Αποστολέας Θέμα: Ανεξηγητο τριξιμο (οχι τασταρισμα) σε ηλεκτροακουστικ  (Αναγνώστηκε 9865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Καλησπέρα φίλτατοι. Εδώ και καποιο καιρο ακουω ένα τριξιμο στην σολ χορδη. Όπως λεω και στον τιτλο, δεν είναι τασταρισμα. Νομιζω ότι προερχεται από την περιοχη της γεφυρας. Να σημειωσω εδώ ότι εχω ανεβασει το action. Τι φαση? να την καψω τελετουργικα, χορευοντας γυρω από την φωτια τραγουδώντας Διαφανα κρινα?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Καλησπέρα φίλτατοι. Εδώ και καποιο καιρο ακουω ένα τριξιμο στην σολ χορδη. Όπως λεω και στον τιτλο, δεν είναι τασταρισμα. Νομιζω ότι προερχεται από την περιοχη της γεφυρας. Να σημειωσω εδώ ότι εχω ανεβασει το action. Τι φαση? να την καψω τελετουργικα, χορευοντας γυρω από την φωτια τραγουδώντας Διαφανα κρινα?

φώτο και βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να την ριξεις στην ψησταρια ψηνωντας πανσετες τραγουδωντας τερλεγκα;
πλακα κανω.βιντεο φωτο οπως και διποτε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλησπέρα φίλτατοι. Εδώ και καποιο καιρο ακουω ένα τριξιμο στην σολ χορδη. Όπως λεω και στον τιτλο, δεν είναι τασταρισμα. Νομιζω ότι προερχεται από την περιοχη της γεφυρας. Να σημειωσω εδώ ότι εχω ανεβασει το action. Τι φαση? να την καψω τελετουργικα, χορευοντας γυρω από την φωτια τραγουδώντας Διαφανα κρινα?
Η G είναι η συνήθης ύποπτος για θέμα που σχετίζονται με σωστή ρύθμιση. Πιθανότατα να μην υπάρχει κάποια βλάβη, αλλά να θέλει setup. Δώσε μας κάποιο υλικό να σου πούμε.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Α ναι ε? δεν το ηξερα αυτό για την G!! Eλπιζω απλα να θελει setup. Το βιντεο παιδια δεν πιανει δυστυχως το τριξιμο. Από φωτογραφιες, τι ακριβως θελετε? Για να γινω πιο συγκεκριμενος, ο ηχος είναι σαν ηχος δονησης μεσα από την γεφυρα! σαν ένα τζζζζ δηλαδή (αν εγινε κατανοητο το τζζζζ)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/16, 13:34 από Left hander »

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
καλημέρα


Πως ανέβασες το action;

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
καλημέρα


Πως ανέβασες το action;

Επισης. Λοιπον το action ανεβηκε με δυο φυλλα από εκεινο το υλικο που δενουν τις μεγαλες στοιβες με βιβλια, το μπλε. Με εκεινο που οι λαουτιεριδες φτιαχνουν τα φτερα - πενες τους.  Το action κατεβηκε μετα από τρίψιμο του καβαλαρη για να τον ευθυγραμησω από την κατω πλευρα του, ώστε να παταει καλα πανω στο piezo λογο του ότι δεν ακουγότανε καλα η Μι καντινι. Το θεμα είναι ότι κατεβηκε αρκετα με αποτέλεσμα να τασταρουν και οι πριμες χορδες (οι μπασες δεν με πειραζουν που τασταρουν) και να ''μπουκωνουν'' εκνευριστικα πολύ. Η κιθαρα μου ηρθε με ένα ακομη καβαλαρη σε ένα φακελακι. Η κιθαρα είναι αριστεροχειρη, και τα τζιμάνια της Ibanez εβαλαν δεξιοχειρο καβαλαρη......... οποτε ανεβασα ετσι το action

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Από φωτογραφιες, τι ακριβως θελετε?

