Ψηφοφορία

Αγοράζετε cd's;

Αγοράζω cd συχνά
13 (16.9%)
Αραιά και που
16 (20.8%)
Μόνο κατεβάζω
24 (31.2%)
Και κατεβάζω και αγοράζω
23 (29.9%)
Τίποτε απ'αυτά,μόνο βυνίλιο
1 (1.3%)
Άλλο
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Αγοράζετε cd's;  (Αναγνώστηκε 14619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metal_Throne

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tsabacopia.gr
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #25 στις: 06/04/08, 22:39 »
Τζάμπα τα λεφτά για κενά cd  ::)

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #26 στις: 06/07/08, 21:48 »
Όποιος θέλει να αγοράζει αυθεντικά πολύ απλά το κάνει και θυσιάζει άλλα πράγματα...είναι θέμα καθαρά το πως το βλέπει ο καθένας...προσωπικά αγοράζω πολλά cd (1-2 την εβδομάδα περίπου) και τα ακούω τουλάχιστον 3 φορές το καθένα προτού αγοράσω κάτι άλλο αλλιώς δεν έχει νόημα...κατεβάζω για να τσεκάρω τι θα αγοράσω και φυσικά δίσκους που δε μπορώ να βρω με τίποτα...η δισκοθήκη μου όμως αποτελείται μόνο από αυθεντικά cd...και ρωτάω όλους αυτούς που κατεβάζουν συνεχώς: Τα ακούτε όλα αυτά που κατεβάζετε; Κι ακόμα και να τα ακούτε προλαβαίνετε να 'νιώσετε' το άκουσμα και να το βιώσετε όπως επιβάλλει η μουσική; Ο φίλος Metal Throne το έθεσε σωστά...το θέμα είναι να θέλεις, τα άλλα είναι φτηνές δικαιολογίες...πηγαίνετε μια βόλτα στα δισκάδικα και τσεκάρετε απλά τις προσφορές...6.90 ευρώ μια στο τόσο δεν είναι και τίποτα τρομερό...και για να κλείσω κάτι τελευταίο...έχω ένα φίλο ο οποίος αγοράζει αυθεντικά cd περίπου 10 την εβδομάδα από second hand καταστήματα (ελαφρως μεταχειρισμένα)...σα να το πάιρνεις καινούργιο σε τιμές 3-4 ευρώ και μιλάμε και για καινούργιες κυκλοφορίες...η δισκοθήκη του αριθμεί περίπου 6000 αυθεντικά cd...ψάξιμο και όρεξη θέλει παιδιά!

Μήπως είμαστε χαμένα βιολογικά αδέλφια; :P

Συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά σου. Από την άλλη, τα άτομα που οδήγησαν και οδηγούν το CD στις τελευταίες μέρες του ως μέσον αναπαραγωγής και αποτελούν τους υπεύθυνους για την όποια πτώση ενδιαφέροντος και άρα τιμών, κατά τραγική ειρωνία, δεν πρόκειται ούτε έτσι να ενδιαφερθούν.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #27 στις: 07/07/08, 03:04 »
Μήπως είμαστε χαμένα βιολογικά αδέλφια; :P

Χα χα! Λες ε; Παντως το κακο με το downloading εχει παραγίνει! Οι δισκοθήκες δε φτιάχνονται με αρχεια παιδιά! Η μουσική δεν είναι pop-corn και αγοράζοντας τη δουλειά ενός καλλιτέχνη που εκτιμάς, αν μη τι άλλο του δίνεις έναυσμα να συνεχίσει συν το γεγονός οτι επιβραβεύεις τις προσπάθειές του που για να φτάσουν στα χέρια σου ο ίδιος ο καλλιτέχνης έχει φτύσει αίμα! Όλοι μουσικοί είμαστε εδω μέσα πανω κάτω και οι περισσότεροι από μάς ξέρουμε τι σημαίνει κατάθεση ψυχής!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #28 στις: 09/07/08, 21:27 »
ποιο πολυ κατεβαζω.......αλλα αγοραζω και πολλα οταν μου την βαρεσει..........

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #29 στις: 09/07/08, 22:00 »
Θα έλεγα πως όχι ιδιαίτερα - θα πρέπει να είναι πολύ ξεχωριστό το άλμπουμ που

θα θέλω να αποκτήσω για να το αγοράσω.

