Αποστολέας Θέμα: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?  (Αναγνώστηκε 4065 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
χερετε ,  ηθελα απλα να λυσω αυτην την αποροια μου. Αν αξιζει σε RR3 να αλλαξω το Licenced και να βαλω original ?
Γιατι οι αμερικανες ειναι πανακριβες και αδυνατω να μαζεψω τοσα λ7.
Απο την αλλη αν δεν αξιζει να μην προχωρησω. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #1 στις: 12/11/10, 05:23 »
Εγω θα σου προτεινα να το αλλαξεις μονο και μονο για να μην εχεις προβλημα με το κουρδισμα.Εχω μια Jackson ps4 performer και της το αλλαξα,εβαλα το original.Aκου ομως πως εχει το πραμα.Στον καγμακη που πηγα το αγορασα 200-220(δεν θυμαμαι ακριβως)και πληρωσα αλλα 20 ευρω για την τοποθετηση,δλδ συνολο γυρω στα 230 ευρω.Αν το αγορασεις απο εξωτερικο παλι δν εχει διαφορα γτ θα πληρωσεις πανω κατω τα ιδια για την εγκατασταση.Πχ εγω ειχα παει σε εναν μαστορα και του ειπα οτι θελω να βαλω και μου ειπε απλα να του το φερω και θα το τοποθετησει αυτος και μου ζητησε 50 ευρω για την εργασια.Οποτε αν το αγορασεις απο εδω ζητα να στο τοποθετησουνε οι ιδιοι,αλλιως αν μπορεις μονος σου.Επισης θα σε ρωτησουν αν θες το low profile η το original που στην ουσια ειναι το ιδιο με την διαφορα οτι το low profile εχεο πιο χαμηλα ''βαγονακια'' και δεν σε εμποδιζουν καθολου στο παιξιμο.Ομως ειναι 30 ευρω πιο ακριβο.Για το αν αξιζει η οχι,θα σου ελεγα να σκεφτεις αν το χρησιμοποιεις το tremolo αρκετα και αν το licensed σε εχει κουρασει πια με το συνεχες ξεκουρδισμα.Αλλα σου ξαναλεω για μενα, αργα η γρηγορα θα σε κουρασει το licensed οποτε αλλαξε το μια ωρα αρχητερα.

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #2 στις: 12/11/10, 21:01 »
Εγω θα σου προτεινα να το αλλαξεις μονο και μονο για να μην εχεις προβλημα με το κουρδισμα.Εχω μια Jackson ps4 performer και της το αλλαξα,εβαλα το original.Aκου ομως πως εχει το πραμα.Στον καγμακη που πηγα το αγορασα 200-220(δεν θυμαμαι ακριβως)και πληρωσα αλλα 20 ευρω για την τοποθετηση,δλδ συνολο γυρω στα 230 ευρω.Αν το αγορασεις απο εξωτερικο παλι δν εχει διαφορα γτ θα πληρωσεις πανω κατω τα ιδια για την εγκατασταση.Πχ εγω ειχα παει σε εναν μαστορα και του ειπα οτι θελω να βαλω και μου ειπε απλα να του το φερω και θα το τοποθετησει αυτος και μου ζητησε 50 ευρω για την εργασια.Οποτε αν το αγορασεις απο εδω ζητα να στο τοποθετησουνε οι ιδιοι,αλλιως αν μπορεις μονος σου.Επισης θα σε ρωτησουν αν θες το low profile η το original που στην ουσια ειναι το ιδιο με την διαφορα οτι το low profile εχεο πιο χαμηλα ''βαγονακια'' και δεν σε εμποδιζουν καθολου στο παιξιμο.Ομως ειναι 30 ευρω πιο ακριβο.Για το αν αξιζει η οχι,θα σου ελεγα να σκεφτεις αν το χρησιμοποιεις το tremolo αρκετα και αν το licensed σε εχει κουρασει πια με το συνεχες ξεκουρδισμα.Αλλα σου ξαναλεω για μενα, αργα η γρηγορα θα σε κουρασει το licensed οποτε αλλαξε το μια ωρα αρχητερα.

σε ευχαριστω πολυ  βασικα μπηκα στην σκεψη αυτη γιατι κατα τα αλλα ειναι μια χαρα κιθαρα κα λεω ας την αναβαθμισω λιγο , ουτως η αλλλως για να παρω usa  ειναι απιθανο λογω τιμης

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #3 στις: 12/11/10, 21:02 »
Η RR24 ενός φίλου που φοράει το original δεν ξεκουρδίζει με τίποτα πάντως... Αν σου αρέσει η κιθάρα (και γιατί να μη σου αρέσει τέτοιο εργαλείο  ;D ), τότε go for it!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #4 στις: 13/11/10, 02:27 »
Αν σου αρέσει η κιθάρα (και γιατί να μη σου αρέσει τέτοιο εργαλείο  ;D ), τότε go for it!

sorry για την RR3 το λες αυτο ? ειναι οντως τοσο εργαλειο ? γιατι εγω δεν την εχω και σε τοση εκτημηση. μου αρεσει αυτη η προοπτικη , αν εχεις και μερικα επιχειρηματα πεισε με μπας και την ξαναερωτευθω , γιατι η που θα την φτιαξω η που θα την στειλω και θα παρω αλλη. Υπαρχει κανενας γνωστος κιθαριστας που να παζει με αυτην ??