να δουμε τι κιθάρα έχεις, αν και απο τα λεγόμενά σου είναι ακουστική με piezo.
Λοιπόν το τρίξιμο το είχε απο την αρχή? αν όχι τότε σε ποιά φάση το απέκτησε?
Εχεις τσεκάρει για οτιδήποτε ξεβιδωμένο? π.χ. θήκη μπαταρίας, tuner, EQ, κλειδιά, strap-locks, κτλ κτλ κτλ έλεγξέτα όλα καθότι όλα είναι ύποπτα μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Στην γέφυρα το saddle κάθεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ομοιόμορφα στην βάση του ή πάιζει? Τα shim-άκια που έβαλες κάθονται σωστά?
Στην δική μου την Yamaha είχε κάτι εργοστασιακά shim-άκια, απο αρκετά σκληρό υλικό. Απλό πλαστικό ή χαρτί δηλ δεν παίζει.
Προσπάθησε να κουρδίσεις την G έναν τόνο πάνω ή κάτω, παίρνεις το ίδιο τρίξιμο? διαφορετικό? ή έχει εξαφανιστεί?

Τι μάρκα κιθάρα είναι? τύπος?

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Από φωτογραφιες, τι ακριβως θελετε?

να δουμε τι κιθάρα έχεις, αν και απο τα λεγόμενά σου είναι ακουστική με piezo.
Λοιπόν το τρίξιμο το είχε απο την αρχή? αν όχι τότε σε ποιά φάση το απέκτησε?
Εχεις τσεκάρει για οτιδήποτε ξεβιδωμένο? π.χ. θήκη μπαταρίας, tuner, EQ, κλειδιά, strap-locks, κτλ κτλ κτλ έλεγξέτα όλα καθότι όλα είναι ύποπτα μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Στην γέφυρα το saddle κάθεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ομοιόμορφα στην βάση του ή πάιζει? Τα shim-άκια που έβαλες κάθονται σωστά?
Στην δική μου την Yamaha είχε κάτι εργοστασιακά shim-άκια, απο αρκετά σκληρό υλικό. Απλό πλαστικό ή χαρτί δηλ δεν παίζει.
Προσπάθησε να κουρδίσεις την G έναν τόνο πάνω ή κάτω, παίρνεις το ίδιο τρίξιμο? διαφορετικό? ή έχει εξαφανιστεί?

Τι μάρκα κιθάρα είναι? τύπος?

A ναι. Η κιθαρα μου είναι η Ibanez AEG 10ii. Θα παω τωρα να κανω έναν ελεγχο σε ολες τις βιδες του οργανου. Το saddle καθεται ομοιομορφα, δεν παιζει καθολου. Τα shim-ακια θα τα ελεγξω (ξανα) κι αυτά. Οσο για το κουρδισμα θα το ελεγξω και αυτό. Ευχαριστω παντως ρε παιδια για το ενδιαφερον!! Φωτογραφια, δεν ξερω ρε παιδια πως να βαλω.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Left hander,


πήγαινε την κιθάρα σου σε έναν καλό μάστορα να σου κάνει σωστό setup,
τα λεφτά πυ θα δώσεις δεν θα είναι τίποτα μπροστά από στην ευχρίστηση που θα σου προσφέρει ένα σωστό setup
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Σωστος!! όμως τυχαινει να μενω επαρχεια και δεν εχει κανεναν μαστορα εδώ κοντα (που να ξερει από μη παραδοσιακα οργανα)....οποτε όταν και αμα παω Αθηνα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Σωστος!! όμως τυχαινει να μενω επαρχεια και δεν εχει κανεναν μαστορα εδώ κοντα (που να ξερει από μη παραδοσιακα οργανα)....οποτε όταν και αμα παω Αθηνα

βασικά τα μεταβλητά πράγμματα σε κάθε κιθάρα είναι :
- μπράτσο
- ταστιέρα (radius)
- nut
- γέφυρα
- saddle(s)
- τάστα
(και μερικά άλλα τα οποία δεν έχουν εφαρμογή στις set-neck και neck-through)

