Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 62199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #125 στις: 11/03/08, 11:38 »
το σημειο στην προπαγανδα του bulgarmak που ουσιαστικα ο συγγραεας μας δειχνει οτι ολα οσα εχει πει προηγουμενως (και ο μεσος ανθρωπος δεν γινεται να ξερει αν αληθεια η οχι αλλα μονο ενας ιστορικος) ειναι μπαρουφες :

"Μετά την Ρωμαϊκή κατάκτηση του 2ου πΧ αι. Μακεδόνες, Φρύγες και Θράκες εξαφανίσθηκαν εθνολογικά και οι αρχαίες κοιτίδες τους διατήρησαν μόνον γεωγραφική υπόσταση. Κυριότερη αιτία ήταν η έλλειψη γραπτού λόγου και αλφάβητου που συνετέλεσε στην απώλεια της ιστορικής μνήμης. Εξαίρεση αποτέλεσαν οι επίσης στερούμενοι γραπτού λόγου αρχαίοι Ιλλυριοί-Αλβανοί που διατήρησαν την εθνική τους ταυτότητα με την προφορική τους παράδοση λόγω της γεωγραφικής απομόνωσης σε ορεινές και δυσπρόσιτες περιοχές."

ακρως επιστημονικη ΕΙΚΑΣΙΑ :-X :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/08, 11:40 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #126 στις: 11/03/08, 17:04 »
το σημειο στην προπαγανδα του bulgarmak που ουσιαστικα ο συγγραεας μας δειχνει οτι ολα οσα εχει πει προηγουμενως (και ο μεσος ανθρωπος δεν γινεται να ξερει αν αληθεια η οχι αλλα μονο ενας ιστορικος) ειναι μπαρουφες :

"Μετά την Ρωμαϊκή κατάκτηση του 2ου πΧ αι. Μακεδόνες, Φρύγες και Θράκες εξαφανίσθηκαν εθνολογικά και οι αρχαίες κοιτίδες τους διατήρησαν μόνον γεωγραφική υπόσταση. Κυριότερη αιτία ήταν η έλλειψη γραπτού λόγου και αλφάβητου που συνετέλεσε στην απώλεια της ιστορικής μνήμης. Εξαίρεση αποτέλεσαν οι επίσης στερούμενοι γραπτού λόγου αρχαίοι Ιλλυριοί-Αλβανοί που διατήρησαν την εθνική τους ταυτότητα με την προφορική τους παράδοση λόγω της γεωγραφικής απομόνωσης σε ορεινές και δυσπρόσιτες περιοχές."

ακρως επιστημονικη ΕΙΚΑΣΙΑ :-X :-X :-X
Ακόμα και έτσι να ήταν όμως δεν "βγαίνει" καμμία σχέση μεταξύ σκοπιανών και αρχαίων Μακεδόνων...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #127 στις: 12/03/08, 22:58 »
     Πολύ προβληματίζομαι με τις απαντήσεις ορισμένων απο εδώ μέσα.Και είμαι σίγουρος οτι αυτοί θα είναι οι πρώτοι που θα τη κοπανήσουν σε περίπτωση γενικής επιστράτευσης(που εύχομαι να μη γίνει ποτέ).Θα πάνε στη Γαλλία αυτοί για να συνεχίσουνε το έργο τους.Το έργο του προοδευτισμού.Και όταν όλα τελειώσουν(που και πάλι εύχομαι να μην αρχίσουν) θα επιστέψουνε και θα αυτοανακυρηχθούν εθνικοί ήρωες που κάνανε αγώνα απο μακρυά.Η ιστορία μας δίδαξε απο τί κουμάσια αποτελούμεθα
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #128 στις: 13/03/08, 00:21 »
     Πολύ προβληματίζομαι με τις απαντήσεις ορισμένων απο εδώ μέσα.Και είμαι σίγουρος οτι αυτοί θα είναι οι πρώτοι που θα τη κοπανήσουν σε περίπτωση γενικής επιστράτευσης(που εύχομαι να μη γίνει ποτέ).Θα πάνε στη Γαλλία αυτοί για να συνεχίσουνε το έργο τους.Το έργο του προοδευτισμού.Και όταν όλα τελειώσουν(που και πάλι εύχομαι να μην αρχίσουν) θα επιστέψουνε και θα αυτοανακυρηχθούν εθνικοί ήρωες που κάνανε αγώνα απο μακρυά.Η ιστορία μας δίδαξε απο τί κουμάσια αποτελούμεθα

ΘΕΟΣ!!! Πολυ μεγαλη κουβεντα φιλε!!! Σε παραδεχομαι...
Μια χαρά ημουν στο Βερολίνο τί γύρισα πίσω σε αυτό το χωράφι που λέγεται Ελλάδα να πάρει..??

Λοιπόν προσωπικά έχω αρχίσει να φοβάμαι από τη βλακεία που με περιτρυγιρίζει..

Προκατηλλειμμένοι θρησκόληπτοι και θεοφοβούμενοι από τη μια, πατριδόπληκτοι και προγονολάγνοι από την άλλη, αδιάφοροι μικροαστοί αριβίστες  που κοιτάνε μόνο τη ζωή τους και τίποτα δεν ισχύει γιαυτούς πέρα από το κατώφλι του σπιτιού τους, και όλα αυτα με μια ακροδεξιά δόση και μια βρωμερή οσμή φασισμού να μας κατατρώει τα ρουθούνια..!!Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω χώρα με φαίνεται...

Αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι μια χαρα οι μεγάλες δυναμεις τόσα χρόνια τροφοδοτησαν τον εθνικισμό και το μίσος ανάμεσα στους λαούς των βαλκανιών, που αντί να είμαστε ενωμένοι και να μην έχουμε ανάγκη ούτε Ε.Ε όυτε ΗΠΑ ούτε Ρωσία να μας μαμανε τόσα χρόνια (με το συμπάθειο και όλας), καθόμαστε και μαλώνουμε για ηλίθια εθνικιστικά θέματα και αφήνουμε τις εν λόγω μεγάλες δυνάμεις τόσα χρόνια να αλωνιζόυν στα δικά μας χωράφια...! Τί να πω είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Ο,τι να 'ναι...κοπελια, ακομα κι ετσι να ειναι, τι πρεπει να κανουμε? Να πουμε πως δικιο εχουν οι Σκοπιανοι? Εχετε φαει το παραμυθι της "ψευτοεπαναστασης"...Δεν πιστευουμε στο Θεο αρα ολοι οσοι πιστευουν ειναι κατωτεροι, ειμαστε υπερ της παγκοσμιας ειρηνης οποτε οσοι λενε το σωστο (και αυτο καμια φορα ειναι υπερ της πατριδας σου ξερεις) ειναι δεξιοι και φασιστες...Κατα τα αλλα, ειμαστε εναντιον της παγκοσμιοποιησης...ομως οτι μας κανει διαφορετικους το πεταμε για να μη χαρακτηριστουμε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #129 στις: 13/03/08, 03:31 »
Μια χαρά ημουν στο Βερολίνο τί γύρισα πίσω σε αυτό το χωράφι που λέγεται Ελλάδα να πάρει..??

Λοιπόν προσωπικά έχω αρχίσει να φοβάμαι από τη βλακεία που με περιτρυγιρίζει..

Προκατηλλειμμένοι θρησκόληπτοι και θεοφοβούμενοι από τη μια, πατριδόπληκτοι και προγονολάγνοι από την άλλη, αδιάφοροι μικροαστοί αριβίστες  που κοιτάνε μόνο τη ζωή τους και τίποτα δεν ισχύει γιαυτούς πέρα από το κατώφλι του σπιτιού τους, και όλα αυτα με μια ακροδεξιά δόση και μια βρωμερή οσμή φασισμού να μας κατατρώει τα ρουθούνια..!!Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω χώρα με φαίνεται...

Αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι μια χαρα οι μεγάλες δυναμεις τόσα χρόνια τροφοδοτησαν τον εθνικισμό και το μίσος ανάμεσα στους λαούς των βαλκανιών, που αντί να είμαστε ενωμένοι και να μην έχουμε ανάγκη ούτε Ε.Ε όυτε ΗΠΑ ούτε Ρωσία να μας μαμανε τόσα χρόνια (με το συμπάθειο και όλας), καθόμαστε και μαλώνουμε για ηλίθια εθνικιστικά θέματα και αφήνουμε τις εν λόγω μεγάλες δυνάμεις τόσα χρόνια να αλωνιζόυν στα δικά μας χωράφια...! Τί να πω είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Ο,τι να 'ναι...κοπελια, ακομα κι ετσι να ειναι, τι πρεπει να κανουμε? Να πουμε πως δικιο εχουν οι Σκοπιανοι? Εχετε φαει το παραμυθι της "ψευτοεπαναστασης"...Δεν πιστευουμε στο Θεο αρα ολοι οσοι πιστευουν ειναι κατωτεροι, ειμαστε υπερ της παγκοσμιας ειρηνης οποτε οσοι λενε το σωστο (και αυτο καμια φορα ειναι υπερ της πατριδας σου ξερεις) ειναι δεξιοι και φασιστες...Κατα τα αλλα, ειμαστε εναντιον της παγκοσμιοποιησης...ομως οτι μας κανει διαφορετικους το πεταμε για να μη χαρακτηριστουμε...
Μαλλον δεν εχεις ιδεα για τι πραγματα μιλας οποτε οταν δεν ξερεις καλυτερα να μην πετας ετσι μεγαλες λεξεις και να προσπαθησεις να εισαι κομματακι πιο ευγενικος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #130 στις: 13/03/08, 03:42 »
Μια χαρά ημουν στο Βερολίνο τί γύρισα πίσω σε αυτό το χωράφι που λέγεται Ελλάδα να πάρει..??

Λοιπόν προσωπικά έχω αρχίσει να φοβάμαι από τη βλακεία που με περιτρυγιρίζει..

Προκατηλλειμμένοι θρησκόληπτοι και θεοφοβούμενοι από τη μια, πατριδόπληκτοι και προγονολάγνοι από την άλλη, αδιάφοροι μικροαστοί αριβίστες  που κοιτάνε μόνο τη ζωή τους και τίποτα δεν ισχύει γιαυτούς πέρα από το κατώφλι του σπιτιού τους, και όλα αυτα με μια ακροδεξιά δόση και μια βρωμερή οσμή φασισμού να μας κατατρώει τα ρουθούνια..!!Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω χώρα με φαίνεται...

Αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι μια χαρα οι μεγάλες δυναμεις τόσα χρόνια τροφοδοτησαν τον εθνικισμό και το μίσος ανάμεσα στους λαούς των βαλκανιών, που αντί να είμαστε ενωμένοι και να μην έχουμε ανάγκη ούτε Ε.Ε όυτε ΗΠΑ ούτε Ρωσία να μας μαμανε τόσα χρόνια (με το συμπάθειο και όλας), καθόμαστε και μαλώνουμε για ηλίθια εθνικιστικά θέματα και αφήνουμε τις εν λόγω μεγάλες δυνάμεις τόσα χρόνια να αλωνιζόυν στα δικά μας χωράφια...! Τί να πω είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Ο,τι να 'ναι...κοπελια, ακομα κι ετσι να ειναι, τι πρεπει να κανουμε? Να πουμε πως δικιο εχουν οι Σκοπιανοι? Εχετε φαει το παραμυθι της "ψευτοεπαναστασης"...Δεν πιστευουμε στο Θεο αρα ολοι οσοι πιστευουν ειναι κατωτεροι, ειμαστε υπερ της παγκοσμιας ειρηνης οποτε οσοι λενε το σωστο (και αυτο καμια φορα ειναι υπερ της πατριδας σου ξερεις) ειναι δεξιοι και φασιστες...Κατα τα αλλα, ειμαστε εναντιον της παγκοσμιοποιησης...ομως οτι μας κανει διαφορετικους το πεταμε για να μη χαρακτηριστουμε...
Μαλλον δεν εχεις ιδεα για τι πραγματα μιλας οποτε οταν δεν ξερεις καλυτερα να μην πετας ετσι μεγαλες λεξεις και να προσπαθησεις να εισαι κομματακι πιο ευγενικος.

Εγω κατηγορηθηκα ως θρησκοληπτος, προγονολαγνος κλπ οχι εσυ...και δεν χαρακτηρισα κανενα, συνεπως γιατι πραγμα μιλας? Και το οτι δεν εχω ιδεα πως το καταλαβες?

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #131 στις: 13/03/08, 13:53 »
Συγγνώμη ρε φίλε καμελοτ είδες να χαρακτηρίζω εσενα προσωπικά προγονολάγνο και θρησκόληπτο??? Τώρα αν εσύ απο τα λεγόμενα μου βάζεις τον εαυτό σου σε αυτή την κατηγορία είναι δικό σου πρόβλημα... ::)

Και επίσης θα θελα πολύ να ακούσω την άποψη σου ώστε να μου αποδείξεις ότι αυτά που λέω είναι ''ό,τι να ναι''...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #132 στις: 13/03/08, 14:30 »
Έχουμε ανοίξει 200 θέματα για το Σκοπιανό και τη Μακεδονία ,μήπως είναι η ώρα να εννοποιηθούν όπως τα ταμεία(ωχ ρίμα μου βγήκε... :D); Η άποψη μου για το κομμάτι της πολιτικής αντίλήψης,των χαρακτηρισμών και όλων των ωραίων που διαβάζουμε κατά καιρούς βρίσκετε εδώ Άνθρωπος και ζωή απάντηση #3
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 14:37 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #133 στις: 13/03/08, 18:07 »
Συγγνώμη ρε φίλε καμελοτ είδες να χαρακτηρίζω εσενα προσωπικά προγονολάγνο και θρησκόληπτο??? Τώρα αν εσύ απο τα λεγόμενα μου βάζεις τον εαυτό σου σε αυτή την κατηγορία είναι δικό σου πρόβλημα... ::)

Και επίσης θα θελα πολύ να ακούσω την άποψη σου ώστε να μου αποδείξεις ότι αυτά που λέω είναι ''ό,τι να ναι''...

Αφου μαλωνω για εθνικιστικα θεματα (οπως ειπες εσυ) τι ειμαι? Σε ποιους αναφεροσουν? Οσο για το ο,τι να 'ναι, παει στο οτι δεν εχει καμια σχεση το τι εκαναν οι μεγαλες δυναμεις...σε αυτο εχεις δικιο, χορευουμε οπως μας χτυπανε, αλλα αυτα ξεκινησαν στο παρελθον και τωρα μας εχουν δεσει ετσι που δε μπορουμε να κουνησουμε...το γεγονος πως οι Σκοπιανοι θελουν το ονομα Μακεδονια πιθανως να ξεκινησε απο μεγαλες δυναμεις (δεν το γνωριζω αυτο) ομως τωρα εχει να κανει με εμας! Επειδη εγω ειπα πως το Μακεδονια ειναι ελληνικο ονομα, ειναι ελληνικη η ιστορια του Μ. Αλεξανδρου κλπ κλπ...ειμαι εθνικιστης, προγονολαγνος κλπ γι' αυτο το λογο? Νομιζω οτι εισαι λαθος...αυτο δεν ειναι αθνικιστικο θεμα, ειναι εθνικο και εχει διαφορα!!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #134 στις: 13/03/08, 23:25 »
παιδια οι ιδιοι οι σκοπιανοι(οι ανευ πλυσης εγκεφαλου) το λενε:δεν εχουμε καμια σχεση με τον μεγα αλεξανδρο,ολο αυτο το παραμυθι το προωθησαν σκοπιανοι εθνικιστες,,,(ειναι λογια του πρωθυπουργου το 1992)

οταν λεγανε οτι ειναι σλαβομακεδονες και μας καλουσαν στο τραπεζι να βρουμε μια λυση για το ονομα εμεις αλλου τυρβαζαμε,τωρα εχουμε πεσει στην παγιδα του εθνικισμου που εχει παρεισφρησει στην κοινωνια τους...και αντε να βρουμε λυση

otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #135 στις: 14/03/08, 00:40 »
παιδια οι ιδιοι οι σκοπιανοι(οι ανευ πλυσης εγκεφαλου) το λενε:δεν εχουμε καμια σχεση με τον μεγα αλεξανδρο,ολο αυτο το παραμυθι το προωθησαν σκοπιανοι εθνικιστες,,,(ειναι λογια του πρωθυπουργου το 1992)

οταν λεγανε οτι ειναι σλαβομακεδονες και μας καλουσαν στο τραπεζι να βρουμε μια λυση για το ονομα εμεις αλλου τυρβαζαμε,τωρα εχουμε πεσει στην παγιδα του εθνικισμου που εχει παρεισφρησει στην κοινωνια τους...και αντε να βρουμε λυση



Αυτο που λες δεν το γνωριζω...αν οντως ισχυει τοτε παω πασο...αλλα εγω σχολιαζω την κατασταση ως εχει σημερα και μου τη σπαει το οτι υποστηριζω το δικιο μου να με χαρακτηριζει "εθνικιστη"

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #136 στις: 14/03/08, 01:25 »
Αυτό το είπε κι ο πρώην υπουργός εξωτερικών των Σκοπίων επί Μητσοτάκη

κάπου εδώ μέσα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #137 στις: 14/03/08, 01:51 »
Αυτό το είπε κι ο πρώην υπουργός εξωτερικών των Σκοπίων επί Μητσοτάκη

http://ca.youtube.com/watch?v=aWIKDhhTvnU κάπου εδώ μέσα.


Ποιο?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #138 στις: 14/03/08, 02:02 »
Αυτό το είπε κι ο πρώην υπουργός εξωτερικών των Σκοπίων επί Μητσοτάκη

http://ca.youtube.com/watch?v=aWIKDhhTvnU κάπου εδώ μέσα.

Ναι στο τέλος το λέει.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #139 στις: 14/03/08, 14:03 »
Αυτό το είπε κι ο πρώην υπουργός εξωτερικών των Σκοπίων επί Μητσοτάκη

http://ca.youtube.com/watch?v=aWIKDhhTvnU κάπου εδώ μέσα.


Ποιο?


Αυτό

Παράθεση
παιδια οι ιδιοι οι σκοπιανοι(οι ανευ πλυσης εγκεφαλου) το λενε:δεν εχουμε καμια σχεση με τον μεγα αλεξανδρο,ολο αυτο το παραμυθι το προωθησαν σκοπιανοι εθνικιστες,,,(ειναι λογια του πρωθυπουργου το 1992)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #140 στις: 14/03/08, 14:17 »
A, γιατι νομιζα πως θα εβλεπα δηλωσεις σαν τις δικιες μου :P...οτι χαρακτηριζεται εθνικιστης που υποστηριζει το δικιο του...αν το εβλεπα αυτο ειχα ορκιστει να μη ξαναποσταρω σε αυτο το thread...οχι γιατι θα το ελεγε ο Σκοπιανος υπουργος, οσο για το οτι δε βρισκω κανενα σε αυτο το φορουμ που να πιστευει οτι κι εγω...παντως οι δηλωσεις αυτες δε λενε και πολλα...αν γινοταν το ιδιο εδω θα σημαινε πως επειδη το ειπε ενας πολιτικος ειναι και ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #141 στις: 15/03/08, 12:52 »
Είδατε που κάτι δημοτικλα της Θεσνίκης θα πάνε τα παιδάκια να παρελάσουν κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια? Και θα τους δώσουνε να κρατάνε και πανό. Ε τώρα αυτά είναι μαλ***ες >:(
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #142 στις: 15/03/08, 13:31 »
Είδατε που κάτι δημοτικλα της Θεσνίκης θα πάνε τα παιδάκια να παρελάσουν κοντά στα σύνορα με τα Σκόπια? Και θα τους δώσουνε να κρατάνε και πανό. Ε τώρα αυτά είναι μαλ***ες >:(

Εγώ είδα ότι έχουν γεμίσει την πόλη με τρικάκια για τη Μακεδονία... Κυριολεκτικά σε κάθε πλακάκι από Χαριλάου μέχρι κέντρο έχει και ένα... ::)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πισόπλατες μαχαιριές...βλακεία η τέχνη?
« Απάντηση #143 στις: 16/03/08, 19:30 »
Ελλάς το μεγαλείο σου…στις πισόπλατες μαχαιριές……
Και βέβαια αναφέρομαι στη διαχρονική φαγωμάρα που μας διακρίνει ….
Από τους αρχαίους χρόνους οι πόλεις κράτη που δεν μπορούσαν με τίποτα να  σμίξουν. Από την επιλογή της διαλέκτου (που φρόντισαν να είναι η χειρότερη-υποδεέστερη) που θα χάριζαν στου Ρωμαίους ώστε να εξελιχθεί η λατινική αντί να εξαπλωθεί η Ελληνική. (καλά εδώ μπορεί να μην έγινε με δόλο αλλά έγινε σκόπιμα.)
Από τους κατά καιρούς ‘’φιλέλληνες’’ όπως ο εφιάλτης και οι γερμανοτσολιάδες κλπ κλπ.
Έτσι φθάνουμε σήμερα  που ενώ αφήσαμε έντεχνα να δημιουργηθεί η γνωστή προπαγάνδα των σκοπιανών, επιτρέπουμε σε οργανώσεις σαν το ουράνιο τόξο να υπάρχουν και να δρουν ελεύθερες (δέστε εδώ να φρίξετε   http://www.florina.org/ )
Δυστυχώς έτσι είμαστε και νομίζω πως για να αποκτήσει η δημοκρατία την αληθή της  έννοια , πρέπει να είμαστε δε λέω κουκουρουκου, αλλά σε περιπτώσεις σαν αυτές νομίζω πρέπει να πέφτει ‘’πελεκυς’’.
Οι εν  λόγο κύριοι θέτουν ζήτημα ''μακεδονικής'' μειονότητας στην Ελλάδα και μάλιστα πρόσφατα έστειλαν επιστολή στη γνωστή  αχώνευτη ‘’γερακίνα’’ κοντολιζα ραις  για να ζητήσουν τη βοήθεια για αναγνώριση της ''μακεδονικής'' μειονότητας κλπ κλπ.
Το εν λόγο site  εκτός από Ελληνικά και  Αγγλικά γράφει και σκοπιανά (τα χαρακτηρίζει μακεδονικά)  και βέβαια ο σκοπός του εν λόγο site …είναι προφανής.
Αναρωτιέμαι μήπως τελικά ο εχθρός μας δεν είναι εκτός αλλά εντός συνόρων?
Μήπως το ζήτημα γιγαντώθηκε σκόπιμα και συνεχίζει επίσης?
Μήπως τελικά κάποιοι από εμάς που βλέπω να γράφουν ‘’συχνά εδώ κοντά’’ έχουν μπολιαστεί με το δηλητήριο της εν λόγο συντονισμένης προσπάθειας με επιχειρήματα του τύπου είσαι εθνικιστής είσαι ακροδεξιός?
   

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #144 στις: 17/03/08, 14:48 »
εκατσα και διαβασα την επιστολη που εστειλαν απο το ουρανιο τοξο στην κοντολιζα και υπουργους εξωτερικων ελλαδας σκοπιων και ομολογω οτι ειναι πολυ εξυπνα στημενη...ουσιαστικα αναγνωριζουν τους ευατους τους ως μακεδονες-κατοικους της μακεδονιας στην περιοχη της ελλαδος, οι οποιοι προερχονται απο τη μιξη βιολογικη και πολιτιστικη των λαων των γυρω περιοχων...το ονομα αυτου δε, που στελνει την επιστολη ειναι PAVLOS FILIPOV VOSKOPOULOS(τα συμερασματα δικα σας)...προφανως αυτοι οι ανθρωποι σε καμια περιπτρωση δεν ειναι ελληνες και νομιζω οτι το ομολογουν περηφανα....δεν καταλαβα ποτε τι τους κανει να πιστευουν οτι ειναι μακεδονες...το οτι ορισμενοι κατοικοι της μακεδονιας μπορει να απεκτησαν καποια πολιτιστικα "κουσουρια" σε περιοδο τουρκοκρατιας και αυτο το αναγνωριζουν στους ευατους τους, δεν παει να πει οτι αυτο τους κανει μακεδονες...μακεδονια ειναι ο τοπος των αρχαιων μακεδονων και πλεον οσων αναγνωριζουν τους ευατους τους ως απογονους τους...ο τυπος βροντοφωναζει οτι ειμαι μπασταρδεμενος απο 40 φυλες... ε ωραια ρε μεγαλε με την μακεδονια ποια ειναι η σχεση σου πες... απο που και ως που βαφτιζεσαι μακεδονας?...επειδη ο προπαπους σου καποτε ζουσε στην περιοχη της μακεδονιας?

και επειδη εχω συφυλιαστει τωρα και θα αρχιζω παλι να βριζω...λεω κατι τελευταιο...ο πιο γνωστος μακεδονας του κοσμου ο μεγας αλεξνδρος ειχε δασκαλο εναν απο τους μεγαλυτερους ελληνες φιλοσοφους...τον αριστοτελη...

εμεις λοιπον οι υπολοιποι που ζουμε σ'αυτον τον τοπο ελπιζουμε οτι γενετικα κουβαλαμε κατι απο αυτους τους ανθρωπους...
εσυ PAVLOS FILIPOV VOSKOPOULOS βροντοφωναζεις οτι εισαι γεννημα των τεσσαρων ανεμων...
εμεις (εστω και ατυχως) διδασκομαστε στα σχολεια μας τι εκαναν αυτοι οι ανθρωποι,μιλαμε γι'αυτους και μιλαμε σαν αυτους με την ελπιδα οτι καποια μερα θα τους μοιασουμε...
εσυ μιλησες για μακεδονικο γλωσσαρι....(ακουσον ακουσον!!)...εμενα παντως απο τι φωτογραφια μαλλον με σλαβικο μου εμοιαζε


ειμαστε ελληνες γιατι αυτο γουσταρουμε να ειμαστε και κατοικουμε αυτο τον τοπο απο τοτε η φωνη του ανθρωπου εμοιαζε με μουγκριτο παρα με λεξεις...οσοι νιωθετε μειωνοτητα καλως να σας αποδεχθουμε αν θελετε να μεινετε αλλιως φυγετε... ΑΛΛΑ αλλο μεκεδονας και αλλο κατοικος της μακεδονιας
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/08, 14:52 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #145 στις: 17/03/08, 17:01 »
δώσε ρε φιλαράκι....Harucci....
sorry μου πήρε 2 ώρες για να διαβάσω τις απόψεις σας, και απλά να παραθέσω κάτι που τελευταία ακούγετε πολύ και άστοχα.. Περί της ανάμιξης  η' μη των Ελλήνων  απογόνων κατί που και οπτικά θα ήταν εμφανές γιατί θα μοιάζαμε με μογγόλους...
Τώρα για  το DNA των Ελλήνων ύστερα από εκτεταμένη έρευνα αποδεικνύεται οτι
99,5% πρόκειται για καθαρά καυκάσια φυλή! (λευκή φυλή). Γεγονός που σημαίνει πως η συνεισφορά στη γενετική σύσταση των Ελλήνων, άλλων πληθυσμιακών ομάδων, εκτός της λευκής, αποτελεί ελάχιστο ποσοστό, μικρότερο του 0,5%!
To DNA των Ελλήνων, όπως έδειξε πρόσφατη διεθνής πανεπιστημιακή έρευνα, δεν έχει επηρεασθεί από τους Σλάβους, -όπως ισχυρίζονται ορισμένοι- ούτε από τους Τούρκους παρά τα 400 χρόνια σκλαβιάς
Ο καθηγητής του Τομέα Γενετικής, Ανάπτυξης και Μοριακής Βιολογίας του ΑΠΘ, Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης, και η ερευνητική του ομάδα συμμετέχουν σε διεθνή ερευνητικά δίκτυα, των οποίων απώτερος στόχος είναι να ιχνηλατηθεί η βιολογική ιστορία των ευρωπαϊκών πληθυσμών.
Ο συντονισμός της συγκεκριμένη έρευνας, η οποία αφορά στη γενετική σύσταση των
Ελλήνων -και άλλων λαών- έγινε από το Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ των ΗΠΑ, την ερευνητική ομάδα του κ. Τριανταφυλλίδη και το Πανεπιστήμιο της Παβίας της Ιταλίας. Συμμετείχαν, επίσης, άλλα 5 ερευνητικά εργαστήρια διαφόρων χωρών (από τη Βαγδάτη μέχρι τη Μόσχα). Τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύθηκαν στο αμερικανικό περιοδικό «Γενετική του Ανθρώπου».
Για την Ιστορία η εν λόγο μελέτη όπως και άλλες ''θάφτηκαν'' και η τρανή απόδειξη είναι στην όλη συζήτηση.


Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #146 στις: 17/03/08, 19:11 »
μακεδονια ειναι ο τοπος των αρχαιων μακεδονων και πλεον οσων αναγνωριζουν τους ευατους τους ως απογονους τους...

 ΑΛΛΑ αλλο μεκεδονας και αλλο κατοικος της μακεδονιας
εχουμε ξεφυγει λιγο ή μου φαινεται απογονοι του μεγαλου αλεξανδρου?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #147 στις: 17/03/08, 19:22 »
μακεδονια ειναι ο τοπος των αρχαιων μακεδονων και πλεον οσων αναγνωριζουν τους ευατους τους ως απογονους τους...

 ΑΛΛΑ αλλο μεκεδονας και αλλο κατοικος της μακεδονιας
εχουμε ξεφυγει λιγο ή μου φαινεται απογονοι του μεγαλου αλεξανδρου?

Μα εντελώς... :P Και ειδικά οι συζητήσεις περί dna κλπ , είναι εντελώς άτοπες. Τα εγγόνια του Daniel Baptista θα είναι Έλληνες ή όχι ,ιδού η απορία...(Α ρε Daniel και να'παιζες ακόμα στην ΑΕΚΑΡΑ...) Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ,είναι ή δεν είναι βέρος Λαρισαίος (α ρε πατρίδα ,σε φάγαν τα κεμπάπ...) Τα παιδιά που 'εχουν κάνει οι Σουηδέζες τουρίστριες που μείναν στην Ελλάδα με τους Greek lovers τους; Είναι Ελληνόπουλα ή όχι ;Τι έχει και κλαίει το παιδί; Γιατί έχουν τρύπες κάποια μακαρόνια ; Όλα αυτά και άλλα πολλά ,κάθε μέρα στα θέματα του κιθάρα,same gtr channel,same gtr hour!!! :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/08, 19:24 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #148 στις: 17/03/08, 19:40 »
γιατι εσυ ποιον ανγνωριζεις σαν μακεδονα ρε φιλαρα?? ελληνας ειναι οποιος εχει ελληνικη παιδεια και τα γονιδια που κουβαλαει ειναι ελληνικα...εξαλλου τα παιδια εξυπνακια της σουδεζας με ελληνα μπορει να ειναι μισο-μισο αλλα μετα αφου μεινουν στην ελλαδα ελληνες θα παντρευτουν και τα παιδια τους θα ειναι 1/4 τα εγγονια 1/8 και σε 4 γενιες το σουηδικο στοιχειο θα εχει εξαληφθει...οποτε βουτα λιγο γλωσσα πριν παραθεσεις τα αποστομωτικα σου παραδειγματα ;) :D

και καλα κανουμε και εχουμε ξεφυγει ρεεεεεεεεεε ;D ;D ;D τρελαθειτε πριν να μας τρελανουν....ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...εδω βγαινει ο με καταληξη -ΟΦ και υπερασπιζεται την μακεδονια του(ακουσον και ξανακουσον την μακεδονια του)στις ΗΠΑ...δεν θα πω εγω για ελληνικοτητα μου...sweet-strings forever...απογονος του αγαμεμνονα ειμαι ρε κατα 90% ;D ;D και κατα 89.9% του ηρακλη...α ρε θειο ηρακλη

απο αυριο θα λεγομαι hercullucci....
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/08, 19:45 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #149 στις: 17/03/08, 20:27 »
μακεδονια ειναι ο τοπος των αρχαιων μακεδονων και πλεον οσων αναγνωριζουν τους ευατους τους ως απογονους τους...

 ΑΛΛΑ αλλο μεκεδονας και αλλο κατοικος της μακεδονιας
εχουμε ξεφυγει λιγο ή μου φαινεται απογονοι του μεγαλου αλεξανδρου?

Μα εντελώς... :P Και ειδικά οι συζητήσεις περί dna κλπ , είναι εντελώς άτοπες. Τα εγγόνια του Daniel Baptista θα είναι Έλληνες ή όχι ,ιδού η απορία...(Α ρε Daniel και να'παιζες ακόμα στην ΑΕΚΑΡΑ...) Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ,είναι ή δεν είναι βέρος Λαρισαίος (α ρε πατρίδα ,σε φάγαν τα κεμπάπ...) Τα παιδιά που 'εχουν κάνει οι Σουηδέζες τουρίστριες που μείναν στην Ελλάδα με τους Greek lovers τους; Είναι Ελληνόπουλα ή όχι ;Τι έχει και κλαίει το παιδί; Γιατί έχουν τρύπες κάποια μακαρόνια ; Όλα αυτά και άλλα πολλά ,κάθε μέρα στα θέματα του κιθάρα,same gtr channel,same gtr hour!!! :P :P :P

Άτοπες? η' μήπως καθολικές?
Πάντως το εν λόγο θέμα θίχθηκε χωρίς απάντηση στην αρχή της συζήτησης,και δυστηχώς δεν απαντήθηκε.
Τώρα μπορούσαμε να το αποσαφηνίσουμε με ιστορικά δεδομένα ( 10 σελίδες εδώ) η' με τα αποτελέσματα των μελετών των εν λόγο παναπεπιστημιακών ομάδων που ε'.... δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια.....
Ακόμα αν πέσει στα χέρια σας το περι παίδων αγωγή ρίχτε μια ματιά... και μετά διαβάστε για την υιοθέτηση των αρχαιοεληνικών ιδεών απο τους βυζαντινούς για την επιμιξία, και θα καταλάβετε.
Το αντίστοιχο δυστηχώς δεν ισχύει για την υπόλοιπη λεκάνη της μεσογείου και δη για τους εξ ανατολών γείτονες όπου φαίνεται να υπάρχουν τρείς βασικές φυλές. Στην Ιταλία..επίσης έλληνες,  λίγο λιγότεροι έλληνες (80%) σε Γαλλία και Γερμανία, και λιγότερο 40-60% σε Ισπανία και Πορτογαλλία. Προς τα δυτικά λόγο της αρκετά λιγότερης μετακίνησης ανα τους αιώνες, και την  σημαντική μετακίνηση και πρόσμιξη των γότθων λογικά μειώθηκε το ποσοστό. Α' μήπως ξέρετε γιατί η ισπανική σημαία έχει αριστερά και δεξιά του βασιλικού οικόσημου 2 αρχαιολληνικές κολώνες και κίονες? Η μήπως γιατί στη χώρα των βάσκων (ισπανία) οι πινακίδες των δρόμων εκτός απο Ισπανικά και Αγγλικά είναι και στα Ελληνικά?
Μήπως οι Γερμανοί που βρήκαν τις γνώσεις για την μουσική?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
12031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved