Αποστολέας Θέμα: Deep Purple  (Αναγνώστηκε 21835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #25 στις: 04/10/04, 10:26 »
Εμένα δε μου αρέσουν πάντως. Ένας φωνακλάς και οι πιο υπερτιμημένοι μουσικοί. Και ώπα ρε παιδιά ! Σιγά την προσφορά :P Θεωρείτε προσφορά το οτι έπαιξαν τραγούδια με ηλεκτρική κιθάρα και παραμόρφωση, χρησιμοποιώντας χιλιοπαιγμένες συγχορδίες και ριφάκια ; Μη χ*σω και πέσω ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #26 στις: 04/10/04, 11:15 »
Kοιτα , κι εγω δεν τρελαινομαι για τους DP , αλλα οχι κι ετσι ρε φιλε ...
Οταν βγαζανε αυτα που βγαζανε (δεν μιλαω για τωρα) , τα ριφακια τους δεν ηταν χιλιοπαιγμενα και ηταν ολοι τους αριστοι μουσικοι !!!
Σαφως και ηταν πρωτοποροι σε αυτα που εκαναν και δημιουργησαν σχολη ολοκληρη ...
Γκρουπ οπως οι Deep Purple , Black Sabbath , Uriah Heep , Rainbow , Scorpions , Led Zeppelin κτλ , ειναι αυτα που εδωσαν πνοη και ζωη στο Hard Rock και ενεπνευσαν ενα σωρο αλλους να φτιαξουν μουσικες ...
Μπορεις πολλους αυτους να τους κατηγορησεις οτι πια εχουν τελειωσει , οτι επρεπε να ειχαν σταματαησει εδω και καμια δεκαετια να βγαζουν δισκους , αλλα να λες οτι τετοια γκρουπ ειναι υπερτιμημενα , νομιζω οτι ειναι λαθος ... Μιλας για μερικους απο τους καλυτερους κιθαριστες , κιμπορντιστες και τραγουδιστες που υπαρχουν παγκοσμιως ....
Το να μην σου αρεσουν ειναι δικο σου θεμα , το να τους υποτιμας ομως και να μην τους σεβεσαι ειναι κατι αλλο ...
Οσο για τα χιλιοπαιγμενα ριφακια και συγχορδιες , αν ειναι τοσο ευκολο , γιατι δεν το κανουν ολοι , και περισσοτερη καλη μουσικη να εχουμε , και να κονομανε κι αυτοι;
Φιλε μου , τα καλυτερα τραγουδια και μουσικες , ειναι τα πιο απλα και τα χιλιοπαιγμενα ... Δες ACDC, Black Sabbath, SRV, ΟΛΑ ΤΑ BLUES κτλ .... Τωρα αν εσενα προσωπικα δεν σου αρεσουν , ειναι αλλου παπα ευαγγελιο ... Κι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου οι μουσικοι τυπου Vai , Satriani και αλλα τερατα της κιθαρας, παρ'οτι παιζουν παπαδες ... Δεν μου αρεσουν , ναι , αλλα τρεφω απεριοριστη εκτιμηση για τις ικανοτητες τους και για το ταλεντο τους και γι αυτο που εχουν προσφερει ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #27 στις: 04/10/04, 14:19 »
Υποθετω οτι η απαντηση του φιλτατου Bluechild ηταν χιομουριστικη... Για το καλο του, δηλαδη!  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #28 στις: 04/10/04, 22:10 »
Αν οντως ηταν χιουμορ , ΟΚ !!!
Γιατι κι εμενα μου φανηκε πολυ extreme αποψη ...  :D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #29 στις: 05/10/04, 10:22 »
   Great Cornholio, καταρχήν αναφέρεσαι και σε μουσικούς για τους οποίους δε μίλησα εγώ ;) Όσον αφορά το οτι μιλάω για κάποιους από τους "καλύτερους κιθαριστές, κιμπορντίστες και τραγουδιστές" που υπάρχουν παγκοσμίως επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Μιλώντας πάντα για τους DP (δε θέλω να ανοίξω πολλαπλά μέτωπα ;) ), αναφερόμαστε πιστεύω σε απλώς μέτριους μουσικούς (και ο Μορς δεν είναι DP ...). Έναν Blackmore που ξέρει να παίζει πεντατονικές και άντε το πολύ και καμιά αρμονική ελλάσσονα. Τροπικά πάντα και με κάτι λιγότερο από την άρτια τεχνική ενός κιθαρίστα που μπορεί να θεωρηθεί "καλός". Τί να πουν τότε και οι σύγχρονοί του Joe Pass, Di Meola, Pat Metheny, McLaughlin και όλα αυτά τα θηρία ; Δε χρειάζεται να αναφέρω παρόμοιους πιανίστες, μπασσίστες και λοιπούς μουσικούς που καμία σχέση δεν έχουν με τους ερασιτέχνες DP. Να ξέρουμε τί μας γίνεται ...
   Για το τί σου αρέσει προσωπικά δεν μπο0ρώ να έχω άποψη ;) Και εγώ τους ακούω καμιά φορά, δεν είναι οτι με χαλάνε. Αλλά σίγουρα δεν τους θεωρώ πρωτοπόρους και εννοείται οτι δε θεωρώ πρωτοπορίες τα κατά καιρούς κατορθώματα του χαρντ ροκ ... Μη τρελαθούμε, είναι κάτι που είχαν κάνει άλλοι με πιο βαριά όργανα. Δηλαδή αν πάρω εγώ τώρα και αρχίσω να γράφω ροκ κομμάτια με trance ήχους θα είμαι πρωτοπόρος ; Πρωτοπορία είναι κάτι πολύ βαθύτερο από αυτό.
   
