Αποστολέας Θέμα: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'  (Αναγνώστηκε 20781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #75 στις: 24/07/10, 18:00 »
Στο troktiko βρε...

Μπορείς να βάλεις όπου "κολοκύθια με τη ρίγανη"="π**άρια μέντολες". Μεγαλοστομίες και παπάδες, ακόμη και στην τελευταία του ανάρτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/10, 18:02 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #76 στις: 26/07/10, 00:40 »
Απο την Ελευθεροτυπία

Το Indymedia, το Troktiko και η Zougla
 
Επώνυμη ανωνυμογραφία

Η δολοφονία του Σωκράτη Γκιόλια επιβεβαίωσε όσα γράφαμε στη στήλη με αφορμή την πρώτη δολοφονική επίθεση της «Σέχτας» και θύμα έναν αστυνομικό («Ποιοί γαζώνουν στο σκοτάδι», 20.6.09), ότι δηλαδή «η μαφιόζικη δολοφονία κρύβει …μαφιόζους». O Νίκος Χατζηνικολάου από το βραδινό δελτίο της Δευτέρας στο Alter υποδείκνυε τους δικούς του υπόπτους. Ηταν -ποιος άλλος;- ο ενοχλητικός ιστότοπος Indymedia, ο οποίος είχε τολμήσει στο παρελθόν να αναφερθεί απαξιωτικά για τις αναρτήσεις του δολοφονημένου δημοσιογράφου στο γνωστό ιστολόγιο Troktiko. Την επομένη, τη σκυτάλη κατά του Indymedia παρέλαβε το πρωί το Βήμα και το απόγευμα ο Νίκος Στραβελάκης στο Mega με καθυστέρηση ενός 24ώρου. Βέβαια ο κ. Χατζηνικολάου επανήλθε, για να θυμίσει ότι αυτός είχε πρώτος την ιδέα. Το αποτέλεσμα ήταν κωμικοτραγικό. Μέσα στη φούρια τους να ενοχοποιήσουν το Indymedia, οι συνεργάτες του κ. Χατζηνικολάου διάβασαν ένα μήνυμα από το Indymedia, στο οποίο καταδικαζόταν η βία και υποδεικνυόταν ως μόνη μέθοδος πάλης ο αγώνας των ιδεών και των αποκαλύψεων. Χατζηνικολάου, Παυλόπουλος και Μακρή έκαναν ότι δεν κατάλαβαν αυτό που άκουσαν.

Πώς θυμήθηκαν ξαφνικά το Indymedia οι επιφανείς δημοσιογράφοι; Και για ποιο λόγο είχαν τέτοια ταραχή που τους οδήγησε σε μια τέτοια δημοσιογραφική πατάτα; Η λύση του γρίφου είναι βέβαια προφανής. Ακολουθώντας τη μέθοδο του λαϊκού παιγνίου «εδώ ο παπάς», ο κ. Χατζηνικολάου και οι συνεργάτες του πάσχιζαν να αποκρύψουν το γεγονός ότι αν έχει κάποιος «στοχοποιήσει» τα τελευταία χρόνια τον Γκιόλια, αυτός δεν είναι το Indymedia, αλλά ο παλιός δάσκαλός του, ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος.

Για την ακρίβεια ελάχιστοι θα γνώριζαν τον Σωκράτη Γκιόλια αν δεν είχε κάποια στιγμή κοντραριστεί με τον μέχρι τότε εργοδότη του και δεν είχε ακολουθήσει το πρωτοφανές αλληλοξεκατίνιασμα από τις ιστοσελίδες (Troktiko – Zougla) και τις εφημερίδες τους (Πρώτο Θέμα – Veto). Ακόμα και σήμερα μπορεί να αναζητήσει κανείς στο διαδίκτυο τα ακραία μηνύματα που απηύθυνε ο ένας στον άλλο, με τελικό αποτέλεσμα την υποβολή και από τις δυο πλευρές μηνύσεων και α       γωγών.

Χαρακτηριστικό μήνυμα Τριανταφυλλόπουλου προς Γκιόλια: «Μικρέ τυφλοπόντικα του διαδικτύου, μάθε ότι η μετεξέλιξή σου σε ενεργούμενο του εργολάβου και του κλέφτη, δεν πρόκειται να προστατέψει ούτε εσένα ούτε τα αφεντικά σου…» Και δεκάδες άλλα, όπου ο Γκιόλιας αναφέρεται ως «σκουπιδοπαρέα», «αναλφάβητος», «ρεπόρτερ της χλωρίνης» και «χιουμοριστικά», όπως το παρακάτω: «Σωκράτη, μάλλον έχεις αδυναμία στις μεγάλες και σκληρές μπανάνες, δεν εξηγείται αλλιώς…» Ανάλογες σκληρές αναρτήσεις θα βρει κανείς και στο Troktiko για τον Τριανταφυλλόπουλο («Τουρκόσπορος», «συκοφάντης», «καρπαζοεισπράκτορας», «ρουφιάνος», κ.λπ).

Είναι σίγουρο ότι οι δυο τους γνωρίζονταν πολύ καλά. Και οι εκατέρωθεν επιθέσεις είχαν την ευθυβολία των προσβολών που επιφυλάσσουν ο ένας για τον άλλο κάποιοι παλιοί αγαπημένοι μετά το διαζύγιο. Δεν έχει σημασία ποιος είχε δίκιο. Ισως και οι δύο. Το βέβαιο είναι ότι όλα αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τη δημοσιογραφία και πολύ περισσότερο την «αποκαλυπτική δημοσιογραφία». Και βρίσκονται πολύ μακριά από το (σκληρό και στρατευμένο αλλά) απολύτως ενημερωτικό Indymedia που θυμήθηκε μέσα στον πανικό του ο κ. Χατζηνικολάου και οι συν αυτώ.

                                                                                                                                                                                                             (Ελευθεροτυπία, 24/7/2010)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #77 στις: 26/07/10, 09:54 »
Καλός ο Γκιόλιας, κακός ο Γκιόλιας... καλό το troktiko,κακό το troktiko.. καλό το indymedia, κακό το indymedia!! Θα συνεχίσουν να το τραβάνε όσο πάει οι δημοσιογράφοι, μέχρι να το "στραγγίξουν" απο AGBονούμερα και να εξυπηρετήσει ο καθένας τους σκοπούς του.

Πάντως, δεν ξέρω για τα κολοκύθια με τη ρίγανη του troktiko, σίγουρα όμως ανάρτηση με ονόματα, διευθύνσεις,τηλέφωνα και φωτογραφίες (αν θυμάμαι καλά) αστυνομικών μετά τη δολοφονία του Γρηγορόπουλου, μαζί με τις σχετικές προτροπές για "εκδίκηση" μόνο στο "άκρως ενημερωτικό indymedia" που "καταδικάζει τη βια" έχω δει!!!!

Ούτε "κολοκύθια", αλλα ούτε και "κουτόχορτο" στο μενού μου ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #78 στις: 26/07/10, 11:06 »
2 γαϊδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα... Αυτο εχω να πω μονο!


( αχυρωνας: η ενημερωση μας, η ενημερωση ολου του κοσμου
  γαϊδαροι: Ολοι οι δημοσιογραφισκοι και τυχαρπαστοι bloggers που εξυπηρετουν συμφεροντα, ομως δειχνουν ο ενας τον αλλον γιατι χανουν τη δουλεια ;) )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #79 στις: 26/07/10, 11:36 »
2 γαϊδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα... Αυτο εχω να πω μονο!


