτιών σου, ιδανικά σε συμμετρική θέση,  να έχουν  μια απόσταση από τους τοίχους κτλ).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/14, 09:46 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αφού γίνω σπαστικός και πω ότι οι LoG δεν είναι melodic death κι ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ metalcore ( ;D ), θα πω πως αν απλά θέλεις να παίζεις σπίτι, ένα πεταλάκι στο καθαρό του Marshall φτάνει και περισσεύει αν δε θες να ξοδευτείς.

Πχ, ανάλογα με το μπάτζετ σου:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ultimate_drive.htm
http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_tl2metaldistortion.htm
http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm

Και τα 3 δοκιμασμένα κι όχι "τζιτζικοπαραμόρφωση", τίμια και με ωραία χροιά. Το ιδανικό αν το μπάτζετ σου είναι και λίγο πιο πάνω, είναι το G3 που σου προτείνει ο Kosthrash, στα 110 ευρώ και παίρνεις πολλά παραπάνω από ένα πετάλι παραμόρφωσης. Και δε νομίζω να χρειαστείς monitor απλά για να παίζεις σπίτι και για practice, μια χαρά θα σε καλύψει το μαρσαλάκι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αφού γίνω σπαστικός και πω ότι οι LoG δεν είναι melodic death κι ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ metalcore ( ;D )


χαχα και εγώ το είδα αλλά είπα να μην το σχολιάσω (δεν πολυασχολούμαι με ταμπέλες έτσι κι'αλλιώς).

Κατα τ'αλλα συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να πάρει από την αρχή μονιτορς, εξάλλου και εγώ πρότεινα αρχικά να το δουλεύει μεσω του MG  ;) .

Σε πεταλάκια υπάρχουν και τσ φοβερά και τρομερά AMT:

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=distortion_pedals&bf=amt&oa=pra
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ

Σε πεταλάκια υπάρχουν και τσ φοβερά και τρομερά AMT:

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=distortion_pedals&bf=amt&oa=pra

1.εψαξα στη σελιδα της AMT , και ειδα την κατηγορια guitar preamps. απ οτι καταλαβα συνδεονται στο fx loop return του ενισχυτη, ο δικος μου ομως δεν εχει... αν μπορεις να μου εξηγησεις απλα τη διαφορα που εχουν αυτα τα πεταλια με τα distortion πχ και γιατι χρειαζονται το fx loop, θα με βοηθαγες πολυ :) και απο τη στιγμη που εχω τον mg  μπορω να χρησιμοποιησω τετοια πεταλια?
2.ακουσα τον Orange micro Terror στο youtube και εντυπωσιαστηκα για τις δυνατοτητες του σε σχεση με την τιμη του. Μεχρι και metal ειδα οτι μπορεις να παιξεις με ενα overdrive(η και χωρις)... Αξιζει η να μη το σκεφτω καν? :P

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
1. Δεν είναι ότι τα AMT δεν παίζουν μπροστά από τον ενισχυτή και χρειάζονται απαραίτητα fx loop, θα παίζουν κι'έτσι, απλά ακούγονται καλύτερα (=δεν χρωματίζεται ο ήχος τους και από τον προενισχυτή του MG σου), γιατί στην ουσία αν είχε fx loop θα παρέκαμπτες την προενίσχυση του Marshall βάζοντας τα πετάλια/πεταλιέρα στο fx return κατευθείαν.

Πάντως αν είναι να παραμείνεις "αναλογικός" (δηλαδή δεν πας σε πεταλιέρα), καλύτερα να ξεκινήσεις από ενισχυτή (είτε λαμπάτο ή καλό solid state, όπως οι high gain ss Peavey Bandit 112 ή Εnvoy 110 ή σε Randall τον RG80, οι οποιοι παίζουν καλά ΚΑΙ σε χαμηλές εντάσεις).

