Αποστολέας Θέμα: Διασκευή του τραγουδιου του Malmsteen BLUE!-Υngwie θελοντος και yuT επιτρεποντος  (Αναγνώστηκε 6609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ιδου το βιντεο με τη διασκευη του μελωδικοτατου κομματιου του Malmsteen!


Ακουω τις γνωμες σας!   ;)



Οπως λεω και στο τοπικ ελπιζω ο ευτραφης βιρτουοζος να μη με παρει χαμπαρι! ;D

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια του Malmsteen και θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αυτό που ακούω από εσένα σε ορισμένα σημεία, μου αρέσει πολύ περισσότερο από το πρωτότυπο. Keep rockin' dude... ;)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια του Malmsteen και θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αυτό που ακούω από εσένα σε ορισμένα σημεία, μου αρέσει πολύ περισσότερο από το πρωτότυπο. Keep rockin' dude... ;)

wow, xilia eyxaristo!

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλαράκι μου κολάει ο video και δν μπορώ να δω πολλά....! Αλλά απο το λίγο που είδα φένετε οτι το κατέχεις το άθλημα παραπάνω απο το πολύ καλό!

Τέλειο θα έλεγα! Συνέχισε έτσι!

Αποσυνδεδεμένος zaeko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • When the going gets tough, the tough gets going
    • Προφίλ
    • Riverbed
Εξαιρετικό το video, μια ένσταση μόνο στα άλλα που έχεις ανεβάσει νομίζω ότι είχες καλύτερο ήχο. Σε αυτό ειδικά στα γρήγορα περάσματα, οι μπάσες δεν έχουν ευκρίνεια - πιθανότατα φταίει η λήψη. Anyway bravo!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Grmako και zaeko ευχαριστώ παρα πολύ για τα σχόλια!


Οσο για τις μπασες παιζουν πολλα... σε μενα παντως ακουγεται οκ... τα συστηματα ηχου διαφερουν πολυ μεταξυ τους... ;)

Thanks again!

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Πολύ καλό!Η πένα παίρνει φωτιά σε μερικά σημεία ;)!Και ωραία legato περάσματα(μου θύμισαν Satriani βασικά.έχω δίκιο ή είναι ιδέα μου?)...Θα ήθελα βέβαια να ακούσω και αρκετα sweep arpeggios αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι πλήρες.Και υπήρχαν και πολλές ωραίες μελωδικές φράσεις...Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι σε μερικά σημεία τα bends ήταν λίγο εκτός τόνου.Επίσης,στο βασικό θέμα του κομματιού,εκεί που κάνει bend 3 ημιτόνια θέλει περισσότερο "τσαμπουκά","πέτα" το κατευθείαν και μη σηκώνεις αργά τη χορδή,δώσ'της να καταλάβει Mike! ;)
   Αυτό που μου άρεσε επίσης πολύ ήταν ο ήχος!Πολύ καθαρός και έντονος!Τι ενισχυτή και πετάλια χρησιμοποιείς?
   Τέλος,θα σου πρότεινα σε μελλοντικά ανάλογου στυλ βίντεο(με πολλά τεχνικά περάσματα κτλ) να μην βάλεις το εφέ με τις μπουρμπουλήθρες! ;DΤο ξέρεις ότι όποιον παίζει τεχνικά τον περιμένουν στην γωνία.Οπότε μην τους δίνεις ιδέες για να σου πουν ότι παίζεις "μπουρμπουλήθρες"! ;D
   Keep up the good work!
 
