Αποστολέας Θέμα: πιστεύετε οτι η κλασική μουσική είναι για "φλώρους" ????  (Αναγνώστηκε 13719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
παιδιά εχω μια ερωτηση σε εσας τους μουσικούς και οχι μονο λοιπόνα παρόλο που ακουω κυρίως rock και ολα τα είδη metal και είμαι κιθαριστας αν και εκανα μαθηματα μονο 2,5 χρονια ηλεκτρικη και τωρα παιζω μονος .....Λοιπόν λίγο άσχετα ολα αυτά . Στο θεμα μας τωρα τελευταία ακουω πολύ κλασική μουσική και johan sebastian bach συγκεκριμενα . ενας φίλος μου λιγο μακακας και ασχετος τάχα πήγενε 9 χρονια κλασικη αλλά ούτε την f δεν ξέρει να πιάνει μου λέει οτι η κλασική είναι για φλώρους αλλά εγω του λέω οτι δεν ξερει απο μουσική εσεις τι νομιζετε αντε γιατι πολύ μου χει ζαλίσει τον ερωτα ρε παιδιά .....Ακούω γνώμες .

Αποσυνδεδεμένος alkimel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Δεν νομιζω οτι εχουμε το χρονο να ασχοληθουμε με τοσο μεγαλες ανοησιες-κριμα για τον φιλο σου και κριμα και για σενα που τον εχεισ φιλο.Αφηστε την κιθαρα και πιαστε κανα προπο να φτουρησει κιολας.Αντε....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
θα συμφωνήσω 100% με τον alkimel....απλά επιπλέον θέλω να ρωτησω....πόσο χρονών είναι ο φίλος σου? γιατί αν είναι πάνω απο 15-16 και λέει αυτά τα πράγματα νομίζω πως πρέπει να κάνουμε αίτηση να του απαγορευτεί το δικαίωμα ψήφου μελλοντικά.... ::)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Πιστευω οτι αυτα δεν ειναι θεματα ουτε καν για χαβαλε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Επισης να συμπληρωσω:

-Η metal ειναι για σκληρους
-Η punk για αλητες
-Η rock για γερους

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι βοηθάμε ,αν απαντάμε με τέοιο τρόπο .Δυστυχώς χωρίς να ξέρω την ηλικία του φίλου ,πολλές φορές ακούγονται τέτοιες απόψεις .Νομίζω ότι και η ηλικία ,αλλά και ο επιπόλαιος και χωρίς βάθος τρόπος που ασχολούνται κάποιοι με την μουσική (είτε σαν ακροατές ,είτε σαν μουσικοί ) δημιουργεί τέτοιες αντιλήψεις .Με σωστή αντιμετώπηση και ενημέρωση ,μπορούμε να αλλάξουμε τέτοιες απόψεις .

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φυσικα και ειναι για φλωρους...metal...μονο... ;D

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ σκάλωσα με το γεγονός ότι πήγαινε 9 χρόνια κλασική και ούτε τη φα δεν ξέρει να πιάνει!και παρ'όλα αυτά η κλασική είναι και για φλώρους
χαχαχ απ'όπου κι αν το πιάσεις,.... ;D :P
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Aπαντώ με βίντεο





Αν αυτός ο μουσικός οργασμός που οι μεταλλάδες δε θα συνθέσουν κάτι ανάλογο ούτε στον ύπνο τους είναι φλώρικος...εύχομαι να γίνω (ακόμα περισσότερο) φλώρος...

Μπορώ να καταλάβω αυτόν που δε γουστάρει το οποιοδήποτε είδος μουσικής. Ο μη σεβασμός σε μεγάλα έργα της μουσικής και της Τέχνης γενικότερα είναι κάτι που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Είναι δυνατόν να παίρνει απαντήσεις ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα σε σοβαρό ύφος?