Μάλιστα, τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο αγοράζω για τους άλλους.

Είναι και η μανία μου να τα έχω όλα - παρ'όλα αυτά φυλλάω καλά τις "χρυσές" κασσέτες που άκουγα κάποτε και δεν θα τις άλλαζα με όλα τα cd του κόσμου.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος TAXIS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #30 στις: 10/07/08, 00:19 »
Αγοραζω ολα τα σι ντι των καλλιτεχνων που θαυμαζω. Καποια αλλα τα κατεβαζω κι αν μου αρεσουν τα αγοραζω.  8)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #31 στις: 10/07/08, 00:26 »
κ βεβαια αγοραζω σιντι κ αρκετα...οχι μονο mainstream αλλα και underground...το σιντακι εγω το γουσταρω παιδες πολυ...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #32 στις: 14/07/08, 04:38 »
Οπως ολοι βασικα κ γω κατεβαζω πολυ πραμα...το μεγαλυτερο κομματι το ακουω κιολας,δεν ειμια χαμενος στη δισκοθηκη μου,ξερω περιπου τι εχω κ που το εχω.

Ειμαι κ γω φαν του cd κ του booklet με φωτογραφικο υλικο κ στιχους αλα οταν ειναι κ σε μια λογικη τιμη.Ειναι τραγικο να δινεις πανω απο 15 €(ισως να λεω κ πολλα) για 10 τραγουδια.Οταν αξιζει ενας δισκος θα τον αγορασω οταν τον βρω σε λογικη τιμη.

Ορισμενα cd που εχω παρει δεν τα εχω ακουσει καν (απο το cd) αλλα τα πηρα φτηνα κ ηξερα οτι αξιζουν,διαμαντακια για τη συλλογη μου.(βλ Opeth-Blackwater park)

Πλεον επαψα να αντιγραφω λογω downloading.Εχουμε φτασει σε σημειο να αποκτησεις ενα δισκο να ειναι παρα πολυ ευκολο.

Η πειρατεια για μενα προωθει τη μουσικη παρα την σκοτωνει γιατι κανει προσιτα σε ολους τα cd.Οσο για αυτους που διαμαρτυρονται οτι χανουν λεφτα...τσεκαρετε ποια cd πουλαν οι φιλτατοι εγχρωμοι κ δειτε τα μερο...νυχτοκαματα τους...εχουν αναγκη τα παιδια..

Οσο για τους νεους δισκους ειναι οτι καλυτερο να τους ακους καπως πρωτα κ μετα αμα σε αρεσουνε να τους αγοραζεςι.Π.Χ. το Rise and Fall Rage and Grace [2008] ειναι ωραιο δισκακι(κατα τη γνωμη μου) αλλα οχι για Offspring.Οποτε γιατι να παμε να το αγορασουμε τυφλα λογω ονοματος κ να δινουμε λεφτα για 2-3 ισως τραγουδια που θα μας μεινουν?

Ενα τελευταιο που θελω να πω κλεινοντας αυτην την τρικυμια ειναι οτι κ τα δισκαδικα ωρες ωρες το θελουν το ξυλο τους...για παραδειγμα εχει κανα τριμηνο που πηρα το Lateralus απο Tool επειδη το βρηκα 7 € ενω μεχρι πριν κανα εξαμηνο το ειχαν ακατεβατο 15!!Ρε παιδια,δεν ειναι νεος δισκος!Γιατι ετσι???
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #33 στις: 14/07/08, 15:24 »
Ορισμενα cd που εχω παρει δεν τα εχω ακουσει καν (απο το cd) αλλα τα πηρα φτηνα κ ηξερα οτι αξιζουν,διαμαντακια για τη συλλογη μου.(βλ Opeth-Blackwater park)