   Υ.Γ:έχεις δοκιμάσει τη Malmsteen strat?;H scalloped ταστιέρα?Αν όχι,δοκίμασε.Πιστεύω θα σου αρέσει.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Συγχαρητήρια!!! Πάρα πολύ καλό!! Δεν ξέρω αν ο Malmsteen θα ήταν περήφανος, αλλά εγώ είμαι που υπάρχουν Έλληνες κιθαρίστες με τέτοια τεχνική, στυλ και ήχο.. Απλά το μόνο που δεν μου έκατσε καλά ήταν τα 4:00 διάρκεια.. Το κομμάτι έχει μόνο 2 θέματα στην ουσία εκ των οποίων το βασικό (το αρχικό δηλαδή) επαναλαμβάνεται και όπως καταλαβαίνεις είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρατήσεις τον ακροατή συγκεντρωμένο όταν ακούγεται από πίσω το ίδιο πράγμα.. Βέβαια δεν χρησιμοποιείς μόνο την κλασική Aeolian mode αλλά και πιο jazzoκλίμακες οπότε ακούγεται ενδιαφέρον μέχρι τα 3 λεπτά.. Μετά θα μπορούσες να βάλεις ένα ωραίο μελωδικό πέρασμα αντί για solo.. Μια μελωδία όπως στην αρχική για παράδειγμα (αργή και λυρική)..

Anyway, όπως σου είπα πάρα πολύ καλός.. Γενικά είμαι picky στις κριτικές μου οπότε πολλές φορές ακούγομαι λίγο σκληρός.. Σαν τεχνική άψογος, σαν ιδέες-φράσεις αρκετά καλός, απλά θα μπορούσες να είσαι λιγάαακι πιο δημιουργικός.. Εννοείται όμως ότι είσαι πολύ πιο πάνω από το μέσο όρο των improvisations όπου ακούς από εδώ και από εκεί και δεν βλέπεις τίποτα άλλο παρά μια σκάλα και κάποιον να την ανεβοκατεβαίνει σαν πυροσβέστης.. Keep it up!!!

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απλά το μόνο που δεν μου έκατσε καλά ήταν τα 4:00 διάρκεια..


   Μα και το αυθεντικό τέτοια διάρκεια έχει(4:10 για την ακρίβεια.).
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απλά το μόνο που δεν μου έκατσε καλά ήταν τα 4:00 διάρκεια..


   Μα και το αυθεντικό τέτοια διάρκεια έχει(4:10 για την ακρίβεια.).
Για την ακρίβεια και το αυθεντικό προσωπικά με κουράζει όταν το ακούω.. Όταν άκουσα το Alchemy το 1999 πραγματικά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ο δίσκος (απίστευτες κομματάρες) αλλά το blue το άκουσα κανά 2 φορές και έπειτα το προσπέρναγα.. Δεν μπορείς να περιμένεις και εύκολα κομμάτια όπως το Legion of the Damned που ακολουθεί :P..

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Πολύ καλό!Η πένα παίρνει φωτιά σε μερικά σημεία ;)!Και ωραία legato περάσματα(μου θύμισαν Satriani βασικά.έχω δίκιο ή είναι ιδέα μου?)...Θα ήθελα βέβαια να ακούσω και αρκετα sweep arpeggios αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα είναι πλήρες.Και υπήρχαν και πολλές ωραίες μελωδικές φράσεις...Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι σε μερικά σημεία τα bends ήταν λίγο εκτός τόνου.Επίσης,στο βασικό θέμα του κομματιού,εκεί που κάνει bend 3 ημιτόνια θέλει περισσότερο "τσαμπουκά","πέτα" το κατευθείαν και μη σηκώνεις αργά τη χορδή,δώσ'της να καταλάβει Mike! ;)
   Αυτό που μου άρεσε επίσης πολύ ήταν ο ήχος!Πολύ καθαρός και έντονος!Τι ενισχυτή και πετάλια χρησιμοποιείς?
   Τέλος,θα σου πρότεινα σε μελλοντικά ανάλογου στυλ βίντεο(με πολλά τεχνικά περάσματα κτλ) να μην βάλεις το εφέ με τις μπουρμπουλήθρες! ;DΤο ξέρεις ότι όποιον παίζει τεχνικά τον περιμένουν στην γωνία.Οπότε μην τους δίνεις ιδέες για να σου πουν ότι παίζεις "μπουρμπουλήθρες"! ;D
   Keep up the good work!
 
   Υ.Γ:έχεις δοκιμάσει τη Malmsteen strat?;H scalloped ταστιέρα?Αν όχι,δοκίμασε.Πιστεύω θα σου αρέσει.

Λιγο ακομα και θα εσπαζε η καημενη η χορδη... ;D ;D

Αυτο με τις μπουρμπουληθρες μετρησε χεχεχε... :) Δεν το σκεφτηκα ποτε ετσι! Απο αλλου το περιμενεις κι απο αλλου σου ρχεται!

Οσον αφορα το κομματι δεν προκειται για διασκευη. Απλα ελευθερο improv. Κρατησα μονο την χαρακτηριστικη μελωδια γιατι πιστευω οτι αποτελει ομορφο μουσικο θεμα αλλα οπως καταλαβες επαιξα οπως ειμαι μαθημενος να παιζω και χωρις τον σκοπο να μιμηθω τον malmsteen. Γι αυτο αλλωστε και δεν ειδες sweeps ή κλασικα Malmsteen σημεια και γι αυτο δεν θα με δεις με scalloped ή με malmsteen strat. Απλα βρηκα ενα κομματι που αποτελει ωραια βαση για Improv.

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια και για τις συμβουλες! Στο συγκεκριμενο βιντεο και λογους ευκολιας ο ηχος μου ηταν κιθαρα -> στο D.I. -> στο LINE IN της καρτας και μετα στο amplitube 2.




Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια!!! Πάρα πολύ καλό!! Δεν ξέρω αν ο Malmsteen θα ήταν περήφανος, αλλά εγώ είμαι που υπάρχουν Έλληνες κιθαρίστες με τέτοια τεχνική, στυλ και ήχο.. Απλά το μόνο που δεν μου έκατσε καλά ήταν τα 4:00 διάρκεια.. Το κομμάτι έχει μόνο 2 θέματα στην ουσία εκ των οποίων το βασικό (το αρχικό δηλαδή) επαναλαμβάνεται και όπως καταλαβαίνεις είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρατήσεις τον ακροατή συγκεντρωμένο όταν ακούγεται από πίσω το ίδιο πράγμα.. Βέβαια δεν χρησιμοποιείς μόνο την κλασική Aeolian mode αλλά και πιο jazzoκλίμακες οπότε ακούγεται ενδιαφέρον μέχρι τα 3 λεπτά.. Μετά θα μπορούσες να βάλεις ένα ωραίο μελωδικό πέρασμα αντί για solo.. Μια μελωδία όπως στην αρχική για παράδειγμα (αργή και λυρική)..

Anyway, όπως σου είπα πάρα πολύ καλός.. Γενικά είμαι picky στις κριτικές μου οπότε πολλές φορές ακούγομαι λίγο σκληρός.. Σαν τεχνική άψογος, σαν ιδέες-φράσεις αρκετά καλός, απλά θα μπορούσες να είσαι λιγάαακι πιο δημιουργικός.. Εννοείται όμως ότι είσαι πολύ πιο πάνω από το μέσο όρο των improvisations όπου ακούς από εδώ και από εκεί και δεν βλέπεις τίποτα άλλο παρά μια σκάλα και κάποιον να την ανεβοκατεβαίνει σαν πυροσβέστης.. Keep it up!!!

Φιλε phaser σε μερικες μερες θα ανεβοκατεβαινω σκαλες οχι πυροσβεστης αλλα ως φανταρος  :o :o

Χεχεχεχε... ;D ;D

Με σκλαβωνεις κι εσυ με τα καλα σου λόγια να σαι καλα!

Οσο για τη διαρκεια οπως ηδη ειπωθηκε τοση ειναι και η αρχικη οποτε ετσι κι εμεινε.

Δεν ειναι διασκευη. Ειναι Improv πανω σε ενα ομορφο κομματακι. Κι ουτε πιστευω οτι ειναι παρμενο απο καλη εποχη του yngwie (προσωπικα προτιμω τα alcatrazz cd και τα 2-3 πρωτα του μονο). Τοτε δεν σολαρε πανω απο Midi tracks και απο βαρετες συγχορδιες αλλα εφτιαχνε κομματαρες και ανοιγε νεους δρομους.