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #5 στις: 13/11/10, 03:42 »
Τι να σου πω ρε μαν, εγώ μια που έπαιξα στον Καράτζιο στη Λάρισα πολύ ωραία μου φάνηκε. Αν εξαιρέσεις δηλαδή το λίγο ζόρι να την παίζεις καθιστός. Πολύ ωραίος λαιμός. ΟΚ, δε νομίζω ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τις USA λογικά, αν και δεν έχω ιδέα γι' αυτές. Αλλά δεν πιστεύω ότι θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από την RR3 αν δεν έχεις σκοπό να ξηλωθείς χοντρά.

Σε τι ενισχυτή την παίζεις κυρίως?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος awarlord

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #6 στις: 13/11/10, 17:16 »
δεν εχω καλο ενυσχητη , παιζω σε εναν λαιν 6 σπαιντερ 3 15 βατ αλλα το προβλημα δεν το εντοπιζω στον ηχο. απλα σαν να μου φενεται οτι σε καποια σημεια την εχουν τσαπατσουλιασει λιγο,

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #7 στις: 19/11/10, 02:59 »
κιθαρακλα η rr3 φιλε awarlord (για τα λεφτα της τουλαχιστον)
εχω την ιδια κιθαρα εδω και 2 μισι σχεδον χρονια και πιστευα οτι το floyd της ηταν πολυ καλο (βασικα ειναι οντως καλο σε σχεση με τα υπολοιπα license) μεχρι που πηρα πριν απο 2 μηνες περιπου μια καινουρια (epiphone explorer) με το original floyd και πραγματικα καταλαβα ποση διαφορα εχει απο το license.
Κατα τη γνωμη μου αξιζει να κανεις τη μετατροπη με τα 1000 αν βεβαια σκεφτεσαι να κρατησεις την κιθαρα γιατι αποτι καταλαβα δεν σου πολυαρεσει.
Επειδη σκεφτομαι να το κανω και γω εψαχνα πριν απο λιγο καιρο στο ebay και κοιτα τι βρηκα.

http://cgi.ebay.com/NEW-ORIGINAL-FLOYD-ROSE-TREMOLO-KIT-/120646588589?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c1718d8ad

ειναι γυρω στα 140 ευρω με ταχυδρομικα  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #8 στις: 19/11/10, 04:58 »
κιθαρακλα η rr3 φιλε awarlord (για τα λεφτα της τουλαχιστον)
εχω την ιδια κιθαρα εδω και 2 μισι σχεδον χρονια και πιστευα οτι το floyd της ηταν πολυ καλο (βασικα ειναι οντως καλο σε σχεση με τα υπολοιπα license) μεχρι που πηρα πριν απο 2 μηνες περιπου μια καινουρια (epiphone explorer) με το original floyd και πραγματικα καταλαβα ποση διαφορα εχει απο το license.
Κατα τη γνωμη μου αξιζει να κανεις τη μετατροπη με τα 1000 αν βεβαια σκεφτεσαι να κρατησεις την κιθαρα γιατι αποτι καταλαβα δεν σου πολυαρεσει.
Επειδη σκεφτομαι να το κανω και γω εψαχνα πριν απο λιγο καιρο στο ebay και κοιτα τι βρηκα.

http://cgi.ebay.com/NEW-ORIGINAL-FLOYD-ROSE-TREMOLO-KIT-/120646588589?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c1718d8ad

ειναι γυρω στα 140 ευρω με ταχυδρομικα  ;) ;)





Και παλι ομως κοντα στα 200 θα του βγει και παλι γτ θα πρεπει να πληρωσει την εκγατασταση και την εργασια,δλδ μπορει να θελει καποιο σκαψιματακι το οργανο για να κουμπωθει σωστα το floyd.Και εκτως απ αυτο θα πρεπει ωα βρει και το καταλληλο χρωμα γτ η τιμη αλλαζει αναλογα με το χρωμα(χρυσο,ασημενιο και μαυρο),εκτως αν δεν τον ενδιαφερει τον φιλο το χρωμα.Απλα αν αγορασει απο εξωτερικο,οταν θα παει σε καποιο μαγαζι θα του χρεωσουν περισσοτερο την εργασια γτ ο αλλος στο χρεωνει και σαν σεταρισμα,ενω αν παρεις τον τρεμολο απο το ιδιο μαγαζι που σου κανουν εγκατασταση στο χρεωνει κανονικα.Στην ουσια ειναι τα ιδια λεφτα δεν γλειτωνει κατι.Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση που ρωτησα σε 3 μαγαζια ετσι εγινε.

Αποσυνδεδεμένος KK666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #9 στις: 22/11/10, 01:00 »

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αξιζει σε Jacson RR3 να βαλω original floyd rose ?
« Απάντηση #10 στις: 25/11/10, 18:57 »
http://www.youtube.com/watch?v=cwGcY6T4xHc



Το εχω δει το συγκεκριμενο videaki αλλα η αληθεια ειναι οτι τον καθενα τον βολευουν διαφορετικα πραγματα.Ο συγκεκριμενος τυπος εχει συγκρινει και μαρκες χορδων που εχουν ελαχιστες διαφορες μεταξυ τους,αλλα τπ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
26 Απαντήσεις
14009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
5 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:21
από rista
5 Απαντήσεις
4750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 12:07
από geovo
12 Απαντήσεις
6096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 00:59
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 23:08
από faser
21 Απαντήσεις
8729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 12:12
από JACKSONMAN
2 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 21:49
από karhar
3 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/13, 19:27
από vegos