Αποστολέας Θέμα: Chris NightCrawler - La Folia  (Αναγνώστηκε 3686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Chris NightCrawler - La Folia
« στις: 07/07/05, 11:36 »
Η εργασία μου για το μάθημα Baroque ....έπρεπε να πάρω μια συγκεκριμένη μπασομελοδία και μετά να συνθέσω απο πάνω οτιδήποτε ήθελα....   ;D 8) η φάτσα της καθηγήτριας ήταν όλα τα λεφτά!!!! 8)

http://www.soundclick.com/bands/8/chrissimotas_music.htm

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #1 στις: 08/07/05, 02:26 »
Αν και μου δημιουργησες προβλημα σε μια αγγελια μου.... :-\(το ξεχναω :)) εχω να πω οτι ακουσα με προσοχη το εν λογω κομματι και θα ελεγα οτι απλα δεν παρουσιαζει καποιο ιδιαιτερ ενδιαφερον. Δεν ξερω ποσο το δουλεψες ουτε και ποσο καιρο ασχολεισαι με τη κιθαρα απλα πιστευω οτ χρειαζεται περισσοτερο ''ψαξιμο'' το συγκεκριμενο κομματι για να πεις οτι το διασκευασες ικανοποιητικα... Αυτα... Ευχομαι τα καλυτερα..και καλη συνεχεια.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #2 στις: 08/07/05, 11:18 »
δεν διασκεύασα κάτι  8)
έπρεπε να γράψω πάνω από μία συγκεκριμένη μπασογραμμή...οπότε αναγκαστικά...κινήθηκα...σε συγκεκριμένα μονοπάτια...
+ του ότι έπρεπε να γράψω και ένα χαζομπασοdrummaki...
anyway thanx για τον χρόνο σου... ;D