ελπιζω το blackwater park να μη το εχεις μονο για διακοσμηση...
κριμα ειναι.... αφου σου λεει... ακουσε με ακουσε με...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #34 στις: 14/07/08, 16:27 »
εφοσον τα λεφτα δεν πανε σε εξοπλισμο ή συναυλιες  μου φεύγουν καμμια 100 Ε σε τσεντε για κα8ε μήνα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος κωνσταντινος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/oplivo
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #35 στις: 15/07/08, 02:15 »
εννοειται πως οτι μονο κατεβαζω σιγα μην ενισχισω εγω ο παμφτωχος οικονομικα τον καθε καλλιτεχνη που δενξερει τη βγαζει στα μπουζουκια με τα νυχτοκαματα,και τις συναυλιες που κανουν περιοδεια σε ολη σχεδον την ελλαδα.και σιγα μην μπει μεσα η δισκογραφικη εταιρεια επειδη κατεβαζω εγω και δεν αγοραζω,κατην γνωμη μου οσοι περνουν αφθεντικα σιντι ειναι ελεοςςςςςςς

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #36 στις: 15/07/08, 03:02 »
Kωσταντίνε...δυστυχώς είσαι το τυπικό δείγμα νεοέλληνα... που κατεβάζει και δεν ξέρει γιατί... είμαι σίγουρος ότι καφέ έχεις να πιείς...καθώς και να βάλεις βενζίνη στο καβούρικο αμάξι σου...αλλά για την μουσική δεν αξίζει να δώσεις λεφτά...την βρίσκεις τσάμπα...το spoiler όμως όχι!

καλώς ή κακώς...δουλεύω την μεγαλύτερη δισκογραφική εταιρία του εξωτερικού... και σαν performer και μουσικός...στην Ελλάδα..(πριν ένα χρόνο)...έχω να σου πω οτι είσαι βαθειά νυχτομένος... αγοράζοντας ένα CD βοηθάς όλους σε αυτή τη βιομηχανία..οπότε και τον μουσικό...
δεν στηρίζω κανένα μεγάλο όνομα...πχ Radiohead που βγάζουν album και το δίνουν τσάμπα καθαρά για marketing...αλλά στηρίζω καλλιτέχνες που πουλάνε 1000 CD για να ζήσουν...
κατεβάζοντας το μόνο που κάνεις είναι να τρως πρακτικά το εισόδημα απο τους καινούργιους καλλιτέχνες και αυτούς που πουλάνε λίγο... τα μεγάλα ονόματα έχουν σταματήσει να ενδιαφέρονται για τις πωλήσεις τους...και βγάζουν λεφτά με άλλους τρόπους...
περί μπουζουκομάγαζων...και λοιπών κρεατεμπόρων που συχνάζουν εκεί και τα ακουμπάνε... καλά να πάθει η Ελλάδα γιατί αν δεν της άρεσε δεν θα τα συντηρούσε...
γιατί ποια είναι η παιδεία σου και η κουλτούρα σου όταν γεμίζεις τον Γονίδη...3 φορές την εβδομάδα?!!???

αντί εσείς που ζείτε στην Ελλάδα να στηρίζετε κυκλοφορίες Ελλήνων Νέων καλλιτεχνών... κάνετε thread..το ποιός θα σας στείλει το κομμάτι του πχ. Πάνου Μουζουράκη...μην σώσει ξανά ο άνθρωπος και βγάλει CD για να το απολαύσετε...εσείς!
Πιστεύεις ότι άμα πουλήσει 100 CD ...θα βγάλει η εταιρεία λεφτά ή αυτός? ....πέσμου γιατί να ξαναβγάλει CD ...ένας 'μη-βλαχολαικός' έλληνας καλλιτέχνης όταν εσύ τον φτύνεις στα μούτρα και κατεβάζεις το CD? πέσμου αυτός πως θα ζήσει? θα είναι μουσικός-barman-δημόσιος....-δεν ξέρω γω τι..για να ζήσει και στον ελεύθερο του χρόνο θα δίνει λεφτά απο την τσέπη του για να βγάλει και δίσκο?!?!?

αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με την πειρατεία...γίνεται σε ελάχιστες χώρες...και Ναι ξέρω ότι το εισόδημα του Έλληνα είναι λίγο...αλλά αν έχεις χρόνο και λεφτά να έχεις internet και να διαβάζεις αυτό το post...έχεις και 10ευρω κάθε εβδομάδα να αγοράζεις CD ή νόμιμα mp3.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #37 στις: 15/07/08, 03:25 »
Για να σας την σπασω... Την δισκογραφια των αγαπημενων μου συγκροτηματων, εννοειται οτι την εχω κατεβασει  8) ;D.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/08, 23:11 από stagpo »
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #38 στις: 15/07/08, 11:04 »
ελπιζω το blackwater park να μη το εχεις μονο για διακοσμηση...
κριμα ειναι.... αφου σου λεει... ακουσε με ακουσε με...

