Αποστολέας Θέμα: Η πτώση του kithara.gr αναζήτηση αιτίων και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 33363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Να επαναλάβω ότι θεωρούμε αυτή τη συζήτηση πολύ σημαντική και θα θέλαμε να ακούσουμε όσο το δυνατό περισσότερες γνώμες, κυρίως για το τι θα θέλατε να γίνει από εδώ και πέρα.

Δεν αρκεί μόνο να βλέπουμε προς τα πίσω (δηλ. τι δεν πήγε καλά ως τώρα), πρέπει να δούμε και το μέλλον, τι θα πρέπει να αλλάξουμε, να βελτιώσουμε, να διορθώσουμε...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Θα προσπαθήσω μια μικρή σύνοψη όσων πιστεύω ότι έχουν βγει από την έως τώρα συζήτηση κυρίως σε ότι αφορά τις προτάσεις και τις ιδέες που κυριαρχούν. Αυτό αρχικά που φαίνεται να υπάρχει είναι ένας κορεσμός και επειδή τα μέλη το αντιλαμβάνονται η πρώτη και κυρίαρχη πρόταση που έρχεται στο μυαλό είναι όρεξη. Πως θα αποκτήσει πάλι ζωντάνια το kithara.gr, και αφού γίνει αυτό τα υπόλοιπα μπορούν να πάρουν τον δρόμο τους. Θα ξεκινήσω λοιπόν από την κορυφή του kithara.gr λέγοντας ότι πρέπει να δούμε λίγο περισσότερη κίνηση από τους διαχειριστές και τους συντονιστές.

Χωρίς φυσικά να θέλω να πω τίποτα κακό για κανέναν αφού τους περισσότερους τους γνωρίζω από κοντά και έχουμε κατά καιρούς κάνει και τόσα πράγματα μαζί όσον αφορά το kithara.gr, υπάρχει δυστυχώς μια έλλειψη ενδιαφέροντος και ενθουσιασμού για τα πράγματα του site από πλευράς τους. Ο κάθε άνθρωπος βέβαια έχει και την προσωπική του ζωή με τα πάνω της και τα κάτω της και δεν ρίχνω φταίξιμο, απλά θα έπρεπε να ξεκινάνε περισσότερα πράγματα από τους συντονιστές και τους διαχειριστές αλλιώς δεν μπορούν να αποκτήσουν και τα μέλη το απαραίτητο θάρρος αλλά και την διάθεση να πάρουν πρωτοβουλίες για να δημιουργήσουν πράγματα για το site. Εάν όντως υπάρχει λοιπόν, για τον οποιοδήποτε λόγο που είναι δεκτός εννοοίτε, κάποια δυσκολία από πλευράς συντονιστών να ασχοληθούν και να αφιερώσουν κάποιον χρόνο στην σελίδα καλό θα ήταν να γίνει νέα επιλογή συντονιστών από τα πιο δραστήρια μέλη, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι αν κάποιος από συντονιστής ξαναγίνει μέλος θα χάσει κάτι από τον σεβασμό που έχει απο τα υπόλοιπα μέλη. Η επιλογή νέων συντονιστών θα πρέπει να γίνει εννοοίτε όχι με κριτήρια γνωριμίας και φιλίας αλλά κυρίως με κριτήρια που να αφορούν την ενασχόληση με την ιστοσελίδα, το τι έχει επιδείξη ως μέλος όσο χρόνο βρίσκεται στο κιθάρα κ.α.

Δεύτερο σημαντικό ζήτημα είναι να αρχίσει πάλι μια κίνηση σε πράγματα. Όχι απαραίτητα ότι κάναμε και παλιότερα αλλά φυσικά μπορούμε να μάθουμε και από το παρελθόν. Ας συζητήσουν οι συντονιστές και οι διαχειριστές, ας γίνουν προτάσεις και σε μέλη, αν κάποιο μέλος έχει ιδιαίτερη γνώση σε κάποιο αντικείμενο και μπορεί να αναλάβει τη διοργάνωση κάποια εκδήλωσης, διαγωνισμού, σειράς θεμάτων, συναντήσεις κτλ ας του γίνει πρόταση κ.ο.κ. Αλλά αυτό προϋποθέτει το πρώτο βέβαια που είναι όρεξη να αρχίσουν πράγματα οι συντονιστές. Πιστεύω πραγματικά ότι αν ξεκινήσει να υπάρχει κίνηση και παλιά μέλη θα επιστρέψουν και νέα θα πάρουν θάρρος να συμμετέχουν ενεργότερα.

Τρίτον αρκετούς μας απασχολεί ο κορεσμός των θεμάτων και η κακή διαχείρηση των πινάκων που αφορούν τους εξοπλισμούς κτλ. Γνωρίζω ότι έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια διαχείρησης αυτών των πινάκων και έχουν προστεθεί πολλοί νέοι συντονιστές αλλά τελικά αποδείχτηκε μια αδυναμία στον έλεγχο της κατάστασης. Δεν έγιναν αρκετά πλήρεις συλλογές θεμάτων, δεν μπήκαν αρκετά άρθρα κ.α. Θα έπρεπε λοιπόν, σε γενικές γραμμές να οργανωθούν από την αρχή τα θέματα και να γίνει διαφορετικός ίσως προγραμματισμός σε αυτό το σημείο του forum. Να συγκεντρωθούν επί παραδείγματι όλα τα θέματα που αφορούν λ.χ. τις squier σε links και να γίνει από κάποιο μέλος ή συντονιστή που γνωρίζει ένα review και να μπει στην κατηγορία ως sticky αλλά σε πιο προφανές σημείο ή κάπως διαφορετικά εν πάση περιπτώση από την τωρινή κατάσταση ώστε να μην μπορεί να το προσπεράσει το νεο μέλος και ξαναβάλει το ίδιο θέμα.

Τέταρτον, το ζήτημα των πολιτικών συζητήσεων. Κατα την προσωπική μου άποψη δεν υπάρχει πρόβλημα, ο ίδιος κορεσμός που συναντάται στο υπόλοιπο site συναντάται και στις πολιτικές συζητήσεις. Απλά επειδή στις υπόλοιπες κατηγορίες τείνουν κάποια άτομα να μην μιλάνε ίσως δημιουργείται η εντύπωση ότι κυριαρχούν πράγματα το οποίο δνε νομίζω ότι συμβαίνει όμως. Συνεχίζει η συντρηπτική πλειοψηφία των μυνημάτων ανά ημέρα να αφορά την μουσική.