Τέσπα, εγώ θα παραθέσω αυτό σαν tribute:


Η κλασσική μουσική είναι παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά κι αστείρευτη πηγή έμπνευσης.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Μα το να ασχολεισαι με δηλωσεις που ειναι αυταποδεκτα βλακειες ειναι ματαιο ρε Θοδωρη...
Ειδκα η metal ειναι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο επηρεασμενη απο την κλασσικη μουσικη (απο κλασσικη μουσικη και blues προεκυψε η metal ταυτοχρονα με την εξελιξη της ηλεκτρικης κιθαρας και των ενισχυτων).
Μουσικοι υπαρχουν απειροι στην metal που παιζουν ουσιαστικα μια μοντερνοποιημενη εκδοχη κλασσικης μουσικης (να μην αναφερω απο Malmsteen μεχρι Blackmore κτλ), ενω ολη ουσιαστικα η δυτικη μουσικη που ακουμε (μερος της ειναι και η metal) ειναι βασισμενη σε αυτη την γ*****νη την κλασσικη μουσικη και στην εξελιξη της.
Περα απο αυτα ομως, εγω θα ελεγα στον φιλο σου (εκτος απο το να σταματησει να σχολιαζει οσα δεν εχει ιδεα για αυτα) οτι δεν υπαρχει καλο και κακο ειδος μουσικης ή φλωρικη VS μαγκιορικη κτλ.
Υπαρχει απλα καλη και κακη μουσικη. Η καλη ειναι αυτη που συνοδευεται απο την καταθεση ψυχης αυτου που την εγραψε ή/και την εκτελεσε και αυτη που μπορει τελικα να μεταφερει συναισθηματα, σκεψεις, ακομα και εμπειριες στους αλλους. Σε ολα τα ειδη μουσικης υπαρχει και καλη και κακη μουσικη.
Τωρα αν καποιος επιλεγει για δικες του ανασφαλειες να θεωρει οτι η μουσικη με την οποια ο ιδιος ασχολειται ειναι η μονη σωστη (μαγκιορικη κτλ), ενω ολα τα υπολοιπα ειδη ειναι φλωριες, ειναι δικο του θεμα μεν, αλλα το μονο που δειχνει ειναι ποσο ασχετος ειναι πραγματικα με την μουσικη...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/11, 10:41 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Εμένα μου φαίνεται ότι στο διάλειμα, εκεί που η παρέα συζητά περί rock και metal, κιθαρίστες, κ.τ.λ.π., πετάγεσαι εσύ και το παίζεις μούρη, ότι και καλά ακούς "johan sebastian bach" ;D . Ε, λογικό δεν είναι οι άλλοι να ξενερώνουν και να αρχίζουν να σου λένε βλακείες για να το κόψεις? Συνέχισε να ακούς κλασσική χωρίς να το διατυμπανίζεις...

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Οχι ρε απλως συζητουσαμε για την εξελιξη της μουσικης και η κλασικη για μενα ειναι απλα ενα κολυμα αυτο τον καιρο παντως αυτος μολις ακουσε οτι παιζω κιθαρα και ασχολουμαι γενικα πηγε να το παιξει και καλα μαγκας και ψαγμενος και ετσι αρχισε ολο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Καθολου για φλωρους!


Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Καταρχήν,βάλτε τους εγωισμούς και τις περηφάνειες σας στην άκρη διότι πιό πολύ ζημιά θα κάνετε ο ένας στον άλλον και δεν θα βγάλετε τίποτα παρά μόνο μικρότητες και ασόβαρες συγκρούσεις(με ταπεινή έννοια το λέω).Πρώτον,νομίζω ότι δεν βοηθάς τον εαυτό σου με την στάση που κρατάς και με αυτά που του είπες...κάνεις κακό και στον φίλο σου και ιδίως στον εαυτό σου άμα προσπαθείς να αποδείξεις κάτι το οποίο είναι αποδεδειγμένο ούτως ή άλλως και αυτονόητο σε όλο τον μουσικό κόσμο για τα υπέρ της κλασικής μουσικής (σταμάτα να μιλάς στον φίλο σου για κλασική, μάλλον τραυματική εμπειρία θα είχε.Το έχετε συζητήσει αυτό το θέμα σοβαρά και ανοιχτά; Eσύ πάντως τον ξέρεις καλύτερα...).Δεύτερον,άμα ο άλλος το συνεχίζει το θέμα,πές του με ήρεμο τρόπο: φίλε εμένα μ'αρέσει και γουστάρω την κλασική διότι μου προσφέρει αγαλλίαση και ηρεμία χωρίς να πείς τίποτα παραπάνω,χωρίς υπέρ-αναλύσεις και ιστορία (εσύ μούκου) και ας τον να λέει ότι θέλει,μπορεί να το καταλάβει κάποια στιγμή, απο εκεί και πέρα άστον να πιστεύει ότι θέλει...εσύ του το είπες πάντως και κέρνα τον κανά καφέ  ;D (αυτήν την στάση κράτα όμορφα και ωραία με χαμόγελο και χωρίς την παραμικρή εμπάθεια στις απαντήσεις σου πρός τον φίλο σου). Και τρίτον,η κλασική μουσική είναι η κατεξοχήν ποιοτική μουσική "της δύσης" όπως είπα παραπάνω.'Ολος ο κόσμος το ξέρει αυτό βαθιά μέσα του έστω και αν δεν την ακούει, στο υποσεινήδητο και στο ασυνείδητο πάντως γίνεται θαυμαστή δουλειά και σε ψυχολογικό,συναισθηματικό και ιατρικό τομέα επίσης. Αυτά, ελπίζω να μήν είπα πολλές μπαρούφες και αν είπα then I am sorry.  :)

Y.Γ. άκου βρε αδερφέ αυτό που σε γεμίζει και σε ευχαριστεί και άσε τους άλλους να χτυπιούνται και να βρίζουνε. Πρέπει να περάσει ντέ και καλά ο δικός τους εγωισμός δηλαδή; No sir!  Και κάτι άλλο, ο φίλος σου λέει ότι είναι για φλώρους η κλασική, τότε όλος ο κόσμος είναι φλώρος...οπότε όλα καλά διότι στο ίδιο πλοίο αρμενίζουν "εκατομμύριοι".  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/11, 15:02 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Εγω παλι νομιζω οτι αυτη η συζητηση δεν εχει κ πολυ νοημα!Αν η παρεα των παιδιων ειναι γυρω στα 15 ξερουμε ολοι μας τι λεγεται σε αυτη την ηλικια!Αυτο με τη μουσικη ειναι το λιγοτερο...Αν παλι τα παιδια ειναι ανω των 22 τοτε υπαρχουν κ αλλοι λογοι!Μηπως πχ ηταν καμια γκομενιτσα εκει κοντα...?

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
δεν υπηρχε καμία γκομενα απλώς μηλάγαμε για την εξέλιξη της μουσικής γενικά με αφορμη το γεγονος οτι εχει αλλάξει πάρα πολύ .  ωστόσο αν είσαι 19 χρονών δεν νομίζω να μην μπορείς να κάνεις μια σωστή συζήτηση ....... ;D

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ωστόσο αν είσαι 19 χρονών δεν νομίζω να μην μπορείς να κάνεις μια σωστή συζήτηση ....... ;D

Μηπως πχ ηταν καμια γκομενιτσα εκει κοντα...?

με βάση αυτά τα δεδομένα νομίζω πως η έλλειψη γκομενίτσας έχει οδηγήσει σε αυτές τις απόψεις....... :P (πλακίτσα.... :P )

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
ωστόσο αν είσαι 19 χρονών δεν νομίζω να μην μπορείς να κάνεις μια σωστή συζήτηση ....... ;D

Μηπως πχ ηταν καμια γκομενιτσα εκει κοντα...?

με βάση αυτά τα δεδομένα νομίζω πως η έλλειψη γκομενίτσας έχει οδηγήσει σε αυτές τις απόψεις....... :P (πλακίτσα.... :P )
και αρα η κλασσικη μουσικη ειναι για φλωρους...(συνεχιζω την πλακιτσα...) ;D

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ωστόσο αν είσαι 19 χρονών δεν νομίζω να μην μπορείς να κάνεις μια σωστή συζήτηση ....... ;D

Μηπως πχ ηταν καμια γκομενιτσα εκει κοντα...?

με βάση αυτά τα δεδομένα νομίζω πως η έλλειψη γκομενίτσας έχει οδηγήσει σε αυτές τις απόψεις....... :P (πλακίτσα.... :P )
και αρα η κλασσικη μουσικη ειναι για φλωρους...(συνεχιζω την πλακιτσα...) ;D

Διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου...

εγώ λέω:
έλλειψη γκομενίτσας -> άποψη ότι η κλασσική μουσική είναι για φλώρους

και όχι:
φλώρικη κλασσική μουσική -> έλλειψη γκομενίτσας


Αποσυνδεδεμένος St3ven

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • Has he lost his mind? Can he see or is he blind?
    • Προφίλ
    • www.metalaw.tk
Εννοειται πως δεν ειναι! Ας συνδυασουμε λιγο metal - κλασσικη μουσικη! Οι περισσοτεροι κιθαριστες τουλαχιστον εμπνεονται πάρα πολυ απο την κλασσικη μουσικη, ειδικα ο Rhandy Rhoads ολη του την κλασσικη μουσικη παιδεια την "εβγαλε" μεσα απο την "βρωμια" την ηλ.κιθαρας! Και ιδου τα αποτελέσματα: Ενα απο τα μεγαλυτερα προτυπα τπυ καθε κιθαριστα! Επισης απο οσο ξερω το Nostrodamus των Judas Priest εχει καποιες βασεις στην κλασσικη μουσικη! 'Νταξει κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα ξεπερασμενη μουσικη ως στυλ αλλα παραμενει βαση για την μουσικη!

Και προς θεου η πανκ δεν ειναι μονο για αλητες, το μεταλ μονο για σκληρους και το ροκ για γερους! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!
I gave my blood and I gave my soul
I stood my ground and I took control
The legend's growin' as the story's told
I pledge allegiance to the state of Rock'n Roll

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
εγώ λέω:
έλλειψη γκομενίτσας -> άποψη ότι η κλασσική μουσική είναι για φλώρους
Δεν είχα πρόθεση να ποστάρω σε κάτι τόσο προφανώς άστοχο, αλλά με ενέπνευσε το ανωτέρω σχόλιο, οπότε θα πω και εγώ:

Την "άποψη ότι η κλασσική μουσική είναι για φλώρους" έχουν αυτοί που οι ίδιοι φοβούνται μήπως τους θεωρήσουν φλώρους οι άλλοι εάν ακούσουν κλασσική μουσική. (..και σαφώς έτσι χάνουν ένα ανεπανάληπτο κεφάλαιο της μουσικής).

Καμία σχέση δεν έχει η μουσική, κλασική ή άλλη, με το αν είναι κάποιος φλώρος. Αλλά όταν κρυφο-φοβάσαι μήπως είσαι φλώρος, ψάχνεις από ποιές προτιμήσεις σου μπορείς να θεωρηθείς έτσι από τους άλλους. Αλλιώς για κάποιον που είναι σίγουρος για το ποιός είναι, το θέμα "φλώρος" δεν τίθεται πουθενά και για τίποτε.

Άρα όταν "φοβάσαι μήπως είσαι φλώρος" -> "το παίζεις άντρας" -> αναπόφευκτο επακόλουθο: "έλλειψη γκομενίτσας"..
 :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/11, 10:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
ναι είναι για φλώρους προφανώς  >:D                 




not

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Έχω κλάψει με το Don't Cry των Guns n' Roses, αλλά και με το Adagio του Albioni και το Moonlight Piano Sonata του Beethoven...
...
Τώρα που το ξανασκέφτομαι... κλαίω πολύ.... Μάλλον είμαι φλώρος, έτσι κι αλλιώς...!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Γιατι να υπαρχουν τετοια στερεοτυπα; :angry  Συνηθως κατι κομπλεξικοι τα βγαζουν οι οποιοι ακουνε μονο το ειδος τους χωρις να ανοιγουν περεταιρω τους μουσικους τους οριζοντες... Εγω προσωπικα εχω αντιμετωισει τετοιου ειδους προκαταλήψεις απο ατομα που ακουνε μονο σκυλαδικα..... Δεν εχουν καν το δικαιωμα να κρινουν αφου δεν εχουν μια σφαιρικη αποψη... :bored :blah  Το καλυτερο ειναι να συζητας μαζι τους και αν δεις και δεν παιρνουν απο λογια, πραγμα πολυ πιθανο, μην ασχολεισαι... Η δικαιωση ερχεται αργα η γρηγορα...  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 13:05
από PAPAJOHNNY
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/06, 16:36
από parlats
11 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
0 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 01:11
από ssIonion1934
12 Απαντήσεις
6883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 11:21
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/11, 21:39
από Fourier
4 Απαντήσεις
5683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 11:42
από b.nats
3 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/15, 23:49
από ConstantineKyr