Αποστολέας Θέμα: eNGL POWERBALL II + εφφε?  (Αναγνώστηκε 10721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος calcoutis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #25 στις: 17/06/10, 11:23 »
Ο αντιπρόσωπος στην Ευρώπη είναι το G66. Δες εδώ  http://www.g66.eu/

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #26 στις: 17/06/10, 11:28 »
οκ ευχαριστω.....
ξερεις καποιο την διαφορα μεταξυ axe fx με axefx ultra...αξιζει τα τοσα λεφτα η ειναι υπεραρκετο κ το απλο???

Αποσυνδεδεμένος calcoutis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #27 στις: 17/06/10, 11:41 »
http://axefxwiki.guitarlogic.org/index.php?title=Feature_comparison
Εδώ έχει ένα πίνακα που αναφέρει τις διαφορές μεταξύ των δυο μονάδων. Επιπλέον το ultra έχει μεγαλύτερη "επεξεργαστική" ισχύ
(κοινώς μπορείς να φτιάξεις πιο σύνθετα presets). H ποιότητα ήχου είναι ακριβώς η ίδια και στα δύο. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι
το standard είναι υπέραρκετο εαν δεν έχεις απίστευτη τρέλα με τα εφέ.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/10, 11:49 από calcoutis »

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #28 στις: 17/06/10, 13:12 »
οκ ευχαριστω κ παλι.....
μου ειναι υπεραρκετο το "απλο"  ;D ;D ;D .....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #29 στις: 17/06/10, 15:49 »
Eαν ενδιαφερεσαι να παιζεις με 2 ενισχυτες ταυτοχρονα, πολλα εφφε "περιεργα" (βλεπε synth, loopers, harmonizers), εξομοιωσεις καμπινων και mics ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε ενα patch, τοτε πηγαινε για το ultra. Εαν βολευεσαι με πιο "συμβατικα" patches (πχ ενισχυτης, καμπινα, βαθος, delay, compressor, noise gate, drive, chorus, flanger, phaser, κανα 2 eq ολα μαζι σε 1 pacth) τοτε πηγαινε για το standard. Εγω προσωπικα το "απλο" εχω και δεν το εχω φτασει ποτε στα ορια του... Αλλα ειμαι πιο κλασσικος στον ηχο μου, χωρις harmonizers και synths, loops κτλ... Για την ακριβεια το μονο που θα ηθελα απο το ultra , ειναι το multiband compressor (αν και δεν χρησιμοποιω πολυ compressor γενικα, απλα θα ηταν χρησιμο για πολυ fine tuning κατα την ηχογραφηση)...
Btw, οταν ειχα τον vetta ηταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να χρησιμοποιω 2 ενισχυτες ταυτοχρονα για να πλησιαζω τον ηχο που ηθελα... Οταν ηταν να παρω τοπ axe fx και ρωτουσα αν πρεπει να παρω το απλο η το ultra, δεν μπορουσαν να με πεισουν στο forum της fractal οτι με το axe fx θα εχω τοση καλη ποιοτητα ηχου που ΔΕΝ θα χρειαζομουν να χρησιμοποιω 2 ενισχυτες ταυτοχρονα (για να συμπληρωνει ο ενας τα "κενα" του αλλου στον ηχο).
Τελικα εκανα το leap of faith που λενε και διαπιστωσα πως οτι μου λεγανε οχι μονο ηταν πραγματικοτητα, αλλα και λιγα λεγανε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #30 στις: 17/06/10, 18:56 »
Καλα εχει συνθια πανω και δεν τα χρησιμοποιεις? Εγω μονο αυτα θα χρησιμοποιουσα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #31 στις: 17/06/10, 18:59 »
Bασικα το απλο εχω που δεν εχει, (το ultra εχει) και για αυτο το διαλεξα το απλο, δεν με ενδιαφερουν τετοιοι ηχοι (οχι στην κιθαρα)... Στην κιθαρα ειμαι αρκετα "κλασσικος" στον ηχο και στα εφφεδακια  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #32 στις: 18/06/10, 09:30 »
κ εγω κλασσικοτατος ειμαι στο ηχο μου.....
οποτε παω για το απλο.....
ευχαριστω παιδες....

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #33 στις: 18/06/10, 13:46 »
με τι εχνισχυτη κ καμπινα θα μπρουσε να συνδιαστει???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #34 στις: 18/06/10, 15:10 »
Μα αυτο το περνεις για να μην εχεις ενισχυτη και καμπινα
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος calcoutis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #35 στις: 18/06/10, 15:26 »
Εδώ φίλε μου ξεκινούν τα δύσκολα. Υπαρχούν αν δεν κάνω λάθος τρείς επιλογές:
  • Πρώτον να το συνδέσεις στον ενισχυτή που ήδη έχεις(η καλύτερη μέθοδος είναι η λεγόμενη 4cable για να μπορείς να βάλεις πράγματα πριν και μετά τον ενισχυτή καθώς και να χρησιμοποιείς amp sims απο το axe-fx ή αν θες ακόμα και τον ενισχύτη σου με πεταλάκια/εφέ απο το axe-fx)
  • Δεύτερη επιλογή: αγοράζεις τελικό (είτε λαμπάτο είτε solid state) και το συνδυάζεις με καμπίνα της επιλoγής σου (θα πρέπει να απενεργοποίησεις το cab simulation απο το axe-fx). Επιπλέον από ότι έχω διαβάσει από τα forum ακούγεται ότι δεν είναι και πολύ καλό να το συνδυάσεις με καμπίνα με V30 γιατί έτσι τα περισσότερα amp sims ακούγονται πολύ παραπλήσια.
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το παραπάνω και ξέρω ότι αρκετοί το χρησιμοποιούν έτσι οπότε θα πρέπει να το ψάξεις απλώς αναφέρω ότι έχω ακούσει/διαβάσει. Συνήθεις επιλογές είναι o Art-SLA 2, VHT 2/50/2 (για λάμπα) καθώς και ο καινούργιος Rocktron Velocity 300
  • Τρίτη επιλογή: να συνδυάσεις το axe-fx με μια λύση FRFR(Full range Flat response). Έτσι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα cab sims του axe-fx αν και οι περισσότεροι έχουν αγοράσει και cab IR(Impulse Response) της Redwire με πραγματικά εξαιρετικά αποτελέσματα και πάρα πολλές επιλογές (ρίξε μια ματιά στο site τους έχει πολύ ενδιαφέρον http://www.redwirez.com/ . Πρέπει να έχει υπόψιν σου ότι ό ήχος ενός συστήματος FRFR διαφέρει σημαντικά από τον ήχο της παραδοσιακής λύσης τελικός + καμπίνα πραγμά το οποίο ξενίζει πολλούς. Δυστυχώς και εδώ τα αυτιά σου θα είναι οδηγός. Κλασσικές επιλογές για FRFR μονάδες είναι: FBT Verve 12ma, QSC K12, καθώς και το FRATOMIC το οποίο έχει φτιαχτεί να συνεργάζεται με το axe-fx( έχει λαμπάτη ενίσχυση αν και έχει βγει και σε passive έκδοση για να το συνδυάσεις με δικό σου τελικό) και μπορείς να το δείς στο site του G66.
Δυστυχώς και εγώ είμαι στο στάδιο που αναζητώ τον καλύτερο (για μένα) συνδυασμό από τους παραπάνω και έτσι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω. Αν κάποιο άλλο παιδί έχει μια ολοκληρωμένη άποψη θα με ενδιέφερε και μένα να την ακούσω.

Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα δείς και στο manual που υπάρχει στο wiki:  http://axefxwiki.guitarlogic.org/index.php?title=Axe-Fx_Wiki_Manual
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/10, 15:33 από calcoutis »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #36 στις: 18/06/10, 15:56 »
Eγω παντως το εχω συνδυασει με εναν ART SL-2 και 2 καμπινες που ειχα απο παλια, μια 4x12" Peavey και μια 2x12" απο line6 (βασικα ηταν ο combo Vetta που ειχα, τον οποιο ξηλωσα απο την καμπινα και κρατησα μονο το κουτι με τα ηχεια).
Με αυτο το setup, παροτι δεν ειναι και top of the line, εχω feel και ηχο ιδιο με οταν ειχα λαμπατες κεφαλες, προενισχυτες κτλ, τον ιδιο ογκο κτλ...
Οταν θελω να ηχογραφησω φυσικα, δεν χρειαζεται να κανω τπτ αλλο παρα να παρω εξοδο απο το axe fx που δεν χρησιμοποιειται και να την στειλω στο Line in του PC... Ολα τα αλλα τα αναλαμβαουν τα cab & mic simulations...
Και δεν νομιζω οτι καποιος παιρνει το axe fx για να μην εχει ενισχυτη και καμπινα... Nαι μεν μπορεις να το χρησιμοποιεις με θαυμασια αποτελεσματα χωρις καμπινες, μικροφωνα κτλ, αλλα μπορεις εξισου καλα να το χρησιμοποιεις σαν προενισχυτη/μοναδα εφφε με ξεχωριστο ενισχυτη και καμπινα...
Ο λογος που το παιρνεις, δεν ειναι μονο η ευκολια κουβαληματος παντως, αλλα κυριως το οτι σε ενα πακετο εχεις 60 ενισχυτες με απιστευτο ηχο, επαγγελματικου επιπεδου εφφε και ευκολιες διασυνδεσης κτλ σε πολυ προσιτη τιμη για οσα προσφερει...
Προσωπικα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα δοκιμαζα καποια frfr λυση (τις atomicfr καμπινες με ενσωματωμενο ενισχυτη λαμπατο 50w και 12" ηχειο και κορνα) γιατι πιστευω οτι μονο ψυχολογικο ειναι το θεμα με τις καμπινες... Με ενα καλο frfr συστημα αξιοποιεις στο επακρο το axe fx γιατι βαζεις μεσα στην "εξισωση" και τις εξομοιωσεις καμπινας και μικροφωνων και ετσι εχεις ακομα πιο διαφορετικους ηχους, γιατι οπως και να το κανουμε, διαφορετικα ακουγεται ενας plexi σε μια καμπινα με 25αρια celestion και αλλιως σε μια καμπινα με 75αρια...
Προσωπικα, η επομενη αγορα μου θα ειναι το foot controller που βγαινει απο στιγμη σε στιγμη και μετα σιγα σιγα θα παω μαλλον για καλη καμπινα 4x12"...
Πολυ αργοτερα ισως σκεφτω και την frfr λυση, αλλα προς το παρον θελω να βλεπω το κτηνακι με τα 4 12ιντσα μπροστα μου καθως παιζω  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #37 στις: 18/06/10, 16:17 »
^^
Κι ο Chris μαζί σου είναι.  ;)

Χρησιμοποιεί το Axe-FX σαν προενίσχυση, ένα Marshall τελικό και καμπίνες με Vintage 30 (αν και ο φίλος Calcoutis εξέφρασε επιφυλάξεις).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος calcoutis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #38 στις: 18/06/10, 16:26 »
Ναι όντως ισχύει αυτό να και το videaki για όποιον δεν το έχει δει:

Δεν έχω κάτι με τα V30 ούτε έχω δοκιμάσει κάποια καμπίνα με αυτά με το axe-fx επομένως δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη. Απλώς το διάβασα κάπου στο φόρουμ της Fractal και αρκετοί συμφωνούσαν και πιστεύω ότι άξιζε να το αναφέρω (ελπίζοντας να διαψευστώ κατα βάθος  ;D ). Πολύ σύντομα λογικά θα δοκιμάσω και θα αναφέρω τα συμπεράσματα μου  :) .

Αποσυνδεδεμένος Satch2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #39 στις: 19/06/10, 11:48 »
Βγηκε καινουργιο firmware χτες


 New "Marsha HB" (Hairy Brown) and "Marsha HBE" (Hairy Brown Eye) amp   types are the result of close cooperation with renowned rig builder/amp   modder/amp designer Dave Friedman of LA-based Rack Systems LTD., who   himself sanctioned and approved the new Axe-Fx counterparts of his amps.      • The new "Shiver Clean" and "Shiver Lead" amp types are based on   the channels of a well-known west coast amplifier model with incredible   cleans and punchy overdrive.
• The new "1987X MOD" is a great sounding Plexi type reissue with   what many consider to be an "essential" tone mod already built in.
• The existing "Euro Über" model has been updated for a truly   faithful representation of the original.
• New "Face Fuzz" and "Master Fuzz" drive effect types give   Axe-Fx owners two of the most sought after fuzz effects of all time.
• The Drive block slew-rate algorithm is now an exact model of   real op-amp slew-rate limiting.
• The virtual "Presence" control circuitry now more accurately models   the resulting response of the power amp and speaker coil interaction   for better "bite" and a more pronounced attack.
• Additional support has been added for the forthcoming Fractal Audio   MFC-101 Midi Foot Controller.


εχω παθει πλακα με τους καινουργιους ενισχυτες εδω και μια ωρα εχω κολλησει με τα καθαρα του Shiva.
Και για να απαντησω και εγω στο topic εχω ενα ultra καρφι μεσω spdif σε μια m-audio fast track ultra και το ακουω με τα Tannoy Reveals.Επισης εχω ενα Liquid foot Jr midi controller και αρκετα cab impulses απο Redwirez.
Θα συμφωνησω σε ολα με τον Darko για να καταλαβει καποιος την ποιοτητα του Axe-Fx πρεπει να το παιξει.Ξερω οτι τα χρηματα ειναι αρκετα και βγαινουν δυσκολα αλλα βαλτε τα κατω και δειτε τι προσφερει το Axe.Ο ευρωπαιος  αντιπροσωπος(G66) δινει 15 ημερες δοκιμης.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #40 στις: 19/06/10, 13:48 »
Φανταστικο update! Οι καινουριοι ενισχυτες τα σπανε! Ο shiva εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καθαρα αλλα ακομα πιο απιστευτο lead ηχο... Φοβερα δυναμικος ηχος, πεντακαθαρος, percussive, σφιχτος και vocal like με τρελες δυνατοτητες για pinched harmonics κτλ... Φανταστικος και ο Marsha HBE που ειναι λουκουμι για whitesnake εποχης 1987 κατ'εμε, env o 1987x Marshall ειναι ac/dc - ready εργαλειο  ;D ;D ;D
Το καινουριο presence δινει ακομα πιο punchy ηχο σε ολους τους ηχους και πλεον νομιζω οτι αν κατι ψιλο-εχανε σε αυτον τον τομεα το axe τωρα πλεον ειναι 100%....
Ο Cliff ελεγε παντως οτι επιτηδες το ειχε κανει ετσι το presence για να ειναι πιο "φιλικο" σε ηχογραφησεις, αλλα μιας και πολλοι προτιμουσαν το πιο "πραγματικο" presence (περισσοτερο bite και αττακα απο την πενα) απο το "ιδανικο", ο cliff το εφτιαξε ακριβη ρεπλικα του πραγματικου και οντως βλεπεις μικρη μεν αλλα ουσιαστικη διαφορα προς το "αυθεντικοτερο" αν μου επιτρεπεται η εκφραση...
Ο ανθρωπος απλα ειναι θεος στον χωρο του και πραγματικα πλεον δεν υπαρχει περιπτωση να ζηλεψω οποιοδηποτε ενισχυτη/προενισχυτη, τουλαχιστον μεχρι να βγει το axe fx II  :P :P :P
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #41 στις: 17/09/10, 01:12 »
απο τελικους ενισχυτες ποιους προτεινετε???κ καμπινες επισης????(εννοω σε συνδυασμο με το axe fx)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #42 στις: 17/09/10, 09:22 »
Αν θες να πας για FRFR λυση (flat rate full response) ωστε να εκμεταλλευτεις στο επακρο τις δυνατοτητες του axe-fx (με frfr θα χρησιμοποιεις και τις εξομοιωσεις καμπινων, ενω με εναν τελικο ενισχυτη και κιθαριστικη καμπινα θα πρεπει να εχεις off τις εξομοιωσεις καμπινων), τοτε η καλυτερη λυση ειναι τα atomic ηχεια που δινει η ιδια η fractal σε συνεργασια με την atomic. Βγαινουν σε 2 τυπους: Passive & active. Τα passive τα παιρνεις αν θελεις να εχεις ξεχωριστο τελικο ενισχυτη, ενω τα active εχουν ενσωματωμενο λαμπατο ενισχυτη 50watts FRFR και τα αντιστοιχα μεγαφωνα (12αρι woofer, tweeter κτλ), ενω τα passive εχουν μονο την καμπινα/μεγαφωνα χωρις ενισχυτη. Αν θες 2 καμπινες για stereo image, μπορεις να παρεις ενα ενεργο και ενα παθητικο ηχειο μιας και το ενεργο μεσω του ενσωματωμενου ενισχυτη του, δινει και εξοδο για αλλο ενα ηχειο.
Επισης και τα ενεργα και τα παθητικα, βγαινουν και σε wedge εκδοση (σαν monitor δηλαδη που το εχεις στα ποδια σου καθως παιζεις και κοιταει προς τα πανω για να στελνει τον ηχο).
Μπορεις βεβαια να πειραματιστεις και με ενισχυτες και ηχεια αλλων κατασκευαστων (πχ QSC), αλλα η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προσφερει η ιδια η fractal.
Απο κει και περα, μπορεις φυσικα να στραφεις σε λυση frfr τελικου και κιθαριστικης καμπινας (πχ 1x12, 2x12, 4x12 κοκ), απλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα εκμεταλλευεσαι οταν παιζεις τις εξομοιωσεις καμπινων του axe, μιας και θα τις απενεργοποιεις επειδη δεν ειναι και το καλυτερο να στελνεις μια εξομοιωση καμπινας να παιξει μεσα απο αλλη κιθαριστικη καμπινα.
Εγω παντως προς το παρον ετσι το χρησιμοποιω και ειμαι super ευχαριστημενος: Με εναν τελικο ART SLA-2 και 2 κιθαριστικες καμπινες (1 4x12 και μια 2x12 που ελπιζω συντομα να αλλαξω με αλλη μια 4x12) και βεβαια χωρις τις εξομοιωσεις καμπινων. Φυσικα οταν θελω να ηχογραφησω, απλα χρησιμοποιω την 2η εξοδο του axe fx ΜΕ εξομοιωσεις καμπινων, την οποια στελνω στο PC.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/10, 09:25 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #43 στις: 28/09/10, 21:20 »
Αν θες να πας για FRFR λυση (flat rate full response)

Full Range, Flat Response  :)
Τη λυση με τις κιθαριστικες καμπινες δεν θα την ελεγα ουτε full range, καθ'οτι (αναλογα με την καμπινα) μετα τους 5 χιλιοκυκλους περιπου πευτει κατακορυφα το ευρος προς τα πανω, αρκετα ντεσιμπελ ανα οκταβα, ουτε flat response, μιας και τα περισοτερα κιθαριστικα μεγαφωνα εχουν εντονο χρωματισμο στο ηχο, το καθ'ενα στη δικη του συχνοτικη περιοχη, αλλα εχουν πολλα μεσαια και πριμομεσαια, αλλα ειναι scooped και εχουν πολλα μπασα και πριμα, αλλα ειναι πιο μουντα και δεν εχουν πριμα, αλλα δεν εχουν μπασα κ.ο.κ.
Johnie, το συστημα της Fractal που λες το ενεργο, εχει στερεο εισοδο?

 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/10, 21:27 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: eNGL POWERBALL II + εφφε?
« Απάντηση #44 στις: 28/09/10, 22:10 »
Χεχε, σωστος ο jezus, η ταχυτητα επεσε θυμα "αναγραμματισμου".
Jezus δεν ειμαι σιγουρος για τον atomic αν εχει stereo εισοδο αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος πως ναι μιας και το axe fx βγαζει stereo εξοδους  ;)
Οσο για τα υπολοιπα, ειναι ετσι οπως τα λες, δεν υπαρχει full range ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΗ καμπινα, ο atomic δεν ειναι κιθαριστικη καμπινα, ειναι καμπινα και για αλλες χρησεις, απο monitor μεχρι vocals και απο keyboards μεχρι stereo system...
Οποιος βεβαια εχει ιδιατερες προτιμισεις σε συγκεκριμενη κιθαριστικη καμπινα, απλα χρησιμοποιει αυτη και ΔΕΝ χρησιμοποιει εκομοιωσεις καμπινων στο axe fx... Ετσι το χρησιμοποιω εγω βασικα, μπορει px να ειχα 10 κανοινους ενισχυτες πχ (κεφαλες ΠΑΝΤΑ) αλλα θα ειχα 1 ή 2 4x12" καμπινες με τα αγαπημενα μου ηχεια (greenbacks ή vintage 30s). Οποτε ηθελα να παιξω με εναν ενισχυτη απλα θα του κουμπωνα πανω την καμπινα και θα επαιζα. Το ξερω οτι ετσι δεν θα ακουγα ποτε πχ πως υα ακουγοταν ο ταδε ενισχυτης αν ηταν με το δικο του stack, αλλα αυτο ποτε δεν με ενδιεφερε... Ετσι χρησιμοποιω και το axe fx, οτι ενισχυτη και να επιλεγω μεσω αυτου, τον ακουω απο την δικη μου καμπινα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
61208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 08:41
από r4diohead
Engl Fireball

Ξεκίνησε από Metalhead765 « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 18:34
από dunkan
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
14 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 22:21
από groovymood
τα εφφε του blues

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
8362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:40
από edgar_jp ♫
7 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
4554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
12 Απαντήσεις
4132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 16:31
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
18 Απαντήσεις
5335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 12:40
από Adrian Lazlow
2 Απαντήσεις
2432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 21:36
από zebric