Αυτά είναι τα 4 βασικότερα νομίζω θέματα που έχουν ειπωθεί έως τώρα, προσθέστε/συμπληρώστε εννοείται ό,τι ξέχασα και καλό θα ήταν να πουν την άποψη τους και κάποιοι mods.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εγω απλα θα διαφωνησω με το οτι δεν πρεπει να υπαρχουν πολιτικες συζητησεις που αναφερθηκε απο καποιους...
Η πολιτικη και οι πολιτικοι ειναι αυτοι που δυστυχως διαμορφωνουν την κοινωνια μας και για αυτο πιστευω οτι οποιος ειναι α-πολιτικος, ουσιαστικα ειναι και ερμαιο στις ορεξεις ολων των υπολοιπων. Η δικη του φωνη, τα θελω κτλ δεν ακουγονται και ετσι τελικα φτανουμε σε αυτα που περναμε σημερα, ακριβως γιατι υπαρχει εντονος ωχαδερφισμος σε ολους τους τομεις συμπεριλαμβανομενης και της πολιτικης.
Το να μην γινονται συζητησεις σε ενα forum που εχει καλιτεχνικο/μουσικο προσανατολισμο, νομιζω οτι ειναι οτι χειροτερο, μιας και ακριβως σε τετοια μερη ειναι που ανταλασσονται αποψεις απο νεους ανθρωπους που στην τελικη αποτελουν το μελλον του τοπου.
Με την σιωπη ποτε δεν λυνονται τα προβληματα, ουτε με την λογοκρισια.
Στο κατω κατω, ειναι πολυ πιο υγειες να προβληματιζεται καποιος για το τι γινεται γυρω του, να συζηταει, να ανταλαζει αποψεις, να τσακωνεται ακομα (κοσμια), παρα να αναλωνεται μονο σε "παιχνιδακια" του forum, σε ανουσιες ψηφοφοριες, σε θεματα τεχνικα κτλ.
Ολα χρειαζονται, για αυτο ακριβως υπαρχει και η κατηγορια Λοιπα, ειδαλλως θα ειχαμε κατηγοριες αποκλειστικα και μονο για μουσικη και κιθαρα και τιποτε αλλο.
Το οτι οι συζητησεις οι πολιτικες (και οχι μονο) οδηγουνται πολλες φορες σε flames, τσακωμους και κοντρες, ειναι αλλου παππα ευαγγελιο και ωφειλεται αποκλειστικα στην ιδιοσυγκρασια του καθενα, στον τροπο που εκφραζεται, στο πως λεει οσα πιστευει και στο ποσο σεβεται τους συνομιλητες του.
Οταν πχ καποιος το παιζει εξυπνος (ασχετα αν ειναι ή οχι), ειρωνευεται, πεταει σποντες, προσπαθει να προκαλεσει για τους δικους του λογους κτλ αντι να εχει επιχειρηματα λογικα και καλο λογο, τοτε ειναι αυτονοητο οτι οι υπολοιποι συνομιλητες αργα ή γρηγορα θα εμπλακουν σε κοντρα μαζι του και θα ξεκινησουν τσακωμοι που απλα αποσυντονιζουν και την κουβεντα αλλα και οσους θελουν να παρουν μερος σε αυτη.
Αρα για μενα, δεν ειναι προβλημα οι οποιες συζητησεις με οποιο περιεχομενο και να χουν, αλλα ο τροπος με τον οποιο ορισμενοι παιρνουν μερος σε αυτες τις συζητησεις.
Εξαλλου ας μην ξεχναμε ποσο μεγαλο κομματι της μουσικης ειναι πολιτικοποιημενο (απο τραγουδια, μεχρι σχολες μουσικες και πολιτικο στιχο κτλ).
Το ιδιο θα ελεγα και για θεματα θρησκειας και ολα τα θεματα γενικα.
Διαφωνω δηλαδη με την φιμωση οποιουδηποτε θεματος, ολα πρεπει να συζητουνται, αρκει η συζητηση να γινεται με πολιτισμενο τροπο, με σεβασμο απεναντι στους συνομιλητες μας και στον χωρο που φιλοξενει ολες αυτες τις συζητησεις.
Αυτο με λιγα λογια που θα επρεπε να "επιβληθει" ειναι οχι λογοκρισια, αλλα κανονες συμπεριφορας που δυστυχως αρκετοι απλα δεν τους σεβονται.
Και βεβαια, στο κατω κατω, οποιος πραγματικα δεν ενδιαφερεται για το χ ή ψ θεμα, μπορει απλα να μην το παρακολουθει και οχι να εχει την απαιτηση να μην υπαρχει καν το θεμα αυτο προς συζητηση.
Κατα τα αλλα συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα εχουν πει πολλα παιδια, απλα θα πρεπει να σημειωσω πως δεν πρεπει να ριχνουμε το βαρος οσων θελουμε να αλλαξουν στο forum σε διαχειριστες, συντονιστες κτλ. Ας ξεκινησουμε εμεις οι ιδιοι να φερομαστε οπως ΠΡΕΠΕΙ και μετα ας κοιταξουμε αν οι υπολοιποι δεν κανουν κατι σωστα, ή αν το κανουν σωστα μεν αλλα οχι οσο τακτικα θα επρεπε κτλ.
Μην ξεχνατε και τους καιρους που ζουμε, η ψυχολογια ολων ειναι στο ναδιρ, η ανεργια σαρωνει. χρηματα δεν υπαρχουν και αρα ο χρονος ΟΛΩΝ ειναι περιορισμενος, ποσο μαλλον ο χρονος ανθρωπων που εντελως αφιλοκερδως εχουν αναλαβει την ευθυνη διαχειρισης και συντονισμου ενος ολοκληρου forum.
Ολα ξεκινανε απο εμας τους ιδιους, αντι να ζηταμε πραγματα να γινουν, ας τα κανουμε πρωτα εμεις και μετα ας τα ζητησουμε απο τους υπολοιπους.
Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε κανενας με οσα ειπα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα μηνύματα .Πρώτη μου διαπίστωση είναι ότι υπάρχουν μέλη που νοιάζονται γι αυτόν το χώρο .Δεν νομίζω ότι είναι μόνο όσοι έχουν πάρει μέρος στην συζήτηση γι αυτό το θέμα .Είναι πολύ περισσότεροι .Ομως όπως δυστυχώς συμβαίνει εδώ και αρκετό καιρό και στην κοινωνική μας ζωή ,ο όγκος των καθημερινών προβλημάτων ,είτε προσωπικών ,είτε οικογενειακών ,αλλά πολύ περισσότερο κοινωνικών προβλημάτων ,έχει κάνει τους περισσότερους από εμάς ,να έχουμε συνήθως αρκετές άλλες προτεραιότητες και να βάζουμε συχνά σε δεύτερη μοίρα την σελίδα αυτή .Συμφωνώ με τις περισσότερες παρατηρήσεις και προτάσεις που έχουν ειπωθεί .Ομως με αφορμή αυτή την τόσο εποικοδομητική συζήτηση ,ίσως πρέπει να βρούμε τρόπο να συμμετέχουν και να προβληματιστούν ,όσο το δυνατόν περισσότεροι .Υπαρκτά τα περισσότερα προβλήματα ,τόσο από τα μέλη ,όσο και απο τους συντονιστές  (όσοι έχουμε απομείνει τελικά) .Δυστυχώς ,όπως σε κάθε εθελοντική προσφορά ,έτσι πολύ περισσότερο εδώ ,δεν μπορούμε να πιέσουμε κάποιον να βοηθήσει .Εχουν κατά καιρούς γίνει καλέσματα για βοήθεια σε πολλούς τομείς ,αλλά η προσφορά τις περισσότερες φορές ,ήταν από ελάχιστη ,έως μηδενική .Δεν καταλογίζω σε κανένα μέλος ευθύνη (αν δεν μπορεί να βοηθήσει στον οργανωτικό τομέα ),γιατί ξέροντας πολύ καλά τις σημερινές δυσκολίες ,όλοι έχουμε σε πρώτο βαθμό το νου μας αλλού .Πρίν μερικά χρόνια πράγματι ,ο χώρος μας είχε μία μεγάλη άνοδο .Το έβλεπε κανείς ,τόσο απο την επισκεψιμότητα στο φόρουν ,δωμάτιο συζήτησης ,αποστολή τραγουδιών ,συμμετοχή σε εκδηλώσεις και συζητήσεις .Πρέπει ,όπως επισημάνθηκε απο πολλούς να λάβουμε υπ όψη μας ,εκτός των άλλων και την πληθώρα   χώρων με ανάλογο περιεχόμενο .Δεν κάναμε και εμείς απο την μεριά μας σημαντικά βήματα  αναβάθμισης θεμάτων ,νέων στόχων και ελκιστικού περιεχόμενου .Πρέπει να δούμε και τέτοια ζητήματα άμεσα .
Το ενθαρυντικό είναι ότι υπάρχει το ενδιαφέρον απο τα μέλη .Ας βρούμε τρόπους ενεργούς συμμετοχής όλων και πιστεύω ότι θα αρχίσουμε σιγά-σιγά ,να λύνουμε τα όποια προβλήματα .Και οι διαχειριστές ,αλλά και οι συντονιστές ,πρέπει να λάβουμε σοβαρά όλες τις προτάσεις και παρατηρήσεις που έχουν ειπωθεί ή θα ειπωθούν ,αν θέλουμε να προχωρήσουμε μπροστά .
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 17:36 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
   Η πτώση του κιθάρα συζητιέται εδώ και χρόνια. Είμαι μέλος με μεγάλη δραστηριότητα από τα μέσα του 2005 και πλέον σπάνια θα μπω στον κόπο να δω έστω και τα latest posts. Κάποια πράγματα αποτελεί απλά γεγονός ότι έφταιξαν. πχ ο κορεσμός με τα επαναλαμβανόμενα θέματα, το trolling που λατρεύουμε να το μισούμε, το ότι το κιθάρα είχε γίνει για πολύ μεγάλο διάστημα ποιητικό blog, τα απανωτά πολιτικά θέματα που μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον και άλλα. Παίξαν και ρόλο όμως πιστεύω και παράγοντες, όπως το ότι πολλοί ανακαλύψαμε κι άλλα φόρουμ είτε ελληνικά είτε ξένα, είτε κιθαριστικά - μουσικά είτε όχι. Ακόμα παρατηρώ και σε άλλους και σε εμένα μια πτώση του ενδιαφέροντος μας για συμμετοχή ακόμα και σε θέματα που παλιότερα θα τρέχαμε να ποστάρουμε. Κάποια από αυτά μπορούν να διορθωθούν κάποια θα αλλάξουν με τον καιρό.
   
   Εδώ θέλω να πω κάτι για ένα φόρουμ που παρακολουθώ τα ίδια και ίσως και περισσότερα χρόνια και που παρότι έχει πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες τα πάει περίφημα. Πρόκειται για το φόρουμ του Μike Portnoy (του πρώην ντράμερ των Dream Theater). Tα μέλη εκεί (και τα ενεργά) είναι 30πλάσια απ' ότι εδώ, υπάρχει ένας admin και δύο-τρεις mods που δεν ασχολούνται και πάρα πολύ, υπάρχουν μέλη από όλον τον κόσμο και δε ξέρουν όλοι καλά αγγλικά, τα θέματα είναι άπειρα, όλα σε έναν πίνακα και μπορεί πχ να ανέβουν 20 θέματα για συζήτηση και σε δυο μέρες να 'χουν πάει στη σελίδα 5, πράγμα που κάνει τη δουλειά του admin εξαιρετικά δύσκολη σε ό,τι αφορά τον έλεγχο. Έχουν υπάρξει προβλήματα όπως επαναλαμβανόμενα θέματα, απίστευτο trolling, διαγραφές και bans για χαζούς λόγους, αλλά πάραυτα το φόρουμ αυτό δυναμώνει συνεχώς ως κοινότητα. Χωρίς να είμαι σίγουρος για τους λόγους θα παραθέσω κάποιες διαφορές με το δικό μας φόρουμ που ίσως  δώσουν τροφή για σκέψη. 1ον, δεν επιτρέπονται θέματα πολιτικά, θρησκευτικά κτλ. 2ον, το trolling ελέγχεται αυστηρά και όχι μόνο σε ακραίες περιπώσεις. Δε μπορείς πχ σε ένα θέμα για το τελευταίο άλμπουμ των Maiden να μπαίνεις και να γράφεις 5 ποστ για την "πτώση της μουσικής τους" ή για το "πόσο εμπορικοί έχουν γίνει". 3ον, είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις δεύτερο account ακόμα κι αν διαγραφεί ο λογαρισαμός σου. Δε ξέρω πως, αλλά γίνεται πολύ καλή δουλεία σ' αυτόν τον τομέα και μάλιστα από ένα άτομο. Βέβαια το άτομο αυτό ελέγχει κι όλες τις αιτήσεις για memberships. Τέλος να αναφέρω ότι δεν υπάρχουν οι ευκολίες που μορεί να σκεφτεί κάποιος, όπως πχ ότι έχουν όλα τα μέλη τα ίδια γούστα πάνω κάτω. Εκεί μέσα ακούν από Cannibal Corpse μέχρι Lady Gaga κι όμως συνεννοούνται. Άρα είναι και θέμα καλής πρόθεσης και των μελών των ίδιων.
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 20:29 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tα στατιστικά στοιχεία παρουσιάζουν μια περίεργη εικόνα. Οι εμφανίσεις σελίδων έχουν υπερδιπλασιαστεί τα τελευταία 5 χρόνια (23,5 εκ. το 2010 δύο εβδομάδες πριν τελειώσει ο χρόνος σε σύγκριση με 10,2 εκ. το 2006), οι αριθμοί όμως των νέων θεμάτων και νέων μηνυμάτων έχουν μειωθεί περίπου στο 1/3 σε σχέση με εκείνη την περίοδο. Φαίνεται δηλαδή ότι ενώ έχει αυξηθεί πολύ η επισκεψιμότητα δεν υπάρχει πλέον ενεργή συμμετοχή από τους επισκέπτες. Αυτό φυσικά είναι ένα σύμπτωμα και όχι το πρόβλημα. Τα κύρια προβλήματα όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ είναι τα εξής:

1. Το περιεχόμενο του Κιθάρα δεν είναι πλέον κιθαριστικό ή μουσικό, ούτε κατά πλειοψηφία. Το ενδιαφέρον πλέον επικεντρώνεται σε άλλα θέματα και πίνακες. Προσωπικά πιστεύω (και το έχω αναφέρει κατ' επανάληψιν) ότι η εξάπλωση του site σε θέματα παντελώς άσχετα με την κιθάρα μάλλον έβλαψε παρά ωφέλησε συνολικά, αφού προσέλκυσε στο στέκι άτομα άσχετα με το αντικείμενο που αναπόφευκτα αναλώνονταν σε άσχετες συζητήσεις ενώ παράλληλα έκανε τη διαχείριση και το συντονισμό του Κιθάρα πολύ πιο δύσκολο

2. Οι διαχειριστές δεν συμμετέχουν στο βαθμό που συμμετείχαν παλιά. Ο Σπύρος έχει από καιρό ουσιαστικά αποσυρθεί, ενώ και ο Κιθαρωδός σπάνια πλέον κάνει την εμφάνισή του στο forum. Ένας διαχειριστής μόνος του είναι δύσκολο να τα βγάλει πέρα.

3. Τον τελευταίο χρόνο έχουν φύγει από τη συντονιστική ομάδα πολλοί από τους παλιούς συντονιστές και δεν έχει γίνει κάποια σοβαρή προσπάθεια να αντικατασταθούν με νέους που θα δώσουν νέα πνοή στο forum.

