Αποστολέας Θέμα: Είναι μετατροπία;;;  (Αναγνώστηκε 7888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Είναι μετατροπία;;;
« στις: 26/01/13, 14:59 »
Θα ‘θελα να ρωτήσω: Έχετε ξανασυναντήσει τέτοιο πράγμα κι αν ναι έχει γίνει κάτι παρόμοιο σε κάποιο ελληνικό τραγούδι:
 
Εννοώ αν γίνεται μετατροπία στην ίδια μελωδία από Am)  σε A ή Mixolydian A  ή Phrygian A (ουσάκ)  ή Dominant Phrygian A (χιτζάζ)  κλπ...???
 
Τι λέω αν , αφού ήδη είναι γεγονός που κάνουν πραγματικότητα….. οι Igudesman&Joo .
 
Αν έχετε χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ και στο video  που αν ο Mozart άκουγε αυτή τη φημισμένη συμφωνία του θα είχε φρικιάσει!! Είναι θαυμάσιο με απίθανη ενορχήστρωση αλλά συγχρόνως και χιουμοριστικό αλλά ταυτόχρονα και με εκπαιδευτικό χαρακτήρα που πρέπει να το δείτε όμως όλο ( διάρκειας 5 λεπτών) .
 
Αν και πιθανόν να θεωρηθεί από μερικούς προπαγανδιστικό αφού αναφέρεται σε ‘’Motzart alla Turka’’ – μάλλον λόγω του Am αρμονικού που απ’ ότι κατάλαβα(;;) το θεωρούν τούρκικο - αν και η μουσική δεν έχει όρια.
 
Υπάρχει κάποιο software που να μπορεί να κάνει αυτά και απορώ αν ναι πως τα καταφέρνει με τα διαστήματα των κλιμάκων??
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #1 στις: 26/01/13, 16:05 »
δεν ξερω τι ακριβως ειναι(οι θεωρητικες μου γνωσεις ειναι περιορισμενες :-\ ) αλλα σιγουρα ειναι φοβερη ορχήστρα και εχει κανει πολυ καλη αλλαγη!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #2 στις: 27/01/13, 15:38 »
Καλώς ήρθες στα ενδότερα της μουσκής Στέφανε... ήταν θέμα χρόνου με τη φόρα που έχεις πάρει από όταν ξεκίνησες να ασχολείσαι. Η μουσική και οι εκφράσεις της δεν έχει όρια, και φυσικά και αυτή η μετατροπία όπως την περιγράφεις είναι μέρος της. Από τις πολύ απλές που συναντάμε ακόμα και στο ρεμπέτικο (με εναλλαγές της ίδιας μουσικής φράσης σε ματζόρε και μινόρε) μέχρι τις πιο περίτεχνες των Igudesman & Joo (μουσικάρες και από τους αγαπημένους μου) που περιδιαβαίνουν την βασική μελωδία σε διάφορες κλίμακες, είναι φυσικά θεμιτό.
Αν παίζεις angry birds, προσπάθησε να ακούσεις το βασικό σχήμα της μελωδίας και πως μετασχηματίζεται από τη βασική του έκδοση στο space κλπ... προσπάθησε να το παίξεις και να του αλλάξεις δρόμο (πχ χιτζάζ), θα αρχίσεις να διασκεδάζεις αφάνταστα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #3 στις: 27/01/13, 15:57 »
Πρώτη φορά ακούω για τα ''angry birds'' και απ' ότι είδα στο wiki pedia είναι παιχνίδι κονσόλας -video game.
Αν έχεις κάποιο link για το συγκεκριμένο που λες θα ήθελα να ακούσω.
Ευχαριστώ για το σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #4 στις: 27/01/13, 16:02 »
μετατροπια ειναι οταν αλλαζεις κλειδι,κλιμακα δηλαδη και οχι τροπο.....ουσιαστικσ ειναι σαν να εχεις τις ιδιες δακτυλοθεσεις στην κιθαρα απλα μετατοπισμενες....ενω στην αλλαγη τροπου,αλλαζει η δακτυλοθεσια,ναι η κλιμακα...αλλα προφανως και η μελωδια ..που πρεπει να παραμενει ιδια(αλλωστε αλλαζωντας τροπο ,αλλζει και το"συναισθημα")