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ

Σε πεταλάκια υπάρχουν και τσ φοβερά και τρομερά AMT:

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=distortion_pedals&bf=amt&oa=pra

1.εψαξα στη σελιδα της AMT , και ειδα την κατηγορια guitar preamps. απ οτι καταλαβα συνδεονται στο fx loop return του ενισχυτη, ο δικος μου ομως δεν εχει... αν μπορεις να μου εξηγησεις απλα τη διαφορα που εχουν αυτα τα πεταλια με τα distortion πχ και γιατι χρειαζονται το fx loop, θα με βοηθαγες πολυ :) και απο τη στιγμη που εχω τον mg  μπορω να χρησιμοποιησω τετοια πεταλια?
2.ακουσα τον Orange micro Terror στο youtube και εντυπωσιαστηκα για τις δυνατοτητες του σε σχεση με την τιμη του. Μεχρι και metal ειδα οτι μπορεις να παιξεις με ενα overdrive(η και χωρις)... Αξιζει η να μη το σκεφτω καν? :P



Τα AMT σειρα 2, εχουν τρεις εξοδους: Μια για μπροστα απο τον ενισχυτη, μια ως guitar preamps στη loop και μια για κονσολα (χωρις τιποτα ενδιαμεσα και για να γραψεις στο pc π.χ.).

To micro terror ωραιο φαινεται αλλα με πολλα μπορεις να παιξεις μεταλ με ενα overdrive απο μπροστα. Αν σου αρεσει αυτο που βγαζει τα αλλα περιτευουν αρκει καποια στιγμη να μη το βαρεθεις, εκει υπερτερουν τα αλλα (πεταλια, peavey bandit με τρεις επιλογες, multieffect κτλ).

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Γεια σας, τελικα νομιζω οτι για λαμπα θελω λιγα watt ,οποτε εψαξα στο thomann και βρηκα τον Randall RD 5. Αν καποιος εχει γνωμη για το μοντελο αυτο μπορει να μου πει. Επισης σ αυτα τα watt ειναι και ο blackstar ht-5 που μου προτεινατε οποτε το σκεφτομαι και αφτο. Επισης βρηκα ενα ηχειο
Harley Benton G212 Vintage, και στα χαρακτηριστικα λεει
120watts/8ohm, 2x  60watts/16ohm, mono/stereo (switchable). Αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει, ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ακομη και λιγα watt θα ειναι αρκετα δυνατα για σπιτι παντως.

Με τον 5ρη οριακα θα βγαλεις και προβα ειδικα με μια καμπινα σαν και αυτη. Το celestion vintage 30 και με 1 watt ανεβαζει πολυ, πολυ ενταση.

Τουλαχιστο δημιουργηθηκαν εξαρχης για να παιζουν και "χαμηλα" αυτα.

Εγω προσωπικα θεωρω οτι για χαμηλη ενταση δεν κανει η λαμπα περα απο περιστασιακη εξασκηση ενα πραγμα. Παντα κατι με χαλαει.


Πεταλι, μοντελλινγκ ενισχυτης .τρανζιστορ κτλ!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Randall φέρνει το Telesound αν θες να τους ακούσεις/ αγοράσεις:

http://telesound.gr/b_menu_amps_randallhead.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Randall φέρνει το Telesound αν θες να τους ακούσεις/ αγοράσεις:

http://telesound.gr/b_menu_amps_randallhead.html

οπ σ ευχαριστω πολυ σιγουρα θα παω!

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Kαλησπερα, τελικα αγορασα τον Randall RD5 Head, ομως γενικα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος ουτε απο το clean, ουτε απο το distortion. Μια απορια εχω επειδη εβαλά το πεταλακι behringer Ultra Metal στο return του fx loop, και διαπιστωσα μεγαλη διαφορα στο distortion, ειναι νορμαλ να εχει πιο δυνατη παραμορφωση το φτηνο πεταλακι απο τη προενισχυση του ενισχυτη?  ???