Thanks again!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Mikemoss, το ότι το κομμάτι γίνεται κάπου βαρετό δεν πήγαινε τόσο για σένα όσο για την ίδια την πρωτότυπη σύνθεση.. Τολμώ να πω ότι το δικό σου improvisation θα μπορούσα να το ακούω ευκολότερα απ' ότι του Mamsteen γιατί πολύ απλά χρησιμοποιείς περισσότερες ιδέες από μια harmonic minor.. Έτσι είναι ο Malmsteen όμως :).. Btw, που παρουσιάζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mikemoss, το ότι το κομμάτι γίνεται κάπου βαρετό δεν πήγαινε τόσο για σένα όσο για την ίδια την πρωτότυπη σύνθεση.. Τολμώ να πω ότι το δικό σου improvisation θα μπορούσα να το ακούω ευκολότερα απ' ότι του Mamsteen γιατί πολύ απλά χρησιμοποιείς περισσότερες ιδέες από μια harmonic minor.. Έτσι είναι ο Malmsteen όμως :).. Btw, που παρουσιάζεσαι;

ΟΚ.

Δεν ξερω ακομα δυστυχως..
We'll see  ???

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Φανταστικό... Πολύ το γούσταρα!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ακούγοντας το διαπίστωσα πόσο έχω "φύγει" από το στύλ αυτό...

Δεν εννοώ οτι το παίξιμο σου έχει κάτι απλά το original όταν πρωτοπήρα τον δίσκο ήταν από τα αγαπημένα μου και τώρα δεν μπορώ να το ακούσω για πάνω από δύο λεπτά...

Σαν improv πάρα πολύ καλό. Ηχητικά ίσως ένα τσίμπημα περισσότερο στο reverb για να πετύχεις αυτον τον "παίζω-μπάλα-μόνος-μου" ήχο που χαρακτηρίζει τον Malmsteen των τελευταίων ετών...


Πάντως για να πω μια "κακιούλα", το μάυρο γυαλί και το η όλη σου κίνηση στο video μου έκανε λίγο Stevie Wonder της κιθάρας... Μ' ένα καπελάκι στο πάτωμα και μερικά νομίσματα μέσα θα συμπλήρωνες το όλο fun στυλ που είχε το video.

Οι μπουρμπουλήθρες τα σπάγανε!!!  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Εγώ θα έχετε καταλάβει ήδη ότι είμαι φαν του αυτοσαρκασμού και της χιουμοριστικής διάθεσης οπότε δε συμφωνώ με τα περί γυαλιών :P

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακούγοντας το διαπίστωσα πόσο έχω "φύγει" από το στύλ αυτό...

Δεν εννοώ οτι το παίξιμο σου έχει κάτι απλά το original όταν πρωτοπήρα τον δίσκο ήταν από τα αγαπημένα μου και τώρα δεν μπορώ να το ακούσω για πάνω από δύο λεπτά...

Σαν improv πάρα πολύ καλό. Ηχητικά ίσως ένα τσίμπημα περισσότερο στο reverb για να πετύχεις αυτον τον "παίζω-μπάλα-μόνος-μου" ήχο που χαρακτηρίζει τον Malmsteen των τελευταίων ετών...


Πάντως για να πω μια "κακιούλα", το μάυρο γυαλί και το η όλη σου κίνηση στο video μου έκανε λίγο Stevie Wonder της κιθάρας... Μ' ένα καπελάκι στο πάτωμα και μερικά νομίσματα μέσα θα συμπλήρωνες το όλο fun στυλ που είχε το video.

Οι μπουρμπουλήθρες τα σπάγανε!!!  ;D


Stevie Wonder ε? χεχεεχε....

Ισοπεδωθηκα απ το γελιο... ;D

Δεν ηξερα οτι εφτανε ως εκει η σκηνικη μου παρουσια...Χωρις χιουμορ δουλεια δεν γινεται..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
105 Απαντήσεις
35492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 03:08
από Alex Flouros
10 Απαντήσεις
6759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/06, 11:16
από spirito
6 Απαντήσεις
3855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 17:57
από Vicarious
46 Απαντήσεις
14449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 14:42
από gers
49 Απαντήσεις
13134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:41
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 21:53
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 11:26
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 15:08
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 22:52
από hot_sauce (φλουτσ)
Malmsteen DOD pedal

Ξεκίνησε από theodoropoulos Εφέ

8 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 17:58
από theodoropoulos