Αποστολέας Θέμα: Line6 pod hd500  (Αναγνώστηκε 6842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Line6 pod hd500
« στις: 20/05/11, 06:28 »
παιδες δεν αντεχα αλλο και ηρ8α για να με βοη8ησετε...ειμαι κατοχος ενος pod hd500.αλλα το 8εμα ινε οτι εχω κολλησει σε μια ρυ8μισει στα utilities της πεταλιερας.εκει περα σε ενα σημειο εχει να επειλεξεις studio/direct, combo front,stock front κτλ κτλ. οσοι την εχουν την πεταλιερα με καταλαβαινουν τι εννοω..εγω χρησιμοποιω την πεταλιερα και εναν peavey bandit 112 αυτο μονο.και η κι8αρα μου εχει αψτιωε μαγνητες( οχι δν το λεω για μοστρα αλλα η ιδια πεταλιερα εχει ενα διακοπτακι για το αν εχεισ passive ή active μαγνητες)πειτε μου καποιος πως να τις κανω της ρυ8μισεις...ειναι πολυπλοκο αυτο το πραγμα και 8ελω λιγο την βοη8ια σας...

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #1 στις: 20/05/11, 16:32 »
μια βοη8ια plz?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #2 στις: 20/05/11, 16:41 »
μια βοη8ια plz?
Τι ακριβώς έχεις πρόβλημα να ρυθμίσεις?.. για ποιά περίσταση?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #3 στις: 20/05/11, 16:47 »
απλα οπως εγραψα και πιο πανω δν μπορω να καταλαβω τι ινε combo front/ stack front, power amp ktl ktl.παιζω καποιο αρκετο καιρο κι8αρα αλλα δυστυχος δν ξερω ολους τους ορους τι σημαινουν  :(

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #4 στις: 20/05/11, 16:55 »
Αυτές οι επιλογές αναφέρονται στο Setup:Outputs.
Εκεί ρυθμίζεις το HD να ξέρει που πηγαίνει η έξοδος του, δηλαδή που το έχεις συνδέσει.
Εσύ με τον  peavey bandit 112 βάλε το στο Combo Front δηλαδή στο IN ενός combo που είναι και ο bandit.

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #5 στις: 20/05/11, 17:00 »
σευχαριστω πολυ αντριανε νασαι καλα.πραγματικα δν εχω κατσει και πολυ να ασχολη8ω να μα8ω γενικοτερα τους ορους που εχουν οι ενισχυτες, οι ηλεκτρικες κι8αρες,τα πεταλια κτλ κτλ.ξερω καποια αλλα μονο τα πολυ απαραιτητα.γιατι δν ανοιγετε εσεις που ξερετε πολλα παραπανω απο εμας ενα sticky και ο κα8ενας να επεξηγει ορους πχ τι ειναι το presence knob σε εναν ενισχυτη και τι κανει? εγω ας πουμε δν ξερω  :-[

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #6 στις: 20/05/11, 18:22 »
Αυτό που αναφέρει ο Adrianos είναι και το ενδεδειγμένο από την Line6, θεωρώντας ότι η έξοδος του pod πηγαίνει στο "INPUT" του bandit. Ο bandit όμως έχει και άλλες εισόδους στις οποίες μπορείς να συνδέσεις το pod και πιθανών να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Από την εμπειρία μου με ένα pod xt ("παπούς" του hd) και έναν bandit 112, τα καλύτερα αποτελέσματα τα πήρα με το pod στο "studio/direct" και συνδέοντας την έξοδό του pod, όχι στο "INPUT", αλλά είτε στο "POWER AMP INPUT" (στο πίσω μέρος του ενισχυτή), είτε στο "RETURN" του FX LOOP. (Έχω ένα από τα πρώτα μοντέλα bandit, αλλά υποθέτω ότι και στα επόμενα αυτές οι είσοδοι υπάρχουν).

Δοκίμασε όλες τις επιλογές και κατέληξε σε αυτή που σου ακούγεται καλύτερα. (π.χ., με το xt, όταν το συνέδεα με το "INPUT", και πάλι μου ακουγόταν καλύτερα το "studio/direct" παρά το ενδεδειγμένο "combo").

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #7 στις: 09/03/14, 17:53 »

Καλησπερα παιδες!


Θα ηθελα μια χαρη...αν καποιος εχει ασχοληθει αρκετα με τη πεταλιερα,να μου δωσει με π.μ καποιο στοιχειο επικοινωνιας,να του κανω καποιες ερωτησεις!


Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #8 στις: 09/03/14, 20:29 »
noe13, εντελώς φιλικά, δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σου να θέλεις να επικοινωνείς μέσω προσωπικών μηνυμάτων, είτε για απαντήσεις σε θέματα που έχουν τεθεί, είτε για να θέσεις εσύ κάποιες ερωτήσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα αν ανέφερες τα ερωτήματά σου σε αυτό ή σε ένα νέο thread ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να τα δει και να απαντήσει κάποιος;

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά είχα αυτή την απορία και από άλλα threads, στα οποία αντί να δώσεις την απάντησή σου δημόσια, απαντάς με ένα στερεότυπο "έχεις π.μ."...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #9 στις: 09/03/14, 23:04 »
noe13, εντελώς φιλικά, δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή σου να θέλεις να επικοινωνείς μέσω προσωπικών μηνυμάτων, είτε για απαντήσεις σε θέματα που έχουν τεθεί, είτε για να θέσεις εσύ κάποιες ερωτήσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα αν ανέφερες τα ερωτήματά σου σε αυτό ή σε ένα νέο thread ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να τα δει και να απαντήσει κάποιος;

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά είχα αυτή την απορία και από άλλα threads, στα οποία αντί να δώσεις την απάντησή σου δημόσια, απαντάς με ένα στερεότυπο "έχεις π.μ."...
σε ολα τα θρεντ που εχω γραψει 'εχεις π.μ', εχουν σχεση με αγγελιες κυριως δικες μου,σε κατι που ψαχνει ο o.p και δεν ηθελα να κανω διαφημιση....
Στο συγκεκριμενο θεμα θα ηθελα η επικοινωνια με καποιον κατοχο να γινει τηλεφωνικα,γτ το θεωρω πιο ευκολο,γρηγορο κ οπως κ να το κανουμε,μια τηλεφωνικη επικοινωνια θα ειναι σαφως πιο αποτελεσματικη!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #10 στις: 10/03/14, 01:43 »
Αν περιμενεις να κανεις δουλεια με τα πρισετ, χωρις να διαβασεις το μανιουαλ και χωρις να κατσεις να τη σκαλιζεις με τις ωρες, δοκιμαζοντας μια μια παραμετρο απο το μηδεν στο 100, αλλαζωντας σειρα στα εφφε κλπ κλπ, δεν θα κανεις τιποτα.
Σαν να εχεις αγορασει φεραρι και δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες.
Τσαμπα λεφτα.
Θα πρεπει να τη ρυθμισεις να ακουγεται σαν να επαιζε τη δικια σου κιθαρα, με τον καθε ενισχυτη και καθε εφφε που ποροσομοιωνει η πεταλιερα..
(αυτο ομως προυποθετει να ξερεις και πως ακουγεται ο καθε ενισχυτης και το καθε εφφε)

Και φυσικα, ουτε τηλεφωνικα θα μπορεσει να σου κανει κανεις κατι.
Κατσε και δες βιντακια στο yοutube μηπως καταλαβεις τιποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/14, 01:50 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #11 στις: 10/03/14, 02:33 »
Αν περιμενεις να κανεις δουλεια με τα πρισετ, χωρις να διαβασεις το μανιουαλ και χωρις να κατσεις να τη σκαλιζεις με τις ωρες, δοκιμαζοντας μια μια παραμετρο απο το μηδεν στο 100, αλλαζωντας σειρα στα εφφε κλπ κλπ, δεν θα κανεις τιποτα.
Σαν να εχεις αγορασει φεραρι και δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες.
Τσαμπα λεφτα.
Θα πρεπει να τη ρυθμισεις να ακουγεται σαν να επαιζε τη δικια σου κιθαρα, με τον καθε ενισχυτη και καθε εφφε που ποροσομοιωνει η πεταλιερα..
(αυτο ομως προυποθετει να ξερεις και πως ακουγεται ο καθε ενισχυτης και το καθε εφφε)

Και φυσικα, ουτε τηλεφωνικα θα μπορεσει να σου κανει κανεις κατι.
Κατσε και δες βιντακια στο yοutube μηπως καταλαβεις τιποτα.
με τα presets δεν εχω ασχοληθει καθολου γτ ηταν ολα αθλια και δεν καταλαβα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ασχολουμαι με αυτα...το μανιουαλ το εχω βγαλει φωτοτυπιες,το εχω κανει βιβλιαρακι κ το διαβαζω,αλλα εχει ελλειψεις!
Αν καποιος δε θελει ή δε μπορει να βοηθησει γτ πρεπει να γραφει οφ τοπικ???


2 παιδια μου εστειλαν τα τηλ τους οποτε σε οτι φορα εμενα, το θρεντ απαντηθηκε
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/14, 02:36 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #12 στις: 10/03/14, 08:45 »
Kατ' αρχήν έχεις δίκιο ότι τα manual της Line 6 γενικά δεν είναι ό,τι καλύτερο για να αρχίσει κάποιος. Θυμάμαι ότι όταν είχα το pocket pod, έφτιαξα το δικό μου προσωπικό manual, απαριθμώντας τις λειτουργίες του μηχανήματος και το συμπλήρωνα σιγά-σιγά με τις ρυθμίσεις των διαφόρων presets που έφτιαξα στην πορεία.

Όσον αφορά την ουσία της παρέμβασής μου, απλά θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμο μέσα σε ένα forum να θέτεις ένα ερώτημα δημόσια εξ αρχής. Νομίζω ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρεις χρήσιμες απαντήσεις από αρκετά άτομα (περισσότερα από 2) ακόμα και αν υπάρχει κάποιo μήνυμα "εκτός θέματος", και αυτό μπορεί να βοηθήσει και άλλους χρήστες που έχουν την ίδια απορία. Εξ ίσου όταν δίνεις μια απάντηση, είτε για να λύσεις μια απορία, είτε για να προτείνεις κάτι, αυτή η απάντηση μπορεί να βοηθήσει περισσότερα άτομα και όχι μόνο αυτόν που έθεσε την ερώτηση.

Άποψή μου βέβαια. Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει καλύτερα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #13 στις: 10/03/14, 16:30 »
Αν περιμενεις να κανεις δουλεια με τα πρισετ, χωρις να διαβασεις το μανιουαλ και χωρις να κατσεις να τη σκαλιζεις με τις ωρες, δοκιμαζοντας μια μια παραμετρο απο το μηδεν στο 100, αλλαζωντας σειρα στα εφφε κλπ κλπ, δεν θα κανεις τιποτα.
Σαν να εχεις αγορασει φεραρι και δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες.
Τσαμπα λεφτα.
Θα πρεπει να τη ρυθμισεις να ακουγεται σαν να επαιζε τη δικια σου κιθαρα, με τον καθε ενισχυτη και καθε εφφε που ποροσομοιωνει η πεταλιερα..
(αυτο ομως προυποθετει να ξερεις και πως ακουγεται ο καθε ενισχυτης και το καθε εφφε)

Και φυσικα, ουτε τηλεφωνικα θα μπορεσει να σου κανει κανεις κατι.
Κατσε και δες βιντακια στο yοutube μηπως καταλαβεις τιποτα.
με τα presets δεν εχω ασχοληθει καθολου γτ ηταν ολα αθλια και δεν καταλαβα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ασχολουμαι με αυτα...το μανιουαλ το εχω βγαλει φωτοτυπιες,το εχω κανει βιβλιαρακι κ το διαβαζω,αλλα εχει ελλειψεις!
Αν καποιος δε θελει ή δε μπορει να βοηθησει γτ πρεπει να γραφει οφ τοπικ???


2 παιδια μου εστειλαν τα τηλ τους οποτε σε οτι φορα εμενα, το θρεντ απαντηθηκε
Το συμπερασμα το εβγαλα απο το οτι δεν ηξερες πως να συνδεσεις την πεταλιερα και απο το οτι ζητας τηλεφωνικη βοηθεια για κατι που ειναι απο τα πιο απλα θεματα στο μηχανημα.
Αλλα εχεις δικιο. Τι ηθελα κι εγραφα?
Συγνωμη. Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Line6 pod hd500
« Απάντηση #14 στις: 10/03/14, 21:57 »
Αν περιμενεις να κανεις δουλεια με τα πρισετ, χωρις να διαβασεις το μανιουαλ και χωρις να κατσεις να τη σκαλιζεις με τις ωρες, δοκιμαζοντας μια μια παραμετρο απο το μηδεν στο 100, αλλαζωντας σειρα στα εφφε κλπ κλπ, δεν θα κανεις τιποτα.
Σαν να εχεις αγορασει φεραρι και δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες.
Τσαμπα λεφτα.
Θα πρεπει να τη ρυθμισεις να ακουγεται σαν να επαιζε τη δικια σου κιθαρα, με τον καθε ενισχυτη και καθε εφφε που ποροσομοιωνει η πεταλιερα..
(αυτο ομως προυποθετει να ξερεις και πως ακουγεται ο καθε ενισχυτης και το καθε εφφε)

Και φυσικα, ουτε τηλεφωνικα θα μπορεσει να σου κανει κανεις κατι.
Κατσε και δες βιντακια στο yοutube μηπως καταλαβεις τιποτα.
με τα presets δεν εχω ασχοληθει καθολου γτ ηταν ολα αθλια και δεν καταλαβα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ασχολουμαι με αυτα...το μανιουαλ το εχω βγαλει φωτοτυπιες,το εχω κανει βιβλιαρακι κ το διαβαζω,αλλα εχει ελλειψεις!
Αν καποιος δε θελει ή δε μπορει να βοηθησει γτ πρεπει να γραφει οφ τοπικ???


2 παιδια μου εστειλαν τα τηλ τους οποτε σε οτι φορα εμενα, το θρεντ απαντηθηκε
Το συμπερασμα το εβγαλα απο το οτι δεν ηξερες πως να συνδεσεις την πεταλιερα και απο το οτι ζητας τηλεφωνικη βοηθεια για κατι που ειναι απο τα πιο απλα θεματα στο μηχανημα.
Αλλα εχεις δικιο. Τι ηθελα κι εγραφα?
Συγνωμη. Καλη συνεχεια.
Ρε ανθρωπε θα με τρελλανεις,ΠΟΥ εγραψα εγω οτι δε ξερω να συνδεω τη πεταλιερα???καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις θελω να κανω,λεπτομερειες μαλλον,δε ζητησα 'πως να βγαλω ηχο'????




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 12:22
από RoyBatty
18 Απαντήσεις
6356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 07:54
από dunkan
line6 pod x3 pro

Ξεκίνησε από zebric Εφέ

4 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 16:00
από zebric
line6 iv 30watt

Ξεκίνησε από dolafonos Ενισχυτές

12 Απαντήσεις
3715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 15:27
από Johnie Darko
Line6 Pod HD

Ξεκίνησε από let me know 796 Εφέ

4 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 22:17
από let me know 796
TIPS για LINE6 POD

Ξεκίνησε από Spyros Delta Εφέ

5 Απαντήσεις
13022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/18, 13:14
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
2337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 14:46
από Spyros Delta
Rp1000 vs Pod X3 vs Hd500

Ξεκίνησε από antonio536 Εφέ

5 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 10:56
από KOSTARAS75
5 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 21:55
από Μητσάκος
15 Απαντήσεις
4364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/15, 20:43
από Kostas_Orfanidis_16