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αναλογα το τι ζηταν τα αυτια σου, ναι γιατι οχι. Οι λαμπες με τις οποιες ερχεται ο RD5 τι μαρκα ειναι? Διαβασα οτι σε αρκετους φαινοταν "χαλια" και εφταιγαν οι φτηνολαμπες που ερχοταν απο το εργοστασιο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Kαλησπερα, τελικα αγορασα τον Randall RD5 Head, ομως γενικα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος ουτε απο το clean, ουτε απο το distortion. Μια απορια εχω επειδη εβαλά το πεταλακι behringer Ultra Metal στο return του fx loop, και διαπιστωσα μεγαλη διαφορα στο distortion, ειναι νορμαλ να εχει πιο δυνατη παραμορφωση το φτηνο πεταλακι απο τη προενισχυση του ενισχυτη?  ???
κατσε για να καταλαβω...πηγες αγορασες εναν ενισχυτη απο τον οποιο δεν σ αρεσει τπτ? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Μη σου φαινεται περιεργο!

1) youtube
2) Καποιος πωλητης με εντελως διαφορετικο στυλ, διαφορετικη κιθαρα, χερια μαγνητες καμπινα και που τον ξερει μπορει να σκιζει σε ηχο. Δουλευε ενας στο bon studio στη θεσσαλονικη παλια και εκανε demaκια εκει. Τον ηχο που εβγαζε με ενα απλο AVT 20 μια epiphone απο τον τοιχο του bon studio (απλη standard) και το ασημι guv'2 δεν τον εχω ακουσει απο παιχτρονια με πολυ (ΠΟΛΥ) ακριβοτερα συστηματα. Ωστοσο πορωνεσαι και μετα δεν το πετυχαινεις στο σπιτι.

3) Καμια φορα αποφασιζεις με τα ματια και τα χαρακτηριστικα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υπήρχαν πολύ καλύτερες επιλογές σε λιγότερα από τα λεφτά αυτά, σε λαμπάτο κεφάλι για λίγα watt:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_5_head.htm
http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_g5_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

..και αφού ο φίλος παίζει metal απορώ πως δεν πήρε αυτόν:
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_metal_5r_head.htm

Επίσης τα πετάλια που παράγουν distortion δεν μπαίνουν στο effects loop, διότι έτσι παρακάμπτεις όλη την λαμπάτη προενίσχυση την οποία έδωσες λεφτά και πλήρωσες για να έχεις.

Μόλις προχθές έγραφα πως: ότι έχει να κάνει με distortion μπαίνει μπροστά, με σειρά παραμόρφωσης από μικρή προς μεγάλη, και ότι έχει να κάνει με time/pitch/volume based effects και γενικά ότι δεν παραμορφώνει τον ήχο μπαίνει στο effects loop.

Το καλό πάντως είναι ότι από την στιγμή που έχεις έναν έστω μονοκάναλο καθαρόαιμο λαμπάτο όπως ο Randall, μπορείς να πειραματιστέις με όποια πετάλια distortion θέλεις μπροστά, διότι αυτοί οι λαμπάτοι τείνοuν να συνεργάζονται πολύ καλύτερα με αναλογικά πετάλια παραμόρφωσης, από ενισχυτές modeling. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Δεν ξερω τον ενισχυτη σου αλλα απο λιγο που τον ακουσα στο youtube ειναι μια χαρα τουλαχιστον στα γκαζια. Μηπως δεν κανεις κατι καλα? τι κιθαρα εχεις? Μηπως η κιθαρα σου εχει πολυ low output μαγνητες?
Γενικα για να παρεις γκαζι περα απο το gain πρεπει να ανεβασεις και το Volume. Μετα με το tone φερνεις το ηχοχρωμα στα γουστα σου...

Απο που τον πηρες? Μπορεις να τον επιστρεψεις?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Kαλησπερα, τελικα αγορασα τον Randall RD5 Head, ομως γενικα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος ουτε απο το clean, ουτε απο το distortion. Μια απορια εχω επειδη εβαλά το πεταλακι behringer Ultra Metal στο return του fx loop, και διαπιστωσα μεγαλη διαφορα στο distortion, ειναι νορμαλ να εχει πιο δυνατη παραμορφωση το φτηνο πεταλακι απο τη προενισχυση του ενισχυτη?  ???

Από περιέργεια, από πού το ακούς το head? Πήρες και την matched καμπίνα του ή κάτι άλλο?