στο βιντεο δεν κανει μετατροπια προφανως...ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/13, 16:08 από theodoropoulos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #5 στις: 27/01/13, 16:07 »
Πρώτη φορά ακούω για τα ''angry birds'' και απ' ότι είδα στο wiki pedia είναι παιχνίδι κονσόλας -video game.
Αν έχεις κάποιο link για το συγκεκριμένο που λες θα ήθελα να ακούσω.
Ευχαριστώ για το σχόλιο

Angry Birds Theme Song HD
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #6 στις: 27/01/13, 16:17 »
Λέγοντας ότι αλλάζουμε τονικότητα { πχ από Α σε Bb }- υπονοείται βεβαίως ότι ο τρόπος (mode) δηλαδή ο Ματζόρε τρόπος ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ - εννοούμε ότι ο τόνος ( Τονικότητα) ανεβαίνει 1 ημιτόνιο και άρα αλλάζει ή ότι αλλάζει η κλίμακα από Α Ματζόρε σε Bb Ματζόρε .
Αυτό είναι η μετατροπία που αν γίνεται σ΄όλο το κομμάτι λέγεται και μόνιμη μετατροπία (ή και τρανσπόρτο) ενώ αν γίνεται σε λίγα μέτρα και το κομμάτι επιστρέφει στην αρχική τονικότητα λέγεται προσωρινή μετατροπία.
Στο Video όμως (γι αυτό και ένα μέρος της διασημότητας) στο ίδιο μουσικό απόσπασμα ΑΛΛΑΖΕΙ και ο τρόπος (Ακούστε την αρχή του video που λέει ???|Motzart Α minor και αμέσως μετά Α major και μετά ? χιτζάζ?
Κάποιοι μάλιστα βρήκαν και τις νότες….. εδώ:
Εδώ αν ναι το κομμάτι έχει χάσει στην εκφραστικότητα και στην ευαισθησία του; Εγώ λέω όχι.[/color]
 Διότι συνθετικά και ενορχηστρωτικά αν τηρούμε τους όρους τότε γίνονται άπειρα " μουσικά παιχνίδια".

 
 Βέβαια μπορεί για μερικούς υποκειμενικά να φαίνεται φτηνός εντυπωσιασμός , να μη αρέσει ,οι μουσικοί να είναι και κωμικοί και αποκρουστικοί και γελοίοι αλλά αντικειμενικά πρέπει να συμφωνήσουμε ότι είναι άριστο από πλευράς δεξιοτεχνίας.
Ευχαριστώ για τα ''angry birds''
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #7 στις: 27/01/13, 17:21 »
απ'ότι λέει εδώ μετατροπία μπορεί να χαρακτηριστεί και η αλλαγή του "χαρακτήρα" μιας συγχορδίας:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B1

(από C σε Cm δηλαδή....)



προπαγανδιστικό γιατί υπάρχει πιθανότητα να φανεί??

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #8 στις: 27/01/13, 17:41 »
Μα φυσικά μετατροπία μπορεί να χαρακτηριστεί και η αλλαγή του "χαρακτήρα" μιας συγχορδίας - γίνονται αυτά και μάλιστα σε πολλά ρεμπέτικα. Εδώ όμως μιλάμε για το ίδιο κομμάτι.

Πχ σαν την ίδια μελωδία το: "Μινόρε της αυγής'' να τη ξεκινήσω από Αm να την παίξω Α ματζόρε μετά Bb μετά χιτζάζ... χωρίς να χαρακτηριστεί ότι έγινε αλλαγή του "χαρακτήρα".