Φυσικα κ το εχω ακουσει,απλα οχι απο τι cd!!Πρωτα το εχω κατεβασει... ::)
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #39 στις: 15/07/08, 11:20 »
εγω παντως θελω να εχω την δισκοθηκη μου(η εστω σιντοθηκη)κ ειμαι παααααααααααρα πολυ περιφανως για αυτη οχι μονο ποσοτητας αλλα κ ποιηοτητας(οταν λεω ποιοτητας δεν εννοω οτι ακουω ποιοτηκα πραγματα σε σχεση με αλλα,αλλα οτι στην δισκοθηκη μου για τα ειδη που ακουω εχω πολυ καλα κ σπανια κομματια)κ παντα κυνηγαω τα αυθεντικα...οκ κατεβαζω για να ακουσω αλλα ειλικρινα αγοραζω πολυ...
κ θελω να πω κατι οσον αφορα το download.παιδες εχουμε σταματησει να ακουμε μουσικη σοβαρα κ να αφιερωνουμε χρονο σε αυτη...ολοι καθομαστε στο pc βαζουμε να παιζει κατι απο πισω κ κανουμε χιλια δυο πραγματα παραλληλα...το καταλαβα προχθες οταν ειχα μια συζητηση με τον αδερφο μου κ τον ρωτησα αν θελει το pc...η απαντηση του ηταν."οχι παω στο δωματιο να ακουσω μουσικη"...δλδ πηρε κανα 5 με 10 σιντακια,μπιρα,τσιγαρα κ απλα πηγε να ακουσει μουσικη...για μενα πηγε να την ΑΚΟΥΣΕΙ πραγματικα...κ πλεον λιγοι το κανουν
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #40 στις: 15/07/08, 15:04 »
εγω παντως θελω να εχω την δισκοθηκη μου(η εστω σιντοθηκη)κ ειμαι παααααααααααρα πολυ περιφανως για αυτη οχι μονο ποσοτητας αλλα κ ποιηοτητας(οταν λεω ποιοτητας δεν εννοω οτι ακουω ποιοτηκα πραγματα σε σχεση με αλλα,αλλα οτι στην δισκοθηκη μου για τα ειδη που ακουω εχω πολυ καλα κ σπανια κομματια)κ παντα κυνηγαω τα αυθεντικα...οκ κατεβαζω για να ακουσω αλλα ειλικρινα αγοραζω πολυ...
κ θελω να πω κατι οσον αφορα το download.παιδες εχουμε σταματησει να ακουμε μουσικη σοβαρα κ να αφιερωνουμε χρονο σε αυτη...ολοι καθομαστε στο pc βαζουμε να παιζει κατι απο πισω κ κανουμε χιλια δυο πραγματα παραλληλα...το καταλαβα προχθες οταν ειχα μια συζητηση με τον αδερφο μου κ τον ρωτησα αν θελει το pc...η απαντηση του ηταν."οχι παω στο δωματιο να ακουσω μουσικη"...δλδ πηρε κανα 5 με 10 σιντακια,μπιρα,τσιγαρα κ απλα πηγε να ακουσει μουσικη...για μενα πηγε να την ΑΚΟΥΣΕΙ πραγματικα...κ πλεον λιγοι το κανουν

