Αποστολέας Θέμα: Πρόστιμο 1,92 εκατομ. $ για παράνομη διακίνηση 24 τραγουδιών  (Αναγνώστηκε 5558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Η 32χρονη και μητέρα τεσσάρων παιδιών Jammie Thomas-Rasset καταδικάστηκε από δικαστήριο της Μινεάπολις σε πρόστιμο 1,92 εκατομμυρίων δολαρίων για παράνομο downloading 24 τραγουδιών!!! Το πρόστιμο δηλαδή είναι 80.000 δολάρια ανά τραγούδι, ενώ το δικαστήριο είχε δικαιοδοσία βάση του νόμου να επιβάλει πρόστιμο μέχρι και 150.000 δολάρια ανά τραγούδι.

Αυτή ήταν η δεύτερη δίκη. Πρωτόδικα το 2007 είχε καταδικαστεί σε πρόστιμο 222.000 δολαρίων αλλά οι δικαστές αναψηλάφησαν (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος) την υπόθεση και όρισαν νέα δίκη με το παραπάνω αποτέλεσμα.

Στην επόμενη δίκη θα την στείλουν στο Γκουαντάναμο…
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Έχουνε συμβεί και άλλα παρόμοια παλαβά με end users που κατεβάζουνε "πειρατική" μουσική. Δυστυχώς βέβαια τα πρόστιμα είναι νομιμότατα.
Τώρα κατά πόσο, είναι μια πραγματικότητα όλα αυτά και δεν μας δουλεύουνε ψιλό γαζί, ή γίνονται για κάποιο άλλο λόγο ποιος ξέρει.
Πάντως δεν πιστεύω να καταφέρει να βρει τα φράγκα η εν λόγω κυρία.Αν τα είχε στην άκρη θα αγόραζε τα cdakia της αυθεντικά!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Εννοείται ότι δεν έχει τα χρήματα.

Ο εκπρόσωπος των δισκογραφικών εταιριών υποστήριξε ότι από την πρώτη στιγμή είχε προσπαθήσει να έρθει σε συμβιβασμό μαζί της για να πληρώσει 3.000-5.000 $ αλλά αυτή και η δικηγόρος της αρνήθηκαν.

Πιθανότατα μετά από αυτό οι δισκογραφικές πίεσαν το δικαστήριο για μια τέτοια απόφαση για να λειτουργήσει ως μέσο εκφοβισμού των εκατομμυρίων χρηστών file sharing στο internet στον πλανήτη που κάνουν το ίδιο πράγμα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Αυτά συμβαίνουν στη χώρα της ελευθερίας.

Φυσικά, οι πραγματικοί εγκληματίες παραμένουν ατιμώρητοι από την πολυπλοκότητα του μηχανισμού απονομής δικαιοσύνης και τους χίλιους τρόπους που μπορούν να γλιστρήσουν από αυτήν.

Ας μην αναφερθώ στα ακόμη μεγαλύτερα δεινά που επιφέρουν ως χώρα εναντίον ορισμένων αδύνατων κρατών, π.χ. προφασιζόμενοι την ύπαρξη όπλων μαζικής καταστροφής κ.λ.π.
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και πώς ακριβώς κατάλαβαν ότι έκανε downloading?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Αυτό είναι το πιο εύκολο να γίνει. Ο πάροχος της υπηρεσίας internet έχει στοιχεία και αν του ζητηθούν από δικαστήριο είναι υποχρεωμένος να τα δώσει.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Και πώς ακριβώς κατάλαβαν ότι έκανε downloading?
Αυτό είναι το πιο εύκολο να γίνει. Ο πάροχος της υπηρεσίας internet έχει στοιχεία και αν του ζητηθούν από δικαστήριο είναι υποχρεωμένος να τα δώσει.

Και με ποιο τρoπο έκανε download? με τι είδους προγραμματα? και πως από τόσα εκατομμύρια ανθρώπους που το κάνουν διάλεξαν αυτή? Εγώ πιστεύω ότι είναι στημένο για εκφοβισμο... αλλιώς αν τους συνέφερε και μπορούσαν να το κάνουν τόσο εύκολα θα έστελναν χιλιάδες κόσμο στα δικαστήρια και θα τους ζητούσαν π.χ. 5000€...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω ότι είναι στημένο για εκφοβισμο...

Αυτό είπα κι εγώ...

Πιθανότατα μετά από αυτό οι δισκογραφικές πίεσαν το δικαστήριο για μια τέτοια απόφαση για να λειτουργήσει ως μέσο εκφοβισμού των εκατομμυρίων χρηστών file sharing στο internet στον πλανήτη που κάνουν το ίδιο πράγμα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Και πώς ακριβώς κατάλαβαν ότι έκανε downloading?
Αυτό είναι το πιο εύκολο να γίνει. Ο πάροχος της υπηρεσίας internet έχει στοιχεία και αν του ζητηθούν από δικαστήριο είναι υποχρεωμένος να τα δώσει.

