Αποστολέας Θέμα: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια  (Αναγνώστηκε 13341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« στις: 12/12/10, 15:41 »
φορουμ για χαρα
επειδη αν περιμενω να παρω τη prs θα φαω ολα τα λεφτακια μου(αλλα και για διαφορους αλλους λογους) θα ηθελα να μου προτεινεται κιθαρες μεχρι 2000.ΟΧΙ ΣΤΡΑΤ
εγω σκεφτομαι κατι τετοιο
εσεις???
απλα πειτε γνωμες αφοβα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #1 στις: 12/12/10, 15:50 »
Εγώ προσωπικά τόσα λεφτά για gibson δεν θα τα έδινα....δεν ξέρω γιατί....δεν μου κάθεται καλά....


Εγώ θα σου πρότεινα σε αυτά τα λεφτά να κινηθείς πάλι για κάποια PRS ή για κάποια FRAMUS....και αν βρεις και καμια μεταχείρα tom anderson να κανεις πάρτι... ;)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #2 στις: 12/12/10, 16:24 »
prs με 2000 δεν εχω δει καμια να σου πω την αληθεια.ακομα και τα discontinue  μοντελα στα 2500 τα εχω βρει (custom 22).
παντως γενικα επικρατει λιγο η αποψη οτι δεν λεει να δωσεις τρελα λεφτα για gibson
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #3 στις: 12/12/10, 17:19 »
παντως γενικα επικρατει λιγο η αποψη οτι δεν λεει να δωσεις τρελα λεφτα για gibson


Που επικρατεί αυτή η άποψη βρε παιδιά?



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #4 στις: 12/12/10, 17:46 »
παντως γενικα επικρατει λιγο η αποψη οτι δεν λεει να δωσεις τρελα λεφτα για gibson

Που επικρατεί αυτή η άποψη βρε παιδιά?

Ίσως ανάμεσα σε αυτούς που έχουν δοκιμάσει όργανα στην ίδια κατηγορία τιμής και έχουν καταλάβει πόσο τιμάται το λόγότυπο της Gibson στο headstock. Και αυτό το λέει κάποιος που ήταν (και είναι ακόμα σε κάποιο βαθμό) μεγάλος fan των Les Paul... :-X

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, έχω την αίσθηση ότι κάποιος που προτίθεται να ξοδέψει 2000 Ευρώ θα έπρεπε να έχει αρκετά ξεκαθαρισμένες απόψεις ως προς τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες του από την κιθάρα. Προσωπικά θα έλεγα ότι δεν θα έπρεπε καν να ζητάει γνώμες άλλων για μια τέτοια αγορά σαν κάποιος που ψάχνει για την πρώτη του κιθάρα, αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη. Σε κάθε περίπτωση, αν ανέφερες τουλάχιστον τι χαρακτηριστικά προτιμάς, ίσως κάποιος να μπορούσε να κάνει συγκεκριμένες προτάσεις. Αλλιώς μπορείς να ψάξεις στα διάφορα διαδικτυακά καταστήματα και να βρεις κιθάρες σε αυτά τα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #5 στις: 12/12/10, 17:47 »
στην παρεα μου :P ολοι αυτο μου λενε...αλλα ολοι ειναι στρατοκαστερακιδες και δεν ξερουν μια...ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!!!!!
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #6 στις: 12/12/10, 17:50 »
μα το θεμα δεν ειναι να σας πω εγω τι προτιμαω...αλλωστε εγω εχω κανει την επιλογη μου.απλα θελω να δω αλλες αποψεις σαν δευτερη ματια για να δω μια πιο γενικη εικονα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #7 στις: 12/12/10, 18:11 »
μα το θεμα δεν ειναι να σας πω εγω τι προτιμαω...αλλωστε εγω εχω κανει την επιλογη μου.απλα θελω να δω αλλες αποψεις σαν δευτερη ματια για να δω μια πιο γενικη εικονα


Το θέμα είναι να μάς πεις όχι ποιό μοντέλο προτιμάς, αλλά τι θα ήθελες να έχει η ιδανική (ας πούμε) κιθάρα από πλευράς χαρακτηριστικών, playability, ήχου κλπ. Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ένα τετραψήφιο νούμερο για μια κιθάρα αν δεν ήξερα ακριβώς τι θέλω, από το στυλ της κιθάρας, τα ξύλα, το scale, τις διαστάσεις του μπράτσου (πάχος, πλάτος, profile, radius), τους μαγνήτες (τύπο, output), το hardware, μέχρι ένα σωρό άλλες μικρότερες λεπτομέρειες. Ειδικά από τη στιγμή που με τόσα λεφτά μπορείς να φτιάξεις μια custom κιθάρα που να σε ικανοποιεί και να σε καλύπτει απόλυτα. Γιατί τελικά (και επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι απλά η δική μου άποψη) αν το μόνο που μπορείς να μάς πεις είναι ότι θέλεις μια κιθάρα τύπου Les Paul, τότε ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την όλη αγορά ή τουλάχιστον το ποσό που θα ξοδέψεις.

Πληροφοριακά πάντως, αν είχα 2000 Ευρώ στην τσέπη και σκόπευα να τα ξοδέψω για μια εργοστασιακή κιθάρα, θα κοίταζα κι εγώ για μια PRS, ίσως μια Custom 22...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #8 στις: 12/12/10, 18:21 »

 Γιατί τελικά (και επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι απλά η δική μου άποψη) αν το μόνο που μπορείς να μάς πεις είναι ότι θέλεις μια κιθάρα τύπου Les Paul, τότε ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την όλη αγορά ή τουλάχιστον το ποσό που θα ξοδέψεις.


Επειδη το θεμα παει σε μια συζητηση που εχουμε ξανα κανει και νομιζω μαζι μαλιστα σε ενα παλαιοτερο θεμα(νομιζω στο θεμα που ειχα ανοιξει prs vs ολων), και εχω αναλυσει τις αποψεις μου θα αρκεστω στην προταση σου...σκεψου το σαν μια συζητηση καφενειου, οχι σαν σεμινάριο ορθης αγορας
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #9 στις: 12/12/10, 18:37 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #10 στις: 12/12/10, 18:48 »
Επειδη το θεμα παει σε μια συζητηση που εχουμε ξανα κανει και νομιζω μαζι μαλιστα σε ενα παλαιοτερο θεμα(νομιζω στο θεμα που ειχα ανοιξει prs vs ολων), και εχω αναλυσει τις αποψεις μου θα αρκεστω στην προταση σου...σκεψου το σαν μια συζητηση καφενειου, οχι σαν σεμινάριο ορθης αγορας


Δεκτό. Εξ άλλου δικά σου είναι τα λεφτά, μπορείς να τα ξοδέψεις όπως θέλεις.

Με αυτό το σκεπτικό, οι Framus που ανέφερε ο master of puppets είναι πολύ καλές κιθάρες και αξίζουν μια δοκιμή. Eπίσης πολύ καλές από πλευράς ήχου και ποιότητας κατασκευής (και αρκετά πιο κάτω από 2000 Ευρώ) είναι και κάποιες ESP όπως oι Ηοrizon και οι Eclipse. Προσωπικά θα προτιμούσα μια Horizon, αλλά φυσικά οι Eclipse είναι πιο κοντά στο στυλ των Les Paul. Και αν δεν απορρίπτεις τις telecaster, μια κιθάρα που μού αρέσει πολύ είναι η Fender Vintage Hot Rod '52.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #11 στις: 12/12/10, 19:01 »
sorry βρε απόλλωνα αλλά η κιθάρα που προτείνεις είναι πλέον για τους κιθαρίστες τόσο γνωστή όσο και η gibson... ;D
Το prestige και των 2 εταιριών είναι παρόμοιο, άρα και το δικό της λογότυπο τιμάται αν το πάμε έτσι... ;)


Ψιλοάσχετο...η custom 22 δεν έχει σταματήσει να βγαίνει εδω και 1 χρόνο περίπου?




Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #12 στις: 12/12/10, 19:11 »
ναι η custom 22 ειναι disc. μοντελο και μπορεις να την βρεις μονο σε στοκ μαγαζιων...α οσον αφορα την κιθαρα που παρέθεσες let me ενα εχω να πω.... ;)
πιστευεις πως αξιζει η διαφορα σε σχεση με αυτην?(ναι δεν ειναι ακριβως ιδιες :P )

@απολλων δεν με ενθουσιαζει η horizon αν και ειναι αρκετα καλη κιθαρα.απλα ειναι λιγο πιο μεταλιαρικη απο αυτο που ψαχνω
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/10, 19:15 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #13 στις: 12/12/10, 19:37 »
α οσον αφορα την κιθαρα που παρέθεσες let me ενα εχω να πω.... ;)
πιστευεις πως αξιζει η διαφορα σε σχεση με αυτην?(ναι δεν ειναι ακριβως ιδιες :P )



Η διαφορά τιμής υπάρχει γιατί για ένα see through finish πρέπει να επιλέξουν 2 κομμάτια flame maple τα οποία να δένουν κάπως εμφανισιακά μεταξύ τους.


Στην μαύρη απο τη στιγμή που δεν φαίνεται, δεν τους ενδιαφέρουν καθόλου τα νερά του ξύλου, άρα βάζουν οτι maple να ναι....
Αυτό όμως δεν έχει κάποια επίπτωση στον ήχο, απλά πληρώνεις λίγο παραπάνω την...πρόσοψη.. :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #14 στις: 12/12/10, 19:53 »
στην 2008 μου αρεσει παρα πολυ η επικάλυψη στους μαγνητες απλα με χαλαει το χρυσο της υποθεσης(απο θεμα εμφανισης)..απο την αλλη δεν ξερω τπτ για τους μαγνητες της και δεν βλεπω να σπλιταρουν.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #15 στις: 12/12/10, 20:02 »
Γι'αυτο δεν πρότεινα εξαρχής esp γιατί φαντάστηκα ότι θα τις δεις αρκετα "metal" επιλογές....αλλά δεν ειναι ακριβώς έτσι τα πράματα....εγώ με την eclipse πχ έγω βγάλει ήχο για blues για ποζεροροκιές κτλ....


και θα συνεχίσω να επιμένω για framus....μια είχα δοκιμάσει και πραγματικά μετρούσε αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι μοντέλο......




Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #16 στις: 12/12/10, 20:16 »
δεν εχω δοκιμασει ποτε framus αν και εχω ακουσει τα καλυτερα.περιεργο που δεν εχουν πεσει στο τραπεζει ονοματα οπως οι Parker ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #17 στις: 12/12/10, 20:23 »
δεν εχω δοκιμασει ποτε framus αν και εχω ακουσει τα καλυτερα.περιεργο που δεν εχουν πεσει στο τραπεζει ονοματα οπως οι Parker ε?


τα μοντέλα της parker που είναι κάτω απο 2000 νομίζω είναι ελάχιστα.....2-3 αν δεν κάνω λάθος......επιπλέον δεν έχω παίξει ποτέ και έχουν τόσο άσχημο headstock.....σαν δονητής είναι.....

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #18 στις: 12/12/10, 20:35 »
Tσεκαρε αυτη την prs.


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200551661796&ssPageName=STRK:MESELX:IT#ht_1906wt_1141


Απο τον συγκεκριμενο πωλητη φευγουν φοβερα οργανα σε τιμες που δεν πιστευεις (κανει και το "κολπο" με τα 200$  ;)  απ οτι μου ειχε πει σε mail)
Τελικα ομως δεν ψωνισα απ αυτον κιθαρα, αφου εχασα τη δημοπρασια για τη music man jp7 mystic dream loaded που εφυγε για 1350 ευρω  :o

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #19 στις: 12/12/10, 20:48 »
στην 2008 μου αρεσει παρα πολυ η επικάλυψη στους μαγνητες απλα με χαλαει το χρυσο της υποθεσης(απο θεμα εμφανισης)..απο την αλλη δεν ξερω τπτ για τους μαγνητες της και δεν βλεπω να σπλιταρουν.



Ποιό εννοείς χρυσό?


Οι μαγνήτες της standard είναι οι ίδιοι με αυτούς που βάζει στα πανάκριβα historic μοντέλα όπως πχ αυτό... http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1959_reissue_fmlb.htm
...αλλά δεν σπλιτάρουν.


Σε αυτήν που σπλιτάρουν είναι στην traditional pro η οποία έχει στην γέφυρα τον burstbucker 3 που είναι λιγάκι πιο γκαζωμένος απο της standard και τον 57 στη θέση neck που είναι vintage... http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_vs.htm


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #20 στις: 12/12/10, 21:03 »
Η κιθάρα που σκέφτεσαι να τα σκάσεις ειναι μιά χαρά! Αλλά, άμα θέλεις "καθαρή" λύση ως πρός την ευελιξία των μαγνητών τότε κοίτα και αυτή: http://www.thomann.de/it/gibson_les_paul_push_tone_b_stock.htm?sid=c00cb0b438264998b10146170f5f89de
Υ.Γ. υπάρχει και στο musicstore.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/10, 21:16 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #21 στις: 12/12/10, 21:17 »
sorry βρε απόλλωνα αλλά η κιθάρα που προτείνεις είναι πλέον για τους κιθαρίστες τόσο γνωστή όσο και η gibson... ;D
Το prestige και των 2 εταιριών είναι παρόμοιο, άρα και το δικό της λογότυπο τιμάται αν το πάμε έτσι... ;)

Μιλάς για την ΕSP ή για την PRS; Γιατί σίγουρα και οι δύο είναι πλέον γνωστά ονόματα στο χώρο, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι έχουν την ιστορία ή το κύρος του ονόματος της Gibson. Τώρα αν και κατά πόσον έχει η Gibson δικαίωμα να εξαργυρώνει την ιστορία και το όνομά της σε αυτό το βαθμό, είναι άλλη συζήτηση. Προσωπικά πάντως, έχοντας δει από κοντά και δοκιμάσει κάμποσες Horizon (πριν αποφασίσω ότι από πλευράς ήχου και playability δεν είναι αυτό που ψάχνω) και πολύ περισσότερες PRS (που τις λατρεύω), είμαι της γνώμης ότι και οι δύο προσφέρουν καλύτερη ποιότητα, μεγαλύτερη αξιοπιστία και τελικά πολύ περισσότερο value for money απ' ό,τι οι Gibson ή και οι Fender στα ίδια λεφτά. Mπορεί σε άλλα 40 ή 50 χρόνια να ακολουθεί και η PRS τιμολογιακή πολιτική αντίστοιχη με αυτή της Gibson, αλλά αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #22 στις: 13/12/10, 01:32 »
Για τον prs φυσικά μιλούσα ο οποίος θεωρείται καταξιωμένος αλλά και "ακριβός" κατασκευαστής και τα usa μοντέλα του στα ίδια λεφτά με την gibson κυμαίνονται. :)


Πολύ καλές κιθάρες κι εμένα μου αρέσουν, έχω παίξει με αρκετές κατά καιρούς, αλλά αν κάποιου του έχει κολλήσει να πάρει les paul, η prs δεν είναι les paul..
Παρόμοιος ήχος αλλά όχι ίδιος.


Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο εδω, απλά τί είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλει ο καθένας.


Πιο κοντά σε κάποιον που θέλει les paul θα ήταν πιστεύω μια heritage h-150cm

..τις φέρνει ο Κουρμπής στα εξάρχεια.




 ή μια hamer monaco elite

..υπάρχει μια (νομίζω μάλιστα είναι και σε προσφορά) στο guitar store, πάλι στα εξάρχεια.










Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #23 στις: 13/12/10, 13:48 »
Εγώ προσωπικά τόσα λεφτά για gibson δεν θα τα έδινα....δεν ξέρω γιατί....δεν μου κάθεται καλά....


Εγώ θα σου πρότεινα σε αυτά τα λεφτά να κινηθείς πάλι για κάποια PRS ή για κάποια FRAMUS....και αν βρεις και καμια μεταχείρα tom anderson να κανεις πάρτι... ;)


Συμφωνω και επαυξανω... πανω απο 1000 ευρω δεν αξιζει να δωσεις για κιθαρα (ΕΚΤΟΣ και αν ειναι συλλεκτικο κομματι - αλλα και παλι...)

Εγω αν ειχα στη διαθεση μου αυτα τα λεφτα (2000) για εξοπλισμο και ηθελα οπωσδηποτε lespaulοειδες, θα επελεγα αυτη την κιθαρα: http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ec-1000fm-asb-electric-guitar-antique-sunburst--47016
ή καποια Edwards les paul goldtop http://shop.ebay.com/sis.html?_nkw=EDWARDS+ESP+LES+PAUL+STANDARD+Gold+Top+NEW με τους ιδιους μαγνητες

ΚΑΙ εναν απο τους ακολουθους:

http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm
ή
http://www.dv247.com/guitars/orange-thunder-30-combo--71595
ή
http://www.dv247.com/guitars/engl-thunder-50-drive-e-322-guitar-amplifier-combo--72262
ή
http://www.dv247.com/guitars/hughes-and-kettner-edition-tube-25th-tube-guitar-amp-combo--64011
ή... (συμπληρωστε ο'τι προτιματε)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 13:56 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #24 στις: 13/12/10, 13:55 »
E και αυτο παλι ειναι υπερβολικο, καθε κιθαρα αξιζει τα χρηματα της για διαφορους λογους.
Το θεμα ειναι αν εχει καποιος τα χρηματα να τα δαπανησει...
Δηλαδη μην μου πεις οτι μια suhr των 3000 δεν αξιζει τα λεφτα της επειδη ειναι ακριβη.
Αντιθετα πιστευω οτι αυτες που ΔΕΝ αξιζουν τα λεφτα τους, ειναι οι συλλεκτικες, ακριβως γιατι μονο αυτη την χρηση εχουν.
Αντιθετα μια κιθαρα που ειναι ακριβη επειδη εχει κορυφαια υλικα, πολυ προσεγμενη κατασκευη, τελειο φινιρισμα και set up, εγγυησεις, playability κτλ, αξιζει τα χρηματα της...
Παντως κι εγω ειμαι απο αυτους που θεωρουν τις gibson απο τις πιο υπερτιμημενες κιθαρες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
18 Απαντήσεις
6093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 21:25
από AndreasD.
20 Απαντήσεις
7786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
13 Απαντήσεις
10572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 13:15
από Salinas
13 Απαντήσεις
6327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
3 Απαντήσεις
4329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
2 Απαντήσεις
3047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 01:25
από Gabriel6th
20 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
14 Απαντήσεις
5582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
28 Απαντήσεις
7669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 20:59
από Απόλλων