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #3 στις: 19/07/05, 02:08 »
Θα συμφωνήσω με τον sadromanticghost.Δεν νομίζω ότι μια καθηγήτρια μουσικής θα εντυπωσιαζότανε με κάτι τέτοιο.Παρ'όλα αυτά ωφείλω να ομολογήσω ότι σου δώθηκε ένα κάπως crappy bassline καθώς και ότι μου άρεσε το μικρό legato part.Από άποψη σύνθεσης δε μου άρεσε καθόλου(με μικρή εξαίρεση κάποια μέρη χωρις distortion).Πιστεύω ότι είχες πολλά περιθώρια ακόμα να εξαντλήσεις από το κομμάτι,πράγμα που δεν έκανες.Θα μπορούσες να το πας πολύ παραπέρα.Δε νομίζω δλδ ότι είσουν αναγκασμένος να κινηθείς σε συγκεκριμένα μονοπάτια.But that's just me.
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #4 στις: 19/07/05, 02:32 »
Ποιο ειναι το περιεχομενο του μαθηματος Baroque?Γιατι αν αντιπροσωπευει μια εποχη μελετης της μουσικης και εσυ παρουσιασες αυτο το κομματι, τοτε αν ημουν καθηγητης, θα σε εκοβα ( μην πω για δημοσιο λιθοβολισμο ) ;D Γενικα ειναι ενα αυτοσχεδιαστικο κομματι, οσον αφορα το αριστερο καναλι...Δεν μπορω να πω οτι εκανες συνοδεια με καποια λογικη...Τουλαχιστον αυτο μου αφηνεις σαν ακροατη..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #5 στις: 19/07/05, 16:58 »
είναι καθαρά αυτοσχεδιαστικό...εννοώντας ότι δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τα αρμονικά μου μέρη και περιορίστικα σε improvise πανω σε συγκεκριμένες κλίμακες...
η καθηγήτρια μου σαφέστατα δεν εντυπωσιάστηκε... από την συνθετική μου δυνότητα  ;D 8) αλλά εκτίμησε το γεγονός ..οτι προσπάθησα να κάνω κάτι σχετικά πρωτότυπο πάνω σε μια Baroque μελοδία μπάσου...
δεν έπρεπε να χρησιμοποιησω μπαροκ στιλ παιξίματος...αφου είναι λογικό οτι δεν έχω παιδία πάνω στο είδος...ούτε έχω ακούσματα αφού δεν είμαι πληκτράς  8) ;)
απλά απέφυγα να γράψω μια εργασία βασισμένη σε βιβλιοθήκη και ιστορικά στοιχεία  ;D
όσον αφορά την συνοδεία...απλά έγραψα την μπασομελοδία ώστε να ξεχωρίζει και έγραψα μια distortion κιθάρα να παίζει power chords αφήνοντας "εξω" την τρίτη νότα των ακόρντων.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #6 στις: 19/07/05, 23:30 »
ούτε έχω ακούσματα αφού δεν είμαι πληκτράς  8) ;)
Μαλιστα..μηπως δεν τρως σουβλακια, επειδη δεν εισαι σουβλατζης; Ή δεν χρησιμοποιεις την τουαλετα, επειδη δεν εισαι υπευθυνος πωλησης ειδων υγιεινης;  ::)
Καλα..δηλαδη για να καταλαβω..Στο σχολειο σου, εχετε ενα μαθημα που λεγεται Μπαροκ, και στο οποιο πρεπει να παρουσιασετε μια εργασια σε ενα δοσμενο μπασο..και εσυ αναφερεις οτι δεν εχεις την παιδεια για κατι τετοιο; ??? Ελπιζω τουλαχιστον να μην το πληρωνετε κιολας, γιατι στην αντιθετη περιπτωση, σας κοροϊδευουν κανονικα ;D Και αν αυτο ειναι μια εργασια που εγινε στο εκπληκτικο μαθημα της Μουσικης ( με το εξισου καταπληκτικα απαισιο βιβλιο ) που διδασκονται στα σχολεια, τοτε...με ποια λογικη σας εβαλε μια τετοια εργασια; ??? Παω να βρω τον κοντινοτερο τοιχο, να βαρεσω τη κεφαλα μου την αδεια, μπας και καταλαβω... 8)
( ολα τα παραπανω ειναι ασχετα με τη μουσικη που εγραψες,ετσι; Αφορουν τη λογικη του κομματιου και οχι το ιδιο το κομματι ;) )
( και ασχετο νουμερο 2...στο επομενο μαθημα, δηλαδη του χρονου, ρωτα την αν μπορεις να κανεις μελετη για τη μουσικη δωματιου...να της γραψεις κανα αποσπασμα απο "ανακουφιση σε τουαλετα" :-X... )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #7 στις: 20/07/05, 11:42 »
προφανέστατα... μαθαίνεις περισσότερο ιστορικά στοιχεία και χαρακτηριστικά της περιόδου...και όχι πως να παίζεις Bach που στην δικιά μου περίπτωση θάταν απλά άτοπο απο την που δεν ασχολούμε με κάποιο σχετικό όργανο της περιόδου...

το αν τρωω σουβλακια με το εαν έχω ακούσματα...είναι ένα απλά ηλίθιο ειρωνικό αστειάκι...στο οποίο ξανααπαντώ με το ότι ποτε πριν δεν άκουγα Vivaldi ή Bach οπότε σε ένα 4μηνο μάθημα τι ακούσματα μπορείς να έχεις και να τα αφομιώσεις...ώστε να μπορείς να τα βγάλεις στο παίξιμο σου και ιδίως σε ένα όργανο όχι της εποχής...

και ξαναεξηγώ....γιατί ή δεν διαβάζουμε αυτά που γράφουμε ή η δυσλεξία κατακλίζει το forum...
ήταν δικιά μου επιλογή να κάνω κάτι τέτοιο και δεν μου ζητήθηκε...εκτιμήθηκε απλά σαν ιδέα...όπως είπα σε προηγούμενο post
δεν ήθελα να γράψω μια εργασία βασιζόμενη στην βιβλιοθήκη...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Chris NightCrawler - La Folia
« Απάντηση #8 στις: 03/08/05, 10:27 »
Οι πρώτες 3-4 νότες που απαρτίζουν το ριφάκι σου έχουν κλαπεί από κάπου, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από πού.

Νομίζω ότι άκουσα το ίδιο ριφάκι, παιγμένο με καθαρό ήχο, με βρώμικο και με wah-wah. Αυτό…  :-\
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 14:26
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 04:33
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 23:21
από Night.Crawler
16 Απαντήσεις
5568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/08, 15:02
από chris_fast_fingers
1 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 23:05
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/13, 22:09
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
8923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/18, 18:44
από Guitar Fan