Δεν νομίζω πως όταν ακούς μουσική πρέπει να είσαι και καθηλωμένος σε μια καρέκλα και να απορροφάς τα πάντα, ιδιαίτερα αν σου είναι ήδη γνωστή. Αλλά σίγουρα εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσει να βλέπω νέους (κυρίως) με το ακουστικό στο ένα αυτί και να παίζουν μπάλα, ή να περπατάνε στο δρόμο με μουσική από το ηχείο του κινητού. Αυτό, εμένα τουλάχιστον, μου φαίνεται γελοίο. Σχετικά με το θέμα τώρα, αγοράζω cds τις περισσότερες φορές από αυτά των 6-7 ευρώ που πολλές φορές αποδεικνύονται πολύ καλύτερα από αυτά των 20+ ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #41 στις: 15/07/08, 17:27 »
εγω παντως θελω να εχω την δισκοθηκη μου(η εστω σιντοθηκη)κ ειμαι παααααααααααρα πολυ περιφανως για αυτη οχι μονο ποσοτητας αλλα κ ποιηοτητας(οταν λεω ποιοτητας δεν εννοω οτι ακουω ποιοτηκα πραγματα σε σχεση με αλλα,αλλα οτι στην δισκοθηκη μου για τα ειδη που ακουω εχω πολυ καλα κ σπανια κομματια)κ παντα κυνηγαω τα αυθεντικα...οκ κατεβαζω για να ακουσω αλλα ειλικρινα αγοραζω πολυ...
κ θελω να πω κατι οσον αφορα το download.παιδες εχουμε σταματησει να ακουμε μουσικη σοβαρα κ να αφιερωνουμε χρονο σε αυτη...ολοι καθομαστε στο pc βαζουμε να παιζει κατι απο πισω κ κανουμε χιλια δυο πραγματα παραλληλα...το καταλαβα προχθες οταν ειχα μια συζητηση με τον αδερφο μου κ τον ρωτησα αν θελει το pc...η απαντηση του ηταν."οχι παω στο δωματιο να ακουσω μουσικη"...δλδ πηρε κανα 5 με 10 σιντακια,μπιρα,τσιγαρα κ απλα πηγε να ακουσει μουσικη...για μενα πηγε να την ΑΚΟΥΣΕΙ πραγματικα...κ πλεον λιγοι το κανουν

Ετσι! Συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος Constantinos5

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #42 στις: 15/07/08, 17:34 »
και εγώ επίσης!!!
Constantinos 5
venserenos

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #43 στις: 15/07/08, 18:10 »
Γεγονός είναι ότι με τα χιλιάδες τραγούδια που έχουμε πια στο pc μας ,ζήτημα είναι να δίνουμε κάποια σημασία στο 5% από αυτά.Η τεχνολογία όμως δεν έχει κάνει κακό μόνο στις πωλήσεις,αλλά και στη ποιότητα του ακούσματος.Κάποτε για να μπορέσει κάποιος να ηχογραφήσει,έπρεπε να είναι πραγματικός μουσικός,αλλοιώς η ίδια η τεχνολογία δεν μπορούσε να τον βοηθήσει.Σήμερα βγάζει δίσκο,όποιος διαθέτει είτε ένα καλό home studio,είτε 2-3000 ευρώ.Οπότε όλη αυτή η ευκολία έχει παρενέργειες....Τα προιόντα ήχου έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα πια.Τώρα μόνο το θέαμα τραβάει...Γι αυτό και δεν υπάρχει ανάγκη κάποιος να καθήσει να ακούσει μουσική.Video killed the radio star...Οι πωλήσεις οποιουδήποτε προιόντος αμιγώς μουσικής είναι καταδικασμένες,στο ψηφιακό καλάθι,είτε μας αρέσει είτε όχι.Το μόνο που απομένει για έναν καλλιτέχνη είναι οι ζωντανές εμφανίσεις,όπου και εκεί αν είσαι χοντρός/η,καραφλός,δεν χορεύεις καλά και δεν δείχνεις μπόλικο γυμνό και πάνω απ΄'όλα αν δεν έχεις τη βιομηχανία του θεάματος από πίσω σου ,είσαι καταδικασμένος να "φυτοζωείς" ή να κάνεις τη μουσική απλά χόμπυ...Οπότε δεν έχουν και τόσο άδικο εκείνοι που πια μόνο κατεβάζουν.Απλά ζούνε την εποχή τους,που κάποιοι άλλοι,"εγκέφαλοι" διαμόρφωσαν για αυτούς,χωρίς αυτούς,ως συνήθως.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #44 στις: 15/07/08, 22:17 »
macmisias ήθελα να αναφερθώ στο τελευταίο σου σχόλιο ...δεν καταλαβαίνω πως η βιομηχανία του θεάματος...και η κακή ποπ κουλτούρα...σου επιτρέπει ηθικά να κατεβάζεις?
αν ο καφές που σου σερβίρει ένα μαγαζί είναι κακός ή δεν σου αρέσει η θέα του μαγαζιού δεν τον κλέβεις... απλά δεν ξαναπάς σε αυτό το μαγαζί και πίνεις τον καφέ σου αλλού... αν δεν σου αρέσει ένα προιόν ή μια υπηρεσία...δεν την προτιμάς... όσο κακή και να είναι δεν σου επιτρέπει κανείς ηθικά να παρανομείς...
απλά το θέμα είναι οτι όταν κατεβάζεις μουσική δεν έχεις νομικό πρόβλημα...γιατί απλά όλοι το κάνουν (ιδίως στην Ελλάδα...) και αφού μια κοινωνία το δέχεται αυτό ...η κατάσταση συνεχίζεται... αν έκλεβες κάτι χειροπιαστό πχ. ένα cd από δισκάδικο...θα βάραγε ο συναγερμός στην πόρτα... και θα σε μάζεβαν!
αυτή η κατάσταση δεν βοηθά κανέναν μας..ούτε τους λάτρεις της μουσικής...ούτε εμάς τους μουσικούς και τις εταιρίες...

