Αποστολέας Θέμα: Παω Αγγλια για επαγγελματικη ενασχόληση με κιθάρα και χρειάζομαι ενισχυτη!  (Αναγνώστηκε 7962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Όπως γραφω και στον τιτλο , σε ένα χρόνο θα φύγω για Αγγλία σε πανεπιστήμιο του λονδίνου για σπουδές διαφορων μουσικών πραγμάτων αλλα κυρίως ηλεκτρικής κιθαρας. έχω μια Gibson Les Paul Studio του 2002 με SD Invader / Full Shred μαγνήτες. Πρέπει να βρω έναν ενισχυτή που να μπορώ να μεταφέρω εκει αλλα να μπορέι να ανταπεξέλθει σε διάφορα είδη μουσικής, αλλα να μπορώ να τον χρησιμοποιώ και για μελέτη αλλα και για κανενα τυχόν live . Παίζω κυρίως hardcore/metalcore με διάφορα διαλλέιματακια experimental με ψαγμένα καθαρά και Λιγο crunch. Eιχα ακούσει πρόσφατα Engl screamer combo και μου άρεσε . Τι αλλους ενισχυτές μπορείτε να μου προτίνετε;

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Φίλε εφόσον θα πας Αγγλία, νομίζω είναι λάθος να αγοράσεις ενισχυτή από δω κ να τον μεταφέρεις εκεί, για δύο λόγους:

Πρώτον, λόγω τιμής, κ δεύτερον λόγω ποικιλίας.

Συνιστώ οπωσδήποτε να βρεις εκεί να δοκιμάσεις τον Cornford Roadhouse 30. Καταπληκτικός ενισχυτής!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Φίλε εφόσον θα πας Αγγλία, νομίζω είναι λάθος να αγοράσεις ενισχυτή από δω κ να τον μεταφέρεις εκεί, για δύο λόγους:

Πρώτον, λόγω τιμής, κ δεύτερον λόγω ποικιλίας.

Συνιστώ οπωσδήποτε να βρεις εκεί να δοκιμάσεις τον Cornford Roadhouse 30. Καταπληκτικός ενισχυτής!
+ένας ακόμα λόγος: λόγω διαφορετικής τροφοδοσίας ρεύματος ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Φίλε εφόσον θα πας Αγγλία, νομίζω είναι λάθος να αγοράσεις ενισχυτή από δω κ να τον μεταφέρεις εκεί, για δύο λόγους:

Πρώτον, λόγω τιμής, κ δεύτερον λόγω ποικιλίας.

Συνιστώ οπωσδήποτε να βρεις εκεί να δοκιμάσεις τον Cornford Roadhouse 30. Καταπληκτικός ενισχυτής!
τι αλλο να σου πουμε εμεις τωρα....... ???
+1 στον Zep

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
+ένας ακόμα λόγος: λόγω διαφορετικής τροφοδοσίας ρεύματος ;)
Δηλαδή ένας ενισχυτής από Αγγλία δεν παίζει εδώ? Κάτι σαν το Αμέρικα?

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ρευμα στην Αγγλια ειναι 220V αλλα εχουν διαφορετικο τυπο πριζας και θελει μετατροπεα στο φις αν εχεις κατι που το εχεις αγορασει απο εδω. Στην αμερικη εκτος απο διαφορετικο φις εχουν και διαφορετικη ταση (110V).

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Το ρευμα στην Αγγλια ειναι 220V αλλα εχουν διαφορετικο τυπο πριζας και θελει μετατροπεα στο φις αν εχεις κατι που το εχεις αγορασει απο εδω. Στην αμερικη εκτος απο διαφορετικο φις εχουν και διαφορετικη ταση (110V).

Για την ακρίβεια το ρεύμα στην Αγγλία είναι 230V,λόγω εναρμόνισης με τα ευρωπαικά standards.Παλιότερα ήταν 240V,γι'αυτό και σε παλιούς Marshall βρίσκεις voltage selectors με 120-220-240V.
Στην προκειμένη περίπτωση,οποιοσδήποτε σύγχρονος λαμπάτος ενισχυτής που σέβεται τον εαυτό του αναφέρει τάση λειτουργίας 220-230V,οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και από εδώ εκεί,και από εκεί εδω.Εξαιρούνται οι  ενισχυτές που έχουν (κατασκευαστικό λάθος κατ'εμένα) ενσωματωμένο το καλώδιο ρεύματος λόγω του  διαφορετικου φις,αν και αυτό το βλέπεις σπάνια σε καινούρια μηχανήματα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Mια χαρα παιζουν τα μηχανηματα παιδια, τι λετε, ιδιο ρευμα εχουμε, απλα διαφορετικες μπριζες, αλλα βαζεις ενα ανταπτορακι των 2 ευρω και εισαι οκ.
Και εγω παντως θα προτεινα να τον παρεις απο Αγγλια, εκτος συγκεκριμενων περιπτωσεων.
Τον ηχο που θελεις τον περιεγραψες, δωσε μας και μια τιμη, ποσα εισαι διατεθημενος να δωσεις και θα σου προτεινουμε και συγκεκριμενο μοντελο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
λοιπόν εγώ που είμαι ήδη στην Αγγλία και τέλειωσα με τις μουσικές σπουδές... θα σου έλεγα απλά έλα δω και διάλεξε... σε όλα τα μαγαζιά σε αφήνουν να δοκιμάσεις τα πάντα με τις ώρες... πριν μια βδομάδα δοκίμασα 8 lespaul.. την μία μετα την άλλη σε 3 διαφορετικούς ενισχυτές...δεν μου πήρε ούτε 3 ωρίτσες... 8)

εγώ παίζω με cornford... harlequin 6 watt και γίνεται πανικός... (έπαιζα και ελλάδα με cornford)...για πιό πολλά watt πάλι cornford ... αν θέλεις κάτι heavymateliko στα 30 watt to VHT το combo είναι καλό...και αν θες κάτι σε σοβαρό combo αλλά με εξωπραγματική τιμή... divided by 13 αλλά όχι για metal...η bonger shiva...

βέβαια οταν έρθεις αγγλία θα διαπιστώσεις με τι σάπια μηχανίματα παίζουν όλοι...και δεν θα ασχοληθείς και πολύ...

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
οντως ξεχασα να πω πόσα θα διαθέσω! περιπου 800 ευρώ για ενισχυτή κυρίως μέταλ (με αξιοπρεπη καθαρα!)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Νομίζω πώς ότι και να σου προτείνουμε, αν κατέβεις στα μαγαζιά όταν πάς αγγλίο θα βρείς πολύ περισσότερα πράγματα να δοκιμάσεις.

Οι κλασσικές λύσεις είναι engl thunder κλπ. Αλλά εγώ θα σου προτείνω να περιμένεις μέχρι να εγκατασταθείς εκεί.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tα είπαν όλα οι προλαλήσαντες. Ειδικά εφόσον θα είσαι Λονδίνο είναι εντελώς άτοπο να κουβαλήσεις ενισχυτή από Ελλάδα. Είναι σαν να λες ότι, όταν με το καλό επιστρέψεις, θα φέρεις από Αγγλία και κανένα μπουκάλι ούζο... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Σαν να πηγαίνεις στη σαλονίκη με τη μπουγάτσα σου...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Σαν να πηγαίνεις στη Μύκονο με τη γκόμενα σου...

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
παιδια ολοι μου λετε στην αγγλια να παω να παρω οργανο. Έχετε δει τις τιμές στην αγγλία? Καλύτερα να πάρω απο εδω που ειναι πιο φθηνα..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
παιδια ολοι μου λετε στην αγγλια να παω να παρω οργανο. Έχετε δει τις τιμές στην αγγλία? Καλύτερα να πάρω απο εδω που ειναι πιο φθηνα..

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε??!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Σαν να πηγαίνεις στη Μύκονο με τη γκόμενα σου...


 ;D ;D ;D ;D
Ω ρε φίλε! Τα'σπασε!!!!!!!!
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
παιδια ολοι μου λετε στην αγγλια να παω να παρω οργανο. Έχετε δει τις τιμές στην αγγλία? Καλύτερα να πάρω απο εδω που ειναι πιο φθηνα.

Συγγνώμη, αλλά πόσους ενισχυτές βρήκες εσύ στην Ελλάδα πιο φτηνά σε σχέση με την Αγγλία...;;; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
παιδια ολοι μου λετε στην αγγλια να παω να παρω οργανο. Έχετε δει τις τιμές στην αγγλία? Καλύτερα να πάρω απο εδω που ειναι πιο φθηνα.

Συγγνώμη, αλλά πόσους ενισχυτές βρήκες εσύ στην Ελλάδα πιο φτηνά σε σχέση με την Αγγλία...;;; ???
Ελα μντε..... :o :o :o :o

 ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Οεο?Αν πας στον Άγγλο και του πεις οτι πεις οτι πήρες ενισχυτή από Ελλάδα θα σου πετάει 12AX7...:)

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
αυτ'η τη στιγμή αγγλια οι τιμές ιδίως για αμερικάνικα όργανα και ενισχυτές...είναι απλά πάτωμα... λόγω πτώσης $ ...κάνε υπομονή και έλα εδώ να ακούσεις...ενισχυτές και μετά αποφασίζεις...στην τελική ακόμα υπάρχουν τα online shop και χρεώνουν μισά μεταφορικά για Αγγλία...παρά για Ελλάδα...
σε ποιά σχολή θα πας?!

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
goldsmiths tha paw , popular music studies..:)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 09:08
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
7496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 12:02
από ship_me_out!!!
4 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 22:51
από Evangelos 123
5 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 18:24
από Bekos®
16 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
5 Απαντήσεις
6027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
30 Απαντήσεις
12691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
3 Απαντήσεις
7396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 08:43
από elrich
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 12:28
από el_hombre_solo
0 Απαντήσεις
878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/22, 15:58
από Ioannis Anastassakis