Αποστολέας Θέμα: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767  (Αναγνώστηκε 6380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Παιδια πριν απο 5 περιπου εβδομαδες ημουν σε ενα συλεκτικο παζαρι και αγουροξυπνημενος οπως ημουν γιατι ηταν 6.30 το πρωι...επεσε το ματι μου σε μια Ηλεκτρικη Κιθαρα που δεν ξερω γιατι αλλα μου γυαλισε στο ματι απο την πρωτη στιγμη....! Ο πωλητης ελειπε εκεινη την ωρα και περιμενα αρκετα μεχρι να ερθει... Η κιθαρα ηταν σε πολυ κακη κατασταση , πολλες φορες βαμενη και μαλιστα χαλια βαμενη με χτυπηματα και εντελως ακαταληλη για παιξιμο... Εκτος αυτου ελειπαν δυο κουμπια απο τα ποτεσιομετρα και η καμπανα επανω...  Εμενα παντως μου αρεσε! Σκεφτηκα οτι απο αυτο το Εκτρωμα θα μπορουσα να φτειαξω κατι καλο...  Ουτε ηξερα τι μαρκα ηταν αλλα ουτε ειχα πιασει παρομοια Κιθαρα στα χερια μου... Τελικα την αγορασα μετα απο πολλα παζαρια.... Αμεσως αρχισα να κατεβαζω ιδεες πως θα μπορουσα να την ξανακανω....μουσικο Οργανο.... Κατ αρχας την εκανα στην κυριολεξια Βιδες, και εμεινε μονο το ξυλο... Μετα αρχισα το τριψιμο μεχρι να βγουν εντελως ολες οι παλιες και περιτες στρωσεις χρωματος... Μετα αρχισα το στοκαρισμα και για να πω την αληθεια εκει τα βρηκα σκουρα γιατι δεν εχω και μεγαλη εμπειρια στον δουλευω με το ξυλο... Τελικα κατι καταφερα και εκλεισα τις περισσοτερες τρυπες και τα χτυπηματα που ηταν παρα πολλα... Μετα αγορασα χρωμα και την εβαψα...Τωρα μην περιμενετε απο εμενα....εργαστηριακο Βαψιμο στοκαρισμα αλλα για τα γουστα μου και τις γνωσεις μου τα καταφερα επιοικως καλα....  Μετα επρεπε να βρω κουμπια και φυσικα νεες βιδες γιατι οι παλιες ηταν ολες σκουριασμενες.... Και εκει τα καταφερα.... Καταληλες βιδες βρηκα απο την δουλεια μου και κουμπια αγορασα απο το Ebay και σε δυο ημερες ηταν στο σπιτι μου... Μετα αρχισα κατ αρχας να συναρμολογω τα Ηλεκτρικα μερη και να αλλαζω τις καλωδιωσεις εκει που χρειαζεται... Καθερισμα στον Διακοπτη και τα Ποτενσιομετρα για να μην κανουν θορυβους.... Μετα καθαρισα και γυαλισα τα μεταλικα κοματια και συναρμολογησα την Κιθαρα αφου εκανα περιπου τρεις Ωρες για να ρυθμισω το μπρατσο...  Μετα ηρθε η Ωρα για τις πιο σημαντικες ρυθμισεις δηλαδη η ρυθμιση των Μαγνητων και των χορδων για να μπορω εγω με τα μικρα μου δαχτυλα να παιξω επανω σε αυτο το Οργανο... Αυτη λοιπον η δουλεια ηταν η πιο δυσκολη και κρατησε πανω απο 8 Ωρες! Μεχρι να πετυχω τον ηχο που ηθελα εγω αλλα και οι χορδες να ειναι πολυ κοντα στην Ταστιερα μου βγηκε η πιστη.... Τελικα το αποτελεσμα ηταν πολυ καλυτερο απο το αναμενομενο και μπορω να πω οτι η Κιθαρα παιζεται πολυ ευκολα , απαλα, και ο Ηχος ειναι ο Καλυτερος απο τις αλλες επτα Ηλεκτρικες Κιθαρες που εχω στην συλογη μου! Τετοιον ηχο δεν τον περιμενα... Ισως να μου βγηκαν και οι ρυθμισεις... Προσπαθησα να βγαλω εναν Funky Ηχο και αυτο ακριβως πετυχα.... Οταν την συνδεσα στον Fender μου δεν πιστευα στα αυτια μου.... Αλλα σας ειπα οτι χρειαστηκα πανω απο 8 Ωρες για να βγαλω εναν καλο Ηχο.... Τωρα η ερωτηση μου αν καποιος η καποια απο εσας ξερει αυτην την Κιθαρα.... Μετα απο πληροφοριες στο Ιντερνετ ξερω οτι οι Κιθαρες αυτες κατασκευαστηκαν το 1981 με 1982 και οτι υπαρχουν Κορεατικης αλλα και Αμερικανικης κατασκευης... Στην αρχη δεν ηξερα καν την Μαρκα της Κιθαρας αλλα μετα που εβγαλα ολες τις περιτες στρωσεις χρωματος καταφερα με τον μεγενθυτικο Φακο να διαβασω το Guitar Hondo Deluxe Series 767.... Δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες στο Ιντερνετ αλλα μονο λιγα πραγματα... Και οσο για τις Τιμες....Κοιταξα στο Ebay και Ιντερνετ που οι τιμες για ενα τετοιο Οργανο παιζουν απο 150 Δολαρια η φτηνοτερη μεχρι 600 δολαρια η ακριβοτερη αναλογα με την κατσταση της... Εμενα παντως μου καοστισε με ολα τα ανταλακτικα, μπογιες, γυαλοχαρτα,στοκους , κουμπια κλπ γυρω στα 110 Ευρω.... Αλλα φυσικα εδω δεν υπολογιζεται η Δουλεια που εβαλα γιατι δουλεψα πανω απο τριαντα Ωρες μεχρι να την φτειαξω... Την καμπανα την εφτειαξα μονος μου.... Πολλους χαιρετισμους... Χρηστος....   
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/13, 21:06 από Yet! »
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #1 στις: 21/03/13, 21:45 »
μπράβο!
ωραία ιστορία και χαρά στο κουράγιο σου και στο μεράκι σου για όλη αυτή την ιστορία...