Και με ποιο τρoπο έκανε download? με τι είδους προγραμματα? και πως από τόσα εκατομμύρια ανθρώπους που το κάνουν διάλεξαν αυτή? Εγώ πιστεύω ότι είναι στημένο για εκφοβισμο... αλλιώς αν τους συνέφερε και μπορούσαν να το κάνουν τόσο εύκολα θα έστελναν χιλιάδες κόσμο στα δικαστήρια και θα τους ζητούσαν π.χ. 5000€...
Αν δεν απατώμαι P2P εφαρμογες με διαμοιρασμό πληροφορίας μεταξύ χρηστών δεν είναι δυνατον να εντοπιστούν. Με κανα ραπιντσεαρ θα εγινε η δουλειά. Και σε ενα αρθρο του CNN διάβασα ότι ,πλέκεται και το iTunes στη μέση...

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Δεν ειμαι νομικος αλλα καπου ειχα ακουσει για την αρχη της αναλογικοτητας η καπως ετσι...

μου φαινεται παραλογο τοσα πολλα λεφτα σε μια νοικοκοιρα....ξερω γω

ας μας πει κανενας νομικος αν υπαρχει...

ειναι σαν να κλεβεις ενα παγωτο και να σε βαζουν να πληρωσεις ολο το σουπερμαρκετ...

και το θεμα ειναι λιγο κολοκυθια και εξηγουμαι....

κατεβαζω 24 τραγουδια απο καποιον μεσω p2p.......παρανομια 1

μετα απο εμενα κατεβαζουν αλλοι 20 .... παρανομια 2 που ευθυνομαι

και απο αυτους τους 20 και παει λεγοντας αλλοι 100000000 ......παρανομια 3 αλλα εγω δεν ευθυνομαι.....ας πανε να βρουν τους αλλους

απ οτι καταλαβα της βαλανε προστιμο για το συνολο των διαφυγοντων κερδων ενω κατα την αποψη μου (νομιζω ετσι ; ) ευθυνεται μονο για τους 20 που πηρανε απο αυτην.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/09, 12:28 από boxer »

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
O φίλος Boxer, έχει δίκιο σχετικά με το νομικό κομμάτο. Ο καθορισμός της ποινής είναι ανάλογος της παρανομίας καθώς και της ζημίας που αυτή προκάλεσε. Για παράδειγμα, ένας μαγαζάτορας που έκανε κατέβασμα μουσικής και την έπαιζε στο μαγαζί του, θα λάβει μεγαλύτερη ποινή απο την κυρία που έκανε χρήση στο σπίτι. Στις δυο περιπτώσεις είναι διαφορετικό το μέγεθος της "ζημίας" και της απώλειας κέρδους για τον δημιουργό. Τώρα θα μου πεις πως υπολογίζεται αυτό ακριβώς...απλά δεν υπολογίζεται και για το λόγο αυτό είναι όλα τόσο φλου.
Απο νομικής πλευράς τέτοιο ποσό δε μπορεί να σταθεί, σε ενδεχόμενη προσβολή του σε ανώτατο δικαστήριο.

Προσωπικά θεωρώ οτι το όλο ζήτημα έλαβε δημοσιότητα για λόγους εκφοβισμού, και η κυρία θα πληρώσει ένα ασυγκρίτως μικρότερο ποσό.

Βέβαια, Αμερική είναι ποτέ δε ξέρεις τι κάνουνε αυτοί εκεί πέρα. Εγώ μιλάω πάντοτε με δεδομένα ευρωπαϊκής νομολογίας.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
ακουσα οτι πλησιαζουν και ανατολικα...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πάντως οι "spoofers" (προγράμματα bots που κάνουν συστηματικά hit στον υπολογιστή χιλιάδων χρηστών δήθεν για να πάρουν μέρος από τα διαθέσιμα αρχεία που τυχόν κάνετε seed) που καραδοκούν για να πιάσουν p2p χρήστες έχουν πολλαπλασιαστεί δραματικά τον τελευταίο καιρό.
Λίγο free advice με όλη μου την αγάπη:
Όποιος κάνει downloading ακόμα και με νόμιμο υλικό και μεταξύ φίλων, πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα που να προστατεύει την ιδιοτικότητα του, όπως πχ. το peerguardian (http://phoenixlabs.org/pg2/) για να μήν βρεθεί στην δυσάρεστη περίσταση να πρέπει αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος polpolpol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
τρελλά πράγματα  >:(
www.GreekMusicDB.com - Η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών για την Ελληνική Μουσική

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
19329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/02, 21:18
από tabo
4 Απαντήσεις
9833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/04, 00:14
από ATANA13
253 Απαντήσεις
250180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/24, 11:38
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/05, 12:08
από Ο Νέος Κιθαρωδός
108 Απαντήσεις
38291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/06, 16:35
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
4441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/07, 15:05
από Baroness
33 Απαντήσεις
14222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 20:10
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 13:06
από Mrs Brightside
8 Απαντήσεις
5591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 00:33
από IxNiLaTiS
20 Απαντήσεις
8963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 13:08
από vagtanplan