και γω πιστεύω οτι η μουσική έχει εκφυλιστεί και περνάει σε 2η μοίρα...όχι επειδή έγινε προσυτή σε όλους, πράγμα καλό, αλλά επειδή οι άνθρωποι αρχίζουν να ιεραρχούν τις ανάγκες τους διαφορετικά...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #45 στις: 15/07/08, 22:36 »
Να σου πω.Όταν μέσα σου έχει διαμορφωθεί η ''τζάμπα" νοοτροπία,την ευθύνη την έχουνε αυτοί που στη διαμορφώσανε.Τζάμπα κατεβάζεις,"τζάμπα" καλλιτέχνες,οι καλλιτέχνες,"τζάμπα" ακροατής κι ο ακροατής...Εγώ μιλάω για μια κατάσταση,έτσι όπως την καταννοώ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι την αποδέχομαι ηθικά.Αλλά και με τη καρδιά να κατηγορήσω αυτόν που "κλέβει" μουσική...15,20 ευρώ για κάτι που μπορείς να έχεις δωρεάν.Σε ποιό άλλο προιόν ,ισχύει κάτι τέτοιο εκτός από τα cd ,τα dvd και τα παιχνίδια;Αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει κάτι πίσω από αυτή την περίφημη τεχνολογική επανάσταση.Γιατί δεν μπορεί να μην το προβλέψανε ότι έτσι θα γινότανε.Αυτοί κάνουν έρευνες αγοράς για 10 χρόνια μπροστά...Κοίτα και εγώ,έχω κυκλοφορήσει ένα cd και θα ήθελα πραγματικά ,να μην με κλέβουνε,αλλά δυστυχώς είναι πάνω από τις δυνάμεις μας πλέον...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #46 στις: 15/07/08, 23:55 »
οι δισκογραφικές ήταν τόσο τυφλές...λόγω του χρήματος...που έσκασε όλη την δεκατία του '90. Εκεί έγινε όλο το παιχνίδι...
κανείς δεν περίμενε οτι το ιντερνετ θα πάρει τέτοιες διαστάσεις...και οτι θα υπάρξει τέτοια εξάπλωση...
και στην άρχη απλά θεώρησαν ότι είναι μια μόδα και θα περάσει... κανείς δεν περίμενε οτι ένα τόσο, τέλειο, trendy και sexy προιόν όπως το CD θα μπορούσε να νικηθεί...(βεβαία...δεν έχει νικηθεί ακόμα αλλά φθήνει) όλοι στην βιομηχανία τώρα αντιλαμβάνονται πόσο λάθος ήταν...
η μεγάλη συζήτηση πλέον παίζεται...στο αν οι ISPs θα πάρουν μέτρα...εναντίον του downloading...που πράκτικα μπορούν να ελέγξουν αλλά δεν θέλουν λόγω πελατιακής σχέσης με τους χρήστες.

Δεν καταλαβαίνω αυτή...την έννοια 'τσάμπα καλλιτέχνης'... δηλαδή ...πιστεύεις οτι ένας pop καλλιτέχνης δεν έχει θυσιάσει πράγματα και δουλέψει πολύ για να είναι εκεί που είναι!? δηλαδή η Amy Winehouse που είναι πλέον ποπ ...δεν είναι καλλιτεχνάρα? γιατί να την χαρακτηρίσεις "τσάμπα"?
ακόμα και πολλοί 'Ελληνες ποπ καλλιτέχνες είναι αξιόλογοι... το θέμα είναι οτι τα σκουπίδια της μουσικής υπάρχουν... το μερίδιο ευθύνης είναι μοιρασμένο σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #47 στις: 16/07/08, 02:19 »
Φοβάμαι ότι εγώ δεν σου έδωσα να καταλάβεις σωστά...Δεν έχω τίποτα εναντίον της pop η οποία έχει βγάλει τραγουδάρες ,εδώ και 40 και βάλε χρόνια,με το διαφορετικό στυλ της κάθε εποχής βέβαια.Όταν λέω για "τζάμπα" καλλιτέχνες,αναφέρομαι στην αίσθηση που αποκτά πλέον ο ακροατής για τον καλλιτέχνη ,μιας και δεν έχει ανάγκη να πληρώσει, ούτε για ένα cd, που θα το έχει μία ολόκληρη ζωή...Δεν έχει καμμιά αίγλη πια το πράγμα,κατάλαβες;Είναι άλλο ένα όνομα από τα χιλιάδες σε ένα pc.Δεν είναι,το "έκανα οικονομίες από το χαρτζηλίκι μου ,για να το αποκτήσω",ούτε ,"ήρθαν Χριστούγεννα και με το δώρο θα πάρω και 3-4 δίσκους"...Δεν υπάρχει "προσωπική σχέση" με το "ίνδαλμά σου".Το μόνο που υπάρχει είναι ,"αυτόν ξέρω, γιατί τον παίζει η τηλεόραση,το ραδιόφωνο,έχουν φωτογραφίες του οι εφημερίδες και τα περιοδικά".Ο "ήρωας" του εξαμήνου τις περισσότερες φορές.Φαστ φουντ κατάσταση.Ούτε καν η κατάσταση του τύπου, "άκουσα το τάδε και είναι πολύ καλό,πήγαινε αγόρασέ το" δεν υπάρχει.Τώρα σου γράφω μερικές δεκάδες mp3 και εσύ,αν τα ακούσεις όλα και με προσοχή,"γράψε μου".Ειλικρινά σου λέω ,αν υπήρχε ένας μαγικός τρόπος ,να γυρίσουνε όλα σε βυνίλιο,εγώ θα πανηγύριζα.Γιατί τότε θα "κλαίγαμε" τα λεφτά μας και δεν θα μας ένοιαζε ,το ένα καλό τραγούδι,μέσα σε 10 "μάπες".Θα του γυρίζαμε τη πλάτη.Ή θα το γράφαμε σε μια κασσέτα που χώραγε 45, 60 ή 90 λεπτά και θα τελείωνε η ιστορία.Sorry για την πολυλογία μου... :P.Για τη μουσική στεναχωριέμαι που την βλέπω να μετατρέπετε σε cheeseburger.Αλλά είναι και "φαύλος κύκλος".Για αυτό δεν κατηγορώ τόσο πολύ τον "κλέφτη" ,όσο τον "νοικοκύρη" που άφησε πόρτες-παράθυρα ορθάνοιχτα,πήγε διακοπές στη Χαβάη και τώρα "κλαψουρίζει",επειδή δεν του άφησαν ούτε μια καρέκλα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #48 στις: 16/07/08, 16:14 »
εγω εχω πολυ καιρο να αγορασω... ως επι το πλειστον απο το διαδικτυο..
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγοράζετε cd's;
« Απάντηση #49 στις: 25/07/08, 12:29 »
Αγοράζω αλλά τα παλιά που δεν κυκλοφορούν, αναγκαστικά τα κατεβάζω αν τα βρω στο Ίντερνετ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/04, 12:19
από flea
1 Απαντήσεις
4294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 16:24
από Aganippi
14 Απαντήσεις
8169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 20:08
από hot_sauce (φλουτσ)