Αποστολέας Θέμα: Περι φωνής...  (Αναγνώστηκε 31319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Περι φωνής...
« στις: 18/05/04, 22:42 »
Έχω μια απορία σχετικά με την φωνη στα τραγούδια. Όταν κατεβαζουμε π.χ. ένα ημιτόνιο κάποιο τραγούδι και βλέπουμε οτι το τραγουδάμε πιο εύκολα και πιο καλα τί σημαίνει; Σημαίνει οτι αυτός που το τραγουδάει ένα ημιτόνιο ψηλότερα έχει καλύτερη φωνή; πείτε μου την αλήθεια, θα το αντέξω :ρ

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην είναι πολύ ανόητη η ερώτηση μου.

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #1 στις: 18/05/04, 22:58 »
Όχι απλά σημαίνει ότι έχεις φωνή με χαμηλότερο όριο προς τα πάνω. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και μικρότερη έκταση βέβαια. Προσπάθησε επίσης να μην τραγουδάς σε τόνο που δεν βγαίνεις, κατέβαινε ημιτόνιο ή και τόν, να είσαι καλά. Υπάρχουν πάντως πολύ μεγάλου τραγουδιστές που δεν μπορούν να τραγουδήσουν ψηλά, όπως και πολύ μεγάλοι τραγουδιστές που τραγουδάνε ψηλά (π.χ. άντρες που βγαίνουνε στον γυναικείο τόνο).
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #2 στις: 18/05/04, 23:06 »
katarxas ena imitonio katw apto kanoniko exei elaxisti diafora...pistevw pws de prepei na tragoudame sta oria mas kai an ontos ena tragoudi mas einai ligo "psila" einai kalo na to prosarmozoume sti fwni mas...to na alaxeis tin tonikotita gia na peis ena tragoudi pio eykola se kamia periptwsi de simainei pws exeis xeiroteri fwni,den apotelei ayto kritirio gia na peis mia fwni kali (i ektasi einai kritirio alla den endiaferei se poies notes exeis ayti tin ektasi)...simainei pws aytos pou to leei exei megaliteri ektasi apo esena pros ta panw (isws omws na exei mikroteri pros ta katw,opote stin ousia na exete tin idia ektasi alla se alles notes) i simainei oti ekeinos to leei mia oktava katw kai esi pas na to peis oktava panw opote sou fenetai psilo (ayto sinithws simvainei an ginaika paei na pei adriko tragoudi kai anagazetai eite na to anevasei,eite na to katevasei kai na to pei oktava panw).
  iparxoun tria idi fwnis analoga me to pou exei enas adras i mia ginaika tis "kales" tou-tis notes : adres:mpasos-varitonos-tenoros   ginaikes: alto-metzo-soprano. ennoeitai pws iparxoun notes pou einai koines kai sta tria eidi fwnis alla analoga me to pou exei o kathenas tis "kales" tou notes,diaferoun se poiotita.
   elpizw na mi se mperdepsa xeirotera,an thes parapanw dieykriniseis pes mou...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/04, 23:11 από eleni21 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Ghost

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • FORGIVE HER, FOR SHE KNOWS NOT WHAT SHE DOES
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #3 στις: 18/05/04, 23:16 »
Επειδη και σε προηγουμενο post ειδα οτι οι γνωσεις υπαρχουν θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. 1ον τι σημαινει οτι η φωνη στοναρει γιατι τωρα τελευταια το ακουω συχνα και 2ον τι σημαινει να κατευθυνω τη φωνη προς τα πανω η προς τα πισω η οπουδηποτε αλλου. Δεν εχω κανει ποτε μαθηματα ομως πολυ θα ηθελα γιατι ενω εχω καλη φωνη ειναι ακαλλιεργητη και κουραζομαι ευκολα. Να απευθυνθω σε καποιο ωδειο η σε καποιον δασκαλο φωνητικης?
I've opened doors, I've opened minds
I've opened yours a thousand times
As I wait for you