θα ήταν ενδιαφέρον αν είχες και φωτογραφίες απ'το πως ήταν πριν αλλά και από τη διαδικασία της αναπαλαίωσης....

ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!

ΥΓ.λογικά θα τα χει βρει αυτά τα site με πληροφορίες αλλά στα στέλνω σε περίπτωση που σου ξέφυγαν:
http://www.iqui.de/hondoflyingv/hondoflyingv.htm
http://en.allexperts.com/q/Electric-Guitars-3419/2012/8/hondo-deluxe-series-767.htm

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #2 στις: 21/03/13, 22:05 »
Μπραβο φιλε μου για το μερακι σου και τη δουλεια σου...η αληθεια ειναι οτι οι Hondo δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα εσυ την εκανες κουκλα...προσωπικα εχω μια ενσταση με τα αυτοκολλητα αλλα οκ...Τελος αν σε βολεψει πετας και ενα σετ μαγνητες-ηλεκτρικα και την απογειωνεις!

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #3 στις: 21/03/13, 22:52 »
Παιδια σας ευχαριστω που κοιταξατε την κιθαρουλα μου.... Ναι εχετε δικαιο.... Επρεπε να βγαλω φωτο πριν την φτειαξω...  Αλλα μολις την πηγα στο σπιτι ηταν τοσο μεγαλος ο Ερωτας που την διελυσα αμεσως!!! Και με τα αυτοκολητα εχετε δικαιο.... Και εγω ειμαι ενναντιον.... Αλλα δεν ξερω τι μου ηρθε και τα κολησα...... Ισως ηθελα να εχει μια δικια μου υπογραφη..... Ειναι ερωτας γιατι ειναι η πρωτη μου Κιθαρα που αναπαλαιωσα.... Εχω αναπαλαιωσει πολλα πραγματα αλλα κιθαρα ποτε!!!!
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #4 στις: 22/03/13, 08:09 »
Μπράβο, και σ' ανώτερα :) Η πρώτη εμπειρία είναι σημαντική. Οι επόμενες φορές θα είναι πιο εύκολες.

Τι χρώμα χρησιμοποίησες; σε σπρέυ; Σου βγήκε αρκετά "σαγρέ", και κάπου βλέπω ότι έχουν τρέξει σταγόνες, μάλλον ψέκασες από πολύ κοντά και λίγες στρώσεις. Επίσης στο πίσω μέρος σαν να βλέπω λακουβίτσες, μήπως δεν στόκαρες/έτριψες καλά;

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #5 στις: 22/03/13, 11:13 »
Γεια σου Βραζιλη που δεν σε λενε Βιλλ Χαιρομαι που μιλαω μετα απο πολλα χρονια παλι μαζι σου!!! Τελικα δεν κατφερα να κρυψω τις κακοτεχνιες μου.... Ναι εχεις δικαιο το χρωμα δεν επιανε καλα και στην βιασυνη μου τα...σκατωσα και με τον στοκο.... Ηταν η παρθενικη μου δουλεια  Τωρα στα 53 μου αρχισα να αναπαλαιωνω Κιθαρες... Αλλα ειμαι σπιτογατος και θελω ολο κατι να φτειαχνω...... Και μετα να το κοιταζω με τις Ωρες..... Σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου.... Εγω παντως ειμαι ερωτευμενος με την Κιθαρα αυτη..... Στο Φουλ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φιλακια!!!!!!!!!Χρηστος :) :) :)
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #6 στις: 22/03/13, 13:41 »
Εγω παντως ειμαι ερωτευμενος με την Κιθαρα αυτη..... Στο Φουλ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φιλακια!!!!!!!!!Χρηστος :) :) :)
ε κάνε κανά βίντεο ντε! :D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #7 στις: 23/03/13, 15:33 »
οτι λεει κ το παλικαρι απο πανω...θελουμε αν γινεται να ανεβασεις κανα κλιπακι...παιξε κ τυχαια ριφακια,απλα να την ακουσουμε!! >:D >:D

μου αρεσει να διαβαζω τετοιες ιστοριες ευρεσης μια κιθαρας,η οποια ηταν παραμελημενη κ τελικα επεσε στα χερια καποιου με μερακι κ πηρε (η κιθαρα) τα πανω της...ευγε! :up

Αποσυνδεδεμένος Yet!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζω μεσα στις Αναμνησεις...
    • Skype - Radioyet!
    • Προφίλ
    • Radioyet The Realy Greek Internet Radio !
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #8 στις: 23/03/13, 17:37 »
Ενταξει παιδια.... Μολις βρω ευκαιρια θα φτειαξω ενα μικρο βιντεακι..... Περιμενετε λιγο...  πρεπει να βρω λιγο χρονο... :) :) :) :)
www.Radioyet.de Το δικό σας Ελληνικό Ραδιόφωνο ! Κάθε Δευτέρα Τρίτη και Πέμπτη στις 22.00 η Ώρα Ελλάδος!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #9 στις: 24/03/13, 05:57 »
με την ησυχία σου! εννοείται.... :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #10 στις: 24/03/13, 22:30 »
μπράβο, πολύ μεράκι!
πραγματικά την ανέστησες
έπρεπε να είχες τραβήξει και μια φωτογραφία όπως ήταν πριν για να φαίνεται η αντίθεση.

όσο αφορά το βάψιμο μου φαίνεται πως δεν υπάρχει υπόστρωμα (αστάρι , σουλφασέρ ή κάτι τέτοιο) κάτω απο το χρώμα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαιωση Flying V Guitar Hondo Deluxe Series 767
« Απάντηση #11 στις: 29/03/13, 22:28 »
πολυ ωραια η κιθαρα, μπραβο πολυ καλη δουλεια, οσο για τα αυτοκολητα εμενα μου αρεσαν σπανε την ροζ μονοτονια και δινουν ενα πρωσοπικο στυλ..!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
4 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
4775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
1 Απαντήσεις
2266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 13:37
από themos
9 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/09, 17:35
από jkstigma
0 Απαντήσεις
1604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/10, 15:01
από apple32
9 Απαντήσεις
7775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 09:55
από studio54
7 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 21:05
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
6970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/12, 19:30
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 12:59
από bathan