Λέω πιθανόν προπαγανδιστικό που αναφέρεται σε <<Motzart alla Turka>> και θα δεις τα εκατοντάδες σχόλια των Τούρκων που πανυγηρίζουν......
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/13, 19:44 από Απόλλων »
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #9 στις: 27/01/13, 17:47 »
Λέω πιθανόν προπαγανδιστικό που αναφέρεται σε <<Motzart alla Turka>> και θα δεις τα εκατοντάδες σχόλια των Τούρκων που πανυγηρίζουν......
τους έδωσε ο Μότσαρτ κανά κύπελλο και πανηγυρίζουν? :P

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #10 στις: 27/01/13, 18:07 »
 Όχι ο Motzart η ορχήστρα:


Παραδείγματα :[size=78%][/size][size=0pt]emre demir[/url][/font][/size][size=78%][/b][/size][size=78%][/size][size=0pt][/color] [/size][size=78%][/b][/size][/color]πριναπό 5 ημέρες[/url][/font][/size] [size=0pt][/color]1.27 Exactly describes the atmosphere at that time! Ottomans was not only Turks but all those groups he counted! It was much better than America's melting pot! So when you listen to Mozart Ala'Turca I suggest you to think of the Ottoman times, and not the Turkish Republic today! Because Ottomans were a lot more tolerant to other groups. It was the secret of their[/size][size=0pt][/color][/size][size=0pt][/color] power I can say...[/size]
[size=0pt][/color] [/size][/b]
[size=0pt][/color]DereMemo[/url][/font][/size][/b][size=0pt][/color] [/size][/b][/color]πριναπό 6 μήνες[/url][/font][/size][/color][/size]
[size=0pt][/color]Turkey[/size][size=0pt][/color][/size][size=0pt][/color] Turkey Turkey !!!![/size]
[size=0pt][/color] [/size]
[size=0pt][/color]hctopcu1[/url][/font][/size][/b][size=0pt][/color] [/size][/b][/color]πριναπό 7 μήνες[/url][/font][/size][/color][/size]
[size=0pt][/color]The La[/size][size=0pt][/color][/size][size=0pt][/color] Turca[/size]
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #11 στις: 27/01/13, 19:21 »
Φτιάξ'το λίγο το από πάνω αν μπορείς...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #12 στις: 27/01/13, 19:39 »
Δεν διορθόνωνται . Μπες στο You tube και δες τα πρώτα από τα χιλιάδες σχόλια
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #13 στις: 27/01/13, 19:41 »
Kάντε και καμία προεπισκόπηση πριν ποστάρετε ένα μήνυμα. Δεν διαβάζεται αυτό, ούτε οι σύνδεσμοι φαίνονται καθαρά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #14 στις: 28/01/13, 01:37 »
Δεν διορθόνωνται . Μπες στο You tube και δες τα πρώτα από τα χιλιάδες σχόλια
θα μπω στο youtube αλλά έχω απορία...δε σου εμφανίζει την "τροποποίηση" πάνω δεξιά από κάθε (πρόσφατο, τουλάχιστον) μήνυμά σου?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #15 στις: 28/01/13, 01:41 »
Ένα κόλπο που κάνω εγώ για κείμενα από το web με πολύ formating, είναι να κάνω paste το κείμενο στο Notepad το οποίο καθαρίζει όλο το formating και μετά από εκεί copy-paste στο forum, καθαρό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #16 στις: 28/01/13, 12:32 »
.............
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/13, 01:40 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #17 στις: 29/01/13, 16:57 »
   
Στο παρακάτω Video
θα δείτε 2 μαθητές σε πρόβα για τα 50 χρόνια μιας  Τεχνικής Σχολής Λάρνακας,  με μπουζούκι που έχουν κι αυτοί μια διασκευαστή άποψη όσο και οι  επαγγελματίες στο Video
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #18 στις: 30/01/13, 16:09 »
Αυτό δεν είναι διασκευή ούτε μετατροπή Mode Στέφανε, απλώς είναι χρωματισμένο με το παικτικό ιδίωμα τόσο του οργανοπαίκτη όσο και του μπουζουκιού.
Πάντως ωραίο ακούγεται, θα το δοκιμάσω κι εγώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #19 στις: 04/02/13, 01:22 »
Το θεμα διαχωριστηκε απο το σημειο που ξεκινησαν οι διαφωνιες για το ποια λεξη ειναι σωστη και ποια οχι.


