Αποστολέας Θέμα: Somewhere, sometime, all things will be fine...  (Αναγνώστηκε 2291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Somewhere, sometime, all things will be fine...
« στις: 06/05/10, 23:17 »
Νέο τραγούδι, περιμένω σχόλια...


Καθώς περπατούσα μία μέρα ανάμεσα σε εκείνα τα παλιά βιομηχανικά κτήρια που βρίσκονται κάτω από την Πειραιώς ( στο ύψος του Κηφισού περίπου), είδα γραμμένο σε έναν τοίχο "Somewhere, sometime, all things will be fine". Μου άρεσε πολύ και το έκανα τραγούδι. Ελπίζω να σας αρέσει...





Αν θέλετε γραφτείτε και στο κανάλι μου στο youtube, αφήστε και εκεί κανένα σχόλιο, δεν είναι ωραίο να αισθάνεσαι ότι τραγουδάς μόνο για τον εαυτό σου  :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Somewhere, sometime, all things will be fine...
« Απάντηση #1 στις: 08/05/10, 13:18 »
Φίλε μου, δεν τραγουδάς μόνος σου για τον εαυτό σου. Αλλά ακόμη και αυτό να γίνεται καλό είναι. Τουλάχιστον για μένα η κιθάρα ήτανε πάρα πολλές φορές παρέα στη ζωή μου και τα λεγαμε οι δυο μας μόνοι μας. Τώρα βέβαια αν έχεις και παρέα, όχι μόνο να σε ακούει αλλά να τραγουδάει και μαζί, είναι που δένει το γλυκό!!
 
Τώρα εγώ από αυτά που άκουσα, καταλαβαίνω ότι είσαι ένας άνθρωπος που σου αρέσει, ασχολείσαι με το sport, καταφέρνεις ας πούμε να βρίσκεις την κύρια μελωδία σε αυτό που θέλεις να δημιουργήσεις, δημιουργείς συναισθήματα σε αυτόν που σε ακούει, αλλά χρειάζεται να εμπλουτίσεις και άλλο τις μελωδίες σου, να γίνει κάτι πιο σύνθετο. Πάντως όλα αυτά που ακούω έχουνε κάποιο feeling ιδιαίτερο.
 
Όσον αφορά τώρα το τραγούδι. Πρώτα από όλα, θα πρέπει να γράψεις κάπου τους στίχους από τα τραγούδια σου, διότι τουλάχιστον για μένα, είναι δύσκολο να τους πιάσω από τον τρόπο που τραγουδάς. Νομίζω ότι θα πρέπει να προσπαθήσεις να ακούγονται οι λέξεις πιο καθαρές και ακέραιες. Η φωνή σου ή ίσως ο τρόπος που τραγουδάς, δυσκολεύουνε κάποιον να σε ακούσει, πόσο μάλλον όταν τραγουδάς ξένο στίχο και όχι ελληνικό. Πιστεύω ότι και ο ίδιος ξέρεις ότι η φωνή σου θέλει αρκετή δουλειά, ώστε τουλάχιστον να βγαίνει καθαρό το τραγούδι. Επίσης θέλει κάπως να προσέξεις το ύφος που τραγουδάς, γιατί ενώ τραγουδάς ξένα, σε κάποια σημεία, μοιάζει σα να τραγουδάς ελληνικά με λαϊκή τεχνοτροπία.
 
Εγώ θεωρώ πως το έχεις και μπορείς πολλά, αλλά θέλει αρκετή δουλειά και να ακούς τον εαυτό σου, για να αλλάξεις κάποια πράγματα προς το καλύτερο, όσον αφορά τη φωνή σου πρώτα από όλα αλλά και τον τρόπο που τραγουδάς.
 
Κάνε μια καλή και στην απάντηση σου, γράψε και τους στίχους από τα τραγούδια που έχεις αναρτήσει σε video.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Somewhere, sometime, all things will be fine...
« Απάντηση #2 στις: 08/05/10, 17:14 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έπιασες νομίζω μερικά πολύ καίρια σημεία που και εμένα με απασχολούν.


Ήταν το μόνο τραγούδι στο οποίο δεν είχα γράψει τους στίχους, τους έβαλα λοιπόν τώρα.
Το άλλο που γράφεις ότι 
ενώ τραγουδάς ξένα, σε κάποια σημεία, μοιάζει σα να τραγουδάς ελληνικά με λαϊκή τεχνοτροπία.
το έχω καταλάβει αλλά έλεγα ότι ίσως είναι και καλό, ότι δίνει κάτι το ξεχωριστό βρε παιδί μου  :) , θα ήθελα πάντως να ήξερα πως φαίνεται αυτό σε κάποιον μη Έλληνα. Ασχο0λούμαι πολύ και με τη Βυζαντινή Μουσική οπότε καταλαβαίνεις που οφείλεται αυτό...


Η φωνή μου επίσης δεν μου αρέσει και είναι αυτό το οποίο με απασχολεί περισσότερο, προσπαθώ να την βελτιώσω χρόνια αλλά δε βλέπω φώς. Ακούγεται πολύ άσχημη; Αν έχει κανείς καμία ιδέα πάνω στο θέμα ας τη γράψει.


Τέλος, η αλήθεια είναι ότι όλο το συγκεκριμένο είδους μουσικής για πολλούς είναι βαρετό. Ίσως είναι δηλαδή και θέμα γούστου. Μερικά από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια στους φίλους μου φαίνονται τελείως βαρετά...


Ορίστε και οι στίχοι από το Somewhere, sometime, all things will be fine





Days like this are quite depressing
but nothing stands still
Better fight than be pathetic
just dont overthink


Somewhere sometime all things will be fine
Somewhere sometime my friend


Take your time youre gonna make it
I know how it seems
Keep your foes unacquainted
and you're ready to win


Somewhere sometime all things will be fine
Somewhere sometime my friend




Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Somewhere, sometime, all things will be fine...
« Απάντηση #3 στις: 08/05/10, 17:39 »
Ωραίοι οι στίχοι σου φίλε μου. Εγώ δεν το βρίσκω βαρετό το κομμάτι σου. Χαλαρό είναι, βαρετό όχι. Αν και πολύ εύκολα ενισχύοντας την μουσική του μπορείς να το κάνεις πολύ πιο έντονο και δυνατό. Αλλά αυτό έχει να κάνει μς το ύφος που αρέσει σε σένα.
 
Η φωνή σου, δεν είναι τόσο λάθος ή φάλτσα, αλλά στερείται αρκετά στερείται μελωδικότητας, χρωματισμού και δυναμικής. Ακούγεται αρκετό γρέζι ας πούμε και το τραγουδάς αρκετά φλατ δεν έχει διακυμάνσεις. Τώρα πως να αλλάξει αυτό δεν ξέρω. Ίσως αν τραγουδάς άλλα τραγούδια γνωστά και προσπαθείς να πιάσεις τον τρόπο με το οποίο τα τραγουδάνε γνωστοί τραγουδιστές, έτσι ώστε να τα εφαρμόσεις και στα δικά σου.
 
Ίσως αυτό το ξεχωριστό που λες, να μπορείς να το καταφέρεις ακόμη καλύτερα όταν διορθώσεις την φωνή σου, να βγαίνει περισσότερο εύηχο...αλλά δύσκολα έλληνας θα το εκτιμήσει, γιατί ακριβώς είναι σα να ακούει κάτι μεταξύ λαικού, ψαλμού και ξένου. Ένας ξένος ίσως να το άκουγε αλλιώς. Κάποια εποχή, πριν αρκετά χρόνια, θυμάμαι, σε αυτα τα τραγουδιστικά σόου στη τηλεόραση, συμμετείχε και ένας τυπάκος για πάρα πολύ καιρο που τραγουδούσε σα να έψελνε, λόγο ότι είχε σπουδές στην Βυζαντινή. Δεν θυμάμαι το όνομά του. Αλλά δεν άρεσε καθόλου αυτό στο κοινό και στους κριτές, παρόλο που ήτανε αστέρι η φωνή του.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Somewhere, sometime, all things will be fine...
« Απάντηση #4 στις: 08/05/10, 18:41 »
Bασικα, εγω θα ελεγα οτι επειδη δε σου αρεσει η φωνη σου, αυτο την κανει κακη, δηλαδη σα να διασταζεις σε σημεια να τραγουδισεις πιο δυνατα ή να κανεις καποιο γυρισμα, ακριβως επειδη φοβασαι οτι δε θα βγει οπως θες...ισως ν πρεπει να το παιδεψεις λιγο περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Somewhere, sometime, all things will be fine...
« Απάντηση #5 στις: 20/05/10, 01:08 »
Ίσως έχεις δίκαιο. Μακάρι να είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθώ με τη μουσική... Ευχαριστώ πάντως που γράψατε την άποψή σας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/06, 23:55
από echo
26 Απαντήσεις
7417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/06, 19:39
από kostas vretos
9 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 11:53
από Fteo
3 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 02:33
από Joevaicci
3 Απαντήσεις
2997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/16, 22:47
από ravaya