( αχυρωνας: η ενημερωση μας, η ενημερωση ολου του κοσμου
  γαϊδαροι: Ολοι οι δημοσιογραφισκοι και τυχαρπαστοι bloggers που εξυπηρετουν συμφεροντα, ομως δειχνουν ο ενας τον αλλον γιατι χανουν τη δουλεια ;) )
+1000 Και συμπληρώνω: Αν κάποιος θέλει να έχει έστω και την ελπίδα μιας σωστής ενημέρωσης θα πρέπει να συλλέξει και να διασταυρώσει πληροφορίες απο όοοοοολες τις εφημερίδες/ραδιόφωνα/τηλεοπτικά κανάλια, sites/forums/blogs και πάλι κανείς δε μπορεί να του εγγυηθεί πως θα φτάσει έστω κοντά στην αλήθεια. Σχεδόν κανείς όμως δεν έχει ούτε το χρόνο αλλα ούτε τη διάθεση να απαγκιστρωθεί απο την ιδεολογική/κομματική του ταυτότητα για να το κάνει.

Άρα, ενημέρωση μηδέν! Η σχεδόν μηδέν...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #80 στις: 26/07/10, 19:25 »


Πάντως, δεν ξέρω για τα κολοκύθια με τη ρίγανη του troktiko, σίγουρα όμως ανάρτηση με ονόματα, διευθύνσεις,τηλέφωνα και φωτογραφίες (αν θυμάμαι καλά) αστυνομικών μετά τη δολοφονία του Γρηγορόπουλου, μαζί με τις σχετικές προτροπές για "εκδίκηση" μόνο στο "άκρως ενημερωτικό indymedia" που "καταδικάζει τη βια" έχω δει!!!!


Το παρακολουθούσα ανελλιπώς εκείνες τις μέρες το troktiko και δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο.
Δηλαδή και λογικά να το δεις τηλέφωνα και διευθύνσεις αστυνομικών ούτε στο ιndymedia δεν έχουν βγει καθώς δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να βρεθούν.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #81 στις: 26/07/10, 20:08 »
Αν κάποιος θέλει να έχει έστω και την ελπίδα μιας σωστής ενημέρωσης θα πρέπει να συλλέξει και να διασταυρώσει πληροφορίες απο όοοοοολες τις εφημερίδες/ραδιόφωνα/τηλεοπτικά κανάλια, sites/forums/blogs και πάλι κανείς δε μπορεί να του εγγυηθεί πως θα φτάσει έστω κοντά στην αλήθεια. Σχεδόν κανείς όμως δεν έχει ούτε το χρόνο αλλα ούτε τη διάθεση να απαγκιστρωθεί απο την ιδεολογική/κομματική του ταυτότητα για να το κάνει.

Άρα, ενημέρωση μηδέν! Η σχεδόν μηδέν...

Δεν είναι ακριβώς έτσι Vaiking. Ή μάλλον από την πλευρά της ενημέρωσης έτσι είναι, διότι εν-ημέρωση σημαίνει να γνωρίζεις τι εμφανίζεται μέσα στην ημέρα στην "Ε", στην "Κ", στο "Βήμα", στην "Αυριανή", στο "ΠΘ", στην "ζούγκλα", στο "Mega" κλπ.

Στην αναζήτηση της αλήθειας όμως, αρκεί η γνώση ότι ο τρόπος παρουσίασης είναι εξαρτημένος των συμφερόντων. Άρα εάν έχεις ψήγματα συγκριτικής σκέψης και ελάχιστη γνώση της κοινωνικής διαμόρφωσης αντιλαμβάνεσαι αυτομάτως το ψέμα. Ο τρόπος που λέγεται το ψέμα, οι συγκυρίες του χρόνου αναφοράς του ψέματος και οι αντιδράσεις, σε οδηγούν απαρέγκλιτα στην αλήθεια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #82 στις: 26/07/10, 20:46 »

Το παρακολουθούσα ανελλιπώς εκείνες τις μέρες το troktiko και δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο.
Δηλαδή και λογικά να το δεις τηλέφωνα και διευθύνσεις αστυνομικών ούτε στο ιndymedia δεν έχουν βγει καθώς δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να βρεθούν.
Αναφέρομαι στο indymedia το οποίο πρωτοπαρακολούθησα εκείνες τις μέρες και μια απο τις πρώτες αναρτήσεις που βρήκα ήταν αυτή που περιέγραψα. Οι διευθύνσεις και τα τηλέφωνα ήταν τα υπηρεσιακά και όχι τα προσωπικά. Και η παρότρυνση για εκδίκηση ήταν σαφέστατη! Υπήρχαν κι άλλες αλλα αυτή μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση! Συνεπώς το να κάνει κάποιος σήμερα που είναι στο στόχαστρο δηλώσεις περι "μη-βίας" και "ιδεολογικής αντιπαράθεσης", στο μυαλό μου ηχούν ως λίαν επιεικώς υποκριτικές
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #83 στις: 26/07/10, 20:55 »
^^
Δηλαδή τι περίμενες από το Indymedia? Γαρύφαλλα στο όπλο του Κορκονέα? Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι μετριοπαθές, ούτε και απευθύνεται σε όλους τους κύκλους, όσοι δεν έχουν ιδεολογική συγγένεια μαζί του, το βρίσκουν ακραίο. Το περίεργο που είναι?

Χώρια που οι 2 περιπτώσεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Από τη μια έχεις δολοφονία 15χρονου από το κράτος, από την άλλη δολοφονία μπλεγμένου δημοσιογράφου, συνεργάτη της ασφάλειας, από παρακρατικούς. Δε γίνεται να συγκρίνουμε αντιδράσεις επομένως.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/10, 20:58 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #84 στις: 26/07/10, 20:57 »

Στην αναζήτηση της αλήθειας όμως, αρκεί η γνώση ότι ο τρόπος παρουσίασης είναι εξαρτημένος των συμφερόντων. Άρα εάν έχεις ψήγματα συγκριτικής σκέψης και ελάχιστη γνώση της κοινωνικής διαμόρφωσης αντιλαμβάνεσαι αυτομάτως το ψέμα. Ο τρόπος που λέγεται το ψέμα, οι συγκυρίες του χρόνου αναφοράς του ψέματος και οι αντιδράσεις, σε οδηγούν απαρέγκλιτα στην αλήθεια.
Γιάυτό και είπα "σχεδόν μηδέν" Γιατί πλέον οι "εξω-ενημερωτικοι" παράγοντας που πρέπει να συνυπολογίσεις μαζί με την πληροφορία αυτή καθ'εαυτή, είναι τόσοι πολλοί που είναι περισσότερο απο εύκολο να μπερδευτείς και να καταλήξεις σε ένα γενικό "αλήτες-ρουφιάνοι-δημοσιογράφοι" και να ξεμπερδέψεις.

Πλην όμως, με τον καιρό και την εμπειρία που αποκτά κάποιος του κάνουν ευκολότερο το να αντιληφθεί το ψέμα αλλα ίσως όχι και να ανακαλύψει την αλήθεια.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #85 στις: 26/07/10, 21:03 »
^^
Δηλαδή τι περίμενες από το Indymedia? Γαρύφαλλα στο όπλο του Κορκονέα? Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι μετριοπαθές, ούτε και απευθύνεται σε όλους τους κύκλους, όσοι δεν έχουν ιδεολογική συγγένεια μαζί του, το βρίσκουν ακραίο. Το περίεργο που είναι?
Δεν είπα πως υπάρχει κάτι το "περίεργο". Είπα πως υπάρχει κάτι το "υποκριτικό" σε δηλώσεις περι "μη βίας" και "αγώνα ιδεών και αποκαλύψεων" σήμερα (που ίσως κινδυνεύει), ενώ έχει δείξει στο παρελθόν πως κάθε άλλο παρα "μετριοπαθές" είναι (όταν δεν κινδύνευε). Δε νομίζεις;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #86 στις: 26/07/10, 21:05 »
Όχι, δε συμφωνώ, κι εξηγώ στη δεύτερη παράγραφο του ποστ μου γιατί.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #87 στις: 26/07/10, 21:36 »
Όχι, δε συμφωνώ, κι εξηγώ στη δεύτερη παράγραφο του ποστ μου γιατί.
Ζητώ συγγνώμη αλλα δεν είχα δει τη 2η παράγραφό σου! ¨Εχουν γίνει και στο παρελθόν συζητήσεις για το κατα πόσο είναι αποδεκτή ή μη αποδεκτή η χρήση βίας σε κάθε περίπτωση. Και εξακολουθώ να διαφωνώ μαζί σου!
 
Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογώ τη χρήση βίας, πόσο μάλλον αυτής που οδηγεί σε απώλεια ζωής. Είτε απο το κράτος, είτε απο το παρακράτος είτε απο οποιαδήποτε οργάνωση στο όνομα οποιουδήποτε σκοπού. Γιατί αν πέσουμε εκεί, όλο και κάποιος θα βρεθεί να πεί πως:" Ο Γρηγορόπουλος ήταν (έστω άθελά του) μπλεγμένος σε παρακρατική οργάνωση που τον έβαζε να επιτίθεται σε αστυνομικούς με την εξίσου μπλεγμένη παρέα του, καλυπτόμενος απο το "προνόμιο" της νεαρής του ηλικίας, άρα καλά έκανε το "κράτος" και ξεμπέρδεψε μαζί του"!!! Δεν το στηρίζω (για να εξηγούμαι) ως άποψη, αλλα ποιός θα εμπόδιζε το αντίστοιχο "ακροδεξιό" indymedia να στηρίξει αυτή την άποψη;

Επίσης... πως είμαστε βέβαιοι πως οι δολοφόνοι ήταν παρακρατικοί; Δε λέω πως είναι απίθανο αλλά... υπάρχουν τα αδιάσειστα στοιχεία που οδηγούν εκεί και μόνον εκεί;

Και επίσης... όταν ένας αστυνομικός (εκπρόσωπος του κράτους, δε διαφωνώ) σκοτώσει έναν πολίτη, η υπεύθυνη αντιμετώπιση είναι να καλέσεις τον κόσμο να σκοτώσει όλους τους υπόλοιπους αστυνομικούς; Ποια διαφορετικότητα οποιασδήποτε περίπτωσης (ας τη δεχθώ) δικαιολογεί αυτή τη στάση;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/10, 21:46 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #88 στις: 26/07/10, 22:18 »
Mα δε μιλάω για τις δικές μας αντιδράσεις και το δικό μας σκεπτικό. Μιλάω για το σκεπτικό των χρηστών του Ιndymedia.

Η σύγκριση που σε καλώ να κάνεις δεν αφορά τη δική σου συλλογιστική πορεία σε αντίστοιχη συγκυρία, απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις γιατί δε θεωρώ υποκριτική τη στάση του Indymedia. Δεν μπορεί να περιμένεις από ανθρώπους που μισούν την έννοια του κράτους (ούτε κι εγώ το αγαπάω ακριβώς, αλλά τα αισθήματά μου δεν έχουν βίαιες μεθόδους έκφρασης) να διαχειρίζονται τα 2 περιστατικά με όμοιο τρόπο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #89 στις: 26/07/10, 22:45 »
Οκ, τώρα σε αντιλαμβάνομαι καλύτερα... Πλην όμως.. όταν το indymedia μισεί το κράτος που δολοφονεί 15χρονους, δε μισεί και το παρακράτος (κατα τη δική του άποψη) που δολοφονεί  οικογενειάρχες δημοσιογράφους; Γιατί στη μια περίπτωση είναι έτοιμο για πόλεμο ενώ στην άλλη λέει "οκ, τι να κάνουμε; ήταν και παλιάνθρωπος, τα' θελε και τα'πάθε"; Η ταυτότητα του θύματος αυξομειώνει και την ένταση της πολεμικής απέναντι στο "κακό" κράτος;
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 02:18
από schizm
14 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 16:02
από parantox
13 Απαντήσεις
4543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 19:36
από Spell@lchemist!