4. Ως συνέπεια (εν μέρει) των παραπάνω, εμφανίστηκαν σοβαρά παρατράγουδα από συζητήσεις κυρίως πολιτικού περιεχομένου, τον πίνακα των ποιητών και κάποια άλλα που σίγουρα έκαναν κακό στο Κιθάρα. Έδωσαν την εικόνα ενός ιστότοπου όπου συχνάζουν άτομα τα οποία έχουν άλλα ενδιαφέροντα και σκοπούς και όπου εμείς οι συντονιστές αδυνατούμε να επιβληθούμε, καθώς δεν καταφέραμε να επιβάλουμε μια τάξη και πειθαρχία όπου και όποτε ήταν απαραίτητη.

Σαν προτάσεις για το τι πρέπει να γίνει:

Να έρθουν καινούργιοι συντονιστές, γιατί προφανώς εμείς οι παλιοί δεν είμαστε σε θέση, για πολλούς και διάφορους λόγους ο καθένας, να προσφέρουμε όσο παλιότερα. Καλύτερα να αποχωρήσουμε στα παρασκήνια λοιπόν και να έρθουν καινούργια άτομα με ιδέες και όρεξη για δουλειά

Nα απαγορευτούν οι πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις. Το ότι δεν πρέπει να είναι κανείς α-πολιτικός (και αυτό συζητήσιμο) δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να γίνονται τέτοιες συζητήσεις εδώ. Καλό θα είναι να βρει ο καθένας κάποιο άλλο βήμα για να εκφράσει τις πολιτικές και θρησκευτικές του πεποιθήσεις πέρα από ένα μουσικό forum.

Τρίτο και σημαντικότερο, να αποφασισoυν επιτέλους οι διαχειριστές ποιά πορεία θέλουν να ακολουθήσει το kithara.gr. Eίχε γίνει πριν απο μερικά χρόνια μια συνάντηση/διάσκεψη των διαχειριστών με τους τότε συντονιστές για να συζητηθούν τα προβλήματα αυτoύ του site. Σαν αποτέλεσμα είχε καταρτιστεί ένα άτυπο "πρωτόκολλο" το οποίο επιχειρούσε να καταγράψει κάποιες σκέψεις και στόχους για την πορεία που θα έπρεπε να ακολουθήσει το site, καθώς και το όραμα (ίσως να μην είναι ο πιο κατάλληλος όρος αλλά ας το πούμε έτσι) της συντονιστικής ομάδας για τα επόμενα 5 χρόνια. Αυτό το πρωτόκολλο έμεινε κενό γράμμα, καθώς όχι μόνο δεν εφαρμόστηκαν αυτά που ανέφερε, αλλά αντίθετα το όλο θέμα ξεχάστηκε εντελώς. Ίσως τώρα είναι καιρός να γίνει μια παρόμοια κίνηση και να τεθούν συγκεκριμένοι στόχοι για το κοντινό μέλλον.

Επί όλων αυτών έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια αρκετές συζητήσεις κατ' ιδίαν μεταξύ διαχειριστών και συντονιστών, δυστυχώς όμως χωρίς ποτέ να οδηγήσουν σε πράξεις. Νομίζω ότι ήρθε πλέον ο καιρός των έργων.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Εκεί που πίστευα ότι για την μειωμένη μου ενασχόληση με το forum έφταιγε το βαρύ πρόγραμμα των τελευταίων μηνών, ήρθε αυτό το topic και με έκανε να κουνήσω το κεφάλι μου με συγκατάβαση.. Εφόσον είναι μαζικά παρατηρήσιμο, το kithara.gr όντως διανύει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος.. Σωστά όσα ειπώθηκαν.. Άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο κατά την προσωπική μου άποψη.. Επειδή όμως πιστεύω ότι αυτό που έγραψε ο Νέος Κιθαρωδός είναι και το σημαντικότερο, θα ήθελα να προτείνω μερικές ιδέες για το πως το kithara.gr θα ανανεωνόταν και θα γινόταν πάλι ελκυστικό για τα παλιά αλλά και για τα νέα μέλη..

1) Αλλαγή αρχικού interface.. Νομίζω ότι η πρώτη σελίδα ενός forum θα πρέπει να αποτελεί μια σύνοψη για το τι υπάρχει στο εσωτερικό του.. Η κεντρική σελίδα του kithara έχει παραμείνει έτσι όπως τη βλέπουμε για αρκετά χρόνια και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ιδιαίτερα λειτουργική.. Θα μπορούσαν να έλειπαν τα ξερά hyperlinks των threads (αναφέρομαι στο "Καλωσορίσατε σε μια από τις πιο...") και να παρουσιάζονται τα 5 νεότερα posts από κάθε θεματική ενότητα.. Θα μου πείτε με τόσες ενότητες πως να χωρέσουν όλα και μάλιστα 5 posts ανά ενότητα; Διαβάστε το 2 λοιπόν...

2) Μείωση των θεματικών ενοτήτων.. Έχω ξαναπεί σε ανύποπτο χρόνο ότι από τη μέρα που τα θέματα "σπάσανε" σε τόσες πολλές κατηγορίες, το ενδιαφέρον έπεσε.. Το βλέπω και στον εαυτό μου ότι ενώ παλιά έμπαινα στην ενότητα "Μηχανήματα & Μουσικός Εξοπλισμός" και διάβαζα όλα τα posts των πρώτων σελίδων, όταν αυτά έγιναν υποκατηγορίες του στυλ "μπάσο", "κρουστά", αλλά και "τεχνικές παιξίματος", "πένες", "χορδές", "μαγνήτες" κ.λπ., μου ήταν αδύνατο να μπαίνω σε όλα και επέλεγα το "κιθάρα", ενισχυτές" άντε και το "εφφε".. Προσωπικά δεν με πείραζε που έβλεπα κάτω από το topic "Γνώμες για Peavey 5150", το "τι σημαίνει δυναμικό μικρόφωνο".. Αντιθέτως νομίζω ότι αποκτούσα μια πιο σφαιρική άποψη για τη μουσική και την τεχνολογία της.. Πραγματικά, δεν μπορώ να ξεχάσω το πανηγυράκι που γινόταν σε αυτή την ενότητα.. Όλα τα θέματα ήταν ενδιαφέροντα και μάθαινα/έγραφα για πολλά topics χωρίς να χάνομαι.. Στον αντίλογο ότι οι πολλές ενότητες προσφέρουν καλύτερη ομοιογένεια και μπορεί κάποιος να βρει πολύ εύκολα μαζεμένα topics του ίδιου θέματος, έχω να απαντήσω ότι το κουμπί search μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό ακριβώς το σκοπό, ενώ συντονιστές θα μπορούσαν (αν τους το επετρεπε το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το kithara) να "συνδέουν" όμοια topics μεταξύ τους έτσι ώστε στο κάτω μέρος της οθόνης να εμφανίζονται topics με κοινό περιεχόμενο.. Θα μου πουν κάποιοι "αυτό που ζητάς είναι αδύνατο, τι να πρωτοπρολάβουν οι συντονιστές;".. Διαβάστε (αν δεν βαρεθήκατε ακόμα) το 3..

3) Αύξηση του αριθμού των συντονιστών.. Δεν ξέρω πόσοι και ποιοι συντονιστές υπάρχουν στο kithara, αλλά εγώ βλέπω συνέχεια τον freemind, τον Απόλλωνα, τον Parlats, τον Argo και τον Βραζίλη να κάνουν ενεργό moderating.. Για να μην παρεξηγηθώ, έβαλα επίτηδες το επίθετο "ενεργό" για να διευκρινίσω ότι μπορεί κάποιοι άλλοι moderators να κάνουν πολύ δουλειά στο παρασκήνιο, αλλά εκείνοι που κοβοράβουν, κάνουν συστάσεις και παρεμβαίνουν είναι αυτοί που ανέφερα.. Δυστυχώς με 4-5 moderators δεν νομίζω ότι γίνεται δουλειά.. Κατά τη γνώμη μου ο αριθμός τους θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 15.. Πολλές φορές έχω σημειώσει ότι οι συμπεριφορές κάποιων μελών είναι κατά τη γνώμη μου προσβλητικές και εν τούτοις τα ίδια άτομα συνεχίζουν την ίδια ρότα.. Δεν αποκλείω κάποια άτομα να βαρέθηκαν τέτοιες συμπεριφορές οι οποίες όταν επαναλαμβάνονται σου δίνουν την αίσθηση ότι "ήρθαν για να μείνουν" και όχι ότι είναι εξαίρεση στον κανόνα..

4) Τα "αρχάρια" θέματα έχουν γίνει πλέον αβαρία για τα παλιά μέλη.. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω.. Παλιότερα έγραφα σεντόνια για το πως μπορείς να κουρδίσεις μια κιθάρα με floyd rose ή τι είναι το FX Loop και οι παραλλαγές του, και μάλιστα όχι μία αλλά πολλές φορές.. Πλέον δεν έχω την ίδα όρεξη, αλλά από την άλλη παρατηρώ και κάτι που δεν μου αρέσει.. Πολλά μέλη όταν δουν ένα "αρχάριο" θέμα, υποδεικνύον συνέχεια στο μέλος που ξεκίνησε το topic ότι το θέμα έχει συζητηθεί ή ότι υπάρχει και το search και άλλα τέτοια.. OK, συμφωνώ.. Κάπου κάπου καταντά βαρετό να διαβάζουμε posts παιδιών που ψάχνουν εναγωνίως για προτάσεις ενισχυτών στα €200 με κρυστάλλινα καθαρά και σφιχτή παραμόρφωση :D , αλλά όσον αφορά τα τεχνικά θέματα νομίζω ότι από την επανάληψη ίσως να ειπωθεί κάτι καινούργιο ή μια λεπτομέρεια που δεν την γνωρίζουν ακόμα και οι πιο έμπειροι.. Στην τελική, αν είναι να του υποδείξεις να πατήσει το "search" μην απαντήσεις καθόλου.. Αν δεν βρεθεί κανένας να απαντήσει, τότε το μέλος θα αναγκαστεί να ψάξει από εδώ και από εκεί για παλιά θέματα που ίσως λύσουν την απορία του..


Μπορώ να σκεφτώ και μερικές ακόμη προτάσεις αλλά δεν θα το κάνω τώρα για να μην κουράσω.. Δεν είμαι ακόμη σίγουρος και δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αν οι πολιτικές συζητήσεις έχουν θέση στο forum γιατί από την μία πιστεύω ότι ένα forum ειδικού περιεχομένου θα πρέπει να ασχολείται κυρίως με αυτό και κατά ένα μικρό ποσοστό με άλλα θέματα, αλλά από την άλλη έχω συμμετάσχει σε πολλά τέτοια θέματα.. Για να πω την αλήθεια, αυτή η παράθεση άκαμπτων ιδεών και ιδεολογιών κάπου με κούρασε.. Προσωπικά αυτό δεν είναι το είδος της συζήτησης που αρέσκομαι να κάνω.. Και για ενισχυτές να μίλαγα, αν μιλούσα με κάποιον που να μου έλεγε ότι οι Boogie είναι οι καλύτεροι ενισχυτές στον κόσμο και επέμενε σε αυτό με μάλιστα άσχημο τρόπο, τότε θα ξενέρωνα.. Επομένως ίσως να μην φταίει το περιεχόμενο των συζητήσεων αλλά το αν γίνεται συζήτηση ή απλά παράλληλοι μονόλογοι..

Αυτά σε γενικές γραμμές.. Ομολογώ ότι τώρα που τα γράφω μου περνάει από το μυαλό ότι τα παραπάνω μπορεί να μην βρουν κανένα σύμφωνο γιατί απλά αποτελούν προσωπικές προτιμήσεις μου για το τι θα ήθελα να δω στο forum, αλλά από την άλλη το να πιάσεις το σφυγμό μιας μεγάλης μερίδας κόσμου είναι αρκετά δύσκολο.. Φαντάζομαι ότι στα posts που θα ακολουθήσουν θα ειπωθούν και άλλες προτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Άμα ειναι να μιλήσουμε με χειροπιαστές προτάσεις....


Η πρώτη πρόταση που θα συμφωνήσω άπειρα είναι αυτή του themou....πίνακας με reviews....βίντεο, κατεβατές αναλύσεις και ιστορίες όμορφες για προιόντα ώστε να δίνουμε μια εικόνα πιο συγκεκριμένη πάνω στο θέμα....


Επιπλέον.....για το θέμα το συντονιστών.....υπάρχουν άτομα που πραγματικά "τρέφουν" με τη γνώση και ενασχολησή τους πολλούς πίνακες.....και μπορώ να δώσω και ονομαστικά παραδείγματα αν θέλετε......οπότε ναι θα προτείνω να μείνουν κάποιοι απο τους παλιούς συντονιστές (οι "ενεργοί"...π.χ. ο Απόλλων όσες φορές είχα κάποια απορία για οποιαδήποτε κιθάρα ήταν εκεί να πει τη γνώμη του...και δεν το λέω για να κερδίσω την ευνοια του...δεν το έχω αναγκη άλλωστε...και ούτε αυτός έχει ανάγκη εμένα για να πω ότι κανει καλή δουλειά...) και να μπουν άτομα με γνώση και θέληση πάνω σε συγκεκριμένους πίνακες....


Τρίτον...ποτέ δεν ήμουν fan της έννοιας διαγωνισμών....οπότε δεν θα μιλήσω για διαγωνισμούς....αλλά για live...έχουν γίνει τρια φεστιβάλ του kithara....και ένα ακουστικό....κανονικά θα έπρεπε να γίνουν 13...γιατί υπάρχουν τόοοοοσες μπάντες μέσα στο φόρουμ...θα μου πειτε...δεν ειναι εύκολο ρε καρντάσι...και ναι...δεν είναι εύκολο...αλλά αν κάθε φορά υπάρχει όρεξη....και βρεθουν διαφορετικά άτομα να θέλουν να τρέξουν την υπόθεση..γιατί όχι?


Τέταρτον....το ότι είμαστε μια μουσική κοινότητα δε σημαίνει ότι θα πρέπει να ξεκόψουμε όλες τις πολιτικοκοινωνικοθρησκευτικοαθλητικές συζητήσεις....νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρχουν αλλά σε έναν βαθμό πιο ελεγχόμενο....όχι να καπελώνουν την ουσία του φόρουμ....οπότε? περισσότερος κάδος σε αυτά τα θέματα και αν δούμε ότι τα πράγματα ξεφεύγουν και αρχίζουν flames και ιστορίες....κλείδωμα, ban κτλ....δεν ειναι φασιστικό.....είναι για το καλό της λειτουργίας του συγκεκριμένου φόρουμ....οκ...να διαφωνήσετε....αλλά όχι να μας ζαλίζετε τον έρωτα...υπάρχουν τα πμ...υπάρχουν και άλλα φόρουμ που εξειδικεύονται σε αυτό το πράγμα.....


Πέμπτον...γ**ώ..το ξέχασα...μισό.............
[..............................]
Α ναι.....έχουμε αδιαφορήσει τελείως για τον πίνακα των δισκοπαρουσιάσεων....σε ένα μουσικό φόρουμ αυτό είναι απαράδεκτο....κι εγώ και άλλοι 100 (και λίγους λέω) εδω μέσα κάθε μήνα ακούνε 10 και βάλε καινούρια cd.....είναι ένας πίνακας που έχει ψωμί.....ας αναλάβουν δέκα άτομα....να κάνουν δυο τρεις δισκοπαρουσιάσεις......και ας μην υπάρχουν απαντήσεις.....


Τέλος....πρέπει να γίνουν ξεκάθαροι κάποιοι κανόνες......και όταν λέω ξεκάθαροι....δεν εννοώ να υπάρχουν στου όρους που δέχεσαι πριν γραφτείς στο φόρουμ...χαίρω πολύ.....σε κάθε πινακα ξεχωριστά...θα μου πεις υπάρχουν...ποιο απο τα καινούρια μέλη έχει μπει στον κόπο να τους διαβάσει.....? ένα? δύο? και αν....ας βρεθεί μια λύση να μην πήζουμε στα ίδια και τα ίδια θέματα (ναι...αυτό πάει στο τι κιθάρα να αγοράσω μέχρι 200 ευρά......) δεν ξέρω τι.....μπει κανόνας να μην μπορούν νεα μέλη να ανοίξουν θέμα αν δεν φτάσουν σε κάποιο όριο μηνυματων σε άλλα thread.....μαλ***α λύση...αλλά είναι μια πρόταση......




Γενικά υπάρχουν άτομα που νοιάζονται.....εγώ προσωπικά νοσταλγώ την εποχή όταν είχα πρωτογραφτεί στο φόρουμ....και μου λείπουν άτομα που συνήθιζαν να ποστάρουν εδώ μέσα.....κρίμα απλά για όποιον δεν έζησε το kithara εκείνη την περίοδο...για μένα που δεν είμαι κομπιουτερόκ**λος....τότε το kithara ήταν απο 4-5 site που έμπαινα...χωρίς υπερβολή....και υπάρχουν και άλλα άτομα...και πιο καινούρια..με την ίδια ή ακόμα και περισσότερη όρεξη και γνώση....αυτά.......




A...και τώρα που το θυμήθηκα.....η μεγαλύτερη ξενέρα.....και η τάση για αποκοπή απο το φόρουμ....πιστεύω ότι ξεκίνησε απο έναν πίνακα..και απο τις κλίκες του....όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο τα δακτυλά μας....κάτι πρέπει να γίνει και με αυτό........
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/10, 22:55 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος ξεκουρδιστος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνηθως ειμαι άοπλος.....
    • Προφίλ
A...και τώρα που το θυμήθηκα.....η μεγαλύτερη ξενέρα.....και η τάση για   αποκοπή απο το φόρουμ....πιστεύω ότι ξεκίνησε απο έναν πίνακα..και απο   τις κλίκες του....όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός και ας μην κρυβόμαστε   πίσω απο τα δακτυλά μας....κάτι πρέπει να γίνει και με αυτό........

 :o :o :o ωωωωωωω :o :o :o ααααααααα

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

λοιπον φτανει η μιζερια, παμε να μπουμε σε μια ταξη!!!!!!
ε βραζ???? τι γινετε ρε συ εδω??????
τωρα θα αναψουμε μια φωτια στο αγαπημενο μας σαιτ που θα καιει οσο μακρυα και να 'στε........

 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
πολυτιμος στιχος!!!
και οταν δεν πεθαινει ο ενας για τον αλλον...... ειμαστε κιολας νεκροι............ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου αν και δεν είμαι παλιό μέλος αλλά εδώ κι ένα χρόνο μπαίνω σχεδόν καθημερινά στο φόρουμ.


Θεωρώ ότι δε θ' αλλάξουν εύκολα τα πράγματα ακόμα κι αν γίνουν δραστικές αλλαγές. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στις "κατηγορίες" των ατόμων με μεγάλα "χάσματα" μεταξύ τους.


Έχουμε απ' τη μια τις "παλιές καραβάνες" (αν μου επιτρέπεται ο όρος), δηλαδή όλους αυτούς που είναι φτασμένοι παίκτες (κιθάρας, μπάσου δεν έχει σημασία) κι ενδεχομένως είναι "μιας" ηλικίας, έχουμε τους "αρχάριους" που ξεκινήσαμε πριν λίγο καιρό να παίζουμε κι είμαστε άπειροι στο"άθλημα", άρα και με περιορισμένες γνώσεις κι άρα δύσκολα συμμετέχουμε σε αρκετά θέματα, έχουμε και τ' άτομα που θα μπουν να ρωτήσουν 2-3 πράγματα για το τι εξοπλισμό να πάρουν κι αυτό ήταν. Δηλαδή δε θ' ασχοληθούν άλλο με το φόρουμ ή θ' ασχοληθούν ελάχιστα. Φυσικά κι αυτοί που δε μπαίνουν λόγω έλλειψης χρόνου, διάθεσης κλπ.


Τι μπορεί να γίνει τώρα; Δε ξέρω αλλά νομίζω λίγα πράγματα μπορούν να "διορθώσουν" την κατάσταση. Ακόμα κι αν ξεσκιστούμε να γράφουμε στις δισκοπαρουσιάσεις ας πούμε, ή στα νέα, οι υπόλοιπες κατηγορίες θεμάτων θα συνεχίσουν να είναι του στυλ "τι κιθάρα να πάρω" κλπ. Αν γίνει ένα καλό ξεκαθάρισμα, ενημερωθούν τα stickies με συζητήσεις ή posts και γενικά επικρατεί μια πιο "σφιχτή διακυβέρνηση" ;D , λογικά θα βελτιωθεί ως ένα βαθμό η κατάσταση.


Έχω και μι' άλλη ιδέα αλλά είναι καθαρά θέμα των καλύτερων παικτών. Να βγάζει ας πούμε κάποιος ένα ριφ, να μας δίνεται μια διορία και μέχρι τότε να καθόμαστε να το ηχογραφήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Κάτι σαν διαγωνισμός ρε παιδί μου εννοείται σ' εντελώς χαβαλέ επίπεδο. Τέλος πάντων, δεν το έχω σκεφτεί καλά, μου ήρθε κι απλά το πέταξα.


Reviews, νέα κλπ νομίζω ο καθένας μπορεί να κάνει, δεν είναι κάτι δύσκολο. Απλά αναφέρουμε οτιδήποτε έχει σχέση με το όργανο και κάνουμε κριτική σε δίσκους κλπ που έχουμε πάρει. Piece of cake.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και έχω μόνο 3 αστέρια, μπαίνω στο kithara απο τον καιρό που η ΑΕΠΙ ήταν απειλή, οι άνθρωποι παίζανε κλασσική με πένα, ό όρος ""GAS" δεν υπήρχε, οι Ibanez ήταν οι αγαπημένες κιθάρες του καθενός, στο mIRC υπήρχαν κάποιοι (λίγοι) φυσιολογικοί άνθρωποι, και η νεκρά θάλλασα ήταν ακόμα άρρωστη  >:D

Αυτό που βλέπουμε ως "πέσιμο", δεν είναι πέσιμο για μένα. Το Kithara έχει κερδίσει μεγάλες μάχες, έχει ανεβεί πολλά επίπεδα, έχει μαζέψει άπειρο κόσμο, και μεγάλο πλούτο (είτε μέσω άρθρων, είτε απαντήσων στο forum ), τόσο σε θεωρητικές γνώσεις, όσο και σε υλικό. Το γεγονός οτι πιτσιρικάδες γράφονται στο forum για να ρωτήσουνε τι κιθάρα να πάρουνε, για μένα λέει πολλά. Το οτι μπαίνουνε άνθρωποι που δεν παίζουνε κιθάρα, για να γράψουνε για πολιτική κτλ σημαίνει επίσης κατι..

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να συγκρινόμαστε με παλιές εποχές. Παλιά βγαίνανε ελληνικά τραγούδια, οι έλληνες κιθαρίστες παίζανε τέτοια τραγούδια και κατεβάζανε συγχορδίες (εγώ ασχολήθηκα στο Kithara, ψάχνωντας για tabs, όχι για να γραφτώ σε forum ). Είχαμε ο καθένας μια κιθάρα (μαμίσια μάλιστα), και μέχρι κάποια στιγμή στο forum ξέραμε ο ένας τον άλλο. Υπήρχε χαβαλές, υπήρχαν πολιτικές συζητήσεις, υπήρχαν flames, υπήρχαν ερωτήσεις του στυλ "η Μι είναι η πάνω ή η κάτω". αλλά δεν χαλούσε κανέναν.

Τώρα δεν μπαίνουμε μέσα για μουσική. νέες ταμπλατούρες δεν ανεβαίνουνε. Η ελληνική μουσική είναι τόσο χάλια που κανένας πια δεν παίζει. Ξενα tabs ξέρουμε που υπάρχουν.  Στο μεταξύ, όσοι έχουμε πάνω απο 5 χρόνια που παίζουμε και δεν τα παρατήσαμε, έχουμε γίνει μίνι-έμποροι κιθαρών, παραγγέλνουμε κιθάρες απο Γερμανία, παίζουμε μια βδομμάδα, κάνουμε αναβάθμιση με boutique reliced pickups και λαιμό απο warmoth στις διαστάσεις της παλάμης μας και συμβατή με το ph του ιδρώτα μας.... και την πουλάμε.
Αν μας ρωτήσει κανένας τι κιθάρα να πάρει, θα τον πνίξουμε στην πληροφορία, αυτός θα ξεκινήσει να μαζεύει λεφτά για ενισχυτή, και εμεις θα μπούμε sto mylespaul, mytele, my-DIY-hand-wounded-pickups, για να μάθουμε περισσότερα. Δεν είναι απαραίτητο οτι φτάιει κάποιος... οι καιροί άλλαξαν!!

Τώρα αν μπαίνουνε και κάποιοι να πανικοβάλουνε τον κόσμο με τις γνώσεις  τους, ή να μοιραστούνε ποιήματα, η να συνεχίσουνε τον τσακωμο απο το  Indymedia ή να προκαλέσουνε οργή με χουντικές απόψεις  μπας και τραβήξουνε την προσοχή κανένός ανθρώπου να πούνε 2 κουβέντες.....  δεν με νοιάζει!!!! Έχουμε πολύ κόσμο, έχουμε και τέτοια, αυτό δεν αποφεύγεται
Αυτο που με προβληματίζει περισσότερο εμένα με την έννοια του "δεν μου κάθεται καλά" είναι οτι στο κιθάρα έχει μειωθεί:
1) η μουσική και η δημιουργία
2) η αίσθηση παρέας.
Μια πρόταση που έχω να προσθέσω σε αυτές που ειπώθηκαν ήδη, είναι η δημιουργία virtual bands του kithara. ίσως και σαν διαγωνισμοί
Για όποιον δεν ξέρει τι είναι ας δει αυτά :



Καιρός να ξεκινήσουμε να παίζουμε ξανά, να γνωριστούμε καλύετερα, να δώσουμε ευκαιρία σε κάποια παιδιά να γίνουν πιο γνωστοί, ή και να δημιουργηθούνε πραγματικές μπάντες, και κατα την γνώμη μου αυτά τα bideo έχουν και διδακτική αξία για τους άπειρους. 

 

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Παράθεση
(Να επαναλάβω ότι θεωρούμε αυτή τη συζήτηση πολύ σημαντική και θα θέλαμε να ακούσουμε όσο το δυνατό περισσότερες γνώμες, κυρίως για το τι θα θέλατε να γίνει από εδώ και πέρα.)

Αν κ ειμαι αρκετα πολυ πολυ νεο μελος κ  δεν εχω  εικονα το τι γινοταν παλια.....αυτο που δεν θελω σιγουρα ειναι να μην ''χαθει'' η κοινοτητα....ειχα παρα πολυ καιρο να ασχοληθω με την μουσικη κ αυτο το φορουμ ηταν ενας λογος για μενα να ξαναρχισω....εβλεπα ποστς με μεγαλη κ βαθια γνωση σε πολλα θεματα ακουγα παραγωγες,διασκευες δημιουργιες κ "ζηλευα".....ολα αυτα με κανανε να ασχοληθω παλι με μια παλια μου αγαπη που λεγεται κιθαρα/μουσικη/δημιουργια.....
εγω ειμαι αισιοδοξος κ πιστευω οτι μονο κ μονο το ενδιαφερον που υπαρχει σαυτο το θεμα σημαινει οτι ειμαστε σε καλο δρομο....
κ αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη......

1.πιστευω οτι οι συντονιστες ειναι σχεδον αδιαφοροι
2.πολιτικες συζητησεις κτλπ δεν νομιζω να χουν δουλεια σε μια μουσικη κοινοτητα (να παρει μια δομη αμιγως μουσικη το φορουμ)
3.συχνες συναντησεις των μελων για απο κοντα γνωριμια
4.τζαμαρισματα ιντερνετικα ισως κ καποια live

5.ισως στις δημιουργιες μας να υπαρχει διαχωρισμος των κομματιων σε ειδη μουσικης πχ μεταλ,ποπ,μπλουζ
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/10, 02:26 από dio21 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Έχοντας ζήσει κι εγώ τους καιρούς ΑΕΠΙ και τα λοιπά και έχοντας χάσει το παλιό μου account (pstn βλέπεις μπαίναμε μια φορά τη βδομάδα...) στοχοποιώ το πρόβλημα ως εξής:
Ήμασταν παρεΐστικη φάση και γίναμε commercial. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και καλώς ή κακώς αυτή η γα****νη η ποίηση εμένα με έκανε να θέλω να κάψω τον σέρβερ και ας μην το λέει ο μάστερ οφ πάπετς.

Όσο για θέματα κτλ έχω απτό παράδειγμα ένα δικό μου : Satch Exercise

Wise one, η συμμετοχή ήταν μηδαμινή. Ούτε φτασμένος είμαι, ούτε υπερκιθαρίστας ούτε τίποτα. Ένα λιθαράκι πήγα να βάλω με σκοπό ανάπτυξης. Είχα συγκεκριμένα ένα πλάνο πέντε "μαθημάτων".
Ούτε να με βρίσει κανείς δε μπήκε στον κόπο. Με τί όρεξη να κάτσω να κάνω κάτι παραπάνω όταν τα ποστ στα θέματα μέλους που ανεβάζει σόλο (και δη με απαίσιο ήχο) είναι εικοσαπλάσια σε
σχέση με ένα απλό μάθημα στις μινόρε;

Οι πολιτικές συζητήσεις οδήγησαν καταστάσεις στα άκρα. Το αν θα κοπούν είναι μεγάλο θέμα γιατί η μουσική έχει άκρως πολιτικό χαρακτήρα σε φάσεις. Και είμαστε κοινότητα, επίσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Οι συντονιστές κουράστηκαν. Δεκτόν. Ας παραδώσουν τα ηνία.
Οι συναντήσεις πρέπει να επαναπροσδιοριστούν. Και πρέπει να αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να το κυνηγάμε.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απο ολα οσα διαβασα,θα κοντοσταθω στα λογια του Νεου Κιθαρωδου.Συμφωνω πολυ με τον Νεο Κιθαρωδο.Το site εχασε τον χαρακτηρα του οντως με ασχετα θεματα.Γιατι οντως προσελκυσε ουσιαστικα ατομα που το μονο που ειχαν να κανουν ειναι να γραφουν αποκλειστικα σε οτιδηποτε ΕΚΤΟΣ της μουσικης.Τωρα ειτε αυτο ειναι πολιτικη συζητηση,ειτε ειναι θρησκευτικη..ειτε ειναι η πανεξυπνη συζητηση σχετικα με το πως καποιος τρωει το σουβλακι του...το θεμα ειναι οτι οντως ετσι ενα φορουμ χανει τον ουσιαστικο χαρακτηρα του.

Πιστευω οτι ο καθενας μπορει να συζηταει ολα αυτα τα θεματα,οπου θελει εκτος απο εδω.Περι διαχειριστων θεωρω..οτι δεν πρεπει να φυγουν ατομα...αλλα να προστεθουν επιπλεον ατομα να βοηθανε...γιατι προφανως οι υπαρχοντες τρεχουν και δεν φτανουν.Τωρα να μπω στην διαδικασια να κρινω ατομα που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ εχουν συνεισφερει τοσο καιρο και που καποιοι καν ΔΕΝ μενουν Ελλαδα αλλα τοσα χρονια ειναι διπλα μου και διπλα ΜΑΣ δεν θα το κανω.Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τους αξιζει να εχουν λιγη βοηθεια παραπανω οπως και λιγη κατανοηση.

Προτασεις λοιπον?

1.Καταργηση ασχετων με την μουσικη θεματων
2.Να μπουν επιπλεον συντονιστες και διαχειριστες για να βοηθησουν τους παλαιοτερους

αυτα εχω να πω εγω σε πρωτη φαση...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Θα ειμαι λιτος.... ;D


Συμφωνω απολυτα με το post του Απολλωνα:
Απ: Η πτώση του kithara.gr αναζήτηση αιτίων και προτάσεις

Δε νομιζω πως υπαρχει λογος να πω ξανα τα ιδια με τον Απολλωνα, εφοσον οι αποψεις μας ειναι ακριβως ιδιες.

Ισως μονο να προσθεσω πως αυτο που εκανε, κανει και θα κανει το kithara δυνατο ειναι τα ιδια του τα μελη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Πραγματικα στεναχωριεμαι για την κατασταση αυτη που βρισκεται το κιθαρα. Καθαρα συναισθηματικα εχοντας βιωσει πολυ ωραια πραγματα μεσω του σηατ ειτε ηταν τα σολακια με τα μπακινκ τρακς ή τις συναντησεις με κοψιδια ή χωρις τα τζαμ ναητς κλπ  με βασικοτερο ολων την γνωριμια αξιολογων ανθρωπων και μουσικων και ειδικοτερα των φιλων που τελικα σχηματισε το γκρουπακι με 99% συμφορουμιτες.
 
Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομεριες γιατι με εχετε καλυψει οι περισσοτεροι, και ειδικα ο Απολλων.
Πιστευω οτι εφ οσον θεωρουμε ολοι το κιθαρα μια καλη παρεα πρεπει και εμεις τα απλα μελη να γινουμε πιο ενεργοι και να μην περιμενουμε τα παντα απο τους διαχειριστες...πχ αν πεσει η ιδεα να κανουμε ενα μιτινκ για τζαμαρισμα σε καποιο απο τα γνωστα μπαρακια ...δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο ορεξη και ξεκουνημα απο τις καρεκλες ή την καθημερινοτητα μας....Εμεις δινουμε κινηση και ζωη στο Κιθαρα.
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Επανατοποθετουμαι επι του θεματος (πςςςςςςςςςςς τι λεω ο π****ης) μετα απο τοοοοσες πραγματικα ενδιαφερουσες απαντησεις...

Περισσοτερο συμφωνο με τα λεγομενα τους με βρισκουν ο Master Of Puppets και ο Roufous...

1) ΟΧΙ διαγραφη των ασχετων με κιθαρα και μουσικη ενοτητων...ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ξενα fora που παρακολουθω εχουν εναν πινακα για "off topic" σοβαρα η χαβαλετζιδικα...ακομα και αυτο της Bare Knuckle Pickups...πιστευω οτι πρεπει οι πινακες να συγχωνευθουν σε εναν (οχι ¨Λοιπα", "Αθλητισμος","Διασκεδαση κλπ) με εναν γενικοτερο τιτλο πχ "Διάφορα"...

2) Το ειπα πριν και το ξαναλεω τωρα...ΔΙΑΓΡΑΦΗ σε ολα τα θεματα που ρωτανε κατι που εχει ειπωθει απειρες φορες...ειναι σκληρο το ξερω αλλα ρε φιλος κανε μια ερευνα εχουμε πηξει στα θεματα για τις Ibanez GRGxxx και στους Marshall MG...ελεος ολοι βαριουνται πια ρε γμτ? Δεν ειναι η ζωη ετοιμη οπως την θελουμε ρε σεις...θελει ψαξιμο κοπο κλπ κλπ για να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα...

3) Τοποθετηση νεων συντονιστων και διαχειριστων...υπαρχουν μελη που ανηκουν σ' αυτες τις δυο ομαδες και εχουν να μπουν στο φορουμ εδω και 3-6 μηνες το λιγοτερο ο καθενας...δεν λεω να διαγραφτουν απο μελη αλλα απο συντονιστες-διαχειριστες...υπαρχουν ατομα πχ m@ster k@frer, adr1anos, master of puppets, King Mob/Roufous, Johnnie Darko, Eagle Of Kamelot και πολλοι αλλοι που ισως ξεχναω και οι οποιοι ασχολουνται καθημερινα με το φορουμ και θα μπορουσαν να προσφερουν πολλα σαν συντονιστες-διαχειριστες...

4)
A...και τώρα που το θυμήθηκα.....η μεγαλύτερη ξενέρα.....και η τάση για αποκοπή απο το φόρουμ....πιστεύω ότι ξεκίνησε απο έναν πίνακα..και απο τις κλίκες του....όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο τα δακτυλά μας....κάτι πρέπει να γίνει και με αυτό........


Ω ναι...και επειδη δεν την αναφερεις ξεκαθαρα την κατηγορια θα την αναφερω εγω και ζητω συγγνωμη αν παρεξηγηθει κανενας...ειναι οι "Δικοι μας Στιχοι και Ποιηματα"...δεν ξερω για την τωρινη κατασταση της κατηγοριας αυτης γιατι πραγματικα εχω σταματησει ακομα και να διαβαζω τους τιτλους των ποιηματων-στιχων...οπως λεει και ο master of puppets υπαρχει οντως μια "κλικα" να το πω? "ξενο σωμα" να το πω? κατι τελος παντων αποκομμενο απο το υπολοιπο forum...επαναλαμβανω δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις αλλα μεχρι τοτε που παρακολουθουσα εγω τους στιχους η κατασταση ηταν αυτη...10-20-χ-ψ-z ατομα ανεβαζαν ποιηματα-στιχους και αλληλοσχολιαζονταν...και θυμαμαι χαρακτηριστικα μια περιπτωση που ο Εagle Of Kamelot ειχε ανεβασει κατι στιχους του και το 99,99999% των σχολιων προερχονταν απο ατομα που δεν ασχολουνται με αυτην την κατηγορια...και ο νοων νοειτο...δεν θα το προχωρησω αλλο γιατι πραγματικα δεν χρειαζεται να χαλαμε τις καρδιες μας...εν κατακλειδι ομως θελω να πω οτι καποιες κατηγοριες του φορουμ ειναι "στην κοσμαρα τους"...αποκομμενες εντελως σαν μοναστηρι...κατι πρεπει να γινει και με αυτο...

5) Μειωση των κατηγοριων...αντι να υπαρχει μια κατηγορια γενικα για μουσικα οργανα και εξοπλισμο, και μετα αλλη για μπασο αλλη για κιθαρα-amps-effects, αλλη για κρουστα, αλλη για πληκτρα κλπμ να γινει μια συρρικνωση ολων αυτων σε μια ενιαια κατηγορια η σε πολυ λιγοτερες απο τις υπαρχουσες τουλαχιστον...το ιδιο ισχυει και για αλλες πχ "Εκμαθηση-Πρωτα Βηματα" με "Τροποι Παιξιματος-Τεχνικες"

6) Δημιουργια του περιβοητου review section (εχω κολλησει μ' αυτο)...αν και μονο αν υπαρχει χρονος απο την πλευρα των διαχειριστων και συντονιστων, δεν βλεπω το λογο να μην γινει...εχω κανει μαλιστα και μια υποθετικη "φορμα" η οποια θεωρω οτι ειναι αρκετα ικανοποιητικη (και δεν το λεω επειδη την εγραψα εγω, ετσι κι αλλιως ξενα fora συμβουλευτηκα) και ειμαι ανοιχτος στο να βοηθησω προσωπικα στην δημιουργια του εν λογω board και περιμενω απο τους admins καποιο-α pms για να το συζητησουμε...

7) Διαφορες διαδραστικες ενεργειες ΜΕΣΑ στο φορουμ...πχ ανεβαζω εγω ενα backing track δικο μου η κατεβασμενο...και λεω οποιος θελει παιζει εναν αυτοσχεδιασμο...μετα βαζω μια ψηφοφορια "Ποιο solo σας αρεσε περισσοτερο?" και voila....ενας απλος ωραιος και ατυπος διαγωνισμος που με λιγη σοβαροτητα ουτε flames θα εχει ουτε καβγαδες ουτε τπτ...

Τελος 8 ) Συναντησεις ξανα...βλεπω μια προσπαθεια να γινεται απο τον freemind αλλα θελει κι αλλο...εστω και για ενα καφεδακι 5-10 ατομα να γνωριζομαστε σταδιακα μεταξυ μας να αποκτησει και μια παρεϊστικη μορφη το φορουμ, αλλα και οι διαπροσωπικες μας σχεσεις με τα αλλα μελη να επεκταθουν και περα απο την οθονη...

Αυτα απο μενα...και παλι συγγνωμη αν με καποιο απο τα λεγομενα μου παρεξηγηθηκε η ενοχληθηκε καποιος...

Φιλικα  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να σημειωσω κατι πανω στα λογια σου Πανο!

1) Οι mod μπορουμε να αλλαξουμε ( και νομιζω πως μεχρι στιγμης οσοι συμμετειχαμε στη συζητηση αυτη συμφωνησαμε σε αυτο το κομματι ). Οι admin ομως ειναι αλλο κομματι του site.

Ειναι οι δημιουργοι του, αυτοι που το συντηρουν οικονομικα, ιδεολογικα και προγραμματικα. Προφανως κατι αλλο θα εννοουσες, αλλα θα ηταν λιγο αστοχο να μπλεκουμε τους admin στη διαδικασια αλλαγης τους ως προσωπα ;)

2) Οι συναντησεις δεν ειναι αναγκη να εχουν 100 ατομα ;D Μια συναντηση 5 ατομων τη μια φορα, μπορει να φερει αλλα 2 την επομενη, αλλα 3 τη μεθεπομενη, κ.ο.κ!

Αλλα και παλι δεν ειναι αναγκη να ξεφυγουμε σε πολυαριθμες συναντησεις που καθιστουν πιο δυσκολη την οργανωση και την πραγματοποιηση τους ;) ( περα απο οσες μπορουν να θεωρηθουν προκαθορισμενες ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Να σημειωσω κατι πανω στα λογια σου Πανο!

1) Οι mod μπορουμε να αλλαξουμε ( και νομιζω πως μεχρι στιγμης οσοι συμμετειχαμε στη συζητηση αυτη συμφωνησαμε σε αυτο το κομματι ). Οι admin ομως ειναι αλλο κομματι του site.

Ειναι οι δημιουργοι του, αυτοι που το συντηρουν οικονομικα, ιδεολογικα και προγραμματικα. Προφανως κατι αλλο θα εννοουσες, αλλα θα ηταν λιγο αστοχο να μπλεκουμε τους admin στη διαδικασια αλλαγης τους ως προσωπα ;)

ΟΚ soz γι αυτο...δεν το ηξερα

Να σημειωσω κατι πανω στα λογια σου Πανο!

2) Οι συναντησεις δεν ειναι αναγκη να εχουν 100 ατομα ;D Μια συναντηση 5 ατομων τη μια φορα, μπορει να φερει αλλα 2 την επομενη, αλλα 3 τη μεθεπομενη, κ.ο.κ!

Αλλα και παλι δεν ειναι αναγκη να ξεφυγουμε σε πολυαριθμες συναντησεις που καθιστουν πιο δυσκολη την οργανωση και την πραγματοποιηση τους ;) ( περα απο οσες μπορουν να θεωρηθουν προκαθορισμενες ).

Μα κι εγω αυτο ειπα...δες λιγο
Τελος 8 ) Συναντησεις ξανα...βλεπω μια προσπαθεια να γινεται απο τον freemind αλλα θελει κι αλλο...εστω και για ενα καφεδακι 5-10 ατομα να γνωριζομαστε σταδιακα μεταξυ μας να αποκτησει και μια παρεϊστικη μορφη το φορουμ, αλλα και οι διαπροσωπικες μας σχεσεις με τα αλλα μελη να επεκταθουν και περα απο την οθονη...

Οταν λεω "θελει κι αλλο" εννοω προσπαθεια...οχι ατομα...γιατι "ουκ εν το πολλω το ευ"...(φαντασου να μου αρεσαν και τα φιλολογικα  ;D ;D ;D :D ) αλλα αυτο πχ που ξεκινας εσυ για τις γιορτες ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια...αυτο εννοω οταν λεω συναντησεις... ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Τελος να προσθεσω και κατι αλλο που ξεχασα...

9) Ενισχυση κατηγοριων οπως: "Δισκοπαρουσιασεις και κριτικες", "Μουσικα Νεα και Συζητησεις", "Συναυλιες, Παραστασεις, Εκδηλωσεις"...οι περισσοτερες ανακοινωσεις που μπαινουν για τις συναυλιες ειτε δεν εχουν καμια απαντηση ειτε εχουν 2-3 πριν τη συναυλια και καμία μα καμια κριτικη πανω σ' αυτες...το ιδιο ισχυει και στις δισκοκριτικες που ο αλλος σκιζεται να γραψει review ακομα και για καθε κομματι ξεχωριστα και δεν διαβαζει κανεις το θεμα...πχ βλεπουμε "0 απαντησεις, 21 εμφανισεις" μετα απο κανα 3ημερο...παρακμιακη και στεναχωρη εικονα για κατι τοσο αμεσα συνδεδεμενο με τη μουσικη οσο η αποτυπωση των κομματιων-δημιουργιων στο δισκο...πχ εγω ειχα σκοπο να γραψω μια αναλυτικη κριτικη για το δισκο των Blind Guardian ("At The Edge Of Time") αλλα βλεπω α) ελαχιστες απαντησεις ενω οι μεταλλαδες εδω ειναι πολλοι, β) ελαχιστες αναγνωσεις του θεματος...και να πω οτι ηταν η μπαντα του Γιαννακη που παιζει power με prog και thrash στοιχεια και δεν ξερω γω τι να πω ΟΚ δεν ενδιαφερει πολλους...αλλα οι Blind Guardian ειναι ενα συγκροτημα με μεγαλη φημη και χαιρει εκτιμησης και σεβασμου ακομα και απο αυτους που δεν ακουνε την μουσικη των παιδιων αυτων απο τη Γερμανια...οποτε ουσιαστικα θα γραψω ενα review που θα υπαρχει για να το καμαρωνω εγω...fail...τζαμπα κοπος θα ειναι...

Αυτα  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ένα πράγμα που θέλω να πω (έχω διαβάσει όλα τα ποστς και πάνω κάτω συμφωνώ ότι "κάτι δεν πάει καλά", χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω επακριβώς) αφορά στα πολιτικά θέματα. Μπορεί παλιότερα να συμμετείχα κι εγώ ενεργά σ' αυτά, δυσανάλογα ίσως με τις υπόλοιπες κατηγορίες του φόρουμ, αλλά συμφωνώ ότι μετά από κάποιο σημείο αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του. Δεν πιστεύω όμως ότι πρέπει να καταργηθούν. Αυτό που νομίζω ότι χαλάει την εικόνα είναι η κατάκλιση των "τελευταίων μηνυμάτων" από άσχετα θέματα, είτε αυτά είναι πολιτικά, θρησκευτικά είτε αθλητικά (θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που το μόνο που έβλεπες ήταν ένα ΑΕΚ...). Οπότε, αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό με το λογισμικό του φόρουμ, θα πρότεινα τα μη μουσικά θέματα να μην εμφανίζονται  στα "τελευταία μηνύματα". Και όποιος θέλει να συμμετέχει, ξέρει πού θα τα βρει.

Επίσης, όσον αφορά στις συναντήσεις: Δεν ξέρω πώς ακριβώς έχουν τα πράγματα στας Αθήνας, αλλά 5-6 άτομα στο Διαχρονικό δεν είναι "συνάντηση μουσικού φόρουμ", είναι "5 αργόσχολα νταγλάρια με φράπες που μιλάνε για κιθάρες και πεταλάκια"... Και εδώ θα διαφωνήσω με τους αποπάνω (που πόσταραν όσο έγραφα  :P ), γιατί τέτοιες "συναντήσεις" γίνονται ούτως ή άλλως. Το να με πάρει ο master kafrer τηλέφωνο και να πούμε κι από 2 συμφορουμίτες που ούτως ή άλλως κάνουμε παρέα, δε λέει κάτι. Κάτι πρέπει να γίνει ώστε να ανοιχτούν και να αποκτήσουν μεγαλύτερο ρόλο στις σχέσεις μεταξύ των μελών (κάνει και κρύο, καιρός για δύο... ή και περισσότερους... :P ).

Τέλος, αναφέρθηκε ένας τυποποιημένος τρόπος παρουσίασης μουσικών προϊόντων, πράγμα πολύ σωστό, ειδικά αν τα reviews συνδεθούν με το portal με τρόπο που θα μπορεί να τα βρει εύκολα κάποιος επισκέπτης. Κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να γίνει ίσως και για παρουσιάσεις δίσκων, συναυλιών κλπ - όχι να φτιάξουμε μια φόρμα φυσικά, αλλά να αποκτήσουν περισσότερο ρόλο άρθρου στο portal, με αντίστοιχη παραπομπή στη συζήτηση στο φόρουμ, και όχι στην λίγο "χύμα" κατάσταση που βρίσκονται τώρα.

Αυτά τα ολίγα από τη δικιά μου σκοπιά. Ένα πράγμα ξεκίνησα να λέω, στα 3 έφτασα  :P .
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα πράγμα που θέλω να πω (έχω διαβάσει όλα τα ποστς και πάνω κάτω συμφωνώ ότι "κάτι δεν πάει καλά", χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω επακριβώς) αφορά στα πολιτικά θέματα. Μπορεί παλιότερα να συμμετείχα κι εγώ ενεργά σ' αυτά, δυσανάλογα ίσως με τις υπόλοιπες κατηγορίες του φόρουμ, αλλά συμφωνώ ότι μετά από κάποιο σημείο αλλοιώνουν τον χαρακτήρα του. Δεν πιστεύω όμως ότι πρέπει να καταργηθούν. Αυτό που νομίζω ότι χαλάει την εικόνα είναι η κατάκλιση των "τελευταίων μηνυμάτων" από άσχετα θέματα, είτε αυτά είναι πολιτικά, θρησκευτικά είτε αθλητικά (θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που το μόνο που έβλεπες ήταν ένα ΑΕΚ...). Οπότε, αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό με το λογισμικό του φόρουμ, θα πρότεινα τα μη μουσικά θέματα να μην εμφανίζονται  στα "τελευταία μηνύματα". Και όποιος θέλει να συμμετέχει, ξέρει πού θα τα βρει.
+1 Μπράβο,πολύ ωραία ιδέα! Προσωπικά, όταν μπαίνω, πηγαίνω σε 2-3 θέματα που με ενδιαφέρουν συνήθως και μετά "σερφάρω" στο σάιτ βάσει των τελευταίων μηνυμάτων. Αν δω ότι έχει όλο άσχετα, βγαίνω γιατί βαριέμαι να παίρνω ένα-ένα τα threads να δω αν έχει κάτι καλό.
 
Επίσης σαν ιδέα, βρίσκω πολύ χρήσιμα τα related topics (που υπάρχουν σε πολλά fora), που όταν διαβάζεις κάποιο θέμα σου βγάζει από κάτω διάφορα άλλα σχετικά.
Καρασυμφωνώ(!)  ότι τα άσχετα θέματα και οι στίχοι έχουν κάνει ζημιά στο σάιτ, δε νομίζω ότι πρέπει να φύγουν τελείως, αλλά κάπως να περιοριστούν, ίσως να κρυφτούν κάπου καλά και να έχουν και την ανάλογη αυστηρότητα από τους μοντς.
 
Από διαχειριστές, απ' ότι βλέπω τα παιδιά τρέχουν και δε φτάνουν. Οπότε 2 είναι οι λύσεις: Ή ενισχύονται με νέα άτομα, ή χαλαρώνουν και πάνε με τις δυνατότητές τους, που σημαίνει ότι δε χάλασε και ο κόσμος αν κάποιος είπε κάτι που έχει ξαναειπωθεί (περί marshall mg κλπ), στο κάτω κάτω με κάθε επανάληψη κάτι καινούριο θα βγει, επίσης σε ερώτηση τύπου "τι ΄κιθάρα να πάρω με 500 ευρω" διαφορετικές πρέπει να είναι οι απαντήσεις σήμερα και πριν 7 χρόνια, πόσο μάλλον σε θέματα εφέ. Μπορεί για να μη χάσουνε το ενδιαφέρον κάποια μέλη να δημιουργηθεί ας πούμε ένας πίνακας "Ερωτήσεις εξοπλισμού για αρχάριους" που να τα έχει όλα αυτά, ας έχει 50 ίδια θέματα μέσα (οκ,δε ξέρω αν υπάρχει θέμα με τους servers και αν μπορούν να κρατήσουν τέτοιον όγκο).
 
Προσωπικά θα ήθελα μεγαλύτερη κίνηση στα "δημιουργικά" κομμάτια, δηλαδή δικές μας συνθέσεις, diy σκηνικά (βλ.ανδριανός), κατασκευές κλπ... Αυτή θα είναι η προσφορά των μελών της συγκεκριμένης κοινότητας, καθώς για τα άλλα λίγο πολύ υπάρχει το google, υπάρχουν και οι "ανταγωνιστές"
 
Ξέχασα να πω, πως οι καβγάδες στα διάφορα θέματα, στην τελική έχουν πλάκα, δίνουν ζωντάνια και αλίμονο αν έλειπαν ;D
Και ακόμα, κάποιος είπε για ανανέωση της εικόνας του σάιτ,interface κλπ. Νομίζω ήρθε ο καιρός,είναι το ίδιο σχεδόν από τότε που μπαίνω (εδώ και 5-6 χρόνια) και αν χρειάζεστε βοήθεια με το γραφιστικό του θέματος, μπορώ να βοηθήσω!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Συμφωνώ με πολλά από όσα προαναφέρθηκαν. Η δική μου σχέση με τη σελίδα αυτή είναι μία σχέση πάθους, αφού πολλές φορές με έχει απογοητεύσει και με έχει κάνει να λείψω για πολύ μεγάλα διαστήματα... Και εγώ βέβαια έχω κάνει τα λάθη μου ως μέλος, κάποτε μάλιστα στη στήλη των στίχων και ποιημάτων είχα φτάσει σε άσχημες ενέργειες. Επίσης, δεν θεωρώ τον εαυτό μου  άξια να είμαι συντονίστρια στη στήλη με τις διασκευές, θα το εκτιμούσα  πολύ αν σβήνατε το όνομά μου από τους συντονιστές. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα μέλη που μπορούν να συντονίσουν αυτή τη στήλη και που όμως δεν τους το έχετε προτείνει. Εγώ δεν διαθέτω μουσικές γνώσεις.Θέλω να συνεχίζω εδώ ως απλό μέλος, με τα κακά του και τα καλά του...
Επίσης, θα ήθελα να καταργηθούν οι πολιτικο-θρησκευτικές συζητήσεις. Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τί προσφέρουν εκτός από τη ανταλλαγή προσβολών. Στην τελική, έχω κάποιες πεποιθήσεις, κάποια πιστεύω που δεν δέχομαι να μου τα καταπατά κανένας, γιατί θα πρέπει να μπαίνω στη διαδικασία να τα συζητάω με άλλους; Ούτε μου είναι ευχάριστο να διαβάζω άσχημα σχόλια για τη θρησκεία μου , από κάποιους που δεν συμφωνούν με αυτή.
Ειδικά το καλοκαίρι, το "Κιθάρα" είχε μετατραπεί σε καφενείο , όπου όλοι ανέλυαν το  Δ.Ν.Τ. Μόνο μουσικό site δε θύμιζε...
Αυτά από εμένα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/10, 14:36 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με βαση την ειλικρινεστατη απαντηση της gkou θελω να γραψω και εγω κατι περι των πολιτικων συζητησεων αφου φαινεται οτι τα προηγουμενα καταστατικα θελουν επανεξεταση.

Ειναι δεδομενο και ολοφανερο οτι στις πολιτικες συζητησεις συμμετεχουν κυριως δυο σχολες “ιδεων”: αναρχικοι και αριστεροι (με την hardcore σημασια των ιδεολογιων αυτων ) απο την μια και απο την αλλη ατομα που τεινουν περισσοτερο στην ιδεα του φιλελευθερισμου, λαικης δεξιας κ.τ.λ. (οσο και αν διαφωνει καποιος, ειναι δεδομενο οτι οι αποψεις του εχουν καποια συγκεκριμενη κατευθυνση). Ετσι βλεπουμε ατομα απο την πρωτη ομαδα σε αυτο το θεμα να λενε οτι δεν πιστευουν οτι πρεπει να φυγουν οι πολιτικες συζητησεις ενω ατομα απο την δευτερη ομαδα να λενε οτι οι εν λογω συζητησεις πρεπει να περιοριστουν η να φυγουν εντελως. Βεβαια να πω οτι υπαρχουν και ατομα τα οποια κινουνται αναμεσα στις γραμμες με αναλογες “ενδιαμεσες” συμπεριφορες. Κατι αντιστοιχο ισχυει και στις θρησκευτικες συζητησεις.

Δεν γινεται να νοιωθουν μονο τα ατομα της δευτερης ομαδας καταπιεσμενα, προσβεβλημενα η οτιδηποτε αλλο οπως επισης δεν γινεται μονο τα ατομα της πρωτης ομαδας να ειναι τοσο δογματικα, αντιδραστικα , αρτηριοσκληρωτικα κ.τ.λ. (εξαλλου αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα ατομα που συμμετεχουν σε τετοιες συζητησεις με σκοπο να αλλαξουν τροπο σκεψης, ασχετα αν αυτο μπορει να γινεται). Επισης βλεπουμε οτι οταν η συζητηση ξεφευγει (βεβαια ο τροπος με τον οποιο αντιλαμβανεται κανεις οτι η συζητηση εχει ξεφυγει διαφερει ριζικα) εχουν προηγηθει σεντονια επι σεντονιων και απο τις δυο πλευρες και δεν γινεται κατι ξαφνικα.
Οποτε τις πταιει;

Αυτο δικαιολογειτε 100% απο αυτην τη φραση της gkou (συγγνωμη που χρησιμοποιω τα λογια σου αλλα νομιζω οτι ηταν το πιο ειλικρινες επιχειρημα γιατι πρεπει να φυγουν οι ασχετες με την μουσικη συζητησεις):
Επίσης, θα ήθελα να καταργηθούν οι πολιτικο-θρησκευτικές συζητήσεις. Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τί προσφέρουν εκτός από τη ανταλλαγή προσβολών. Στην τελική, έχω κάποιες πεποιθήσεις, κάποια πιστεύω που δεν δέχομαι να μου τα καταπατά κανένας, γιατί θα πρέπει να μπαίνω στη διαδικασία να τα συζητάω με άλλους; Ούτε μου είναι ευχάριστο να διαβάζω άσχημα σχόλια για τη θρησκεία μου , από κάποιους που δεν συμφωνούν με αυτή.
Ειναι δεδομενο οτι τα ατομα τις δευτερης ομαδας (συγγνωμη για την λεξη αλλα την επελεξα χαριν ευκολιας) κινουνται στα πλαισια που κινειται το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου οσων αφορα τις αποψεις τους, δηλαδη εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να συμφωνησουν με αγνωστους σε συζητησεις εκτος του forum πραγμα που δημιουργει μια “ασφαλεια”. Σε αντιθεση τα ατομα της πρωτης ομαδας ειναι ακριβως το αντιθετο και αν κρινω απο τον εαυτο μου επιδιωκουν κυριως τετοιες συζητησεις (για ποιους λογους-ας νομιζει ο καθενας οτι θελει). Στα στενα πλαισια του forum τα προηγουμενα αλλαζουν η και αντιστρεφονται οποτε παυει να υπαρχει αυτη η ασφαλεια με αποτελεσμα καποιοι να βλεπουν οτι δεν αισθανονται τοσο ανετα και πιστεουν οτι καλυτερα θα ηταν να λειψει αυτο που τους δημιουργει την δυσφορια, αφου το να το αποφυγουν ειναι δυσκολο μιας και σε τετοιες συζητησεις συμμετεχουν και οι ιδιοι βλεποντας εκ των υστερων οτι δεν μπορουν η δεν θελουν πλεον να αντιμετωπισουν τις νεες “επιθεσεις”. Ολα αυτα εχουν αποτελεσμα να “ανεβαινουν οι τονοι” γενικοτερα και να υπαρχει παντα ενα ιδιαιτερο κλιμα σε καθε τετοια συζητηση το οποιο λειτουργει ως φαυλος κυκλος. Πραγμα το οποιο δεν ισχυει π.χ. στις αθλητικες συζητησεις μιας και  ολοι εχουν συνηθησει εκει την αντιθετη γνωμη και την διαφωνια, πραγμα που διατηρει τετοιες συζητησεις σε  πολυ πιο “ηπια” κατασταση.  Με λιγα λογια πιστευω οτι υπερισχυει το γεγονος οτι δεν θελουν η δεν εχουν συνηθησει καποιος να αμφισβητει το συστημα ιδεων και αξιων τους (η και των αλλων) και οχι οτι ο αλλος ειναι γενικα δογματικος, προσβλητικος κ.τ.λ. Γι' αυτο θεματα σαν και αυτο καταληγουν κυριως στο ζητημα αν πρεπει να φυγουν η οχι οι πολιτικες /θρησκευτικες συζητησεις

Επι του θεματος.
Εφοσων φαινεται οτι οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι οι ασχετες συζητησεις με την μουσικη πρεπει να φυγουν η να περιοριστουν η οτιδηποτε αλλο συμφωνω και εγω, αλλα πιστευω οτι αυτο θα πρεπει να γινει για ολη την κατηγορια Διαφορα (εκτος του Βιβλιου Εντυπωσεων βεβαια) αλλιως μιλαμε περι υποκρισιας.
Βεβαια πιστευω οτι οι περισσοτερες προτασεις περι αλλαγων και revamping του forum δεν ειναι σιγουρο οτι θα αυξησουν την συμμετοχη  στο forum μιας και πιστευω οτι η πτωση της οφειλεται οπως ειπαν αρκετοι στην γενικοτερη πολιτικοοικονομικη και κοινωνικη κατασταση που επικρατει και η οποια εχει διαφορετικη επιρροη στην διαθεση του καθενος αλλα και στην αυξηση του λεγομενου social networking.
Κατι που μου περασε απο το μυαλο ηταν ενα μετρο επιβολης συμμετοχης δηλαδη για να μπορει καποιο μελος να ανεβασει αγγελια (μιας και πιστευω οτι εκει βρισκεται το μεγαλυτερο ποσοστο μελων που εχει γραφτει στο forum και δεν εχει καθολου συμμετοχη σε οποιοδηποτε θεμα μουσικο και μη) θα πρεπει να εχει συμμετοχη στο forum (π.χ. 5-10 posts). Αλλα, αυτα τα μηνυματα μπορει να ειναι στα  “FUNNY VIDEOS!!!” οποτε δικαιολογουνται οι αποψεις να φυγουν τα ασχετα θεματα η να ειναι συντομες φρασεις οπως “+1000!!!!1” η το επικο “δεν ξερω.” σε διαφορα θεματα, οποτε θα πρεπει να υπαρχει πιο αυστηρο moderation με δυνατοτητα προεγκρισης μηνυματων η απενεργοποιησης λογαριασμων αν δεν υπαρχει κατανοηση, βεβαια αυτο προυποθετει περισσοτερους moderators (λες και αυτοι δεν εχουν την προσωπικη τους ζωη) και περισσοτερες “λογισμικες” υποδομες πραγμα που εξαρταται απο τον ποσο ελευθερο χρονο μπορει να αφιερωσει ο Βασιλης απο την προσωπικη του ζωη.
Αυτο το μετρο θα ελυνε και το προβλημα της συναλλαγης με καποιον εντελως αγνωστο (και οτι συνεπαγεται αυτο) αλλα θα ειχε σαν συνεπεια  να γινονται  συζητησεις (αν γινουν και τοτε αφου καποιοι μπορει να ψαξουν αλλο site αγγελιων) κατω απο ενα πλαισιο καταναγκασμου το οποιο ειναι οτι πρεπει και για την δημιουργια καβγαδων αλλα και πτωσης της ποιοτητας των συζητησεων. Εκτος των αλλων, ετσι, ενα μεγαλο ποσοστο των ατομων που γραφονται με σκοπο να βρουν κατι απο τις Αγγελιες (και οχι για να ανεβασουν οι ιδιοι αγγελια) θα μπορουν να συνεχισουν να μενουν “αμετοχοι”, γιατι για να τα αναγκασεις αυτα τα ατομα να εχουν συμμετοχη στο forum για να εχουν και στην συνεχεια προσβαση στις Αγγελιες σημαινει οτι σιγουρα θα χασουν καποιες καλες ευκαιριες και μαλλον θα την κανουν γι' αλλου.

Υποψην, αυτα δεν τα εγραψα για να προσβαλω κανεναν απλα ειναι σκεψεις που παντα εχω στο μυαλο μου και οι οποιες μου “ερχονται” πιο εντονα οταν καποιες πολιτικες συζητησεις με μεγαλη συμμετοχη αρχιζουν να προκαλουν δυσφορια σε διαφορα μελη την οποια αρχιζουν να εκφραζουν πιο εντονα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 20:59 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να τονισω πως σε αυτη τη συζητηση ( που ανοιχτηκε απο μελος και τα μελη συμμετεχουν ) κανεις δεν προσβαλει κανεναν ;) Ολοι κοιταμε το ιδιο προβλημα, μονο που μερικοι μπορουν να εμβαθυνουν καλυτερα απο τους υπολοιπους ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/03, 02:55
από H4RRY
9 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 12:06
από old_lion
0 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
1 Απαντήσεις
1759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/06, 18:53
από GIORGOS KANLIS
3 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 00:35
από MACMISIAS
8 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 14:53
από Arg0
42 Απαντήσεις
15081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/16, 23:31
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 21:57
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 15:32
από ΠΟΙΟΣ