   Και για να απαντήσω και στο θέμα (μη λέτε οτι μπαίνω και γκρινιάζω μόνο ;D), μάλλον Child in time, When a blind man cries, χμ .. αυτά :)
   

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #30 στις: 05/10/04, 11:42 »
Διαφωνω καθετα μαζι σου ...
Και δεν ειμαι ο ειδικος που εχω τετοιες αποψεις για τις δυνατοτητες των DP και του Blackmore ... Συναδελφοι τους μουσικοι τα λενε και ειδικοι του τυπου (ασχετα με την δικη μου γνωμη)...
Εξαλλου αν εσυ θεωρεις καλο μουσικο καποιον που παιζει 450 διαφορετικες κλιμακες και ξερει 1000 τεχνικες και παιζει με χ ταχυτητα, επετρεψε μου να εχω την δικη μου γνωμη και να λεω οτι για μενα ο καλυτερος μουσικος ειναι αυτος που καταφερνει με απλη μουσικη και με λιγες νοτες να εκφρασει ολα οσα αλλοι δεν μπορουν με τεχνικες και κλιμακες ... Δες για παραδειγμα κιθαριστες οπως BB King, Εric Clapton, Santana και πολλοι αλλοι ... Οχι βεβαια οτι του Blackmore του λειπει τεχνικη ...
Απλα νομιζω οτι εχουμε εντελως διαφορετικη αποψη για το ποιος ειναι καλος μουσικος και ποιος οχι ... οποτε δεν εχει και νοημα να διαφωνουμε εδω ...
Τωρα αν εσυ λες τους John Lord , Blackmore και Gillan (και αργοτερα Coverdale) ερασιτεχνες και ψιλο-ασχετους και οχι πρωτοπορους  ::) για την εποχη τους ... τι να σου πω;
Γνωμες ... Οι δισκοι τους , τα γκρουπ και οι μουσικοι που επιρεασαν ολα αυτα τα χρονια , οι συναδελφοι τους και μουσικοι τερατα (οπως και ο Morse) και οι μιμητες τους, καθως και ολα τα γκρουπ που εχουν κανει διασκευες τους , μιλαν για αυτους .... Δεν χρειαζεται να μιλησω κι εγω ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #31 στις: 05/10/04, 20:51 »
   Κοίταξε, στο Λύκειο πριν λίγα χρόνια θυμάμαι οτι μιλούσαμε για "επίκληση στην αυθεντία". Εγώ αυτό το θεωρώ απλώς έλλειψη ουσιαστικών επιχειρημάτων. Αυτό όσον αφορά στο οτι "διάφοροι" θεωρούν "διάφορους άλλους" "κάτι". Τεκμηρίωσα την άποψή μου με επιχειρήματα που εμένα μου φαίνονται λογικά. Αν για σένα ή και για όλο τον κόσμο δεν στέκουν είναι κάτι θεμιτό, αλλά δεν είναι αρκετό για να μου αλλάξει γνώμη. Όταν πιστεύω κάτι είμαι πεισματάρης ;D
   Και για να κλείσω με αυτό το θέμα (έτσι κι αλλιώς είναι κάτι για το οποίο δεν καίγομαι), θεωρώ καλό μουσικό αυτόν που ξέρει 800 κλίμακες, ότι υπάρχει από θεωρίες, έχει αυτί, είναι τεχνικά άρτιος και μπορεί να εφαρμόσει ότι ξέρει στην πράξη. Αν από κάποιον λείπουν μερικά από αυτά τα στοιχεία, ναι ... κάνω το έγκλημα να τον θεωρώ λιγότερο καλό μουσικό. Αν του λείπουν κι άλλα ακόμα χειρότερο. Γνώμη μου είναι οτι οι συγκεκριμένοι ήταν ερασιτέχνες και μπορώ να το τεκμηριώσω. Δε λέω οτι εγώ είμαι καλύτερος -καμία σχέση- αλλά έχω αυτιά και ακούω. Και όταν πολλοί λεν κάτι λάθος δεν πάει να πει οτι είναι σωστό. Έτσι προκλητικά θα κλείσω λοιπόν ;D

- Μπήκα στον πειρασμό να κάνω αυτή τη διόρθωση γιατί ξέρω οτι οποιοσδήποτε μπορεί να πιαστεί από αυτό για να μειώσει το κύρος μου και κατά συνέπεια το κύρος όσων λέω. :P Δεν πιστεύω οτι πρέπει να είσαι καλός μουσικός για να γράψεις καλή μουσική. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/04, 20:55 από bluechild »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #32 στις: 05/10/04, 22:23 »
Οπως παντα λεω, οι αποψεις ειναι σαν τις ..... ολοι εχουν απο μια ... ετσι κι εγω κι εσυ ...
Νο problem ... Α! και σε καμια περιπτωση δεν προσπαθησα ή προσπαθω να αλλαξω την αποψη κανενος γιατι απλα δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο ...
Εχουμε τελειως διαφορετικες αποψεις περι μουσικης κτλ ... δεν τρεχει τιποτα ... γνωμες και γουστα ειναι αυτα ...
Απλα δεν χρειαζεται να γινεσαι επιθετικος ... ;) και μιλαω για το 1ο τμημα του μηνυματος σου ...
Εχω πολλα επιχειρηματα να πω , αλλα οπως και να εχει δεν θα τα δεχτεις ... οποτε why bother ? Οσο για τα δικα σου επιχειρηματα , εγω δεν ειδα πουθενα επιχειρηματα ... μονο κριτικη ειδα ...
Anyway , δεν εχει σημασια ... δεν τρεχει τιποτα εξαλλου ... Απλως εχουμε διαφορετικες αποψεις και δεν συμφωνουμε ...
Τα λεμε ... 8)

« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/04, 22:24 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #33 στις: 09/10/04, 01:24 »
   οπα παιδια οπα ιεροσυλεια! δε λεω εχουν παρει τον κατηφορο αλλα οχι οτι δεν εχουν προσφερει και εργο οι περπλ! Ελεος δηλαδη!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #34 στις: 09/10/04, 01:26 »
Πες τα ρε Σωτηρη !!!
Και εγω τα ιδια λεω ....  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #35 στις: 10/10/04, 17:32 »
προσωπικα οι Purple ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτιματα...ειμαι μεγαλος fan τους.Κατσε λιγο ρε φιλε Bluechild....λες οτι ο Blackmore και οι υπολοιποι δεν ειναι καλοι μουσικοι.....ας πουμε οτι ισχυει!Και τορα θα προκαλεσω και εγω λιγο....τι σημασια εχει???Τι σημασια εχει αν ειναι η οχι καλοι μουσικοι?Ο Angus Young και οι Ac/Dc δεν μπορει κανεις να πει οτι ειναι τρομεροι μουσικοι.Και λοιπον????Εφτιαξαν ενα απο τα πιο κ**λιαρικα,δυνατα και γαματα συκγροτιματα στο rock!Οι Metallica?Ειναι τοσο καλοι. μουσικοι?Και τι λεει αυτο?Γαμουν!Οσο για το χιλιοπαιγμενο....Ας παρουμε τους Motley Crue.....γ**ω αλλα χιλιοπαιγμενο!Υπηρχαν αυτοι και αλλα 173859620 συγκροτηματα που επαιζαν ακριβως τα ιδια!Οι Purple οταν ξεκινισαν δεν υπηρχαν αλλοι!Ηταν πρωτοποροι, οπως και οι Zeppelin,οι Sabbath κτλ.Ποιος ειχε παιξει τα riffs των Purple πριν απο αυτους?Απο που τα εκλεψαν η απο που αντεγραψαν το στυλ τους?
 Δεν ειμαι κιθαριστας αλλα νομιζω οτι ο Blackmore ειναι τρομερος.Και αν δεν μπορεις να τον παραδεχτεις λογω του οτι παιζει ολο πεντατονικες και ιδια riffs,ακου και το Temple of the king....η κλασσικη γαμει.....Δεν ειναι Purple αλλα ειναι ο ιδιος ανθρωπος που παιζει!
Οσο για τα 5 καλυτερα κομματια.....αδυνατω!Θα πω:
1)Smoke on the Water (πραγματικα οσες φορες και να το ακουσω δεν θα το βαρεθω ποτε)
2)Highway Star
3)Woman from Tokyo
4)Burn
5)Child in time
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #36 στις: 10/10/04, 19:41 »
Καλα ρε bluechild αληθεια λες;Μολις διαβασα το πρωτο μυνημα και ειχα αρχισει να γελαω γιατι θα πεφτανε ολοι να σε φανε και νομιζα οτι το κανες για πλακα.Δηλαδη ακομα το πιστευω.Μου φαινετα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να πιστευεις αυτα που πες.Παντως αν κανεις πλακα νομιζω οτι πρεπει να γινεις ηθοποιος γιατι εισαι πολυ καλος.

Παντως εγω ακομα απορω ??? :o ??? ??? :o
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #37 στις: 13/10/04, 11:24 »
Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος τί επανάσταση έφεραν οι Purple κι εγώ θα δεχτώ το λάθος μου. Μη μου πείτε όμως "αν είναι δυνατόν" και "το λένε όλοι". Πείτε μου τί καινοτομίες φέρανε στη σύνθεση, στη στιχουργική, στη "νοοτροπία του ροκ" αν θέλετε, στην ενορχήστρωση .. Οτιδήποτε. Εμπρός λοιπόν αφού όλοι έχετε μια γνώμη πρέπει και να μπορείτε να τη στηρίξετε, έτσι ;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #38 στις: 13/10/04, 11:50 »
Φιλτατε Bluchild ημουν απο τους πρωτους που πιστεψανε οτι κανεις πλακα αλλα τωρα μου φαινεται οτι το παρατραβας λιγο...

Οι Deep Purple ηταν απο τις πρωτες μπαντες (μαζι με τους Vanilla Fudge και τους Uriah Heep) που συνδυασανε πληκτρα με κιθαρα. Αλλα ηταν οι πρωτοι που ειχαν κλασσικες επιρροες και τις χρησιμοποιησανε... Αυτο σου κανει?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Re:Deep Purple
« Απάντηση #39 στις: 13/10/04, 12:10 »
8a diafwnhsw kai egw me th seira mou (enas-enas re paidiaaaaa) me ton bluechild. oxi oti eimai trellamenos me tous deep purple alla anafer8hkes stous d.p. san na einai mia tyxaia mpanta ths geitonias... anafer8hkes ston kalytero en zwh ki8arista oti "ξέρει να παίζει πεντατονικές και άντε το πολύ και καμιά αρμονική ελλάσσονα. Τροπικά πάντα και με κάτι λιγότερο από την άρτια τεχνική ενός κιθαρίστα που μπορεί να θεωρηθεί "καλός"". mou fainetai oti xreiazetai na sou ypen8ymisw oti o idios o malmsteen se ena album-tribute ston Dio, apo8ewnei ton blackmore gia osa exei prosferei sto hard rock... 3ereis pollous keyboardistes na exoun grapsei (kai pai3ei) solos paromoia me ayto tou highway star tou lord?? epishs, 3ereis pollous tragoudistes me to megaleio ths fwnhs tou gillan?? e oxi kai fwnaklas...

dld nomizeis oti oi guns n' roses (pou ypopteyomai oti s'aresoun perissotero) einai pio "prwtoporoi", eferan "epanastash sth mousikh" h mhpws einai kalyteroi mousikoi...??
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/04, 12:13 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #40 στις: 13/10/04, 13:27 »
Ώπα ! 'Ενας ένας !

Arg0
   1. Για πλήκτρα-κιθάρα :
       - Το σχήμα πιάνο - κιθάρα είναι κάτι που υπήρχε πολύ πριν. Τώρα το πλήκτρα - κιθάρα με overdrive, εντάξει, θες να το θεωρήσω καινοτομία ; Αφού αν τα βάλεις το ένα κάτω από το άλλο χτυπάει σαν κακή απομίμηση ...
       - Ήταν η εποχή που πρωτοέβγαιναν τα πλήκτρα .. Κάποιος θα το έκανε, δεν είναι κάτι που χρειάζεται φαντασία. Είναι λογική συνέπεια των τεχνολογικών εξελίξεων.

   2. Για κλασσική επιρροή :
       - Εννοείς οτι γράψανε ριφάκια από 2 μέχρι (πόσο;) 5-6-10 δευτερόλεπτα, με επιρροές από κλασσικά θέματα και οτι τα περάσματά τους "κλασσίκιζαν". Μεγάλη διαφορά από το οτι "η μουσική μου έχει επηρεαστεί από την κλασσική μουσική". Εκτός κι αν μιλάμε για την επιφάνεια.
       - Ωστόσο, ναι, παραδέχομαι οτι ανα διαστήματα σου φέρνουν στο μυαλό κάτι από κλασσική μουσική. Προσωπικά δε μου αρέσει γιατί μου φαίνεται σα φτηνή προσπάθεια, αλλά σε πολλούς μπορεί να αρέσει.

Candlemass
   1. "καλύτερος επί τη ζωή κιθαρίστας"
         -Υποκειμενική άποψη και επέτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα. Αν δεν μπορείς να ακούσεις τί παίζει σου προτείνω να πάρεις ένα βιβλίο με παρτιτούρες τους και να ανακαλύψεις και μόνος σου αυτό που δεν πιστεύεις όταν το λέω εγώ.
         - Επέτρεψέ μου επίσης να μη κρέμομαι από τα χείλια του Malmsteen και να έχω δική μου άποψη. Ο Blackmore ήταν από του πρώτους rock-hard rockάδες που ξέφυγαν κάπως από την πεντατονική στο παίξιμό τους και χρησιμοποίησαν την αρμονική ελλάσσονα. Ως γνωστόν τη συγκεκριμένη κλίμακα ο Malmsteen την τρώει για πρωινό, μεσημεριανό και βραδυνό και κάνει προσευχές στο όνομά της. Λογικό είναι να βλέπει στον Blackmore έναν άνθρωπο που τον επηρέασε.

   2. Solos του Lord.
         Δε θα μιλήσω ούτε για κλασσικούς, ούτε για μεταγενέστερους jazzιστες. Ένας απλός πιανίστας των αρχών του 20ου αιώνα : Art Tatum. Άκου πρώτα τί έπαιζε αυτός ο άνθρωπος 50 χρόνια πριν τον Lord και μετά έλα να μου πεις για τις τρελές σολιές του Lord. Lol.

  3. Μεγαλείο του Gillan.
         Τί να πω. Σίγουρα υποστηρίζει τη φωνή του και το ηχόχρωμά του αρέσει. Έχει περάσματα, αλλά θα ήθελα να τον ακούσω και να αυτοσχεδιάζει ένα jazz standard ας πούμε ... Μέχρι τότε δεν μπορώ να σου πω για το μεγαλείο του ...

  4. Guns n Roses.
          Ναι μου αρέσουν πολύ περισσότερο για τους δικούς μου λόγους, αλλά είπα εγώ οτι είναι καινοτόμοι ; Γιατί μπερδεύεσαι ; Γιατί ;

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Re:Deep Purple
« Απάντηση #41 στις: 13/10/04, 16:12 »
sou epitrepw na diafwneis oso 8eleis :D alla pi8anws na gnwrizeis oti oso kai na diafwneis den prokeitai na me peiseis, opws oute egw esena. den me endiaferei na akousw jazzistes giati den me endiaferei h jazz, oute memonomenous pianistes, egw akouw kai krinw ton syndyasmo twn hxwn pou xarakthrizontai san "hard rock" kai krinw apo kei kai pera...

oso gia tous gnr, tous anefera mono kai mono san metro sygkrishs gia na katalabw poio group 8ewreis "kalous mousikous", "kainotomous" (kai den ta exw pei egw ayta...) ktl afou profanws gia sena oi dp den plhroun aytes tis proypo8eseis... loipon, oi gnr tis plhroun???

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #42 στις: 13/10/04, 16:51 »
  εγω δεν θα πω πολλα!

  Το γεγονος οτι συζηταμε για ενα συγκροτημα που εμεινε στην Ιστορια του Ροκ πανω απο 30 χρονια μου αρκει σαν γεγονος αυταποδικτο οτι οι DP ειναι Θρυλοι!

    Αυτα τα ολιγα!
 ;)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Deep Purple
« Απάντηση #43 στις: 13/10/04, 20:00 »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #44 στις: 13/10/04, 22:18 »
Joe Satriani: "Πρεπει να παραδεχτώ ότι οι Deep Purple είναι οι καλύτεροι μουσικοί με τους οποίους έχω συνεργαστεί ως τώρα..."

Απο συνέντευξή του πριν 1-2 χρόνια αν θυμάμαι καλά,μιλώντας για τις (λίγες) μέρες του σε αυτούς...

Πρωτοπορία? Νομίζω ήταν οι πρώτοι που έγραψαν ολοκληρωμένο έργο για ροκ γκρουπ και ορχήστρα...Ή κάνω λάθος?

(Και ναι,κι εμενα οι Guns μ΄'αρέσουν πιο πολύ,αλλά αυτό δεν αναιρεί με καμία δύναμη την αξία τους...)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/04, 22:19 από Costa »

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Deep Purple
« Απάντηση #45 στις: 14/10/04, 10:26 »
Μπλα μπλα μπλα ... Δεν ακούω επιχειρήματα ! Κάτι για ένα ορχηστρικό. Έχω δει ένα βίντεο με τον Blackmore με μια ορχήστρα. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό, ή σε κάτι άλλο που δεν έχω ακούσει, πάντως αν είναι αυτό δε θα έλεγα οτι ήταν και πολύ επιτυχία αυτό που άκουσα. Όχι οι gnr δεν πληρούν τους συνδυασμούς, αλλά εγώ μιλάω για DP τώρα. Και άσχετα με το τί ακούει ο καθένας, διαφέρει το αντικειμενικά καλό με το υποκειμενικά "αρεστό" στον καθένα. Πολλοί είναι στην κορυφή για χρόνια, πχ ο Σταλόνε μετράει δεκαετίες. Μη τρελλαθούμε όμως .. δεν είναι ηθοποιός :P

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #46 στις: 20/10/04, 21:01 »
Όχι δεν αναφερομαι σε αυτο.
Αναφερομαι στο δίσκο τους Concerto for Group and Orchestra ,που κυκλοφορησε το 1969.Αμέσως πριν το In Rock....

Αποσυνδεδεμένος sweet_V

  • Μονίμως στον κόσμο της
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Deep Purple
« Απάντηση #47 στις: 20/10/04, 21:36 »
Είναι υπέροχα όλα.Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.... :-\ ;) :) :) :) ::)
Say it now because you never know...

Αποσυνδεδεμένος rock man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Deep Purple
« Απάντηση #48 στις: 30/11/05, 17:33 »
Μακραν ο gillan και απο τραγουδια το burn,keep on moving,space truckin,black night(live) και φυσικα το CHILD IN TIME

Αποσυνδεδεμένος Slash2006

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Deep Purple
« Απάντηση #49 στις: 19/12/05, 12:17 »
Συμφωνω!Ιann και παλι iann

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:50
από HeavyHead
2 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 01:01
από Spell@lchemist!
32 Απαντήσεις
16776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 08:53
από fake7
25 Απαντήσεις
9442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 04:37
από KostasVap
5 Απαντήσεις
3348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 14:29
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
3321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 15:45
από Born To Be Wild
23 Απαντήσεις
6673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 22:01
από taxfreesax
12 Απαντήσεις
4911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 13:50
από sakman
6 Απαντήσεις
3159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 16:56
από blackmorefan
17 Απαντήσεις
5120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 00:03
από Mike Moss