Προσωπικά θεωρώ ότι το 40% του ήχου ενός ενισχυτή εξαρτάται από την/τις καμπίνες που θα το συνδέσεις...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Δεν ξερω τον ενισχυτη σου αλλα απο λιγο που τον ακουσα στο youtube ειναι μια χαρα τουλαχιστον στα γκαζια. Μηπως δεν κανεις κατι καλα? τι κιθαρα εχεις? Μηπως η κιθαρα σου εχει πολυ low output μαγνητες?
Γενικα για να παρεις γκαζι περα απο το gain πρεπει να ανεβασεις και το Volume. Μετα με το tone φερνεις το ηχοχρωμα στα γουστα σου...

Απο που τον πηρες? Μπορεις να τον επιστρεψεις?
εχω μια κιθαρα J&D Brothers σε στυλ les paul. Στο music store απ οπου την πηρα λεει 2x AlNiCo Humbucker Pickups. Ο ενισχυτης ηταν εκθεσιακος και μου τον εδινε φτηνοτερα και πιστεψα οτι ηταν καλη προσφορα και τον πηρα απο το telesound(Γαλατσι). Τον πηρα και τηλεφωνο να του πω αυτο για το πεταλακι και μου ειπε οτι ειναι νορμαλ να συμβαινει αυτο.

Αποσυνδεδεμένος banias22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Υπήρχαν πολύ καλύτερες επιλογές σε λιγότερα από τα λεφτά αυτά, σε λαμπάτο κεφάλι για λίγα watt:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_5_head.htm
http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head.htm
http://www.thomann.de/gr/bugera_g5_infinium.htm
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

..και αφού ο φίλος παίζει metal απορώ πως δεν πήρε αυτόν:
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_metal_5r_head.htm

Επίσης τα πετάλια που παράγουν distortion δεν μπαίνουν στο effects loop, διότι έτσι παρακάμπτεις όλη την λαμπάτη προενίσχυση την οποία έδωσες λεφτά και πλήρωσες για να έχεις.

Μόλις προχθές έγραφα πως: ότι έχει να κάνει με distortion μπαίνει μπροστά, με σειρά παραμόρφωσης από μικρή προς μεγάλη, και ότι έχει να κάνει με time/pitch/volume based effects και γενικά ότι δεν παραμορφώνει τον ήχο μπαίνει στο effects loop.

Το καλό πάντως είναι ότι από την στιγμή που έχεις έναν έστω μονοκάναλο καθαρόαιμο λαμπάτο όπως ο Randall, μπορείς να πειραματιστέις με όποια πετάλια distortion θέλεις μπροστά, διότι αυτοί οι λαμπάτοι τείνοuν να συνεργάζονται πολύ καλύτερα με αναλογικά πετάλια παραμόρφωσης, από ενισχυτές modeling.

Δυστυχως ακουσα τον blackstar ht5 metal και γ αυτο εχω σκασει που τελικα δεν τον πηρα. Τωρα σκεφτομαι να παρω το πεταλακι zoom G3 για να ειμαι πιο ικανοποιημενος ακομα απο το distortion, η ακομα θα μπορουσα να παω και στο blackstar αλλα με τη βλακεια που εκανα το σκεφτομαι... Δεν ξερω αν αλλαξω τις λαμπες της προενισχυσης οπως προτεινε καποιος πιο πανω αν θα βοηθησει καθολου την κατασταση, αλλα υποτιθεται οτι ειναι καινουργιος(εκθεσιακος 5 μηνων μου ειπε)... Και κατι ακομα το πεταλακι το εχω βαλει και απο μπροστα ωστε να παιζω και με το gain και tone του ενισχυτη, αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα απ οταν το εβαλα στο fx loop... Δηλαδη και την προενισχυση να παρακαμψω η οχι μια χαρα ακουγεται
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/14, 16:11 από banias22 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Distortion Pedal

Ξεκίνησε από Mean Εφέ

5 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 21:58
από menegakis
3 Απαντήσεις
2983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 04:34
από Adno
3 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 22:11
από billy_page
Krank distortion pedal

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

1 Απαντήσεις
1957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 13:50
από giannaros
6 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:41
από Jezus
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
3 Απαντήσεις
2465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
8 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/12, 18:43
από zeoy
12 Απαντήσεις
6036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/13, 13:39
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy