Αποστολέας Θέμα: 2 ''κομμάτια''  (Αναγνώστηκε 4858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
2 ''κομμάτια''
« στις: 21/01/08, 23:28 »
Για πρώτη φορά ανεβάζω κομμάτια στο site. Nα αναφέρω ότι με την κιθάρα ασχολούμαι σε νορμάλ και ενίοτε πολύ χαλαρούς ρυθμούς για λιγότερο από δύο χρόνια. Αυτά τα κομμάτια είναι πιο πολύ πειραματισμοί και είναι ηχογραφήσεις με το Cool Edit Pro.
Προφανώς έχω συναίσθηση των διάφορων λαθών και αδυναμιών μου οπότε σχετικά σχόλια καλοδεχούμενα μεν, όχι απαραίτητα δε.

 
Weak Suspension.wma :
http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=audio&file=Weak_Suspension.wma
Atmospheric Track.wma :
http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=audio&file=Atmospheric_Track.wma
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #1 στις: 28/01/08, 11:38 »
Joe, εχω παντα μια παρατηρηση σε κατι τετοιες περιπτωσεις.
Καταρχας, καλο ειναι να κουρδιζεις την κιθαρα πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε ηχογραφηση ( ναι, ειμαι κακος, αλλα η κιθαρα ειναι ευαισθητο οργανο οταν ειναι ξεκουρδιστη ). Μην το παρεις στραβα. Οσοι ερχονται σπιτι μου για ηχογραφηση, κουρδιζουν ισα με 100 φορες μεσα σε 3 ωρες :D

Νομιζω πως μπορεις να παρεις τις ιδεες αυτες και τωρα που εχεις "ωριμασει" και μουσικα, αλλα και στο θεμα παραγωγης, να τις δουλεψεις απο την αρχη. Οι επανεκτελεσεις ειναι παντα καλυτερες απο τα αρχικα δημιουργηματα. ;)

Αδικεις τον εαυτο σου, εαν δεν τα ξαναδουλεψεις. Εαν πιστευεις πως μεσα σε αυτα τα 2 χρονια εχεις αξιοποιησει πληρως τις δυνατοτητες του εξοπλισμου σου και εχεις ωριμασει μουσικα, αποδειξε το στον εαυτο σου με μια καλυτερη προσεγγιση των κομματιων ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #2 στις: 28/01/08, 17:28 »
Φίλε JoeVaicci σαν πιο άπειρος απο τον freemind το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως με εντυπωσίασαν...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #3 στις: 28/01/08, 19:36 »
Joe, εχω παντα μια παρατηρηση σε κατι τετοιες περιπτωσεις.
Καταρχας, καλο ειναι να κουρδιζεις την κιθαρα πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε ηχογραφηση ( ναι, ειμαι κακος, αλλα η κιθαρα ειναι ευαισθητο οργανο οταν ειναι ξεκουρδιστη ). Μην το παρεις στραβα. Οσοι ερχονται σπιτι μου για ηχογραφηση, κουρδιζουν ισα με 100 φορες μεσα σε 3 ωρες :D

Νομιζω πως μπορεις να παρεις τις ιδεες αυτες και τωρα που εχεις "ωριμασει" και μουσικα, αλλα και στο θεμα παραγωγης, να τις δουλεψεις απο την αρχη. Οι επανεκτελεσεις ειναι παντα καλυτερες απο τα αρχικα δημιουργηματα. ;)

Αδικεις τον εαυτο σου, εαν δεν τα ξαναδουλεψεις. Εαν πιστευεις πως μεσα σε αυτα τα 2 χρονια εχεις αξιοποιησει πληρως τις δυνατοτητες του εξοπλισμου σου και εχεις ωριμασει μουσικα, αποδειξε το στον εαυτο σου με μια καλυτερη προσεγγιση των κομματιων ;)


Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Πρώτον, για το θέμα του κουρδίσματος σίγουρα έχεις δίκιο απλά δε με πολυενδιέφερε να είναι ''σωστά'' τα κομμάτια γιατί ήθελα απλά να τα έχω κάπου ηχογραφημένα για να θυμάμαι πως πηγαίνουνε, ώστε να τα δουλέψω αργότερα που και παιχτικά θα έχω βελτιωθεί, αλλά και θα ξέρω πέντε στοιχειώδη πράγματα περί παραγωγής, τα οποία όπως σίγουρα παρατήρησες δε τα ξέρω ακόμα. Εάν εξ αρχής ήθελα να τα ηχογραφήσω για να τα ανεβάσω και να τα ''εκθέσω'' θα τα έπαιζα με μετρονόμο και θα ασχολιόμουν με την παραγωγή. Βtw δεν πιστεύω ότι έχω αξιοποιήσει τις δυνατότητες του εξοπλισμού μου (ούτε στο ελάχιστο) ούτε ότι έχω ωριμάσει μουσικά. Απλά σκάρωσα κάτι κομματάκια κι ήθελα να μου πείτε αν ''λένε τίποτα''. Και πάλι thx!
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #4 στις: 28/01/08, 19:39 »
Φίλε JoeVaicci σαν πιο άπειρος απο τον freemind το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως με εντυπωσίασαν...


Φίλε να σαι καλά μου δωσες άπειρη αυτοπεποίθηση ;D ;D

Πάντως αν εντυπωσιάστηκες απ αυτά σίγουρα πρέπει να ακούσεις τς δουλειές κάποιων μουσικών εδώ μέσά(, όπως του απο πάνω σου ;)) που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο. Καλές ακροάσεις και πάλι ντάνκεσεν χερ hot sauce ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 3 ''κομμάτια''
« Απάντηση #5 στις: 01/02/08, 03:23 »
Ορίστε κι ένα ελαφρώς καλύτερο κομμάτι http://www.megaupload.com/?d=7DLN0UDR
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #6 στις: 01/02/08, 16:09 »
Δυστυχως το megaupload ειναι κατω οποτε δεν ακουσα το τριτο κομματι σου.Για τα δυο πρώτα έχω να πω ως γενικο σχολιο το οτι το κουρδισμα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο και ο ηχος αλλα καταλαβαινω πως ειναι προχειρη ηχογραφηση. Συνθετικα το πρώτο ειναι οκ (μου θυμισε παλιους scorpions) όπως και τα lead απο πανω. Μοναδική παρατήρηση ειναι οτι βγαινεις λιγο εκτος χρονου αλλα γενικα μια χαρα. Το δευτερο συνθετικα δεν μου ειπε κατι, αλλα φανταζομαι δεν το δουλεψες και πολυ. Γενικα εχεις καλες ιδεες αλλα εχεις και αρκετη δουλεια μπροστα σου!

Καλη τύχη στον κόσμο της μουσικης και της μουσικής τεχνολογιας!
Mike!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #7 στις: 01/02/08, 19:40 »
Ευχαριστώ για το χρόνο σου mikemoss! Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αλλά εξήγησα πιο πάνω γιατί αυτή η προχειρότητα.  ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #8 στις: 02/02/08, 19:38 »
Άκουσα τα δύο πρώτα. Δε θα επαναλάβω ότι ήπανε οι παραπάνω.

Όσο αφωρά το week suspension, το δικό μου θέμα είναι ότι δε βλέπω που πηγαίνει σα σύνθεση. Τώρα αυτό είναι τελείως προσωπικό σχόλιο, απλά θα ήθελα να δώ ένα τραγούδι (όχι απαραίτητα με φωνητικά, συνθετικά μιλάω). Ακούγεται σαν απλά βαλμένες ιδέες κάπου, κάτι σαν ένα μουσικό σημειωματάριο, όχι τόσο σαν σύνθεση.

Το atmospheric από την άλλη ενώ ακούγεται πιο πρόχειρο, έχει περισσότερη βάση σαν τραγούδι, σα να δένει καλύτερα.