Ας παραμεινουμε στο θεμα, που αφορα την αναλυση για το εαν ειναι μετατροπια ή οχι, αντι να κυνηγαμε λεξεις-ερμηνειες και μεταφρασεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #20 στις: 04/02/13, 08:39 »
Από άλλον φίλο μουσικό πήρα το παρακάτω e-mail:
<<έχω να πω ότι δεν είναι ούτε μετατροπία, ούτε μεταφορά.
Απλά, είναι αλλαγή τρόπου, αλλαγή χρωματισμού των 4χ ή ενός ή περισσοτέρων  φθόγγων της κλίμακος.
Η καλύτερη φράση πιστεύω θα ήταν "Διασκευή σε κλίμακα τάδε"  >>
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Είναι μετατροπία;;;
« Απάντηση #21 στις: 04/02/13, 16:48 »
Άλλη μια γνώμη για τους ''Κωμικούς Μουσικούς'':
 
Από τον Μουσικό , Τραγουδοποιό , Στιχουργό ….φίλο orzza , πήρα το παρακάτω Π.Μ που πιστεύω εκφράζει κι αυτός μια διαφορετική γνώμη και που με την άδεια του το κάνω copy/paste .

 
- Διασκευη " Δημοσθενους λεξις " ωχρα σπειροχαιτη
- α' ΕΚΤΕΛΕΣΗ " Δημοσθενους λεξις " Δ. Σαββοπουλος
- Διασκευη " Δημοσθενους λεξις " Ξ. Καραθαναση
 
Αγαπητε φιλε Στεφανε σου στελνω 3 παραδειγματα σχετικα με το παραπανω θεμα
 
1ο παρ. η χειροτερη διασκευη του συγκεκριμμενου τραγουδιου
2ο >> το αυθεντικο τραγουδι απ τον δημιουργο του
3ο >> μια τραγουδιστρια καθαρα δημωδους χαρακτηρα και φανατικος υποστηρικτης της αναβιωσης του δημοτικου τραγουδιου , τραγουδα με ροκ διαθεση και αν προσεξεις τι θεσεις χρησιμοποιει ο κιθαριστας πισω της , θα ακουσεις τη διαφορα με τη πρωτοτυπη εκτελεση , που ομως δεν ενοχλει τα αυτια - τουλαχιστον τα δικα μου .
το τελ παραδειγμα ειναι και η σωστη μετατροποια - οταν δηλ το ακουστικο αποτελεσμα δεν μας ενοχλει
Μετατροποια λογιζω και στην ενοργανωση ( κατ ' αλλους ενορχηστρωση ) ενος τραγουδιου . Καλη η κακη
π.χ. οι ' Ενδελεχεια " σαν σχημα με δημοτηκιζουσες αλλα και ηλεκτρικες εκφανσεις , ειναι καλοι - παρ ' ολα αυτα ομως η διασκευη τους στον " Μπαγασα " του Ν.Ασιμου δεν μ ' αρεσει καθολου.
Συνεπως και εφ όσον ζητας τη γνωμη μου το " ALLA TOURKA " στο βιντεακι που μου στειλες , κι απο μια τοσο μεγαλη ορχηστρα μαλιστα , εχω την αποψη οτι αν ζουσε ο Amadeus θα τους εκτελουσε ολους , ομως δεν καναν και τιποτα σπουδαιο - διακωμωδησαν ( κατ' αυτους ) την κλιμακα , κρατωντας ιδια τονικοτητα και φυσικα πειραζοντας και τον οπλισμο των συγκεκριμμενων μετρων , αν ομως το συνεχιζαν παρακατω - θα ακουγοταν μονο φαλτσωδια , γι αυτο και το 'κοψαν " εγκαιρως .
Το χιουμορ τελικα ειναι μια πολυ σοβαρη υποθεση και οι συγκεκριμμενοι μουσικοι στο βιντεακι σου - κατ ' εμε - δεν το εχουν , ουτε στο ελαχιστο καν .....
Οσον αφορα τους νομους της μουσικης βεβαια , πιστευω οτι ολοι εχουν και τις εξαιρεσεις τους .
Στη διαθεση σου ευχαριστα
Νικολας
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
76268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
8 Απαντήσεις
4190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:45
από poll_18
12 Απαντήσεις
5633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 03:35
από Jose
12 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos
38 Απαντήσεις
11663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 22:11
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
6543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
8 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 18:57
από s.a
0 Απαντήσεις
1558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 23:32
από ivikos
42 Απαντήσεις
38777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/20, 21:09
από Albert Valiakhmetov