αν υποθέσουμε οτι η κιθάρα σου δεν έχει θέμα τάστων, ταστιέρας, nut, μας μένει το μπράτσο (truss rod) και η γέφυρα/saddle. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική. Κοίτα να δεις οτι δεν έχεις back bow στην G, άλλαξες μήπως πάχος χορδών? Αν πας απο 12άρες ακουστικής σε π.χ. 10άρες για πιο εύκολο παίξιμο θα δεις οτι το μπράτσο μην έχοντας την ίδια τάση/δύναμη να ασκείται πάνω όπως πριν, αρχίζει να χαλαρώνει σε σχέση με την δύναμη των χορδών, με τάση να φτιάξει ένα τόξο κατα την φορά που το πιέζει το truss rod. Πάτα λοιπόν το 22ο τάστο και ταυτοχρόνως το 1ο τάστο. Υπάρχει clearance/απόσταση μεταξύ χορδής και τάστου περίπου στο μέσο της διαδρομής, δηλ κάπου στο 8ο/9ο τάστο? (κάνε το τεστ στην G) Αν όχι, τότε χαλάρωσε το truss rod βιδώνοντας αριστερόστροφα. Η G όπως σου είπε o Animapura είναι ευαίσθητη σε αυξομοιώσεις τάσης, για αυτό και οι περισσότερες αρμονικές σε κιθάρες με floating double locking trem γίνονται πάνω στην G.

Το τρίξιμο το παίρνεις στην ανοικτή G ή όταν παίζεις πάνω σε κάποια τάστα, και σε ποιά?

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Καλημέρα. Είναι γεγονός ότι αλλαξα από 12ρες (που ηρθε από την εταιρια) σε 10ρες. Ακριβως για πιο ευκολο παιξιμο. Tο μπρατσο εχει ένα νορμαλ relief. το τριξιμο το παιρνω και όταν παιζεται ανοιχτη η χορδη, αλλα και όταν παιζεται σε αλλα ταστα. Το ιδιο τριξιμο εχει αρχισει να ακούγεται και στην D. Μου εβαλες ιδεες τωρα. Λες να είναι τιποτα από τα ταστα? Γιατι εχθες μια μου ακουγότανε από την περιοχη της γεφυρας, και μια από την περιοχη αναμμεσα σε 12ο και 21ο ταστο

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
1) το καλωδιάκι του piezo μέσα στο σώμα είναι χαλαρό κάπου?
2) κάποια βίδα χαλαρή απο αυτές που σου είπα ή και γενικώς?
3) το έκανε απο την πρώτη μέρα?
4) είσαι σε εγγύηση?
5) πόσο είναι το action sou ανα χορδή?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
1) το καλωδιάκι του piezo μέσα στο σώμα είναι χαλαρό κάπου?
2) κάποια βίδα χαλαρή απο αυτές που σου είπα ή και γενικώς?
3) το έκανε απο την πρώτη μέρα?
4) είσαι σε εγγύηση?
5) πόσο είναι το action sou ανα χορδή?

Ομολογισε τα!! τα ξερουμε ολα.. :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
[offtopic]
Εγώ έχω κατασταλάξει στο εξής συμπέρασμα:

Ότι και να κάνεις, με τη Σολ προκοπή δε θα δεις. Μα δε θα κουρδίζεται, μα θα τρίζει, γενικά τι του ήρθε του καλλιτέχνη και την έβαλε...
[/offtopic]

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
detune ενα τονο ολες και παιζεις με καποταστο  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
[offtopic]
Εγώ έχω κατασταλάξει στο εξής συμπέρασμα:

Ότι και να κάνεις, με τη Σολ προκοπή δε θα δεις. Μα δε θα κουρδίζεται, μα θα τρίζει, γενικά τι του ήρθε του καλλιτέχνη και την έβαλε...
[/offtopic]

Εεε...πες τα!! από που κι ως που Σολ κυριε δηλαδή, δεν καταλαβα? Σωστος ο vegos!!!

