Αποστολέας Θέμα: Περί του μπάσου..  (Αναγνώστηκε 3708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rudeboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Περί του μπάσου..
« στις: 18/11/08, 13:06 »
Καλησπέρα είμαι 26 ετών και μετά από ένα διάστημα 5 χρονών που "έλιωνα" στα pc games αποφάσισα να ασχοληθώ με την μουσική. Σαν ιδέα υπήρχε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου μιας και από τα 13 μου άκουγα και ακούω συνεχεία μουσική. Πάντα λάτρευα τον ήχο του μπάσου και αυτό θέλω να ασχοληθώ με αυτό. Δίστιχος είμαι πρωτάρης οπότε θα ήθελα από εσάς μια μικρή βοήθεια σχετικά με το πια βήματα πρέπει να ακολουθήσω ( θεωρητικά - νότες ) για να μπορέσω με υπομονή και δουλειά να μάθω να παίζω. Η μουσική που με ενδιαφέρει είναι Ska / Punk και κάπου προς εκεί θέλω να καταλέξω. Δεν σκοπεύω να βγάλω χρήματα από αυτό το κάνω καθαρά για εμένα και για να παίζω χαβαλεδιαρικα με τους φίλους μου.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Περί του μπάσου..
« Απάντηση #1 στις: 18/11/08, 14:07 »
Οκ..φιλος.Μπολικη βοηθεια εχει το site για ολους.Πολυ καλα κανεις που θες να ξεκινησεις.Εγω σαν πρωτα βηματα θα σου συνιστουσα λοιπον..αμα υπαρχει και η οικονομικη ευχερεια να βρεις εναν δασκαλου μπασου και να ξεκινησεις..ο οποιος θα σε βοηθησει και στην αγορα του πρωτου σου μπασου.Αμα κοιταξεις στις αγγελιες μας υπαρχουν καποιοι δασκαλοι.Βεβαια αμα δεν τους βρεις στην 1η σελιδα ψαξε λιγακι..θα τους βρεις.

Αμα παλι δεν εχεις ευχερεια να κανεις μαθηματα το πραμα αλλαζει.Και παλι θα τα καταφερεις αλλα με λιγη παραπανω προσπαθεια υποθετω.Αμα εχεις καποια αλλη απορια..στειλε μου καποιο πμ να σε βοηθησω σε οτι μπορω. :)

Υ.Γ.:Bass rules... ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος loo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί του μπάσου..
« Απάντηση #2 στις: 24/11/08, 17:58 »
Παίζω γύρω στα 2 + χρονια μπάσο και στις αρχές έκανα μαθήματα με δάσκαλο στο δημοτικό ωδείο που είναι πιο φτηνά και ποιοτικά εξίσου καλα με τα ιδιωτικά, οπότε αν θες κάτι οικονομικό ψάξε εκεί!!!Απτην άλλη Ska - p μουσική είναι λίγο δύσκολη για αρχη στο μπάσο αλλα δν πρέπει να απογοητευτείς, μπορεις να ξεκινήσεις απο πιο απλά στην αρχή..

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Περί του μπάσου..
« Απάντηση #3 στις: 25/11/08, 19:06 »
Απτην άλλη Ska - p μουσική είναι λίγο δύσκολη για αρχη στο μπάσο αλλα δν πρέπει να απογοητευτείς, μπορεις να ξεκινήσεις απο πιο απλά στην αρχή..

Αντιθετως πριν διαβασω αυτο που εγραψες θα εγραφα να μην περιοριζεται σε απλες μουσικες για το μπασο, αλλα περι ορεξεως μου φαινεται!

Γαι φτηνο δασκαλο μπορεις να παρεις καποιον αλλον μπασιστα που δεν ειναι δασκαλος αλλα σου αρεσει το στυλ του και νιωθεις εσυ οτι το εχει το οργανο και να δοκιμασεις με 10-15 ευρω να σου δειξει πως να προχωρησεις..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
20685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/19, 22:03
από saved
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από gers Μπάσο

6 Απαντήσεις
5277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 17:57
από Jezus
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από morpheas « 1 2 » Μπάσο

34 Απαντήσεις
15087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 03:04
από Jezus
Αγορα μπασου (plz help)

Ξεκίνησε από Lucky13 « 1 2 » Μπάσο

28 Απαντήσεις
11386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:40
από ogyon21
9 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 18:47
από SirBlackBass
23 Απαντήσεις
7906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:18
από ogyon21
33 Απαντήσεις
13011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 13:23
από filthy_dwarf
1 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 18:28
από Fteo
4 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 13:48
από Jezus
9 Απαντήσεις
4966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot