Αποστολέας Θέμα: Ασκήσεις για αρμόνιο  (Αναγνώστηκε 16883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onou12345

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασκήσεις για αρμόνιο
« στις: 26/12/08, 18:32 »
Γεια σας. Είμαι αρχάριος στα πλήκτρα και θα ήθελα κάποια βοήθεια. Έχω το YAMAHA YPT-200 (beginner). Πιστεύω πως για έναν αρχάριο είναι αρκετά καλό. Βασικά ξέρω κάποια πράγματα. Μπορώ να παίξω συγχορδίες παράλληλα με την μελωδία αλλά μέχρι εκεί. Τα δάχτυλά μου έχουν ''σπάσει'' λόγω της κιθάρας οπότε έχω μια περισσότερη άνεση. Θα ήθελα να μου πείτε κάποιες ασκήσεις και τι θα έπρεπε να ξέρω για το αρμόνιο. Ίσως αργότερα ασχοληθώ με το πιάνο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασκήσεις για αρμόνιο
« Απάντηση #1 στις: 26/12/08, 21:09 »
Σαν αρχαριος καλο θα ηταν "επενδυσεις" στην κατανοηση του κλαβιε του αρμονιου γενικα.
Αυτο σημαινει να αποκτησεις μια αλφα ευκολια στο να βρισκεις ευκολα τις νοτες και τις θεσεις πανω στα πληκτρα. Υπαρχουν πολλοι τροποι για να το κανεις αυτο. Εγω θα προτιμουσα τον τροπο που θα κανει το μυαλο και τα δαχτυλα να συνεργαστουν μεταξυ τους. Αλλιως κινδυνευεις να πεσεις στο λαθος που καναμε οι περισσοτεροι.
Απειρες ωρες μελετης με ασκησεις θεσης και δεξιοτεχνειας και ξεχασαμε να πουμε στο μυαλο μας να παιζει τις νοτες μαζι με το χερι μας.

Θα σου προτεινα να αγορασεις καποιο βιβλιο το οποιο να ειναι κατι σαν τα "πρωτα βηματα στη κιθαρα". Θα σου προτεινα να προμηθευτεις το Autorgan 1 απο τις εκδοσεις Νακας.

Επισης, εαν εχεις ορεξη για το κατι παραπανω, μπορεις να παρεις και το βιβλιο του HANON ( εκδοσεις Νακας επισης ), στο οποιο περιεχονται ασκησεις για πιανιστες! Παρολο που οι 5 οκταβες των πληκτρων θα σε περιορισουν, οι περισσοτερες ασκησεις γινονται και σε αρμονιο.

Τι να προσεχεις γενικα:

1) Να εχεις σωστη θεση στα χερια σου! Το 70% των παθησεων στα χερια των μουσικων γινεται απο λαθος τοποθετηση τους κι οχι απο συνεχομενη εργασια ( οπως πολλοι λενε ). Η σωστη θεση ειναι τετοια ωστε ο βραχιονας των χεριων σου να ειναι παραλληλα με τα πληκτρα. Το σωστο υψος του σωματος σου θα ειναι τετοιο, ωστε οι ωμοι σου να ειναι χαλαροι ( κι οχι σηκωμενοι ) ενω τα δαχτυλα σου θα σχηματιζουν μια μικρη καμυλη για να ακουμπανε τα πληκτρα.

2) Οι ασκησεις πρεπει να γινονται παρα πολυ αργα αρχικα. Οχι επειδη δεν μπορεις να τις κανεις, αλλα επειδη πρεπει να πεισεις τα δαχτυλα να παιρνουν εντολη απο το μυαλο σου πρωτα. Στην πορεια θα ανακαλυψεις πως ειναι τρομερα σημαντικο το μυαλο σου να ειναι ενα βημα μπροστα απο τα δαχτυλα σου.

3) Παιζεις οσο μπορεις κι οταν αισθανεσαι πως κουραζεσαι αμεσως σταματας! Δεν υπαρχει κανενς λογος να αποδειξεις πως μπορεις να πιεσεις τον εαυτο σου! Θα ηταν λαθος, γιατι κινδυνευεις να κανεις ζημια στα χερια σου και κατα συνεπεια στη μουσικη σου πορεια ;)

Καλη αρχη λοιπον!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:20
από ΚΙΘΑΡΑ
59 Απαντήσεις
51092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 12:22
από Tempus
4 Απαντήσεις
6730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 15:39
από ee6077
60 Απαντήσεις
41471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:21
από ΚΙΘΑΡΑ
3 Απαντήσεις
14920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 16:38
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
16639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 21:05
από guitarcrazy
3 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 09:01
από nasiaser
2 Απαντήσεις
39739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 18:54
από indiespyllak
0 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:25
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
10008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 14:26
από RON14