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #4 στις: 18/05/04, 23:53 »
Επειδη και σε προηγουμενο post ειδα οτι οι γνωσεις υπαρχουν θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. 1ον τι σημαινει οτι η φωνη στοναρει γιατι τωρα τελευταια το ακουω συχνα και 2ον τι σημαινει να κατευθυνω τη φωνη προς τα πανω η προς τα πισω η οπουδηποτε αλλου. Δεν εχω κανει ποτε μαθηματα ομως πολυ θα ηθελα γιατι ενω εχω καλη φωνη ειναι ακαλλιεργητη και κουραζομαι ευκολα. Να απευθυνθω σε καποιο ωδειο η σε καποιον δασκαλο φωνητικης?


  mporeis na apeythintheis se wdeio kai ayto akoma kai an den exei idi daskalo fwnitikis (pou de to nomizw) tha ferei kapoion estw kai gia ena atomo...fadazomai ginontai kai idiaitera mathimata alla pera apto oti thanai pio akriva ,sto wdeio thanai kalitera giati iparxei kai o katalilos exoplismos kathws kai oi diafores ekdilwseis pou ginontai...
  gia to deytero pou rwtas distihws einai diskolo na perigrafei me logia pws to petihaineis,tha sou deixei o daskalos sou (ennoei padws oti stelneis ton iho pros ta mesa kai den "fwnazeis" pros ta exw me apotelesma na spatalas aera,na kourazese kai na min akougetai gemati i fwni kai "strogiles" oi notes).
   to stonarisma otan tragoudas einai o enoxlitikos ihos pou vgainei otan den einai "statheri" i fwni kai den tin exeis stirixei kala me kali anapnoi.to stonarisma polles fores einai kai apotelesma aghous.einai kati san na "mpainovgaineis" ston tono kai etsi den patas kala stis notes (ohi teliws faltso omws).
elpizw na voithisa...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #5 στις: 19/05/04, 00:01 »
Η φωνή κάθε ανθρώπου βγάζει κάποιες συγκεκριμένες νότες.
Εμένα π.χ η φωνή μου πιάνει απο SOL περίπου μέχρι DO περίπου.
SOL LA SI DO RE MI FA SOl LA SI DO
Πρέπει να φροντίζεις όταν τραγουδάς η μελωδία του τργουδιού να είναι μέσα στα όρια της φωνής σου.
Αν π.χ. εγώ πήγαινα να πώ ένα τραγούδι που πήγαινε απο ΜΙ μπάσο μέχρι ΜΙ ψηλό θα ζωριζόμουνα πολύ. Έτσι θα το κατέβαζα δυο τόνους για να είναι απο DO μέχρι DO.
Οι τόνοι απο τραγούδι σε τραγούδι διαφέρουν. Αν παίξεις το άγαλμα το FA είναι για γυναίκα, αν παίξεις το όποια και να ΄σαι απο FA είναι για άντρα.
Σε μερικά τραγούδια για να ακουστούν καλά πρέπει να πηγαίνεις ψηλά ή χαμηλά. Οπότε μπορεί να το λές απο έναν τόνο άνετα αλλά να το ζορίζεις για να ακούγεται καλύτερα. Ας πούμε το ΑΠΟΡΩ θα το πείς κάπως ψηλά, ασχέτως αν μπορείς να το πείς και πιο χαμηλά.
Άντρες που τραγουδάνε πολύ ψηλά σχετικά με άλλους είναι ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΚΗΣ και ο ΒΑΣΙΛΑΡΑΣ ο ΤΕΡΛΕΓΚΑΣ π.χ.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #6 στις: 19/05/04, 00:28 »
Παράθεση
Άντρες που τραγουδάνε πολύ ψηλά σχετικά με άλλους είναι ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΚΗΣ και ο ΒΑΣΙΛΑΡΑΣ ο ΤΕΡΛΕΓΚΑΣ π.χ

Επίσης ο Meine και ο Axl Rose τραγουδάνε λίιιιγο ψηλά. ;D :P
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #7 στις: 19/05/04, 10:40 »
  Συμφωνώ με την Ελένη απόλυτα... όχι επειδή παίζαμε μαζί δύο χρόνια σε μαγαζιά και έμαθα πολλά από αυτήν...!

Ευχαριστώ Ελένη!

Στο θέμα μας, δεν έχει καμία σημασία η έκταση σου και το πόσο ψηλά το τραγουδάς αλλά το πώς το λες, με τι ύφος και έκφραση βγαίνει το τραγούδι από εσένα. Μην νομίζεις ότι όταν βγάλεις το τραγούδι από τη βάση του δημιουργού θα το πεις καλά... Μπορεί τρεις νότες πιο κάτω... να το πεις καλύτερα από αυτόν!!!

Πολύ σημαντικό από ikatsoun... χωρίς ορθοφωνία μην ζορίσεις την φωνή σου, σου κάνεις κακό.

Κλείνοντας για παράδειγμα σου αναφέρω δύο έλληνες τραγουδιστές που σκέφτηκα τώρα... Ο Πλιάτσικας και ο Τσακνής, θα με καταλάβεις!

Καλή συνέχεια φίλε!

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #8 στις: 19/05/04, 15:09 »
Ας ρωτήσω και εγώ..
Όταν τραγουδάμε ένα τραγούδι η φωνή σε ποιες νότες πρέπει να τραγουδάει ; Στις ίδιες νότες που παίζει και η κιθάρα ; Όταν η κιθάρα παίζει π.χ. Σολ θα πρέπει και η φωνή να πιάνει την ίδια νότα ;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/04, 15:17 από mystic »

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #9 στις: 19/05/04, 16:46 »
Ας ρωτήσω και εγώ..
Όταν τραγουδάμε ένα τραγούδι η φωνή σε ποιες νότες πρέπει να τραγουδάει ; Στις ίδιες νότες που παίζει και η κιθάρα ; Όταν η κιθάρα παίζει π.χ. Σολ θα πρέπει και η φωνή να πιάνει την ίδια νότα ;

Αν η κιθάρα παίζει την μελωδία του τραγουδιού, ΝΑΙ.
Αν η κιθάρα παίζει συγχορδίες, η νότα που θα τραγουδάς θα ανήκει στην συγχορδία που παίζεις, δηλαδή αν είσαι σε ΣΟΛ μινόρε, μπορεί να τραγουδάς νότα ΡΕ ή ΣΙ ύφεση.
Οχι πάντα όμως, πολλές γρήγορες νότες που περνάνε δεν ανήκουν στην συγχορδία, όμως σε κάθε τραγούδι υπάρχουν 'θέσεις", νότες που πρέπει να πατήσεις οπωσδήποτε, και αυτές ανήκουν στις συγχορδίες.
Αυτές οι γρήγορες νότες που προανέφερα, καμιά φορά αλλάζουν ανάλογα με τον τραγουδιστή και τον τρόπο που το τραγουδάει, αποτελούν τα γυρίσματα της φωνής κλπ...δεν τραγουδάει κάποιος μια μελωδία ξερή όπως ένα ringtone.
Ωστόσο οι βασικές θέσεις, νότες που πρέπει να πατήσεις δεν αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #10 στις: 19/05/04, 20:40 »
Εγώ δεν έπιασα το Παράδειγμα με τον Πλιάτσικα και τον Τσακνή... :-\
Ο Πλιάτσικας είναι διεθνώς αναγνωρισμένο οτι δεν έχει φωνή αλλά ο Τσακνής;

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #11 στις: 28/05/04, 00:06 »
Εγώ δεν έπιασα το Παράδειγμα με τον Πλιάτσικα και τον Τσακνή... :-\
Ο Πλιάτσικας είναι διεθνώς αναγνωρισμένο οτι δεν έχει φωνή αλλά ο Τσακνής;

mallon ennoei oti parolo pou kai oi dio den exoun terstia ektasi kai kinountai panw katw stis idies notes,o enas opws les kai esi den exei polla na pei enw o allos (tsaknis) einai poli kalos!ara i diafora den egkeitai stin ektasi... vevea einai kai thema goustou ayto...


leyteri mou eyxaristw...elpizw na ta poume kai mousika sidoma!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/04, 00:08 από eleni23 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #12 στις: 28/05/04, 11:07 »
Φίλε μου βασικά με τον Πλιάτσικα και Τσακνή... ίσως να μην ήταν το πιο εύστοχο παράδειγμα που μπορούσα να σου δώσω. Εννούσα πάντως μην κρίνεις από την έκταση και από τις ψηλές νότες αν είναι καλός ένας τραγουδιστής. Ναι είναι σημαντικό το κριτίριο αυτό αλλά όχι το παν. Μπορεί κάποιος να είναι πολύ καλός δηλαδή και ας μην έχει τις πιο ψηλες νότες, είτε άνδρας είτε γυναίκα!

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #13 στις: 05/06/04, 15:08 »
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Κατάλαβα. Προφανώς λοιπον η φωνή μου είναι κάπως πιο μπάσα σε σχέση με τον Χατζηγιάννη, για παράδειγμα.(ο οποίος πώς μπορεί να χαρακτηρισθεί; Μπάσος;) Και κάτι ακόμα.Υπάρχει τρόπος να "μεγαλώσει" η έκταση της φωνής;  

Υ.Γ. Άργησα να απαντήσω "κάπως" αλλα ήμουν στην Κύπρο για λίγες μέρες όπου επι της ευκαιρίας είδα και τους Scorpions και την ψηλή φωνή του Meine. :-)

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #14 στις: 05/06/04, 15:30 »
Η έκταση μεγαλώνει με τη βοήθεια του solfege.Βέβαια η έκταση μεγαλώνει πολύ πιο εύκολα προς τα πάνω και πολύ δύσκολα προς τα κάτω.Όχι καλέ και ο Χατζηγιάννης μπάσος όμως :-\

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #15 στις: 05/06/04, 22:38 »
Αμα μου πεις και τι είναι ο solfege και πώς γίνεται θα σου είμαι υπόχρεος!... Έτσι να το εχω ως εγκυκλοπαιδική γνώση. :p

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #16 στις: 06/06/04, 02:20 »
Αμα μου πεις και τι είναι ο solfege και πώς γίνεται θα σου είμαι υπόχρεος!... Έτσι να το εχω ως εγκυκλοπαιδική γνώση. :p
Solfege ειναι το "μαθημα", το οποιο, κατα βαση, σου επιτρεπει να κανεις αναγνωση νοτων μετα μουσικης συνοδειας.Βασικα γινεται με ειδικα βιβλια σολφεζ, χωρις ομως αυτο να σημαινει πως δεν μπορεις να το κανεις και με απλες μελωδιες ( απλα δεν θα εχεις την λογικη πορεια που ακολουθει ενα βιβλιο σολφεζ ).Ο τροπος διαβασματος ποικιλει..Αν ο μαθητης εχει καποιες βασικες γνωσεις απο νοτες, τοτε δεν χρειαζεται μια αρχικη ρυθμικη αναγνωση της μελωδιας ( δηλαδη διαβασμα της μελωδιας χωρις συνοδεια πιανου, αλλα μονο με τη μετρηση του χρονου και την αναφορα της νοτας χωρις τονικοτητα ), αλλα μονο μια μελωδικη αναγνωση ( δηλαδη ενω διαβαζεις την νοτα, πρεπει να την λες στη σωστη τονικοτητα και φυσικα με τη σωστη χρονικη αξια ).Παντως ενα μαθημα σολφεζ στα ωδεια ειναι σχετικα φτηνο και ειναι και χρησιμο αφου συνοδευεται με μαθημα θεωριας ( τουλαχιστον τα περισσοτερα θεωρια θεωρουν απαραιτητη τη συγχρονη φοιτηση ), πραγμα που θα σε βοηθησει πολυ.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #17 στις: 29/08/04, 01:17 »
Παιδια συγνωμη που θα αλλαξω τις θεωριες σας!Ειστε και καλυτεροι απο μενα!αλλα θα σας πω ενα πραγμα! 8) οτι με βαση Α4=440Mhz Μπορουμε να βρουμε τι πραγματικα αλλαζει με μια μαθηματικη εξισωση περιεχομενου φυσικης! :o
Αναλογα με τα Mhz Αλλαζει και ο τονος και τα συναισθηματα που προκαλουνται!!!!
Ελπιζω να γινομαι κατανοητος!!οποιαδηποτε διωρθωση ειναι αναγκαια!!!!!!!μηπως κανω και λαθος!

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #18 στις: 23/09/04, 16:55 »
Exω συναχι και θελω να τραγουδησω μεθαυριο...Τι νακανω? ???
Ειναι αναγκη... :-[

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Η καλυτερη Φωνή
« Απάντηση #19 στις: 24/09/04, 16:22 »
Γεια σας, μια και εχετε μαζευτει ολοι εδω, μηπως ενδιαφαιρεται κανενας για power metal μπαντα του στυλ stratovarius helloween maiden ktl...?

αν νομιζει καποιος οτι μπορει να τραγοθδισει σαν dickinson , Kiske, ας στειλει ενα εμαιλ   www.yngwie51@hotmail.com    

www.orionsreign.bravepages.com

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #20 στις: 25/09/04, 23:39 »
Ειδου ενα καλο θεμα:
Ποσες οκταβες πιανετε με την κανονικη σας φωνη οταν τραγουδατε?
Υπαρχει κανενας που πιστευει πως μπορει να τραγουδησει το house of the rising sun σε ΛΑ(880)mhz ε?
 8) 8) 8) 8) ??? ??? ??? 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #21 στις: 26/09/04, 01:43 »
Manolios19 πρεπει να καταλαβεις οτι ακομα και ο Πυθαγορας να ανελυε τις συχνοτητες, δεν θα υπηρχε περιπτωση να εξηγησει το συναισθημα ή την ικανοτητα ενος τραγουδιστη..οποτε σου προτεινω να αφησεις τα μαθηματικα για τους αναλυτες και να ακουσεις το τραγουδι σαν κομματι της ψυχης και οχι της Φυσικης...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #22 στις: 26/09/04, 12:08 »
άσχετο, αλλά επειδή αναφέρατε τον Πυθαγόρα, ηταν ο πρώτος που ανακάλυψε τις αρμονικές  ;)

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #23 στις: 27/09/04, 13:35 »
malolios19 μαλλον εννοεις την Α (440), που δεν ειναι κ ιδιαιτερα ψηλη νοτα για εναν ροκ τραγουδιστη.

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Περι φωνής...
« Απάντηση #24 στις: 27/09/04, 13:55 »
Manolios19 πρεπει να καταλαβεις οτι ακομα και ο Πυθαγορας να ανελυε τις συχνοτητες, δεν θα υπηρχε περιπτωση να εξηγησει το συναισθημα ή την ικανοτητα ενος τραγουδιστη..οποτε σου προτεινω να αφησεις τα μαθηματικα για τους αναλυτες και να ακουσεις το τραγουδι σαν κομματι της ψυχης και οχι της Φυσικης...
Συμφωνω απολυτως...Εχεις απολυτο δικιο και ετσι θα το βλεπω γιατι αυτο ειναι και το νοημα της μουσικης για οσους την ακουν!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
1 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:10
από mantinada
12 Απαντήσεις
13363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:51
από teoguardian
5 Απαντήσεις
17614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 20:34
από lavigne
50 Απαντήσεις
14771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 10:08
από Aganippi
22 Απαντήσεις
10453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 20:41
από freemind
1 Απαντήσεις
6336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 01:09
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
3410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 13:21
από freemind
2 Απαντήσεις
15582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/11, 17:14
από zuccheros
3 Απαντήσεις
23343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 21:48
από Υπνοβάτης...