Αποστολέας Θέμα: Rosewood vs Maple  (Αναγνώστηκε 8718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #25 στις: 30/11/09, 21:33 »
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά νιώθω πλέον ότι έχω μάθει στην εντέλεια, από δω κι από κει, τι συμπεριφορά (υποτίθεται ότι) έχει το κάθε ξύλο.
Αλλά για τους μαγνήτες ή για τα nuts π.χ., είμαι μάλλον σε μαύρο σκοτάδι, και γι αυτό δυσανασχετώ. Γι αυτό και επειδή, όπως ειπώθηκε παραπάνω, έχουμε μπει μέχρι το λαιμό σε ένα καταναλωτικό τριπάκι που μας κρατάει μακριά από την ουσιαστική μουσική εξέλιξη.

Τέσπα, μη μου δίνετε πολλή σημασία....Απλά γκρινιάζω. Πάντως το θέμα με τα ξύλα όντως έχει πάρει αστείες διαστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #26 στις: 30/11/09, 22:08 »
Δυστυχώς ο Mech έχει δίκιο. Έψαχνα πρόσφατα πληροφορίες σχετικά με τον πυκνωτή του tone pot. Συγκεκριμένα ήθελα να μάθω ποιές θα ήταν οι μεταβολές που μπορεί να επιφέρει στη λειτουργία του ποτενσιόμετρου και τον ήχο της κιθάρας η αφαίρεσή του πυκνωτή από το κύκλωμα ή η αλλαγή του με έναν μικρότερης αξίας. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα τελικά να βρω κάποια πράγματα, αλλά δεν είναι ένα θέμα που φαίνεται να έχει συζητηθεί εκτενώς στα κιθαριστικά fora. Αν αντίθετα ψάξω για θέματα που έχουν σχέση με τις διαφορές maple και rosewood σαν ξύλα για την ταστιέρα, είμαι σίγουρος ότι θα βρω υλικό για να διαβάζω αρκετές μέρες...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/09, 22:21 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #27 στις: 27/02/10, 13:03 »
Η yamaha RGX μου εχει ενα παρακαμπτηριο τι ειναι τελος παντων switchaki (η ετσι υποτιθεται) των πυκνωτων και το εχω μονιμως στο on. Μιλαμε πολυ ογκος!!! Κανε ενα bypass διακοπτακι να κανεις και Α/Β πιο ευκολα!!!

Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #28 στις: 10/03/10, 22:45 »
εμενα μου φαινονται ηχητικά το ιδιο. Αλλά η εμφάνιση του maple απλα τα ΣΠΑΕΙ!. Για αυτον τον καθαρα υποκειμενικο και προσωπικο λογο το επιλεγω αποκλειστικά.

Maple FTW!! :)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #29 στις: 11/03/10, 12:04 »
Στινκυ στις μελετες σου να βοηθησω και γω ρε φιλε !!!  :P

Προσωπικα προτιμω το Maple επειδη μου καθεται καλυτερα στο χερι σαν επαφη και σαν αισθηση και τελος σαν προτιμηση στο "ματι".
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #30 στις: 11/03/10, 12:14 »
Ενα "τσικ" στο EQ του ενισχυτη, ενα χιλιοστο στο υψος του μαγνητη, λιγο μεγαλυτερο η μικροτερο action και φυσικα ο τυπος και το παχος της πενας (δεν το συζηταω καν για τις χορδες και την ηλικια τους) εχουν το καθενα απο μονο του παρα μα παρα πολυ πιο μεγαλη σημασια στον ηχο απο το ξυλο της ταστιερας. Εχουμε πετυχει την τελειοτητα σε ολα αυτα (και ειναι τελεια καθε φορα που πιανουμε την κιθαρα) και λεμε "Αχ, ο μονος τροπος για λιγο παραπανω brightness ειναι να ειχε η κιθαρα maple ταστιερα...";
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/10, 12:16 από Nikoubis »
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Rosewood vs Maple
« Απάντηση #31 στις: 11/03/10, 14:37 »
Ακριβως ετσι. Για να μην πω κιολας, οτι κατα βαση οταν ξεκινας τον ηχο απο τη χορδη στην κιθαρα το ενα μερος που παταει τη χορδη ειναι το δαχτυλο σου με το σχημα του και τη σκληροτητα του, το αλλο ειναι το ταστο, το οποιο ειναι μεταλλικο, βουτηγμενο σε κολλα. Και μετα ερχεται σε επαφη με το ξυλο το οποιο κανει τι? Παιρνει ηχητικα κυματα? Δεν αντιλεγω οτι δονειται μεσα στα χερια σου αλλα αυτο τι σημαινει οταν οι μαγνητες π.χ. στη strat ειναι στον αερα και "οχι στο ξυλο!!!". Μηπως, λεω, οταν πας απο φαρδυ κοντοχοντρο ταστο σε υπερψηλο στενο κωνικο με πολυ μεγαλυτερο action ξαφνικα αλλαζει και ο ηχος? Χωρις καν να αλλαξεις ξυλο...Ειναι υπερβολικα πολλες οι μεταβλητες, και νομιζω οτι το ξυλο ειναι μονο μια και μαλιστα χωρις ιδιαιτερη σημασια. Η μαζα ειναι ενα αλλο θεμα.

Δες το και ετσι. Προφανως μια strat εχει πιο λεπτο γυαλινο καθαρο ηχο απο μια les paul. Πριν ομως το αποδωσουμε στο μαονι της μιας και στο σφενδαμι της αλλης, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η μια εχει μακρυτερο μηκος χορδων για ιδιο κουρδισμα (scale) και ετσι πιο οξυ ηχο, διαφορα στα ταστα, μονο μαγνητη και οχι διπλο, το μπρατσο ειναι βιδωτο (θεωρητικα κατι γινεται και εκει) αντι για κολλητο κοκ...Ολα αυτα πολυ πριν μπει ο παραγοντας ξυλο...

Και αντε και το εποιασες. Ολες αυτες οι κιθαρες που θαυμαζουμε ολοι σε κλασσικα τραγουδια τι κοινο εχουν ως ξυλεια με τις νεες? Οι τωρινες gibson δεν εχουν καν "μαονι" ονδουρας αλλα ενα αλλο ειδος "μαονιου" που μοιαζει. Αλλη οικογενεια εντελως. Σα να πηρες μια μελαχρινη αμερικανα και τη βαφτισες μεσογειακη επειδη ειναι κοντουλα λεμονια. Ουτε καν ξαδερφη. Brazilian rosewood το ξεχνας. Κοκ. Οποτε τι κανουμε και τι πληρωνουμε?


Προσωπικα, τα θεωρω μπουρδες. Κανενας κατασκευαστης δεν βγηκε να πει οτι "το american basswood ειναι ανωτερο διοτι εχει ταδε περιεκτικοτητα σε αζωτο και αλατα, την ταδε κυτταρικη δομη ξεραμενο το οποιο ενισχυει την χ συχνοτητα και αποσβενει την αλλη". Κανενας. Ολοι προσπαθουν να το περιγραψουν εμπειρικα αλλα αυτο ποτε δεν εφτασε στην επιστημη. Και δεν μπορουν να εγγυηθουν την επαναληψιμοτητα στην ξυλεια η στην υγρασια. Τους συμφερει ομως να πουλανε κιθαρες και παραμυθι ωστε να γεμισουν τα ταμεια.

Καποια πραγματα κανουν μια κιθαρα ακριβη. Καποια ειδη ξυλου και η σπανιοτητα τους η το σχημα τους και η επεξεργασια τους την κανουν ακομη πιο ακριβη. Αλλα οχι τοσο φανταζεται ο καθενας...Το αφηνω εδω γιατι μαλλον ο οποιοσδηποτε θα εχει αλλη αποψη και δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισει περι σφενδαμι-bright ηχος οποτε δε βαριεσαι!!! Απλα αποψεις μοιραζομαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/04, 07:42
από Βραζίλης
15 Απαντήσεις
8444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 17:51
από panka
21 Απαντήσεις
7858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 14:15
από Guitarero 240bpm
maple ταστιερες

Ξεκίνησε από bihlas87 Μπάσο

5 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:38
από ogyon21
3 Απαντήσεις
2623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 11:35
από groovymood
15 Απαντήσεις
9460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/10, 15:26
από JACKSONMAN
0 Απαντήσεις
2072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:43
από vagelis11
3 Απαντήσεις
6718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 18:19
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/21, 19:38
από Socrates_dtc