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
detune ενα τονο ολες και παιζεις με καποταστο  ;D

χαχαχαχαχαχαχα γαματος!!!

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Λοιπον φίλτατοι, περα από την πλακα, θα επιχειρησω να την παω σε ένα μαστορα παραδοσιακών οργανων εδώ κοντα στην περιοχη, να μου πει μια γνωμη κι αυτος... Α panixgr... τις βιδες τις εσφιξα ολες (straplocks, στο EQ, στα κλειδιά, κλπ) όχι το τριξιμο δεν το εκανε από την αρχη... εγγυηση ε? όχι δεν νομιζω να είναι. Το καλωδιακι του piezo δεν το εχω ελεγξει (δεν μου πηγε και το μυαλο) εεεε...τι άλλο? α, το action θα στο μετρησω και θα σου πω αυριο!!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Βγαλε τη μπαταριοθηκη, και γενικα οτι κινειται και ξαναδοκιμασε.
Δοκιμασε να σταθεροποιεις με το χερι οτι εχει που μπορει να κινηθει. Πχ τον preamp, τη βαση της μπαταριας κλπ...

Κατι κινητο μαλλον συντονίζει...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Να αυξήσεις και άλλο το action και ξαναδοκίμασε. Με κανα shim-άκι της προκοπής οχι αυτό που δένουν τα βιβλία, όχι οτι ντε και καλά αυτό φταίει, απλά καλύτερα να πας συντηριτικά μέχρι να λύσεις το πρόβλημα, και να ακολουθσεις την μεθοδολογία :

a. ΜΙΑ (αναστρέψιμη) αλλαγή την φορά
β. Δοκιμή
γ. Αξιολόγηση
δ. πάμε πάλι στο α.

Δώσε και άλλο relief.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/16, 22:55 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οχι τετοιες λεξεις..πεπερι στο στομα..
Η σολ υπαρχει για να βασανιζει εσας τους κιθαριστες.Λεγετε tuning at 4ths ενω για εμας τους μπασιστες που ειμαστε καλα παλικαρια εχει και tining at 5ths δηλαδη E,B,F,C για να παθενουμε κραμπες και να στραμπουλαμε τα δαχτιλακια μας..
Μην βγαινουμε απο το θεμα,λιγο λιγο θα το βρεις.Ακολουθα συμβουλη panix,μια αλλαγη την φορα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η σολ υπαρχει για να βασανιζει εσας τους κιθαριστες.

φίλε στην 7-string Ibanez uv70p μου, (αυτήν με τα titanium rods), η αρμονική στο 5ο τάστο της G μπορεί να κρατήσει 20++ δευτερόπλεπτα με ακουστικά και επάπειρο με λίγο feedback...... Που σημαίνει οτι δεν είναι κανόνας η μάπα G. Μόνο σε μια κιθάρα (Carvin DC135 1988) είχα θέμα με την G και λύθηκε με (πολύ επίπονη) αλλαγή nut .... και bridge, βέβαια την είχα πάρει μεταχείρω αριστερόχειρη και την μετέτρεψα σε δεξιόχειρη, + ήταν εξαρχής σε χάλια κατάσταση, εξ ου και όλα τα τριξίματα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδια, λοιπον, δοκιμαζω, ακουω, και σας λεω!! Να 'στε καλα παντως για την βοηθεια που δινετε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
4 Απαντήσεις
3398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/08, 19:50
από RORY GALLAGHER
7 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 15:21
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos
2 Απαντήσεις
2306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 14:01
από Warrel
3 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 23:32
από drosatos
11 Απαντήσεις
7039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 02:43
από Fearless
6 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/12, 20:33
από noe13
20 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 17:48
από vegos
8 Απαντήσεις
8461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 11:55
από Left hander