Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Δοκιμές και συγκρίσεις μουσικών οργάνων και εξοπλισμού

Stratocaster blind A/B neck test

(1/7) > >>

kostas80:
Με αφορμή το post αυτό του φίλου camelot :


--- Παράθεση από: Eagle Of Kamelot στις 07/04/11, 16:20 ---Εχω παιξει κιθαρα της σειρας Squier Affinity, αλλα ηταν telecaster. Δε θα σου πω, λοιπον, για ηχητικα χαρακτηριστικα, αλλα οτι η ποιοτητα κατασκευης για το συγκεκριμενο budget ειναι πολυ καλη. Σε τιμες κατω των 200 ευρω, νομιζω οτι δεν εχει ανταγωνιστη η Squier και με ενα σετακι μαγνητες, αν το αποφασισεις, η κιθαρα σου θα ειναι αλλου (χρηματικου) επιπεδου.
 
Πολυ φιλος μου εχει την Squier Classic Vibe Stratocaster και θα ελεγα τι ειδα και ακουσα ο ιδιος σε συγκριτικο τεστ με American Standard μοντελο, αλλα δε θα με πιστεψει κανεις, οποτε δοκιμασε μονος σου...

--- Τέλος παράθεσης ---



Και προς επιβεβαίωση αυτών που πολύ σωστά λέει ...... παραθέτω ένα κλιπ που ίσως έχετε ξανα ακούσει κάποιοι .
Τεστάρω τους neck των δύο stratocaster που διαθέτω , οι οποίες έχουν διαφορά αξίας 1.200 € περίπου . Για την ακρίβεια η μία κόστισε 1900 και η άλλη 600+100€ ένα σετάκι μαγνήτες .


Για την ηχογράφηση χρησιμοποιήθηκαν : Ενισχυτής  fender hot rod deluxe 40w - μικρόφωνο  shure sm57 - κάρτα lexicon Ωmega - DAW cubase 5 - Σάπιο laptop στα 32bit . *ο hot rod φοράει ένα cannabis rex της eminence
Δεν υπάρχει καμία επεξεργασία EQ ή οτιδήποτε άλλο . Στη μέση του κλιπ απλά αλλάζω κιθάρα .


το κλιπ : http://www.box.net/shared/yqsjyfeyl2

groovymood:

--- Παράθεση από: kostas80 στις 08/04/11, 15:12 ---Τεστάρω τους neck των δύο stratocaster που διαθέτω

--- Τέλος παράθεσης ---


Διευκρινίζω οτι εννοείς τους neck ΜΑΓΝΗΤΕΣ, γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο κάποιοι μπορεί να νομίσουν ότι αλλάζεις και τεστάρεις μπράτσα... :) ;)



--- Παράθεση από: kostas80 στις 08/04/11, 15:12 ---...... παραθέτω ένα κλιπ που ίσως έχετε ξανα ακούσει κάποιοι .

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή συμμετείχα εκεί που το είχες πρωτοβάλει και άρα μου είναι γνωστό και το αποτέλεσμα, δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα... :)

(Πάντως έχεις βγάλει πολύ ωραίο ήχο γενικά σ'αυτήν την ηχογράφηση... 8) ;) )

Eagle Of Kamelot:

--- Παράθεση από: groovymood στις 08/04/11, 16:01 ---
--- Παράθεση από: kostas80 στις 08/04/11, 15:12 ---...... παραθέτω ένα κλιπ που ίσως έχετε ξανα ακούσει κάποιοι .

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή συμμετείχα εκεί που το είχες πρωτοβάλει και άρα μου είναι γνωστό και το αποτέλεσμα, δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα... :)

(Πάντως έχεις βγάλει πολύ ωραίο ήχο γενικά σ'αυτήν την ηχογράφηση... 8) ;) )

--- Τέλος παράθεσης ---

Eγω μπορω να υπερηφανευτω οτι τις βρηκα (το εχω ξανακουσει το κλιπ), οχι λογω διαφορας "ποιοτητας" ηχου, αλλα λογω μικροδιαφορων στη χροια...βεβαια, σε αυτο δν επαιξε ρολο η χρηματικη τους διαφορα, οσο οι μαγνητες και τα ξυλα.

kostas80:

--- Παράθεση από: Eagle Of Kamelot στις 08/04/11, 16:04 ---ι τα ξυλα.

--- Τέλος παράθεσης ---

είπαμε .... ksila τα λένε .... και ΔΕΝ έκαναν καμία διαφορά ... εκτός αν εννοείς τα rosewood - maple των μανικιόνε  :P



--- Παράθεση από: groovymood στις 08/04/11, 16:01 --- (Πάντως έχεις βγάλει πολύ ωραίο ήχο γενικά σ'αυτήν την ηχογράφηση... 8) ;) )

--- Τέλος παράθεσης ---
thanks . Γενικά αυτός είναι ο ήχος μου στα καθαρά , λίγο βελτιωμένος τώρα πια με τη χρήση κομπρέσορα .

hot_sauce (φλουτσ):

--- Παράθεση από: Eagle Of Kamelot στις 08/04/11, 16:04 ---βεβαια, σε αυτο δν επαιξε ρολο η χρηματικη τους διαφορα, οσο οι μαγνητες και τα ξυλα.

--- Τέλος παράθεσης ---

τι εννοείς εδώ? :P


είμαι δουλειά και δεν μπορώ να το ακούσω....αργοτέρως....

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View