Σα γενικό σχόλιο, υπάρχουνε κάποια καλά στοιχεία, νομίζω όμως ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά για να βγεί κάτι. Περισσότερα λέμε από κοντά, έτσι κατέβεις κέντρο χτύπα τηλέφωνο να πάμε για καφέ  :P
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #9 στις: 03/02/08, 15:38 »
Κοίτα για να γράψεις κάτι καλό συνθετικά θέλει και τις ανάλογες θεωρητικές γνώσεις που δεν τις έχω. Από κει και πέρα είναι εύστοχος ο χαρακτηρισμός ''μουσικό σημειωματάριο'' γιατί αυτά τα κομμάτια τα ηχογράφησα αρχικά για να θυμάμαι τις ιδέες και να τις αξιοποιήσω στο μέλλον. Βέβαια μου κάνει εντύπωση ότι πιο συγκροτημένο συνθετικά σου φάνηκε το atmospheric από το weak suspension. To τελευταίο είναι εισαγωγή-σταθερό ρυθμικό μέρος- ''σόλο'' σε πεντατονικές-κλείσιμο. Αρκετά νορμάλ. Το άλλο πάλι εγώ το βλέπω περισσότερο σα σημειωματάριο απ ότι κομμάτι. Και σίγουρα χρειάζεται όχι αρκετή, αλλά πάρα  πολλή δουλεία για να βγει κάτι. όσο για τον καφέ οκ 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #10 στις: 15/03/08, 00:17 »
Εντάξει το megaupload δουλεύει απλά θέλει λ΄γο χρόνο παραπάνω για να κατεβάσει το κομμάτι γιατί για κάποιον μυστήριο λόγο έχει βγει πολύ μεγάλο σε μνήμη.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #11 στις: 15/03/08, 00:34 »
Κοίτα. Γενικά ως fan του ατμοσφαιρικού, ένα έχω να πώ από την συνθετική εμπειρία μου. Όταν γράφεις κάτι, γράφε το ολοκληρωμένα. Η ατμόσφαιρα μπορεί να βγεί απλά από μια-δύο κιθάρες, αλλά πρέπει να'ναι ένα σύνολο. Όλα μαζί δημιουργούν ένα όμορφο ατμοσφαιρικό κομμάτι. Όσο για τις ιδέες, απλά προσπάθησε να διαφοροποιηθείς λιγάκι. Γενικά πάντως δεν μπορώ να πώ αν είναι καλό ή κακό, αλλά θα περιμένω να τ'ακούσω ολοκληρωμένο και θα σου πώ μετά. Κάνε μια μπάντα και ψάξ'την τη δουλειά, αξίζει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #12 στις: 15/03/08, 01:13 »
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. ;) Πάντως δε σε πιάνω 100%. Μιλάς για συγκεκριμένο κομμάτι ή γενικά? Όταν λες να διαφοροποιηθώ εννοείς ότι κάνω το ίδιο πράγμα συνέχεια?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #13 στις: 15/03/08, 01:21 »
Μιλάω συγκεκριμένα για το ατμοσφαιρικό κομμάτι. Όταν λέω να διαφοροποιηθείς εννοώ να παίζεις κάτι πιο "αντισυμβατικό", αν θες. Διαφορετικό από απλά πεντατονικές, πέμπτες, ελαττωμένες κλπ. Αλλά σου είπα, δεν μπορώ να κρίνω κάτι αν δεν δώ το αποτέλεσμα πρώτα, γιατί σίγουρα αν βάλεις κι άλλα όργανα πάνω θ'ακούγεται πολύ διαφορετικά απ'ότι απλά με μια κιθάρα. Και δεν σ'το λέω για να σου την πώ, έτσι? Φιλικά πάντα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #14 στις: 15/03/08, 02:12 »
Ναι ρε συ εννοείται ;) Απλά εντάξει είναι η πρώτη μου προσπάθεια να γράψω κάτι οπότε είναι ό,τι πιο αναμενόμενο να παίζω πράγματα που συνηθίζονται.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: 2 ''κομμάτια''
« Απάντηση #15 στις: 15/03/08, 02:19 »
Θα μάθεις...  ;D

Use the force!!!   8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/07, 22:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
17471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 00:20
από ανήσυχο πνεύμα
2 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 13:47
από vangelis
4 Απαντήσεις
11274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 10:04
από Aenima
0 Απαντήσεις
1690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 17:39
από GermanRock
16 Απαντήσεις
5890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 13:25
από georgousis
1 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 08:42
από Βραζίλης
21 Απαντήσεις
6953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/10, 23:30
από CHRISTINAGR
16 Απαντήσεις
4532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/11, 19:51
από ScorpionsManiac
0 Απαντήσεις
890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/22, 19:55
από Ioannis Anastassakis